PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρητίνη απο πεύκα πάνω στο αυτοκίνητο ?



Unknown
12-07-10, 15:22
Καλησπέρα παιδιά έχω ψάξει τα πάντα.

Έχει το αυτοκίνητο πάρα πολλά σημάδια απο ρητίνη (ρετσίνη) που βγάζουν τα δέντρα,κάποια σημεία είναι σκληρά σαν πέτρα και κάποια σημεία,μαλακά που μπορείς να τα πειράξεις με το χέρι σου αλλά το αποτέλεσμα είναι οτι θα κολλάς και εσύ μετά.:th_Laie_67-1:
Έχω ψάξει χίλια μίρια χωρίς αποτέλεσμα.


Cif
Λάδι
Βούτηρο
Διαλυτικό (μονο για τα σημεία του τζαμιού ).


Αλλά τίποτα,όλο το αυτοκίνητο παμπρίζ ,και χρώμα είναι γεμάτο .

Πως την ξεφορτώνομαι μόνος μου ?

(Πλησίματα κτλ,τα έχω κάνει όλο γυαλίζει πλην αυτόν τον πραγμάτων):shok:

PSDEDES
12-07-10, 15:44
Πιστευω πως αν περνουσες τοπικα το αυτοκινητο σου στα σημεια οπου υπαρχει ρετσινι με μια γυαλιστικη αλοιφη θα φυγει.Δοκιμασε το μετα απο ενα καλο πλυσιμο.

Ptboul
12-07-10, 15:45
Cif
Βούτηρο


:ranting2: gif στο αμαξάκι??? αυτό είναι για τα άλατα για τις μπανιέρες!

βούτυρο ζωϊκό ή νέο βιτάμ σοφτ?

Το μέλος Monsta θα σε συμβουλέψει σωστά μιας και είναι επαγγελματίας.

Για την ώρα μη το πειράζεις γιατί θα το κάνεις χειρότερο!

Unknown
12-07-10, 15:50
Πιστευω πως αν περνουσες τοπικα το αυτοκινητο σου στα σημεια οπου υπαρχει ρετσινι με μια γυαλιστικη αλοιφη θα φυγει.Δοκιμασε το μετα απο ενα καλο πλυσιμο.

Έχει γίνει ήδη,τίποτα μιλάμε.


:ranting2: gif στο αμαξάκι??? αυτό είναι για τα άλατα για τις μπανιέρες!

βούτυρο ζωϊκό ή νέο βιτάμ σοφτ?

Το μέλος Monsta θα σε συμβουλέψει σωστά μιας και είναι επαγγελματίας.

Για την ώρα μη το πειράζεις γιατί θα το κάνεις χειρότερο!

Cif για τα τζάμια μου είπαν,αλλά μην ανησυχείς τίποτα δεν έγινε το ίδιο χάλι.

και τα δύο βούτηρα,εδώ και λάδι χωριού έβαλα πάνω μπας και μαλακώσει αλλά τίποτα.

ΟΚ περιμένω τότε να το δεί το θέμα να βοηθήσει.:thumbsup:

Kostas_1
12-07-10, 15:52
Πετρελαιο ή white spirit (με προσοχη παντα και απαλο πανι)

Unknown
12-07-10, 15:54
Πετρελαιο ή white spirit (με προσοχη παντα και απαλο πανι)

White Spirit ???
Τι είναι αυτό ?

Πετρέλαιο πάνω στο χρώμα????????????????????????????:shok::shok: :shok::shok:

PSDEDES
12-07-10, 15:57
Χρησιμοποιήσε μια ποιο χοντρη γυαλιστικη αλοιφη

Unknown
12-07-10, 15:58
χμμμ αντί να κάνω αυτό και να αγοράζω πάλι πράγματα,ας πάρω καμία σίγουρη απάντηση και απο τον ειδικό που έμαθα τώρα οτι έχετε εδώ μέσα,και βλέπουμε τι γίνετε.

gyiama
12-07-10, 16:19
παρα πολυ απλα μπλε οινοπνευμα σε ενα πανακι καθαριζεις αμεσως μετα με ενα υγρο πανι και εισαι ετοιμος!!!ουτε γατα ουτε ζημια!!!και αν θες και εχεις ορεξη βαζεις και λιγο αλοιφη γυαλιστικη στα σημεια που καθρισες και τελος!!!!!!

