PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε30 Cabrio - κόκκινο μονής



Monsta
14-07-10, 20:56
Όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν για βαφές 'μονής', το σημερινό παράδειγμα είναι και μια ευκαιρία να δείτε τι σημαίνει στη πράξη. Στο γυάλισμα.

Η συγκεκριμένη Ε30 (από τα αγαπημένα μου σουλούπια, ειδικά η facelift) ήταν βαμμένη από το εργοστάσιο με χρώμα 'μονής'. Δηλαδή χρώμα και βερνίκι σε μία δόση. Ψεκάστε - σκουπίστε - τελειώσατε. Ούτε δεύτερα χέρια, ούτε αναμονές, ούτε τίποτα.

Οταν ήρθε η ώρα της επαναβαφής επειδή κάποιο τσογλάνι γρατζούνισε όλη τη πλευρά του οδηγού και το εμπρός καπό, το υπόλοιπο αυτοκίνητο χρειάστηκε ένα καλό γυάλισμα & κέρωμα για να 'δέσει'. Το αγαπημένο μου σπορ, ειδικά σε χρώματα μονής, ειδικά σε κόκκινες αποχρώσεις, μιλάμε σήμερα είχα πορωθεί άσχημα με αυτή τη κυρία.

Αααααααχ με τις υγείες μου.

Μερικές πρόχειρες φωτό ΠΡΙΝ την επέμβαση.

Monsta
14-07-10, 20:59
Μετά την επέμβαση...

Αύριο θα τραβήξω και μερικές 'καλλιτεχνικές'.... (καλά Snoopy μη βαράς) :original:

Monsta
14-07-10, 21:01
Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι ένα S50-S52 για να δέσει το γλυκό. Δε ξέρω αν προσέξατε το γνήσιο M-pack II και τη πανέμορφη κλασσική BBS.

oldcarskickass
14-07-10, 22:46
Άστα αρρώστια, αρρώστια, και φαίνεται και πολύ καθαρό.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω.

Όποτε ακούω κόκκινο ΟΛΟΙ λένε ότι είναι ευαίσθητο κτλκτλ, αυτό γιατί;

Επειδή είναι μονής;

Και αν ναι γιατί είναι μονής;

Έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με ένα πέρασμα μόνο;

Monsta
15-07-10, 07:52
Είναι ευαίσθητο γιατί το κόκκινο 'κόβει' πιο εύκολα από άλλα χρώματα στον ήλιο. Θέλει συχνό κέρωμα (είτε είναι μονής είτε διπλής) και σκιά.

Τώρα αν έχει γίνει πορτοκαλί από τα χρόνια όπως ήταν αυτό, αν είναι μονής έχει καλώς. Με ένα καλό γυάλισμα επανέρχεται ένα 90-95%. Αν είναι διπλής θα γυαλίσει μεν αλλά επειδή εκεί το βερνίκι είναι από πάνω από το χρώμα (2 ξεχωριστές στρώσεις) ΔΕΝ θα έχεις τόσο καλό αποτέλεσμα, άρα το πιο πιθανό είναι να πας για επαναβαφή. Η κάθε μέθοδος δηλαδή έχει τα υπέρ και τα κατά της. :)

z3 2.2
15-07-10, 08:15
Περιμενουμε φωτο Κωνσταντινε!!!!
ΦΩΤΟ-ΦΩΤΟ-ΦΩΤΟ!!!!
Βαλε να το θαυμασουμε!!!

Konstantinos E60
15-07-10, 08:51
Μπράβο και στον ιδιοκτήτη που κράτησε έναν θρύλο "ζωντανό"...!!

TSAF
15-07-10, 09:12
Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι ένα S50-S52 για να δέσει το γλυκό. Δε ξέρω αν προσέξατε το γνήσιο M-pack II και τη πανέμορφη κλασσική BBS.

Σου το εστειλα ετοιμο και με ζανταρες Μ