PDA

Επιστροφή στο Forum : Brembo vs oem M5



aristent
08-07-10, 21:44
Τι λετε ειναι μονο οπτικα εντυπωσιακο το αποτελεσμα η εχει τελικα αποτελεσμα στη μικροτερη αποσταση φρεναρισματος?
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/940aa4827f00000101222b8efcf1c768-1.jpg

Monsta
08-07-10, 21:50
Σίγουρα έχει, αν και δεν είμαι fan της κίτρινης δαγκάνας Άρη.

PANOS-E60
08-07-10, 21:52
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

That makes three of us then ...? :warriorsmiley:

aristent
08-07-10, 22:07
Σίγουρα έχει, αν και δεν είμαι fan της κίτρινης δαγκάνας Άρη.

Kωστα,και εγω για κοκκινη θα ελεγα ειδικα σε 20αρα ζαντα!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/DSC00735-1.jpg
https://www.vividracing.com/catalog/images/brembo6pistonred.jpg

S8N
08-07-10, 22:44
Πως και αναφερθήκαμε ξαφνικά στο 6πίστονο κιτ της Brembo?

Ενδεχομένως κάποιο τέκνον υποφέρει από έντονο κνησμό στα θηλάκια της περισκελίδας του? Ποίο είναι το απολωλός πρόβατον το οποίο επιθυμεί τοιαύτες υλικές απολαύσεις εν καιρώ χαλεπώ? Τολμώ δε να ρωτήσω το εξής: Τι μέλλει γενέσθαι το παλαιόν σύστημα επιβραδύνσεως αφού αντικατασταθεί?

alexm
08-07-10, 22:54
Kωστα,και εγω για κοκκινη θα ελεγα ειδικα σε 20αρα ζαντα!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/DSC00735-1.jpg
https://www.vividracing.com/catalog/images/brembo6pistonred.jpg

Ορε.... πατριωτη με τον πονο μας παιζεις? :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Δεν εχω αποφασισει ακομα :whistle: ολα τα σεναρια παιζουν.

ΔημήτρηςΜ3
08-07-10, 23:03
brembooooooooooooooooooooooooooooo
με κλειστα ματιαααααααα!
το αμαξι ειναι που ειναι τουμπανο θα γινει ακομα ποιο τουμπανο!!
brembo και τελος!

PANOS-E60
09-07-10, 06:47
Πως και αναφερθήκαμε ξαφνικά στο 6πίστονο κιτ της Brembo?

Ενδεχομένως κάποιο τέκνον υποφέρει από έντονο κνησμό στα θηλάκια της περισκελίδας του? Ποίο είναι το απολωλός πρόβατον το οποίο επιθυμεί τοιαύτες υλικές απολαύσεις εν καιρώ χαλεπώ? Τολμώ δε να ρωτήσω το εξής: Τι μέλλει γενέσθαι το παλαιόν σύστημα επιβραδύνσεως αφού αντικατασταθεί?

Ο Αλέξης σου απάντησε ! :th_Laie_67-1:

GEORGE316
09-07-10, 07:19
Πως και αναφερθήκαμε ξαφνικά στο 6πίστονο κιτ της Brembo?

Ενδεχομένως κάποιο τέκνον υποφέρει από έντονο κνησμό στα θηλάκια της περισκελίδας του? Ποίο είναι το απολωλός πρόβατον το οποίο επιθυμεί τοιαύτες υλικές απολαύσεις εν καιρώ χαλεπώ? Τολμώ δε να ρωτήσω το εξής: Τι μέλλει γενέσθαι το παλαιόν σύστημα επιβραδύνσεως αφού αντικατασταθεί?

προσυπογραφω φιλτατε.εν καιρω αυτων των ζοφερων οικονομικων καταστασεων των οποιων ειμαστε αιχμαλωτοι,ωσαν σαρακια στο ξυλο,ετσι και ο αγαπητός συνδιαβαζων,εισερχεται μέσα στους διακαεις πόθους μας και αναμοχλεύει τις σκεψεις και τους προβληματισμους μας περι των σύγχρονων συστημάτων πέδησης....

Monsta
09-07-10, 08:43
Τι μέλλει γενέσθαι το παλαιόν σύστημα επιβραδύνσεως αφού αντικατασταθεί?

Ωχ, μήπως πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς και για ζάντες Άρη ?? :whistle:

GEORGE316
09-07-10, 08:50
οι εχοντες προβει σε τετοιες ενεργεις θερμοπαρακαλουνται να μας πουν εντυπωσεις απο την αποδοση.
διαφορες μαμα φρενων με καποιο πολυπιστονο.εχει ιδιατερο ενδιαφερον...τελικα αξιζει?η ειναι μονο μια οπτικη αναβαθμιση?
εντυπωσεις πανω σε πεπραγμενα...

Z4 DCT
09-07-10, 08:52
οι εχοντες προβει σε τετοιες ενεργεις θερμοπαρακαλουνται να μας πουν εντυπωσεις απο την αποδοση.
διαφορες μαμα φρενων με καποιο πολυπιστονο.εχει ιδιατερο ενδιαφερον...τελικα αξιζει?η ειναι μονο μια οπτικη αναβαθμιση?
εντυπωσεις πανω σε πεπραγμενα...

Τεραστια η διαφορα.........https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=21567&postcount=112

Apostolos
09-07-10, 08:55
Ορε.... πατριωτη με τον πονο μας παιζεις? :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Δεν εχω αποφασισει ακομα :whistle: ολα τα σεναρια παιζουν.

:shok::shok::shok: Πωπωπω για γερό "σφίξιμο" λέμε...:original::original: Άντε καλοφόρετα και καλοπάτητα να είναι Αλέξηthumb

Gregory_///M
09-07-10, 09:11
Άρη τι έγινε έτοιμάζεσαι για αλλαγές?? Θα περάσω να μάθω πληροφορίες..........

NickE60
09-07-10, 09:15
Πως και αναφερθήκαμε ξαφνικά στο 6πίστονο κιτ της Brembo?

Ενδεχομένως κάποιο τέκνον υποφέρει από έντονο κνησμό στα θηλάκια της περισκελίδας του? Ποίο είναι το απολωλός πρόβατον το οποίο επιθυμεί τοιαύτες υλικές απολαύσεις εν καιρώ χαλεπώ? Τολμώ δε να ρωτήσω το εξής: Τι μέλλει γενέσθαι το παλαιόν σύστημα επιβραδύνσεως αφού αντικατασταθεί?


προσυπογραφω φιλτατε.εν καιρω αυτων των ζοφερων οικονομικων καταστασεων των οποιων ειμαστε αιχμαλωτοι,ωσαν σαρακια στο ξυλο,ετσι και ο αγαπητός συνδιαβαζων,εισερχεται μέσα στους διακαεις πόθους μας και αναμοχλεύει τις σκεψεις και τους προβληματισμους μας περι των σύγχρονων συστημάτων πέδησης....

χαχχαχαχαχαχαχαχα μου φτιάξατε τη μέρα, ωραίο χιούμορ!!:thumbsup: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

όσο για το παλαιόν σύστημα πέδησης ...θα διακτινιστεί εν ριπή οφθαλμού εις περίπτωσιν αναγγελίας πωλήσεώς του...

PANOS-E60
09-07-10, 09:39
Τις συνέπειες ενός καφέ και μιάς μπριζόλας (χοιρινής) τις ξέρετε σε τούτη τη συντροφιά ?

Μ Π Α Ξ Ι Μ Α Τ Α ! ! ! !

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

mormon
09-07-10, 09:40
εχει μια εβδομαδα που εβαλα πολυπιστονα φρενα και εμπρος και πισω!
πριν φορουσα τα μαμα φρενα απο Μ3 ε46!
η διαφορα ειναι τεραστια!!
του μ3 το φρενο καλο δεν λεω αλλα μετα απο 2-3 γερα φρεναρισματα τα εφτυνε!!!
βουιζαν και ετρεμε το τιμονι!
τωρα με τα καινουρια σουν δινουν μια σιγουρια ανευ προηγουμενου!
λες θα πατησω φρενο και θα σταματησω! το θεωρεις δεδομενο εχει πολυ δυναμη!!

PANOS-E60
09-07-10, 09:45
βουιζαν και ετρεμε το τιμονι!
!!

Μόλις περιέγραψες το πρόβλημά μου, φίλε ! thumb

nikos-Mpacket
09-07-10, 10:40
χαχχαχαχαχαχαχαχα μου φτιάξατε τη μέρα, ωραίο χιούμορ!!:thumbsup: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

όσο για το παλαιόν σύστημα πέδησης ...θα διακτινιστεί εν ριπή οφθαλμού εις περίπτωσιν αναγγελίας πωλήσεώς του...


Παρακαλω οταν με το καλο γινει η αλλαγη με τα μεγαλυτερα και πριν γινει η αναγγελια πωλησης του παλαιου συστηματος ας ενημερωθουμε με ενα προσωπικο μηνυματακι...

GEORGE316
09-07-10, 11:05
γεια σου ρε νικο με τα ωραια σου...να φανταστω οτ ιενδιαφερεσαι και εσυ για τα φρενα ε????

GEORGE316
09-07-10, 11:05
μορμον,υπαρχει διαφορα και στην αισθηση και στην αποδοση?

alexm
09-07-10, 11:06
Τις συνέπειες ενός καφέ και μιάς μπριζόλας (χοιρινής) τις ξέρετε σε τούτη τη συντροφιά ?

Μ Π Α Ξ Ι Μ Α Τ Α ! ! ! !

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ειχα αρκετο καιρο πριν τη μαζωξη:fagopoti: τη φαγουρα εις τον λοπον κυριε συναδελφε:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

alexm
09-07-10, 11:09
Παρακαλω οταν με το καλο γινει η αλλαγη με τα μεγαλυτερα και πριν γινει η αναγγελια πωλησης του παλαιου συστηματος ας ενημερωθουμε με ενα προσωπικο μηνυματακι...

Νικο θα ενημερωθεις... thumb

Konstantinos E60
09-07-10, 12:12
Πω πω τι φρενομανία έχει πέσει στις 5άρες.....!!!!
Και ο zinant αγγελία σήκωσε χεχεχε
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=71089#post71089

zinant
09-07-10, 12:16
Πω πω τι φρενομανία έχει πέσει στις 5άρες.....!!!!
Και ο zinant αγγελία σήκωσε χεχεχε
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=71089#post71089

ξεχασμενα τα ειχα και τωρα που ειδα το thread το θυμηθηκαthumb

Konstantinos E60
09-07-10, 12:18
Με τόσες δισκοπλακες και τοσα τακάκια στο τέλος αντι για
πατήματα θα κάνουν σταματήματα !!!! :th_Laie_67-1::thumbsup:

mormon
09-07-10, 12:20
μορμον,υπαρχει διαφορα και στην αισθηση και στην αποδοση?

ναι φιλε μεγαλη! εμενα μου εκανε εντυπωση!

PANOS-E60
09-07-10, 16:26
Ωχ, μήπως πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς και για ζάντες Άρη ?? :whistle:

Οι ζάντες αγοράστηκαν ήδη ! :thumbsup:
Ουπς ! Μου ξέφυγε το μυστικό ... Sorry Αρη ...:whistle:

Apostolos
09-07-10, 16:36
Οι ζάντες αγοράστηκαν ήδη ! :thumbsup:
Ουπς ! Μου ξέφυγε το μυστικό ... Sorry Αρη ...:whistle:

:shok::shok::shok::original::original::original:Τ ι ζάντες έβαλες Πάνο? Τις 166Μ?

PANOS-E60
09-07-10, 16:43
:shok::shok::shok::original::original::original:Τ ι ζάντες έβαλες Πάνο? Τις 166Μ?

Χα χα ! Οχι ρε φίλε, δεν αλλάζψ ζάντες εγώ.
Απάντησα στον Monsta για λογαριασμό του S8N ... Μην γίνει βούκινο όμως, έτσι ? Μας είπε και κουτσομπόληδες ο Αλέξης το πρωϊ και νιώθω κάπως ... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
09-07-10, 16:57
Αν δεν απατώμαι φίλτατε Δημήτριε φέροντα το ψευδώνυμον "Απόστολος", ο αγαπητός Παναγιώτης αναφερόταν στο άτομό μου!

Δεν τίθεται ζήτημα αγαπητέ Παναγιώτη, ούτως ή άλλως η σύζυγός μου δεν παρακολουθεί τα τεκταινόμενα εις την παρούσα σελίδα κοινωνικής δικτυώσεως!

Οφείλω επίσης να ενημερώσω όσα αγαπητά μέλη επιθυμούν να εκφράσουν μελλοντικό ενδιαφέρον δια την αγοράν του παλαιού συστήματος πεδήσεως του αυτοκινήτου του φίλτατου Αλέξανδρου, πως έχω ήδη συντάξει το προσωπικόν μύνημα και πως θα παραμείνω άυπνος με τον μεσαίο δάκτυλον πάνω από το εικονικόν πλήκτρο "Αποστολή" έως ότου αναρτηθεί η σχετική αγγελία!

:th_Laie_67-1:

S8N
09-07-10, 17:00
Χα χα ! Οχι ρε φίλε, δεν αλλάζψ ζάντες εγώ.
Απάντησα στον Monsta για λογαριασμό του S8N ... Μην γίνει βούκινο όμως, έτσι ? Μας είπε και κουτσομπόληδες ο Αλέξης το πρωϊ και νιώθω κάπως ... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

LOL! Διατί να τ' αποκρύψομεν άλλωστε?

Πάνο, πρέπει να αλλάξεις και αντάπτορες φαντάζομαι για να βάλεις τις δαγκάνες της 545? Περιλαμβάνονται στο κιτ που αγόρασες ή θα τις προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία?

alexm
09-07-10, 17:48
Αν δεν απατώμαι φίλτατε Δημήτριε φέροντα το ψευδώνυμον "Απόστολος", ο αγαπητός Παναγιώτης αναφερόταν στο άτομό μου!

Δεν τίθεται ζήτημα αγαπητέ Παναγιώτη, ούτως ή άλλως η σύζυγός μου δεν παρακολουθεί τα τεκταινόμενα εις την παρούσα σελίδα κοινωνικής δικτυώσεως!

