PDA

Επιστροφή στο Forum : οδηγηση υπογουφερ..



GEORGE316
13-07-10, 08:53
λοιπον..οικονομικη κριση σημαινει οτι δεν μπορω να διαθεσω 300 ευρω για ενα σετ ενισχυτη -υπογουφερ και ενα ακομα σετ ενισχυτη ηχειων.
εχω παρει λοιπον ενα 10 ρι σαμπ,με σκοπο να οδηγηθει απο τη πηγη(ειναι της clarion και δεχεται υπογουφερ με τις δικες του ρυθμισεις)
σκοπος μου ειναι να δωθει περισσοτερη εμφαση στις χαμηλες ωστε να αποσυμφοριθουν τα εργοστασιακα ηχεια.
θα υπαρχει σχετικη βελτιωση η θα ειναι εντελως αδικος κοπος?
και κατι ακομα...περιπου ποσο θα κοστισεουν τα περαστικα ενος υπογουφερ?ρωταω γιατι ειμαι εντελως ασχετος με αυτο.

valantis544
13-07-10, 09:08
Θα έλεγα να μην το προχωρήσεις αυτό που σκέφτεσαι και καλύτερα να το αφήσεις για όταν θα μαζευτεί το 300άρι που ανέφερες, για να κάνεις την δουλειά όπως πρέπει. Το 10άρι που σκέφτεσαι να βάλεις (και χωρίς ενισχυτή μάλιστα) θα ψιλοπαίζει όταν είσαι σταματημένος, αλλά όταν το αμάξι πηγαίνει στο δρόμο θα χάνεται εντελώς ο ήχος του και θα ξενερώσεις άσχημα. Όσο για τα περαστικά δεν νομίζω να σε χρεώσουν τίποτα, αν το περάσουν από εκεί που θα το αγοράσεις.

gyiama
13-07-10, 09:29
μηπως μπερδευεσαι με το οτι η πηγη μπορει να οδηγησει sub?το πιθανοτερο ειναι να βγαζει εξοδο rca για subwoofer και οχι hi εξοδο δλδ κανονικη εξοδο για ηχεια ωστε να μπορεις να βαλεις ενα woofer!!!οι πηγες εχουν ξεχωριστη εξοδο για sub με rca για να οδηγησουν εναν ενισχυτη μονο για το sub και ενσωματωνουν crosover ωστε να γινεται ο διαχωρισμος των χαμηλων συχνοτητων απ την πηγη και η ρυθμιση τους!!!! μην ο δοκιμασεις δεν υπαρχει λογος μιας και δεν θα εχεις κανενα αποτελεσμα χωρις ενιχυτη ισα που θα το διεγειρεις το subακι!!!!

Vasilis
13-07-10, 09:30
συμφωνω με τον Βαλαντη....!

μην πεταξεις τζαμπα χρονο κ χρημα (δεν θα σε καλυψει η αποδοση)

καλυτερα κανε υπομονη μεχρι να μαζευτει το 300αρι!

πλεον δεν θα χουμε την πολυτελεια να αλλαζουμε οτι δεν μας αρεσει!

καλυτερα λοιπον υπομονη κ πιο σιγουρο κ τελεσιδικο αποτελεσμα!

georggge46
13-07-10, 09:54
Η εξοδος που εχει η πηγη για το σαμπ ,οπως προαναφερθηκε, ειναι για την ρυθμιση του σαμπ απο την πηγη και οχι για αμεση συνδεση του χωρις να παρεμβαλλεται καποιος ενισχυτης. Αμεση συνδεση απλα δεν υφισταται ....

GEORGE316
13-07-10, 10:05
μη με χαλατε ετσι ρε παιδια....
πηρα το σαμπακι (σε τιμη μιας πιτσας....)με σκοπο να το οδηγησω ετσι...θα χρειαστει και ενισχυτης δηλαδη ε?

Vasilis
13-07-10, 10:08
παρε ενα δικαναλο φτηνο να κανεις την δουλεια σου...

νομιζω οτι εχει κ στις πωλησεις που φιλοξενουνται στην ιστοσελιδα μας, απο καποιον συμφορουμιτη...!

gyiama
13-07-10, 10:32
οτι ειπε ο Βασιλης πιο πανω μονο αν παρεις εναν φθηνο ενισχυτη να κανεις την δουλεια σου!!!!αλλα να ξερεις οτι επιπλεον χρειαζεσαι ενα ζευγαρι rca 3-5μ αναλλογα που θα βαλεις τον ενισχυτη 2 καλωδια ρευματος γειωσης και 1 ασφαλειοθηκη!!συνολο να τα υπολογιζεις ενα 20ρικο αυτα για κατι φθηνο η κανενα 35-40 για λιγο καλο!!!να εχεις υποψην σου τα rca να εχουν ενσωματωμενο remote καλωδιο επανω τους !!! αν και αν παρεις για αυτοκινητο rca θα το εχουν!!

