PDA

Επιστροφή στο Forum : Power technique 135i



KOSTADAS
02-07-10, 09:04
Στο τευχος του Ιουλιου εχει παρουσιαση το αυτοκινητο του dim135 με εξαιρετικες κριτικες!!!442ps και 66 κιλα ροπης!!!οι χρονοι ειναι εξισου παρα πολυ καλοι που το κατατασουν 8α ελεγα σε χρονους super car!
Μπραβο dim135 για το συνολο που εχεις φτιαξει!!!ειναι εξαιρετικο αυτοκινητο μιας και και το ξερω απο πρωτο χεριthumb

bill_m3
02-07-10, 09:06
Μπράβο στον Δημήτρη!!!! :thumbsup: :thumbsup:

Θα πάω να το αγοράσω αργότερα, να καμαρώνω στους φίλους!!!
(κοιτάξτε τι αυτοκίνητα έχει το φόρουμ μας !!!!)

Vasilis
02-07-10, 09:20
ευγε στο παλικαρι...thumb

κ εις ανωτερα....αληθεια ...εχει?:whistle:

να το χαιρεσαι κ να το καμαρωνεις οπως ολοι μας!!!:thumbsup:

yodas
02-07-10, 09:28
Να μας κάνει και ένα review μια μέρα να το απολάυσουμε και εμείς....Εύγε....

GEORGE316
02-07-10, 10:09
να εισαι καλα αγορινα,να το χαρεις.
παντα με προσοχη ομως για να το χαιρεσαι και να σε χαιρομαστε και εμεις για πολλα χρονια ακομα

Stamatis
02-07-10, 10:35
Σούπερ.
Για εμάς που είμαστε στο εξωτερικό έχει κανείς σκανάρει το άρθρο;

Περιμένω με λαχτάρα να δώ και εδώ φωτογραφίες και μια μινι παρουσίαση.

Dim135
02-07-10, 16:46
ευχαριστω παιδια να στε καλα!
πολυ ωραια εμπειρια δυναμομετρα,μετρησεις φωτογραφηση...ευχαριστω τα παιδια απο το power για τον χρονο τους και την ωραια παρουσιαση!

Stathis
02-07-10, 17:02
μπραβο για τη βελτιωση σου.
βαλε να δουμε τιποτα!

stratos
02-07-10, 17:18
Ωραίος ο Δημήτρης. Πάντα τέτοια και καλές επιτυχίες.

TSAF
02-07-10, 19:24
sorry gia greeklish alla exoume thema me to laptop. Molis to peira to periodiko kai peiga kateuthian stin parousiasi tou 135. Fantastiki douleia exoun kanei. Bravo sto idioktiti alla kai sta paidia pou to "ftiaxane". Kai pali sorry gia ta greeklish!!!

VanVIC
03-07-10, 20:30
Ωραίες "δουλειές".
Μπράβο στον ιδιοκτήτη !

Ωωερε μπρίζες πάλι...

stratos
03-07-10, 21:08
Ωραίες "δουλειές".
Μπράβο στον ιδιοκτήτη !

Ωωερε μπρίζες πάλι...

Ελα σε καμιά συνάντηση να ξεσκάσουμε λίγο.

Δημήτρη πολύ καλό το αυτοκίνητο σου και στο έχω πει απο κοντά. Μια απορεία μόνο: οι μετρήσεις έγιναν με 2 άτομα μέσα? Θύμισε μου το συνολικό βάρος του αυτοκινήτου.

VanVIC
03-07-10, 21:15
Ελα σε καμιά συνάντηση να ξεσκάσουμε λίγο.

Δημήτρη πολύ καλό το αυτοκίνητο σου και στο έχω πει απο κοντά. Μια απορεία μόνο: οι μετρήσεις έγιναν με 2 άτομα μέσα? Θύμισε μου το συνολικό βάρος του αυτοκινήτου.