Οφείλω επίσης να ενημερώσω όσα αγαπητά μέλη επιθυμούν να εκφράσουν μελλοντικό ενδιαφέρον δια την αγοράν του παλαιού συστήματος πεδήσεως του αυτοκινήτου του φίλτατου Αλέξανδρου, πως έχω ήδη συντάξει το προσωπικόν μύνημα και πως θα παραμείνω άυπνος με τον μεσαίο δάκτυλον πάνω από το εικονικόν πλήκτρο "Αποστολή" έως ότου αναρτηθεί η σχετική αγγελία!

:th_Laie_67-1:

"Αλεξιου του ανθρωπου του θεου" φιλτατε!!!!! ειπαμε ωραια τα φρενα αλλα μη τον ξανα βαφτισουμε!!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

alexm
09-07-10, 18:03
LOL! Διατί να τ' αποκρύψομεν άλλωστε?

Πάνο, πρέπει να αλλάξεις και αντάπτορες φαντάζομαι για να βάλεις τις δαγκάνες της 545? Περιλαμβάνονται στο κιτ που αγόρασες ή θα τις προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία?

Τι την ηθελες την εκφραση? "Διατί να τ' αποκρύψομεν άλλωστε?"
Ελπιζω να θυμασαι ποιος τη χρησιμοποιησε κατα κορων!!!!:whistle:



Πανο δεν βλεπω να μπαινουν τα φρενα :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

PANOS-E60
09-07-10, 18:11
LOL! Διατί να τ' αποκρύψομεν άλλωστε?

Πάνο, πρέπει να αλλάξεις και αντάπτορες φαντάζομαι για να βάλεις τις δαγκάνες της 545? Περιλαμβάνονται στο κιτ που αγόρασες ή θα τις προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία?

Θα μας πει ο κουμπάρος που έκανε και το προξενιό ... :th_Laie_67-1:

Apostolos
09-07-10, 23:12
Πάνο, πρέπει να αλλάξεις και αντάπτορες φαντάζομαι για να βάλεις τις δαγκάνες της 545? Περιλαμβάνονται στο κιτ που αγόρασες ή θα τις προμηθευτείς από την αντιπροσωπεία?

Δεν χρειάζονται αντάπτορες παρά μόνο οι μαμά βάσεις της δαγκάνας.thumb

E60_Arkadia
15-07-10, 10:58
Ετσι μπραβο αλλαξτε φρενα,γτ οταν χρειαστω αλλαγη δισκων να μην παω σε καινουρια! Τοσα μαμα κιτακια θα πωλουνται :th_Laie_67-1:

gnx
04-08-10, 14:11
001: Brembo 2Q Net Profit Jumps; Sees Stronger 2010 Revenue, Margins
002: ROME (Dow Jones)--Italian high-performance brakes maker Brembo SpA (BRE.MI)
003: Wednesday said second-quarter net profit rose 77% on the year thanks to higher
004: sales, allowing it to forecast strongly higher 2010 revenue and margins.
005: In a statement, Brembo said net profit jumped to EUR12 million from EUR6.8
006: million in the second quarter of 2009. Revenue advanced 38% to EUR287.5 million
007: over the period.
008: -By Liam Moloney, Dow Jones Newswires;

alexm
08-08-10, 13:49
Kωστα,και εγω για κοκκινη θα ελεγα ειδικα σε 20αρα ζαντα!!!
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00735.jpg
https://www.vividracing.com/catalog/images/brembo6pistonred.jpg

Εσυ ειπες και εγω απο οτι βλεπεις σε ακουσα κυριε Αρη thumb,
Αυριο με το καλο θα τοποθετηθουν.... θα ακολουθησουν φωτο.

kplc16
08-08-10, 13:56
Εσυ ειπες και εγω απο οτι βλεπεις σε ακουσα κυριε Αρη thumb,
Αυριο με το καλο θα τοποθετηθουν.... θα ακολουθησουν φωτο.

τα λογοτυπα εσυ τα εβαλες;

PANOS-E60
08-08-10, 14:27
Αλέξη με γειά ! Καλοφόρετες ! :thumbsup:

alexm
08-08-10, 15:35
τα λογοτυπα εσυ τα εβαλες;

Ναι εγω και μετα λιγο βερνικι.

pilot
08-08-10, 16:36
τερατα οι δαγκανες!!:shok:


και εγω θελω...:crying::crying:

aristent
08-08-10, 17:28
Εσυ ειπες και εγω απο οτι βλεπεις σε ακουσα κυριε Αρη thumb,
Αυριο με το καλο θα τοποθετηθουν.... θα ακολουθησουν φωτο.

Aλεξη θα μας τρελλανεις!!!με 'γεια!!!:thumbsup:
ΤEΛΕΙΟ!!!και πολυ πετυχημενο το λογοτυπο της "schnitzer"σε λευκο!!!!
Επισης πρεπει να παραδεχτω οτι εαν ειναι να κανεις κατι,το κανεις με το σωστο τροπο!!!ΒΕΡΝΙΚΙ ρε θηριο ,για να ειναι παντα σε τελεια κατασταση????!!!:thumbsup:

Φανταζομαι τον συνονοματο Αρη να πατησε το πληκτρο "αποστολη μηνυματος":whistle:

Αντε,αμα ειναι να κανω βολτα, να κανω με τις καινουργιες δαγκανες....:thumbsup:

Apostolos
08-08-10, 19:06
Το 'πες και το έκανες βρε θηρίο. Μπράβο Αλέξη, καλοπάτητα φίλε. Εις την επόμενη συνάντηση λοιπόν να τα καμαρώσουμε από κοντά, (και γιατί όχι να τα νιώσουμε κιόλας χεχεχε :original::original:), όπου και αν αυτή γίνει.thumb

aristent
08-08-10, 19:10
Το 'πες και το έκανες βρε θηρίο. Μπράβο Αλέξη, καλοπάτητα φίλε. Εις την επόμενη συνάντηση λοιπόν να τα καμαρώσουμε από κοντά, (και γιατί όχι να τα νιώσουμε κιόλας χεχεχε :original::original:), όπου και αν αυτή γίνει.thumb

Δημητρη δε φτανει που εχει το "μανισιο"///Μ5 το κανει ολο και πιο τουμπανο!!!:whistle:

Apostolos
08-08-10, 19:13
Δημητρη δε φτανει που εχει το "μανισιο"///Μ5 το κανει ολο και πιο τουμπανο!!!:whistle:

χαχαχαχαχα έλα ντε:original::original: Έμπαινα από το κινητό μου και "παρακολουθούσα την κίνηση στο forum" αλλά με το που επισύναψε τις φωτογραφίες δεν έφτανε η οθόνη του κινητού μου, έπρεπε να βρω Internet cafe για να θαυμάσω σε full screen χαχαχαχαχαχα:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

kplc16
08-08-10, 20:35
αντε και καλα φρεναρισματα!!!:thumbsup:

alexm
08-08-10, 21:14
χαχαχαχαχα έλα ντε:original::original: Έμπαινα από το κινητό μου και "παρακολουθούσα την κίνηση στο forum" αλλά με το που επισύναψε τις φωτογραφίες δεν έφτανε η οθόνη του κινητού μου, έπρεπε να βρω Internet cafe για να θαυμάσω σε full screen χαχαχαχαχαχα:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αποστολε (Δ.....η)παλι για Internet cafe σε κοβω:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

m-power_01
08-08-10, 21:42
Καλοριζικες και καλοφορετες Αλεξη! Ωραία η δουλειά με το λογότυπο. Αλήθεια ποια θα είναι η επόμενη κίνηση;

nikos-Mpacket
08-08-10, 22:52
Μπραβο Αλεξη,νομιζω οτι τελικα αξιζε η μικρη ταλαιπωρια και το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.

Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις και σε καμμια συναντηση να τα δουμε και απο κοντα,τοποθετημενα,γιατι ετσι τα ειδαμε τα καμαρωσαμε αλλα αλλιως θα ειναι πανω στο αμαξι.

Περιμενουμε φωτογραφιες μετα την τοποθετηση.

Thomelef
08-08-10, 22:53
ΟΕΜ δίσκους βλέπω εεε???

alexk
08-08-10, 22:56
Αποστολε (Δ.....η)παλι για Internet cafe σε κοβω:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Καλορίζικα τα φρένα, αλλά γιατί 3 λίτρα υγρό φρένων ?

alexm
08-08-10, 23:19
Μπραβο Αλεξη,νομιζω οτι τελικα αξιζε η μικρη ταλαιπωρια και το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.

Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις και σε καμμια συναντηση να τα δουμε και απο κοντα,τοποθετημενα,γιατι ετσι τα ειδαμε τα καμαρωσαμε αλλα αλλιως θα ειναι πανω στο αμαξι.

Περιμενουμε φωτογραφιες μετα την τοποθετηση.

Ευχαριστω Νικο και σε εσενα καλα και ασφαλη χιλιομετρα με τα Μ5 brakes!!!:whistle:

alexm
08-08-10, 23:26
Καλορίζικα τα φρένα, αλλά γιατί 3 λίτρα υγρό φρένων ?

1,5 λιτρα ειναι αρκετο για ολο το κυκλωμα,αλλα για σωστη και επιμονη εξαερωση θα χρειαστουμε λιγο παραπανω.

alexm
08-08-10, 23:31
ΟΕΜ δίσκους βλέπω εεε???

ΟΕΜ Θωμα,οι γνωστες του θεματος ισχυριζονται οτι ειναι καταπληκτικης ποιοτητας.

aristent
08-08-10, 23:36
1,5 λιτρα ειναι αρκετο για ολο το κυκλωμα,αλλα για σωστη και επιμονη εξαερωση θα χρειαστουμε λιγο παραπανω.

Θα τους πεθανει αυριο τους μηχανικους με την "επιμονη" εξαερωση....:hystericalbs1: θα ευχονται να εξαερωθουν οι ιδιοι!!!:hystericalbs1:

Apostolos
09-08-10, 07:01
Ευχαριστω Νικο και σε εσενα καλα και ασφαλη χιλιομετρα με τα Μ5 brakes!!!:whistle:

Και αναρωτιομουν σε ποιον να κατεληξαν αραγε τα μαμα "φρενακια" του θηριου χεχεχε. Καλοριζικα Νικολα και σε σενα λοιπον. ;)

Apostolos
09-08-10, 07:11
Αποστολε (Δ.....η)παλι για Internet cafe σε κοβω:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αχχχ ειχες δεν ειχες παλι με εβγαλες για το internet cafe χαχαχαχα. Σε εχω χρεωσει απο εχτες 2ευρω & 10λεπτα αλλα μη σε νοιαζει θα τα βρουμε στη "βολτα" :) :) (Μου στοιχισε 2,10 γιατι εκτος απο το φορουμ μας παρασυρθηκα σε κατι περιεργα site πορνοδιαστροφικου περιεχομενου αλλα αυτο δεν αναιρει την ηδη χρεωση) ουαχαχαχαχαχα. Λοιπον δεν μου ειπες με 2.10ευρω ποση βολτα θα κανω? Χαχαχαχα αντε καλη σας μερα

PANOS-E60
09-08-10, 08:00
Και αναρωτιομουν σε ποιον να κατεληξαν αραγε τα μαμα "φρενακια" του θηριου χεχεχε.

πω πω εξελίξεις ! Δεν πρόλαβα να μπάξω φρένα και βαλθήκατε να με κομπλεξάρετε :th_Laie_67-1: Με γεία Νίκο, καλοτάξιδα ! Θέλουμε φωτό !

nikos-Mpacket
09-08-10, 10:47
Ευχαριστω Νικο και σε εσενα καλα και ασφαλη χιλιομετρα με τα Μ5 brakes!!!:whistle:

Αλεξη σε ευχαριστω πολυ για τα φρενα αλλα και για την υπομονη σου να με περιμενεις σχεδον 5 ωρες να σχολασω για να βρεθουμε.
Βεβαια η ιδεα που σου εδωσα να κατσεις στου ΤαμΤαμ νομιζω οτι ηταν καλη αφου γνωρισες και τον καταπληκτικο Δημητρη.


Και αναρωτιομουν σε ποιον να κατεληξαν αραγε τα μαμα "φρενακια" του θηριου χεχεχε. Καλοριζικα Νικολα και σε σενα λοιπον. ;)

Δημητρη σε ευχαριστω,τα εχουμε πει,αφου δεν εγινε η αλλαγη θα κανω οτι μπορω να κανω το δικο μου καλυτερο.


πω πω εξελίξεις ! Δεν πρόλαβα να μπάξω φρένα και βαλθήκατε να με κομπλεξάρετε :th_Laie_67-1: Με γεία Νίκο, καλοτάξιδα ! Θέλουμε φωτό !

Πανο σε ευχαριστω και περιμενουμε εντυπωσεις απο τα φρενα σου...

Οταν τα βαλω,κατα το τελος του μηνα αφου ο μηχανικος εκλεισε για διακοπες,θα ανοιξω αλλο θεμα για να μην γεμιζουμε αυτο εδω.

:thanks:

Stathis
09-08-10, 11:44
καλοφορετα αλεξη...

οντως, 3 λιτρα υγρο?!!! τι κανετε, το πινετε?

εγω με ενα λιτρο την κανω παντα τη δουλεια χωρις κανενα προβλημα...

alexm
09-08-10, 18:36
καλοφορετα αλεξη...

οντως, 3 λιτρα υγρο?!!! τι κανετε, το πινετε?

εγω με ενα λιτρο την κανω παντα τη δουλεια χωρις κανενα προβλημα...

ευχαριστω Σταθη, 1,25 χρειαζεται το κυκλωμα να γεμισει οταν αδειασει τελειως αφου αλλαζω τα μαμα υγρα με αλλης εταιριας και με την εξαερωση θα χρειαστει λιγο παραπανω.
οσο για τα υγρα ειναι δωρεα ενος πολυ καλου φιλου και πελατη μου και οτι δεν χρειαστω θα το επιστρεψω...
ο αντιπροσωπος της motul στην Πατρα ονομαζεται Γερασιμοπουλος Ευαγγελος, μελος του forum (egan), λατρης και ιδιοκτητης bmw.

fanisk
09-08-10, 18:54
Αλεξη δεν ειχα διαβασει τα τελευταια νεα του thread, πω πω πω! Ομορφιες!!!
Καλοριζικα, και καλοκαφτα να'ναι !!

Stathis
09-08-10, 20:02
η χωρητικοτητα του κυκλωματος (συμφωνα με το etk) ειναι ενα λιτρο ακριβως αλεξη.

