PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW ANTI-TUNING PROGRAMM



bomer
02-07-10, 16:01
Η BMW (το Μοναχο), σε καθε update αυτοκινητου bmw-mini, απο την στιγμη που ''βλεπει'' οτι το εν λογω οχημα ειναι προγραμματισμενο με Tuning, ριχνει μεσα στον εγκεφαλο, το νεο λογισμικο -του update-, αλλα και με εναν ιο !
Αυτος ο ιος λεγεται anti-tuning file, και δεν ξεκλειδωνει με τιποτα.
Ετσι ο ατυχος αγοραστης, εξατμισεων, φιλτρων, ιντερκουλερς, σπεσιαλ καταλυτων, κλπ.....μενει και καθεται πανω στον αξονα !
O Tuner του, που του πουλησε το προγραμμα, προσπαθει να ξαναπρογραμματισει το αμαξι..αλλα δεν γινεται τιποτα!
Το συγκεκριμενο antituning file, ειναι εγκατεστημενο σε ολους τους brand new εγκεφαλους bmw.
Τα πραγματα απο δω και περα, δυσκολευουν αρκετα για τους βελτιωτες....

Nino
02-07-10, 16:04
δυο πραγματα για τα οποια μπορει κανεις να ειναι σιγουρος στη ζωη..
Οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει και οτι ανεβαινει κατεβαινει.-:th_Laie_67-1:

Stathis
02-07-10, 16:09
το ξανακουσα προσφατα αυτο, εχει γινει χαμος σε ολην την ευρωπη...!

ο μαστρο-νοελε με το μαστρο-ολιβερ δεν εχουν βρει λυση?

HULK
02-07-10, 16:13
Και οτι μπαινει - βγανει.

Dimzan
02-07-10, 16:19
σιγουρα θα βγει antituning-free patch για τον μαμα αγκεφαλο. για τους παραλληλους δεν τιθεται θεμα.

δεν απεχουμε πολυ απο την εποχη που θα κουβαλαμε σε φλασακι την αναβαθμιησ του αυτοκινητου (αν αυτη δε γινεται on-air μεσω gsm wifi κτλ). Με την αυξηση της πολυπλοκοτητας των εγκεφαλων ας ετοιμαστουμε και για πολλα περισσοτερα κολληματα τυπου μπλε οθονης, safe mode που ηδη υπαρχουν βεβαια...

τα πολλα ηλεκτρονικα με ξενερωνουν!! και σιγα τις καινουριες δυνατοτητες που μας δινουν! τα πιστονια ειναι ακομα στρογγυλα και οι μπιελες ειναι απο το 1900 συνδεδεμενες με το στροφαλο και τον γυρνανε.. α ναι ξεχασα..... αισθητηρες, αισθητηρες για το αν χαλασαν οι πρωτοι αισθητηρες και για δικλιδα ασφαλειας ενας τριτος αισθητηρας για το αν οι αλλοι 2 κανουν καλα τη δουλεια τους. Ολα αυτα συνδεονται στο κεντρικο αισθητηριακο συστημα του αμαξιου που αν παθει βλαβη καλυτερα να ερθει προγραμματιστης απο τη microsoft...

sorry για το υφος μου αλλα τα αμαξια πλεον φτιαχνονται με τη λογικη της υπερκαταναλωσης (πολλες δυνατοτητες, πολλοι αισθητηρες) και οχι της αξιοπιστιας (πχ ενας αισθητηρας στροφαλου ας πουμε που θα αντεχει 15 χρονια). Ξενερωνω...

patriNOS
02-07-10, 16:25
σιγουρα θα βγει antituning-free patch για τον μαμα αγκεφαλο. για τους παραλληλους δεν τιθεται θεμα.

δεν απεχουμε πολυ απο την εποχη που θα κουβαλαμε σε φλασακι την αναβαθμιησ του αυτοκινητου (αν αυτη δε γινεται on-air μεσω gsm wifi κτλ). Με την αυξηση της πολυπλοκοτητας των εγκεφαλων ας ετοιμαστουμε και για πολλα περισσοτερα κολληματα τυπου μπλε οθονης, safe mode που ηδη υπαρχουν βεβαια...

τα πολλα ηλεκτρονικα με ξενερωνουν!! και σιγα τις καινουριες δυνατοτητες που μας δινουν! τα πιστονια ειναι ακομα στρογγυλα και οι μπιελες ειναι απο το 1900 συνδεδεμενες με το στροφαλο και τον γυρνανε.. α ναι ξεχασα..... αισθητηρες, αισθητηρες για το αν χαλασαν οι πρωτοι αισθητηρες και για δικλιδα ασφαλειας ενας τριτος αισθητηρας για το αν οι αλλοι 2 κανουν καλα τη δουλεια τους. Ολα αυτα συνδεονται στο κεντρικο αισθητηριακο συστημα του αμαξιου που αν παθει βλαβη καλυτερα να ερθει προγραμματιστης απο τη microsoft...

sorry για το υφος μου αλλα τα αμαξια πλεον φτιαχνονται με τη λογικη της υπερκαταναλωσης (πολλες δυνατοτητες, πολλοι αισθητηρες) και οχι της αξιοπιστιας (πχ ενας αισθητηρας στροφαλου ας πουμε που θα αντεχει 15 χρονια). Ξενερωνω...

ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι γιατι το κερδος των εταιριων δεν βασιζεται στην πωληση ενος αυτοκινητου αλλα στην μετεπειτα συντηρηση του.. αν εφτιαχναν ενα αμαξι το οποιο ηταν πολυ πιο αξιοπιστο απο τα σημερινα δεν θα ειχαν κερδος.. ετσι λοιπον προσπαθουν να προκαλουνται safe ζημιες οι οποιες δεν θα χαλασουν το ονομα τις εταιριας... αλλο να πεις εκαψα τον ταδε αισθητηρα και αλλο να πεις καρφωσα μοτερ.... τα αναλωσιμα ειναι αυτα που εχουν σταθερο και μεγαλο κερδος....

