PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή μηχανής



liakos
14-07-10, 11:02
Λοιπόν έχω έναν αδελφό (33) που θέλει πολύ να αγοράσει μηχανή. Το δίπλωμα του θα το πάρει στη Γερμανία και τη μηχανή θα την οδηγεί στη γερμανία. Το θέμα είναι ότι θέλει να πάει κατευθείαν σε 1000 κυβικά και εγώ ως φαν του έλικα του έδειξα την καινουργεια S1000 RR. Από τότε έχει χάσει τον ύπνο του. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1) Γίνεται να πάει κανείς σε μια τόσο γρήγορη μηχανή κατευθείαν (τα τεστ του διπλώματος γίνονται σε 600 και είναι πολύ αυστηρά)? Μήπως πρέπει να πάει σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης που θα οδηγήσει τόσο δυνατές μηχανές?
2) έχετε να προτείνεται κάποιες άλλες μάρκες με μηχανές της κατηγορίας του S1000 RR, που είναι καλύτερες από το συγκεκριμένο μοντέλο ?
3) Του έχω εξηγήσει με τις λίγες μου γνώσεις ότι τέτοιου είδους μηχανή δεν θα είναι και πολύ άνετη για ταξίδια. Έχω μήπως άδικο ?

Vasilis
14-07-10, 11:11
φανταζομαι οτι αφου θα παρει το διπλωμα τωρα ...δεν ηταν φαν της μοτο αρα δεν εχει εμπειρια απο μοτοσυκλετες!
εφοσον θα παρει το διπλωμα του εκει δεν μπορω να γνωριζουμε αν ειναι αυστηρα τα τεστ διπλωματος εκει
αν ημουν στην θεση του κ ζουσα στην Γερμανια , σαφως κ θα στρεφομουν σε Γερμανικο προιον....θεωρω οτι η συγκεκριμενη επιλογη ειναι απο τις καλυτερες!
οι δρομοι της Γερμανιας ειναι οι καλυτερο για να ταξιδεψεις...ωστοσο στις δικες μου επιθυμιες δεν θα ηταν μια street μοτο αλλα μια on/off (βεβαια αυτο εξαρταται απο τις επιθυμιες κ τα γουστα του καθενος)

Ptboul
14-07-10, 11:16
Υπάρχουν γνώστες εδώ μέσα που θα σου απαντήσουν επ'ακριβώς για το RR και όχι μόνο. Ε, κύριε μάγε? :D ;)

Η συνηθισμένη μοτοσυκλετική πορεία είναι 50cc, 125cc και μετά ανεβαίνεις.

Εφόσον δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία σε μεγάλα κυβικά χρειάζεται προσοχή.

Το γεγονός βέβαια ότι η κτήση και χρήση διπλώματος/μηχανής θα γίνει σε μια χώρα με αυστηρές προδιαγραφές αλλάζει λίγο τα πράγματα.

Όσων αφορά την επιλογή μηχανής, αυτή εξαρτάται από το γούστο κ το είδος χρήσης του αναβάτη. Για Ελλάδα τα ον-οφ αρκετά δημοφιλή, για Γερμανία όπου η ποιότητα των δρόμων είναι εξαιρετική το στρεετ είναι μια πολύ καλή επιλογή.


ps: καλά Βασίλη τα ίδια σκεφτόμαστε?? χαχχαχα

liakos
14-07-10, 11:21
Μπααα πάντα ήθελε μηχανή αλλά επeιδη οι γονείς μου δεν τον άφηναν δεν το κυνήγησε ποτέ. Τώρα όμως που μπορεί θέλει ακόμα περισσότερο.
μια ακόμη ερώτηση αν είσαι γυμνασμένος ή όχι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιλογή μηχανής?

Stamatis
14-07-10, 11:25
1) Γίνεται να πάει κανείς σε μια τόσο γρήγορη μηχανή κατευθείαν (τα τεστ του διπλώματος γίνονται σε 600 και είναι πολύ αυστηρά)? Μήπως πρέπει να πάει σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης που θα οδηγήσει τόσο δυνατές μηχανές?