αν πας σε συνεργειο bmw οπου εχουν το μηχανημα δεν θα χρειαστεις ουτε ml παραπανω.;)

οριστε και ενα vin decoder που μας δινει λιγες πληροφοριες για το αυτοκινητο μας...

https://www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi

alexm
09-08-10, 20:17
η χωρητικοτητα του κυκλωματος (συμφωνα με το etk) ειναι ενα λιτρο ακριβως αλεξη.

αν πας σε συνεργειο bmw οπου εχουν το μηχανημα δεν θα χρειαστεις ουτε ml παραπανω.;)

οριστε και ενα vin decoder που μας δινει λιγες πληροφοριες για το αυτοκινητο μας...

https://www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi

Του φιλου μας να τα πεις...:whistle: παντως σε ευχαριστω για την ενημερωση thumb

alexk
09-08-10, 22:01
Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε GT1 όταν κάνεις την εξαέρωση, ουτώς ώστε να ανοίγουν τις βαλβίδες των ABS/DSC.
Είναι πολύ πιθανό να μπει αέρας εκεί τώρα που θα αλλάξεις τελείως δαγκάνες.

Εγώ έτσι έκανα το δικό μου (μόνος μου φυσικά) και η εξαέρωσή μου είναι ΤΕΛΕΙΑ.

Thomelef
09-08-10, 22:12
Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε GT1 όταν κάνεις την εξαέρωση, ουτώς ώστε να ανοίγουν τις βαλβίδες των ABS/DSC.
Είναι πολύ πιθανό να μπει αέρας εκεί τώρα που θα αλλάξεις τελείως δαγκάνες.

Εγώ έτσι έκανα το δικό μου (μόνος μου φυσικά) και η εξαέρωσή μου είναι ΤΕΛΕΙΑ.


+1000...πολύ χρήσιμο ποστ.

aristent
09-08-10, 22:36
Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε GT1 όταν κάνεις την εξαέρωση, ουτώς ώστε να ανοίγουν τις βαλβίδες των ABS/DSC.
Είναι πολύ πιθανό να μπει αέρας εκεί τώρα που θα αλλάξεις τελείως δαγκάνες.

Εγώ έτσι έκανα το δικό μου (μόνος μου φυσικά) και η εξαέρωσή μου είναι ΤΕΛΕΙΑ.

:shok:σωθηκαν στο παρα πεντε οι μηχανικοι που του κανουν εξαερωση!!!:hystericalbs1: αλοιμονο τους ετσι και ξεχασουν αερα μεσα!!!δεν τους ξεπλενει ουτε ο Νιαγαρας!!!:th_Laie_67-1:

Περα απο την πλακα, ευχαριστουμε πολυ για την πολυτιμη πληροφορια!thumb

alexm
09-08-10, 22:39
Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε GT1 όταν κάνεις την εξαέρωση, ουτώς ώστε να ανοίγουν τις βαλβίδες των ABS/DSC.
Είναι πολύ πιθανό να μπει αέρας εκεί τώρα που θα αλλάξεις τελείως δαγκάνες.

Εγώ έτσι έκανα το δικό μου (μόνος μου φυσικά) και η εξαέρωσή μου είναι ΤΕΛΕΙΑ.

Σε ευχαριστω για την πολυ χρησιμη πληροφορια thumb

GM6
10-08-10, 10:00
Καλοριζικα κυριε.....Ευγε, ωραια δουλεια εκανες:thumbsup:

aristent
11-08-10, 17:24
Aλεξη,περιμενουμε φωτο....τι εγινε?πηγαν ολα καλα?
Α και προσοχη στα σωληνακια αεροπορικου τυπου....θελουν πολυ μεγαλυτερη προσοχη στο μονταρισμα απο οτι τα αλλα,ομως το αποτελεσμα δικαιωνειthumb

alexm
11-08-10, 23:00
Aλεξη,περιμενουμε φωτο....τι εγινε?πηγαν ολα καλα?
Α και προσοχη στα σωληνακια αεροπορικου τυπου....θελουν πολυ μεγαλυτερη προσοχη στο μονταρισμα απο οτι τα αλλα,ομως το αποτελεσμα δικαιωνειthumb

Aρη ολα οκ.
εκανα εξαερωση πρωτα με φυσικη ροη και μετα με το διαγνωστικο οπως ειπε ο alexk.
το κυκλοφορισα λιγο, μετα ξανακαναμε εξαερωση και ειχε κρατησει ακομα λιγο αερα στα ακρα.
μετα απο καποια χ.λ.μ. θα του κανω αλλη μια τελικη.
για ολα αυτα χρειαστηκα 1,7 λιτρα υγρο φρενων.
οταν πατησουν οι νεοι δισκοι-τακακια θα γραψω εντυπωσεις.

https://a.imageshack.us/img821/5201/11082010023.jpg

https://a.imageshack.us/img64/3682/11082010021.jpg

https://a.imageshack.us/img842/4262/11082010022.jpg

Konstantinos E60
11-08-10, 23:13
Αντε να μας πιάσει ύπνος τώρα.....
Βραδιατικά φωτιές αναβεις ρε Αλεξ !!!

alexm
11-08-10, 23:18
Αντε να μας πιάσει ύπνος τώρα.....
Βραδιατικά φωτιές αναβεις ρε Αλεξ !!!

καλησπερα Κωσταντινε,Σαλονικα εισαι ορε....? η Πατρα καμινι φιλε αστα να πανε.

Konstantinos E60
11-08-10, 23:34
Σαλόνικα ακόμη :ranting2:.Φυλάω την πόλη !!!
Αν και είμαι λίγο έξω απο την πόλη και εδω καμίνι είναι και με αυτά που μας δείχνεις φουντώνω περισσότερο !!! χεχε
Καλοφόρετα και καλοπάτητα.........:thumbsup:

pilot
12-08-10, 00:11
εγώ να δείτε πως φουντώνω!!:original:

bill_m3
12-08-10, 06:34
Τι φρενάρες είναι αυτές?????

Καλοπάτητα Αλέξη!!!!

PANOS-E60
12-08-10, 06:49
Ακόμα πιό τούμπανο το τούμπανο ! :thumbsup: καλοπάτητα Αλέξη !

Thomelef
12-08-10, 08:22
εγώ να δείτε πως φουντώνω!!:original:


εσύ περίμενε να χειμωνιάσει λίγο...
είναι γνωστό πως στατιστικά οι γυναίκες το καλοκαίρι
φοράνε μεγαλύτερα τακούνια και ξύλινα τσόκαρα:D:D

GEORGE316
12-08-10, 08:29
ρε συ...η μανα μου θελει να κανει παστιτσι...δωσε κανενα δισκο σου για ταψι για να παρω και εγω στο σπιτι.....
γιατι ρε συ θες να με κανεις να παω στο νοσοκομειο|???
τωρα που δεν υπαρχουν χρηματα για τετοια μας βαζεις τιςα αγκυρες και μας αναβεις φωτιες????/
καλοπατητα,αχρειαστα,αλλα και να τα χρειαστεις θα ειναι εκει για να ...σου πεταξουν τα ματια εξω...

aristent
12-08-10, 08:39
Aρη ολα οκ.
εκανα εξαερωση πρωτα με φυσικη ροη και μετα με το διαγνωστικο οπως ειπε ο alexk.
το κυκλοφορισα λιγο, μετα ξανακαναμε εξαερωση και ειχε κρατησει ακομα λιγο αερα στα ακρα.
μετα απο καποια χ.λ.μ. θα του κανω αλλη μια τελικη.
για ολα αυτα χρειαστηκα 1,7 λιτρα υγρο φρενων.
οταν πατησουν οι νεοι δισκοι-τακακια θα γραψω εντυπωσεις.

Eπρεπε να παει η ωρα ακριβως 00.00 για να στειλεις το ποστ?:th_Laie_67-1:
Το οπτικο αποτελεσμα για μενα:shok: ειναι οτι ακριβως περιμενα!!!βλεπω ενα Σπορ (507 αλογα....)Σενταν με φρενα εξτρα λαρτζ και ξεχωριστης εμφανισης!!!

Οπωσδηποτε τωρα τα φρενα κανουν περισσοτερο"μπαμ", αλλα ετσι δεν ειναι σε ολα τα σπορ οχηματα(φερραρι/πορσε/λαμπο...κλπ.)που πολλες φορες εχουν και λιγοτερη ιπποδυναμη?βεβαια δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα αλλα για αυτο βαζει την ξεχωριστη πινελια ο καθενας στο οχημα του!!!:thumbsup:

Thomelef
12-08-10, 09:29
Aρη ολα οκ.
εκανα εξαερωση πρωτα με φυσικη ροη και μετα με το διαγνωστικο οπως ειπε ο alexk.
το κυκλοφορισα λιγο, μετα ξανακαναμε εξαερωση και ειχε κρατησει ακομα λιγο αερα στα ακρα.
μετα απο καποια χ.λ.μ. θα του κανω αλλη μια τελικη.
για ολα αυτα χρειαστηκα 1,7 λιτρα υγρο φρενων.
οταν πατησουν οι νεοι δισκοι-τακακια θα γραψω εντυπωσεις.

καλοπάτητα!!!πολύ ωραία..και πολύ μεγάλα.
απο ότι βλέπω η εσωτερική διάμετρος του δίσκου είναι μικρότερη
απο αυτή που χρειάζεται η δαγκάνα, με αποτέλεσμα να μην γλήφει
σύριζα απο την καμπάνα το τακάκι. ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει,
απλά η σκουριά που θα αφήσει είναι πολύ σπαστική...
τις έχετε περάσει όσο μέσα γίνεται, ή παίζει να μπαίνουν και άλλο???

Stathis
12-08-10, 09:57
ωραια ειναι μπραβο αλεξη... :thumbsup:

ρε θωμα τι ματι ειναι αυτο???? :shok::th_Laie_67-1:

στο σημειο αυτο εγω τους "εφαγα" στον τορνο και η "πατουρα" βαφτηκε για να μην ενοχλει οπτικα...;)

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/IMG_0556.jpg

Thomelef
12-08-10, 10:29
χεχε το προσέχω πάντα όταν κάποιος δεν περνάει τους αντίστοιχους δίσκους με τις δαγκάνες, γιατί και εμένα τα πισινά μου έχουν το ίδιο κουσούρι!!!

alexm
12-08-10, 10:59
καλοπάτητα!!!πολύ ωραία..και πολύ μεγάλα.
απο ότι βλέπω η εσωτερική διάμετρος του δίσκου είναι μικρότερη
απο αυτή που χρειάζεται η δαγκάνα, με αποτέλεσμα να μην γλήφει
σύριζα απο την καμπάνα το τακάκι. ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει,
απλά η σκουριά που θα αφήσει είναι πολύ σπαστική...
τις έχετε περάσει όσο μέσα γίνεται, ή παίζει να μπαίνουν και άλλο???

Θωμα πηραμε ενα πασο (2 χιλιοστα) τις ακρες μονο, απο την μεσα μερια στις δαγκανες, αφενος για να μπουν οσο πιο μεσα γινεται στον δισκο και αφετερου τα τακακια να πεφτουν οπως πρεπει ( 1 χιλιοστο μεσα απο την εξω ακρη του δισκου).
οσο για την σκουρια στο μεσα μερος του εμπρος δισκου (στον πισω ειναι ελαχιστη), πατεντα ειναι τα φρενα απο porshe σε bmw και αυτο ειναι το τιμημα....

alexm
12-08-10, 11:07
ωραια ειναι μπραβο αλεξη... :thumbsup:

ρε θωμα τι ματι ειναι αυτο???? :shok::th_Laie_67-1:

στο σημειο αυτο εγω τους "εφαγα" στον τορνο και η "πατουρα" βαφτηκε για να μην ενοχλει οπτικα...;)

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/IMG_0556.jpg

πατεντα στην πατεντα :th_Laie_67-1:εαν το φαγωμα δεν επηρεαζει τον δισκο ειναι εξυπνη λεπτομεριεια thumb

Stathis
12-08-10, 14:03
δεν επηρεαζει.

S8N
12-08-10, 23:12
Φανταζομαι τον συνονοματο Αρη να πατησε το πληκτρο "αποστολη μηνυματος":whistle:


Καλά, έφαγα απίστευτη ήττα!

Λείπω τρεις εβδομάδες τώρα στο πιο απομονωμένο χωριό της Πελοποννήσου, χωρίς internet, χωρίς τηλεόραση, χωρίς βιβλία, χωρίς τίποτα.

Τί έκανα τόσο καιρό? Το έριξα στη φιλοσοφία και τον στοχασμό. Έγινα σοφός μιλάμε. Μπορώ και κινώ πλέον αντικείμενα με τη σκέψη.

Μια μέρα λοιπόν, εκεί που καταριόμουν την ώρα και τη στιγμή που πήρα laptop με σύνδεση cosmote σε μέρος όπου το κινητό δε έχει ούτε 'G' σήμα, σκέφτηκα πως θα 'χε μεγάλη πλάκα να πουληθούν τα φρένα κατά τη διάρκεια των τριών αυτών μεσαιωνικών εβδομάδων.

Και να που έγινε! Δεν πειράζει όμως, χαλάλι! Εύχομαι ειλικρινά καλορίζικα στους Αλέξη και Νίκο και προπαντώς ασφαλή χιλιόμετρα. Όσο για μένα, next time!

aristent
12-08-10, 23:24
Καλά, έφαγα απίστευτη ήττα!

Λείπω τρεις εβδομάδες τώρα στο πιο απομονωμένο χωριό της Πελοποννήσου, χωρίς internet, χωρίς τηλεόραση, χωρίς βιβλία, χωρίς τίποτα.

Τί έκανα τόσο καιρό? Το έριξα στη φιλοσοφία και τον στοχασμό. Έγινα σοφός μιλάμε. Μπορώ και κινώ πλέον αντικείμενα με τη σκέψη.

Μια μέρα λοιπόν, εκεί που καταριόμουν την ώρα και τη στιγμή που πήρα laptop με σύνδεση cosmote σε μέρος όπου το κινητό δε έχει ούτε 'G' σήμα, σκέφτηκα πως θα 'χε μεγάλη πλάκα να πουληθούν τα φρένα κατά τη διάρκεια των τριών αυτών μεσαιωνικών εβδομάδων.

Και να που έγινε! Δεν πειράζει όμως, χαλάλι! Εύχομαι ειλικρινά καλορίζικα στους Αλέξη και Νίκο και προπαντώς ασφαλή χιλιόμετρα. Όσο για μένα, next time!