Nino
02-07-10, 16:36
Και οτι μπαινει - βγανει.

Σωστο και αυτο!!!

Nino
02-07-10, 16:39
ο αν εφτιαχναν ενα αμαξι το οποιο ηταν πολυ πιο αξιοπιστο απο τα σημερινα δεν θα ειχαν κερδος.. ετσι λοιπον προσπαθουν να προκαλουνται safe ζημιες οι οποιες δεν θα χαλασουν το ονομα τις εταιριας... ....

Η πραγματικοτητα σε τρεις γραμμες... ετσι ειναι!!!

Stathis
02-07-10, 16:49
την εχω ξαναπει την ιστορια, στα μεσα της δεκαετιας του '70 η χοντα εφτιαξε την πρωτη μοτοσικλετα με υδραυλικες βαλβιδες.

δεν ηθελαν ποτε ρυθμιση. ουτε καποιου ειδους σερβις.
μονο λαδια φιλτρα.
τα οποια μπορουσε να τα κανει και ο ιδιοκτητης με ελαχιστες γνωσεις.

περηφανοι οι ιαπωνες πηγαν να την παρουσιασουν σε εκδηλωση του δικτυου αντιπροσωπων της αμερικης.

μονο που δεν εφαγαν ξυλο...

την επομενη χρονια επανηλθε το "κοντρα παξιμαδι" και το φιλερ... χεχεχε :D

απο καπου πρεπει να ζουν τα δικτυα και η συντηρηση ειναι μια σταθερη πηγη εσοδων. διαφορετικα δεν μπορουν να συνεχισουν να υπαρχουν.
τα κερδη απο τις πωλησεις ειναι μικρα.

patriNOS
02-07-10, 16:53
την εχω ξαναπει την ιστορια, στα μεσα της δεκαετιας του '70 η χοντα εφτιαξε την πρωτη μοτοσικλετα με υδραυλικες βαλβιδες.

δεν ηθελαν ποτε ρυθμιση. ουτε καποιου ειδους σερβις.
μονο λαδια φιλτρα.
τα οποια μπορουσε να τα κανει και ο ιδιοκτητης με ελαχιστες γνωσεις.

περηφανοι οι ιαπωνες πηγαν να την παρουσιασουν σε εκδηλωση του δικτυου αντιπροσωπων της αμερικης.

μονο που δεν εφαγαν ξυλο...

την επομενη χρονια επανηλθε το "κοντρα παξιμαδι και το φιλερ..." χεχεχε :D

απο καπου πρεπει να ζουν τα δικτυα και η συντηρηση ειναι μια σταθερη πηγη εσοδων. διαφορετικα δεν μπορυν να συνεχισουν να υπαρχουν.
τα κερδη απο τις πωλησεις ειναι μικρα.

το θυμα λοιπον ειναι για μια ακομη φορα ο καταναλωτης....

Z4 DCT
02-07-10, 16:54
Aπο την στιγμη που το αμαξι το πληρωσα και ειναι δικο μου!!!! και κανενα δικαιωμα δεν εχει πανω σε αυτο εκτος απο το σημα, με τι δικαιωμα μπορει να βγαλει αχρηστα ολα τα παρεμφερει με την βελτιωση του εγκεφαλου που εχω βαλει βαζοντας μου ιο????
Δεν νομιζω οτι ειναι νομικα οκ....τουλαχιστον ελλαδα.....

patriNOS
02-07-10, 16:59
Aπο την στιγμη που το αμαξι το πληρωσα και ειναι δικο μου!!!! και κανενα δικαιωμα δεν εχει πανω σε αυτο εκτος απο το σημα, με τι δικαιωμα μπορει να βγαλει αχρηστα ολα τα παρεμφερει με την βελτιωση του εγκεφαλου που εχω βαλει βαζοντας μου ιο????
Δεν νομιζω οτι ειναι νομικα οκ....τουλαχιστον ελλαδα.....

εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι για αυτο.. θα πας στο δικαστηριο να πεις τι? οτι εβαλα εξατμιση και βελτιωσα το αμαξι μου και η bmw μου εβαλε ιο για να μην μπορω να κανω θορυβο και να πηγαινει καλυτερα?η βελτιωση δεν ειναι στα πλασια της νομοθεσιας μας φιλε μου δυστηχως... απο την μια δεν απαγορευουν κατι να πωληθει(φιμε, εξατμισεις νιτρα) αλλα απο την αλλη ειναι παρανομα να τα εχεις στο αμαξι σου....

Stathis
02-07-10, 17:00
το θυμα λοιπον ειναι για μια ακομη φορα ο καταναλωτης....

μην το βλεπεις ετσι βαγγελη.
ο καταναλωτης δεν θελει μονο χαμηλη τιμη, θελει και εξυπηρετηση.
δεν ειναι ολοι μηχανικοι... το συντριπτικο ποσοστο χρειαζεται τον ντηλερ και το συνεργειο.
τα οποια αν σταματησουν να υπαρχουν δεν θα λυσουν καποιο προβλημα, αντιθετως θα δημιουργησουν περισσοτερα.

Κωνσταντίνος
02-07-10, 17:00
Aπο την στιγμη που το αμαξι το πληρωσα και ειναι δικο μου!!!! και κανενα δικαιωμα δεν εχει πανω σε αυτο εκτος απο το σημα, με τι δικαιωμα μπορει να βγαλει αχρηστα ολα τα παρεμφερει με την βελτιωση του εγκεφαλου που εχω βαλει βαζοντας μου ιο????
Δεν νομιζω οτι ειναι νομικα οκ....τουλαχιστον ελλαδα.....

Eχει νομική βάση Γιάννη. Γιατί και το πρόγραμμα που σου δίνεται στον εγκέφαλο αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία. Κάπου εκεί θα πατάνε πιστεύω.

patriNOS
02-07-10, 17:02
μην το βλεπεις ετσι βαγγελη.
ο καταναλωτης δεν θελει μονο χαμηλη τιμη, θελει και εξυπηρετηση.
δεν ειναι ολοι μηχανικοι... το συντριπτικο ποσοστο χρειαζεται τον ντηλερ και το συνεργειο.
τα οποια αν σταματησουν να υπαρχουν δεν θα λυσουν καποιο προβλημα, αντιθετως θα δημιουργησουν περισσοτερα.