Η μηχανή αυτή σε συνθήκες 1980 θα ήταν διαστημόπλοιο, ή επιπέδου GP σε θέμα δύναμης.
Για εμένα δεν τίθεται ΚΑΝ θέμα να πας σε 1.000 κυβικά με το καλημέρα.
Δεν είναι σωστό.
Λίγο παραπάνω γκάζι να ανοίξεις στην ευθεία, ιδέα δεν έχεις τι πρέπει να κάνεις



2) έχετε να προτείνεται κάποιες άλλες μάρκες με μηχανές της κατηγορίας του S1000 RR, που είναι καλύτερες από το συγκεκριμένο μοντέλο ?

Να μην σκέφτεται ΚΑΝ την κατηγορία RR.
Ας πάρει ένα CBF ή ένα CBR 600 για να φάει την κρυάδα και μετά το σκέφτεται ως προς το τι πρέπει να έχει και πόσο θέλει ακόμα να το τεντώσει.



3) Του έχω εξηγήσει με τις λίγες μου γνώσεις ότι τέτοιου είδους μηχανή δεν θα είναι και πολύ άνετη για ταξίδια. Έχω μήπως άδικο ?
Κάνει και ταξίδια, κάνει και πίστες κάνει και καφετέρια.
Ολα τα κάνει.
Με R1 ανεβαίνουν Σέρρες και νοιώθουν και ξεκούραστοι.
Αν όμως το θέμα του είναι τα ταξίδια και η συμβίωση της κάθε μέρας χρειάζεται
ABS
Ψηλά το τιμόνι
Στοιχειώδη προφύλαξη απο τη φύση (ενα φαίρινγκ, μια ζελατίνα και μια βαλίτσα να βάζει αδιάβροχα, γάντια κτλ).

Στη Γερμανία ένα Funduro ή ένα Scarver κάνει γύρω στα 2-3 χιλιάρικα.
Ενα CBF-R απο 3 μέχρι 4 και πουλιούνται όσο τα πήρες.

ΑΥτή είναι η συμβουλή μου.

Vasilis
14-07-10, 11:27
η αληθεια ειναι οτι οσο καλυτερη φυσικη κατασταση εχεις βοηθαει κ οχι μονο στην οδηγηση αλλα γενικοτερα!

κατα την ταπεινη μου αποψη (μιας κ ειμαι ψιλοχλαπατσακος:whistle:) δεν νομιζω οτι παιζει σημαντικο ρολο...
ωστοσο εμμενω οτι για τα ελληνικα δεδομενα εισαι πιο ξεκουραστος σε μια On/Off ,με οτι αυτο συνεπαγεται...!

Stamatis
14-07-10, 11:30
Μπααα πάντα ήθελε μηχανή αλλά επeιδη οι γονείς μου δεν τον άφηναν δεν το κυνήγησε ποτέ. Τώρα όμως που μπορεί θέλει ακόμα περισσότερο.
μια ακόμη ερώτηση αν είσαι γυμνασμένος ή όχι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιλογή μηχανής?
Το να είσαι γυμνασμένος (τύπου καλή φυσική κατάσταση - και όχι Body Builder) σου δίνει ένα 20% όταν σε γωνία 40άρα και αφού έχεις μαζέψει το γόνατο απο την εσωτερική σηκώνεις ίσια φρενάρεις και ρίχνεις αμέσως ανάποδα για να μπείς με φόρα στο Apex και να ξαναγκαζώσεις στη μία ρόδα για την επόμενη που θα κλείσεις γκάζι για να βγάλεις πόδι και να πατήσεις με το απέναντι ποδάρι το μαρσιπιέ να δώσεις ετοιμότητα για την επόμενη.

Στα καθημερινά δες πόσοι χλέμπουρες καβαλάνε (όχι οδηγάνε).

Stamatis
14-07-10, 11:31
η αληθεια ειναι οτι οσο καλυτερη φυσικη κατασταση εχεις βοηθαει κ οχι μονο στην οδηγηση αλλα γενικοτερα!