Και ομως υπαρχουν καλα νεα για σενα συνονοματε!!!:thumbsup:Πατα το πληκτρο αποστολη στον Αλεξη!!!ειναι φοβερο το ατομο θα δεις...thumb

nikos-Mpacket
13-08-10, 00:30
Καλά, έφαγα απίστευτη ήττα!

Λείπω τρεις εβδομάδες τώρα στο πιο απομονωμένο χωριό της Πελοποννήσου, χωρίς internet, χωρίς τηλεόραση, χωρίς βιβλία, χωρίς τίποτα.

Τί έκανα τόσο καιρό? Το έριξα στη φιλοσοφία και τον στοχασμό. Έγινα σοφός μιλάμε. Μπορώ και κινώ πλέον αντικείμενα με τη σκέψη.

Μια μέρα λοιπόν, εκεί που καταριόμουν την ώρα και τη στιγμή που πήρα laptop με σύνδεση cosmote σε μέρος όπου το κινητό δε έχει ούτε 'G' σήμα, σκέφτηκα πως θα 'χε μεγάλη πλάκα να πουληθούν τα φρένα κατά τη διάρκεια των τριών αυτών μεσαιωνικών εβδομάδων.

Και να που έγινε! Δεν πειράζει όμως, χαλάλι! Εύχομαι ειλικρινά καλορίζικα στους Αλέξη και Νίκο και προπαντώς ασφαλή χιλιόμετρα. Όσο για μένα, next time!

Αρη ευχαριστω για τα καλοριζικα και πιστευω να παρεις και εσυ οχι μονο ανταξια αλλα και καλυτερα απο αυτα που πηρα απο τον Αλεξη.
Τουλαχιστον 3 εβδομαδες καθαρισε το μυαλο σου απο τις εννοιες,βεβαια τωρα που γυρισες και μπηκες παλι εδω μεσα θα αρχισουν να σε κυνηγανε διαφορες σκεψεις για την βελτιωση της Μπεμπας αλλα αυτο ειναι κατι που ποτε δεν τελειωνει,οποτε σιγα σιγα ολα θα βρεθουν......


Και ομως υπαρχουν καλα νεα για σενα συνονοματε!!!:thumbsup:Πατα το πληκτρο αποστολη στον Αλεξη!!!ειναι φοβερο το ατομο θα δεις...thumb

Τι ξερει ο Αρης που δεν γνωριζουμε και εμεις;
Αργα ή γρηγορα θα μαθευτει......

scania124
13-08-10, 00:38
ωραια ειναι μπραβο αλεξη... :thumbsup:

ρε θωμα τι ματι ειναι αυτο???? :shok::th_Laie_67-1:

στο σημειο αυτο εγω τους "εφαγα" στον τορνο και η "πατουρα" βαφτηκε για να μην ενοχλει οπτικα...;)

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/IMG_0556.jpg

σταθη ασχετο....αλλα νομιζω πως θες χαμηλωμα!!!!!!!

PANOS-E60
13-08-10, 07:13
Καλά, έφαγα απίστευτη ήττα!

Λείπω τρεις εβδομάδες τώρα στο πιο απομονωμένο χωριό της Πελοποννήσου, χωρίς internet, χωρίς τηλεόραση, χωρίς βιβλία, χωρίς τίποτα.

Τί έκανα τόσο καιρό? Το έριξα στη φιλοσοφία και τον στοχασμό. Έγινα σοφός μιλάμε. Μπορώ και κινώ πλέον αντικείμενα με τη σκέψη.

Μια μέρα λοιπόν, εκεί που καταριόμουν την ώρα και τη στιγμή που πήρα laptop με σύνδεση cosmote σε μέρος όπου το κινητό δε έχει ούτε 'G' σήμα, σκέφτηκα πως θα 'χε μεγάλη πλάκα να πουληθούν τα φρένα κατά τη διάρκεια των τριών αυτών μεσαιωνικών εβδομάδων.

Και να που έγινε! Δεν πειράζει όμως, χαλάλι! Εύχομαι ειλικρινά καλορίζικα στους Αλέξη και Νίκο και προπαντώς ασφαλή χιλιόμετρα. Όσο για μένα, next time!

Αρη, καλωσόρισες και καλή προσαρμογή ! thumb

Παίζει μιά αγγελία του Zinant, την είδες ? :th_Laie_67-1:

Τις super αποκαλύψεις από τη Θεσσαλονίκη (850) τις είδες ?

S8N
13-08-10, 09:47
Αρη, καλωσόρισες και καλή προσαρμογή ! thumb

Παίζει μιά αγγελία του Zinant, την είδες ? :th_Laie_67-1:

Τις super αποκαλύψεις από τη Θεσσαλονίκη (850) τις είδες ?

Θα μελετηθούν όλες οι προσφορές κατά τη διάρκεια του Σ/Κ!

Αυτή τη στιγμή πάω να παραδόσω σε συγγενείς ανά την Αττική ένα πορτ-μπαγκάζ E60 γεμάτο φρούτα και ζαρζαβατικά.

Εν συνεχεία πρέπει να βρω εκείνο το σπρέυ-όζον για να φύγει η μυρωδιά της ντομάτας, της πιπεριάς και της μελιτζάνας από το εσωτερικό...

Όσο για τον Γιώργο, έπαθα πλάκα με το απίστευτο λουκ! Πυρετός το Σαββατόβραδο!

Stathis
13-08-10, 15:41
σταθη ασχετο....αλλα νομιζω πως θες χαμηλωμα!!!!!!!

και ετσι οπως ειναι βρισκει ελαχιστα στη ραμπα του γκαραζ...;)

S8N
13-08-10, 15:43
και ετσι οπως ειναι βρισκει ελαχιστα στη ραμπα του γκαραζ...;)

Ε τότε θες χαμήλωμα ΚΑΙ μερεμέτι στη ράμπα του γκαράζ!

Stathis
13-08-10, 15:47
και επειδη αυτο ειναι δυσκολο διοτι οι διαστασεις ειναι στανταρ, με ενα οικοπεδο και ενα καινουργιο σπιτι με λιγοτερο αποτομη ραμπα γκαραζ, θα ειμαι ετοιμος!

scania124
19-08-10, 08:55
προχθες εμαθα απο εναν φιλο(ονοματα δεν λεμε..εχχεεχεχεε) οτι ο αλεξης ειχε ενδιασμους για τις κοκκινες δαγκανες!!!!!!!!για τον λογο οτι το αυτοκινητο ειναι σενταν
αφου τις τοποθετησε πιστευω να του φυγαν οι κακες σκεψεις!!!!!

παρακατω θα βαλω φωτο απο ενα Μ5 το οποιο φοραει και αυτο brembo κοκκινες....αρα αλεξη μην στεναχωριεσαι...δεν εισαι μονος.....κουκλα ειναι thumb

ειχα την τιμη να παω μια βολτα μεχρι την θεσσαλονικη με το συγκεκριμενο Μ μαζι με τον ιδιοκτητη του......ΑΛΛΑ......στον γυρισμοοοοο μονος:hyper::hyper::hyper::sealed:
τα λογια απο τις εντυπωσεις ειναι περιττα....

ααααα δειτε και την γριλια μπροστα.....για πειτε σας αρεσε η οχι??

GEORGE316
19-08-10, 09:03
ωρε μαγκα......δισκος που γεμιζει ολοκληρη τη ζαντα....
δε μου λες...σταματαει καθολου η πατας το πενταλ του φρενου και ταυτοχρονα γραφεις τη διαθηκη σου????

scania124
19-08-10, 09:14
ωρε μαγκα......δισκος που γεμιζει ολοκληρη τη ζαντα....
δε μου λες...σταματαει καθολου η πατας το πενταλ του φρενου και ταυτοχρονα γραφεις τη διαθηκη σου????

εχεεχχχεχε ερωτας λεμε.....αντε να ξαναμπω στο δικο μου τωρα.....
ειδες πως γεμισε η ζαντα.....και 20αρα.....255 εμπρος.....295 πισω

PANOS-E60
19-08-10, 10:25
Πολύ άγριο το look του συγκεκριμένου με αυτές τις ζάντες και τη βαμένη σίτα στον προφυλακτήρα. Του Αλέξη (σβηστό ... :th_Laie_67-1:) είναι πιό ήπιο νομίζω ...

850 CSI
19-08-10, 10:29
Τι λετε ειναι μονο οπτικα εντυπωσιακο το αποτελεσμα η εχει τελικα αποτελεσμα στη μικροτερη αποσταση φρεναρισματος?
https://www.m5board.com/photopost/data/554/medium/940aa4827f00000101222b8efcf1c768.jpg
Μη νομιζεις η εξαπιστονη πιανει και καλλυτερα, το ενα πιστονι της δαγκανας //Μ εχει καλλυτερη διαμετρο ομως και απο τα 3 της Μπρεμπο φυσικα συνεπαγεται και καλλυτερη Εφαρμογη ,ειμαι της γνωμης να αφησεις τα μανισια.

Thomelef
19-08-10, 16:02
Μη νομιζεις η εξαπιστονη πιανει και καλλυτερα, το ενα πιστονι της δαγκανας //Μ εχει καλλυτερη διαμετρο ομως και απο τα 3 της Μπρεμπο φυσικα συνεπαγεται και καλλυτερη Εφαρμογη ,ειμαι της γνωμης να αφησεις τα μανισια.

γιώργη!!! μη λές χαζά...
δε νοείται τα μανίσια μονοπίστονα να φρενάρουν
καλύτερα, έστω και απο 2πίστονα aftermarket.
πλευστοί δίσκοι με μονοπίστονες δαγκάνες means
όλα κουνιούντε...

Christos 330
20-08-10, 11:44
προχθες εμαθα απο εναν φιλο(ονοματα δεν λεμε..εχχεεχεχεε) οτι ο αλεξης ειχε ενδιασμους για τις κοκκινες δαγκανες!!!!!!!!για τον λογο οτι το αυτοκινητο ειναι σενταν
αφου τις τοποθετησε πιστευω να του φυγαν οι κακες σκεψεις!!!!!

παρακατω θα βαλω φωτο απο ενα Μ5 το οποιο φοραει και αυτο brembo κοκκινες....αρα αλεξη μην στεναχωριεσαι...δεν εισαι μονος.....κουκλα ειναι thumb

ειχα την τιμη να παω μια βολτα μεχρι την θεσσαλονικη με το συγκεκριμενο Μ μαζι με τον ιδιοκτητη του......ΑΛΛΑ......στον γυρισμοοοοο μονος:hyper::hyper::hyper::sealed:
τα λογια απο τις εντυπωσεις ειναι περιττα....

ααααα δειτε και την γριλια μπροστα.....για πειτε σας αρεσε η οχι??

Oυφ δυσκολη νυχτα και παλι . . .

aristent
23-08-10, 16:36
προχθες εμαθα απο εναν φιλο(ονοματα δεν λεμε..εχχεεχεχεε) οτι ο αλεξης ειχε ενδιασμους για τις κοκκινες δαγκανες!!!!!!!!για τον λογο οτι το αυτοκινητο ειναι σενταν
αφου τις τοποθετησε πιστευω να του φυγαν οι κακες σκεψεις!!!!!

παρακατω θα βαλω φωτο απο ενα Μ5 το οποιο φοραει και αυτο brembo κοκκινες....αρα αλεξη μην στεναχωριεσαι...δεν εισαι μονος.....κουκλα ειναι thumb

ειχα την τιμη να παω μια βολτα μεχρι την θεσσαλονικη με το συγκεκριμενο Μ μαζι με τον ιδιοκτητη του......ΑΛΛΑ......στον γυρισμοοοοο μονος:hyper::hyper::hyper::sealed:
τα λογια απο τις εντυπωσεις ειναι περιττα....

ααααα δειτε και την γριλια μπροστα.....για πειτε σας αρεσε η οχι??

Γεια σου Θανο τυχερακια που οδηγησες Μ5!!!:thumbsup:.....και δε πηρες τηλ!!!:ranting2:

Η γρυλια δεν μου αρεσε....αλλα τα μπροστινα φρενα :shok:...
του Αλεξη ειναι πολυ πιο ομορφο απο καθε αποψη και πιο ολοκληρωμενο και με πιο ομορφη ζαντα και με πιο ωραια φρενα!

Z4 DCT
23-08-10, 17:39
προχθες εμαθα απο εναν φιλο(ονοματα δεν λεμε..εχχεεχεχεε) οτι ο αλεξης ειχε ενδιασμους για τις κοκκινες δαγκανες!!!!!!!!για τον λογο οτι το αυτοκινητο ειναι σενταν
αφου τις τοποθετησε πιστευω να του φυγαν οι κακες σκεψεις!!!!!

παρακατω θα βαλω φωτο απο ενα Μ5 το οποιο φοραει και αυτο brembo κοκκινες....αρα αλεξη μην στεναχωριεσαι...δεν εισαι μονος.....κουκλα ειναι thumb

ειχα την τιμη να παω μια βολτα μεχρι την θεσσαλονικη με το συγκεκριμενο Μ μαζι με τον ιδιοκτητη του......ΑΛΛΑ......στον γυρισμοοοοο μονος:hyper::hyper::hyper::sealed:
τα λογια απο τις εντυπωσεις ειναι περιττα....

ααααα δειτε και την γριλια μπροστα.....για πειτε σας αρεσε η οχι??

Οδηγησες Μ5 και δε μου πες τιποτα???? οχια διμουτσουνη!!!φιδι κολοβο!!!!:ranting2::ranting2:


Για πες??? πως ηταν?? ολα πες τα ανοιξε αλλο θρεντ.....




Ειμαι off topic ....ε και??? εδω ο αλλος δοκιμασε Μ5!!!!!!

aristent
23-08-10, 20:45
Οδηγησες Μ5 και δε μου πες τιποτα???? οχια διμουτσουνη!!!φιδι κολοβο!!!!:ranting2::ranting2:


Για πες??? πως ηταν?? ολα πες τα ανοιξε αλλο θρεντ.....




Ειμαι off topic ....ε και??? εδω ο αλλος δοκιμασε Μ5!!!!!!

Συμφωνω σε ολα!!!!:warriorsmiley:

850 CSI
26-08-10, 11:41
γιώργη!!! μη λές χαζά...
δε νοείται τα μανίσια μονοπίστονα να φρενάρουν
καλύτερα, έστω και απο 2πίστονα aftermarket.
πλευστοί δίσκοι με μονοπίστονες δαγκάνες means
όλα κουνιούντε...
λες να θελλω κι'εγω μπρεμπο.

Thomelef
26-08-10, 12:56
λες να θελλω κι'εγω μπρεμπο.


