PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 Ε36



konstantinaM3
15-07-10, 15:17
καλω ολους τους Μ3 Ε36 ακιδες να μου πουν γνωμες για αυτο το αμαξι Μ3 Ε36 τι να κοιταξω για να παει ετσι οπως πρεπει! τι ρυθμισει να κοιταξω εαν ειναι σωστη, τα παντα!

EVERGET
15-07-10, 15:31
AΙσθητήρας μέτρησης μάζας αέρα θερμού φιλμ, το γνωστό MAF. Η αλλαγή του κάνει μεγάλη διαφορά στην απόκριση του κινητήρα, τόσο στις χαμηλές όσο και στο σανίδωμα. Το εάν θέλει αλλαγή το MAF σου φαίνεται από το voltage που μετράει το dme του αυτοκινήτου σου. Γενικά εάν δεν το έχεις αλλάξει ποτέ και παρατηρείς κομπιάσματα ή μειωμένη απόκριση τότε άλλαξέ το! Στο αμάξι σου είναι το part: 13621403123 και κάνει 313$ από pelicanparts.com

konstantinaM3
15-07-10, 15:34
εννοεις το λουφτ για να καταλαβω!δηλαδη γυρω στα 350 ευρ μαζι με μεταφορικα? μου κολλαει το ρελαντι στις 1000 με 1000 κατι....κ ζεστο που ειναι...δεν ξερω εαν ειναι συμπτωματα αυτα για αλλαγη λουφτ...κ καμια φορα στην 2 ταχ οταν πατας γκαζι κανει κατι μπερδεματα αλλα σπανια οχι συνεχεια την ωρα που ανεβαζει...στις αλλες ταχυτητες δεν το κανει...αμα το παρω απο εδω θα ειναι πιο ακριβα λες ε?

manos
15-07-10, 15:39
καθαρισμο στα μπεκ εχεις κανει ποτε?και ρυθμιση βαλβιδων,απ οσο ξερω πρεπει να ρυθμιζονται καθε 25000-30000 χμ στα m3.απλα πραγματακια που αν τα κανεις η διαφορα θα ειναι αισθητη στο αυτοκινητο thumb

konstantinaM3
15-07-10, 15:41
το εχω 3 χρονια κ δεν εχω κανει ρυθμισει βαλβιδες δεν μου το ειπε κ κανενας βασικα κανενας μιχανικος που το ειχα παει....ουτε μπεκ!για τις βαλβιδες ειναι ακριβη αυτη η δουλεια?

Monsta
15-07-10, 15:51
Τσέκαρε τα μπερδέματα που σου κάνει, γιατί είναι συμπτώματα ΜΑΦ που τα 'φτύνει'. Το είχα πάθει εγώ στο δικό μου Ε34 Μ5 και το αμάξι δεν πήγαινε βήμα.

Για τις βαλβίδες θα σου πρότεινα να το πας σε έμπειρο άνθρωπο. Εϊναι λεπτοδουλίτσα. Αν θες σου δίνω τηλ/νο με ΡΜ.

konstantinaM3
15-07-10, 15:54
Τσέκαρε τα μπερδέματα που σου κάνει, γιατί είναι συμπτώματα ΜΑΦ που τα 'φτύνει'. Το είχα πάθει εγώ στο δικό μου Ε34 Μ5 και το αμάξι δεν πήγαινε βήμα.

Για τις βαλβίδες θα σου πρότεινα να το πας σε έμπειρο άνθρωπο. Εϊναι λεπτοδουλίτσα. Αν θες σου δίνω τηλ/νο με ΡΜ.

πεσμε τηλ να παρω να ρωτησω κ για τα φραγκα....... λες να ειναι λουφτ ε!κ ειναι ακριβο το ριμαδι μεταχειρο προτεινετε να βαλω?

EVERGET
15-07-10, 16:16
εννοεις το λουφτ για να καταλαβω!δηλαδη γυρω στα 350 ευρ μαζι με μεταφορικα? μου κολλαει το ρελαντι στις 1000 με 1000 κατι....κ ζεστο που ειναι...δεν ξερω εαν ειναι συμπτωματα αυτα για αλλαγη λουφτ...κ καμια φορα στην 2 ταχ οταν πατας γκαζι κανει κατι μπερδεματα αλλα σπανια οχι συνεχεια την ωρα που ανεβαζει...στις αλλες ταχυτητες δεν το κανει...αμα το παρω απο εδω θα ειναι πιο ακριβα λες ε?

Πιστεύω το MAF εδώ θα είναι πιο ακριβό, τουλάχιστον εγώ για το 46άρι το πήρα 100 ευρώ φθηνότερα από pelican σε σχέση με Ελλάδα.

