PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικός καθρέπτης με homelink & πυξίδα...



S8N
14-07-10, 15:00
Η 5άρα μου έχει στον βασικό της εξοπλισμό εσωτερικό αυτόματο αντιθαμβωτικό καθρέπτη με αισθητήρα βροχής και λυχνία για τον συναγερμό. Ως εδώ όλα καλά.

Έλα όμως που ανακάλυψα πως είναι διαθέσιμο αυτό το retrofit kit...

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NT31&mospid=50465&btnr=51_6106&hg=51&fg=95

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/q/n/225.png

...και σκεπτόμουν πως -στην περίπτωσή μου τουλάχιστον- θα λύσει αρκετά προβλήματα μιας και είμαι αναγκασμένος να ανοίγω ηλεκτρικά 2 γκαραζόπορτες στο σπίτι και άλλη μια στη δουλειά. Τέρμα η ανασκαφή στο τσαντάκι προς εύρεση των κλειδιών, τέρμα οι γραντζουνιές στις εσωτερικές επενδύσεις, τέρμα τα πάντα.

Σύμφωνοι, η πυξίδα είναι λίγο καραγκιοζέ αλλά τί να κάνουμε...

Υπάρχει μήπως κάποιο μέλος που να έχει αυτόν τον εξοπλισμό στη BMW του, μήπως μας πει καμια γνώμη? Οι συχνότητες είναι άραγε συμβατές με τους μηχανισμούς στις γκαραζόπορτες ή όχι?

Γενικά, ποια η γνώμη σας γι' αυτό το αξεσουάρ?

GM6
14-07-10, 15:15
Πιστευω θα ειναι χρησιμο εφοσον εχεις 2 διαφορετικες πορτες να ανοιγεις. Περνας τις συχνοτητες και κανεις ευκολα τη δουλεια σου....

fanisk
14-07-10, 15:21
Ψαχνω και εγω κατι αντιστοιχο γιατι ανοιγω 2 γκαραζοπορτες και καθε φορα πρεπει να εχω τα κλειδια καπου προχειρα. Οι κωδικοι στο καθρεφτη ειναι κυλιομενοι, τους φτιαχνεις οπως θες.

Υπαρχει καπου μια καλη φωτο τετοιου καθρεπτη? Γιατι εναν που ειχα δει υποτιθεται original bmw, ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ και θα γινοταν ταξι το Ζ.

Stamatis
14-07-10, 15:22
ναι.
να το βαλεις χωρις δευτερη σκεψη.
ειναι εκπληκτικο και επισης 100/100 λειτουργικο.

υ.γ γουελκαμ του δε μαστουρμπεησιον κλαμπ η τριτη επιλογη ειναι ολα τα λεφτα (ειμαστε πλεον φαλαγγα)

GEORGE316
14-07-10, 16:15
τιποτα δεν εχει βγει σε παραγωγη τυχαια...
για να βγει κατι σε παραγωγη πρεπει να εχουν πεσει πολλες μελετες......
εγω που μενω σε πολη και παρκαρω στο δρομο....τι χαζομαρα ειναι αυτο θα πω..
αυτος ομως που μενει καπου με γκαραζ και εχει και στο γραφειο του γκαραζ.....αμεσως πρεπει να βγαζει δυο χειριστηρια....
η πυξιδα.....πιστεψτε με για καποιους ειναι χρησιμη.......
ειναι ενα πολυ καλο επιπλεον πραγματακι που ειναι πολυ πολυ χρησιμο για καποιους..

gyiama
14-07-10, 16:19
εχω την εντυπωση οτι οι αμερικανικοι λειτουργουν σε αλλες συχνοτητες οποτε για οποιον ενδιαφερεται για αγορα απο ebay προσοχη!!!!

Nino
14-07-10, 17:35
Αρκετα χρησιμο και μαλιστα γλυτωνεις απο καταστασεις του τυπου "φτου σου 4 τα ξημερωματα τελειωσε η ρουφιανα η μπαταρια απο το τηλεκοντρολ".
Αν και η τιμη ειναι...λογικη, μπαξε χωρις δευτερη σκεψη.
Μοναδικο μειονεκτημα οτι..."παραδιευκολυνει" καμια φορα οταν θα χρειαζοταν το αντιθετο...