δεν ειπε κανεις σταθη μου οτι ειναι ολοι μηχανικοι ουτε υποννοω οτι οι μηχανικοι φταινε.. απλα θα μπορουσες να πηγαινεις εκει για συντηρηση και οχι συνεχεια για ζημιες.... ξερεις ποσοι προτιμουν να μην κανουν σερβις και να το αφησουν μεχρι να βγαλει ζημια? ειναι πολυς ο κοσμος.. τυχαιο? δεν νομιζω.....

patriNOS
02-07-10, 17:08
Eχει νομική βάση Γιάννη. Γιατί και το πρόγραμμα που σου δίνεται στον εγκέφαλο αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία. Κάπου εκεί θα πατάνε πιστεύω.

σωστος.... πως και δεν το σκεφτηκα εγω ρε φιλε αυτο που το εχω λιγο με την πνευματικη ιδιοκτησια... χαχαχαχα. εχω περασει και ηλεκτρονικο δικαιο μην ξεχναμε που αναφερει μεσα νομους περι πνευματικης ιδιοκτησιας και τα σχετικα

stratos
02-07-10, 17:17
Και τι κάνει αυτός ο ιός? Μπλοάρει κάποιο συγκεκριμμένο τμήμα του εγκεφάλου? Υπάρχει κάποιος δίσκος ίσως που επεμβαίνει στο registry και μπλοκάρει συγκεκριμμένα τμήματα του? Η BMW μετά μπορεί να κάνει update? Προφανώς ναι. Αρα για να μπορεί σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο "κλειδί" που το παραβιάζεις. Βέβαια στους παράλληλους εγκέφαλους δεν μπορεί να κάνει τίποτα αυτό το κλείδωμα.

Και που καταλήγουμε? Θα κλείσουν όλες οι εταιρίες tunink?

Κωνσταντίνος
02-07-10, 17:35
Καλά εντάξει, λίγα λεπτά αν ασχοληθεί ένας απο αυτούς που αρέσκονται στο να χακάρουν λογισμικά το έχει ξετινάξει.
Εδώ δεν μπορούν να προστατεύσουν προιόντα (software, παιχνίδια) που το λογισμικό δεν είναι απλά μέρος του προιόντος, αλλά το ίδιο το προιόν.
Αν ασχοληθούν οι κατάλληλοι (https://en.wikipedia.org/wiki/Razor_1911#See_also) θα είναι αστείο γιαυτούς να το παρακάμψουν.

tmilatos
02-07-10, 18:06
Καλά εντάξει, λίγα λεπτά αν ασχοληθεί ένας απο αυτούς που αρέσκονται στο να χακάρουν λογισμικά το έχει ξετινάξει.
Εδώ δεν μπορούν να προστατεύσουν προιόντα (software, παιχνίδια) που το λογισμικό δεν είναι απλά μέρος του προιόντος, αλλά το ίδιο το προιόν.
Αν ασχοληθούν οι κατάλληλοι (https://en.wikipedia.org/wiki/Razor_1911#See_also) θα είναι αστείο γιαυτούς να το παρακάμψουν.

Ετσι ελεγα και εγω, αλλα ενα PS3 τους εχει στειλει ολους αδιαβαστους!!!



-Θεοφιλος-

Nino
02-07-10, 18:09
https://optican.blogspot.com/2009/05/anti-tuning-protection-or-just-tuning.html

z3 2.2
02-07-10, 18:13
αν εφτιαχναν ενα αμαξι το οποιο ηταν πολυ πιο αξιοπιστο απο τα σημερινα δεν θα ειχαν κερδος.. ετσι λοιπον προσπαθουν να προκαλουνται safe ζημιες οι οποιες δεν θα χαλασουν το ονομα τις εταιριας...
Eιναι πολυ λαθος αυτη η αντιληψη.Κανενας κατασκευαστης δεν θελει να χαλαει το προιον του.Πιστεψε με ειναι πολυ μεγαλυτερη η χασουρα του να μην πουλας παρα του να εχεις πουλησει και να μην χαλαει.
Ο λογος που χαλανε πιο συχνα πλεον τα αυτοκινητα ειναι πολυπλευρος και εχει καποιες βασικες αρχες οι οποιες και ειναι:

Πολυπλοκοτητα μηχανηματων και πληθωρα εξαρτηματων σε σχεση με το πολυ κοντινο περελθον των 80's.O νομος των πιθανοτητων εδω παιζει το ρολο του.Οσο πιο πολλα τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα να χαλασει κατι ;)

Μικροτερος δειγματοληπτικος ελεγχος των εξαρτηματων με αποτελεσμα περισσοτερα ελατωματικα ανταλλακτικα πανω στα αυτοκινητα.Οι εταιριες δεν χανουν γιατι παιρνουν πισω τα λεφτα τους απο τους προμηθευτες των εκαστοτε εξαρτηματων (μοναδες ABS για περαδειγμα) και με τη σειρα τους πληρωνουν τα συνεργεια για τις εργασιες εγγυησης.Ακομα και απο αυτη τη διαδικασια εχουν κερδος!!!
Και πολλα αλλα ακομα που δεν φανταζεστε!
Σε καμια περιπτωση παντως δεν "τα προγραμματιζουν" να χαλανε!!!
Για παραδειγμα θα επρεπε ολες οι αντλιες νερου να χαλανε στις 100k klm??? Αυτες που δε χαλασανε τι ειναι δλδ Highlader???
Σαφως και υπαρχει ενα οριο χρησης ειδικα στα αναλωσιμα αλλα οχι και ετσι!!




