PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να το κανω αυτοματο



Dathanaso
10-07-10, 19:56
Καλησπερα, θελω να κανω αυτοματο το αυτοκινητο μου.
Τι χρειαζεται σαν αλλαγη ανταλακτικα ?περαν του σαζμαν?
ξερει καποιος το κοστος?

Monsta
10-07-10, 20:04
Για τι αυτοκίνητο μιλάμε?

Dathanaso
10-07-10, 20:05
Ναι σωστα E46 1.8 2003 SEDAN

HULK
10-07-10, 20:31
Θα αλλαξεις και μηχανη? Τι εχεις τωρα 318 2ιλιτρο με τα 143?

Dathanaso
10-07-10, 20:35
Οχι μονο σαζμαν 1.8 ειναι με τα 118 αλογα

HULK
10-07-10, 20:39
Εγω ειχα κανει μετατροπη απο 316 χειροκινητο σε 330 αυτοματο.Εαν δε σου χαλασει το αυτοματο σασμαν :D αξιζει αλλα "χανεις" αρκετα αλογα σε σχεση με ενα χειροκινητο.Στα 231 δλδ εγω εχανα καπου 30 .Τωρα εσυ με τα 118 θα το θαψεις για τα καλα.Προσωπικα αν ειναι να το κανεις αυτοματο καν' το μονο βαζοντας ενα εξακυλιδρο μοτερ πανω 2.2 2.5 η 3.0.

Vasilis
10-07-10, 20:40
πεστου ομως κ τα αρνητικα ρε Μητσο ........... (αν χαλασει φεριπειν?)

HULK
10-07-10, 20:42
Εαν χαλασει στη δικη μου περιπτωση για ολικη αντικατασταση το κοστος ηταν 1500 ευρω παλι μεταχειρο βεβαια.Γενικα αυτο που θες να κανεις και να στο κανει καποιος δεν αξιζει με τιποτα εκτος αν κανεις πληρη μετατροπη με μεγαλυτερο μοτερ.

HULK
10-07-10, 20:49
Ασε που θα καις και πιο πολυ.Εγω ημουν 1.5 λιτρο πανω με το αυτοματο εντος πολης.

Dathanaso
10-07-10, 20:51
Εγω ακουω πως ειναι οικονομικα τα αυτοματα ρε φιλε,περα απο αυτο αλογα γιατι θα χασω απο ρεπριζ εννοεις?

Vasilis
10-07-10, 21:01
πιο οικονομικα?

ποτε...μην το πιστεψεις αυτο...ολα τα αυτοματα καινε περισσοτερο....

τωρα οσον αφορα τα αλογα...σαφως στις αλλαγες ειναι πιο γρηγορα απο τα μανιουλ...ωστοσο γιατι ειναι λιγοτερα αλογα ας απαντησουν οι ειδημονες...!

HULK
10-07-10, 21:07
To σασμαν που θα βαλεις εσυ ειναι το λεγομενο steptronic που ειναι σασμαν λαδιου.Δεν ειναι σαν τα smg που εχουν τα Μ3. Το smg ειναι ενα μηχανικο σασμαν με αυτοματο συμπλεκτη.Στο steptronic που δεν ειναι μηχανικο περιμενεις τις αλλαγες να τις κανει ο εγκεφαλος και εκει υπαρχει καθυστερηση και μεγαλυτερη καταναλωση.Τα smg ειναι πιο γρηγορα απο τα μηχανικα νομιζω και νομιζω δεν καινε και περισσοτερο(αν δεν κανω λαθος).Στην περιπτωση ομως του steptronic σασμαν ισχυουν τα αντιθετα.

Monsta
10-07-10, 21:40
Εγώ στο Ε36 (320 6-cyl 150HP) που είχα παλαιότερα ήταν αυτόματο και το έκανα χειροκίνητο. Μου είχε κοστίσει τότε σε δρχ 700 χιλιάρικα. Θεέ μου τι διαφορά στις επιδόσεις. Ανάσανε το μοτεράκι...

Ούτε εγώ θα σου πρότεινα μετατροπή με το συγκεκριμένο μοτέρ, εκτός κι αν βάλεις κανένα δυνατό 3-λιτρο. Όσο για τη κατανάλωση, όπως ακριβώς είπε και ο φίλος πιο πάνω, θα ανέβει όπως σε όλα τα απλά αυτόματα.

