PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 3er E46 Navigation 7" Monitor



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

dimtz
26-11-12, 21:25
φιλε μου εγω επειδη εκανα το μπαξιμο δε θυμαμαι κατι για το συγκεκριμενο καλωδιο, στην θεση σου δεν θα την εβγαζα την μαμα οθονη, απο θεμα ποιοτητας δε συγκρινονται, αποψη μου μη μπαινεις στον κοπο, φιλικα παντα :original:

steliosm46
26-11-12, 22:49
Δεν το νομίζω αυτό που λες για την ποιότητα φίλε μου..

Αυτές οι οθόνες της vision είναι ίδιες ακριβώς με τις dynavin που πουλάνε οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα και μπορώ να πω πως είναι πολύ ποιοτικές και υποστηρίζουν σχεδόν τα πάντα..

dimtz
26-11-12, 22:57
Δεν το νομίζω αυτό που λες για την ποιότητα φίλε μου..

Αυτές οι οθόνες της vision είναι ίδιες ακριβώς με τις dynavin που πουλάνε οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα και μπορώ να πω πως είναι πολύ ποιοτικές και υποστηρίζουν σχεδόν τα πάντα..

2 χρονια την εχω (dynavin), απο ποιοτητα μηδεν, οτι κανει τα παντα δεν αντιλεγω, απλα δεν συγκρινετε με την καμια με την μαμα οθονη...........................απλα οταν δεν μπορεις να περασεις στο οχημα σου την μαμα οθονη πας σε κατι σε φθηνο , ετσι επραξα και εγω. τεσπα η επιλογη ειναι δικη σου για αλλη μια φορα θα σου πω στην θεση σου δεν θα την εβγαζα, αν θες κανουμε ανταλλαγη και σε πληρωνω διαφορα, αρκει να μας βολευει και τους δυο :thanks:

steliosm46
26-11-12, 23:08
2 χρονια την εχω (dynavin), απο ποιοτητα μηδεν, οτι κανει τα παντα δεν αντιλεγω, απλα δεν συγκρινετε με την καμια με την μαμα οθονη...........................απλα οταν δεν μπορεις να περασεις στο οχημα σου την μαμα οθονη πας σε κατι σε φθηνο , ετσι επραξα και εγω. τεσπα η επιλογη ειναι δικη σου για αλλη μια φορα θα σου πω στην θεση σου δεν θα την εβγαζα, αν θες κανουμε ανταλλαγη και σε πληρωνω διαφορα, αρκει να μας βολευει και τους δυο :thanks:

Ωραία, εγώ δίνω βάση σε αυτό που λες δεν διαφωνώ απλά είπα οτι είναι μια αξιόλογη συσκευή με πολλά πράγματα, απλά όταν λες απο ποιότητα μηδέν τι εννοείς? οτι δεν σου αρέσει εμφανισιακά? ή κολάει ας πούμε?

Εσύ 2 χρόνια τώρα δεν είσαι ευχαριστημένος? είχες κάποιο πρόβλημα?

Επίσης αυτές οι οθόνες έχουν πουληθεί και έχουν βάλει πάρα πολλοί ιδιοκτήτες στα Ε46 για πολλούς λόγους όπως επίσης και ένας βασικός οτι είναι σαν και το μαμά, εφαρμόζει τέλεια στο ταμπλό του Ε46..

Καλά τα λες αλλα το θέμα είναι οτι ήδη την αγόρασα, απλά ακόμα δεν μου την έστειλε για να δώ τι θα κάνω με το εξτρά καλώδιο που χρειάζεται..:original:

katsaraios
26-11-12, 23:24
Η ΟΕΜ οθονη εχει εναν απο τους καλυτερους επεξεργαστες αλλα για μενα ειναι αναχρονιστικη πια αφου δεν ειναι ουτε touchscreen ουτε προσφερει λειτουργιες πολυ χρησιμες που εχουν σχεδον ολες οι κινεζικες συσκευες...
Δεν καταλαβαινω γιατι θες να βγαλεις την εργοστασιακη οθονη και αν γνωριζεις τι διαδικασια εχει για να ξηλωσεις πλεξουδες navi radio module κλπ...
Μηπως καλυτερα να την κραταγες και να εβαζες καποιο interface που θα σου δινει δυνατοτητα να "παιζεις" απο usb και sd card??
Για μενα κριμα να τα βγαλεις ολα τα πραγματα που φοραει το αμαξι εκτος αν θες να τα πουλησεις οποτε παω πασο..

dimtz
26-11-12, 23:29
Ωραία, εγώ δίνω βάση σε αυτό που λες δεν διαφωνώ απλά είπα οτι είναι μια αξιόλογη συσκευή με πολλά πράγματα, απλά όταν λες απο ποιότητα μηδέν τι εννοείς? οτι δεν σου αρέσει εμφανισιακά? ή κολάει ας πούμε?

Εσύ 2 χρόνια τώρα δεν είσαι ευχαριστημένος? είχες κάποιο πρόβλημα?

Επίσης αυτές οι οθόνες έχουν πουληθεί και έχουν βάλει πάρα πολλοί ιδιοκτήτες στα Ε46 για πολλούς λόγους όπως επίσης και ένας βασικός οτι είναι σαν και το μαμά, εφαρμόζει τέλεια στο ταμπλό του Ε46..

Καλά τα λες αλλα το θέμα είναι οτι ήδη την αγόρασα, απλά ακόμα δεν μου την έστειλε για να δώ τι θα κάνω με το εξτρά καλώδιο που χρειάζεται..:original:

Αντε καλοριζικη :original: , καταρχας εγω εχω το πρωτο μοντελο dynavin , τα πλεονεκτηματα του ειναι οπως ειπα και πιο πανω, κανει πολλα περισσοτερα απο την μαμα οθονη, ενα απο τα μειον του ειναι ο ηχος, ενα αλλο ειναι οταν βαζω dvd μου κανει κατι κολπα στην οθονη (αν και δε χρειαζετε πλεον dvd), αυτα μπορει να διορθωθηκαν με την νεα εκδοση, αυτα συμβαινουν στο δικο μου ισως αλλοι να μην εχουν θεμα, μπηκα σε φιλο που ειχε την μαμα οθονη και απο θεμα αισθητικης ηταν καλυτερη, οχι οτι αυτην δεν εφαρμοζετε καλα αλλα σαν συνολο, τεσπα ειναι μια πολυ καλη επιλογη να βαλεις μια τετοια οθονη σε 46αρι οταν δεν υπαρχει μονιτορ, εσυ τωρα εχεις την μαμα, τι να πω δε ξερω, γουστα ειναι αυτα και επιλογες του καθενος

steliosm46
26-11-12, 23:31
Ναι δεν διαφωνώ παιδιά οτι η μαμά οθόνη δεν είναι έτσι όπως το λέτε, απλά εκτός απο cd και κασέτα δεν μου πρόσφερε κάτι άλλο είπα να πάρω την συγκεκριμένη που έχει τα πάντα..