κατα την ταπεινη μου αποψη (μιας κ ειμαι ψιλοχλαπατσακος:whistle:) δεν νομιζω οτι παιζει σημαντικο ρολο...
ωστοσο εμμενω οτι για τα ελληνικα δεδομενα εισαι πιο ξεκουραστος σε μια On/Off ,με οτι αυτο συνεπαγεται...!


γράφαμε παράλληλα.

προσοχή μη γίνει παρεξήγηση. Δεν αναφέρομαι σε εσένα με τη λέξη χλέμπουρας.

Εσύ είπαμε, χλαπατσάκος.... thumb

Vasilis
14-07-10, 11:33
γράφαμε παράλληλα.

προσοχή μη γίνει παρεξήγηση. Δεν αναφέρομαι σε εσένα με τη λέξη χλέμπουρας.

Εσύ είπαμε, χλαπατσάκος.... thumb

ενα ταπεινο σκουτερ 250αρι εχω ρε σινουπακο μου....

στα νειατα μας μεχρι 650 καβαλησαμε...ποτε δεν ημουν φαν των μοτο!

δεν υπαρχει παρεξηγηση ....χλεμπουρακο μου:ranting2::th_Laie_67-1:

Ptboul
14-07-10, 12:09
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις του Σνούπυ και να συμπληρώσω ότι τα κυβικά δεν έχουν τόση σημασία όσο ο τύπος της μηχανής. Πχ. άλλο ένα μονοκύλινρο ον-οφφ 600 και άλλο ένα στρεετ 600 (πχ cbr.. )

Προσωπικά θα ξεκινούσα με μηχανάκι 'σχολείο' εφόσον ήθελα στρεετ, πχ ένα Νίντζα 250R

https://motorek.files.wordpress.com/2010/04/0512008-kawasaki-ninja-250r.jpg

Konstantinos E60
14-07-10, 12:20
Παπακια δεν εχει στην Γερμανία ????? Αυτα ειναι σχολειο

Ptboul
14-07-10, 12:22
Παπακια δεν εχει στην Γερμανία ????? Αυτο ειναι σχολειο

Μόνο στο Μπαγκλαντές, στην Ινδία και στην Ελλάδα Κώστα :hystericalbs1:

Είναι αξιόπιστα, οικονομικά και πρακτικά. Αλλά αν δεν έχεις ανάρτηση - συμπλέκτη - φρένα δε μαθαίνεις Κωστή.

Konstantinos E60
14-07-10, 12:28
Μόνο στο Μπαγκλαντές, στην Ινδία και στην Ελλάδα Κώστα :hystericalbs1:

Είναι αξιόπιστα, οικονομικά και πρακτικά. Αλλά αν δεν έχεις ανάρτηση - συμπλέκτη - φρένα δε μαθαίνεις Κωστή.

Μαθαινεις μαθαινεις. Καταρχας μαθαινεις πως να πεφτεις !!!

Γι'αυτο και το εγραψα Πανο. χεχε Αν μαθεις σε παπι ολα τα αλλα
ειναι πιο ευκολα μετά.
Και τα καινουργια δεν ειναι τοσο χαλια ,εχουν βελτιωθει αισθητά σε πολλους τομεις....

z3 2.2
14-07-10, 12:30
1000cc με το καλημερα ειναι.....ουφ.....
αν τον αγαπας και τον θελεις διπλα σου τον αδερφο σου κοιτα να του αλλαξεις γνωμη.
τα μηχανακια δεν ειναι "εχω λεφτα να παρω το χιλιαρι,αντε και το πηρα"
ειναι ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο καθε κυβικο εκατοστο....
ειναι τροπος ζωης,ειναι βιωματα,ειναι σεβασμος σε καθε τι,ειναι εμπειρια,ειναι γνωση.
δεν μπορεις να ξυπνησεις ενα ωραιο πρωι και να παρεις ενα χιλιαρι.παιζεις με τη ζωη σου.
τα μηχανακια δεν ειναι γκατζετακια...θελουν πολυ δουλεια....ποοοοολυ δουλεια.
συγνωμη αν γινομαι σκληρος αλλα προσεξε παρα πολυ με τον αδερφο σου.....