Η ρύθμιση βαλβίδων πρέπει να γίνεται κάθε 50,000km. Κατ εμέ δύο πράγματα που θα αλλάξουν ριζικά τη συμπεριφορά και ποιότητα λειτουργίας του s50 είναι μετρητής αέρα και πολλαπλασιαστές εάν δεν έχεις αλλάξει ποτέ. Καλά μεταχειρισμένο MAF εννοείται ΟΧΙ΄, δεν έχει νόημα τότε η αλλαγή....

konstantinaM3
15-07-10, 16:36
οποτε παμε για ρυθμισμα βαλβιδων μαλλον γιαυτο δεν παει το αμαξακι μου οπως επρεπε ε.....

Stamatis
15-07-10, 17:02
βαλβιδες μονο σε ανθρωπο που ξερει και εχει τα εργαλεια
εχω ακουσει τρομακτικες ιστοριες απο τετοιες ρυθμισεις.

konstantinaM3
15-07-10, 17:25
λοιπον το αμαξι που πατησα κ ημασταν κοπιες ηταν το Μ3 Ε30 EVO 233 αλογα μαμα το αμαξι ειναι λογικο που πηγαιναμε μαζι?η κατι δεν παει καλα σε μενα?

Monsta
15-07-10, 17:51
είναι μετρητής αέρα και πολλαπλασιαστές εάν δεν έχεις αλλάξει ποτέ. Καλά μεταχειρισμένο MAF εννοείται ΟΧΙ΄, δεν έχει νόημα τότε η αλλαγή....


βαλβιδες μονο σε ανθρωπο που ξερει και εχει τα εργαλεια
εχω ακουσει τρομακτικες ιστοριες απο τετοιες ρυθμισεις.

Ακριβώς αυτά Κωνσταντίνα δες πρώτα και άσε τα αποτελέσματα της κάθε κόντρας. Ένας σωστός μηχανικός έχει την εμπειρία,το αυτί και τα μηχανήματα να καταλάβει πολλά περισσότερα από εσένα.

georgepap
15-07-10, 23:36
γνωμη μου ειναι να το πας σε μια εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια bmw για ελεγχο και ας πληρωσεις κατι παραπανω!!τουλαχιστον θα τα δωσεις 1 φορα.....(στο λεω γιατι ειμαι παθων..)

konstantinaM3
15-07-10, 23:41
γνωμη μου ειναι να το πας σε μια εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια bmw για ελεγχο και ας πληρωσεις κατι παραπανω!!τουλαχιστον θα τα δωσεις 1 φορα.....(στο λεω γιατι ειμαι παθων..)

κ απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο την εχω παθει .....:ranting2:

ankor
16-07-10, 11:59
Για κοιτα και το Vanos.Eκει πονανε 100% τα 36αρια Μ.Συνηθωs αν τα χει παιξει αλλοτε δουλευει και αλλοτε δεν.Κανε ενα ευκολο τσεκαρισμα μονη σου,θα σου πω πωs.
Aνοιγειs διακοπτη πρωτη σκαλα να αναψουν τα λαμπακια στο καντραν και πηγαινειs να "ακουσειs" το Vanos.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.Εαν ακουγεται κατι σαν κροταλισμα διακεκομενο η συνεχομενο τοτε το Vanos εχει παρει δρομο.Δοκιμασε το αυτο αρκετεs φορεs (εννοω διακοπτη και ακουσμα),γιατι εαν εχει παρει δρομο αλλοτε δεν θα ακουγεται τιποτα και αλλοτε θα κροταλιζει.Και εαν αποφασισειs να το παs σε γιατρο θα σου πω με Π.μ αν και νομιζω εχει κανει καποιεs προσφορεs εδω στα μελη του φορουμ.

konstantinaM3
16-07-10, 20:24
Για κοιτα και το Vanos.Eκει πονανε 100% τα 36αρια Μ.Συνηθωs αν τα χει παιξει αλλοτε δουλευει και αλλοτε δεν.Κανε ενα ευκολο τσεκαρισμα μονη σου,θα σου πω πωs.
Aνοιγειs διακοπτη πρωτη σκαλα να αναψουν τα λαμπακια στο καντραν και πηγαινειs να "ακουσειs" το Vanos.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.Εαν ακουγεται κατι σαν κροταλισμα διακεκομενο η συνεχομενο τοτε το Vanos εχει παρει δρομο.Δοκιμασε το αυτο αρκετεs φορεs (εννοω διακοπτη και ακουσμα),γιατι εαν εχει παρει δρομο αλλοτε δεν θα ακουγεται τιποτα και αλλοτε θα κροταλιζει.Και εαν αποφασισειs να το παs σε γιατρο θα σου πω με Π.μ αν και νομιζω εχει κανει καποιεs προσφορεs εδω στα μελη του φορουμ.