την επομενη χρονια επανηλθε το "κοντρα παξιμαδι" και το φιλερ... χεχεχε :D

Ρε Σταθη αυτη ειναι η μονιμη μου απορια και κουβεντα με τον μηχανικο και φιλο μου στο θεμα "μηχανακια"!!!
Κατσε ρε σχιστοματη!!! Βγαζεις απο 1.000cc 180hp για πλακα και δεν μπορεις να μου βαλεις υδραυλικα ωστηρια???Μαμω τα κοκορακια μου μεσα!!!
Η αλλη πλευρα ισως να θετει ζητηματα που αφορουν προβληματα αδρανειας στις 15.000rpm αλλα και παλι δε το δεχομαι.
Ειμαι ανοιχτος για τεχνικη κουβεντα σε αυτο το θεμα...που θα παει καποιος θα μου λυσει την απορια μου καποτε!


Eχει νομική βάση Γιάννη. Γιατί και το πρόγραμμα που σου δίνεται στον εγκέφαλο αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία. Κάπου εκεί θα πατάνε πιστεύω.
Πολυ σωστα Κωνσταντινε!

Κωνσταντίνος
02-07-10, 18:20
Ετσι ελεγα και εγω, αλλα ενα PS3 τους εχει στειλει ολους αδιαβαστους!!!



-Θεοφιλος-

Σωστό εν μέρη. Το PS3 όμως δεν έχει κανένα παράθυρο ανοιχτό. Ειδικά απο κάποια μοντέλα και μετά (τα πρώτα έχουν παράθυρα ανοιχτά, όπως π.χ η δυνατότητα που έδινε η Sony να φορτώσεις δικό σου OS π.χ Linux).
Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου έχει αναγκαστικά ολόκληρες πόρτες ανοιχτές. Για την σύνδεση με τα διαγνωστικά κ.τ.λ

Nino
02-07-10, 18:32
Δημητρη καλα δεν ειπαμε και οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε (αν και εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου χαχαχαχ) αν και στο προσφατο παρελθον κατι παρομοιο ανακαλυφθηκε οτι γινοταν σε πολυ γνωστα laptop... μεγαλης αλυσιδας ηλεκτρονικων...
Απλα επειδη παντα ο σκοπος ειναι το μεγαλυτερο κερδος με το μικροτερο δυνατο κοστος,οι εκπτωσεις που εχουν κανει στην ποιοτητα εχει και τα αναλογα αποτελεσματα.
Το αθανατο γερμανικο αμαξι πια δεν υπαρχει!!!

Κωνσταντίνος
02-07-10, 18:35
Δημητρη καλα δεν ειπαμε και οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε (αν και εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου χαχαχαχ) αν και στο προσφατο παρελθον κατι παρομοιο ανακαλυφθηκε οτι γινοταν σε πολυ γνωστα laptop... μεγαλης αλυσιδας ηλεκτρονικων...


Ωπα, έχουμε θέμα εδώ. Το όνομα των λάπτοπ που λες έχει σχέση με υπερσυμπιεστές μήπως ;;;

Nino
02-07-10, 18:37
Κωνσταντινε καταλαβαινεις οτι απο εδω δεν μπορω να σου απαντησω...μπορω ομως σε pm!

bomer
02-07-10, 20:24
ναι. τα ξεκλειδωνουνε, αλλα παει στον παγκο του Oliver Neumann (Noellemotors) ο εγκεφαλος.
Δεν ξερω αν καποιος αλλος το κανει.
Μακαρι.
Παντως η Bmw Performance (Μοναχο), φιλοδοξει να κλεισει, η, τουλαχιστο να περιορισει στο ελαχιστο, την δραστηριοτητα των BMW-Tuners.
Η ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ επιστολη του 2009 προς ολους τους Γερμανους BMW-Dealers, που θα τολμουσαν να συνεργαζονται με Tuners, μαλλιστα κατονομαζοντας Hartge , Schnitzer, κλπ. εδειξε απο τοτε καθαρα, οτι οι προθεσεις του εργοστασιου ειναι να ''κοψει'' τα παντα εκτος την ALPINA.
Βεβαια, μια τετοια ''πρεζα'', ''αρρωστεια'', η οπως αλλοιως θελετε πειτε το BMW-Tuning...δεν κοβεται με τιποτα!
BMW και Tuning ειναι ιστορικα τοσο δεμενα, οσο και το λαστιχο με την ζαντα!!!

Z4 DCT
02-07-10, 20:33
ναι. τα ξεκλειδωνουνε, αλλα παει στον παγκο του Oliver Neumann (Noellemotors) ο εγκεφαλος.
Δεν ξερω αν καποιος αλλος το κανει.
Μακαρι.
Παντως η Bmw Performance (Μοναχο), φιλοδοξει να κλεισει, η, τουλαχιστο να περιορισει στο ελαχιστο, την δραστηριοτητα των BMW-Tuners.
Η ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ επιστολη του 2009 προς ολους τους Γερμανους BMW-Dealers, που θα τολμουσαν να συνεργαζονται με Tuners, μαλλιστα κατονομαζοντας Hartge , Schnitzer, κλπ. εδειξε απο τοτε καθαρα, οτι οι προθεσεις του εργοστασιου ειναι να ''κοψει'' τα παντα εκτος την ALPINA.
Βεβαια, μια τετοια ''πρεζα'', ''αρρωστεια'', η οπως αλλοιως θελετε πειτε το BMW-Tuning...δεν κοβεται με τιποτα!
BMW και Tuning ειναι ιστορικα τοσο δεμενα, οσο και το λαστιχο με την ζαντα!!!



Ε καλα χαιρετισματα στην bmw performance του Μοναχου απο τον Γιαννη...........με τον παρα μου κανω οτι μου γουσταρει.....αλλαζω και μαρκα, δεν υπογραψα και κανα προγαμιαιο συμβολαιο με την bmw οτι θα της ειμαι πιστος για μια ζωη.....:whistle:

stratos
02-07-10, 20:38
Αυτό έλειπε, η Noelle να μην μπορούσε να ξελειδώσει τους εγεφάλους.