αν το φρένο σου δεν σε καλύπτει why not...
και παίζει και πολύ καλή περίπτωση απο αγγλία.
προχθές που πείγαμε για καφέ με τον γιώργο **pilot**
καράφλιασα με αυτά που μου είπε για μια αγορά που έκανε.
αν θέλει ας γράψει ο ίδιος, γιατί είναι αρκετά ενδιαφέρον.

pilot
26-08-10, 19:07
αν το φρένο σου δεν σε καλύπτει why not...
και παίζει και πολύ καλή περίπτωση απο αγγλία.
προχθές που πείγαμε για καφέ με τον γιώργο **pilot**
καράφλιασα με αυτά που μου είπε για μια αγορά που έκανε.
αν θέλει ας γράψει ο ίδιος, γιατί είναι αρκετά ενδιαφέρον.

:th_Laie_67-1: άμα ο συνονόματος δεν δεχθεί την κόντρα που του λέω σε τόσα θρεντ δεν λέω τίποτε!!:hystericalbs1::hystericalbs1:


το λΕπον..εγώ παρήγγειλα τα D2 με δίσκο 356x32 και 8πιστονες δαγκάνες. φυσικά το κιτ περιλαμβάνει σωληνάκια υψηλής,τακάκια και όλα τα παρελκόμενα για την τοποθέτηση. Η τιμή είναι 1281 ευρω ΜΕ τα μεταφορικά!
Παραθέτω και το λινκ: https://www.bigbrakes4u.co.uk/racing-brakes-info-s-37.html

Thomelef
26-08-10, 22:32
γιώργη, τύπο αυτοκινήτου που δηλώνεις στο site???
γιατί ή εγώ είμαι πολύ στόκος ή η ιστοσελίδα δεν είναι
καλά ενημερωμένη και μόνο μέσω επικοινωνίας δίνεις
τύπο και μάρκα αυτοκινήτου.

pilot
27-08-10, 01:12
γιώργη, τύπο αυτοκινήτου που δηλώνεις στο site???
γιατί ή εγώ είμαι πολύ στόκος ή η ιστοσελίδα δεν είναι
καλά ενημερωμένη και μόνο μέσω επικοινωνίας δίνεις
τύπο και μάρκα αυτοκινήτου.

ακριβώς..για τα D2 πρέπει να μιλήσεις μαζί τους(τηλ ή mail) και να τους πεις τι αυτοκίνητο και τι διαστάσεις θες και που θα τα στείλουν και αυτοί σου λένε ακριβώς την τιμή με τα μεταφορικά.
Νομίζω για τις άλλες μάρκες που έχουν υπάρχει λίστα για το που ταιριάζουν..

νταξ, πταίσμα..:original:

aristent
29-08-10, 20:14
Αλεξη τι κανει αυτη η κουκλα?πως πατησαν τα φρενα?εχουμε καλα νεα?
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3831&d=1281560159

Z4 DCT
29-08-10, 20:16
Αλεξη τι κανει αυτη η κουκλα?πως πατησαν τα φρενα?εχουμε καλα νεα?
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3831&d=1281560159

Μας τα εβγαλες τα ματια:shok:....τι ειναι τα φρενα?

aristent
29-08-10, 20:28
Μας τα εβγαλες τα ματια:shok:....τι ειναι τα φρενα?

Συνδυασμος Porsche/bmw/brembo!!! με λογοτυπα schnitzer!!!!

Κωστα (Monsta)κοιτα γυαλαδα!!!

850 CSI
30-08-10, 17:59
γιώργη, τύπο αυτοκινήτου που δηλώνεις στο site???
γιατί ή εγώ είμαι πολύ στόκος ή η ιστοσελίδα δεν είναι
καλά ενημερωμένη και μόνο μέσω επικοινωνίας δίνεις
τύπο και μάρκα αυτοκινήτου.
Νια ρε δικε μου Thomelef αλλα αυτο που με κεντριζει και με απασχολει ειναι ΓΙΑΤΙ η ιδια η //Μ δεν κανει την κινηση αυτη και επιμενη σε δικη της κατασκευη.

Thomelef
30-08-10, 18:30
Νια ρε δικε μου Thomelef αλλα αυτο που με κεντριζει και με απασχολει ειναι ΓΙΑΤΙ η ιδια η //Μ δεν κανει την κινηση αυτη και επιμενη σε δικη της κατασκευη.

i have no idea george!!!
το σίγουρο πάντως είναι πως θα μπορούσαν άνετα να κάνουν
ότι κάνουν και οι υπόλοιπες αυτοκινητοβιομηχανίες στο θέμα
φρένα και να αφήσουν τον πρόλογο...για να τα βάζουμε εμείς
κάτι ξέρουμε...δλδ η porsche είναι γίδια που φοράνε brembo
στα οχήματα τους με πολυπίστονες δαγκάνες??? ή μήπως η
subaru - mitsubishi - nissan???

NickE60
04-09-10, 09:56
Aρη ολα οκ.
εκανα εξαερωση πρωτα με φυσικη ροη και μετα με το διαγνωστικο οπως ειπε ο alexk.
το κυκλοφορισα λιγο, μετα ξανακαναμε εξαερωση και ειχε κρατησει ακομα λιγο αερα στα ακρα.
μετα απο καποια χ.λ.μ. θα του κανω αλλη μια τελικη.
για ολα αυτα χρειαστηκα 1,7 λιτρα υγρο φρενων.
οταν πατησουν οι νεοι δισκοι-τακακια θα γραψω εντυπωσεις.

https://a.imageshack.us/img821/5201/11082010023.jpg

https://a.imageshack.us/img64/3682/11082010021.jpg

https://a.imageshack.us/img842/4262/11082010022.jpg

Όπως ακριβώς το φανταζόμουν!!! Διακριτικά κακό αλλά και εντυπωσιακό!! thumb

Τέλεια δουλειά!! thumb

NickE60
04-09-10, 10:45
Αλεξη σε ευχαριστω πολυ για τα φρενα αλλα και για την υπομονη σου να με περιμενεις σχεδον 5 ωρες να σχολασω για να βρεθουμε.
Βεβαια η ιδεα που σου εδωσα να κατσεις στου ΤαμΤαμ νομιζω οτι ηταν καλη αφου γνωρισες και τον καταπληκτικο Δημητρη.



Δημητρη σε ευχαριστω,τα εχουμε πει,αφου δεν εγινε η αλλαγη θα κανω οτι μπορω να κανω το δικο μου καλυτερο.



Πανο σε ευχαριστω και περιμενουμε εντυπωσεις απο τα φρενα σου...

Οταν τα βαλω,κατα το τελος του μηνα αφου ο μηχανικος εκλεισε για διακοπες,θα ανοιξω αλλο θεμα για να μην γεμιζουμε αυτο εδω.

:thanks:

Νίκο καλοφόρετα!! Δεν θα σε χαλάσουν καθόλου, θα το δεις!! χεχεχεχε :thumbsup:

nikos-Mpacket
05-09-10, 00:46
Νίκο καλοφόρετα!! Δεν θα σε χαλάσουν καθόλου, θα το δεις!! χεχεχεχε :thumbsup:

Νικολα το ραντεβου με τον Μανωλη εχει κλειστει για Δευτερα,μαζι με τα φρενα θα αλλαξω και τα πισω ρουλεμαν οποτε θα ειμαστε κομπλε.

Αρκετα εχουν ξεκουραστει τα "φρενακια" ενα μηνα στο γκαραζ ηρθε η ωρα να ξαναβγουν τον δρομο.

NickE60
05-09-10, 00:59
Ωραία Νίκο, θα περάσω βόλτα αργά το απόγευμα thumb

bomer
05-09-10, 10:06
ολο η συζητηση καλη, 2 πραγματα εχω να πω μιας και εγω πουλαω τα PORSCHE με την μετατροπη για Μ3, Μ5, Μ6.
Ο φιλος Αλεξης ταλαιπωρηθηκε απιστευτα σε χρονο παραδοσης, γι αυτα τα φρενα. Αυτο εξ αιτιας λαθους της αποστολης απο την Γερμανια.
Επισης ετρεξε πατρα-αθηνα-πατρα τοσο πολυ πανω-κατω...για διαφορες τεχνικες λεπτομερειες...χαρας την υπομονη του και τα νευρα του.
Πρωτο!
επρεπε να βαλει αυτοκολλητο το ονομα !!! ALEX-M πανω τους, κι οχι μιας εταιρειας που κανενα οφελος δεν εχει απο αυτην, μιας και μονος του τραβηχτηκε τοσο.
Δευτερο!
Το αυτοκινητο ειναι τοσο καινουριο, τοσο κλασσατο, και τοσο σικ, που το κοκκινο του μπερδεψε ολο το image.
Μονο ασημι, μαυρο, η σαμπανι, νομιζω σε τετοιες λιμουζινες φιλε Αλεξη...

Thomelef
05-09-10, 10:53
ολο η συζητηση καλη, 2 πραγματα εχω να πω μιας και εγω πουλαω τα PORSCHE με την μετατροπη για Μ3, Μ5, Μ6.
Ο φιλος Αλεξης ταλαιπωρηθηκε απιστευτα σε χρονο παραδοσης, γι αυτα τα φρενα. Αυτο εξ αιτιας λαθους της αποστολης απο την Γερμανια.
Επισης ετρεξε πατρα-αθηνα-πατρα τοσο πολυ πανω-κατω...για διαφορες τεχνικες λεπτομερειες...χαρας την υπομονη του και τα νευρα του.
Πρωτο!
επρεπε να βαλει αυτοκολλητο το ονομα !!! ALEX-M πανω τους, κι οχι μιας εταιρειας που κανενα οφελος δεν εχει απο αυτην, μιας και μονος του τραβηχτηκε τοσο.
Δευτερο!
Το αυτοκινητο ειναι τοσο καινουριο, τοσο κλασσατο, και τοσο σικ, που το κοκκινο του μπερδεψε ολο το image.
Μονο ασημι, μαυρο, η σαμπανι, νομιζω σε τετοιες λιμουζινες φιλε Αλεξη...

χμμμμμμμμ ωραία ιδέα έριξες!!!
THO///MELEF

alexk
05-09-10, 11:15
ολο η συζητηση καλη, 2 πραγματα εχω να πω μιας και εγω πουλαω τα PORSCHE με την μετατροπη για Μ3, Μ5, Μ6.
Ο φιλος Αλεξης ταλαιπωρηθηκε απιστευτα σε χρονο παραδοσης, γι αυτα τα φρενα. Αυτο εξ αιτιας λαθους της αποστολης απο την Γερμανια.
Επισης ετρεξε πατρα-αθηνα-πατρα τοσο πολυ πανω-κατω...για διαφορες τεχνικες λεπτομερειες...χαρας την υπομονη του και τα νευρα του.
Πρωτο!
επρεπε να βαλει αυτοκολλητο το ονομα !!! ALEX-M πανω τους, κι οχι μιας εταιρειας που κανενα οφελος δεν εχει απο αυτην, μιας και μονος του τραβηχτηκε τοσο.
Δευτερο!
Το αυτοκινητο ειναι τοσο καινουριο, τοσο κλασσατο, και τοσο σικ, που το κοκκινο του μπερδεψε ολο το image.
Μονο ασημι, μαυρο, η σαμπανι, νομιζω σε τετοιες λιμουζινες φιλε Αλεξη...

Καλημέρα.

Τους αποστάτες τους φτιάχνεις ελλάδα ή γερμανία ?
Επίσης, έχεις αποστάτες για τετραπίστονα brembo (τα μικρά από boxster) σε Μ3 CSL δίσκο/άκρο ?

NickE60
05-09-10, 11:16
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου όσον αφορά το χρώμα, μιας και συμμετείχα έστω και ελάχιστα στο modification αυτό του Αλέξη.. Τα Brembo (σαν Brembo) κατά βάση είναι κόκκινα. Η Porsche στο Panamera, ανάλογα με τον τύπο, τα βάζει κίτρινα, ασημί ή μαύρα.

Σε ένα μαύρο Μ5 θα διατηρούσα ή την original Brembo μορφή, ...όπως κάνουν και οι διάφοροι performance tuners που τα χρησιμοποιούν ..ή τα αντιγράφουν, ή την original BMW μορφή (μαύρο ή ασημί)
Το σαμπανί έχει μεν να κάνει με ΒΜW (ΒΜW Rerformance calipers) σαν χρώμα όμως (μουσταρδί) δεν ξέρω, θα με χαλούσε σε ένα Μ5.

Οπότε σε ένα Μ5 σαν του Αλέξη (δεν είναι ένα απλό stock Μ5....) για πιο "Hot look" θα τα έκανα κόκκινα ...δένει τέλεια και με το σεισμό που προκαλεί η eisenmann race χαχαχα :thumbsup: ή για πιο "discreet look" μαύρα ή ασημί.

Αν τα βαρεθεί έτσι, οκ, τα κάνει μαύρα ή ασημί αργότερα thumb

nikos-Mpacket
05-09-10, 11:43
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου όσον αφορά το χρώμα, μιας και συμμετείχα έστω και ελάχιστα στο modification αυτό του Αλέξη.. Τα Brembo (σαν Brembo) κατά βάση είναι κόκκινα. Η Porsche στο Panamera, ανάλογα με τον τύπο, τα βάζει κίτρινα, ασημί ή μαύρα.

Σε ένα μαύρο Μ5 θα διατηρούσα ή την original Brembo μορφή, ...όπως κάνουν και οι διάφοροι performance tuners που τα χρησιμοποιούν ..ή τα αντιγράφουν, ή την original BMW μορφή (μαύρο ή ασημί)
Το σαμπανί έχει μεν να κάνει με ΒΜW (ΒΜW Rerformance calipers) σαν χρώμα όμως (μουσταρδί) δεν ξέρω, θα με χαλούσε σε ένα Μ5.

Οπότε σε ένα Μ5 σαν του Αλέξη (δεν είναι ένα απλό stock Μ5....) για πιο "Hot look" θα τα έκανα κόκκινα ...δένει τέλεια και με το σεισμό που προκαλεί η eisenmann race χαχαχα :thumbsup: ή για πιο "discreet look" μαύρα ή ασημί.