stavr
14-07-10, 12:31
Φιλε μου πες στον αδερφο σου να ξεκινησει απο καπου ποιο χαμηλα! Φαντασου να αφησεις το χρεπι της σχολης οδηγων που μολις εχεις παρει το διπλωμα με 60 αλογα......και να κατσεις σε ενα Μ//!!! Τωρα σκεψου οτι το rr δεν εχει ουτε αεροσακους ουτε μπαρες, ουτε 4 τροχους ουτε τον ογκο του οποιουδηποτε αυτοκινητου! Μιλαμε για μηχανη ειδικης κατηγοριας παντως και να το ξερεις! Θα συμφωνησω με το φιλο Ptboul και την προταση του!!! Για αρχη το 250 ειναι "σχολειο"! Οτι και να παρει παντως πες του να υπολογιζει και τα εξτρα .....μπουφαν-(η στολη εξαρταται αλλα σε στρητ και γερμανια θα προτεινα στολη)-γαντια-ενα ΚΑΛΟ κρανος κτλ!!!
Ταπεινη μου γνωμη αν παει κατευθειαν στα πολλα κυβικα και αλογα ειναι ρισκο.....και θα αργησει περισσοτερο να εξοικειωθει με τα 2τροχα. Μια καλη πρωτη μηχανη αν του πεφτει μικρο το 250 ειναι τα 600-650 γυμνα η τουρινγκ ......kawasaki er6n-f/ hornet/ suzuki sv.

Konstantinos E60
14-07-10, 12:32
1000cc με το καλημερα ειναι.....ουφ.....
αν τον αγαπας και τον θελεις διπλα σου τον αδερφο σου κοιτα να του αλλαξεις γνωμη.
τα μηχανακια δεν ειναι "εχω λεφτα να παρω το χιλιαρι,αντε και το πηρα"
ειναι ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο καθε κυβικο εκατοστο....
ειναι τροπος ζωης,ειναι βιωματα,ειναι σεβασμος σε καθε τι,ειναι εμπειρια,ειναι γνωση.
δεν μπορεις να ξυπνησεις ενα ωραιο πρωι και να παρεις ενα χιλιαρι.παιζεις με τη ζωη σου.
τα μηχανακια δεν ειναι γκατζετακια...θελουν πολυ δουλεια....ποοοοολυ δουλεια.
συγνωμη αν γινομαι σκληρος αλλα προσεξε παρα πολυ με τον αδερφο σου.....

Μπορει να αστειευομαστε με τα παπακια φιλε Λιακο αλλα η αλήθεια ειναι ΑΥΤΗ !!!!
Και δεν μπορει να γραφει καλυτερα !!!!

liakos
14-07-10, 12:39
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας. Εγώ φωνάζω, χωρίς να ξέρω και πολλά, όχι αμέσως σε 1000:ranting2: και εύχομαι μέχρι να φύγω από την γερμανία να τον έχω ψήσει σε κάτι με λιγότερα κυβικά και άλογα.
Το βεβαίων είναι ότι επειδή ζει στο Μόναχο θα πάει στο Fahrer Training της BMW για να δοκιμάσει διάφορες μηχανές της εταιρείας και να μάθει να χειρίζεται τις μηχανές γενικότερα καλύτερα.
Στο πόσο θα τον ωφελήσουν τέτοιου είδους μαθήματα μπορεί κανείς να μου το διευκρινήσει?

Stamatis
14-07-10, 12:51
Δεν θα μπορεσει να τα παρακολουθησει.
Το επιπεδο ειναι ψηλο για αυτον.
Ακομα και το 1 ειναι πολυ για αρχαριο

Ptboul
14-07-10, 12:59
Αν μαθεις σε παπι ολα τα αλλα
ειναι πιο ευκολα μετά.
Και τα καινουργια δεν ειναι τοσο χαλια ,εχουν βελτιωθει αισθητά σε πολλους τομεις....

Το ξέρω Κώστα, πλάκα κάνω. Με παπί ξεκίνησα και σε παπί κατέληξα την μοτοσυκλετική μου σταδιοδρομία..