Dathanaso
10-07-10, 21:42
ok guys ευχαριστω μαλλον με βαλατε σε σκεψεις

Stathis
10-07-10, 21:56
δεν ξερω αν καν γινεται αυτη η μετατροπη στο αυτοκινητο σου.
οπωσδηποτε ομως αν γινεται δεν θα ειναι απλη. οχι τοσο στο μηχανικο μερος, αλλα στο ηλεκτρονικο.

η ιπποδυναμη που παραγει το μοτερ δεν εχει καμια σχεση με το κιβωτιο.
δεν θα εχεις λιγοτερα αλογα.

απλως πολλες φορες τα αυτοματα εχουν πιο μακριες σχεσεις και ετσι εχει ο οδηγος την αισθηση οτι παει χειροτερα.
αν εχουν και περισσοτερες απωλειες στη δυναμη που περναει στους τροχους δεν το ξερω, αλλα δεν το νομιζω κιολας.

επισης στο θεμα της ταχυτητας των αλλαγων, τα αυτοματα δεν ειναι τοσο γρηγορα οσο τα χειροκινητα (και τα smg) διοτι εχουν σχεδιαστει με γνωμονα την ομαλοτητα.

ετσι ενα χειροκινητο με προπονημενο οδηγο κανει ταχυτερες αλλαγες. βεβαια παντα ελοχευει ο κινδυνος να χασεις μια αλλαγη, πραγμα που δεν γινεται στο αυτοματο οσο "σκραπας" και να ειναι ο οδηγος.
καθε φορα οι αλλαγες γινονται με τον ιδιο τροπο.

οσον αφορα την καταναλωση, παραδοσιακα τα αυτοματα εκαιγαν παραπανω.
τελευταια ομως οι κατασκευαστες εχουν κανει δουλεια σε αυτον τον τομεα και ετσι στα νεα αυτοκινητα τα αυτοματα παρουσιαζονται ως λιγο οικονομικοτερα, διοτι υπολογιζουν και κανουν την αλλαγη στις στροφες που πρεπει.

ετσι οταν θελουμε να επιλεξουμε κιβωτιο καλο θα ειναι να αποφασισουμε τι ζηταμε.

τα αυτοματα ειναι πιο ομαλα και προσφερουν ευκολια ειδικα στην πολη.
απο την αλλη τα χειροκινητα ειναι πιο σπορ στην οδηγηση.

Konstantinos E60
10-07-10, 22:46
δεν ξερω αν καν γινεται αυτη η μετατροπη στο αυτοκινητο σου.
οπωσδηποτε ομως αν γινεται δεν θα ειναι απλη. οχι τοσο στο μηχανικο μερος, αλλα στο ηλεκτρονικο.

η ιπποδυναμη που παραγει το μοτερ δεν εχει καμια σχεση με το κιβωτιο.
δεν θα εχεις λιγοτερα αλογα.

απλως πολλες φορες τα αυτοματα εχουν πιο μακριες σχεσεις και ετσι εχει ο οδηγος την αισθηση οτι παει χειροτερα.
αν εχουν και περισσοτερες απωλειες στη δυναμη που περναει στους τροχους δεν το ξερω, αλλα δεν το νομιζω κιολας.

επισης στο θεμα της ταχυτητας των αλλαγων, τα αυτοματα δεν ειναι τοσο γρηγορα οσο τα χειροκινητα (και τα smg) διοτι εχουν σχεδιαστει με γνωμονα την ομαλοτητα.

ετσι ενα χειροκινητο με προπονημενο οδηγο κανει ταχυτερες αλλαγες. βεβαια παντα ελοχευει ο κινδυνος να χασεις μια αλλαγη, πραγμα που δεν γινεται στο αυτοματο οσο "σκραπας" και να ειναι ο οδηγος.
καθε φορα οι αλλαγες γινονται με τον ιδιο τροπο.

οσον αφορα την καταναλωση, παραδοσιακα τα αυτοματα εκαιγαν παραπανω.
τελευταια ομως οι κατασκευαστες εχουν κανει δουλεια σε αυτον τον τομεα και ετσι στα νεα αυτοκινητα τα αυτοματα παρουσιαζονται ως λιγο οικονομικοτερα, διοτι υπολογιζουν και κανουν την αλλαγη στις στροφες που πρεπει.
ετσι οταν θελουμε να επιλεξουμε κιβωτιο καλο θα ειναι να αποφασισουμε τι ζηταμε.

