PDA

Επιστροφή στο Forum : e46 320 ci / Ξεκινησε να κανει νουμερα!!!



stavr
14-07-10, 07:36
Λοιπον ......χτες το μεσημερι αφου το αυτοκινητο εκανε 2-3 χλμ ..... μου σβηνει ενω δουλευε ρελαντι παρκαρισμενο. Παιρνει μπροστα με λιγη προσπαθεια .....κανω 200 μετρα και ξανασβηνει!!!! Να μην τα πολυλογω ....καταφερα να το παω σπιτι αλλα το αυτοκινητο ηταν σαν να ειχε μπει σε SAFE MODE. Δεν αναψε καμια ενδειξη στο ταμπλο, το αυτοκινητο ανεβαζε μεχρι 4χιλ στροφες κανονικα (δεν το πηγα παραπανω) αλλα δεν τραβουσε!! Δεν πηγαινε!!! Το αυτοκινητο εχει 110χιλ χλμ και θελει 2000 χλμ για το σερβις αλλα απο οτι φενεται θα γινει νωριτερα μιας και θα παει για ολικο ελεγχο σημερα κατα τις 3.....και ο Θεος βοηθος!
Καποιος μου ειπε για πολλαπλασιαστη !!! Τι λετε??

Stamatis
14-07-10, 07:42
Η πολλαπλασιαστής είναι - αλλά με βαριά συμπτώματα- ή βαλβίδα αναθυμιάσεων ή αισθητήρας στροφάλου.

Μόλις μπεί στο διαγνωστικό θα το βγάλει.

nikos1400
15-07-10, 13:28
Να τι παθαινεις οταν την απατεις με αλλη (Scarver 650) !
:tease:

stavr
15-07-10, 13:51
Σωπα.....ψιλη ητανε......αισθητηρας στροφαλου! Οπως ειπε κι ο φιλος Snoopy!

Σωστοςςςς!

deepBLUE
15-07-10, 13:56
Για αισθητηρας μου ακουγεται !!!

PANOS-E60
15-07-10, 14:22
Σωπα.....ψιλη ητανε......αισθητηρας στροφαλου! Οπως ειπε κι ο φιλος Snoopy!

Σωστοςςςς!

πόσο το "μαλλί" φίλε μου ?

stavr
15-07-10, 21:42
πόσο το "μαλλί" φίλε μου ?


80 ευρω......αλλα μολις μιλησε ο γκαντεμης (νικος 1400) .......ζητησε η μηχανη ρουλεμαν στον πισω τροχο στο γραναζι του ιμαντα και εκει θα δωσω τα υπολοιπα που υπολογιζα απ' οτι φαινεται!!!!!!

Κορακοματη!!!!

stavr
20-07-10, 06:37
Και παμε παλι............................
Ξεκιναω ωραια και καλα για δουλεια, σκεπτομενος οτι το μεσημερι θα μου φαει κανα 100ρικο και βαλε το μηχανακι, και παω να αλλαξω τον κορακοματη τον Νικο 1400.....σταματαω να παρω καφε, σβηνω το αμαξι, παιρνω καφε, μπαινω με το καφεδακι μου μεσα στο αυτοκινητο, βαζω μπροστα και κλεινω το κλιμα που παιρνει μπροστα αυτοματα παντα (σπαστικο αλλα το συνηθισα). Αυτοματως ανεβαζει το μοτερ +200 στροφες περιπου και σβηνει!!!!! Ξαναμιζαρω, παιρνει κλεινω το κλιμα ......το ιδιο!!!!!! Αρχιζω τις πρωινες προσευχες..........ξαναμιζαρω ...τιποτα! Μετα απο 7-10 προσπαθειες το αμαξι πηρε μπροστα αλλα εχοντας πλεον τα ιδια συμπτωματα με πριν την αλλαγη του αισθητηρα. Σαν να εχει μπει σε σειφ μοουντ χωρις ομως καμια ενδειξη στο ταμπλο! Και να λοιπον ενας ωραιος τροπος να ξεκινησει η μερα σου!!!!!

Περιμενω να παει 8 μιση να παρω το μηχανικο τηλ να δω τι θα κανουμε !!!

Stamatis
20-07-10, 20:44
Βαλβιδα αναθυμιασεων;

τι να πω!

μα και εσυ ρε παιδι μου, ηταν αναγκη να το σβηνεις;
αφου μια χαρα δουλευε.

για πες τελικα τι ηταν;
εχω περιεγεια.

m-power_01
21-07-10, 09:35
Μηπως δεν ηταν ο αισθητηρας του στροφαλου και ηταν του εκκεντροφορου τοπροβλημα σου? Σε καθε περιπτωση ριξτε του μια ματια!

stavr
22-07-10, 00:01
Απντειτ!!!