Αν τα βαρεθεί έτσι, οκ, τα κάνει μαύρα ή ασημί αργότερα thumb

Αν τα βαρεθει τα βγαζει και μας τα δινει,που να μπλεκει παλι ο ανθρωπος.
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
05-09-10, 11:56
Αν τα βαρεθει τα βγαζει και μας τα δινει,που να μπλεκει παλι ο ανθρωπος.
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Λιστα αναμονης και ειμαι μεσα απο τους πρωτους!!!:thumbsup:

alexm
05-09-10, 13:05
Να'μαι και εγω!
Ειναι γεγονος οτι η αλλαγη στα φρενα που εκανα ηταν πολυ επεισοδιακη και πολυ ψυχοφθορα θα ελεγα.
Ειχα επιλεξει να αγορασω το πακετο φρενων για το Μ5 απο την εταιρια AP-RACING,ομως η σχεδιαση των δισκων καθως και η μικροτερη διαμετρος των πισω δισκων με εκαναν να αποριψω τελικα αυτη την επιλογη.
Σε επικοινωνια που ειχα με τον φιλο bomer αποφασισα τελικα να αγορασω το πακετο δαγκανες porsche 6piston front και 4piston rear με τακακια porsce oem, σωληνακια μεταλικα,υγρα motul rbf 600,χρησιμοποιοντας τους μαμα δισκους.
Ειχα υποσχεθει ομως στον συμφορουμιτη(niko- Mpacket) τα φρενα απο το Μ5 και για να μην φανω αφερεγγυος, αγορασα δισκους καινουργιους παρολο που και οι δικοι μου ηταν σε σχεδον καινουργια κατασταση.
Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω την εταιρια tzevas bmw για την αψογη εξυπηρετηση της και για την πολυ καλη εκπτωση που μου εκανε.
Η τοποθετηση των δαγκανων porsche στο M5 ειναι μια δυσκολη διαδικασια εαν θελεις να αγγιξεις το τελειο αποτελεσμα.
Εβγαλα το εμπρος και το πισω ακρο και μαζι με τον μηχανουργο (ο οποιος ηταν στην αθηνα και το αυτοκινητο στην πατρα)αφιερωσαμε πολυ χρονο ωστε να ταιριαξουμε τα φρενα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τοποθετοντας τα νεα φρενα στο αυτοκινητο το αποτελεσμα δικαιωνει τον κοπο και το χρονο που διεθεσα για αυτη την βελτιωση.
Απο αποψη φρεναρισματος για αρχη νιωθω οτι εχω ενα πιο προοδευτικο και ρυθμισιμο φρενο, αν και ειμαι στο στρωσιμο ακομη.
Οταν πατησουν απολυτα τα καινουργια τακακια με τους καινουργιους δισκους θα γραψω πιο διεξοδικα για το αποτελεσμα.
Για την επιλογη του χρωματος εχω να αναφερω, οτι τα φρενα αγοραστικαν καινουργια και το αρχικο τους χρωμα ηταν κοκκινο,εγω απλος εσβησα το porsche και τοποθετησα το σημα ac-schnitzer και το καλυψα με διαφανο βερνικι.
Το τελικο χρωματικο αποτελεσμα των δαγκανων επανω στο αυτοκινητο (εαν και ειχα καποιους ενδιασμους πριν την τοποθετηση) με ευχαριστει απολυτα.
Τελειωνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο bomer για την αγορα των φρενων και για τις τεχνικες συμβουλες του,τον φιλο NickE60 για την επιμονη του στο κοκκινο χρωμα και για τις ατελειωτες τηλεφωνικες συζητησεις και τον φιλο niko- Mpacket για την αγορα των φρενων του Μ5.


Υ.Γ σε καποιο απο τα ταξιδια πατρα-αθηνα γνωρισα απο κοντα τον Δημητρη (ΤΑΜ-ΤΑΜ) και θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την φιλοξενια του και να του υποσχεθω οτι σε καποια απο τις επομενες λουκανοσυναντησεις θα ειμαι παρων!!!

aristent
05-09-10, 17:41
Να'μαι και εγω!
Ειναι γεγονος οτι η αλλαγη στα φρενα που εκανα ηταν πολυ επεισοδιακη και πολυ ψυχοφθορα θα ελεγα.
Ειχα επιλεξει να αγορασω το πακετο φρενων για το Μ5 απο την εταιρια AP-RACING,ομως η σχεδιαση των δισκων καθως και η μικροτερη διαμετρος των πισω δισκων με εκαναν να αποριψω τελικα αυτη την επιλογη.
Σε επικοινωνια που ειχα με τον φιλο bomer αποφασισα τελικα να αγορασω το πακετο δαγκανες porsche 6piston front και 4piston rear με τακακια porsce oem, σωληνακια μεταλικα,υγρα motul rbf 600,χρησιμοποιοντας τους μαμα δισκους.
Ειχα υποσχεθει ομως στον συμφορουμιτη(niko- Mpacket) τα φρενα απο το Μ5 και για να μην φανω αφερεγγυος, αγορασα δισκους καινουργιους παρολο που και οι δικοι μου ηταν σε σχεδον καινουργια κατασταση.
Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω την εταιρια tzevas bmw για την αψογη εξυπηρετηση της και για την πολυ καλη εκπτωση που μου εκανε.
Η τοποθετηση των δαγκανων porsche στο M5 ειναι μια δυσκολη διαδικασια εαν θελεις να αγγιξεις το τελειο αποτελεσμα.
Εβγαλα το εμπρος και το πισω ακρο και μαζι με τον μηχανουργο (ο οποιος ηταν στην αθηνα και το αυτοκινητο στην πατρα)αφιερωσαμε πολυ χρονο ωστε να ταιριαξουμε τα φρενα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τοποθετοντας τα νεα φρενα στο αυτοκινητο το αποτελεσμα δικαιωνει τον κοπο και το χρονο που διεθεσα για αυτη την βελτιωση.
Απο αποψη φρεναρισματος για αρχη νιωθω οτι εχω ενα πιο προοδευτικο και ρυθμισιμο φρενο, αν και ειμαι στο στρωσιμο ακομη.
Οταν πατησουν απολυτα τα καινουργια τακακια με τους καινουργιους δισκους θα γραψω πιο διεξοδικα για το αποτελεσμα.
Για την επιλογη του χρωματος εχω να αναφερω, οτι τα φρενα αγοραστικαν καινουργια και το αρχικο τους χρωμα ηταν κοκκινο,εγω απλος εσβησα το porsche και τοποθετησα το σημα ac-schnitzer και το καλυψα με διαφανο βερνικι.
Το τελικο χρωματικο αποτελεσμα των δαγκανων επανω στο αυτοκινητο (εαν και ειχα καποιους ενδιασμους πριν την τοποθετηση) με ευχαριστει απολυτα.
Τελειωνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο bomer για την αγορα των φρενων και για τις τεχνικες συμβουλες του,τον φιλο NickE60 για την επιμονη του στο κοκκινο χρωμα και για τις ατελειωτες τηλεφωνικες συζητησεις και τον φιλο niko- Mpacket για την αγορα των φρενων του Μ5.


Υ.Γ σε καποιο απο τα ταξιδια πατρα-αθηνα γνωρισα απο κοντα τον Δημητρη (ΤΑΜ-ΤΑΜ) και θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την φιλοξενια του και να του υποσχεθω οτι σε καποια απο τις επομενες λουκανοσυναντησεις θα ειμαι παρων!!!

Αντε Αλεξη επιτελους εγραψες!!!:thumbsup:
Ετσι εξηγουνται ολα....κοκκινο της Πορσε....λογοτυπο δεν θα μπορουσε να ειναι Πορσε αλλα η μεγαλη αδυναμια σου η schnitzer..... δισκοι οι καλυτεροι που εχει βγαλει η BMW......κλπ.

Αποτελεσμα σε ολους τους τομεις(αποδοση/οπτικο αποτελεσμα)απλα
ΑΨΟΓΟ!!!:thumbsup:

PANOS-E60
05-09-10, 18:02
Πολλά μπράβο και από μένα φίλε Αλέξη ! Το τρέξιμο και το άγχος θα ξεχαστεί, το εκπληκτικό αποτέλεσμα θα μείνει και θα το χαίρεσαι κάθε μέρα. Ελπίζω σε μιά συνάντηση σύντομα γιά να το απολαύσουμε και μεις.
Αλήθεια μηπως το Σάββατο ανέβεις ?

alexm
05-09-10, 18:22
Πολλά μπράβο και από μένα φίλε Αλέξη ! Το τρέξιμο και το άγχος θα ξεχαστεί, το εκπληκτικό αποτέλεσμα θα μείνει και θα το χαίρεσαι κάθε μέρα. Ελπίζω σε μιά συνάντηση σύντομα γιά να το απολαύσουμε και μεις.
Αλήθεια μηπως το Σάββατο ανέβεις ?

Φιλε Πανο εχω γαμο πολυ στενου συγγενη το Σαββατο και δεν μπορω να ανεβω.
Παντως ο Σεπτεμβριος ειναι καλος μηνας για μια συναντηση, τυπου 60αριδων!!!!thumb

PANOS-E60
05-09-10, 18:27
Φιλε Πανο εχω γαμο πολυ στενου συγγενη το Σαββατο και δεν μπορω να ανεβω.
Παντως ο Σεπτεμβριος ειναι καλος μηνας για μια συναντηση, τυπου 60αριδων!!!!thumb

Το thread του Κώστα arcadia είναι ανοιχτό !

alexm
05-09-10, 18:34
Το thread του Κώστα arcadia είναι ανοιχτό !

για σαξε κατα κειθε.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
05-09-10, 20:11
Φιλε Πανο εχω γαμο πολυ στενου συγγενη το Σαββατο και δεν μπορω να ανεβω.
Παντως ο Σεπτεμβριος ειναι καλος μηνας για μια συναντηση, τυπου 60αριδων!!!!thumb

+1000!!!!!:thumbsup:

850 CSI
08-09-10, 14:38
i have no idea george!!!
το σίγουρο πάντως είναι πως θα μπορούσαν άνετα να κάνουν
ότι κάνουν και οι υπόλοιπες αυτοκινητοβιομηχανίες στο θέμα
φρένα και να αφήσουν τον πρόλογο...για να τα βάζουμε εμείς
κάτι ξέρουμε...δλδ η porsche είναι γίδια που φοράνε brembo
στα οχήματα τους με πολυπίστονες δαγκάνες??? ή μήπως η
subaru - mitsubishi - nissan???
Τομι αυτα ειναι τα φρενα που εχω τωρα τα ΜΑΝΙΣΙΑ δηλαδη,,,, δεν μπορεις να πης απο τι να υστερουν.

Thomelef
08-09-10, 15:40
Τομι αυτα ειναι τα φρενα που εχω τωρα τα ΜΑΝΙΣΙΑ δηλαδη,,,, δεν μπορεις να πης απο τι να υστερουν.

τετραπίστονα είναι ή διπίστονα???
αν είναι τετραπίστονα, τότε είσαι μια χαρούλα...
ρε...είδατε???να και το πρώτο πράγμα που
με κάνει να αρχίζω να παραδέχομαι το τσι ες αι...
αν είναι δυνατόν, σε αμάξι του 90 να φοράνε
δαγκάνες με περισότερα έμβολα απο ότι 20
χρόνια μετά...:ranting2::ranting2::ranting2:
τελικά το ντιβίζιον δεν άρχισε να τα χάνει τα
τελευταία χρόνια!!!το'χασε πολύ πιο πρίν...

gyiama
08-09-10, 17:10
δεν τα θυμασαι ρε Θωμα στη συναντηση που τα λεγαμε?ηταν σαν ταψια και 4πιστονα και το ειχαμε σχολιασει!!!!

Thomelef
08-09-10, 18:55
δεν τα θυμασαι ρε Θωμα στη συναντηση που τα λεγαμε?ηταν σαν ταψια και 4πιστονα και το ειχαμε σχολιασει!!!!

για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ρε πάνο...
για να το λές όμως έτσι θα είναι...το ξέχασα...

Z4 DCT
08-09-10, 19:50
για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι ρε πάνο...
για να το λές όμως έτσι θα είναι...το ξέχασα...

Θωμα..........συμπτωματα προορα βλεπω......:whistle::whistle:

Thomelef
08-09-10, 20:23
Θωμα..........συμπτωματα προορα βλεπω......:whistle::whistle:

χαχαχαχα θυμήθηκα και ένα ανέκδοτο.
θα το γράψω εδώ...αφού έγινε γενικού περιεχομένου το θέμα...
είναι τρεις γέροι στο καφενείο και κλαίν την μοίρα τους...
λέει ο ένας. ααααααααααα ρε παιδιά θυμάμαι κάποτε που πείγαινα
να κατουρήσω και κατουρούσα με τις ώρες. σαν βρύση ήταν το εργαλείο.
τώρα???????? με το ζόρι κάνα δυο σταγόνες κάθε 2 μέρες...
λέει ο άλλος...έλα μωρέ αυτό δεν είναι τπτ...τι να πώ και εγώ.
εγώ θυμάμαι που πείγαινα να τα κάνω και ένιωθα οτι γεννούσα...
τώρα??????? με το ζόρι βγάζω κάτι ποντικοκουραδάκια μια φορά την
εβδομάδα...
λέει και ο τρίτος...
ααααααααα ρε παιδιά. αυτά δεν είναι τπτ...τι να πω και εγώ...εγώ δεν
έχω πρόβήμα ούτε με το κατούρημα ούτε με το χέσιμο...δόξα τον θεό
κατουράω κάθε μέρα για πολύ ώρα και τα κάνω επίσεις κάθε μέρα και
σε μεγάλη ποσότητα. το πρόβλημα μου είναι πως όλα αυτά τα κάνω στις
εφτά η ώρα το πρωί...
προβληματισμένοι οι άλλοι 2 τον κοιτάνε και του λένε...ε ωραία. και που
είναι το πρόβλημα με το ότι τα κάνεις στις εφτά???
λέει και ο τρίτος. το πρόβλημα είναι που ξυπνάω στις εννιά.:hystericalbs1:

850 CSI
09-09-10, 12:13
τετραπίστονα είναι ή διπίστονα???
αν είναι τετραπίστονα, τότε είσαι μια χαρούλα...
ρε...είδατε???να και το πρώτο πράγμα που
με κάνει να αρχίζω να παραδέχομαι το τσι ες αι...
αν είναι δυνατόν, σε αμάξι του 90 να φοράνε
δαγκάνες με περισότερα έμβολα απο ότι 20
χρόνια μετά...:ranting2::ranting2::ranting2:
τελικά το ντιβίζιον δεν άρχισε να τα χάνει τα
τελευταία χρόνια!!!το'χασε πολύ πιο πρίν...