λογικα να δουλευει το μοτερ?!?

konstantinaM3
16-07-10, 20:26
παντως εγω που ρωτησα εναν απο τους μιχανικους μου που εχουμε το ιδιο αμαξι αλλα σε καμπριο κ ειναι γνωστης απο Ε30 γιατι ειχε πιο παλια..μου ειπε οτι ετσι πρεπει να πηγαινω γιατι εχουμε μικρες διαφορες εμεις τα 36αρια με τα 30αρια......αυτος ειχε το Ε30 το 2,5 κ ειχε ανοιξει με 321 κ ηταν μονο μια ροδα διαφορα....θελει να πει οτι εχουμε μικρες διαφορες....

ankor
17-07-10, 07:21
λογικα να δουλευει το μοτερ?!?

Eαν καταλαβα καλα εννοειs να δουλευει το μοτερ και να προσπαθησειs να ακουσειs το Vanos? OXI. Σβηστο το μοτερ πρωτη σκαλα ο διακοπτηs τηs μιζαs να αναψουν τα λαμπακια στο καντραν και σε αυτη την θεση ακουs το vanos.To μοτερ σβηστο.Παντα σβηστο το μοτερ.

konstantinaM3
17-07-10, 11:08
Eαν καταλαβα καλα εννοειs να δουλευει το μοτερ και να προσπαθησειs να ακουσειs το Vanos? OXI. Σβηστο το μοτερ πρωτη σκαλα ο διακοπτηs τηs μιζαs να αναψουν τα λαμπακια στο καντραν και σε αυτη την θεση ακουs το vanos.To μοτερ σβηστο.Παντα σβηστο το μοτερ.

να σε ρωτησω.....τι σχεση εχει ο διακοπτης αυτος με το βανους?:):):) για να μαθω!:)

ankor
17-07-10, 12:46
να σε ρωτησω.....τι σχεση εχει ο διακοπτης αυτος με το βανους?:):):) για να μαθω!:)

Bρε Κωνσταντινα,με τι ρευμα θα δουλεψουν οι 2 ηλεκτροβαλβιδεs που εχει το Vanos? Aπο καπου πρεπει να παρουν ρευμα,και οταν γυρισειs πρωτη σκαλα τον διακοπτη απλα παιρνουν ρευμα οι ηλεκτροβαλβιδεs.Kαι οταν λειτουργει το μοτερ τοτε το Vanos κανει μεταβλητο χρονισμο εκκεντροφορων.

konstantinaM3
17-07-10, 13:04
Bρε Κωνσταντινα,με τι ρευμα θα δουλεψουν οι 2 ηλεκτροβαλβιδεs που εχει το Vanos? Aπο καπου πρεπει να παρουν ρευμα,και οταν γυρισειs πρωτη σκαλα τον διακοπτη απλα παιρνουν ρευμα οι ηλεκτροβαλβιδεs.Kαι οταν λειτουργει το μοτερ τοτε το Vanos κανει μεταβλητο χρονισμο εκκεντροφορων.

οκ τωρα καταλαβα!:) θα το κανω σημερα θα σου πω! ευχαριστω παντος!

konstantinaM3
17-07-10, 23:11
μολης το εκανα αυτο με το διακοπτη κ το βανους!!!!!δεν ακουγεται απολυτως τιποτε!καλο η κακο?????

ankor
18-07-10, 12:17
μολης το εκανα αυτο με το διακοπτη κ το βανους!!!!!δεν ακουγεται απολυτως τιποτε!καλο η κακο?????

Καλο οπωs σου ειπα δεν πρεπει να ακουγεται τιποτα.

konstantinaM3
18-07-10, 22:24
αρα δουλευει το βανος!!!το ελαφροσα κιολας θα βαλω κ με περισσοτερα οκτανια κ θα ξανα ανοιξω να δουμε!

EVERGET
18-07-10, 23:49
O s50 πρέπει να δουλεύει πριόνι και με 95άρα, ουσιαστικά με 100άρα ένα μοτέρ που δουλεύει σωστά δεν εμφανίζει αισθητή βελτίωση σε τίποτα. Βάλτον στο gt1 να δεις μήπως δεν παέι κατι καλά γιατί με εικασίες δεν βγάζουμε τίποτα!

konstantinaM3
19-07-10, 06:45
ναι πρεπει να το βαλω κ σε διαγνωστικο μολις βρω χρονο θα το βαλω!

ankor
19-07-10, 07:21
αρα δουλευει το βανος!!!το ελαφροσα κιολας θα βαλω κ με περισσοτερα οκτανια κ θα ξανα ανοιξω να δουμε!