Αν έκανε τις μετρήσεις με τον Δανιήλ Μ. του περιοδικού, σίγουρα θα έγιναν με 2 άτομα όπως όταν έιχαν μετρήσει κι εμένα.

stratos
03-07-10, 21:20
Αν έκανε τις μετρήσεις με τον Δανιήλ Μ. του περιοδικού, σίγουρα θα έγιναν με 2 άτομα όπως όταν έιχαν μετρήσει κι εμένα.

Ελπίζω να είναι έτσι μιας και οι μετρήσεις των επιδώσεων (εκτός απο το 0-100 που ανταποκρίνεται στο βάρος του αυτοκινήτου) δεν είναι αντιπροσωπευτικές της ιπποδύναμης.

Επίσης, η καμπύλη ροπής είναι πολύ γεμάτη στις ψηλές στροφές, εκεί που παίζει ρόλο η ρύθμιση του αβάνς και όχι της πίεσης.

Τέλος, μου προκαλεί ενδιαφέρον η σχετικά άδεια καμπύλη που υπάρχει στις χαμηλές στροφές. Αν υπήρχαν μεγαλήτερα τούρμπο θα έλεγα εντάξει αλλά με τα εργοστασιακά τούρμπο που φοράει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να πώ οτι είναι σωστή η καμπύλη.

VanVIC
03-07-10, 21:23
τί επιδόσεις "έγραψε" ?

stratos
03-07-10, 21:29
Απο αυτά που μπορώ να ελέξω άμεσα με τα δικά μου είναι:

0-100: 4.98 (άψογο για δικάβαλο)

80 - 110 (με τρίτη): 2.05 με ερωτηματικά

60 - 160: 7.11 επίσης με ερωτηματικά

Όχι οτι είναι άσχημες επιδόσεις αλλά τα ρεμπρίζ είναι λίγο χαμηλά για την ιπποδύναμη και το βάρος του αυτοκινήτου.

Dim135
03-07-10, 22:15
Ελπίζω να είναι έτσι μιας και οι μετρήσεις των επιδώσεων (εκτός απο το 0-100 που ανταποκρίνεται στο βάρος του αυτοκινήτου) δεν είναι αντιπροσωπευτικές της ιπποδύναμης.

Επίσης, η καμπύλη ροπής είναι πολύ γεμάτη στις ψηλές στροφές, εκεί που παίζει ρόλο η ρύθμιση του αβάνς και όχι της πίεσης.

Τέλος, μου προκαλεί ενδιαφέρον η σχετικά άδεια καμπύλη που υπάρχει στις χαμηλές στροφές. Αν υπήρχαν μεγαλήτερα τούρμπο θα έλεγα εντάξει αλλά με τα εργοστασιακά τούρμπο που φοράει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να πώ οτι είναι σωστή η καμπύλη.

δεν νομιζω οτι ειναι αδεια η καμπυλη απλα το εχουμε ρυθμισει ετσι για να παταει το αυτοκινητο στο δρομο. οσο το πιεσαμε χαμηλα νομιζες οτι κερδιζες δυναμη αλλα μονο σπινιαριζε οποτε δεν ειχε νοημα(εχουνε γινει απειρες δοκιμες). αντιθετως η καμπυλη πεφτει ψηλα λογω της αδρανειας του δυναμομετρου το οποιο στο δρομο δεν γινεται το αμαξι τραβαει δυνατα μεχρι τον κοφτη. στρατο αμα φοραγα τουρμπινες για 440 αλογα θα το θεωρουσα μεγαλη αποτυχια thumb

το αυτοκινητο ζυγιζει 1500κιλα με 1/4 βενζινη μετρημενο. οι μετρησεις εγιναν με 2 ατομα +200 κιλα περιπου αλλα οπως και να χει το vbox δεν εγραψε κατι τρελο. ομολογω οτι δεν ειμαι εντυπωσιασμενος απο χρονους αλλα οπως εχω ξαναπει δεν πολυασχολουμαι με νουμερα γιατι ξερω τι κανει το αυτοκινητο στο δρομο σε σχεση με αλλα

stratos
03-07-10, 22:30
δεν νομιζω οτι ειναι αδεια η καμπυλη απλα το εχουμε ρυθμισει ετσι για να παταει το αυτοκινητο στο δρομο. οσο το πιεσαμε χαμηλα νομιζες οτι κερδιζες δυναμη αλλα μονο σπινιαριζε οποτε δεν ειχε νοημα(εχουνε γινει απειρες δοκιμες). αντιθετως η καμπυλη πεφτει ψηλα λογω της αδρανειας του δυναμομετρου το οποιο στο δρομο δεν γινεται το αμαξι τραβαει δυνατα μεχρι τον κοφτη. στρατο αμα φοραγα τουρμπινες για 440 αλογα θα το θεωρουσα μεγαλη αποτυχια thumb