Λοιποοοοοοον!!!
Στις 20 του μηνα σας εγραψα τελευταια φορα στις 7 το πρωι....και κατι ψιλα....Στις 1500 πηρα το αμαξι απο την δουλεια να παω στο σπιτι.......ολα τελεια!!! Πηγαινε -τραβουσε τζαααααμι! Παρ' ολ' αυτα το παω συνεργειο στις 6 το απογευμα, το τσεκαρουμε ....ολα στην πενα! Μου λεει ο μηχανικος δεν βλεπω-δειχνει κατι το διαγνωστικο και το αμαξι παει πολυ καλα.....! Επ ευκαιριας μου εκανε και το κλιμα να μην παιρνει μπροστα αυτοματα με το που βαζω μπροστα το αμαξι. Σημερα 21/7 και 2240 πηγαινοντας στη δουλεια ....ξανασταματαω να παρω καφε ......(πρεπει να τον κοψω τον καφε μου φαινεται) σβηνω το αμαξι, παιρνω καφε, βαζω μπροστα και παιρνει το κλιμα παλι αυτοματα!!!!!Ενω πριν 10 λεπτα δεν γινοταν αυτο!!! κλεινω το κλιμα .....σβηνει το αμαξι! Μιζαρω 2-3 φορες, παιρνει μπροστα και το κλιμα εκει να δουλευει. Ξεκιναω σιγα σιγα, λεω τουλαχιστον να φτασω δουλεια, το αμαξι σερνεται Και Παλι!!!! Σταματω στη δουλεια, σβηνω, ξαναβαζω μπροστα παιρνει το κλιμα, κλεινω το κλιμα ολα οκ, ξαναανοιγω το κλιμα σβηνει το αμαξι!!!! Το επαναλαμβανω και ξανασβηνει.....μιλαμε παιδια εχω ανεβασει πιεση με την ολη κατασταση. Να σημειωθει οτι την μερα που πηγε συνεργειο επιτηδες του επινα το αιμα ολο το απογευμα και βραδυ για να δω αν ξανακανει τιποτα.....ολα οκ. Τωρα το βραδυ που το πηρα για δουλεια ........τα δικα του παλι. Στις 7 το πρωι θα το παρω για να παω σπιτι και ειμαι περιεργος να δω πως θα ειναι....και μετα συνεργειο. Δε με νοιαζει αλλα θα νομιζει και ο μηχανικος οτι του κανω πλακα στο τελος!!!! ΠΩ ΠΩ μια κατασταση!!!!!

stavr
22-07-10, 22:50
Το πρωι στις 7 που εβαλα μπροστα .....ολα αριστα!! Το αυτοκινητο πετουσε .....δεν ξερω τι να πω μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η κατασταση!

nikos1400
27-07-10, 05:18
Σου ειπα,
μη σταματας στο "ΝΙΚΟΣ" για καφε...

Δεν το γουσταρει το αμαξι σου το μαγαζι !
:devil2:

stavr
11-08-10, 19:30
Νεοτερα!!!!

Μετα απο 3ημερη παραμονη στα χερια του φιλου μηχανικου .....το αυτοκινητο το παρελαβα κα πλεον δεν κανει το παραμικρο!!! Βρηκε οξυδωση (ειχε ασπρισει απο την υγρασια) σε μια φυσσα η οποια καθαριστηκε και ολα πλεον καλα! Ελπιζω να μην χρειαστει να ξαναγραψω σε αυτο το θρεντ σε κανα 3ημερο παλι! Ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια και τις συμβουλες.

stavr
01-11-10, 20:34
και παμε παλι........
μετα απο μια βολτα υψηλων στροφων!!! και ενα ελαφρυ ανοιγμα στην εθνικη (ο θεος να την κανει) σταματαω να παρω τσιγαρα, βαζω μπροστα τα ιδια παλιιιιιιι!!!! Με τα χιλια ζορια το πηγα σπιτι, παρκαρα και εχει να παρει μπροστα 2 μερες, ξερω οτι θα το βαλω μπροστα και ολα θα ειναι μια χαρα!!! και σε ανυποπτο χρονο παλι θα το ξανακανει. Θελει 500 χλμ για σερβις και μου φαινεται πως αυριο το πρωι θα το παω συνεργειο να το παρατησω, να του κανει και το σερβις και να το ξαναψαξει μπας και βρουμε τι σκατα εχει .....οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι πολυ σπαστικο να σου παρουσιαζει προβλημα στα καλα καθουμενα, μετα να μπαινεις μεσα και να ναι ολα οκ και να το πηγαινεις στο συνεργειο και να μην του βρισκουν τιποτα!

z3 2.2
01-11-10, 23:17
Την ωρα που σου κανει τα "ναζια" του και δεν ξεκιναει,βρες καποιον να σου βαραει μιζα και συ πεσε απο κατω και κοπανα το ρεζερβουαρ....
Αμα παρει την ωρα που το κοπανας παιζει πολυ δυνατα το ενδεχομενο της τρομπας

Μην το δεσεις,μια υποθεση κανω

zaharias
01-11-10, 23:42
Μπορει να ειναι χιλια δυο πραγματα...