Γιατί δεν είναι plug& play με τα πινάκια απο πίσω? έχει πολύ φασαρία?

Τώρα αν θα την πουλήσω μάλλον το σκέφτομαι θα δούμε..Μάλλον ναι, απλά προς το παρόν ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για το βάλε-βγάλε κλπ..

Με απογοητεύσατε τώρα ρε παιδιά..:think:

dimtz
26-11-12, 23:37
το να μπει δεν ειναι δυσκολο, το να ξηλωσεις την μαμα δε ξερω τι παιζει, κοιτα να δεις αφου μπηκες στον χορο θα χορεψεις, μην πουλησεις απευθειας την oem κρατα την κανα 2 μηνες και αν δε σου κατσι καλα η αλλη, την αλλαζεις παλι (απλα απ οτι θυμαμαι ειχε αναφερθει οτι εχει πολυ ξηλωμα η oem)

katsaraios
26-11-12, 23:49
Ναι δεν διαφωνώ παιδιά οτι η μαμά οθόνη δεν είναι έτσι όπως το λέτε, απλά εκτός απο cd και κασέτα δεν μου πρόσφερε κάτι άλλο είπα να πάρω την συγκεκριμένη που έχει τα πάντα..

Γιατί δεν είναι plug& play με τα πινάκια απο πίσω? έχει πολύ φασαρία?

Τώρα αν θα την πουλήσω μάλλον το σκέφτομαι θα δούμε..Μάλλον ναι, απλά προς το παρόν ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για το βάλε-βγάλε κλπ..

Με απογοητεύσατε τώρα ρε παιδιά..:think:
φιλε ειναι πολυ απλο , η πλεξουδα που ενωνει τα κομματια πισω με την οθονη μπροστα,βγαινει με αφαιρεση του καθισματος του οδηγου και μετα αφου θα το εχεις σκετο με την εργοστασιακη φισσα θα κομπλαρεις πανω την κινεζια.
Το εξτρα καλωδιο στο δινει για την σιντιερα προφανως γιατι η αφτερμαρκετ οθονη κουμπωνει κατευθειαν πανω στην εργοστασιακη φισσα στο ταμπλο.

steliosm46
27-11-12, 00:03
φιλε ειναι πολυ απλο , η πλεξουδα που ενωνει τα κομματια πισω με την οθονη μπροστα,βγαινει με αφαιρεση του καθισματος του οδηγου και μετα αφου θα το εχεις σκετο με την εργοστασιακη φισσα θα κομπλαρεις πανω την κινεζια.
Το εξτρα καλωδιο στο δινει για την σιντιερα προφανως γιατι η αφτερμαρκετ οθονη κουμπωνει κατευθειαν πανω στην εργοστασιακη φισσα στο ταμπλο.

Mάλιστα..Δηλαδή το καλώδιο αυτό που μου λέει είναι μόνο για την σιντιέρα?

αν δεν το βάλω πειράζει?

Γενικά δεν βγαίνει η ΟΕΜ και κουμπώνει η αφτερμαρκετ?

Απο οτι καταλαβα με τα λεγόμενα σου δεν θα παίξει γιατί η πλεξούδα που ενώνει τα κομμάτια δηλαδή τον ενισχυτή δεν κουμπώνει στην αφτερμαρκετ άσχετα με αυτό το καλώδιο που μου δίνει αυτός?

Καλά το κόβω να κάνω καμια ακύρωση την παραγγελία έτσι όπως μου τα λέτε

αν δεχθεί μιας και δεν την έχει στείλει ακόμη..

Τι να κάνω όμως έχω βαρεθεί να γράφω cd για να ακούσω μουσική..Η ΟΕΜ ούτε usb δεν έχει και απο οτι νομίζω ούτε RCA πρέπει να έχει αν θέλω να συνδέσω κάποιον ενισχυτή για καλύτερη ποιότητα μελλοντικά..

320d
27-11-12, 00:04
Η λογική λέει οτι μπαίνει.
Αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο,μα πάρα πολύ!!!
"Routing" για τα ηχεία γίνεται απο το BM54 ουσιαστικά η πηγή ήχου είναι αυτό
(η οθόνη απλά controller είναι).
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τραβηχτούν γραμμές απο την dinavin(η οποιοδηποτε αλλο παρομοιο συστημα) στο πορτ παγκάζ που είναι το άκρο της πλεξούδας ήχου.
ή να ξηλώσεις την πλεξούδα σου και να περάσεις πλεξούδα απο Ε46 χωρις navigation
Τα παραπάνω για Ε46 με ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ NAVI ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.

steliosm46
27-11-12, 00:11
Παιδιά απο οτι νομίζω με αυτή την οθόνη δεν συνδέεται ο ενισχυτής HK πλέον διότι το μηχάνημα έχει δικό του ενισχυτή..

Τα καλώδια των ηχείων δεν καταλήγουν στο ταμπλό? απλά τα ξεχωρίζει και συνδέονται πλέον απ τις 4 εξόδους της πηγής? σωστά? και δεν χρειάζεται να ξηλώσεις τίποτα..έτσι δεν είναι?

mormon
27-11-12, 00:21
στελιο την ιδια οθονη που πηρες την εχω κ εγω στο δικο μου!
την εχω ενα χρονο κ δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο!
ειναι πολυ καλητερη απο dynavin κ πολυ ευκολη στην εγκατασταση!
ειχα και εγω την οεμ την ξηλωσα κ την πουλησα!
οτι θες ειμαι στην διαθεση σου!
αμα θες βρισκομαστε κ στον χρηστο και την βλεπεις κ απο κοντα.

katsaraios
27-11-12, 00:26
Μηπως καλυτερα να την κραταγες και να εβαζες καποιο interface που θα σου δινει δυνατοτητα να "παιζεις" απο usb και sd card??