ειναι ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο καθε κυβικο εκατοστο....
ειναι τροπος ζωης,ειναι βιωματα,ειναι σεβασμος σε καθε τι,ειναι εμπειρια,ειναι γνωση.


..τότε που με 1000 παρακάλια πείθαμε τους γονείς μας να τσοντάρουν για ένα απλό παπί και που είχε περισσότερη συναισθηματική αξία από τις διαστημικές κινέζικες πλαστικουριές του σήμερα και ανεβάζαμε τον πρώτο μας έρωτα και αισθανόμασταν βασιλιάδες στην Βεΐκου, και και και.. :crying:

Για αυτό φίλε liako νομίζω ότι το σακούλι της εμπειρίας πρέπει να γεμίζει αργά και σταθερά χέρι - χέρι με το σακούλι της ζωής (όπως είχε πει κάποτε και ο Στάθης :D )

Πωπωωω ένα μηχανάκι θέλει ο άνθρωπος κ το κάναμε μελό. :D

Nino
14-07-10, 13:15
Η παροιμια λεει.. σε γερικο σκυλι νεα κολπα δεν μπορεις να μαθεις!
Αυτα με δοση χιουμορ,σοβαρα τωρα...το να καβαλας μηχανη ειναι κατι που καθε μερα σου δινει και καινουργιες οδηγικες γνωσεις,εμπειριες οι οποες σιγα σιγα εξελισσονται σε οδηγικη ικανοτητα.
Μην αναλυσουμε τωρα πολλα αλλα ουτε πως να φρεναρει την μηχανη δεν θα γνωριζει ακομα ποσο μαλλον να τιθασευσει την "αγριαδα" της.
Αγαπητε φιλε συμβουλεψε τον να ξεκινησει αφου το θελει απο κατι μικρο,να παρακολουθησει αν μπορει καποια "σχολεια" να προχωρησει αργοτερα σε μεγαλυτερα αλλα κυβικα και αν ακομα του αρεσει ισως καποια στιγμη να μπορεσει να την καβαλησει,γιατι περι αυτου προκειται οτι δεν μπορει να καβαλησει τετοια μηχανη.
Σκεψου ειναι δυνατον καποιος που μολις βγαζει διπλωμα να καβαλησει ενα ducati 1098???
Συγχωρεσε μου το αυστηρο "υφος" αλλα τα γραφω με τις καλυτερες των προθεσεων.
Ο δικυκλισμος ειναι κατι το μαγικο αλλα χρειαζεται σεβασμο και γνωση των οριων...

z3 2.2
14-07-10, 13:36
και ανεβάζαμε τον πρώτο μας έρωτα και αισθανόμασταν βασιλιάδες στην Βεΐκου, και και και.. :crying:


ρε συ Πανο....με αγγιξε πολυ αυτο...τι στο καλο?στο διπλα μηχανακι ησουν? (Βεικου...και ποτακι στην ΤRE?)



Ο δικυκλισμος ειναι κατι το μαγικο αλλα χρειαζεται σεβασμο και γνωση των οριων...

Ακριβως!
Το να πας σε ενα μεγαλο μηχανακι απο το πουθενα ειναι σα να μην εχεις παει ουτε πρωτη ταξη δημοτικου και να σε βαλω να παρακολουθησεις μια διαλεξη ενος λεκτορα σε ενα πανεπιστημιο και βασει αυτον που ακουσες να γραψεις διαγωνισμα....σε καθε λαθος ομως να σου κοβουν και ενα χερι,ποδι ,κεφαλι....

Δεν μπορει να ξεκινησει απο χιλιαρι με τιποτα.Ουτε καν απο 600 supersport...
Αληθεια εχει καθολου επιγνωση του τι σημαινει μοτοσυκλετα???
Και παλι συγνωμη αν γινομαι σκληρος αλλα με 13 χρονια εμπειριας μεγαλης μηχανης και εχοντας θαψει τρεις φιλους μου εχω το θρασος να ειμαι απολυτος.
Στα λεω με οσο πιο φιλικο και εγκαρδιο τροπο μπορω.:original:

halkida116mpack
14-07-10, 14:41
γνωμη μου παντα ειναι να ξεκινας οχι με στριτ μηχανακι...αλλα με μηχανακι μα καρατιμονα που την λενε καποιοι...δηλαδη με ισιο τιμονι...τωρα τα ποσα αλογα θα ειναι ειναι στο μυαλο ου καθενα...αυτο που ισχυει ειναι κατα την γνωμη μου παντα να ειναι ιαπωνας(εγω σχεδον παντα ευρωπαικη οδηγουσα και οδηγω)και οτι δεν υπαρχει κανενας που δεν εχει εστω και μια πτωση....σωστο ρουχο...σωστο κρανος ...σωστα γαντια ....και φουλ αισθηση ελευθεριας...