Ptboul
12-07-10, 16:25
Φοβάμαι ότι το οινόπνευμα επάνω σε σκούρα χρώματα θα αφήσει θαμπάδα.

Που είσαι ρε Μόνστα??

Stathis
12-07-10, 16:27
ο βασιλης τα καθαριζει αυτα με ενα σπρεϊ αιθερα και νομιζω ειναι πολυ ευχαριστημενος.
δεν αφηνει τιποτα.

Ptboul
12-07-10, 16:28
ο βασιλης τα καθαριζει αυτα με ενα σπρεϊ αιθερα και νομιζω ειναι πολυ ευχαριστημενος.
δεν αφηνει τιποτα.

:hystericalbs1::hystericalbs1: πως μου ξέφυγε!

gyiama
12-07-10, 16:58
δεν αφηνει τπτ.το δικο μου ειναι υπερσκουρο πρασινο και ποτε δεν αφησε σημαδι!!!αρκει να μην μεινει πανω στο χρωμα δλδ καθαριζεις και αμεσως περνας με βρεγμενο πανι να παρεις οτι μενει απ το οινοπνευμα!!!εγω παντως με εθερα που δοκιμασα να καθαρισω κατι βρωμιες και κατι μαυριλες δεν εγινε τπτ!!δεν ξερω αν παιζει ρολο η μαρκα!!!!

Stunt Mike
12-07-10, 17:33
Mη βαλεις White Spirit με τιποτα!!!Θαμπωνει το βερνικι....

str2004
12-07-10, 17:51
Βαλε σε εναν γουβα ζεστο εως ψιλοκαυτο νερο και κανε σαπουναδα με απορρυπαντικο για πιατα ( μην με ρωτησεις πιο να βαλεις.....χαχαχαχα Παντος το Svelto ειναι καλο...ΧΑΧΑΧΑ :D )..... ή καθαριστικο χεριων για γρασα και μουντζουρα 3Μ ...... Θα εχεις σιγουρο αποτελεσμα......;)

Vasilis
12-07-10, 17:51
ο βασιλης τα καθαριζει αυτα με ενα σπρεϊ αιθερα και νομιζω ειναι πολυ ευχαριστημενος.
δεν αφηνει τιποτα.


:hystericalbs1::hystericalbs1: πως μου ξέφυγε!

για δοκιμασε το Πανουλη μου που γελας!!!

αληθεια σταθη...εσυ το χεις δοκιμασει σε βρωμιες απο τοτε?

stratos
12-07-10, 17:57
Ειλικρινά, ήμουν έτοιμος να ανοίξω τέτοιο thread για να βγάλω το ρετσίνι απο το μαύρο Ε46. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Το white spirit απορίπτεται απο τώρα. Το μπλέ οινόπνευμα με επιφυλάξεις.

Αφησα το αυτοκίνητο σήμερα στον ήλιο και όταν γύρησα το μεσιμέρι το βερνίκι αφαιρούταν έυκολα με το δάκτυλο απο την καυτή λαμαρίνα αλλά έμενε μια γιαλιστερή στάμπα. Μπορεί το πολύ ζεστό νερό με απορυπαντικό να αποδώσει

Z4 DCT
12-07-10, 18:05
Παιδια .....αιθερας by vasilis330!!!!!!
Σας το λεω εκ πειρας!!!!! στο σπιτι εχω ρετσινι, ενα ψεκασμα και φσσσσσσστ παει το πευκο!!!!!

Monsta
12-07-10, 18:07
Να μαι και γω.

Λοιπόν υπάρχουν αρκετοί τρόποι. Ας ξεκινήσουμε από τα δύσκολα.

Τα ξεραμένα

Εδώ δεν υπάρχει εύκολος τρόπος. Βαμβάκι βουτηγμένο σε διαλυτικό νίτρου. Το αφήνεις πάνω όσο χρειαστεί χωρίς να το τρίψεις και το ρετσίνι θα διαλυθεί σιγά σιγά μόνο του. Εάν ΔΕΝ το τρίψεις δεν θα κάνει θαμπάδα. Θα αφήσει από κάτω μόνο το σημάδι από το ρετσίνι (όξινο). Εάν βιαστείς και το τρίψεις, θα κάνεις ζημιά. Ακολουθείς με μία σειρά από ψιλές γυαλιστικές αλοιφές και κερί στο τέλος.

