PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] αλλαγη κινητηρα;



stavros67
04-07-10, 19:26
Παιδια γεια σας. Εχω ενα προβληματακι και δεν ξερω τι να κανω. Οταν βαζω μπροστα το αμαξι (οχι ομως παντα) μου βγαζει λιγο καπνο, αλλα μετα σταματαει.(μαλλον καιει λαδακι) τι να κανω να τον αλλαξω ή γινεται επισκευη;αν χρειαζεται αλλαγη ξερει καποιος για μεταχειρισμενη αλλα καλή; bmw 316 e 46 2003. Ευχαριστω.

BILL007
04-07-10, 22:12
Τι καπνό?Άσπρο?

DIMITr|S
04-07-10, 22:42
Παιδια γεια σας. Εχω ενα προβληματακι και δεν ξερω τι να κανω. Οταν βαζω μπροστα το αμαξι (οχι ομως παντα) μου βγαζει λιγο καπνο, αλλα μετα σταματαει.(μαλλον καιει λαδακι) τι να κανω να τον αλλαξω ή γινεται επισκευη;αν χρειαζεται αλλαγη ξερει καποιος για μεταχειρισμενη αλλα καλή; bmw 316 e 46 2003. Ευχαριστω.

καλα μην το δενεις οτι σονι και ντε ειναι λαδι.....δεν εχεις και κανενα παλιο αμαξι.....παρατηρεις μειωση στη στάθμη των λαδιών?

oldcarskickass
05-07-10, 06:32
Λογικά είναι λαδάκι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων.

Αν η κατανάλωση είναι μέσα ή κάτω από τα όρια του κατασκευαστή, no need to worry.

stavros67
05-07-10, 07:39
Ναι λιγη μειωση παρατηρω. Μαλλον θα το παω για επισκευη

stavros67
05-07-10, 07:43
αν ειναι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων, αυτο φτιαχνεται ευκολα;

dimis_gr
05-07-10, 08:30
Αναλόγος την μείωση..ο κατασκευαστής λέει από πόσα μέχρι τόσα λίτρα λάδι στα 1000χλμ. Κάτσε δες πόσα καίει και μετά η ανακατασκευή γιατί μπορεί να μην χρειάζεται

NickE60
05-07-10, 09:22
αν ειναι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων, αυτο φτιαχνεται ευκολα;

θα βγει το καπάκι, οπότε θα δεις και τα υπόλοιπα...πιθανά "αρπάγματα" στους κυλίνδρους που ανεβάζουν λάδι κλπ? Τα μπουζί σου τι όψη έχουν? Βλέπεις κάποιο να έχει πολύ διαφορετικό χρώμα από τα υπόλοιπα? Συμπίεση κυλίνδρων έχεις τσεκάρει? Θέλει λίγο ψάξιμο πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε... thumb

Πρέπει πρώτα όμως να σιγουρευτείς ότι είναι "λαδάκι" κι όχι κάτι άλλο. Από συμπλήρωμα? τι σου ζητάει?

stavros67
05-07-10, 11:32
θα το τσεκαρω τωρα οταν κανει τα 1000 οπως μου ειπαν απο το συνεργειο της bmw και μετα θα δω για το ποσο λαδι καιει.Τα ορια του ποια ειναι στο λαδι;

dimtz
05-07-10, 12:05
μηπως εχεις βαλει λαθος λαδι? αν οχι κατα 90% εισαι για τσιμουχακια βαλβιδων, το να σου καιει 100 με 200 ml καθε 3000 χιλιομ δεν ειναι και προβλημα, αλλα αν εκαιγε τοσο δε θα σου καπνιζε καν

ghost-rider
05-07-10, 14:01
Αν καπνιζει λιγο μονο οταν παιρνει μπροστα θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις. Πολλες μηχανες το κανουν και συνεχιζουν να δουλευουν για πολλα χιλιομετρα ακομα. Αν χρισημοποιεις λαδι 5-40, δοκιμασε με ενα 10-40 μηπως ελαττωθει. Γενικοτερα ανεβα ενα κλικ στον πρωτο δεικτη ιξωδους. Απο εκει και περα τσεκαρε τη συμπιεση σου και την πιεση λαδιου σου. Αν ειναι σε καλα επιπεδα, τρεναρε οσο μπορεις το ανοιγμα της μηχανης γιατι θα κοστισει. Προσπαθησε να χρησιμοποιεις επωνυμα λαδια 100% συνθετικα και μην τα κρατας αν γινεται πανω απο 10.000 χλμ. Αν το λαδι γινει νερο και η ταχυτητα των φθορων αυξανεται και το τσιμπαει το μοτερ.

patriNOS
05-07-10, 16:16
Παιδια γεια σας. Εχω ενα προβληματακι και δεν ξερω τι να κανω. Οταν βαζω μπροστα το αμαξι (οχι ομως παντα) μου βγαζει λιγο καπνο, αλλα μετα σταματαει.(μαλλον καιει λαδακι) τι να κανω να τον αλλαξω ή γινεται επισκευη;αν χρειαζεται αλλαγη ξερει καποιος για μεταχειρισμενη αλλα καλή; bmw 316 e 46 2003. Ευχαριστω.


μαλλον ειναι υδρατμοι επειδη ειναι κρυο το μοτερ και για αυτο στα βγαζει μερικες φορες και οταν ειναι κρυο.... το λαδι που καει ειναι λογικο και ειναι απο κατασκευης ετσι το μοτερ σου...δεν χρειαζετε ουτε επισκευη ουτε τιποτα.. καινουριο να το παρεις παλι θα καει λιγο λαδι..

stavros67
05-07-10, 20:08
ευχαριστω παιδια. το λαδι που βαζω ειναι μονο απο την bmw και δεν το κραταω ουτε στα 10000 χλμ. περιπου στα 8000 το αλλαζω.θα κοιταξω και την συμπιεση, και βλεπουμε. αν δω οτι συνεχιζει το προβλημα και μεγαλωνει περισσοτερο, θα προτιμουσα να βαλω καινουρια μηχανη απο αντιπρωσοπεια, και να τελειωσει το πανηγυρι.

NickE60
05-07-10, 21:42
Μην αγχώνεσαι, να δεις που θα είναι η ιδέα σου... καταλαβαίνω πως είσαι τελειομανής και μπαίνεις εύκολα σε υποψίες... πιστεύω (και εύχομαι) πως δεν θα έχεις πρόβλημα τελικά thumb

Υπό ορισμένες συνθήκες (πολύ θερμό κλίμα/ζωηρό στυλ οδήγησης) η κατανάλωση 1 λίτρου λαδιων ανά 3000χλμ για την εταιρία θεωρείται απόλυτα φυσιολογική

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο στα μπουζί κι αν είναι όλα στην ίδια απόχρωση, ξέχασέ το και απόλαυσε το αυτοκίνητό σου.. thumb

stavros67
06-07-10, 08:40
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια. Μου εδωσες πολλες ελπιδες, και ευχομαι τελικα να μην ειναι τιποτε το σοβαρο. Θα το τσεκαρω και τα μπουζι οπως μου λες. Ευχαριστω.

stavros67
21-07-10, 10:30
Παιδια γεια χαρα και παλι. Προχθες πηγα συνεργειο για να τσεκαρω τα λαδια και τον λιγο καπνο που βγαζει πότε-πότε. Στα 1000 χλμ επρεπε να συμπληρωσω σχεδον ενα λιτρο περιπου λάδι. Τα μπουζι ήταν ολα μια χαρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα, καθως και η συμπιεση. Το κοιταξε γενικως ολο το αμαξι γιατι το περασα και ΚΤΕΟ χωρις απολύτως κανενα προβλημα. Ομως το ενα λιτρο λάδι με ανησυχει εσεις τι λετε γι αυτο; Ευχαριστώ

stavros67
21-07-10, 10:32
Ξεχασα να πω οτι εκει στο συνεργειο μου ειπε να το παταω λιγακι παραπανω δηλ. να του ανεβαζω τις στροφες 5-6-7 χιλ. για τι μαλλον ειναι μπουκομενο. ισχύει αυτό;

m-power_01
21-07-10, 14:12
Ξεχασα να πω οτι εκει στο συνεργειο μου ειπε να το παταω λιγακι παραπανω δηλ. να του ανεβαζω τις στροφες 5-6-7 χιλ. για τι μαλλον ειναι μπουκομενο. ισχύει αυτό;

Ναι υπο συνθηκες πιανουν μια μακα οι βαλβιδες και δεν στεγανοποιουν 100% με λιγο τακτικο ''ξεκαπνισμα'' ομως πολλες φορες φτιαχνει το πραγμα.
Ξεκαπνισμα εννοω να το πιεσεις το αμαξι... και οχι μια φορα...αλλα καπως τακτικα!

stavros67
21-07-10, 18:09
Ήδη έχω αρχίσει και το πατάω.Πιστεύω να γίνει κάτι. Ευχαριστώ. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί ο κινητήρας;

PANOS-E60
21-07-10, 18:31
Ήδη έχω αρχίσει και το πατάω.Πιστεύω να γίνει κάτι. Ευχαριστώ. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί ο κινητήρας;

Πόσα χλμ έχει κάνει ο κινητήρας σου ?

dimtz
21-07-10, 18:38
φιλε ενα λιτρο τα 1000 ειναι αρκετο, πριν κανεις οτιδηποτε πηγαινε στον μηχανικο σου να σου ριξει ενα υγρο καθαρισμου μηχανης, αν δεν εχει αυτος παρε απο ενα μαγαζι που εχει λαδια κλπ, προσοχη στις οδηγιες γιατι διαφορετικα θα εχεις προβλημα, αυτο να το κανεις πριν κανεις αλλαγη λαδιων γιατι αν βαλεις το υγρο τα λαδια μετα θελουν πεταμα, το υγρο αυτο το ριχνεις μεσα στα λαδια αφηνεις το κινητηρα περιπου για 10 λεπτα να δουλεψει και μετα τα πετας τα λαδια, υπαρχουν 2-3 διαφορετικα υγρα και το καθενα εχει τα δικα του οσο αφορα το χρονο που το αφηνεις στον κινητηρα, γι αυτο προσοχη στις οδηγιες, με αυτον τον τροπο ισως να καθαρισουν οι βαλβιδες τις μαυριλες που εχουν πανω, αν δεν γινει η δουλεια σου μετα κατα 95% εισαι για τσιμουχακια βαλβιδων

gant
21-07-10, 19:34
Ρε παιδιά γράφετε πως 1 λίτρο λάδι στα 3000χλμ πως είναι φυσιολογικό;
Εγώ αλλάζω λάδι κάπου στα 20000, μέχρι τώρα 4 φορές αν βάλεις και την πρώτη αλλαγή στα 2000, και η ένδειξη στην βέργα είναι πάντα 2-3 χιλιοστά κάτω απ την επάνω γραμμή.

Kostas_1
21-07-10, 19:49
ευχαριστω παιδια. το λαδι που βαζω ειναι μονο απο την bmw ...ι.

Να μαθεις τι ακριβως λαδι βαζεις. Εχουν δει πολλα τα ματια μας.....Εκτος κι αν το αγοραζεις μονος σου...

stavros67
22-07-10, 08:21
Το λάδι που βάζω είναι της castrol αυτο που συνιστά η bmw και ο μηχανικός της bmw ειναι και παιδικός μου φίλος. Θα δοκιμάσω και το υγρό, και βλέπουμε.

stavros67
30-07-10, 10:17
Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.

katsaraios
30-07-10, 10:20
Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.

του 2003 το δικο σου ειναι facelift?
τι σου δινουν ανταλλαγη μαθε αναλυτικα ,ζητα το πλαισιο να δεις μοτερ κλπ

stavros67
30-07-10, 10:33
Φυσικά και ζητήσω πλαίσιο και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί. Δεν τη ξαναπατάω θα το ψάξω το αμάξι από όλες τις πλευρές

patriNOS
30-07-10, 10:35
Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.

γεμισε το τεποζιτο σου κατοσταρα απο bp, εκο η shell και βαλε μεσα στο τεποζιτο καθαραστικο για βαλβιδες. βγες εθνικη και κανε μια μεγαλη λογικη αποσταση με 5η και υψηλες στροφες(πηγαινε ας πουμε αθηνα κορινθο και γυρνα). μετα απο 300 περιπου με 400 χιλιομετρα το αμαξι θα στρωσει. συνεχισε να του βαζεις κατοσταρα για 2-3 τεποζιτα και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις αμαξι. απο οτι καταλαβα το αμαξι σου δεν το "κακομεταχειριζοσουν" για αυτο και τσιμπαει λαδακια.. ενα μοτερ οταν δουλευει συνεχεια χαμηλες στροφες μαζευει καταλοιπα στις βαλβιδες αλλα και στον χωρο καυσης. το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να μην πατανε σωστα και να περνα λαδι απο την κεφαλη στον χωρο καυσης. οι κατοσταρες εχουν μεσα ειδικα καθαριστικα για την συντηρηση του μοτερ και ειναι ποιοτικα πιο καλη βενζινη αν ειναι ατοφια και οχι φτιαχτη κατοσταρα με προσθετα.το καθαριστικο για τις βαλβιδες θα μαλακωσει την μακα που εχουν μαζεψει και θα την αποβαλει απο την πατουρα των εδρανων

dreamer
06-01-24, 13:20
γεμισε το τεποζιτο σου κατοσταρα απο bp, εκο η shell και βαλε μεσα στο τεποζιτο καθαραστικο για βαλβιδες. βγες εθνικη και κανε μια μεγαλη λογικη αποσταση με 5η και υψηλες στροφες(πηγαινε ας πουμε αθηνα κορινθο και γυρνα). μετα απο 300 περιπου με 400 χιλιομετρα το αμαξι θα στρωσει. συνεχισε να του βαζεις κατοσταρα για 2-3 τεποζιτα και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις αμαξι. απο οτι καταλαβα το αμαξι σου δεν το "κακομεταχειριζοσουν" για αυτο και τσιμπαει λαδακια.. ενα μοτερ οταν δουλευει συνεχεια χαμηλες στροφες μαζευει καταλοιπα στις βαλβιδες αλλα και στον χωρο καυσης. το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να μην πατανε σωστα και να περνα λαδι απο την κεφαλη στον χωρο καυσης. οι κατοσταρες εχουν μεσα ειδικα καθαριστικα για την συντηρηση του μοτερ και ειναι ποιοτικα πιο καλη βενζινη αν ειναι ατοφια και οχι φτιαχτη κατοσταρα με προσθετα.το καθαριστικο για τις βαλβιδες θα μαλακωσει την μακα που εχουν μαζεψει και θα την αποβαλει απο την πατουρα των εδρανων

αφου διαβασα ολο το φορουμ σχετικα με το προβλημα που ξεκινησε περσυ μαζι με τα μπεκ και συνεχιστηκε με τις καλοκαιρινες μου περιπετειες,ειπα να μην το ποσταρω εκει αλλα εδω,μιλαω για την ξαφνικη καταναλωση λαδιου που εχω.
το διαλεξα και το βαζω εδω γιατι σαν πρωτη λυση,αντιμετωπιση πολλοι απο εγχωρια και ξενα φορουμ μου προτειναν πρωτα να κανω αυτο που λεει ο πατρινος πιο πανω και αν δεν πιασει παμε για μετρηση συμπιεσης.

1λτ σε σχεδον 2000χλ. εχει παει η καταναλωση εντελως ξαφνικα και ταυτοχρονα μαζι με το θεμα με τα μπεκ που χαλασαν εδω και 1 χρονο.πριν ειχα τοσο σε 10-12.000 χιλ.αποτομη πτωση!

η πρωτη πιθανη αιτια,ειναι τσιμουχακια βαλβιδων σε πρωτη φαση και μετα ελατηρια.υπαρχει ενα θεμα περιπου ιδιας ημερομηνιας με αυτο που ειχα διαβασει,οπου και εσεις ενας-ενας τοτε ανακαλυπτατε ρωτωντας ο ενας τον αλλο την ηλιθιοτητα κατασκευης των νεων μοτερ και αυτου του προβληματος και πηγαινατε στην σειρα να κανετε επισκευη.
αυτο που ηθελα να ρωτησω ,με την συμπιεση μετρωντας μπορουμε να ξερουμε αν ειναι μονο τσιμουχακια ? δλδ. αν ειναι τελικα απο ελατηρια μπορουμε να το ξερουμε με καποιο τροπο,ωστε να μην περασουμε τζαμπα τσιμουχακια η΄αν φτασουμε εκει τα αλλαζουμε ολα ετσι κιαλλιως?

οσον αφορα τα τσιμουχακια,ρωτησα τιμες..απο 350-400 μεχρι 700-1000.προφανως οι ακριβοτεροι οπως μου ειπαν δεν εχουν τα εργαλεια.ομως και αυτοι που τα εχουν ενω τα τσιμουχακια ειναι πολυ φθηνα σαν ανταλλακτικα ,αντε και τα λαδια φιλτρα μαζι,δικαιολογειται τοσα πολλα εργατικα 400 ευρω επειδη εχουν τα εργαλεια?

ειχα διαβασει οτι καποιο μελος στην επαρχια το εκανε με 250 ευρω συνολικα.

αν τωρα ειναι ελατηρια,ποιο ειναι το ποσο επιδιορθωσης.που εκει ειναι μεγαλο καθως ανοιγεις τα παντα?
αυτην την μεθοδο παντως πολυ/πολλοι την εξυμνουν για τον καθαρισμο των ελατηριων,εαν ειναι μονο βρωμικα και δεν εχουν αλοιωθει τελειως.καποια απο τα καθαριστικα που κανουν δουλεια αλλα οχι με μια φορα ειναι τα:

LM pro engine flush

berrymans

HPL engine cleaner αυτο ειναι αμερικανικο δυσκολο να βρεθει ομως ευρωπη.λενε οτι ειναι το καλυτερο ομως.


την γνωμη σας.

dreamer
06-01-24, 13:26
ο μαστορας που επελεξα , μου ειπε ξηγημενα τα εξης:

αυτα τα μοτερ εχουν αυτο προβλημα.

ξεκινας απο τσιμουχακια και ρισκαρεις ενα ποσο.αν δεν σιαξει τοτε πας για ελατηρια.φυσικα πριν θα γινει ελεγχος και μετρησεις αλλα επειδη το εχει συναντησει σαν προβλημα πολλες φορες εκει καταληγει.κοστος επιδιορθωσης σαυτον κοντα στα 400 ευρω.
το ρισκαρεις το λεει γιατι μαλλον δεν μπορει να ξερει αν ειναι ελατηρια .

ενας αλλος ,ο πρωτος που πηγα,που φτιαχνει κυριως πορσε αλλα και ολα τα γερμανικα , μου ειπε οτι εχω μπλεξει με το χειροτερο σεναριο,εννοωντας τα ελατηρια.φυσικα και αυτος ηθελε πρωτα να κανει μετρησεις να σιγουρευτει. απλα ετεινε προς εκει.

ο ενας απο τις ενδιεξεις των λαδιων που τους ελεγα ειπε το χειροτερο ο αλλος αρχιζει απο τσιμουχακια πρωτα.

nikos valvetronic
07-01-24, 17:26
Χιλιοτραγουδισμένα τα τσιμουχάκια..τα διάβασες και μόνος σου. Άσε το αμάξι πολύ ώρα ρελαντί 5-6 λεπτά τουλάχιστον και σκάσε βαθιά γκαζιά.
Αν βγάλει αυτό το σιχαμερό γαλάζιο διαβολικό σύννεφο είναι τσιμουχάκια.

dreamer
07-01-24, 23:05
Χιλιοτραγουδισμένα τα τσιμουχάκια..τα διάβασες και μόνος σου. Άσε το αμάξι πολύ ώρα ρελαντί 5-6 λεπτά τουλάχιστον και σκάσε βαθιά γκαζιά.
Αν βγάλει αυτό το σιχαμερό γαλάζιο διαβολικό σύννεφο είναι τσιμουχάκια.

αν δεν βγαλει ? ειναι ελατηρια? βρισκεται και αυτο με καποιο τετοιο πρακτικο τροπο η' ανοιγουμε?

σε ενα αμερικανικο φορουμ για ευρωπαικο αυτοκινητο,ενας που ειχε τετοιο θεμα ειπε για τον διαχωριστη λαδιου οτι ειχε προβλημα.

μπορει να ειναι κατι αλλο και να καιει λαδια?