liakos
14-07-10, 14:55
Oφείλω να δηλώσω πως με όλους σας συμφωνώ και εκτιμώ ιδιαίτερα την ειλικρίνεια σας και την σοβαρότητα που δίνεται στο θέμα που ανάρτησα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεται για να γίνει αυτή η ενημέρωση και οποιαδήποτε άλλη άποψη το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βοηθήσει στην καλύτερη δυνατή επιλογή μηχανής για έναν αρχάριο. Πραγματικά με εκπλλήσει ευχάριστα το κλίμα σε αυτό το φόρουμ και ελπίζω να συνεχιστεί έτσι. Κανενός επίσης η άποψη δεν είναι σκληρή.thumb

Τα μέχρι τώρα δικά μου συμπεράσματα από αυτή τη συζήτηση είναι ότι το 1000 οποιουδήποτε είδους αποκλείεται και καλό είναι να ξεκινήσει κανείς από πολύ χαμηλότερα κυβικά (με κάποια όχι supersport μηχανή) και να κτήσει από εκεί και πέρα τη μοτοσυκλετιστική του πορεία. thumb

z3 2.2
14-07-10, 15:35
Xαιρομαι που δεν πηρες στραβα το απολυτο υφος μου.Μιλοντας παντα για τα γραφομενα μου.
Ειμαι πολυ καθετος σε τετοια θεματα και γινομαι εκνευριστικα αυστηρος στο θεμα μοτοσυκλετα-κρανος-μουφαν-γαντια-μποτες ΧΕΙΜΩΝΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!.
Προσπαθησε να αλλαξεις λιγο το σκεπτικο του αδερφου σου.Ας κανει μια σωστη αρχη για να μπορεσουμε να τον καλοσορισουμε στον θαυμαστο κοσμο των δυο τροχων.
Θα το ξαναπω και δε θα κουραστω να το λεω.Τα μηχανακια δεν ειναι γκατζετακια ουτε ενα μεταφορικο μεσο για να κανεις τη δουλεια σου η την πλακα σου.
Τα μηχανακια ειναι σχολειο ολοκληρο με δυσκολα μαθηματα και παρα πολλες ταξεις.
Προσοχη λοιπον!

Nikos
14-07-10, 16:32
Γεια σου Λιακο.
Σχετικα με το θεμα του αδερφου σου θα ελεγα πως αν βρεθει σε μια σχολη ασφαλους αλλα και γρηγορης οδηγησης στη Γερμανια και οδηγησει τη μοτο που του προτεινεις σε πιστα με εκπαιδευτη και πρωτον : οι γερμανοι του επιτρεψουν να την οδηγησει απο τη στιγμη που προκειται για καποιον εντελως αρχαριο και δευτερον : αφου τηρηθει η πρωτη προυποθεση , τα καταφερει, τοτε δε νομιζω οτι θα εχει το παραμικρο προβλημα να τη χαρει σε περιβαλλον με ελεγχομενες συνθηκες και πανω απ ολα με μεγαλη ασφαλεια.
Η εξικειωση ομως σε μια πιστα σε καμια περιπτωση δε συνεπαγεται οτι μπορουμε να βγουμε στο δρομο και να οδηγησουμε με την ιδια ανεση και ασφαλεια.
Εκει απαιτειται εμπειρια οδηγησης μεγαλης μοτοσυκλεττας σε συνθηκες δρομου, η ζουγκλας καλυτερα, ωπου κυριολεκτικα δεν ξερεις απο που θα σου ερθει ακομα και αν οδηγας σε γερμανικο δρομο.
Και το χειροτερο ειναι οτι στο δρομο ακομα και αν δε θες.... αν εχεις το γκαζι θα το ανοιξεις .Και εκει ειναι που εγκυμονουν πολλοι κινδυνοι μιας και τετοια χιλιαρια μαζευουν τρελλα χιλιομετρα σε ελαχιστες αποστασεις και αν δεν εχεις την απαιτουμενη εμπειρια ευκολα βρισκεσαι σε κατασταση πανικου .
Αν ειμουν ο αδερφος σου και ξεκιναγα τωρα το μοτοσυκλεττιστικο μου ταξιδι θα επαιρνα ενα naked οχι πανω απο 600 cc που διαθετει σουπερ μοτερ, φρενα, αναρτηση, ιδανικη θεση οδηγησης , κινειται ανετα σε πολη, εθνικη οδο αλλα και σε πιστα και σιγα σιγα θ'ανεβαινα σε μεγαλυτερα κυβικα.(οχι βεβαια οτι και αυτα δεν ειναι πολυ γρηγορα αλλα σιγουρα ποιο αργα απο τα τερατα των 1000).

nikos1400
15-07-10, 17:47
...και εκτος απο αυτα που ειπανε τα παιδια, ειναι περιπου σαν να λες
"βγαζω τωρα το διπλωμα, ειναι καλο το ΧΧΧΧ για πρωτο αυτοκινητο? "
Οπου ΧΧΧΧ βαζεις το supercar της επιλογης σου, στα 600 αλογα ας πουμε.
Αυτο μεγενθυμενο επι δεν-ξερω-πόσο , στο θεμα κινδυνου σωματικης βλαβης απο ατυχημα.

Το s1000rr θεωρειται ισως το κορυφαιο σημερα 1000αρι ευρειας παραγωγης.
Το γκαζι ειναι γλυκο, και θελει αυτοσυγκρατηση και πειρα.

Φιλικα παντα.
thumb

Tsakirakos
15-07-10, 17:55
αν ειναι τοσο απειρος τοτε ενα suzuki V-strom 650 ειναι καλο σχολειο. και φιλικο και οχι και τοσο ψοφιο...

nfot
15-07-10, 20:11
Στα θεματα ασφαλειας - κυβικων συμφωνω με τους προλαλησαντες. Ειναι υπερβολη - αυτοκτονια τα 1000 cc για αρχαριο - ασχετο. Τα SS σε ταξιδι εθνικων οδων ειναι ψιλοβολικα, αλλα στην πολη και σε κλειστο ορεινο δυκτιο τουλαχιστον ενοχλητικα. Εξοπλισμος ΠΑΝΤΑ, χειμωνα - καλοκαιρι, οπως γραφτηκε. Η ασφαλτος ειναι παντα πιο ζεστη και γδερνει ασχημα.

Τωρα, το συγκεκριμενο μοτορι εχει κανα δυο σοβαρα θεματακια αξιοπιστιας.
Στην Ελλαδα εχει κολλησει το 10% οσων πουληθηκαν !!! Επισημα δεν εχουμε θυματα και η αντιπροσωπεια, χωρις δευτερη κουβεντα, αλλαζει κινητηρα, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΙΧ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Δευτερο θεμα που εχει αναφερθει, πιο περιορισμενο ομως, ειναι οτι μενει απο μπροστινο φρενο, ετσι ξαφνικα !!!!! Τερματιζει η μανετα αλλα δεν υπαρχει ιχνος επιβραδυνσης. Σβηνεις μοτερ ξαναναβεις και ολα ΟΚ. Καπου τα πολλα ηλεκτρονικα - υποβοηθησεις - αισθητηρες τα παιζουν,κατι σαν τη μπλε οθονη του θανατου των Windows.

z3 2.2
15-07-10, 21:01
Τερματιζει η μανετα αλλα δεν υπαρχει ιχνος επιβραδυνσης.
.....ωωωω ρε πο@στη μου.....τι λες τωρα!!!!!!!!:shok:

Monsta
15-07-10, 21:39
και εχοντας θαψει τρεις φιλους μου εχω το θρασος να ειμαι απολυτος.