Oyte ξερω τι ειναι ρε Τομι,το μονο που ξερω ειναι οτι στη βιεννη παραγκειλα 4 δισκους τα τακακια τους (καινουργια ολα), και το κεντρικο Μαρκουτσι Υψηλης πιεσεως του σερβο Τιμονιου 1000ευρ τωρα οι δαγκανες ειναι μανισιες ποσα πιστονακια εχουν πιος ξερει ,,προσπαθησα κι εγω να βγαλω ακρη απ το σχεδιαγραμα,,,,,,(Υστ)
Μπορεις να μου Κανεις μια Μεγαλη Χαρη εσυ που ξερεις και ΨΑΧΝΕΙΣ σαν εξπερτ σε τυπους των BMW μπορεις να μου Βρεις για το μελλον τι τυπου Λιπαντικο παιρνει το αμαξι μου στο σασμαν και το Διαφορικο π.χ στο Σασμαν το σινθετικο SAE 75/90 καλο ειναι?????
π.χ στο Διαφορικο Βαλβολινη 90ρα καλη ειναι Η ειναι καλλυτερη η 140ρα??
Αν Μπορεις Βρες και τα ακριβη χιλιομ. αλλαγης τους εγω (εμπειρικα) λεω 50.000χιλ.χιλιομ. Παντως ΚΑΙ στο διαφορικο οπως και το σασμαν ΠΡΕΠΕΙ να Αλλαζωνται, αν σε βοηθα το indentifikation nummer του αυτοκ.ειναι:
WBSEG91020CC02062.

Thomelef
09-09-10, 13:11
Oyte ξερω τι ειναι ρε Τομι,το μονο που ξερω ειναι οτι στη βιεννη παραγκειλα 4 δισκους τα τακακια τους (καινουργια ολα), και το κεντρικο Μαρκουτσι Υψηλης πιεσεως του σερβο Τιμονιου 1000ευρ τωρα οι δαγκανες ειναι μανισιες ποσα πιστονακια εχουν πιος ξερει ,,προσπαθησα κι εγω να βγαλω ακρη απ το σχεδιαγραμα,,,,,,(Υστ)
Μπορεις να μου Κανεις μια Μεγαλη Χαρη εσυ που ξερεις και ΨΑΧΝΕΙΣ σαν εξπερτ σε τυπους των BMW μπορεις να μου Βρεις για το μελλον τι τυπου Λιπαντικο παιρνει το αμαξι μου στο σασμαν και το Διαφορικο π.χ στο Σασμαν το σινθετικο SAE 75/90 καλο ειναι?????
π.χ στο Διαφορικο Βαλβολινη 90ρα καλη ειναι Η ειναι καλλυτερη η 140ρα??
Αν Μπορεις Βρες και τα ακριβη χιλιομ. αλλαγης τους εγω (εμπειρικα) λεω 50.000χιλ.χιλιομ. Παντως ΚΑΙ στο διαφορικο οπως και το σασμαν ΠΡΕΠΕΙ να Αλλαζωνται, αν σε βοηθα το indentifikation nummer του αυτοκ.ειναι:
WBSEG91020CC02062.

το'χεσες ρε!!!
πραγματικά με κάνεις και κοκκινίζω!!!
πάντως εγώ κάνω πάντα ότι λέει το μανουαλ
του αυτοκινήτου...κάνε και εσύ το ίδιο, τουλάχιστο
όσον αφορά τις βαλβολίνες και τα λάδια του οχήματος.

kplc16
09-09-10, 13:23
:th_Laie_67-1: άμα ο συνονόματος δεν δεχθεί την κόντρα που του λέω σε τόσα θρεντ δεν λέω τίποτε!!:hystericalbs1::hystericalbs1:


το λΕπον..εγώ παρήγγειλα τα D2 με δίσκο 356x32 και 8πιστονες δαγκάνες. φυσικά το κιτ περιλαμβάνει σωληνάκια υψηλής,τακάκια και όλα τα παρελκόμενα για την τοποθέτηση. Η τιμή είναι 1281 ευρω ΜΕ τα μεταφορικά!
Παραθέτω και το λινκ: https://www.bigbrakes4u.co.uk/racing-brakes-info-s-37.html

πιλοτε ξεκινα νεο thread.

ΤΩΡΑ(φωναζω για να με ακουσεις).

NickE60
20-09-10, 11:04
Να'μαι και εγω!
Ειναι γεγονος οτι η αλλαγη στα φρενα που εκανα ηταν πολυ επεισοδιακη και πολυ ψυχοφθορα θα ελεγα.
Ειχα επιλεξει να αγορασω το πακετο φρενων για το Μ5 απο την εταιρια AP-RACING,ομως η σχεδιαση των δισκων καθως και η μικροτερη διαμετρος των πισω δισκων με εκαναν να αποριψω τελικα αυτη την επιλογη.
Σε επικοινωνια που ειχα με τον φιλο bomer αποφασισα τελικα να αγορασω το πακετο δαγκανες porsche 6piston front και 4piston rear με τακακια porsce oem, σωληνακια μεταλικα,υγρα motul rbf 600,χρησιμοποιοντας τους μαμα δισκους.
Ειχα υποσχεθει ομως στον συμφορουμιτη(niko- Mpacket) τα φρενα απο το Μ5 και για να μην φανω αφερεγγυος, αγορασα δισκους καινουργιους παρολο που και οι δικοι μου ηταν σε σχεδον καινουργια κατασταση.
Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω την εταιρια tzevas bmw για την αψογη εξυπηρετηση της και για την πολυ καλη εκπτωση που μου εκανε.
Η τοποθετηση των δαγκανων porsche στο M5 ειναι μια δυσκολη διαδικασια εαν θελεις να αγγιξεις το τελειο αποτελεσμα.
Εβγαλα το εμπρος και το πισω ακρο και μαζι με τον μηχανουργο (ο οποιος ηταν στην αθηνα και το αυτοκινητο στην πατρα)αφιερωσαμε πολυ χρονο ωστε να ταιριαξουμε τα φρενα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τοποθετοντας τα νεα φρενα στο αυτοκινητο το αποτελεσμα δικαιωνει τον κοπο και το χρονο που διεθεσα για αυτη την βελτιωση.
Απο αποψη φρεναρισματος για αρχη νιωθω οτι εχω ενα πιο προοδευτικο και ρυθμισιμο φρενο, αν και ειμαι στο στρωσιμο ακομη.
Οταν πατησουν απολυτα τα καινουργια τακακια με τους καινουργιους δισκους θα γραψω πιο διεξοδικα για το αποτελεσμα.
Για την επιλογη του χρωματος εχω να αναφερω, οτι τα φρενα αγοραστικαν καινουργια και το αρχικο τους χρωμα ηταν κοκκινο,εγω απλος εσβησα το porsche και τοποθετησα το σημα ac-schnitzer και το καλυψα με διαφανο βερνικι.
Το τελικο χρωματικο αποτελεσμα των δαγκανων επανω στο αυτοκινητο (εαν και ειχα καποιους ενδιασμους πριν την τοποθετηση) με ευχαριστει απολυτα.
Τελειωνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο bomer για την αγορα των φρενων και για τις τεχνικες συμβουλες του,τον φιλο NickE60 για την επιμονη του στο κοκκινο χρωμα και για τις ατελειωτες τηλεφωνικες συζητησεις και τον φιλο niko- Mpacket για την αγορα των φρενων του Μ5.


Υ.Γ σε καποιο απο τα ταξιδια πατρα-αθηνα γνωρισα απο κοντα τον Δημητρη (ΤΑΜ-ΤΑΜ) και θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την φιλοξενια του και να του υποσχεθω οτι σε καποια απο τις επομενες λουκανοσυναντησεις θα ειμαι παρων!!!

Τα είδα χθες ..."αυτοπροσώπως" πάνω στο Μ5 ....μια λέξη μόνο μπορεί να τα περιγράψει! Εργοστασιακή δουλειά!

Όπως θα έπρεπε να είναι! τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Τα τακάκια πατάνε ακριβώς! πάνω στους δίσκους και καλύπτουν όλες τις τρύπες!

όσο για το χρώμα.. κι αν ταιριάζει με το μαύρο? Τρέλλα!!! :thumbsup:

aristent
20-09-10, 20:34
Τα είδα χθες ..."αυτοπροσώπως" πάνω στο Μ5 ....μια λέξη μόνο μπορεί να τα περιγράψει! Εργοστασιακή δουλειά!

Όπως θα έπρεπε να είναι! τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Τα τακάκια πατάνε ακριβώς! πάνω στους δίσκους και καλύπτουν όλες τις τρύπες!

όσο για το χρώμα.. κι αν ταιριάζει με το μαύρο? Τρέλλα!!! :thumbsup:

Eτσι ακριβως πιστευω θα ηταν και η δικη μου εντυπωση!!!:thumbsup:
ασε που εχω πεισθει και μονο απο τις φωτο....

Αλεξη εμεινε τιποτε αλλο???:whistle:νομιζω εδω τελειωσε το μπαξιμο...:whistle:....για φετος!!!!:th_Laie_67-1:

alexm
20-09-10, 22:10
Eτσι ακριβως πιστευω θα ηταν και η δικη μου εντυπωση!!!:thumbsup:
ασε που εχω πεισθει και μονο απο τις φωτο....

Αλεξη εμεινε τιποτε αλλο???:whistle:νομιζω εδω τελειωσε το μπαξιμο...:whistle:....για φετος!!!!:th_Laie_67-1:

μεσα σε τρεις μηνες μεχρι το τελος του 2010 πολλα μπορει να κανει ο ανθρωπος:whistle:.....

aristent
20-09-10, 22:19
μεσα σε τρεις μηνες μεχρι το τελος του 2010 πολλα μπορει να κανει ο ανθρωπος:whistle:.....

Α ωραια κατσε να σου βαλω ιδεες.....εχεις δει αυτο:

https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/51892d1195073810-pictures-g-power-hurricane-bi-compressor-asa-730-hp-now-updates-pics-img_0403.jpg

:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

alexm
20-09-10, 22:31
Α ωραια κατσε να σου βαλω ιδεες.....εχεις δει αυτο:

https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/51892d1195073810-pictures-g-power-hurricane-bi-compressor-asa-730-hp-now-updates-pics-img_0403.jpg

:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

ειπαμε Αρη να το βρασουμε αλλα εσυ το κοχλασες....:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
27-12-10, 22:21
Αλεξη μας κανεις περηφανους!!!!:thumbsup:
https://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/169373-m5-e60-brakes.html

η δειτε εδω:
https://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/169373-m5-e60-brakes.html

thumb:thumbsup::thumbsup:
https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/123518d1293383661t-m5-e60-brakes-11082010021.jpg

Stathis
27-12-10, 23:12
μπραβο αλεξη!
ειχα κανει κι εγω καποιο αναλογο ποστ το 2008...

https://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/130090-brembo-brembo-brembo-2.html#post1488455

aristent
28-12-10, 08:07
μπραβο αλεξη!
ειχα κανει κι εγω καποιο αναλογο ποστ το 2008...

https://www.m5board.com/vbulletin/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/130090-brembo-brembo-brembo-2.html#post1488455

Αχα!!!,ειμαστε στα διεθνα φορα μερικοι εδω περα!!!!:thumbsup:

..... αλλα καποιοι εχουν παρουσιασει καινοτομιες που δεν εχουν κανει πουθενα στον κοσμο, η δεν εχουν εμφανιστει τελος παντων, σε καποιο φορουμ!!!:shok:

1.Θεμης (drantispy)απο Κυπρο,ολικη μετατροπη απο Ε60 520i σε //M5 LCI!!!

2.Δημητρης (Apostolos),αλλαγη πατωματος πορτμπαγκαζ με //Μ5!!!+εξατμισεις //Μ5,....και προγενεστερα ολο το εξωτερικο/εσωτερικο!!!:shok: //Μ5!!!

3.Stathis ο γνωστος:original:,απο αυτο που ειδα μολις τωρα φρενα(δαγκανες) Πορσε
σε //Μ δισκους!!!

4.Αλεξης (alexm), φρενα(δαγκανες) Πορσε σε //Μ δισκους με λογοτυπα schnitzer!!!

5. Νικος(ΝickE60),ασε ειναι πρωϊ και θελει ωρα να γραφω:thumbsup:.....εχει κανει τα παντα σε μετατροπη:shok: ατελειωτα θρεντ στο 5series forum !!!....ακομα τον ρωτανε πως και τι και αν ταιριαζει το ενα με το αλλο κλπ.!!!!

....θα εβαζα και εμενα στη λιστα αλλα η μονη καινοτομια που εχω κανει ειναι πριν εναμιση χρονο ,να βαλω σε λουκι, δεν ξερω και εγω ποσα μελη του 5 series Forum, να κανουν μετατροπη σε λευκο φωτισμο αλα //Μ5 τα καντραν των αυτοκινητων τους!!!!:thumbsup:

Ειχα δει σε αλλο φορουμ πως γινεται .....το παρουσιασα εκει....... και στη συνεχεια ......αστα ακομη πουλανε λεντ καποιοι......

Thomelef
28-12-10, 11:13
Αχα!!!,ειμαστε στα διεθνα φορα μερικοι εδω περα!!!!:thumbsup:

..... αλλα καποιοι εχουν παρουσιασει καινοτομιες που δεν εχουν κανει πουθενα στον κοσμο, η δεν εχουν εμφανιστει τελος παντων, σε καποιο φορουμ!!!:shok:

1.Θεμης (drantispy)απο Κυπρο,ολικη μετατροπη απο Ε60 520i σε //M5 LCI!!!

2.Δημητρης (Apostolos),αλλαγη πατωματος πορτμπαγκαζ με //Μ5!!!+εξατμισεις //Μ5,....και προγενεστερα ολο το εξωτερικο/εσωτερικο!!!:shok: //Μ5!!!

3.Stathis ο γνωστος:original:,απο αυτο που ειδα μολις τωρα φρενα(δαγκανες) Πορσε
σε //Μ δισκους!!!

4.Αλεξης (alexm), φρενα(δαγκανες) Πορσε σε //Μ δισκους με λογοτυπα schnitzer!!!

5. Νικος(ΝickE60),ασε ειναι πρωϊ και θελει ωρα να γραφω:thumbsup:.....εχει κανει τα παντα σε μετατροπη:shok: ατελειωτα θρεντ στο 5series forum !!!....ακομα τον ρωτανε πως και τι και αν ταιριαζει το ενα με το αλλο κλπ.!!!!