Εχει καταγραψει καποιο σφαλμα ο εγκεφαλος?

Μπορει να εχει θεμα το maf σου.. (λεω εγω τωρα..) Αν παιζει κανενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση κανε το μια δοκιμη να δεις..

Αν ηταν τρομπα βενζινης δεν θα το εκανε συνεχεια ρε παιδια?

stavr τι ακριβως σου κανει και ποτε?

spar@
02-11-10, 00:06
οταν στο κανει δεν αναβει check? δεν κραταει βλαβη?? οταν στο κανει δεν ανεβαζει στροφες μετα τις 4?? και δεν κραταει ρελαντι? πες στον μηχανικο σου να σου βαλει ενα δοκιμαστικο μαφ!

halkida116mpack
02-11-10, 10:13
δες τον αισθητηρα αερα εισοδου και δες τις τιμες των λ...κανε και μια μετρηση καυσαεριων....οσο για την αλλαγη αισθητηρα στροφαλου (ματι) οταν φταιει αυτο...νομιζω κανενα αμαξι στον κοσμο δεν θα σου επετρεπε να το βαλλεις μπροστα...

ghost-rider
02-11-10, 11:30
Την ωρα που σου κανει τα "ναζια" του και δεν ξεκιναει,βρες καποιον να σου βαραει μιζα και συ πεσε απο κατω και κοπανα το ρεζερβουαρ....
Αμα παρει την ωρα που το κοπανας παιζει πολυ δυνατα το ενδεχομενο της τρομπας

Μην το δεσεις,μια υποθεση κανω

Θα συμφωνησω κ εγω. Νομιζω οτι πρεπει να γινει να μια τετοια δοκιμη. Μπας και...
Η τρομπα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σε αφησει με τη μια στον τοπο. Και τη δυσλειτουργια της δεν την πιανει ο εγκεφαλος απ οσο θυμαμαι.

stavr
02-11-10, 16:28
ναι ρε παιδια εγω να συμφωνησω μαζι σας, την τρομπα την σκεφτηκαμε αλλα τι σχεση εχει να κανει με το ανοιγοκλεισιμο του α/c???
Αρχικα .....οταν το αυτοκινητο παρουσιαζει το συγκεκριμενο προβλημα δεν ειναι κρυο. Συμβαινει λοιπον οταν εχω σβησει, ειναι ζεστο, εχει μεινει απο 2 λεπτα εως και μιση ωρα. Μιζαρω και δεν παιρνει με τη μια οπως παντα αλλα θελει γκαζι και μετα την 4η 5η μιζια θα παρει με γκαζι κρατημενο παντα. Μολις παρει και κρατησει ρελαντι, το πρωτο πραγμα που κανω μπαινοντας στο αυτοκινητο ειναι να κλεισω το κλιμα, μολις το κλεισω.....+200 300 στροφες (το αυτοκινητο σταματημενο με νεκρα) και το αυτοκινητο σβηνει!!!!
Ξαναβαζω μπροστα και ακολουθοντας την ιδια διαδικασια και αφου εχω καταλαβει τι γινεται......αφηνω το κλιμα ησυχο βαζω πρωτη και ξεκιναω με αναιβασμενες στροφες γιατι αλλιως σβηνει! Φανταστειτε οτι και στις αλλαγες ταχυτητων απο 1η -2α συνεχιζω να κραταω πατημενο γκαζι γιατι αν το αφησω ....παλι σβηνει! ......το αυτοκινητο με πρωτη ταχυτητα εχει τυχει να μην μπορει να βγει μια ανηφορα με 10% κληση!!!! Η αποδοση του πεφτει κατακορυφα χωρις καμια ενδειξη πουθενα! Αν τωρα το αφησω και κρυωσει τελειως....μπαινω βαζω μπροστα και ολα μελι-γαλα, κανενα προβλημα.
Γενικα δεν μου εχει τυχει να το παθει ωρα που να μπορω να το παω συνεργειο κατα τη διαρκεια του προβληματος αυτου. Οποτε λοιπον το παω το αυτοκινητο μπαινει διαγνωστικο, τσεκαρεται και ολα αψογα αλλα και στο δρομο εννοειται αψογα!!!!
Ηταν να το παω σημερα συνεργειο αλλα δεν μπορεσα, εχει να παρει 3 μερες μπροστα και ειμαι σιγουρος οτι μολις το βαλω θα ναι μια χαρα. Θα προσπαθησω να το παω αυριο και ..............τι να πω.......... ειδωμεν!!! Θα σας κρατω ενημερους!