Monsta
02-07-10, 20:43
Σε λίγο είμαι σίγουρος πως κάτι ανάλογο θα σκεφτούν και με τα χρώματα, ώστε να μη μπορείς να πας οπουδήποτε αλλού, παρά μόνο στη bmw για βαφή. Αν επιχειρήσεις να πας αλλού για παράδειγμα, η λαμαρίνα θα αντιδράει με τέτοιο τρόπο ώστε η βαφή να μη βρίσκει πρόσφυση με τίποτα και η βαφή να είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί.

Ευτυχώς που δεν φτιάχνουν ΕΚΕΙΝΟΙ τα χρώματα, ειδάλως θα το είχαν ήδη εφαρμόσει...

S8N
02-07-10, 21:40
Όταν είχα αγοράσει το ΤΤ το 2001, έβαλα σχεδόν αμέσως πρόγραμμα. Ήμουν πολύ ικανοποιημένος για κανα χρόνο, μέχρις ότου μου έκαναν πρόταση να δοκιμάσω και έναν άλλο βελτιωτή.

Ελα όμως που είχα ακριβοπληρώσει το πρώτο software και δεν ήθελα να το χάσω...

Ρώτησα λοιπόν στην αντιπροσωπεία αν μπορούσαν να μου κάνουν αντικατάσταση στον τσιπαρισμένο εγκέφαλο με έναν καινούργιο τον οποίο προφανώς θ' αγόραζα.

Ο τεχνικός σύμβουλος λοιπόν με ενημέρωσε πως το immobilizer ταυτίζει μέσω 12-ψήφιου κωδικού τον πίνακα οργάνων με τον εγκέφαλο, πως ο κωδικός αυτός αποστέλλεται από τα κεντρικά της Audi αφού στείλουν τα στοιχεία ταυτότητας του κατόχου, πως ο κωδικός έχει ισχύ κάποιες ώρες και πως, ως εκ τούτου, είναι αδύνατον να ξαναχρησιμοποιήσω τον παλαιό εγκέφαλο στο αυτοκίνητό μου αφού θα απαιτηθεί εκ νέου όλη αυτή η διαδικασία. Σημειώστε ότι το ΤΤ μου ήταν ένα από τα πρώτα με CAN-Bus, πράγμα το οποίο δυσκόλευε τη διαδικασία.

Πήγα λοιπόν σε γνωστό Έλληνα βελτιωτή, του εξήγησα όλα αυτά που μου είπαν, γέλασε, έφερε έναν 2ο εγκέφαλο, συνέδεσε το laptop του με την ODBII θύρα, πληκτρολόγησε κάτι, εν συνεχεία αντικατέστησε εγκεφάλους, έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα με τον 2ο, πέρασε και το δικό του πρόγραμμα από πάνω κι έκτοτε μπορούσα ν' αλλάζω εγκεφάλους όποτε και όπου ήθελα.

Καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας καθόμουν σε μια γωνιά, πάνω σε ένα σκαμνί, φορώντας ενα κωνικό καπέλο που έγραφε πάνω 'M@Λ@K@Σ'.

Stathis
02-07-10, 22:30
Όταν είχα αγοράσει το ΤΤ το 2001

το 2001 γινονταν πολλα...

o τζορτζ μπους αντικατεστησε τον μπιλ κλιντον, γινομενος ο 43ος προεδρος των ΗΠΑ, φονικος σεισμος 7,6 σκοτωσε 800 ανθρωπους και αφησε χιλιαδες στεγους στο ελ σαλβαδορ, ο ρωσικος διαστημικος σταθμος Μιρ εισηλθε στην ατμοσφαιρα και συνετριβη στον ειρηνικο ωκεανο, συνεληφθη ο σλομποταν μιλοσεβιτς, ολλανδια επιτρεπει το γαμο ατομων με το ιδιο φυλο, το ρωσικο σογιουζ απογειωνεται απο το μπαϊκονουρ μεταφεροντας τον πρωτο τουριστα του διαστηματος, ο μπερλουσκονι κερδιζει τις εκλογες, πανω απο 3000 ατομα βρισκουν τραγικο θανατο στην επιθεση κατα των διδυμων πυργων στη νεα υορκη, οι αμερικανοι στενουν στρατευματα στο αφγανισταν, ο τονι μπλερ κερδιζει τις εκλογες στην αγγλια, ο τυφωνας μισελ χτυπα την κουβα, πεθαινει ο συνθετης γιαννης ξενακης...
αυτα ηταν μερικα απο τα γεγονοτα της χρονιας.

τοτε λοιπον ηταν εφικτα αυτα τα παιχνιδια...

σημερα η τεχνολογια των εγκεφαλων εχει προχωρησει. η συνεργασια πανω απο ενος συστηματος με τα υπολοιπα εχει κανει δυσκολη τη ζωη των πατεντιαρηδων...

φιλος που προσπαθησε να χρησιμοποιησει 2 εγκεφαλους σε s85, ειχε προβληματα...

εκτος αυτων ομως δεν βρισκω και το λογο για τετοιου ειδους επεμβασεις.

bimmer-corfu
03-07-10, 08:28
μας βλέπω με norton antivirus στα αμάξια μας

Dim135
03-07-10, 10:38
δυο πραγματα για τα οποια μπορει κανεις να ειναι σιγουρος στη ζωη..
Οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει και οτι ανεβαινει κατεβαινει.-:th_Laie_67-1:


+10000000

ολα ειναι θεμα χρονου. η χειροτερη περιοδο ειδικα στα τουρμπατα ητανε οταν η bmw αποφασισε να αλλλαξει τον msd80 σε msd81.περασαν περιπου 5-6 μηνες αλλα το προβλημα ευτυχως διορθωθηκε :original:

patriNOS
03-07-10, 13:04
Eιναι πολυ λαθος αυτη η αντιληψη.Κανενας κατασκευαστης δεν θελει να χαλαει το προιον του.Πιστεψε με ειναι πολυ μεγαλυτερη η χασουρα του να μην πουλας παρα του να εχεις πουλησει και να μην χαλαει.
Ο λογος που χαλανε πιο συχνα πλεον τα αυτοκινητα ειναι πολυπλευρος και εχει καποιες βασικες αρχες οι οποιες και ειναι:

Πολυπλοκοτητα μηχανηματων και πληθωρα εξαρτηματων σε σχεση με το πολυ κοντινο περελθον των 80's.O νομος των πιθανοτητων εδω παιζει το ρολο του.Οσο πιο πολλα τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα να χαλασει κατι ;)

Μικροτερος δειγματοληπτικος ελεγχος των εξαρτηματων με αποτελεσμα περισσοτερα ελατωματικα ανταλλακτικα πανω στα αυτοκινητα.Οι εταιριες δεν χανουν γιατι παιρνουν πισω τα λεφτα τους απο τους προμηθευτες των εκαστοτε εξαρτηματων (μοναδες ABS για περαδειγμα) και με τη σειρα τους πληρωνουν τα συνεργεια για τις εργασιες εγγυησης.Ακομα και απο αυτη τη διαδικασια εχουν κερδος!!!
Και πολλα αλλα ακομα που δεν φανταζεστε!
Σε καμια περιπτωση παντως δεν "τα προγραμματιζουν" να χαλανε!!!
Για παραδειγμα θα επρεπε ολες οι αντλιες νερου να χαλανε στις 100k klm??? Αυτες που δε χαλασανε τι ειναι δλδ Highlader???
Σαφως και υπαρχει ενα οριο χρησης ειδικα στα αναλωσιμα αλλα οχι και ετσι!!




πλανασαι οικρα φιλε μου.. δεν ειπε κανεις οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε.. αυτο που ειπα ειναι οτι η ποιοτητα των υλικων δεν ειναι αυτη που θα επρεπε να χρησιμοποιητε.. στην περιπτωση των αυτοκινητων δεν παιρνεις οτι πληρωνεις εκτος και αν παρεις φεραρι που γινετε ολη στο χερι.... ενα αμαξι παραγωγης δεν κανει καμια σταση κατα την κατασκευη του. για να βγει μια φεραρι κανει 32 στασεις στα ρομποτ για να ελεγχθουν και να μπει ο παραγωντας ανθρωπος στην μεση.. για την ακριβεια για να παρεις μια 599 πρεπει να περιμενεις αρκετο καιτο μετα την παραγγελια σου για να την παραλαβεις....΄εξηγησε μου για ποιο λογο τα περισσοτερα αμαξια παθαινουν βλαβες λιγο μετα την εγγυηση τους υπο κανονικες συνθηκες οδηγησης? μηπως η αντοχη των υλικων ειναι τετοια ωστε να μην αντεχει πολλα? αφου δεν τους ενδιαφερει να χαλασει ενα ανταλλακτικο γιατι στα Ε46 δεν καναν ανακληση για να κανουν αντικατασταση στους αισθητηρες στροφαλου? ξερεις πολλα Ε46 που να μην εχει αλλαξει τουλαχιστον ενα αισθητηρα στροφαλου?συγκρινεις την ποιοτητα των γερμανικων αυτοκινητων της τοτε εποχης με της τωρα? ποσες ζημιες σου εχει βγαλει το Ζ? εμενα παντως δεν μου εχει βγαλει τιποτα και ειναι 91 μοντελο και εχει τραβηξει τα πανδεινα.. ρωτα τον Κωνσταντινο τι τραβαει το αμαξι μολις το πιασω στα χερια μου και σε βαζω στοιχημα οτι αν κανω αυτα στο δικο σου δεν θα αντεξει ουτε μια ημερα στα χερια μου..το παλιο μοτερ ειχε 320.000 χιλιομετρα και αυτα που ειχε τραβηξει δεν τα εχει τραβηξει κανενα αλλο μοτερ.. το αμαξι εκανε κατεβασμα απο 4η δευτερα για να διπλωσει και μουγκριζε ολο.. καντο σε ενα Ε46 και αν δεν παρεις τις βαλβιδες στα χερια και τα πιστονια να σου βαρανε το κεφαλι εγω θα χαρισω το αμαξι μου σε εσενα...
δεν σου κανω επιθεση και ξερω οτι ειναι το υφος μου λιγο εριστικο απλα αυτα που λες δεν υπαρχουν. συγγνωμη αν ειμαι προκλητικος με το αμαξι σου, δεν εχω κατι και ισα ισα που ειναι απο τα αγαπημενα μου αλλα δεν θα αντεχε στα χερια μου πανω απο μηνα.. ειμαι σιδεροφαγος λιγο...

Monsta
03-07-10, 14:42
.....υπο κανονικες συνθηκες οδηγησης?

..... το αμαξι εκανε κατεβασμα απο 4η δευτερα για να διπλωσει και μουγκριζε ολο...

..... ειμαι σιδεροφαγος λιγο....

Ρε Πατρινέ, το μάμισες λίγο δε νομίζεις ???

:hystericalbs1::hystericalbs1:

S8N
03-07-10, 14:50
το 2001 γινονταν πολλα...

...

τοτε λοιπον ηταν εφικτα αυτα τα παιχνιδια...

σημερα η τεχνολογια των εγκεφαλων εχει προχωρησει. η συνεργασια πανω απο ενος συστηματος με τα υπολοιπα εχει κανει δυσκολη τη ζωη των πατεντιαρηδων...



Στάθη μαζί σου σε όλα, αλλά όσο προχωρά η τεχνολογία των εγκεφάλων άλλο τόσο αυξάνονται και οι γνώσεις των βελτιωτών.

Το 2000 είχα αγοράσει από Αμερική ένα διαγνωστικό για VAG (VAG-COM λέγεται) και ο κόσμος με κοίταζε σα να είχα έρθει από την Ανδρομέδα. Το μόνο που μπορούσες να κάνεις τότε ήταν λίγο logging και να σβήσεις σφάλματα, άντε και καμια βασική ρύθμιση στην πεταλούδα γκαζιού.

Το 2010 με την αναβαθμισμένη έκδοση του λογισμικού και το αντίστοιχο καλώδιο μπορούσες πλέον ακόμη και να προγραμματίσεις. Έβαζες τον εγκέφαλο να αναγνωρίσει το retrofitted navi σου, ρύθμιζες τη σκληρότητα του ηλεκτρουδραυλικού τιμονιού σου, αποφάσιζες αν θα κλείσει η ηλιοροφή μόλις αρχίσει να βρέχει, επέλεγες ποια ήθελες για φώτα ημέρας και άλλα πολλά. Μπορούσες να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις ακόμη και αβάνς.

Σήμερα η BMW μιλάει για anti-tuning software, αύριο οι tuners θα έχουν παρακάμψει τους περιορισμούς και θα δουλεύουν ωραία και καλά.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Εκείνο που πρέπει να φοβάται κάποιος είναι μήπως οι αντιπροσωπείες αρχίσουν να λύουν τα συμβόλαια εγγύησης μόλις διαπιστώσουν παραβίαση στο λογισμικό. Γιατί μέχρι τώρα κάτι τέτοιο δεν ήταν συνήθως ανιχνεύσιμο...

z3 2.2
03-07-10, 14:53
πλανασαι οικρα φιλε μου.. δεν ειπε κανεις οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε.. αυτο που ειπα ειναι οτι η ποιοτητα των υλικων δεν ειναι αυτη που θα επρεπε να χρησιμοποιητε.. στην περιπτωση των αυτοκινητων δεν παιρνεις οτι πληρωνεις εκτος και αν παρεις φεραρι που γινετε ολη στο χερι.... ενα αμαξι παραγωγης δεν κανει καμια σταση κατα την κατασκευη του. για να βγει μια φεραρι κανει 32 στασεις στα ρομποτ για να ελεγχθουν και να μπει ο παραγωντας ανθρωπος στην μεση.. για την ακριβεια για να παρεις μια 599 πρεπει να περιμενεις αρκετο καιτο μετα την παραγγελια σου για να την παραλαβεις....΄εξηγησε μου για ποιο λογο τα περισσοτερα αμαξια παθαινουν βλαβες λιγο μετα την εγγυηση τους υπο κανονικες συνθηκες οδηγησης? μηπως η αντοχη των υλικων ειναι τετοια ωστε να μην αντεχει πολλα? αφου δεν τους ενδιαφερει να χαλασει ενα ανταλλακτικο γιατι στα Ε46 δεν καναν ανακληση για να κανουν αντικατασταση στους αισθητηρες στροφαλου? ξερεις πολλα Ε46 που να μην εχει αλλαξει τουλαχιστον ενα αισθητηρα στροφαλου?συγκρινεις την ποιοτητα των γερμανικων αυτοκινητων της τοτε εποχης με της τωρα? ποσες ζημιες σου εχει βγαλει το Ζ? εμενα παντως δεν μου εχει βγαλει τιποτα και ειναι 91 μοντελο και εχει τραβηξει τα πανδεινα.. ρωτα τον Κωνσταντινο τι τραβαει το αμαξι μολις το πιασω στα χερια μου και σε βαζω στοιχημα οτι αν κανω αυτα στο δικο σου δεν θα αντεξει ουτε μια ημερα στα χερια μου..το παλιο μοτερ ειχε 320.000 χιλιομετρα και αυτα που ειχε τραβηξει δεν τα εχει τραβηξει κανενα αλλο μοτερ.. το αμαξι εκανε κατεβασμα απο 4η δευτερα για να διπλωσει και μουγκριζε ολο.. καντο σε ενα Ε46 και αν δεν παρεις τις βαλβιδες στα χερια και τα πιστονια να σου βαρανε το κεφαλι εγω θα χαρισω το αμαξι μου σε εσενα...
δεν σου κανω επιθεση και ξερω οτι ειναι το υφος μου λιγο εριστικο απλα αυτα που λες δεν υπαρχουν. συγγνωμη αν ειμαι προκλητικος με το αμαξι σου, δεν εχω κατι και ισα ισα που ειναι απο τα αγαπημενα μου αλλα δεν θα αντεχε στα χερια μου πανω απο μηνα.. ειμαι σιδεροφαγος λιγο...

Πατρινε δε χαλιεμαι με το υφος σου!!!
Παμε τωρα...
Λιγο πολυ τα ιδια λεμε,απλα εσυ τα βλεπεις λιγο αλλιως.
Αυτο που λες με την εγγυηση σαφως και δεν βγαζει κανενα νοημα γιατι οι εγγυησεις ειναι συνηθως 24 μηνες.Ε,σε αυτους τους 24 μηνες εσυ μπορει να κανεις 20.000χλμ εγω 40.000 και ενας τριτος 240.000.
Οποτε το θεμα "χαλαει μολις ληξει η εγγυηση" δεν εχει βαση!!!

Το αυτοκινητο μου εχει αλλαξει μονο μια μοναδα ABS και αυτο γιατι ηταν η παλια φουρνια της bosch που σε οποια μαρκα και να ηταν εγκατεστημενες καποια στηγμη χαλαγαν(μαμημενη τεχνολογια "πλατινας").Ωπ...εδω ερχομαι στα λεγομενα σου!!! fuck!

Τωρα το οτι εισαι σιδεροφαγος....και λιγα λες...ρε τρελε απο 4 σε 2 για να γυρισει???
It's not a race car....τρελε....;)

z3 2.2
03-07-10, 15:01
Σε λίγο είμαι σίγουρος πως κάτι ανάλογο θα σκεφτούν και με τα χρώματα, ώστε να μη μπορείς να πας οπουδήποτε αλλού, παρά μόνο στη bmw για βαφή. Αν επιχειρήσεις να πας αλλού για παράδειγμα, η λαμαρίνα θα αντιδράει με τέτοιο τρόπο ώστε η βαφή να μη βρίσκει πρόσφυση με τίποτα και η βαφή να είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί.