Τι να κάνω όμως έχω βαρεθεί να γράφω cd για να ακούσω μουσική..Η ΟΕΜ ούτε usb δεν έχει και απο οτι νομίζω ούτε RCA πρέπει να έχει αν θέλω να συνδέσω κάποιον ενισχυτή για καλύτερη ποιότητα μελλοντικά..

Σου εχω ηδη "προτεινει" την λυσηthumb
Με αυτο ξεχνας το cd ,γραφεις σε στικακι οτι θες και καλα ταξιδια :thumbsup:

gant
27-11-12, 00:27
στελιο την ιδια οθονη που πηρες την εχω κ εγω στο δικο μου!
την εχω ενα χρονο κ δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο!
ειναι πολυ καλητερη απο dynavin κ πολυ ευκολη στην εγκατασταση!
ειχα και εγω την οεμ την ξηλωσα κ την πουλησα!
οτι θες ειμαι στην διαθεση σου!
αμα θες βρισκομαστε κ στον χρηστο και την βλεπεις κ απο κοντα.

Σε ποιά σημεία είναι καλύτερη της dynavin, που φοράμε μερικοί ρε Χρηστάρα? :whistle:

steliosm46
27-11-12, 00:31
στελιο την ιδια οθονη που πηρες την εχω κ εγω στο δικο μου!
την εχω ενα χρονο κ δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο!
ειναι πολυ καλητερη απο dynavin κ πολυ ευκολη στην εγκατασταση!
ειχα και εγω την οεμ την ξηλωσα κ την πουλησα!
οτι θες ειμαι στην διαθεση σου!
αμα θες βρισκομαστε κ στον χρηστο και την βλεπεις κ απο κοντα.

Άντε ρε Χρήστο έτσι ένα τέτοιο πόστ περίμενα να δω και εγώ..χαχαχαχ

ναι ναι θα σου πω αν ειναι να βρεθούμε να το δώ..βασικά αν ξέρεις και κανένα που να την περάσει ακόμη καλύτερα..

Επίσης Χρήστο αυτο το καλώδιο 6μ που λέμε είναι μόνο για την σιντιέρα?
Είναι απαραίτητο να το πάρω ή οχι? εσύ το πήρες?
γιατί αν είναι μόνο για αυτό δεν το χρειάζομαι μιας και το μηχάνημα παίζει τα πάντα αλλα cd να θες παίζει πάλι απο μόνο του..τι λές? αν ξέρεις θα με βοηθούσε για να ξέρω αν είναι να το πάρω ή οχι για να του πω να την στείλει αν είναι..

Ευχαριστώ..thumb

mormon
27-11-12, 00:32
κ γιωργο ειναι ποιο κοντα σε εμφανιση στην oem, εχει επανω τα κουμπακια του τηλεφωνου
και εχει πολυ καλη ποιοτητα ηχου σε σχεση με την dynavin οπως μου ειπαν μερικα παιδια που την ακουσαν.

mormon
27-11-12, 00:35
εγω στελιο τα ξηλωσα ολα!
αφου το μηχανημα παιζει τα παντα!
εγω συγκεκριμενα τραβηξα καλωδια απο ολα τα ηχεια πισω
και τα συνδεσα σε ενισχυτη!
εχει αρκετο ξηλωμα αλλα κατα την προσωπικη μου γνωμη αξιζει!

mormon
27-11-12, 00:39
λογικα πρεπει να εχει μεσα ενα ανταπτορα μου συνδεετε στην πλεξουδα του αυτοκινητου αυτην εδω

dimtz
27-11-12, 13:39
κ γιωργο ειναι ποιο κοντα σε εμφανιση στην oem, εχει επανω τα κουμπακια του τηλεφωνου
και εχει πολυ καλη ποιοτητα ηχου σε σχεση με την dynavin οπως μου ειπαν μερικα παιδια που την ακουσαν.

μια αλλη απορια, οταν βαζεις τον φωτισμο της οθονης-κουμπια στο μεγιστο, δειχνουν τα κουμπια σαν ξεθοριασμενα? :whistle:

mormon
27-11-12, 14:43
οχι δεν δειχνουν σαν ξεθωριασμενα! δεν εχει καμια διαφορα με το υπολοιπο συνολο!

dimtz
27-11-12, 14:46
εμεις την πατησαμε, μισες δουλειες, αν και πιστευω μας τα βγαζει τα λεφτα που δωσαμε, απλα θα μπορουσε να ηταν καλυτερα

mormon
27-11-12, 14:59
φυσικα κ τα βγαζει τα λεφτα του αν αναλογιστεις τις δυνατοτητες που εχει!
αν δεν κανω λαθος καπου στα μπαξιματα ειχα σηκωσει φωτογραφιες αμα τις βρω θα τις σηκωσω εδω να τις δειτε!

fast-enough
27-11-12, 15:14
Το καλώδιο το χρειάζεσαι.
Τα αυτοκίνητα που δεν έχουν NAVI, έχουν στο ταμπλώ τροφοδοσίες, κεραία και καλώδια ηχείων. Τα δικά μας με την οθόνη τα έχουν όλα πίσω στο πορτμπαγκαζ επειδή η μονάδα radio (ΒΜ53 ή ΒΜ54) βρίσκεται εκεί (κάτω από το 6δισκο). στην οθόνη σου καταλήγουν 2 φύσες, οι οποίες δε θα κουμπώσουν στη νέα πηγή.
Πρέπει λοιπόν να το αγοράσεις το καλώδιο και να το περάσεις.
Πίσω θα βγάλεις τo DVD, το radio module και το 6δισκο.
θα συνδέσεις το καλώδιο που θα πάρεις, στα καλώδια που συνδέονταν πάνω στο BM54.

steliosm46
27-11-12, 20:35
Το καλώδιο το χρειάζεσαι.
Τα αυτοκίνητα που δεν έχουν NAVI, έχουν στο ταμπλώ τροφοδοσίες, κεραία και καλώδια ηχείων. Τα δικά μας με την οθόνη τα έχουν όλα πίσω στο πορτμπαγκαζ επειδή η μονάδα radio (ΒΜ53 ή ΒΜ54) βρίσκεται εκεί (κάτω από το 6δισκο). στην οθόνη σου καταλήγουν 2 φύσες, οι οποίες δε θα κουμπώσουν στη νέα πηγή.
Πρέπει λοιπόν να το αγοράσεις το καλώδιο και να το περάσεις.
Πίσω θα βγάλεις τo DVD, το radio module και το 6δισκο.
θα συνδέσεις το καλώδιο που θα πάρεις, στα καλώδια που συνδέονταν πάνω στο BM54.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου..thumb

Σήμερα μου έστειλε και αυτός e-mail και μου είπε οτι χρειάζεται για να δουλέψει γιατί τον ρώτησα αν είναι μόνο για την σιντιέρα κλπ..Και μου είπε χοντρικά αυτό που λες και εσύ..Οπότε αύριο θα το αγοράσω και αυτό για να μου τα στείλει όλα μαζί..

Δεν μου λές? απο πού να το περάσω το καλώδιο? αν βγάλω τα πλαστικά διπλά απ το κάθισμα τα μονοκόματα που είναι μέχρι πίσω?

Επίσης όταν λες θα βγούν το DVD,6δισκο εννοείς να βγούν τελείως έξω έτσι? όχι απλά θα καταργηθούν?

Ξέρει κανείς κάποιον ρε παιδιά θεσσαλονίκη να πάω να το περάσω? να είναι καλός όμως..

steliosm46
27-11-12, 20:36
φυσικα κ τα βγαζει τα λεφτα του αν αναλογιστεις τις δυνατοτητες που εχει!
αν δεν κανω λαθος καπου στα μπαξιματα ειχα σηκωσει φωτογραφιες αμα τις βρω θα τις σηκωσω εδω να τις δειτε!

Χρήστο εσύ το πέρασες μόνος?

Θεσσαλονίκη είναι κανενας δικός σου να το περάσω?

mormon
27-11-12, 22:14
εγω στελιο τα περασα μονος μου!
2 μερες γεματες μου πηρε!
αλλα αλαξα ηχεια μπρος πισω
περασα καλωδια απο τα ηχεια στους ενυσχητες
και καλωδια rca απο το μηχανακη στους ενισχητες!
εχει αρκετο ξηλωμα παντως!

gyiama
27-11-12, 23:00
Στελιο θελει λιγο προσοχη μιας και εχεισ hk αυτο το ανεφερεσ στον πωλητη?δεν θα κοψεις κανενα καλωδιο πουθενα. πες του να σου στειλει οδηγιες συνδεσης του καλωδιου.αν δεν το συνδεσεις σωστα δεν προκειται να παιξουν τα ηχεια σου. τον ενισχυτη του hk δεν τον καταργεις γιατι δεν θα παιζουν τα ηχεια σου. θελει ξηλωμα η κεντρικη κονσολα μπροστα για να βγαλεις την οθονη και να εχεις προσβαση στα καλωδια. το καπακι κατω απ το τιμονι και τα πενταλ και απο κει και περα ολα τα πλαστικα ως πισω μαζι με την πισω ταπετσαρια και το πλευρο του καθισματος. εφοσων θα τα βγαλεις ολα θελει κι αλλη μοκετα πισω στο πορτμπαγκαζ να σου ανοιξει και τον χωρο που καταλαμβανουν ολες αυτες οι συσκευες!καλωδιωση του navi δεν θα πειραξεις πουθενα μιας και για να την ξηλωσεις πρεπει να ξηλωσεις ολο το αυτοκινητο κυριολεκτικα.δεν ξερω αν πραγματι αξιζει τον κοπο ολο αυτο!εφοσων εχεις hk στο αμαξι εχεις την καλυτερη επιλογη απο θεμα ποιοτητας ηχουν που μπορειςν να εχεις απο μαμα ηχεια σε εργοστασιακες θεσεις! κριμα να τα χαραμισεις. η οθονη που πηρες δεν παιζει με την καμια ποιοτικοτερα απ οτι παιζουν τα ηχεια αυτα που εχεις. ισα ισα αν καταργησεις ενισχυτες θα παιζει πολυ χειροτερα!! ισως αν βολεψει να το περασουμε μαζι... αλλα δεν υποσχομαι τπτ στα σιγουρα μιας και θελει πολυ χρονο και πολυ ξηλωμα!!!

katsaraios
27-11-12, 23:03
Στελιο θελει λιγο προσοχη μιας και εχεισ hk αυτο το ανεφερεσ στον πωλητη?δεν θα κοψεις κανενα καλωδιο πουθενα. πες του να σου στειλει οδηγιες συνδεσης του καλωδιου.αν δεν το συνδεσεις σωστα δεν προκειται να παιξουν τα ηχεια σου. τον ενισχυτη του hk δεν τον καταργεις γιατι δεν θα παιζουν τα ηχεια σου. θελει ξηλωμα η κεντρικη κονσολα μπροστα για να βγαλεις την οθονη και να εχεις προσβαση στα καλωδια. το καπακι κατω απ το τιμονι και τα πενταλ και απο κει και περα ολα τα πλαστικα ως πισω μαζι με την πισω ταπετσαρια και το πλευρο του καθισματος. εφοσων θα τα βγαλεις ολα θελει κι αλλη μοκετα πισω στο πορτμπαγκαζ να σου ανοιξει και τον χωρο που καταλαμβανουν ολες αυτες οι συσκευες!καλωδιωση του navi δεν θα πειραξεις πουθενα μιας και για να την ξηλωσεις πρεπει να ξηλωσεις ολο το αυτοκινητο κυριολεκτικα.δεν ξερω αν πραγματι αξιζει τον κοπο ολο αυτο!εφοσων εχεις hk στο αμαξι εχεις την καλυτερη επιλογη απο θεμα ποιοτητας ηχουν που μπορειςν να εχεις απο μαμα ηχεια σε εργοστασιακες θεσεις! κριμα να τα χαραμισεις. η οθονη που πηρες δεν παιζει με την καμια ποιοτικοτερα απ οτι παιζουν τα ηχεια αυτα που εχεις. ισα ισα αν καταργησεις ενισχυτες θα παιζει πολυ χειροτερα!! ισως αν βολεψει να το περασουμε μαζι... αλλα δεν υποσχομαι τπτ στα σιγουρα μιας και θελει πολυ χρονο και πολυ ξηλωμα!!!
Πανο συμφωνω και επαναλαμβανω αφου ειναι κομπλε με ενισχυτη ας βαλει ενα interface να παιζει εξτρα sd-usb-aux και ειναι καλυτερος μακραν,μονο αρνητικο οτι δεν ειναι touchscreen η οθονη..