τα αυτοματα ειναι πιο ομαλα και προσφερουν ευκολια ειδικα στην πολη.
απο την αλλη τα χειροκινητα ειναι πιο σπορ στην οδηγηση.

thumb Ετσι ακριβώς...!!!!
Και σημαντικό ρόλο παίζει και ο τρόπος οδήγησης !!!

georggge46
10-07-10, 23:03
Εγω ειχα κανει μετατροπη απο 316 χειροκινητο σε 330 αυτοματο.Εαν δε σου χαλασει το αυτοματο σασμαν :D αξιζει αλλα "χανεις" αρκετα αλογα σε σχεση με ενα χειροκινητο.Στα 231 δλδ εγω εχανα καπου 30 .Τωρα εσυ με τα 118 θα το θαψεις για τα καλα.Προσωπικα αν ειναι να το κανεις αυτοματο καν' το μονο βαζοντας ενα εξακυλιδρο μοτερ πανω 2.2 2.5 η 3.0.

Αυτο που το ακουσες ... ? δεν ισχυει ! Δεν χανεις αλογα με το αυτοματο, απλα το μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να το ''πατιναρεις'' στις εκκινησεις οπως ενα χειροκινητο ,π.χ. για πατιλικια. Επισης στα παλια αυτοματα, χωρις σπορ και χειροκινητη λειτουργια, πραγματι οι σχεσεις ηταν πολυ ομαλες και αργες, κατι ομως που δεν ισχυει για τα στεπτρονικ γιατι μολις πατησεις αποτομα γκαζι μπαινει σε σπορ λειτουργια και ανεβαζει γρηγορα ! Κατα την γνωμη μου το στεπτρονικ ειναι ενα πολυ πετυχημενο σασμαν και συνδιαζει ανεση με σπορ αισθηση !

ghost-rider
10-07-10, 23:23
Η ιπποδυναμη της μηχανης ειναι ανεξαρτητη απο τη μεταδοση. Δεδομενο.
Τα γραναζωτα συστηματα μεταδοσης εχουν πανω κατω τις ιδιες απωλειες. Δεδομενο και αυτο.
Ενα απλο αυτοματο υστερει για δυο λογους: 1ον, συνηθως εχει λιγοτερες σχεσεις και αναγκαστικα πιο μακρυα κλιμακωμενες. Το σκαλοπατι σε καθε αλλαγη ειναι αρκετο.
2ον:Στις αλλαγες κανουν ενα χαρακτηριστικο πατιναρισμα(λογω αρχης λειτουργιας) και χανουν πολιτιμο χρονο.
Εχει τυχει να οδηγησω Ε46 1.8 compact με steptronic. Αν υπηρχε 314 θα το παρομοιαζα με κατι τετοιο.
Τωρα αν μιλησουμε για το smg, τα δεδομενα ειναι τελειως διαφορετικα.
Εχει ενα σωρο σχεσεις, δεν πατιναρει, καρφωνει κιολας αμα θες. Για να το προλαβεις με χειροκινητο πρεπει να εισαι ασσος η αδιστακτος. Ειναι ταχυτατο. ειναι... απλα τελειο...

Stamatis
11-07-10, 00:37
θα χρειαστει και διαφορικο απο αυτοματο επισης.
δεν ειναι φτηνη μετατροπη και εχει πολλα θεματα που πρεπει να λυθουν.
θελει και προγραμματισμο επισης.

HULK
11-07-10, 01:11
Φιλε
georggge46 το χανεις το εβαλα σε εισαγωγικα,δεν κυριολεκτω.Ομως η καλυψη μιας αποστασης με το χειροκινητο γινεται σε λιγοτερο χρονο επειδη το στεπτρονικ καθυστερει στις αλλαγες.Ειχα και τα 2 με την ιδια μηχανη και ξερω...

nikos ///M
11-07-10, 09:54
εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο το δικο μου!
στην αρχη ειχα καποιους ενδιασμους τωρα ομως
δεν σκεφτομαι καθολου να το αλαξω!

Samaro
11-07-10, 10:32
Η πλειοψηφία (στην οποία συμπεριλαμβάνω την αφεντομουτσουνάρα μου) είναι της άποψης να μήν αλλάξεις το σασμάν με αυτόματο!!!
Θα μπλέξεις χωρίς ουσιαστικό λόγο!!thumb

bomer
07-09-10, 08:04
Ναι σωστα E46 1.8 2003 SEDAN

θες αλλαγη εγκεφαλου
καλωδιωσης
κοντερ (ενδειξεις)
σασμαν
κεντρικου αξονα
ψυγειου λαδιου σασμαν
εγκεφαλου abs
και φρενων
θες να σου πω κι αλλα?
ασε το ποσο θα κοστισει....

δες την αγγελια μου εδω 'αυτοματα σασμαν'

χαιρετω!
Σταθης