....θα εβαζα και εμενα στη λιστα αλλα η μονη καινοτομια που εχω κανει ειναι πριν εναμιση χρονο ,να βαλω σε λουκι, δεν ξερω και εγω ποσα μελη του 5 series Forum, να κανουν μετατροπη σε λευκο φωτισμο αλα //Μ5 τα καντραν των αυτοκινητων τους!!!!:thumbsup:

Ειχα δει σε αλλο φορουμ πως γινεται .....το παρουσιασα εκει....... και στη συνεχεια ......αστα ακομη πουλανε λεντ καποιοι......

ξεχνάς και κάτι τρελά ///Μ3άκια που γράφουν στο m3foroum.net και τα προσκυνάνε όλοι...
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?p=4880041#post4880041
καμαρώστε τον...χαχαχαχαχα...

aristent
10-05-11, 21:14
Να'μαι και εγω!
Ειναι γεγονος οτι η αλλαγη στα φρενα που εκανα ηταν πολυ επεισοδιακη και πολυ ψυχοφθορα θα ελεγα.
Ειχα επιλεξει να αγορασω το πακετο φρενων για το Μ5 απο την εταιρια AP-RACING,ομως η σχεδιαση των δισκων καθως και η μικροτερη διαμετρος των πισω δισκων με εκαναν να αποριψω τελικα αυτη την επιλογη.
Σε επικοινωνια που ειχα με τον φιλο bomer αποφασισα τελικα να αγορασω το πακετο δαγκανες porsche 6piston front και 4piston rear με τακακια porsce oem, σωληνακια μεταλικα,υγρα motul rbf 600,χρησιμοποιοντας τους μαμα δισκους.
Ειχα υποσχεθει ομως στον συμφορουμιτη(niko- Mpacket) τα φρενα απο το Μ5 και για να μην φανω αφερεγγυος, αγορασα δισκους καινουργιους παρολο που και οι δικοι μου ηταν σε σχεδον καινουργια κατασταση.
Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω την εταιρια tzevas bmw για την αψογη εξυπηρετηση της και για την πολυ καλη εκπτωση που μου εκανε.
Η τοποθετηση των δαγκανων porsche στο M5 ειναι μια δυσκολη διαδικασια εαν θελεις να αγγιξεις το τελειο αποτελεσμα.
Εβγαλα το εμπρος και το πισω ακρο και μαζι με τον μηχανουργο (ο οποιος ηταν στην αθηνα και το αυτοκινητο στην πατρα)αφιερωσαμε πολυ χρονο ωστε να ταιριαξουμε τα φρενα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τοποθετοντας τα νεα φρενα στο αυτοκινητο το αποτελεσμα δικαιωνει τον κοπο και το χρονο που διεθεσα για αυτη την βελτιωση.
Απο αποψη φρεναρισματος για αρχη νιωθω οτι εχω ενα πιο προοδευτικο και ρυθμισιμο φρενο, αν και ειμαι στο στρωσιμο ακομη.
Οταν πατησουν απολυτα τα καινουργια τακακια με τους καινουργιους δισκους θα γραψω πιο διεξοδικα για το αποτελεσμα.
Για την επιλογη του χρωματος εχω να αναφερω, οτι τα φρενα αγοραστικαν καινουργια και το αρχικο τους χρωμα ηταν κοκκινο,εγω απλος εσβησα το porsche και τοποθετησα το σημα ac-schnitzer και το καλυψα με διαφανο βερνικι.
Το τελικο χρωματικο αποτελεσμα των δαγκανων επανω στο αυτοκινητο (εαν και ειχα καποιους ενδιασμους πριν την τοποθετηση) με ευχαριστει απολυτα.
Τελειωνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο bomer για την αγορα των φρενων και για τις τεχνικες συμβουλες του,τον φιλο NickE60 για την επιμονη του στο κοκκινο χρωμα και για τις ατελειωτες τηλεφωνικες συζητησεις και τον φιλο niko- Mpacket για την αγορα των φρενων του Μ5.


Υ.Γ σε καποιο απο τα ταξιδια πατρα-αθηνα γνωρισα απο κοντα τον Δημητρη (ΤΑΜ-ΤΑΜ) και θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την φιλοξενια του και να του υποσχεθω οτι σε καποια απο τις επομενες λουκανοσυναντησεις θα ειμαι παρων!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3807&d=1281294390

Ελπιζω να δει ο Χρηστος ο Μπατμαν το θρεντ,γιατι ειχαμε τηλ.επικοινωνια και μου ανεφερε οτι κατι ψαχνει για αντικατασταση σε δαγκανες.....

BATMAN M5
10-05-11, 21:23
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3807&d=1281294390

Ελπιζω να δει ο Χρηστος ο Μπατμαν το θρεντ,γιατι ειχαμε τηλ.επικοινωνια και μου ανεφερε οτι κατι ψαχνει για αντικατασταση σε δαγκανες.....
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup:

nikos-Mpacket
10-05-11, 21:34
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3807&d=1281294390

Ελπιζω να δει ο Χρηστος ο Μπατμαν το θρεντ,γιατι ειχαμε τηλ.επικοινωνια και μου ανεφερε οτι κατι ψαχνει για αντικατασταση σε δαγκανες.....


:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup:


Αρη καλα εκανες και ενημερωσες τον Χρηστο για το θεμα,Χρηστο αν τελικα
τα αλλαξεις υπαρχει ετοιμος αγοραστης για τα δικα σου.

Νεαρε απο τον νομο Πιεριας :whistle: στειλε ενα μηνυμα στον Χρηστο να σε εχει στο μυαλο του αν αποφασισει να αλλαξει τα φρενα του.
Το ονομα δεν το λεω,αλλα απο την περιγραφη ολοι καταλαβατε........thumb

DionisisM5
13-05-11, 11:38
Αρη καλα εκανες και ενημερωσες τον Χρηστο για το θεμα,Χρηστο αν τελικα
τα αλλαξεις υπαρχει ετοιμος αγοραστης για τα δικα σου.

Νεαρε απο τον νομο Πιεριας :whistle: στειλε ενα μηνυμα στον Χρηστο να σε εχει στο μυαλο του αν αποφασισει να αλλαξει τα φρενα του.
Το ονομα δεν το λεω,αλλα απο την περιγραφη ολοι καταλαβατε........thumb

Νεαρε ....αχχααχαχαχαχ

Μ'αρεσε αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα φρενα εδω στον νεαρο.>!!!!!

DionisisM5
13-05-11, 11:42
+1000!!!!!:thumbsup:

+++++10000000000000000000

aristent
26-12-12, 22:02
Να'μαι και εγω!
Ειναι γεγονος οτι η αλλαγη στα φρενα που εκανα ηταν πολυ επεισοδιακη και πολυ ψυχοφθορα θα ελεγα.
Ειχα επιλεξει να αγορασω το πακετο φρενων για το Μ5 απο την εταιρια AP-RACING,ομως η σχεδιαση των δισκων καθως και η μικροτερη διαμετρος των πισω δισκων με εκαναν να αποριψω τελικα αυτη την επιλογη.
Σε επικοινωνια που ειχα με τον φιλο bomer αποφασισα τελικα να αγορασω το πακετο δαγκανες porsche 6piston front και 4piston rear με τακακια porsce oem, σωληνακια μεταλικα,υγρα motul rbf 600,χρησιμοποιοντας τους μαμα δισκους.
Ειχα υποσχεθει ομως στον συμφορουμιτη(niko- Mpacket) τα φρενα απο το Μ5 και για να μην φανω αφερεγγυος, αγορασα δισκους καινουργιους παρολο που και οι δικοι μου ηταν σε σχεδον καινουργια κατασταση.
Εδω θα ηθελα να ευχαριστησω την εταιρια tzevas bmw για την αψογη εξυπηρετηση της και για την πολυ καλη εκπτωση που μου εκανε.
Η τοποθετηση των δαγκανων porsche στο M5 ειναι μια δυσκολη διαδικασια εαν θελεις να αγγιξεις το τελειο αποτελεσμα.
Εβγαλα το εμπρος και το πισω ακρο και μαζι με τον μηχανουργο (ο οποιος ηταν στην αθηνα και το αυτοκινητο στην πατρα)αφιερωσαμε πολυ χρονο ωστε να ταιριαξουμε τα φρενα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τοποθετοντας τα νεα φρενα στο αυτοκινητο το αποτελεσμα δικαιωνει τον κοπο και το χρονο που διεθεσα για αυτη την βελτιωση.
Απο αποψη φρεναρισματος για αρχη νιωθω οτι εχω ενα πιο προοδευτικο και ρυθμισιμο φρενο, αν και ειμαι στο στρωσιμο ακομη.
Οταν πατησουν απολυτα τα καινουργια τακακια με τους καινουργιους δισκους θα γραψω πιο διεξοδικα για το αποτελεσμα.
Για την επιλογη του χρωματος εχω να αναφερω, οτι τα φρενα αγοραστικαν καινουργια και το αρχικο τους χρωμα ηταν κοκκινο,εγω απλα εσβησα το porsche και τοποθετησα το σημα ac-schnitzer και το καλυψα με διαφανο βερνικι.
Το τελικο χρωματικο αποτελεσμα των δαγκανων επανω στο αυτοκινητο (εαν και ειχα καποιους ενδιασμους πριν την τοποθετηση) με ευχαριστει απολυτα.
Τελειωνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο bomer για την αγορα των φρενων και για τις τεχνικες συμβουλες του,τον φιλο NickE60 για την επιμονη του στο κοκκινο χρωμα και για τις ατελειωτες τηλεφωνικες συζητησεις και τον φιλο niko- Mpacket για την αγορα των φρενων του Μ5.


Υ.Γ σε καποιο απο τα ταξιδια πατρα-αθηνα γνωρισα απο κοντα τον Δημητρη (ΤΑΜ-ΤΑΜ) και θα ηθελα να τον ευχαριστησω για την φιλοξενια του και να του υποσχεθω οτι σε καποια απο τις επομενες λουκανοσυναντησεις θα ειμαι παρων!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4050&d=1283684566

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4048&d=1283684233


επαναφερω το θεμα μετα απο κουβεντα που ειχα με τον Αλεξη.....

....επειδη μια λεπτομερεια στις δαγκανες κανει μια διαφορα, για αλλους σημαντικη για αλλους ασημαντη,.....δειτε προσεκτικα την δαγκανα απο την νεα Μ5 F10:
https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e63-bmw-m6-forum-bmw-m6-convertible-m6board-com/146999d1322459013-f10-m5-brakes-brembo-1-brembo-bmw-brakes.jpg

.....ετσι οπως ειναι η "πλατη" της δαγκανας,για να γινει αντικατασταση στα τακακια θα πρεπει να ξεβιδωθει η δαγκανα απο την βαση της!!!

...δειτε τις δαγκανες Πορσε που εβαλε τελικα ο Αλεξης (αλλα και της AP) που εχουν βιδες στην "πλατη" και αλλαζεις τακακια πολυ πιο απλα,χωρις να χρειαστει να ξεβιδωθει η δαγκανα,αλλα και σημαντικα πιο γρηγορα!!!.... το γρηγορα βεβαια ειναι πολυ σημαντικο σε αγωνες κατι το οποιο λιγους απο εμας ενδιαφερει,αλλα κουβεντα κανουμε,.... ετσι για ενημερωση.thumb

alexk
26-12-12, 22:32
.....ετσι οπως ειναι η "πλατη" της δαγκανας,για να γινει αντικατασταση στα τακακια θα πρεπει να ξεβιδωθει η δαγκανα απο την βαση της!!!

...δειτε τις δαγκανες Πορσε που εβαλε τελικα ο Αλεξης (αλλα και της AP) που εχουν βιδες στην "πλατη" και αλλαζεις τακακια πολυ πιο απλα,χωρις να χρειαστει να ξεβιδωθει η δαγκανα,αλλα και σημαντικα πιο γρηγορα!!!.... το γρηγορα βεβαια ειναι πολυ σημαντικο σε αγωνες κατι το οποιο λιγους απο εμας ενδιαφερει,αλλα κουβεντα κανουμε,.... ετσι για ενημερωση.thumb

Ναι του νέου Μ5 είναι ανώτερη γιατί η γέφυρα που έχει από πάνω δίνει παραπάνω ακαμψία από γέφυρες με βίδες.
Οι αγωνιστικές δαγκάνες έχουν πολύ παχιά τακάκια και δεν χρειάζονται αλλαγή ακόμη και σε αγώνες αντοχής.
Μιλάμε για τακάκια με πάχος τις τάξεως των 28χιλιοστών ενώ ένα τυπικό τακάκι για 6πίστονη είναι 16-18χιλιοστά.

aristent
26-12-12, 22:49
Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ακαμψιας,ουτε οτι ειναι ανωτερη απο της Πορσε ή της ΑΡ,..... μαλλον πιο χαμηλο κοστος κατασκευης θα εχει και την προτιμησαν ετσι.thumb

...αλλωστε εκει που τραβαει τα "ζορια" η δαγκανα, δεν ειναι στην "πλατη" της, αλλα στις ακρες/κορυφες της.

S8N
26-12-12, 23:04
Ο alexk έχει δίκιο, η νέα δαγκάνα είναι πολύ πιο άκαμπτη καθώς αυτή η ενίσχυση εμποδίζει τις παραμορφώσεις. Αν το σκεφτείτε, όταν τα έμβολα πιέζουν τα τακάκια πάνω στον δίσκο η δαγκάνα τείνει να παραμορφωθεί κατά δύο έννοιες: α) ανοίγει σαν στρείδι και β) φουσκώνει στη μέση.

Όταν έρθει η ώρα ν' αλλάξεις τακάκια το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι το πόση ώρα θα σου πάρει. Η δαγκάνα καλό είναι να αφαιρείται, να καθαρίζεται, να ελέγχεται και να λιπαίνεται. Η παλιές μου Brembo από 993TT έπαιρναν και κάποια αυτοκόλλητα κουμπωτά πάνω στα 4 εμβολάκια ώστε να κολλούν πάνω στα τακάκια. Για να τα βάλεις έπρεπε να την αφαιρέσεις ούτως ή άλλως.

aristent
26-12-12, 23:13
Εμ το θεμα ηταν να υποστηριξεις τους Ε60αρηδες...οχι τον Αλεξκ!!!!!:thumbsup:

Χιουμορ Αλεξ ,ντοντ βορυ!!!:thumbsup: