PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΥΣΙΜΟ



ΜΙΧΑΛΗΣ
05-07-10, 11:50
Ήλιος, αέρας και κυρίως ζάχαρη είναι τα κύρια συστατικά του οικολογικού καυσίμου, το οποίο τροφοδοτεί με ενέργεια το σπίτι και το μηχανάκι του ηλεκτρολόγου-μηχανικού Μιχάλη Καλογεράκη, από την περιοχή Κοκκίνη Χάνι του Ηρακλείου Κρήτης. Ο επιστήμονας-ερευνητής έχει πάψει να αγχώνεται εδώ και περίπου έναν χρόνο για τα τιμολόγια της ΔΕΗ, αλλά και για την αύξηση της τιμής της βενζίνης, αφού την έχει αντικαταστήσει με το οικολογικό καύσιμο που φτιάχνει ο ίδιος στο σπίτι του.

Μιλώντας στην «Espresso» ο κ. Καλογεράκης τόνισε ότι ύστερα από έρευνα που έκανε, διαπίστωσε ότι οτιδήποτε έχει ζάχαρη μπορεί να παράξει καύσιμο: «Εφτιαξα λοιπόν μόνος μου έναν αποστακτήρα, τον οποίο τροφοδότησα κατευθείαν από τα φωτοβολταϊκά συστήματα που έχω στην ταράτσα και τις ανεμογεννήτριες που βρίσκονται στην αυλή του σπιτιού και άρχισα να μαζεύω οτιδήποτε περιείχε ζάχαρη: από φρούτα που είχαν σαπίσει (σταφύλια, καρπούζια, πεπόνια κ.λπ.), μέχρι ζαχαροκάλαμο. Η συνταγή είναι η εξής: τα βάζω όλα σε μια πλαστική δεξαμενή και ρίχνω λίγη μαγιά και νερό.

»Υστερα από τρία εικοσιτετράωρα και αφού γίνει ζύμωση, το μίγμα αυτό μετατρέπεται σε καθαρό οινόπνευμα που χρησιμεύει ως καύσιμο. Με το δικό μου σύστημα μπορώ να βγάλω δέκα λίτρα καύσιμο τη μέρα. Τα δέκα αυτά λίτρα μού καλύπτουν 450- 500 χιλιόμετρα με το δίκυκλο. Τους τελευταίους έντεκα μήνες έχω κάνει 9.000 χιλιόμετρα . Επίσης, το συγκεκριμένο καύσιμο που καίει το μηχανάκι είναι πεντακάθαρο και δεν αφήνει κατάλοιπα, ούτε μαυρίλα στην εξάτμιση. Τώρα σκοπεύω να το δοκιμάσω και σε αυτοκίνητο».

Και ως γνήσιος Κρητικός, ο κ. Καλογεράκης χαρακτηρίζει το καύσιμό του ως μια πολύ δυνατή ρακή 75 βαθμών, που μπορείς κάλλιστα να πιεις: «Αν το αραιώσει κάποιος με νερό, μπορεί ακόμη και να το πιει χωρίς να έχει πρόβλημα».

Το ζαχαροκάλαμο αποτελεί το «Α και το Ω» των σχεδίων του ηλεκτρολόγου-μηχανικού: «Πρόκειται να γεμίσω με το φυτό αυτό μια έκταση εκατό τετραγωνικών μέτρων από την οποία ευελπιστώ να παράγω τουλάχιστον τρεις τόνους καύσιμο τον χρόνο για τη θέρμανση του σπιτιού και για την κίνηση του δικύκλου μου» μας λέει ο κ. Καλογεράκης και προσθέτει: «Το ζαχαροκάλαμο είναι η καλύτερη λύση αφού δεν το στερείς από κανέναν ως τροφή, ενώ παράλληλα φυτρώνει σε έλη, βάλτους και πάνω απ' όλα είναι ανθεκτικό αφού μπορεί να αντέξει τα λύματα. Παράλληλα, δεν θέλει φροντίδα και καλλιέργεια, παρά μόνο κόψιμο και πότισμα».


Δημοσίευμα σε εφημερίδα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
05-07-10, 12:08
ουουπς!!μαλλον το ανοιξα σε λαθος τοπικ απ οτι βλεπω τωρα!!ας το μετακινησει καποιος αντμιν αν εχει την ευγενη καλοσυνη και θα προσεχω απ την επομενη!!:thnx:

NickE60
05-07-10, 12:12
Ωραίος ο Κρητικός! thumb
..Άντε μπας και ξεφύγουμε από τα "δίκτυα" γενικώς και δούμε καμια προκοπή...

BILL007
05-07-10, 12:28
Το συγκεκριμένο το είχα ακούσει πριν απο 3 χρόνια πάλι.

Δεν είμαι χημικός και ούτε ξέρω τι είναι αυτό που έχει φτιάξει,πάντως το έχω δει live να το βάζει στο μηχανάκι και να φεύγει...

Να δούμε τα βιοκαύσιμα τι ρόλο θα βαρέσουν τα επόμενα χρόνια...

ΜΙΧΑΛΗΣ
05-07-10, 12:46
λιγο ψαξιμο και μια δοκιμη θα μας πεισει!!!Τωρα που η τιμη της βενζινης θα φτασει τα 2 ευρω το λιτρο μεχρι το τελος του χρονου, πιστευω εναν μικρο αποστακτηρα και μερικα ζαχαροκαλαμα, αρκετοι μπορουμε να βρουμε-παραγουμε!:thumbsup:Εγω στο νησι εχω ηδη 2 σπιτια που δουλευουν με ανεμογεννητριες (δικης μας κατασκευης 1kw) αυτονομα!Για να δουμε τι θα δουμε κι απ'αυτο....:original:

nikos ///M
05-07-10, 15:19
το ειχα δει και γω σε μια πρωινη εκπομπη
ειναι πραγματικα απιθανο
μακαρι να προχωρισει το θεμα!

Κωνσταντίνος
05-07-10, 16:37
Αν κατάλαβα καλά, το δίκυκλο του χωρίς καμμιά μετατροπή και με τον συμβατκό κινητήρα, καίει το απόσταγμα που παράγει ο ίδιος ;;;

Μάλιστα, βλέπω σε λίγα χρόνια αντί να κυνηγάμε βενζίνη με τα περισσότερα οκτάνια, να ψάχνουμε να βρούμε το "φρουτοζούμι" με το μεγαλύτερο ποσοστό οινοπεύματος.

Ωραίος πάντως...

nikos ///M
05-07-10, 18:27
Αν κατάλαβα καλά, το δίκυκλο του χωρίς καμμιά μετατροπή και με τον συμβατκό κινητήρα, καίει το απόσταγμα που παράγει ο ίδιος ;;


το μηχανακι ειναι καινουργιο χωρις καμια μετατροπη
και δεν το εχει βαλει ποτε βενζινη!

NickE60
05-07-10, 19:15
Είχα βάλει πιτσιρικάς οινόπνευμα σ' ένα δίχρονο Yamaha 50αρι εντουράκι, είχα μείνει από βενζίνη, πουθενά βενζινάδικο, αλλά είχε κοντά ένα μινι-μάρκετ... παίρνω ένα μπουκάλι καθαρό οινόπνευμα (ήταν και φτηνό τότε.. εποχή 79-80) το ρίχνω μέσα κι άντε γεια.... χαχαχα μονο του ανέβαζε.. ρελαντί 3-4000 στροφές, δεν ήθελε γκάζι, με συμπλέκτη και φρένο ρύθμιζα τις στροφές... και στα φανάρια σβήσιμο απ' το διακόπτη... μη γίνουμε και ρεζίλι.... χαχαχαχαχαχαχα εποχές.....

...με όλα αυτά σκέφτομαι πως η εποχή της εύκολης λύσης (πετρέλαιο-ορυκτά καύσιμα) σύντομα θα τελειώσει... ξαναρχίζουμε απ' το 0 όσον αφορά την ενέργεια και πιστεύω πως θα καταλήξουμε τελικά στο νερό (υδρογόνο). Είναι θέμα χρόνου (10-15 χρόνια) να εκμεταλλευτεί η ανθρωπότητα τις φυσικές δυνάμεις τόσο σωστά ώστε η παραγωγή υδρογόνου (ηλεκτρόλυση) να είναι η ευκολότερη υπόθεση ..και αυτό θα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην παγκόσμια οικονομική κρίση που ήδη ωθεί την έρευνα-οικονομία-ανάπτυξη σε νέες μορφές ενέργειας ....όπου τα γνωστά μονοπώλια θα είναι δύσκολο να λειτουργήσουν τόσο αυταρχικά και ελεύθερα όσο σήμερα...

BILL007
05-07-10, 21:44
όπου τα γνωστά μονοπώλια θα είναι δύσκολο να λειτουργήσουν τόσο αυταρχικά και ελεύθερα όσο σήμερα...

Νίκο εδω θα διαφωνίσω. Τα μονοπώλια απλά θα αλλάξουν προσανατολισμό.Πάντα υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Ακόμα και με τις εναλλακτικές, οικολογικές πηγές ενέργειας.Δυστηχώς...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

NickE60
05-07-10, 22:09
Νίκο εδω θα διαφωνίσω. Τα μονοπώλια απλά θα αλλάξουν προσανατολισμό.Πάντα υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.Ακόμα και με τις εναλλακτικές, οικολογικές πηγές ενέργειας.Δυστηχώς...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

όταν θα βάλω 1 στρέμμα θερμοκήπια με ζαχαρότευτλα, ή καρπούζια, ή καλαμπόκι, που θα μου δίνουν καύσιμο για να λειτουργεί γεννήτρια μερα-νύχτα με μηδενικούς ρύπους και άλλο ένα στρέμμα με φωτοβολταικά πάνελ και 2-3 ανεμογεννήτριες ...ας έρθουν να μου πουλήσουν ενέργεια...

εκτός αν αρχίσουν τα παιχνίδια με τους νόμους και μας πουν ότι έκλεισε η τρύπα του όζοντος και ότι το πετρέλαιο τελικά είναι το οικολογικότερο καύσιμο ..και ότι τα αποθέματα είναι τεράστια και ανεξάντλητα και ότι είχαν κάνει λάθος εκτίμηση... και ότι η τιμή του ήταν τελικά δυσανάλογα υπερβολική... αν μας τρελάνουν πάλι δηλαδή...

BILL007
05-07-10, 22:28
Toυς έχω εμπιστοσύνη μην φοβάσαι...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdo wn: Ολο και κάτι θα εφεύρουν για το καλό μας πάντα...

paganis
06-07-10, 00:02
ως γεωπονος-μηχανολογος...γνωριζω την διαδικασια και τις τεχνικες...αλλα ποτε δεν το επιχειρησα,...! τωρα με την βενζινη στα προθυρα των 2 ευρω,,νομιζω ..οτι αξιζει η προσπαθεια...

oldcarskickass
06-07-10, 06:45
όταν θα βάλω 1 στρέμμα θερμοκήπια με ζαχαρότευτλα, ή καρπούζια, ή καλαμπόκι, που θα μου δίνουν καύσιμο για να λειτουργεί γεννήτρια μερα-νύχτα με μηδενικούς ρύπους και άλλο ένα στρέμμα με φωτοβολταικά πάνελ και 2-3 ανεμογεννήτριες ...ας έρθουν να μου πουλήσουν ενέργεια...

εκτός αν αρχίσουν τα παιχνίδια με τους νόμους και μας πουν ότι έκλεισε η τρύπα του όζοντος και ότι το πετρέλαιο τελικά είναι το οικολογικότερο καύσιμο ..και ότι τα αποθέματα είναι τεράστια και ανεξάντλητα και ότι είχαν κάνει λάθος εκτίμηση... και ότι η τιμή του ήταν τελικά δυσανάλογα υπερβολική... αν μας τρελάνουν πάλι δηλαδή...

Τα πάντα είναι οικονομικά.

Αφού ξέρεις τι λένε, οικονομολόγος είναι αυτός που μελετάει αύριο τη λύση που << εφηύρε >> παράπροχτές εφάρμοσε προχτές και αποδεδειγμένα απέτυχε χθες.

Δε μπορείς ποτέ να ξέρεις τι γίνεται.

Εδώ με την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πετραλαϊκή κρίση το 70 έλεγαν ότι τα ορυκτά καύσιμα γιοκ στα επόμενα 20 χρόνια.

Ανταυτού ΣΥΝΕΧΩΣ καταναλώνουμε ΟΛΟΕΝΑ και περισσότερα ορυκτά καύσιμα (δλδ ξοδεύουμε και περισσότερα και κάποιοι άλλοι τα τσεπώνουν).

Άσε που αρχίζουν και διατυπώνονται θεωρίες ότι τα ορυκτά καύσιμα είναι ανανεώσιμα (με πραγματική βάση).