το αυτοκινητο ζυγιζει 1500κιλα με 1/4 βενζινη μετρημενο. οι μετρησεις εγιναν με 2 ατομα +200 κιλα περιπου αλλα οπως και να χει το vbox δεν εγραψε κατι τρελο. ομολογω οτι δεν ειμαι εντυπωσιασμενος απο χρονους αλλα οπως εχω ξαναπει δεν πολυασχολουμαι με νουμερα γιατι ξερω τι κανει το αυτοκινητο στο δρομο σε σχεση με αλλα

Χεχε δεν είπα οτι φοράς τουρμπίνες, αυτά τα λένε οι κακές γλώσσες και μόνο :whistle: Είπα οτι το διάγραμμα απλά μοιάζει σαν να έχεις μεγαλήτερες τουρμπίνες.

Το οτι δεν πατάει κάτω το αυτοκίνητο εμένα μου αφήνει κάποια ερωτηματικά ακόμα. Ξέρω οτι δεν το πατάς ποτέ απο πρώτες και μόνο απο δευτέρες και πάνω. Τουλάχιστον σε καλό οδόστρομα όπως της Α.Ο. η δευτέρα δεν έχει πρόβλημα. Μάλιστα, είναι πολύ χειρότερα να "φουσκώνει" ξαφνικά μιας και οι πιθανότητες να σπάσει η πρόσφυση είναι μεγαλήτερες.

Με 1500 κιλά (για το 335 δίνει 1620 στο ίντερνετ άδειο και χωρίς όλα τα extra) και για φορτίο 2 ατόμων οι επιδώσεις δεν είναι αυτές που θα έπρεπε και ξέρεις οτι στο λέω φιλικά. Επίσης 2 άτομα δεν είναι 200 κιλά, μιας και δεν σε κόβω πάνω απο 80 κιλα :whistle: χαχαχαχα. Αλλά και πάλι είσαι 1500 και 200 = 1700 κιλά. Το δικό μου παίζει 1650 κιλά και 112 εγώ= 1762+ και οι μετρήσεις έχουν κάποιες διαφορές.

Dim135
03-07-10, 23:22
1ες παταω αλλα οχι απο σταση για να μην ταλαιπωρω το αυτοκινητο. πηγαινε ζυγισε το το δικο σου και μετα ξαναπες μου τα κιλα γιατι και το δικο μου το δινει 1560 χωρις οροφη thumb
εχει ζυγιστει και μ3 και 335 και ξερω τι κιλα παιζουν απλα οποτε μπορεσεις ζυγισε το να δεις εισαι πολυ ελαφρυτερος απο οσο φανταζεσαι

σου ειχα πει οτι αμα μετρησουμε 2 αυτοκινητα με ιδιες συνθηκες στο ιδιο μερος θα μπορεσουμε να συγκρινουμε. εκεινη την μερα λογω δουλειας δεν οδηγησα εγω το αμαξι αλλα ο φιλος μου ο θοδωρης που ειναι 100 και ο ψηλος απο το power αρκετα πανω απο 100κιλα :original:

εσυ ξερεις τι διαφορες εχουμε εμεις περιπου στο δρομο και πως παει το αμαξι μου γι αυτο μην κολας στα νουμερα :original:
οποτε βρεθουμε κανουμε και μαζι μια δοκιμη και 1ες και 2ες και 3ες να δεις κι εσυ που βρισκεται το αμαξι σου

stratos
03-07-10, 23:41
1ες παταω αλλα οχι απο σταση για να μην ταλαιπωρω το αυτοκινητο. πηγαινε ζυγισε το το δικο σου και μετα ξαναπες μου τα κιλα γιατι και το δικο μου το δινει 1560 χωρις οροφη thumb
εχει ζυγιστει και μ3 και 335 και ξερω τι κιλα παιζουν απλα οποτε μπορεσεις ζυγισε το να δεις εισαι πολυ ελαφρυτερος απο οσο φανταζεσαι