Ευτυχώς που δεν φτιάχνουν ΕΚΕΙΝΟΙ τα χρώματα, ειδάλως θα το είχαν ήδη εφαρμόσει...

Χαχαχαχαχ καθενας με τον πονο του!!!:th_Laie_67-1:
Γεια σου ρε Κωστα καλητεχνη!!!thumb

alexm
03-07-10, 15:04
πλανασαι οικρα φιλε μου.. δεν ειπε κανεις οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε.. αυτο που ειπα ειναι οτι η ποιοτητα των υλικων δεν ειναι αυτη που θα επρεπε να χρησιμοποιητε.. στην περιπτωση των αυτοκινητων δεν παιρνεις οτι πληρωνεις εκτος και αν παρεις φεραρι που γινετε ολη στο χερι.... ενα αμαξι παραγωγης δεν κανει καμια σταση κατα την κατασκευη του. για να βγει μια φεραρι κανει 32 στασεις στα ρομποτ για να ελεγχθουν και να μπει ο παραγωντας ανθρωπος στην μεση.. για την ακριβεια για να παρεις μια 599 πρεπει να περιμενεις αρκετο καιτο μετα την παραγγελια σου για να την παραλαβεις....΄εξηγησε μου για ποιο λογο τα περισσοτερα αμαξια παθαινουν βλαβες λιγο μετα την εγγυηση τους υπο κανονικες συνθηκες οδηγησης? μηπως η αντοχη των υλικων ειναι τετοια ωστε να μην αντεχει πολλα? αφου δεν τους ενδιαφερει να χαλασει ενα ανταλλακτικο γιατι στα Ε46 δεν καναν ανακληση για να κανουν αντικατασταση στους αισθητηρες στροφαλου? ξερεις πολλα Ε46 που να μην εχει αλλαξει τουλαχιστον ενα αισθητηρα στροφαλου?συγκρινεις την ποιοτητα των γερμανικων αυτοκινητων της τοτε εποχης με της τωρα? ποσες ζημιες σου εχει βγαλει το Ζ? εμενα παντως δεν μου εχει βγαλει τιποτα και ειναι 91 μοντελο και εχει τραβηξει τα πανδεινα.. ρωτα τον Κωνσταντινο τι τραβαει το αμαξι μολις το πιασω στα χερια μου και σε βαζω στοιχημα οτι αν κανω αυτα στο δικο σου δεν θα αντεξει ουτε μια ημερα στα χερια μου..το παλιο μοτερ ειχε 320.000 χιλιομετρα και αυτα που ειχε τραβηξει δεν τα εχει τραβηξει κανενα αλλο μοτερ.. το αμαξι εκανε κατεβασμα απο 4η δευτερα για να διπλωσει και μουγκριζε ολο.. καντο σε ενα Ε46 και αν δεν παρεις τις βαλβιδες στα χερια και τα πιστονια να σου βαρανε το κεφαλι εγω θα χαρισω το αμαξι μου σε εσενα...
δεν σου κανω επιθεση και ξερω οτι ειναι το υφος μου λιγο εριστικο απλα αυτα που λες δεν υπαρχουν. συγγνωμη αν ειμαι προκλητικος με το αμαξι σου, δεν εχω κατι και ισα ισα που ειναι απο τα αγαπημενα μου αλλα δεν θα αντεχε στα χερια μου πανω απο μηνα.. ειμαι σιδεροφαγος λιγο...

Ορε....σιδεροφαγε, φτιαξε κανα καλο drink!!! και χτυπα και κανα τηλεφωνο να δοκιμασουμε και εμεις(κερασμα εννοω) και ασε την bmw να φτιαχνει τουτου που δεν χαλανε :whistle: για εμας τους νορμαλ οδηγους που δεν μπορουμε και να θελουμε να κατεβασουμε απο 4η σε 2η... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

patriNOS
04-07-10, 22:19
Ρε Πατρινέ, το μάμισες λίγο δε νομίζεις ???

:hystericalbs1::hystericalbs1:

χαχαχα. εχω αποδειξεις για τα λεγομενα μου.... εχω ακομη το 3.16 το Ε36.. οσοι πιστοι θελετε να το διαπιστωσετε οτι κατεβαζω απο 4η σε 2α για να διπλωσει μπορειτε να ερθετε.. μια δοκιμη θα σας πεισει... πρεπει να εχετε ομως και λιγο γερα νευρα για να μπειτε μεσα μαζι μου... μπορουν να το πιστοποιησουν αυτοι απο εδω μεσα που συναντιωμασταν για αναβασεις πριν ακομη γινει το φανς...





Τωρα το οτι εισαι σιδεροφαγος....και λιγα λες...ρε τρελε απο 4 σε 2 για να γυρισει???
It's not a race car....τρελε....;)

αν πω ποσα μοτερ εχω σπασει κυριως απο μηχανες motard και street θα σας φανει υπερβολη... επισης το Ε36 είναι το 3ο μοτερ που εχει. ο καλαμαρας με εβλεπε και ετριβε τα χερια του....τωρα αυτο το μοτερ ή βγηκε καλο ή παιζει ρολο το οτι το αμαξι το εχει πλεον ο πατερας μου και εγω δεν το περνω σχεδον καθολου απο τοτε που εφτιαξα το Ε34....


Ορε....σιδεροφαγε, φτιαξε κανα καλο drink!!! και χτυπα και κανα τηλεφωνο να δοκιμασουμε και εμεις(κερασμα εννοω) και ασε την bmw να φτιαχνει τουτου που δεν χαλανε :whistle: για εμας τους νορμαλ οδηγους που δεν μπορουμε και να θελουμε να κατεβασουμε απο 4η σε 2η... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

alex ελα οποτε θελεις απο το μαγαζι..χαχαχα. ρωτα τον φιλο σου τον γαρουφαλη να δεις αν θα με διαψευσει για αυτα που λεω.. ειδικα ο γιωργος ξερει καλα... ο γαρουφαλης έχει παρει το Ε30 μου και ξερει τι θα πει πατρινος.......