gyiama
27-11-12, 23:06
αυτο ακριβως ηθελα να πω Γιωργο αλαλ δεν θελω να τον κακοκαρδισω!!εγω εχω το dynavin το τελευταιο με το bc parctronik κλπ. μια μλκια και μιση την ψυχη μου βγαζει με τις παπαριες του! καλυτερο απ το εργοστασιακο ειδικα με hκ ΔΕΝ υπαρχει τελος!!

steliosm46
27-11-12, 23:28
τι να κάνω ρε παιδιά? να το ακυρώσω λέτε ? να ζητήσω τα χρήματα πίσω? θα δεχθεί?

αυτό το interface τι είναι, που μπαίνει και πόσο κοστίζει?

ρε γμτ ξέρω είναι καλή η ΟΕΜ αλλά αγόρασα την άλλη διότι έχει όλες τις εξόδους κλπ αν θέλω μελοντικά να συνδέσω κάποιον τετρακάναλο ενισχυτή ή και να αναβαθμίσω με κάποια ποιο ποιοτική μονάδα αφτερμαρκετ..

είχα στο μυαλό μου αργότερα μήπως βάλω καμια μονάδα focal..η ΟΕΜ θα μπορέσει να υποστιρίξει τέτοια μονάδα? ή ο ενισχυτής HK ? δεν είναι και πολλά watt απο οτι ξέρω..

steliosm46
27-11-12, 23:33
Στελιο θελει λιγο προσοχη μιας και εχεισ hk αυτο το ανεφερεσ στον πωλητη?δεν θα κοψεις κανενα καλωδιο πουθενα. πες του να σου στειλει οδηγιες συνδεσης του καλωδιου.αν δεν το συνδεσεις σωστα δεν προκειται να παιξουν τα ηχεια σου. τον ενισχυτη του hk δεν τον καταργεις γιατι δεν θα παιζουν τα ηχεια σου. θελει ξηλωμα η κεντρικη κονσολα μπροστα για να βγαλεις την οθονη και να εχεις προσβαση στα καλωδια. το καπακι κατω απ το τιμονι και τα πενταλ και απο κει και περα ολα τα πλαστικα ως πισω μαζι με την πισω ταπετσαρια και το πλευρο του καθισματος. εφοσων θα τα βγαλεις ολα θελει κι αλλη μοκετα πισω στο πορτμπαγκαζ να σου ανοιξει και τον χωρο που καταλαμβανουν ολες αυτες οι συσκευες!καλωδιωση του navi δεν θα πειραξεις πουθενα μιας και για να την ξηλωσεις πρεπει να ξηλωσεις ολο το αυτοκινητο κυριολεκτικα.δεν ξερω αν πραγματι αξιζει τον κοπο ολο αυτο!εφοσων εχεις hk στο αμαξι εχεις την καλυτερη επιλογη απο θεμα ποιοτητας ηχουν που μπορειςν να εχεις απο μαμα ηχεια σε εργοστασιακες θεσεις! κριμα να τα χαραμισεις. η οθονη που πηρες δεν παιζει με την καμια ποιοτικοτερα απ οτι παιζουν τα ηχεια αυτα που εχεις. ισα ισα αν καταργησεις ενισχυτες θα παιζει πολυ χειροτερα!! ισως αν βολεψει να το περασουμε μαζι... αλλα δεν υποσχομαι τπτ στα σιγουρα μιας και θελει πολυ χρονο και πολυ ξηλωμα!!!

Ναι του είπα εξ αρχής οτι είναι HK το σύστημα μου.Μου ζήτησε να του στείλω μερικές φωτογραφίες απ το ταμπλό..Του έστειλα..

και μετά μου είπε οτι απλά χρειάζεται το καλώδιο αυτό των 6μέτρων γιατί η φίσα την έχει πίσω μου λέει στο πορτ παγκάζ και οτι πλέον δεν θα παίζεις με τον ενισχυτή HK αλλά θα συνδέσεις τα ηχεία απευθείας στο μηχάνημα που έτσι και αλλιώς έχει δικό του ενισχυτή..Αυτά που είπε..
και μου είπε να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων κλπ που ξέρει για να κάνει τις συνδέσεις..


Εδώ είναι το μήνυμα του.

Yes, you will definitely need this long cable for installation. As I explained in the last message, your main pin connector is in the boot as your car has a BMW fitted LCD screen. You will need the 6 meters extension cable to connect the unit in the front dash to the pin connector in the boot. Basicly you just pass everything you received to an auto-electrician, who will know how to install it for you.

Regarding the existing amplifier in your car, which is not gona be used for our unit, as our unit has its own amplifier built in. So it doesn't matter it is switch on or off. The auto-electrician will just need to connect the speakers by splicing.

mormon
27-11-12, 23:49
στελιο κανονισε ποτε θες να βρεθουμε στο χρηστο
να το δεις απο κοντα!

mormon
27-11-12, 23:55
τα ηχεια τα hk που εχει το μ3 ειναι χαρτινα
οποτε αν θες καποια στιγμη σοβαρο ηχο μεσα στο αμαξι θα πρεπει να τα αλαξεις!
να ενα ηχειο hk

steliosm46
28-11-12, 00:02
ναι χρήστο το ξέρω , έχει καλούτσικο ήχο αλλά επειδή μαρέσει κάτι ποιο ποιοτικό για αυτό είπα για καμια μονάδα μελλοντικά..