σου ειχα πει οτι αμα μετρησουμε 2 αυτοκινητα με ιδιες συνθηκες στο ιδιο μερος θα μπορεσουμε να συγκρινουμε. εκεινη την μερα λογω δουλειας δεν οδηγησα εγω το αμαξι αλλα ο φιλος μου ο θοδωρης που ειναι 100 και ο ψηλος απο το power αρκετα πανω απο 100κιλα :original:

εσυ ξερεις τι διαφορες εχουμε εμεις περιπου στο δρομο και πως παει το αμαξι μου γι αυτο μην κολας στα νουμερα :original:
οποτε βρεθουμε κανουμε και μαζι μια δοκιμη και 1ες και 2ες και 3ες να δεις κι εσυ που βρισκεται το αμαξι σου

Τα νούμερα κρύβουν πολλά και μερικές φορές και την αλήθεια. Δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι δεν πάει καλά, το οτι δικαιολογεις τα 200 παραπάνω κιλά εγώ πάω πάσο.

Η δοκιμή φυσικά και θα γίνει, αφού μετρήσω και εγώ το βάρος μου και έχουμε κάποια σχετική ένδειξη να δούμε τι γίνεται. Δεν μου έρχεται κάποια πλάστιγγα στο μυαλό αν και έχω κατα νού κάποιας βιομηχανίας που δεν ξέρω σε τι ακρίβεια μετράει (μάλλον έχει ακρίβεια 50 κιλών μιας και μετράει νταλίκες με σίδερα).

Το πατηματάκι (φιλικό πάντα) θα γίνει. Ξέρεις οτι δεν με πειράζει ποιος είναι πιο δυνατός και πιο γρήγορος, αλλά για να είναι δίκαιο θα πάμε με λαμπάκι και 50 γέμισμα ;)

Και πάλι, συγχαρητήρια για το αυτοκίνητο σου που είναι ίσως το γρηγορότερο 135 που κυκλοφορεί.

Dim135
04-07-10, 00:02
οτι θες θα κανουμε αλλα θα ερθεις να βαλουμε βενζινη στη βρ που βαζω εγω συνεχεια.
ζυγαρια θα σε παω εγω οταν βρεθουμε κι εχουμε παει πολλοι εκει.

επειδη λενε πολλα και φανταζεσαι κι εσυ πολλα αφου μου λες για βενζινες εντελως φιλικα οσοι τα λενε ας κοιταξουν γιατι δεν πανε τα δικα τους και οχι να κατηγορουν και να δημιουργουνε δρακους και τουρμπινες τερατα για αλλα που πανε σωστα γιατι δεν ειναι μονο το δικο μου.

stratos
04-07-10, 00:12
Τα τέρατα ξέρεις ποιοι τα δημιουργούν. Και προσωπικά ξέρεις τι πιστεύω εγώ :)

Περιμένω να μου πείς που να ζυγιστώ, να έχουμε και το ίδιο μέτρο σύγκρισης

VanVIC
04-07-10, 00:21
Ωραία τα λέτε αλλά αν δοκιμάσετε (φιλικά πάντα) κάντε κι'ενα πάτημα απο 0-200.
Πέρα απο τις δυνατότητες του κάθε αυτοκινήτου, πολύ σημαντικός παράγοντας είναι το πόσο καλά μπορεί να το ξεκινήσει ο οδηγός του κι εκεί "παίζονται" πολλά.
Τα περι ταλαιπωρίας της μετάδοσης κλπ τα ξέρουμε αλλά νομίζω ότι είμαστε αρκετά μεγάλοι πιά για να καταλαβαίνουμε οτι σε τέτοια επείπεδα αποδόσεων, τα αυτοκίνητα ταλαιπωρούνται έτσι κι αλλιώς σε πολλά σημεία.