Τα ζωντανά που κολλάνε στα χέρια

Εδώ μπορείς να κάνεις το ίδιο. Το διαλυτικό θα τα λιώσει πολύ πολύ γρήγορα. Μη τρίψεις!!! Εναλλακτικά μπορείς να προμηθευτείς ένα από τα πολλά καθαριστικά ρετσινιού του εμπορίου. Ακολουθείς στο τέλος με τις αλοιφούλες σου όπως έγραψα και παραπάνω.

Και στις δύο περιπτώσεις ΜΗ δουλέψεις πάνω σε καυτή λαμαρίνα.

Γράψε μας εντυπώσεις. thumb

Z4 DCT
12-07-10, 18:08
Υπαρχει και αλλος τροπος που κανουμε στο χωριο........Βαμβακι με λαδι φαγητου.....5 λεπτα επανω στο ρετσινι και μετα με το ιδιο βαμβακι το σκουπιζουμε και παει.........thumb

Monsta
12-07-10, 18:12
Αιθέρα θα ήθελα να δοκιμάσω και εγώ, απλά δεν μου έχει δωθεί η ευκαιρία.

Edit

MH χρησιμοποιήσεις αλοιφές κατευθείαν πάνω στο ρετσίνι προσπαθώντας να το αφαιρέσεις. Θα κάνεις ΧΟΝΤΡΗ ζημιά χωρίς να καταφέρεις απολύτως τίποτα και στα 'ζωντανά' θα κολλήσουν και τα πανιά σου με το ρετσίνι.

Monsta
12-07-10, 18:16
Παρακαλώ μετακομίστε το θρεντ στη σωστή ενότητα - θενκς

Z4 DCT
12-07-10, 18:20
Αιθέρα θα ήθελα να δοκιμάσω και εγώ, απλά δεν μου έχει δωθεί η ευκαιρία.

Edit

MH χρησιμοποιήσεις αλοιφές κατευθείαν πάνω στο ρετσίνι προσπαθώντας να το αφαιρέσεις. Θα κάνεις ΧΟΝΤΡΗ ζημιά χωρίς να καταφέρεις απολύτως τίποτα και στα 'ζωντανά' θα κολλήσουν και τα πανιά σου με το ρετσίνι.

Μη τολμησεις........ιεροσυλε!!!!!!

Stathis
12-07-10, 18:21
για δοκιμασε το Πανουλη μου που γελας!!!

αληθεια σταθη...εσυ το χεις δοκιμασει σε βρωμιες απο τοτε?

το δοκιμασα βασιλη και τα διελυσε ολα χωρις προβλημα! :thumbsup:


Παιδια .....αιθερας by vasilis330!!!!!!
Σας το λεω εκ πειρας!!!!! στο σπιτι εχω ρετσινι, ενα ψεκασμα και φσσσσσσστ παει το πευκο!!!!!

ααααααχαχαχαχαχαχα θεος!

αυτο ειναι η πιο δραστικη μεθοδος... εξολοθρευουμε το πευκο και ξενοιαζουμε μια και καλη... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
12-07-10, 18:22
το δοκιμασα βασιλη και τα διελυσε ολα χωρις προβλημα! :thumbsup:



ααααααχαχαχαχαχαχα θεος!

αυτο ειναι η πιο δραστικη μεθοδος... εξολοθρευουμε το πευκο και ξενοιαζουμε μια και καλη... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Kostas_1
12-07-10, 18:34
Σιγουρα ο αιθερας η καλυτερη λυση.
Προσωπικα παντως εχω δοκιμασει το white spirit (το νεφτι ειναι ρε παιδες) χωρις κανενα προβλημα. Λιγο με προσοχη και μονο πανω στο ρετσινι. Το νεφτι ειναι (πολυ) αραιωμενο διαλυτικο με λαδι, δεν καταλαβαινω γιατι να προκαλει προβλημα.