S8N
14-07-10, 17:44
Αρκετα χρησιμο και μαλιστα γλυτωνεις απο καταστασεις του τυπου "φτου σου 4 τα ξημερωματα τελειωσε η ρουφιανα η μπαταρια απο το τηλεκοντρολ".
Αν και η τιμη ειναι...λογικη, μπαξε χωρις δευτερη σκεψη.
Μοναδικο μειονεκτημα οτι..."παραδιευκολυνει" καμια φορα οταν θα χρειαζοταν το αντιθετο...

Αυτό είναι όντως ένα σοβαρό θέμα... Σου κλέβουν το αυτοκίνητο και αυτομάτως αποκτούν πρόσβαση στο σπίτι σου.

Stathis
14-07-10, 18:06
το θεμα ειναι με τι διαδικασια περνας τη συχνοτητα για να ανοιγουν οι πορτες?
γινεται ευκολα?

αν ναι με ενδιαφερει κι εμενα...

PANOS-E60
16-07-10, 13:09
Αν δεν θέλει καμμία κουφή κωδικοποίηση γιά να δουλέψει, το γουστάρω και γώ. thumb

Να μας πει ο master των κωδικοποιήσεων στο Ε60. Δεν θα πω ποιός, θα αναγνωρίσει τον εαυτό του μόνος του ! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

S8N
16-07-10, 15:03
Και κυρίως να μας πει αν χρειάζεται κάποια επιπλέον καλωδίωση! Έχω αλλεργία στα καλώδια και τις ασφαλειοθήκες όταν πρόκειται για μπαξίματα!

PANOS-E60
16-07-10, 15:58
Και κυρίως να μας πει αν χρειάζεται κάποια επιπλέον καλωδίωση! Έχω αλλεργία στα καλώδια και τις ασφαλειοθήκες όταν πρόκειται για μπαξίματα!

Μόλις δει το post σου ο Mr κωδικοποίηση-Ε60 θα πάρεις πλήρη απάντηση, βάζω στοίχημα ! thumb

zinant
16-07-10, 15:59
τον εχω βαλει εγω στο δικο μου
χωρις την πυξιδα εχω
παιζει μια χαρα και του περνας τους κωδικους αμεσως αλλα δεν δουλευουν ολες οι συχνοτητες
ειχα ψαξει σε καποιο site homelink και εκει ανεφερε με ποιες συχνοτητες ειναι συμβατες
δεν χρειαζεται καμια αλλη καλωδιωση ενα γεφυρωμα μονο και παιζει thumb

NickE60
16-07-10, 16:20
το θεμα ειναι με τι διαδικασια περνας τη συχνοτητα για να ανοιγουν οι πορτες?
γινεται ευκολα?

αν ναι με ενδιαφερει κι εμενα...

Μπαίνει εύκολα και δεν χρειάζεται ούτε κωδικοποίηση...

εδώ η διαδικασία αποθήκευσης των συχνοτήτων στη μνήμη του καθρέπτη (δεν είναι BMW αλλά τα σύστημα homelink είναι ίδιο σε όλα


https://www.youtube.com/watch?v=B0tDP-296jE

Stathis
16-07-10, 16:35
ερωτηση:
υπαρχει κατι που δεν το ξερεις????

S8N
16-07-10, 16:42
ερωτηση:
υπαρχει κατι που δεν το ξερεις????

Τον secret combination της Καλομοίρας. Αλλά κι αυτό παίζεται.

NickE60
16-07-10, 17:42
ερωτηση:
υπαρχει κατι που δεν το ξερεις????

έλα ρε συ.... αυτά είναι τα εύκολα...
Πολλά δεν ξέρω (εκτός Ε60) ...και πολλά μαθαίνω κι εγώ εδώ διαβάζοντας τις εμπειρίες των μελών, τα θέματα προβλημάτων και τις προτάσεις επίλυσης thumb

aristent
16-07-10, 17:45
ερωτηση:
υπαρχει κατι που δεν το ξερεις????

:thumbsup::th_Laie_67-1:

nfot
16-07-10, 18:23
Κι εγω αν επρεπε να ψαχνω καθε μερα για 2-3 τηλεχειριστηρια, θα το εβαζα χωρις δευτερη σκεψη.