Σας Ευχαριστω πολυ παντως!!

zaharias
02-11-10, 17:11
Το πας αντιπροσωπεια ή σε συνεργειο που ασχολειται μονο με BMW?

Εγω θα εβγαζα σε πρωτη φαση τη βαλβιδα του ρελαντι να τη δω και να της ριξω ενα καθαρισμα.. (ειναι ευκολη υποθεση αν πιανουν λιγο τα χερια σου να το κανεις μονος σου)

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι λιγα τα χλμ για τρομπα.. (φυσικα μπορει να μετρησει ο μηχανικος σου την πιεση της με το καταλληλο οργανο και να διαβασει πιεση στο ρελαντι και με γκαζι).

Πιασε τα ενα ενα.. Φιλτρο βενζινης ποτε αλλαξες τελευταια?

stavr
02-11-10, 18:52
το αυτοκινητο παει σε συνεργειο που ασχολειται μονο με BMW, ο μηχανικος κρατουσε το συνεργειο της αντιπροσωπιας μεχρι και προπερσυ. Φιλτρο βενζινης δεν νομιζω να εχει αλλαχτει εδω και 2 χρονια που το χω στα χερια μου.

zaharias
02-11-10, 19:05
το αυτοκινητο παει σε συνεργειο που ασχολειται μονο με BMW, ο μηχανικος κρατουσε το συνεργειο της αντιπροσωπιας μεχρι και προπερσυ. Φιλτρο βενζινης δεν νομιζω να εχει αλλαχτει εδω και 2 χρονια που το χω στα χερια μου.

Μετρα πιεση της τρομπας βενζινης.. Καλο θα ειναι να το αλλαξεις το φιλτρο.. (20-25 ευρω εχουν τα Mahle, Mann κτλ..) ή στη χειροτερη το βγαζει ο μηχανικος σου, το τσεκαρει και αν νομιζει οτι ειναι οκ, το ξαναβαζει..

stavr
02-11-10, 19:11
φιλε Ζαχαρια το φιλτρο θα αλλαχτει ετσι κι αλλιως μιας και το αμαξι θα μπει για σερβις, οχι μονο λαδια. Οταν το παω θα του πω να μετρησει πιεση της τρομπας κι εχει ο Θεος....

halkida116mpack
02-11-10, 20:01
Το πας αντιπροσωπεια ή σε συνεργειο που ασχολειται μονο με BMW?

Εγω θα εβγαζα σε πρωτη φαση τη βαλβιδα του ρελαντι να τη δω και να της ριξω ενα καθαρισμα.. (ειναι ευκολη υποθεση αν πιανουν λιγο τα χερια σου να το κανεις μονος σου)

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι λιγα τα χλμ για τρομπα.. (φυσικα μπορει να μετρησει ο μηχανικος σου την πιεση της με το καταλληλο οργανο και να διαβασει πιεση στο ρελαντι και με γκαζι).

Πιασε τα ενα ενα.. Φιλτρο βενζινης ποτε αλλαξες τελευταια?

σωστο κι αυτοοοο.....

spar@
03-11-10, 01:48
δεν βγαινει ακρη, θες να σε βγαλω απο αυτην την ταλαιπωρια???? σου δινω 1000ευρο!!! πες μου ποτε θες να παμε υπουργειο ερχεται και το σημα σκεψου το!:th_Laie_67-1:

stavr
03-11-10, 14:48
δεν βγαινει ακρη, θες να σε βγαλω απο αυτην την ταλαιπωρια???? σου δινω 1000ευρο!!! πες μου ποτε θες να παμε υπουργειο ερχεται και το σημα σκεψου το!:th_Laie_67-1:

Να σαι καλα φιλε μου ......μου φτιαξες τη διαθεση...... και μολις ηρθα στην δουλεια!!!!!! γελασαμε παλι!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

Σημερα που το εβαλα μπροστα και ηρθα στη δουλεια (20χλμ αποσταση, χανια -αεροδρομιο για οσους ξερουν) ολα ρολοι!

Stamatis
03-11-10, 15:39
Εξορκισμος.
Μονο αυτο.