Δημήτρη, αυτό ήταν πολύ σκληρό.

Εγώ για τον ίδιο λόγο (αλλά ευτυχώς όχι σε γνωστό / φίλο), αλλά και επειδή η γυναίκα μου έμεινε έγκυος στο πρώτο μας παιδί, κατέβηκα από τις μηχανές πριν 9 χρόνια. Δεν έφτασα πολύ ψηλά σε κυβικά...μετά από πολλά χρόνια με παπάκια, αποφοίτησα πάνω στο Super Four 400 Type R. Για μένα (και αμέσως μετά το FX125) ήταν Α Ε Ρ Ο Π Λ Α Ν Ο και υπεραρκετό για τα γούστα μου και τους δρόμους μας.

Επίσης ύστερα από μάρτυρας αρκετών 'άσχημων' ατυχημάτων και σε συνδυασμό με την απόφασή μου να ξεκινήσω καινούρια οικογένεια, το πούλησα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να αποθαρύνω τα παιδιά μου σε πιθανή μελλοντική τους επιθυμία να ανέβουν σε δίκυκλο.

Και η δική μου συμβουλή για τον αδερφό του φίλου μας είναι η ίδια με τους προλαλήσαντες. Είναι μέγα λάθος αν πάει σε 1000άρι. Ο Δημήτρης πιο πάνω δεν μπορούσε να τα γράψει πιο όμορφα, όντως και πολύ έμπειρος. Θα σου πρότεινα φίλε Λιάκο να βάλεις τον αδερφό σου να διαβάσει αυτό το θρεντ, πριν πάρει την οποιαδήποτε απόφαση.

NickE60
16-07-10, 02:42
άσχετα από σχολές οδήγησης, ο δρόμος και η πόλη είναι εμπειρία. Αν δεν έχεις "φάει με το κουτάλι" τα στενά και τις διασταυρώσεις της πόλης, τις λεωφόρους με κίνηση, το βρεγμένο δρόμο ή το χωματόδρομο, μόνος ή δικάβαλος, αν δεν έχεις μάθει να διαβάζεις την άσφαλτο... δεν μπορείς να βγείς στην autobahn με 200 άλογα μηχανή...

Αν δεν έχει καθόλου γνώσεις από μοτοσυκλέτα, δεν είχε ουτε παπί δηλαδή... θα πρότεινα να ξεκινήσει με ότι του αρέσει μέχρι 30-40 άλογα. Να το κρατήσει κανα 6μηνο και μετά να πάει στα 600cc κλπ για κανα χρόνο ακόμα τουλάχιστον. Αν αισθανθεί ότι απέκτησε εμπειρία και θέλει οπωσδήποτε κάτι μεγαλύτερο, μετά πάει όπου θέλει...
Ίσως να φάει τούμπες... θα μάθει να "μυρίζεται" και τους κινδύνους έτσι... καλό είναι όμως να τα μάθει αυτά με κάτι πιο ακίνδυνο (αν και δεν υπάρχει μοτοσυκλέτα ακίνδυνη..) αλλά η εμπειρία, τα reflex στα δύσκολα, η σωστή και γρήγορη αντίδραση δηλαδή, είναι το βασικότερο θέμα στην οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας. Η τύχη παίζει κι αυτή μεγάλο ρόλο και καλό είναι να αποφεύγεις να την προκαλείς.... και μια 1000αρα σαν πρώτη μηχανή είναι μεγάλη πρόκληση της τύχης....

Επίσης είναι και θέμα αντίληψης. Αν "το 'χεις" είναι πιο εύκολα τα μεγάλα κυβικά, αν δεν το 'χεις θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια, χρόνο, υπομονή και κυρίως προσοχή ώσπου α. να αποκτήσεις σωστα αντανακλαστικά και β. να γίνεις ένα με τη μηχανή. Μετά τα όρια τα βάζεις εσύ ανάλογα με τις δυνατότητές σου και ό,τι και να καβαλήσεις προσαρμόζεσαι εύκολα και το μαθαίνεις πολύ γρήγορα

thumb