Κωνσταντινα κατσε γιατι εχασα την μπαλα τωρα.Δουλευει σωστα το μοτερ,η΄επειδη πηγαινατε κοπιεs με το e30 νομιζειs οτι δεν δουλευει σωστα το μοτερ?
Η γνωμη μου: ΕΑΝ δεν δουλευει σωστα το μοτερ εκει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και οχι ποιοs πατησε ποιον.Και κατι αλλο που ειδα. Αν φοραs προγραμμα παντα 100ρα.Παντα.

konstantinaM3
19-07-10, 07:25
Κωνσταντινα κατσε γιατι εχασα την μπαλα τωρα.Δουλευει σωστα το μοτερ,η΄επειδη πηγαινατε κοπιεs με το e30 νομιζειs οτι δεν δουλευει σωστα το μοτερ?
Η γνωμη μου: ΕΑΝ δεν δουλευει σωστα το μοτερ εκει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και οχι ποιοs πατησε ποιον.Και κατι αλλο που ειδα. Αν φοραs προγραμμα παντα 100ρα.Παντα.

το μοτερ δουλευει σωστα γιατι τωρα προσφατα το ειχα παει στον μιχανικο για κατι αλλο κ το ειδε κ ειπε οτι ειναι οκ απλα επειδη πηγα κοπιες με το Μ3 Ε30 ρωτω εαν ετσι πρεπει να πηγαινω η κατι δεν παει καλα........?

konstantinaM3
19-07-10, 07:27
προγραμα δεν φοραω ειναι ΄μαμα΄ το αμαξι! γιατι οι μισοι μου λενε οτι επρεπε να του ριξω ενα αμαξι κ αλλοι μου λενε ειναι σωστη η διαφορα μεταξυ μας!μετα τις τριτες κοφτες τον περασα!

ankor
19-07-10, 11:51
προγραμα δεν φοραω ειναι ΄μαμα΄ το αμαξι! γιατι οι μισοι μου λενε οτι επρεπε να του ριξω ενα αμαξι κ αλλοι μου λενε ειναι σωστη η διαφορα μεταξυ μας!μετα τις τριτες κοφτες τον περασα!

Bρε Κωνσταντινα "παιζουν πολλα ρολο" σε ενα πατημα.Π.χ το κυριοτερο ο οδηγοs.(δεν το λεω για να σε υποτιμησω η"να σε προσβαλω,γενικα μιλαω)Ισωs καποια στιγμη το συζητησουμε γιατι ειμαστε και εκτοs θεματοs.

konstantinaM3
19-07-10, 11:57
εγω πιστευω παντως πως το ξεκινησα αρκετα καλα ....ουτε με πολλα πατηλικια αλλα ουτε κ πολυ αργα....οπως ξεκινησε κ το παλικαρι ξεκινησα εγω!!

e36 m power
21-07-10, 11:28
O s50 πρέπει να δουλεύει πριόνι και με 95άρα, ουσιαστικά με 100άρα ένα μοτέρ που δουλεύει σωστά δεν εμφανίζει αισθητή βελτίωση σε τίποτα. Βάλτον στο gt1 να δεις μήπως δεν παέι κατι καλά γιατί με εικασίες δεν βγάζουμε τίποτα!

εμενα ο S50 γιατι στην 95αρα χτυπαει πυρακια;;; η μηπως φταινε τα πρατηρια που βαζω;;; δε λεω οτι βλεπω αισθητη διαφορα σε αποδοση αλλα στην 95αρα χτυπαει πυρακια....

Thomelef
21-07-10, 11:55
εμενα ο S50 γιατι στην 95αρα χτυπαει πυρακια;;; η μηπως φταινε τα πρατηρια που βαζω;;; δε λεω οτι βλεπω αισθητη διαφορα σε αποδοση αλλα στην 95αρα χτυπαει πυρακια....


τα περισότερα ///Μ με 95άρα βενζίνη χτυπάνε πυράκια λόγο υψηλής
συμπίεσης στα μοτέρ τους. όχι πως έχουν πρόβλημα με την 95άρα,
αλλά εμένα μου την σπάει στις χαμηλές στροφές να το ακούω...

ΔημήτρηςΜ3
21-07-10, 13:07
αυτο που λεει ο Θωμας αν βαλω καποια στιγμη απλη και δε μιλαμε για 95 απλα μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες κατι στο 92-93 μιλαμε τοτε μερικες φορες στα χαμηλα χτυπαει πυρακια!!!
αλλα με την 100και καλα... τιποτα!