οκ θα σου πω αν ειναι να βρεθουμε να δω τι εκανες..thumb

αυτή είναι η μονάδα παιδιά..
βάζω μια φωτογραφία εκτός απ το λίνκ που είχα κάνει ποστ

https://img826.imageshack.us/img826/2074/dsc19641n.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/826/dsc19641n.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

mormon
28-11-12, 00:08
ολοιδια με την δικια μου ειναι!

katsaraios
28-11-12, 00:15
τα pins της φισσας ειναι σιγουρα συμβατα με την φισσα που φοραει το αυτοκινητο??
μακαρι ολα να ειναι οκ και να το ευχαριστηθεις καλυτερα.
καλοριζικη αν αποφασισεις να την βαλεις.

gyiama
28-11-12, 09:44
τα ηχεια του hk ειναι μελετημενα για τον χωρο του αυτοκινητου και ειναι ρυθμισμενα και συμβατα με τον δικο τους ενισχυτη! με αλλον ενισχυτη η θα τα καψει η θα μπαινει σε protection λογο χαμηλης Ωμικης αντιστασης που εχουν. αν εχεις σκοπο να βαλεις μοναδες και ενισχυτες τοτε οκ ξη΄λωσε οτι εχεις μιας και θα σου ειναι περιτο. απλα θελει πολυ ξηλωμα και αν πεις για να τα πουλησεις τοτε σιγουρα πρεπει να βγουν με προσοχη διαφορετικα θα ειναι ψιλοαχρηστα αν κοπουν καλωδια κλπ

steliosm46
29-11-12, 12:07
Λοιπόν τελικά έρχεται η μονάδα, αγόρασα και το καλώδιο που χρειάζεται μέχρι πίσω..

αρχικά θα τα δουλέψω έτσι(κανονικά απ τις εξόδους της μονάδας) δεν θα τοποθετήσω ακόμη μονάδα ηχείων και αργότερα ίσως τοποθετήσω κάποιον τετρακαναλο ενισχυτή και μονάδες αφτερμάρκετ..θα δούμε Ωστόσο σκέφτομαι μιας και θα βγάλω πλαστικά να περάσω το καλώδιο για την μονάδα λέω να περάσω και κανένα ζευγάρι RCA και εντολή για μελλοντικά που ίσως βάλω ενισχυτή για να μην ξαναξηλώνω..
Αυτα..

Στην θεσσαλονίκη ένα μαγαζί Mega Sound το ξέρει κανείς? είχα μια συζήτηση με ένα φίλο και μου είπε αυτόν..Τον γνωρίζει κανείς? είναι καλός?
Βρίσκεται κάτω τούμπα Κλεάνθους 15..

η όποιος έχει κάποιον να μου προτείνει έχει καλός..

Ευχαριστώ..thumb

dimtz
29-11-12, 13:47
steliosm46 εγω θα σου προτεινα να παρεις και μια καμερα που μπαινει πισω στο σποτακι, 12 euro περιπου απο ebay μαζι με μεταφορικα, αφου ξηλωνεις που ξηλωνεις να τελειωνεις μια και καλη, αξιζει το μπαξιμο thumb

steliosm46
29-11-12, 20:23
steliosm46 εγω θα σου προτεινα να παρεις και μια καμερα που μπαινει πισω στο σποτακι, 12 euro περιπου απο ebay μαζι με μεταφορικα, αφου ξηλωνεις που ξηλωνεις να τελειωνεις μια και καλη, αξιζει το μπαξιμο thumb

τι κάμερα?για το παρκάρισμα? έχω parcking sensors

dimtz
29-11-12, 20:41
τι κάμερα?για το παρκάρισμα? έχω parcking sensors

αλλο το ενα και αλλο το αλλο, με το που βαζεις οπισθεν θα σου δειχνει μεσα το μονιτορ τι γινετε πισω, καλη φαση

mormon
29-11-12, 23:00
Στελιο ειναι παρα πολυ καλο μαγαζι!
θα μεινεις πολυ ικανιποιημενος!
η καμερουλα ειναι ενα γκατζετακι που μπαινει στην θεση
τις μιας μπλαφονιερας της πινακιδας!
μολις βρω φωτο θα την ανεβασω!

mormon
29-11-12, 23:02
https://www.aliexpress.com/wholesale/wholesale-car-camera-for-e46.html

sierra
05-12-12, 15:00
Τώρα υπάρχουν κάμερες ασύρματες και δεν χρειάζονται καλώδια ούτε ξυλώματα ... thumb

gant
09-12-12, 00:51
Τώρα υπάρχουν κάμερες ασύρματες και δεν χρειάζονται καλώδια ούτε ξυλώματα ... thumb

Πάνο διάβασα αυτό, πήγα σε κατάστημα στεροφωνικών και ρώτησα.
Μου είπε ότι είχε φέρει 5 ασύρματες και τις επέστρεψε γιατί είχαν πολύ παράσιτο, οριζόντιες γραμμές και μερικές φορές διακοπές.
Μου πρότεινε με 100ε με τα περαστικά, μιά κάμερα που είναι ενσωματωμένη σε πλαίσιο πινακίδας και την έμπαξα.
Καλή έγχρωμη εικόνα.

sierra
10-12-12, 01:10
Εμένα μου το είπε αυτός που έχει κάνει προσφορά στο φόρουμ (AUTOSYNTHESIS). Δεν τον ρώτησα πολλά γιατί έχω τους σένσορες και είπα να μην βάλω κάμερα. Δεν ήξερα ότι έχουν πρόβλημα... thumb

gant
10-12-12, 08:14
Εμένα μου το είπε αυτός που έχει κάνει προσφορά στο φόρουμ (AUTOSYNTHESIS). Δεν τον ρώτησα πολλά γιατί έχω τους σένσορες και είπα να μην βάλω κάμερα. Δεν ήξερα ότι έχουν πρόβλημα... thumb

Κάνε του μια ερώτηση για την ποιότητα της εικόνας.
Ισως αυτές να μη έχουν πρόβλημα και να έχουν του δικού μου που το πιθανότερο είναι να είναι και άλλου κατασκευαστή.

sierra
10-12-12, 14:41
Κάνε του μια ερώτηση για την ποιότητα της εικόνας.
Ισως αυτές να μη έχουν πρόβλημα και να έχουν του δικού μου που το πιθανότερο είναι να είναι και άλλου κατασκευαστή.

Ναι θα πάω...

gant
10-12-12, 18:49
Η κάμερα τοποθετημένη. Τα parkatronic ήδη υπήρχαν απ το 2008, απλά έγινε επαναρύθμιση του βομβητή με την απόσταση του αντικειμένου που πλησιάζει το αυτοκίνητο.
https://img705.imageshack.us/img705/214/bmw1rw.jpg
https://img834.imageshack.us/img834/4305/bmw2qx.jpg
https://img51.imageshack.us/img51/7618/bmw3xk.jpg

sierra
12-12-12, 14:55
Η κάμερα τοποθετημένη. Τα parkatronic ήδη υπήρχαν απ το 2008, απλά έγινε επαναρύθμιση του βομβητή με την απόσταση του αντικειμένου που πλησιάζει το αυτοκίνητο.
https://img705.imageshack.us/img705/214/bmw1rw.jpg
https://img834.imageshack.us/img834/4305/bmw2qx.jpg
https://img51.imageshack.us/img51/7618/bmw3xk.jpg

Σήμερα πήγα Autosynthesis. Αυτή την κάμερα προτείνει και ο κύριος Θωμάς (δεν θυμάμαι μάρκα), αλλά την δίνει με εγγύηση ότι δεν έχει πρόβλημα κανένα. Μου είπε ότι η κάμερα κάνει 120 ¤ περίπου και 50 ¤ το μοντουλάκι για το ασύρματο, δηλαδή 170. Μου είπε "περίπου" λόγω φόρουμ...

dimtz
12-12-12, 16:36
με 15 euro και με λιγη βοηθεια απο εμας-φορουμ την περνας, αυτην που εβαλα εγω ειναι επισης εγχρωμη και εχει διαφορα νουμερα πανω -αποσταση, το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ασυρματη, ε και??????? μια φορα θα την περασεις και τελος, εκτος και αν σου περισσευουν τα χρηματα

gant
13-12-12, 22:33
Σήμερα πήγα Autosynthesis. Αυτή την κάμερα προτείνει και ο κύριος Θωμάς (δεν θυμάμαι μάρκα), αλλά την δίνει με εγγύηση ότι δεν έχει πρόβλημα κανένα. Μου είπε ότι η κάμερα κάνει 120 ¤ περίπου και 50 ¤ το μοντουλάκι για το ασύρματο, δηλαδή 170. Μου είπε "περίπου" λόγω φόρουμ...

Παναγιώτη ο δικός μου με τα περαστικά πήρε 100 και με απόδειξη παρακαλώ.
Κάποτε σου έκλεινε ραντεβού για μετά 3-4 μέρες.
Παντού όμως χτυπάει η κρίση και απ ότι είδα, κάθονται και ξύνονται πλέον.

sierra
13-12-12, 23:26
Πιστεύω ότι παίζουν λίγο ρόλο και οι μάρκες αν δεν κάνω λάθος. Τι να σου πω. Πάντως αυτός λεει ότι δεν έχουν πρόβλημα οι δικές του...

sierra
13-12-12, 23:48
Αυτός είναι ο κος Θωμάς της AUTOSYNTHESIS απο την έκθεση της Γερμανίας σαν αντιπρόσωπος της DYNAVIN στην Ελλάδα μετά τον Ζερβουδάκη.

aristent
14-12-12, 06:36
Αυτός είναι ο κος Θωμάς της AUTOSYNTHESIS απο την έκθεση της Γερμανίας σαν αντιπρόσωπος της DYNAVIN στην Ελλάδα μετά τον Ζερβουδάκη.
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16452&d=1355438868


και πισω βλεπω μια Ε60 λευκη,....κατα το ημιση,γιατι η υπολοιπη ειναι ντυμενη, αστοχα θα ελεγα, με μεμβρανη .......κριμα γιατι με ενα ωραιο ζαντολαστιχο και κανενα Μ-Πακ θα τραβουσε τα βλεμματα πολυ καλυτερα,ασχετα εαν ο στοχος ηταν να δειξει τα ηλεκτρονικα του εσωτερικου ο κ.Θωμας.:original:

ΥΣ....Κατερινα? εσυ εκει?:thumbsup:

Stamatis
14-12-12, 13:57
Για καποιο λογο δεν θα ηθελα να τσακωθω μαζι του

aristent
14-12-12, 14:08
αν αυτο ειναι πραγματικα το δεξι χερι του και δεν ειναι φωτοσοπ,αστα να πανε!!!!....ουτε σφαλιαρα δεν ειναι να φας!!!:hystericalbs1:

doctore
14-12-12, 15:28
Δεν είναι φώτοσοπ.
Τα χέρια του είναι πιο φαρδιά από 10" netbook !

Για να πιάσει microSD να τη βάλει σε dynavin δυσκολεύεται πάρα πολύ.

gant
14-12-12, 15:33
Εγώ πάλι είχα κάποιες επιφυλάξεις μήπως κάνει πλάκα ο Παναγιώτης και είναι κανένα φωτοσόπι.
Το κεφάλι του είναι υπερδιπλάσιο των κοριτσιών!
Μιά μπάτσα η κεφαλιά και έγραψες κάσα. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
14-12-12, 17:53
Ειναι ωραιος τυπος ο Θωμας :th_Laie_67-1: Σε αυτον εβαλα το Dynavin και τη καμερα-πλαισιο στο Compact. Καλη δουλεια και καλες ρετσινες :hystericalbs1:

sierra
14-12-12, 20:48
Παιδιά δεν είναι φωτοσόπ. Είναι αληθινός. Το χέρι μου όταν τον χαιρετάω χάνετε μέσα στο δικό του. Θα γελάει όταν το διαβάζει. Ωραίος τύπος και εξυπηρετικός... :thumbsup:

BabisStinson
15-12-12, 08:51
Παιδιά σε Ε46 με A/C και όχι κλιματισμό η εγκατάσταση οθόνης της Dynavin είναι αδύνατη, ή θα χρειαστεί πολύ κόψε-ράψε-ξήλωνε στο ταμπλώ για να μπει?

BabisStinson
15-12-12, 09:14
Kαι μία ακόμα ερώτηση: Η Dynavin ποιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιεί ως stock? Αν και με τα WinCE θα μπορείς να της φορτώσεις τα πάντα πάνω..

gant
15-12-12, 12:48
Οποιο προγραμμα θελεις. Εγω εχω 6 διαφορετικα

gyiama
15-12-12, 15:39
Παιδιά σε Ε46 με A/C και όχι κλιματισμό η εγκατάσταση οθόνης της Dynavin είναι αδύνατη, ή θα χρειαστεί πολύ κόψε-ράψε-ξήλωνε στο ταμπλώ για να μπει?

Είναι δύσκολο μιας και οι ντιζες Απ τους περιστρεφομενους διακόπτες δεν κατεβαίνουν κατω

Φοίβος
01-01-13, 17:03
Εγώ έβαλα στο 46άρι μου Dinavin αλλά δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος με την απόκριση της οθόνης (αφή)!! Έπρεπε να κάνεις τις επιλογές με το stick που σου δίνει μαζί αν ήθελες να είσαι ακριβής!! Επίσης (είχα την εγκατάσταση με android) με βασάνισε πολύ να εγκαταστήσω το Navigon (σπασμένο-στο κινητό μου δουλεύει μια χαρά) που και τελικά δεν δούλεψε!! :( Επίσης το πρόγραμμα που έχει προ-εγκατεστημένο (iGo) είναι μεν καλό, αλλά δεν είναι το Prime που είναι και το καλύτερο!! Στα αρνητικά του προγράμματος συμπεριλαμβάνεται οτι πριν από κάθε φράση προσανατολισμού ακούγονταν ένα τρομερά δυνατό τσικ που σου πιρούνιαζε τα αυτιά!!! Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και σε άλλον που εγκατέστησε το ίδιο σύστημα και έτυχε να συναντηθούμε!!! :( Σύμφωνα με τον κατασκευαστή και τον τοποθετητή... έφταιγε ο ενισχυτής....!!!!!!!! :/

andreas-d
03-02-13, 21:02
Είναι δύσκολο μιας και οι ντιζες Απ τους περιστρεφομενους διακόπτες δεν κατεβαίνουν κατω

σιγουρα ειναι με ντιζες??? το εχεις δει?
γιατι σκεφτομαι να βαλω και εγω, εχω μια 316i 2000μοντελο με a/c αλλα η λειτουργια των περιστεφομενων διακοπτων δεν νομιζω να ειναι με ντιζα, αλλα ηλεκτρικη απλα περοστρεφομενη, αφου ο ενας που ρυθμιζει μου θες να παει ο αερας ερχεται κουλουρα δεν εχει στοπ.

gyiama
03-02-13, 22:22
αν θυμαμαι καλα εχει 1 ντιζα τωρα τι να πω δεν παιρνω ορκο ο γιαννης κομπακτ το θυμαται καλυτερα

andreas-d
04-02-13, 21:19
αν θυμαμαι καλα εχει 1 ντιζα τωρα τι να πω δεν παιρνω ορκο ο γιαννης κομπακτ το θυμαται καλυτερα

αντε να δουμε? ξερει κανενας σιγουρα αν εχει ντιζες το 316i 2000μοντελο, αν δεν εχει θα προχωρησω σε αγορα 7'' αλλιως παω media markt και χτυπαω ενα tomtom pna.

Leonidas_E39
08-12-13, 20:53
Τιμη Χώμα με Android 4.0 , οθονη 8 ιντων και με το site αξιοπιστο.

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_DVD_Players/1_DIN_Car_DVD_Player/Android_Car_DVD_Player_For_BMW_Road_Sturm_II_-_8_Inch_Screen_GPS_8GB_Internal_Memory_DVB-_T_1_DIN/

wheelman
08-12-13, 21:39
Τιμη Χώμα με Android 4.0 , οθονη 8 ιντων και με το site αξιοπιστο.

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_DVD_Players/1_DIN_Car_DVD_Player/Android_Car_DVD_Player_For_BMW_Road_Sturm_II_-_8_Inch_Screen_GPS_8GB_Internal_Memory_DVB-_T_1_DIN/

Καλή φάση, έχω ψωνίσει και εγώ από αυτούς.

Το θέμα είναι ότι δεν δίνουν μαζί το module
για τα χειριστήρια του τιμονιού και δεν ξέρω αν
συνεργάζεται κάποιο άλλο με αυτή την πηγή.
Ακυρο με 50 ευρώ (https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct2.aspx?Id=354133) είναι ΟΚ....

Επίσης έχει μία είσοδο usb, οπότε αν συνδέσεις το wifi,
θα πρέπει είτε να χρησιμοποιήσεις την micro usb στην πρόσοψη

-που αφενός δεν βολεύει γιατί θα κρέμεται σαν @@@ το stick,
αφετέρου από το βάρος με τον καιρό θα έχεις πρόβλημα γιατί "λασκάρει"-

είτε να φορτώνεις τραγούδια στην 16άρα sd που θα έχεις το s/W για το gps
οπότε ή θα αλλάζεις τραγούδια μία στο τόσο ή θα έχεις πολλές κάρτες.

https://bmwfans.gr/forum/images/icons/icon10.gif Καλόμαθα με το Dynavin :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Prevezanos
14-01-14, 19:33
Το έχει βάλει κάποιος το https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_DVD_Players/1_DIN_Car_DVD_Player/Android_Car_DVD_Player_For_BMW_Road_Sturm_II_-_8_Inch_Screen_GPS_8GB_Internal_Memory_DVB-_T_1_DIN/ ; Αν ναι, θα τον παρακαλούσα να μας πει εντυπώσεις.

Βρήκα ένα άλλο multimedia system με Android από Αμερική για Ε46, το AVIN Avant series, που φαίνεται πολύ καλύτερο από όλα στο link https://avinusa.com/bmw-e46-full-android-gps-navigation-system.html
αλλά είναι αρκετά ακριβό και δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο.

Λέει ότι παίζει τα πάντα από ήχο και εικόνα, έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Dynavin D99+ και πολλά επιπλέον που δεν έχει το D99+. Εχει και Ελληνικό μενού.

Ευρώπη δεν φαίνεται να υπάρχει dealer. Εάν υπάρχει κάποιος που το ξέρει ή το έχει βάλει θα ήθελα τα φώτα του γιατί όπως το βλέπω είναι απλά κορυφαίο αν και τσιμπιμένο σε τιμή.