Propulsive
12-07-10, 18:36
Εγώ είχα ρετσίνι απο λεύκα. Κίτρινα "διαμαντάκια" σ όλο το αυτοκίνητο. Αυτό που έκανα και ομολογουμένως δε με πολυενδιέφερε τι ακριβώς θα γίνει γιατί τελικά θα πάει για βάψιμο, ήταν να ρίξω ζεστό νερό και αμέσως μετά, σουάζ. (swaz) Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά αυτό που είδα, δε θα το ξεχάσω! Κιτρίνισε ολόκληρο το σημείο εκείνο. ΕΒΛΕΠΕΣ το ρετσίνι να διαλύεται και να κυλάει! Το σουάζ, είναι απορυπαντικό που κάνει και για ρούχα. Το χρώμα, δεν έπαθε τίποτα. (Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω..)
ΥΓ... Καμμιά γνώμη από Monsta?

Kostas_1
12-07-10, 18:37
Εγώ είχα ρετσίνι απο λεύκα. Κίτρινα "διαμαντάκια" σ όλο το αυτοκίνητο. Αυτό που έκανα και ομολογουμένως δε με πολυενδιέφερε τι ακριβώς θα γίνει γιατί τελικά θα πάει για βάψιμο, ήταν να ρίξω ζεστό νερό και αμέσως μετά, σουάζ. (swaz) Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά αυτό που είδα, δε θα το ξεχάσω! Κιτρίνισε ολόκληρο το σημείο εκείνο. ΕΒΛΕΠΕΣ το ρετσίνι να διαλύεται και να κυλάει! Το σουάζ, είναι απορυπαντικό που κάνει και για ρούχα. Το χρώμα, δεν έπαθε τίποτα. (Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω..)
ΥΓ... Καμμιά γνώμη από Monsta?

ΩΧ :shok:. Σουαζ, το αγαπημενο θεμα του Κωστα :whistle:

Propulsive
12-07-10, 18:38
ΩΧ :shok:. Σουαζ, το αγαπημενο θεμα του Κωστα :whistle:

Ωπαααα.... Μ@@@α έκανα???

Z4 DCT
12-07-10, 18:39
Ωπαααα.... Μ@@@α έκανα???

Αστο φιλε........την πατησες!!!!!:whistle::whistle:

bill_m3
12-07-10, 18:40
Κοίτα εδώ:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1436&highlight=%F3%EF%F5%E1%E6

και εδώ:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=456&highlight=%F3%EF%F5%E1%E6&page=5

χιχιχιχιχι :thumbsup:

Propulsive
12-07-10, 18:41
Αστο φιλε........την πατησες!!!!!:whistle::whistle:

Καλά... είπαμε. Για βάψιμο πάει έτσι κι αλλοιώς :shok:

Z4 DCT
12-07-10, 18:42
Καλά... είπαμε. Για βάψιμο πάει έτσι κι αλλοιώς :shok:

Αμα δει την λεξη σουαζ ο Μονστα φιλε μου θα σεληνιαστει!!!!!!!! θα παρει οξυγονο!!!!!!

NickE60
12-07-10, 18:43
Σιγουρα ο αιθερας η καλυτερη λυση.
Προσωπικα παντως εχω δοκιμασει το white spirit (το νεφτι ειναι ρε παιδες) χωρις κανενα προβλημα. Λιγο με προσοχη και μονο πανω στο ρετσινι. Το νεφτι ειναι (πολυ) αραιωμενο διαλυτικο με λαδι, δεν καταλαβαινω γιατι να προκαλει προβλημα.

Ακριβώς. Tο white spirit ή αλλιώς νέφτι δεν προκαλεί ζημιά στο χρώμα και διαλύει το ρετσίνι σχετικά εύκολα. thumb

σε τέτοιες περιπτώσεις φροντίζουμε να είμαστε σε σκιά, να μην καίει δηλαδή η λαμαρίνα γιατί το χρώμα όταν ζεσταίνεται μαλακώνει και γίνεται πιο ευαίσθητο στην τριβή και όσο προσεκτικά και να το τρίψεις, όσο μαλακό πανί και να έχεις μπορεί να θαμπώσει το βερνίκι, αλλά δεν θα είναι από το νέφτι.

Propulsive
12-07-10, 18:47
Αμα δει την λεξη σουαζ ο Μονστα φιλε μου θα σεληνιαστει!!!!!!!! θα παρει οξυγονο!!!!!!