Dim135
04-07-10, 14:43
φιλε vanvic πιστεψε με τοσα χρονια εκανα κοντρες μονο απο σταση με τα προηγουμενα αυτοκινητα μου και τα γνωριζω ολα αυτα που λες . πλεον δεν βρισκω νοημα να ταλαιπωρω το αμαξι με 66 κιλα ροπη μιας και τα μεταξυ μας πατηματα ειναι παντα φιλικα ειναι ιδια αυτοκινητα και θελουμε να βλεπουμε την δυναμη των αυτοκινητων και οχι τον οδηγο

stratos
04-07-10, 14:53
+1 και απο εμένα. Δεν παίζει ρόλο ο οδηγός ούτε η τιμή του νικιτή, απλά μεριές φορές γίνονται φιλικά πατήματα για να ελέγξουμε τα tunes μας.

VanVIC
04-07-10, 17:05
... τα μεταξυ μας πατηματα ειναι παντα φιλικα ειναι ιδια αυτοκινητα και θελουμε να βλεπουμε την δυναμη των αυτοκινητων και οχι τον οδηγο


+1 και απο εμένα. Δεν παίζει ρόλο ο οδηγός ούτε η τιμή του νικιτή, απλά μεριές φορές γίνονται φιλικά πατήματα για να ελέγξουμε τα tunes μας.

Μπορώ να την καταλάβω την συγκεκριμένη λογική γι'αυτό και πρότεινα 0-200 και όχι 0-100 αλλά εσείς αποφασίζετε.



φιλε vanvic πιστεψε με τοσα χρονια εκανα κοντρες μονο απο σταση με τα προηγουμενα αυτοκινητα μου...

Δεν σε γνωρίζω Δημήτρη αλλά είμαι της θιασώτης της σχολής του Vintage Drag Master Sheriff (ίσως να τον γνωρίζεις τον Κωστή με το μάυρο Ζ4) που έλεγε οτι η "σωστή" κόντρα είναι απο 0 Km/h.

Με την ευκαιρία, σήμερα αγόρασα το περιοδικό και προσπαθούσα μέσα απο τις περιγραφές του συντάκτη να "μπώ" λίγο στο "πνευμα".
Η προσπάθεια σου και το αποτέλεσμα είναι άξιο συγχαρητηρίων όχι μόνο για τις επιδόσεις αλλά κυρίως για το οτι οι "ανυποψίαστοι" επίδοξοι "ολα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω" δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο την εργοστασιασή εμφάνιση του αυτοκινήτου σου.
Μπράβο και πάλι και καλή συνέχεια στο "ταξίδι" σου. thumb

Dim135
04-07-10, 19:42
Μπορώ να την καταλάβω την συγκεκριμένη λογική γι'αυτό και πρότεινα 0-200 και όχι 0-100 αλλά εσείς αποφασίζετε.




Δεν σε γνωρίζω Δημήτρη αλλά είμαι της θιασώτης της σχολής του Vintage Drag Master Sheriff (ίσως να τον γνωρίζεις τον Κωστή με το μάυρο Ζ4) που έλεγε οτι η "σωστή" κόντρα είναι απο 0 Km/h.

Με την ευκαιρία, σήμερα αγόρασα το περιοδικό και προσπαθούσα μέσα απο τις περιγραφές του συντάκτη να "μπώ" λίγο στο "πνευμα".
Η προσπάθεια σου και το αποτέλεσμα είναι άξιο συγχαρητηρίων όχι μόνο για τις επιδόσεις αλλά κυρίως για το οτι οι "ανυποψίαστοι" επίδοξοι "ολα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω" δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο την εργοστασιασή εμφάνιση του αυτοκινήτου σου.
Μπράβο και πάλι και καλή συνέχεια στο "ταξίδι" σου. thumb


σ ευχαριστω!
ποιον κωστα λες τον heaven που παταγε μονο κερατεα 1300μ? :original:

stratos
05-07-10, 01:31
Δημήτρη σε τι λ δουλεύεις?