GEORGE316
13-07-10, 10:41
μια και βλεπω οτι το κατεχετε το αθλημα...
κοστολογιο για περαστικα ποσο περιπου?αν ειναι να παρω τον ενισχυτη του συμφορουμιτη.
αν παρω ενισχυτη απο μαγαζι υποθετω οτι τα περαστικα θα ειναι μεσα ετσι?

gyiama
13-07-10, 11:34
αναλογα το μαγαζι ειναι παντα δεν το κανουν ολα αυτο!!!περαστικα σκετα να υπολογιζεις ενα 40αρι 50αρι μονο το σαμπακι ετσι?οχι ηχεια κλπ!!!αν βρεις 4καναλο ενισχυτη μπορεις να οδηγησεις τα 4 ηχεια παο τις 2 εξοδους και το σαμπ απο τις αλλες 2 γεφυρα!!απλα δεν θα εχεις το fader τοτε δλδ να μπορεις να ρυθμισεις το μπρος πισω στα ηχεια!!εχει και ενισχυτες που ειναι 5ακαναλοι που τα οδηγεις ολα απ τον ιδιο!!!!

ziaba
14-09-10, 08:14
Φίλε μάζεψε λίγο μαρούλι κ βάλε έναν τετράκαναλο ενισχυτή κ σύνδεσε πάνω του τα εμπρός ηχεία(κατά προτίμηση βάλε διέρουμενα) κ ένα σαμπ πίσω εαν είσαι απαιτητικός πάρε μετά 2 ηχεία οβάλ 6x9 για τ εταζερα κ ακόμα έναν 2καναλο ενισχυτή είσαι κομπλε.Εγώ στ 36αρι λόγο ότι δεν έχει εργοστάσιακο χώρο για μπροστινά ηχεία κάνα κατασκευή έχω βάλει πάνω διέρουμενα 8αρια κ οβάλ 6x9(γιατί τα χα απο τ προηγούμενο αυτοκ) τα πέταξα πάνω σε έναν 4καναλο κ τα εργοστάσιακα μπρος πίσω τ άφησα έτσι όπως ήταν να παίζουν απο τ πηγή έβαλα κ 2 σαμπ 12αρια πίσω με έναν ξεχωριστό πάλι τετράκαναλο ενισχυτή.
Όλα είναι μια γνωστής μάρκας κ έδωσα στ σύνολο 1200ευρώ

gyiama
14-09-10, 08:59
δλδ για 2 σαμπ και 2 ενισχυτες + τοποθετηση εδωσες 1200ε?????????μηπως παρα ειναι πολλα?τα μαμα τα ηχεια γιατι τα αφησες ιδια και γιατι τα αφησες να παιζουν με ητν πηγη?1 τα μαμα δεν λενε και πολλα 2 βγαζουν μεγαλη παραμορφωση σε υψηλες εντασεις και σου χαλανε τον ηχο!!αλλα μαλλον δεν ακους και πολυ ηχο με τα 2 12αρια πισω να βαρανε!!!!!!εβαλες 2 οβαλ μπροστα??????για ποιο λογο?εσυ ο ιδος εκανες την εγκατασταση?συγνωμη φιλε μου αλλα ειναι εντελος λαθος το ολο σεταπ σου!!!!!

ziaba
14-09-10, 12:09
δλδ για 2 σαμπ και 2 ενισχυτες + τοποθετηση εδωσες 1200ε?????????μηπως παρα ειναι πολλα?τα μαμα τα ηχεια γιατι τα αφησες ιδια και γιατι τα αφησες να παιζουν με ητν πηγη?1 τα μαμα δεν λενε και πολλα 2 βγαζουν μεγαλη παραμορφωση σε υψηλες εντασεις και σου χαλανε τον ηχο!!αλλα μαλλον δεν ακους και πολυ ηχο με τα 2 12αρια πισω να βαρανε!!!!!!εβαλες 2 οβαλ μπροστα??????για ποιο λογο?εσυ ο ιδος εκανες την εγκατασταση?συγνωμη φιλε μου αλλα ειναι εντελος λαθος το ολο σεταπ σου!!!!!
2ζευγάρια 6x9 3ων δρόμων 525watt(πάνω στ κατασκευή) κ 250watt 3ων δρόμων(στις εργοστάσιακες θέσεις πίσω)
1ζευ διέρουμενα 345watt 8αρια(πάνω στ κατασκευή)
1ζευ 2 δρόμων (δε θυμάμαι το μέγεθος ) 150 watt (στις εργοστάσιακες θέσεις μπρος)
2 σαμπ 12αρια 800watt
2 τετράκαναλοι ενισχυτές 1000ων watt
πηγή 4x75watt
μπαταρια 400amp
πυκνότης 1.5 farad
καλώδιοση διακλαδοτης ρεύματος ασφάλειοθήκη
κατασκευή ντυμένη με δερματινη
1200ευρώ πολλά είναι?

ziaba
14-09-10, 13:11
παρακαλώ κάποιος mοd να διαγράψει τα 2 τελ ποστ μου γιατί είναι ίδια συγνώμη πάλικαρια είχα κάποιο τεχ πρόβλημα

gyiama
14-09-10, 13:30
κ τωρα τα λες αναλυτικα οποτε αλλαζει το θεμα τιμης!!αλλα παλι θα διαφωνισω στο οτι οδηγεις 4 μεγαφωνα με την πηγη η οποια ουτε για πλακα δεν παραγει 4Χ75 πραγματικα watt με αποτελεσμα σε υψηλες εντασεις να εχεις 1000% παραμορφωση η οποια οφειλεται καθαρα και μονο στην πηγη!!!! για να δεσει το γλυκο θες εναν ακομα ανισχυτακο (αν δεν εχεις σε καποιον κενο)για να παιξεις τα 4 περιφερικακα σου ηχεια!!!!!!

GEORGE316
14-09-10, 15:00
ναι ας μη ξεφευγουμε ομως,το θεμα δεν ειναι η πραγματικα μεγαλη παραμορφωση που θα εχεις αν οδηγησεις ηχεια απο τη πηγη,αφου ειναι λογικο να υπαρχει και μαλιστα μεγαλη.
για εμενα το ζητημα ειναι πως θα γινει να οδηγησω το υπογουφερ με εναν μικρο τετρακαναλο οσο το δυνατο πιο οικονομικα.
μουσικος ειμαι αλλωστε οποτε αν ηταν να διαθεσω τοσο μεγαλο ποσο οσο ο φιλος πιο πανω ηξερα τι θα εβαζα.αλλα επειδη δεν υπαρχει ουτε μαντηλι να κλαψουμε,λεμε μπας και μπορουμε να κανουμε τιποτα πιο οικονομικο

fast-enough
14-09-10, 17:44
ναι ας μη ξεφευγουμε ομως,το θεμα δεν ειναι η πραγματικα μεγαλη παραμορφωση που θα εχεις αν οδηγησεις ηχεια απο τη πηγη,αφου ειναι λογικο να υπαρχει και μαλιστα μεγαλη.
για εμενα το ζητημα ειναι πως θα γινει να οδηγησω το υπογουφερ με εναν μικρο τετρακαναλο οσο το δυνατο πιο οικονομικα.
μουσικος ειμαι αλλωστε οποτε αν ηταν να διαθεσω τοσο μεγαλο ποσο οσο ο φιλος πιο πανω ηξερα τι θα εβαζα.αλλα επειδη δεν υπαρχει ουτε μαντηλι να κλαψουμε,λεμε μπας και μπορουμε να κανουμε τιποτα πιο οικονομικο

ΧΑΡΙΖΩ 2καναλο rockford fosgate ο οποίος γεφυρώνεται, και 4καναλο Sony.
Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει ένα π.μ. :warriorsmiley:

ziaba
15-09-10, 00:01
κ τωρα τα λες αναλυτικα οποτε αλλαζει το θεμα τιμης!!αλλα παλι θα διαφωνισω στο οτι οδηγεις 4 μεγαφωνα με την πηγη η οποια ουτε για πλακα δεν παραγει 4Χ75 πραγματικα watt με αποτελεσμα σε υψηλες εντασεις να εχεις 1000% παραμορφωση η οποια οφειλεται καθαρα και μονο στην πηγη!!!! για να δεσει το γλυκο θες εναν ακομα ανισχυτακο (αν δεν εχεις σε καποιον κενο)για να παιξεις τα 4 περιφερικακα σου ηχεια!!!!!!

Δυστυχώς δεν έχω αλλιώς θα τον έβαζα κ τώρα ψάχνομαι για έναν 4Κανάλο ενισχυτή με λίγα χρήματά όχι κ πολύ δυνατό