Μα ο βλάκας, γράφτηκα σ' αυτό το φόρουμ, για να διαβάζω και να προλαβαίνω μην κάνω παπα ριές! Αλλά ΠΟΥ να κάτσω να το ψάξω πρώτα...
ΕΥΤΥΧΩΣ που θέλω να το βάψω!!:th_Laie_67-1:

Monsta
12-07-10, 18:49
ομολογουμένως δε με πολυενδιέφερε τι ακριβώς θα γίνει γιατί τελικά θα πάει για βάψιμο,





Το χρώμα, δεν έπαθε τίποτα. (Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω..)



Thus, I rest my case.... :hystericalbs1:

Propulsive
12-07-10, 18:56
Thus, I rest my case.... :hystericalbs1:

Thank God, I stated mine!

"ομολογουμένως δε με πολυενδιέφερε τι ακριβώς θα γίνει γιατί τελικά θα πάει για βάψιμο"

gyiama
12-07-10, 20:20
λοιπον μολις τελειωσα το πλυσημο του αυτοκινητου που ηταν μες την βρωμα μετα το ΣΚ που πηγαμε μια εκδρομουλα!!ολος τυχαιος χθες εβαλα το αυτοκινητο κατω απο δεντρα και σημερα καθως επλενα βρηκα πανω στο αυτοκινητο στιγματα απο ρετσινι!!οχι πευκου αλλα αλλου δεντρου!!πρωτη κινηση να δοκιμασω με τον εθερα που αγορασα πριν λιγες μερες και μαλιστα πολυ επωνυμης εταιρειας!! το αποτελεσμα, ρετσινι vs εθερα 1-0!!με την καμια δεν το εβγαζε!!εδω να σημειωσω οτι το ρετσινι ηταν ψημενο απ τον ηλιο τερμα!!!! 2η δοκιμη ενα πανακι λιγο οινοπνευμα(το μπλε το συστηνω για λογους οικονομιας μιας και το ασπρο κανει οσο ενα μπουκαλι ουισκι )και αμεσως εφυγε κατευθειαν με το υγρο πανι που σκουπισα το αυτοκινητο και τελος!!!!ουτε σημαδακι ουτε υπολειματα ουτε θαμπωμα!!

ΥΓ δεν ειναι η πρωτη φορα που το χρησημοποιωκαι οχι μονο σε αυτο το αυτοκινητο!!!ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα εκτος απο μια φορα στο ΑΤΟS που το πασαλειψα και το αφησα ο μπουφος και θαμπωσε λιγο το χρωμα αλλα παλι το επλυνα με λιγη σαπουναδα και ολα καλα ουτε θαμπαδα ουτε τπτ!!!!

Vasilis
12-07-10, 21:16
λοιπον μολις τελειωσα το πλυσημο του αυτοκινητου που ηταν μες την βρωμα μετα το ΣΚ που πηγαμε μια εκδρομουλα!!ολος τυχαιος χθες εβαλα το αυτοκινητο κατω απο δεντρα και σημερα καθως επλενα βρηκα πανω στο αυτοκινητο στιγματα απο ρετσινι!!οχι πευκου αλλα αλλου δεντρου!!πρωτη κινηση να δοκιμασω με τον εθερα που αγορασα πριν λιγες μερες και μαλιστα πολυ επωνυμης εταιρειας!! το αποτελεσμα, ρετσινι vs εθερα 1-0!!με την καμια δεν το εβγαζε!!εδω να σημειωσω οτι το ρετσινι ηταν ψημενο απ τον ηλιο τερμα!!!! 2η δοκιμη ενα πανακι λιγο οινοπνευμα(το μπλε το συστηνω για λογους οικονομιας μιας και το ασπρο κανει οσο ενα μπουκαλι ουισκι )και αμεσως εφυγε κατευθειαν με το υγρο πανι που σκουπισα το αυτοκινητο και τελος!!!!ουτε σημαδακι ουτε υπολειματα ουτε θαμπωμα!!

ΥΓ δεν ειναι η πρωτη φορα που το χρησημοποιωκαι οχι μονο σε αυτο το αυτοκινητο!!!ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα εκτος απο μια φορα στο ΑΤΟS που το πασαλειψα και το αφησα ο μπουφος και θαμπωσε λιγο το χρωμα αλλα παλι το επλυνα με λιγη σαπουναδα και ολα καλα ουτε θαμπαδα ουτε τπτ!!!!

εκει την πατησες.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔΕΝ παιρνουμε ποτε επωνυμους Αιθερες!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:thumb

Monsta
12-07-10, 22:02
εκει την πατησες.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΔΕΝ παιρνουμε ποτε επωνυμους Αιθερες!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:thumb

ΑΧΑΧΑΧΑ καλό!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Όμως το σουάζ Βασίλη, υπάρχει σε πολλές.....παραλλαγές ???
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Vasilis
12-07-10, 22:03
ΑΧΑΧΑΧΑ καλό!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Όμως το σουάζ Βασίλη, υπάρχει σε πολλές.....παραλλαγές ???
:hystericalbs1::hystericalbs1:

που το ξερες?

ενα ηταν, αλλα μαλωσαν τα αδερφια κ τωρα πωλειται σε δυο διαφορετικες συσκευασιες!!!:th_Laie_67-1:

Unknown
13-07-10, 02:05
βλέπω και μέχρι πρωί το θέμα έχει πάρει φωτιά,δηλαδή καλά έκανα και άνοιξα.

Να πω τα εξής δοκίμασα οτι μου είπατε,

ΠΛΗΝ αλυφών και του αιθέρα ,
γιατί παιδιά εντάξει εσείς τα ξέρετε αλλά εγώ όχι,δεν ξέρω τι είναι αιθέρας και δεν ξέρω τι κρέμες χρειάζετε το αυτοκίνητο να πάρω..

Είναι σαν να είμαι μια πέτρα που θέλει να γίνει άμμος :P

Z4 DCT
13-07-10, 07:57
Να πω τα εξής δοκίμασα οτι μου είπατε,

[B]ΠΛΗΝ αλυφών και του αιθέρα ,



Βρε αγνωστε χ τα κυριοτερα δεν εκανες!!!!!
Και οταν λες ολα......δοκιμασες και το σουαζ?????..............ΜΟΝΣΤΑ.....ΒΛ ΕΠΕΙΣ????

Unknown
13-07-10, 16:39
Δεν ξέρω εάν ο monsta βλέπει ,απλά ότι μου είπατε τα δοκίμασα,απλά για τις κρέμες επειδή δεν γνώριζα για αυτό δενέκανα τίποτα απο εκείνα,σκέφτηκα κάποιο ποιο οικολογικό τρόπο που μου είπατε και εσείς και τα προσπάθησα.

Αν μου πείτε τι κρέμες χρειάζετε θα το κάνω.

Επίσης αιθέρας τι είναι ούτε καν γνωρίζω ?

Vasilis
13-07-10, 17:01
ΑΙΘΕΡΑΣ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=92&highlight=%E1%E9%E8%E5%F1%E1%F2)

ΡΕΤΣΙΝΙ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΑ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=453&highlight=%E1%E9%E8%E5%F1%E1%F2)

ΚΟΥΚΟΥΛΑ Κ ΑΙΘΕΡΑΣ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=110&highlight=%E1%E9%E8%E5%F1%E1%F2)
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Unknown
13-07-10, 19:53
οκ τα βρήκα μένει να απαντηθούν ...

billys13
14-07-10, 05:03
Εγω θα σας προτεινω 2 λυσεις....και οι 2 δοκιμασμενες απο εμενα και με το ιδιο αποτελεσμα....
1.Με καθαρο οινοπνευμα....πανω σε ενα κομματι βαμβακι βαζουμε μια μικρη ποσοτητα οινοπνευματος και γρηγορα και χωρις κανενα προβλημα αφου εχει την ικανοτητα να εξατμιζεται αμεσως βγαζουμε το ρετσινι.....
2.Με καθαρο ελαιολαδο....θα σας φανει αστειο αλλα το ιδιο μου φανηκε και εμενα οταν το ειχα πρωτομαθει.....Σε μια χαρτοπετσετα βαζουμε λιγο λαδακι ετσι ωστε να ποτιστει το χαρτι και το βαζουμε πανω στο σημειο που θελουμε.......το αφηνουμε 10-15 δευτερολεπτα και επειτα με τι ιδιο χαρτι αρχιζουμε σιγα σιγα να βγαζουμε το ρετσινι....αφου δουμε οτι εφυγε περνουμε ενα καθαρο κομματι χαρτι ή πανι και περναμε το σημειο απο ωπου περασε το λαδι ετσι ωστε να φυγει χωρις να μεινουν υπολειματα.....

Ελπιζω να βοηθησα.....

Unknown
15-07-10, 16:46
Εγω θα σας προτεινω 2 λυσεις....και οι 2 δοκιμασμενες απο εμενα και με το ιδιο αποτελεσμα....
1.Με καθαρο οινοπνευμα....πανω σε ενα κομματι βαμβακι βαζουμε μια μικρη ποσοτητα οινοπνευματος και γρηγορα και χωρις κανενα προβλημα αφου εχει την ικανοτητα να εξατμιζεται αμεσως βγαζουμε το ρετσινι.....
2.Με καθαρο ελαιολαδο....θα σας φανει αστειο αλλα το ιδιο μου φανηκε και εμενα οταν το ειχα πρωτομαθει.....Σε μια χαρτοπετσετα βαζουμε λιγο λαδακι ετσι ωστε να ποτιστει το χαρτι και το βαζουμε πανω στο σημειο που θελουμε.......το αφηνουμε 10-15 δευτερολεπτα και επειτα με τι ιδιο χαρτι αρχιζουμε σιγα σιγα να βγαζουμε το ρετσινι....αφου δουμε οτι εφυγε περνουμε ενα καθαρο κομματι χαρτι ή πανι και περναμε το σημειο απο ωπου περασε το λαδι ετσι ωστε να φυγει χωρις να μεινουν υπολειματα.....

Ελπιζω να βοηθησα.....

το λάδι το δοκίμασα και θα το ξανακάνω.
Σάββατο λογικα θα σας πω.thumb

ghost-rider
15-07-10, 18:04
Να σας πω τι ειχα κανει σε ενα τζιπακι που μου ειχε συμβει πιο παλια
(Το τονιζω οτι τη βαφη την ειχα φωρτωμενη στα απαυτα μου).
Πλαστικη σπατουλα για να παρω τα πολλα.
Πανι και το πρωτο διαλυτικο που βρηκα μπροστα μου(νομιζω white spirit).
ΑΓΡΙΟ πλυσιμο με καυτο νερο τοπικα σε πλυντηριο με πιεστικο ολκης.
ΑΓΡΙΟ γυαλισμα μετα με 2 αλοιφες και κερωμα.
Εστρωσε μπορω να πω.
Και χωρις γυαλισμα την παλευε, αλλα το ειχα τραυματισει, μιας και το διαλυτικο το περασα με αγριο, παλιο πανι και αφησε γραμμες. Μπορει να φταιγε και η σπατουλα.
Στο bmw δε μου εχει τυχει.
Δεν θα το εβαζα σε τετοια δοκιμασια μαλλον.
Διαβασα πολυ πιο πολιτισμενες μεθοδους εδω μεσα.

Kostas_1
15-07-10, 18:06
Σπατουλα????:shok::th_Laie_67-1:
Αγριο παλιο πανι????

Καλυτερα να μη δει ο Μονστα αυτο το ποστ....

Monsta
15-07-10, 18:15
(Το τονιζω οτι τη βαφη την ειχα φωρτωμενη στα απαυτα μου).

Πλαστικη σπατουλα για να παρω τα πολλα.

Πανι και το πρωτο διαλυτικο που βρηκα μπροστα μου(νομιζω white spirit).

ΑΓΡΙΟ πλυσιμο με καυτο νερο τοπικα σε πλυντηριο με πιεστικο ολκης.

ΑΓΡΙΟ γυαλισμα μετα με 2 αλοιφες και κερωμα.



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Καννίβαλε !!!!!!

Περνάς από λογιστήριο με συνοπτικές διαδικασίες και στη συνέχεια πας σπιτάκι σου...

ghost-rider
15-07-10, 18:22
Μα σας ειπα δεν με ενδιεφερε η βαφη.
Ηταν ασχημος τροπος.
Δεν θα το εκανα στο BMW.
Ειχε παντως ενα καποιο αποτελεσμα.

E46-31
15-07-10, 22:16
υπαρχει ενα υγρο που το χρησιμοποιω στην δουλεια μου ειναι 100% μη τοξικο δεν χαλαει το χρωμα και ειναι κατασκευασμενο με νανοτεχνολογια.απλα δεν θελω να κουρασω το εβαλα οχι μονο στα ρετσινια που ειχα κολλησει αλλα και στα εσωτερικα του αυτοκινητο πλαστικα κλπ.δεν το πουλαω το αγορασα και εγω για την δουλεια μου.τεχνικος μηχανων γραφειου.τα 5 κιλα εκαναν 110 ευρω.πολυ ακριβο αλλα το εχω χρησιμοποιησει σχεδον στα παντα και κανει τελεια δουλεια.δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.το εριξα στις ζαντες αφου το αρεωσα ενα προς 100 (νερο) και με το που το εριξα αρχισαν να φευγουν οπι μαυριλες απο μονες τους.υπαρχει και site της εταιριας αλλα δεν το θυμαμαι.θα κοιταξω αυριο και θα το ανεβασω

Unknown
17-07-10, 11:37
παιδια τιποτα δεν λειτουργησε,τωρα θα παω στα Carrefour,Να δω μηπωςυπαρχει κανενα ειδικο υγρο γιατι αλλιως δεν παιζει ...

gyiama
17-07-10, 11:55
αν το εκανες με οινοπνευμα η νεφτι και δεν βγηκε τοτε δεν ειναι ρετσινι φιλε μου κατι αλλο ειναι!!!!μην δινεις αδικα χρηματα σε προιοντα

Unknown
17-07-10, 12:10
ειναι ξερο σαν πετρα,δεν ξερω γιατι δεν βγαινει.Αλλα ειναι σιγουρα ρετσινη για αυτο θα παω να παρω τιποτα,και μετα θα παω διπλα ακριβως που εχει πρατηριο να το κανω με νερο πιεση.

Unknown
17-07-10, 20:46
τέλος
Παιδια τα περισσοτερα βγηκαν,εβαλα και κερι εβαλα και το ενα και το αλλο,και σχεδον ολα ειναι ενταξει.
Αλλα μερικα επιμενουν και επειδη βαρεθηκα θα δω ποτε θα ξαναπιαστω με την ρητηνη.

Παθαμε ομως μεγαλη πλακα χαλασε τα ξαφνικα το CD-Player ΕΝΤΕΛΩΣ.Δεν βγαζει ηχο,οποτε αναγκαστικα Δευτερα το παω για αλλαγη . (Ο πατερας μου θα με πει οτ εγω το χαλασα κλασσικα :P ,αλλα δεν πειραζει.Οντως χαλασε μονο του,δηλαδη δεν βγαζει ηχο στα ξαφνικα ενω ολα τα αλλα λειτουργουν. Οποτε δευτερα παω σε καινουργια τεχνολογια,με USB ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ,και αντε γεια :) )

Z4 DCT
18-07-10, 09:39
Να σας πω τι ειχα κανει σε ενα τζιπακι που μου ειχε συμβει πιο παλια
(Το τονιζω οτι τη βαφη την ειχα φωρτωμενη στα απαυτα μου).
Πλαστικη σπατουλα για να παρω τα πολλα.
Πανι και το πρωτο διαλυτικο που βρηκα μπροστα μου(νομιζω white spirit).
ΑΓΡΙΟ πλυσιμο με καυτο νερο τοπικα σε πλυντηριο με πιεστικο ολκης.
ΑΓΡΙΟ γυαλισμα μετα με 2 αλοιφες και κερωμα.
Εστρωσε μπορω να πω.
Και χωρις γυαλισμα την παλευε, αλλα το ειχα τραυματισει, μιας και το διαλυτικο το περασα με αγριο, παλιο πανι και αφησε γραμμες. Μπορει να φταιγε και η σπατουλα.
Στο bmw δε μου εχει τυχει.
Δεν θα το εβαζα σε τετοια δοκιμασια μαλλον.
Διαβασα πολυ πιο πολιτισμενες μεθοδους εδω μεσα.



εισαι στην ιδια κατηγορια πλεον........https://www.fbi.gov/wanted/topten/fugitives/fugitives.htm
:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: