PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα βαφής BMW



Monsta
01-07-10, 19:34
Θα μπορούσα να το ενσωματώσω αυτό εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2301 αλλά δεν πρόκειται για οδηγίες ή εκπαιδευτικό σεμινάριο σε θρεντ.

Απλά ήθελα με αφορμή κάποιων τοπικών βαψιμάτων για Σ Ε Μ Ι Ν Α Ρ Ι Ο (ναι, και βέβαια είμαι περήφανος) που κάναμε πάλι αυτήν την εβδομάδα στο μαγαζί Χαλανδρίου πάνω στην αγαπημένη μας μάρκα να σάς ενημερώσω για το πόσο καλά και ποιοτικά είναι τα βερνίκια 'μας' και γενικά η διαδικασία βαφής που ακολουθείται στο(α) εργοστάσιο(α).

Το 'δέσιμο' που γίνεται με τα εξίσου άριστης ποιότητας υλικά της PPG που χρησιμοποιούμαι είναι εξωπραγματικό. Με τη καμία δεν μπορείς να διακρίνεις σβήσιμο χρώματος ή βερνικιού. Όσο κι αν το ψάχνεις, όσο εκπαιδευμένο είναι το μάτι σου. Και με εγγυημένη διάρκεια.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες γερμανικές μάρκες. Έχουμε επίσης απίστευτα πατήματα (10/10) και αόρατα σβησίματα σε Porsche & Mercedes λόγω πολύ καλής ποιότητας υλικών στα εργοστάσιά τους. Αρκετά καλά (8/10) σε vw group, λόγω χαμηλότερης ποιότητας υλικών. Αποφεύγουμε σα το διάλο το λιβάνι να βάψουμε, γιαπωνέζικα / κορεάτικα αυτοκίνητα....

Μη ξεχνάτε λοιπόν ότι δεν οδηγείτε κάποιο 'τυχαίο' αυτοκίνητο. Μία BMW, όπως και πολλές άλλες μάρκες, μπορεί να έχουν τα ΄μηχανικά' τους θεματάκια και να έχουν γίνει αρκετά πολύπλοκες, όμως με σωστή συντήρηση τα αυτοκινητάκια μας μπορούν να παραμείνουν σαν καινούρια για πολλά πολλά χρόνια. :original:

Εκπτώσεις στη ποιότητα προσωπικά ΔΕΝ βλέπω σε κανένα από τα καινούρια μοντέλα της BMW. Σε αντίθεση με Audi για παράδειγμα. Για πηγαίνετε να δείτε το διακόπτη φωτών σε καινούριο Α4 / Α5 και μετά κάντε μια σύγκριση με τον αντίστοιχο μιας Ε9Χ. Κι άλλα πολλά παραδείγματα σε εσωτερικά μέρη από Audi, που θέλουν (τρομάρα τους) να λέγονται και upper class german cars....:thumbsdown:

Α και μη ξεχνάτε !!! Το χρωματάκι στα αυτοκινητάκια μας μπορεί με τη σωστή συντήρηση να παραμείνει σαν καινούριο για πάααααρα πολλά χρόνια. Επαναβαφή κάποτε ???? Τι είναι αυτό ??? Ίσως σε κάποιο ....γιαπωνέζικο.

Είναι πολλοί οι ανταγωνιστές που θα ζήλευαν να έχουν τη ποιότητα βαφής μιας BMW !!!!! thumb

5555
01-07-10, 21:23
Η συνεχεια του εργοστασιου ειναι η δουλεια σου και αξιζουν δαφνες πραγματικα
Τι γινεται ομως με τα ξαναβαμμενα κομματια και ας πουμε για τα ε9χ που η αφη του χρωματος ειναι εντονη σαν φλουδα πρτοκαλιου
Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση
Εχει διαφορα το τοπικο σε ενα ξαναβαμμενο κομματι?

Monsta
01-07-10, 21:43
Η συνεχεια του εργοστασιου ειναι η δουλεια σου και αξιζουν δαφνες πραγματικα
Τι γινεται ομως με τα ξαναβαμμενα κομματια και ας πουμε για τα ε9χ που η αφη του χρωματος ειναι εντονη σαν φλουδα πρτοκαλιου
Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση
Εχει διαφορα το τοπικο σε ενα ξαναβαμμενο κομματι?

Τα ξαναβαμμένα κομμάτια είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο.

Τα ξαναβαμμένα κομμάτια είναι ένας μεγάλος πονοκέφαλος.

Και αυτό γιατί στην αγορά κυκλοφορούν οι σωστοί και οι μη σωστοί επαγγελματίες και στα υλικά το ίδιο. Τα χουμε ξαναπεί.

Στα 'δικά μου' ξαναβαμμένα κομμάτια τουλάχιστον μπορώ να πω με σιγουριά ότι ο 'επόμενος' δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης σε ξαναβαμμένο κομμάτι το τοπικό είναι σα να ρίχνεις ζάρια...

Όσο για τη φλούδα πορτοκαλιού, το έχω ξαναγράψει, ότι αυτό είναι απόλυτα φισιολογικό. Κοιτάχτε κάνα κορεάτικο / γιαπονέζικο 'πορτοκάλι' και τα ξαναλέμε. Η ακόμα και κανένα Μερσεντέ.

ghost-rider
01-07-10, 22:09
Συγνωμη, αλλα θα ηθελα να παρατηρησω εδω, οτι τουλαχιστον στις λεπτομερειες που πιανει το ματι, τα τελευταια μοντελα της βαυαρικης εταιρειας ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των εταιρειων που αναφερονται.
Δεν γνωριζω το λογο. Εχω ακουσει διαφορα περι χρωματων νερου και αλλα πολλα.
Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι τα bmw σημερα εχουν ενα μπιμπικι παναγία βόηθα. Μπορει να ειναι ομοιομορφο, αλλα χτυπαει παρα πολυ εντονα.
Παλιοτερα εβλεπα κατι τετοιες δουλειες βαφεων και ελεγα μακρυα απο εμας.
Εχω τσακωθει με το φανοποιο μου, και τον εχω αναγκασει να μου ξαναβαψει κομματι για πολυ λιγοτερο μπιμπικι.

EVERGET
01-07-10, 22:13
Kαλή ποιότητα, οκ, αλλά γιατί στο m3 μου γίνονται τόσο εύκολα stone chips?

5555
01-07-10, 22:18
Γιατι οταν θες να τους σουβλισεις τους πας κωλοφεραντζαthumb

Nino
01-07-10, 22:19
Κωστα εγω που στερουμε των γνωσεων και της εξειδικευσης αλλα και το εμπειρο ματι του ειδικου...τουλαχιστον οσον αφορα και μονο το δικο μου αυτοκινητο (χ3 μαυρο) δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της βαφης του.
Και μονο να το αγγιξεις κανει αραχνες...

Monsta
01-07-10, 22:19
Συγνωμη, αλλα θα ηθελα να παρατηρησω εδω, οτι τουλαχιστον στις λεπτομερειες που πιανει το ματι, τα τελευταια μοντελα της βαυαρικης εταιρειας ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των εταιρειων που αναφερονται.
Δεν γνωριζω το λογο. Εχω ακουσει διαφορα περι χρωματων νερου και αλλα πολλα.
Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι τα bmw σημερα εχουν ενα μπιμπικι παναγία βόηθα. Μπορει να ειναι ομοιομορφο, αλλα χτυπαει παρα πολυ εντονα.
Παλιοτερα εβλεπα κατι τετοιες δουλειες βαφεων και ελεγα μακρυα απο εμας.
Εχω τσακωθει με το φανοποιο μου, και τον εχω αναγκασει να μου ξαναβαψει κομματι για πολυ λιγοτερο μπιμπικι.

Ποιων εταιρειών?

Μη μπερδεύεσαι. Τα χρώματα ειναι νερού, τα βερνίκια όμως έχουν κανονικά διαλύτες όπως παλιά.

Τα μπιμπίκια είναι ΑΛΛΟ θέμα. Είναι θέμα καθαρού φούρνου ή όχι. Σε αυτοκίνητο άβαφο από το εργοστάσιο αποκλείεται να είδες μπιμπίκι Μάλλον εννοείς για το φανοποιό σου που χρειάστηκε να στο ξαναβάψει.

Αυτό δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα της εργοστασιακής βαφής όπως καταλαβαίνεις ....

ghost-rider
01-07-10, 22:25
Ποιων εταιρειών?

Μη μπερδεύεσαι. Τα χρώματα ειναι νερού, τα βερνίκια όμως έχουν κανονικά διαλύτες όπως παλιά.

Τα μπιμπίκια είναι ΑΛΛΟ θέμα. Είναι θέμα καθαρού φούρνου ή όχι. Σε αυτοκίνητο άβαφο από το εργοστάσιο αποκλείεται να είδες μπιμπίκι Μάλλον εννοείς για το φανοποιό σου που χρειάστηκε να στο ξαναβάψει.

Αυτό δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα της εργοστασιακής βαφής όπως καταλαβαίνεις ....

Οχι μιλαω για τα μπιμπικια που εχουν τα αυτοκινητα μεσα στις εκθεσεις.
Με το φαναποιο μου επειτα απο αρκετες συζητησεις την βρηκαμε την ακρη.
Λεγοντας μπιμπικι δεν εννοω στιγμα απο κοκκο σκονης.

oldcarskickass
01-07-10, 22:40
Κωστα εγω που στερουμε των γνωσεων και της εξειδικευσης αλλα και το εμπειρο ματι του ειδικου...τουλαχιστον οσον αφορα και μονο το δικο μου αυτοκινητο (χ3 μαυρο) δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της βαφης του.
Και μονο να το αγγιξεις κανει αραχνες...

Επίσης και στο δικό μου μαύρο.

Αλλά εμένα ήταν μεταχειρισμένο, οπότε δε μπορώ να ξέρω τι πέρασε.

Μην ξεχνάς όμως ότι το μαύρο είναι χρώμα που Ο,ΤΙ και να γίνει πάνω του φαίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

Κώστα όταν λες << φλούδα πορτοκαλιού >> τι εννοείς;

Πάντως μεταξύ μας - και άσχετο επί του θέματος - εγώ πλέον δε χαρακτηρίζω ούτε τα BMW σαν upper class.

Τόσα θέματα έχουν τα 16άρια, τα δίλιτρα και τα ντίζελ που σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ δικαιολογούν τα λεφτά τους, ΟΥΤΕ τα λεφτά που ζητάνε οι αντιπροσωπείες για τη συντήρησή τους.- Μακάρι να είχα την σημερινή μηχανολογική αξιοπιστία των Ιαπώνων και έστω δυο κλικ χαμηλότερη ποιότητα βαφής.

Monsta
01-07-10, 22:48
Kαλή ποιότητα, οκ, αλλά γιατί στο m3 μου γίνονται τόσο εύκολα stone chips?

Ίσως γιατί κοπανάνε οι πέτρες πάνω με δύναμη ? Αυτό δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα βαφής.


Κωστα εγω που στερουμε των γνωσεων και της εξειδικευσης αλλα και το εμπειρο ματι του ειδικου...τουλαχιστον οσον αφορα και μονο το δικο μου αυτοκινητο (χ3 μαυρο) δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της βαφης του.
Και μονο να το αγγιξεις κανει αραχνες...

Δάσκαλε, μαύρο δεν είναι το δικό σου? Ε τι περιμένεις? ΟΛΑ τα μαύρα έχουν αυτό το κακό, πως να το κάνουμε? Δεν τρίβουμε με τα δάχτυλά μας πάνω στο αυτοκίνητο, τα χουμε πει. Βρεγμένο MF και απαλά απαλά.

Η Μερσεντες βάφει με τα λεγόμενα 'αντιχαρακτικά' βερνίκια και πράγματι αυτά έχουν μεγαλύτερη αντοχή όσο αφορά πλυσίματα σε βούρτσες κτλ. Όμως είναι αδύνατο να κάνεις γυάλισμα σε περίπτωση ελαφριάς γρατζουνιάς, για τοπικό βάψιμο δε ούτε λόγος.


Οχι μιλαω για τα μπιμπικια που εχουν τα αυτοκινητα μεσα στις εκθεσεις.
Με το φαναποιο μου επειτα απο αρκετες συζητησεις την βρηκαμε την ακρη.
Λεγοντας μπιμπικι δεν εννοω στιγμα απο κοκκο σκονης.

Δεν καταλαβαίνω τι μπιμπίκια λες ότι έχουν τα αυτοκίνητα μέσα στις εκθέσεις, ειλικρινά. Όταν λέμε μπιμπίκια εννοούμε μπιμπίκια ΒΑΨΙΜΑΤΟΣ (από κόκκο σκόνης). Αν έχεις δει μπιμπίκια σε αυτοκίνητα σε έκθεση, τότε το αυτοκίνητο είχε κάποιο μικρο-ατύχημα κατά τη μεταφορά του και έχει γίνει η επισκευή στο PDI στο τελωνείο. Καθόλου απίθανο.

Μήπως εννοείς 'πορτοκαλόφλουδα'?

Monsta
01-07-10, 22:55
Επίσης και στο δικό μου μαύρο.

Αλλά εμένα ήταν μεταχειρισμένο, οπότε δε μπορώ να ξέρω τι πέρασε.

Μην ξεχνάς όμως ότι το μαύρο είναι χρώμα που Ο,ΤΙ και να γίνει πάνω του φαίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

Κώστα όταν λες << φλούδα πορτοκαλιού >> τι εννοείς;

Πάντως μεταξύ μας - και άσχετο επί του θέματος - εγώ πλέον δε χαρακτηρίζω ούτε τα BMW σαν upper class.

Τόσα θέματα έχουν τα 16άρια, τα δίλιτρα και τα ντίζελ που σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ δικαιολογούν τα λεφτά τους, ΟΥΤΕ τα λεφτά που ζητάνε οι αντιπροσωπείες για τη συντήρησή τους.- Μακάρι να είχα την σημερινή μηχανολογική αξιοπιστία των Ιαπώνων και έστω δυο κλικ χαμηλότερη ποιότητα βαφής.

Το φαινόμενο πορτοκαλόφλουδα στην επιφάνεια του βερνικιού φαίνεται καλύτερα όταν κοιτάς το αμάξι από σχετικά κοντινή απόσταση και από γωνία. Παρατήρησε και θα τη δεις.

Πίστεψέ με ΔΕΝ θες γιαπωνέζικη ποιότητα βαφής στο αμάξι σου. Έχω φτάσει σε σημείο να 'διώχνω' FORESTER / IMPREZA, RX-8 & S2000.....ΔΕΝ ΓΥΑΛΙΖΟΝΤΑΙ αυτά τα βερνίκια...

Έχω μαύρο RX-8 στο μαγαζί και θα είναι μέχρι την επόμενη Τρίτη. Όποιος θέλει να δει σκ@τ@ εργοστασιακή βαφή αλλά και επαναβαφή ελληνικής αντιπροσωπείας ας προσέλθει... Καλά και δε μιλάμε για 'πάχος' βερνικιού = μηδεν...

ghost-rider
01-07-10, 23:12
Τα καινουρια ρε παιδια εχουν μπιμπικι. Ειναι πως να το πω? Σα να τα χεις βαψει με ρολο και να τα χεις γυαλισει. Λιγο... Οχι στιγματα απο σκονη. Μπιμπικι. Σα να δουλευει τον αερογραφο ερασιτεχνης. Μπορει η ποιοτητα χρωματων να ειναι εξαιρετικη, δε διαφωνω με αυτο και στο συγκεκριμενο θεμα δηλωνω αγνοια.
Μενω στο θεμα της δουλειας. Τα καινουρια φαινονται κακοβαμμενα. Ειδικα στα σκουρα χρωματα χτυπαει πολυ.
Και μια και μιλαμε για αλλες εταιρειες, τα υπολοιπα γερμανικα οπως και αρκετα Ιαπωνικα εχουν πολυ καλυτερες επιφανειες.
Υπαρχουν και χειροτερα βεβαια. Μια βολτα απο την αλφα ρομεο θα σας πεισει. Τα αυτοκινητα τους ειναι... Εχουν ενα βαψιμο... Σκατα...
Ενω τα Φιατ ειναι εξαιρετικα. Τι να πω..
Οχι τα bmw με τα σημερινα δεδομενα της συγρονης αυτοκινητοβιομηχανιας δεν ειναι upper class, συμφωνω και επαυξανω. Και ναι οι τιμες ειναι αδικαιολογητες.

Monsta
01-07-10, 23:23
Τα καινουρια ρε παιδια εχουν μπιμπικι. Ειναι πως να το πω? Σα να τα χεις βαψει με ρολο και να τα χεις γυαλισει. Λιγο... Οχι στιγματα απο σκονη. Μπιμπικι. Σα να δουλευει τον αερογραφο ερασιτεχνης. Μπορει η ποιοτητα χρωματων να ειναι εξαιρετικη, δε διαφωνω με αυτο και στο συγκεκριμενο θεμα δηλωνω αγνοια.
Μενω στο θεμα της δουλειας. Τα καινουρια φαινονται κακοβαμμενα. Ειδικα στα σκουρα χρωματα χτυπαει πολυ.
Και μια και μιλαμε για αλλες εταιρειες, τα υπολοιπα γερμανικα οπως και αρκετα Ιαπωνικα εχουν πολυ καλυτερες επιφανειες.
Υπαρχουν και χειροτερα βεβαια. Μια βολτα απο την αλφα ρομεο θα σας πεισει. Τα αυτοκινητα τους ειναι... Εχουν ενα βαψιμο... Σκατα...
Ενω τα Φιατ ειναι εξαιρετικα. Τι να πω..
Οχι τα bmw με τα σημερινα δεδομενα της συγρονης αυτοκινητοβιομηχανιας δεν ειναι upper class, συμφωνω και επαυξανω. Και ναι οι τιμες ειναι αδικαιολογητες.

Ξεκόλλα από τη λέξη μπιμπίκι επιτέλους. :original: Πέστο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ, πέστο ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ, αλλά όχι μπιμπίκι. Μπιμπίκι είναι σκόνη στο βάψιμο πάνω, τέλος.

Αερογράφο δεν δουλεύει κανένας, ο αερογράφος είναι για να κάνεις...αερογραφίες και τίποτα παραπάνω. Στο εργοστάσιο ΔΕΝ βάφουν με αερογράφους, ρομπότ βάφουν με κάτι βεντάλιες ΝΑ (με το συμπάθειο), από 1.8 ως 2.2 mm.

Τώρα για το αν η Fiat έχει καλύτερη ποιότητα βαφής από την Αλφα, αυτό δεν ισχύει. Είναι και οι δύο στο ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ επίπεδο και πολύ κατώτερες της bmw.

katsaraios
01-07-10, 23:29
https://www.youtube.com/watch?v=reC7YE-SYbQ

factory paint

ghost-rider
01-07-10, 23:47
Ξεκόλλα από τη λέξη μπιμπίκι επιτέλους. :original: Πέστο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ, πέστο ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ, αλλά όχι μπιμπίκι. Μπιμπίκι είναι σκόνη στο βάψιμο πάνω, τέλος.

Αερογράφο δεν δουλεύει κανένας, ο αερογράφος είναι για να κάνεις...αερογραφίες και τίποτα παραπάνω. Στο εργοστάσιο ΔΕΝ βάφουν με αερογράφους, ρομπότ βάφουν με κάτι βεντάλιες ΝΑ (με το συμπάθειο), από 1.8 ως 2.2 mm.

Τώρα για το αν η Fiat έχει καλύτερη ποιότητα βαφής από την Αλφα, αυτό δεν ισχύει. Είναι και οι δύο στο ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ επίπεδο και πολύ κατώτερες της bmw.

Να μεινω στο θεμα του αερογραφου? Η λεξη πιστολι που χρησιμοποιειται απο τους βαφεις ειναι λανθασμενη οταν αναφερονται στο μαραφετι που χρησιμοποιουν(αυτο με το δοχειο χρωματος στην επανω μερια, ανεστραμμενο και δυο, συνηθως, ακροφυσια μπροστα). Γιατι οσοι χρησιμοποιουν αυτο με το δοχειο κρεμασμενο κατω εχουν πιστολι. Αλλα τετοιον δεν εχω πετυχει πουθενα.
Γνωριζω πως βαφουν τα εργαστασια. εχει τυχει να το παρακολουθησω. Εμφαση προσπαθησα να δωσω πριν. Τα καινουρια αυτοκινητα ειναι σα να εχουν βαφτει στο χερι. Σε μετριο χερι. Προσωπικη εκτιμηση αυτη. Μην με αποπαιρνεις.
Οσο για το μπιμπικι.. μπιμπικι το ελεγα μεχρι τωρα συγνωμη. Αυτο εννοω αυτο βλεπω, αυτο με ενοχλει. Το πορτοκάλι τελος παντων.

z3 2.2
02-07-10, 00:19
Kαλή ποιότητα, οκ, αλλά γιατί στο m3 μου γίνονται τόσο εύκολα stone chips?

Γιατι πας 200αρες κυνηγοντας τον φιλο σου η οτι αλλο βρεθει μπροστα σου!!!
Οι μικρες αποστασεις απο τους προπορευομενους με μεγαλες ταχυτητες εχουν ντισαβανταζ!!!!
Ασε και μενα χαλια ειναι!!!thumb

GiannisRob
02-07-10, 02:31
Λοιπον, μιας και μιλαμε για πορτοκαλι, πορτοκαλοφλουδα, κυτταριτιδα, ή orange peel αγγλιστι, οριστε μερικες φωτο για να ξεκαθαρισουμε γιατι μιλαμε:

https://www.blogsmithmedia.com/www.autoblog.com/media/2007/03/m3_concept_live_12.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/attachmentphpattachmentid114188stc1d1196-1.jpg

https://is.rely.net/1-584-42776-l-jbnAYuLUTSuFBA43TSNg.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/25rgpbn-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/290qvcg-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/1zgw41t-1.jpg

GiannisRob
02-07-10, 02:33
Μαλλον εδω φαινεται καλυτερα:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/ORANGEPEELBEFORE8-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/ORANGEPEELBEFORE6-1.jpg

Stamatis
02-07-10, 07:16
Ιδανικα, ποιο θα ηταν το καλυτερο βαψιμο;
τι δηλαδη πρεπει να γινει για να ειναι το χρωμα λειο και γυαλιστερο σαν καθρεφτης;

Monsta
02-07-10, 07:27
Γιατι οσοι χρησιμοποιουν αυτο με το δοχειο κρεμασμενο κατω εχουν πιστολι. Αλλα τετοιον δεν εχω πετυχει πουθενα.

Γνωριζω πως βαφουν τα εργαστασια. εχει τυχει να το παρακολουθησω. Εμφαση προσπαθησα να δωσω πριν. Τα καινουρια αυτοκινητα ειναι σα να εχουν βαφτει στο χερι. Σε μετριο χερι. Προσωπικη εκτιμηση αυτη. Μην με αποπαιρνεις.



Καλημέρα!

Το δοχείο κρεμασμένο από κάτω δεν το έχεις δει, γιατί πολύ απλά έχει αντικατασταθεί από το δοχείο από πάνω, εδώ και κάτι χρόνια...

Το πορτοκάλι που έχουν τα bmw παιδιά το έχουν και άλλες ακριβές γερμανικές μάρκες. Δεν μίλησα για 10/10 στην εμφάνιση. Μίλησα για ποιότητα υλικών που χρησιμοποιεί το εργοστάσιο και σε αυτό βάζω την υπογραφή μου.

Αν θέλετε να δείτε 9.5/10 και στην εμφάνιση, κοιτάξτε από κοντά κανένα Πόρσε και καμιά εξωτική Ιταλική καλλονή.

Monsta
02-07-10, 07:30
Ιδανικα, ποιο θα ηταν το καλυτερο βαψιμο;
τι δηλαδη πρεπει να γινει για να ειναι το χρωμα λειο και γυαλιστερο σαν καθρεφτης;

Διπλό ή και τριπλό-βερνικάρισμα. Κόστουμ τζομπ δηλαδή.

Βερνίκωμα-στέγνωμα-τρίψιμο-ξανά-βερνίκωμα. Αν ακόμα δεν είσαι ικανοποιημένος πάμε άλλη μία από την αρχή...:original:

Konstantinos E60
02-07-10, 07:34
Διπλό ή και τριπλό-βερνικάρισμα. Κόστουμ τζομπ δηλαδή.

Βερνίκωμα-στέγνωμα-τρίψιμο-ξανά-βερνίκωμα. Αν ακόμα δεν είσαι ικανοποιημένος πάμε άλλη μία από την αρχή...:original:

Και ένα κοστολόγιο για να γίνει κάτι τέτοιο πχ σε ένα 3αρι....????

Monsta
02-07-10, 07:54
Και ένα κοστολόγιο για να γίνει κάτι τέτοιο πχ σε ένα 3αρι....????

Κωστή θα ρωτήσεις ένα φανοποιό. Το αμάξι θέλει ΟΛΟ λύσιμο. Εγώ δεν έχω φανοποιείο.

Z4 DCT
02-07-10, 07:57
Και ένα κοστολόγιο για να γίνει κάτι τέτοιο πχ σε ένα 3αρι....????

ειδες τι σου ειπε ο monstas....... να στο κανω μεταφραση .............ΠΕΤΑ ΤΟ!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Konstantinos E60
02-07-10, 08:10
Κωστή θα ρωτήσεις ένα φανοποιό. Το αμάξι θέλει ΟΛΟ λύσιμο. Εγώ δεν έχω φανοποιείο.

Δεν λεω να μου δωσεις εσυ τιμή !!! Απο εμπειρία να μου πεις τι τιμές παιζουν για κατι τέτοιο

Konstantinos E60
02-07-10, 08:11
ειδες τι σου ειπε ο monstas....... να στο κανω μεταφραση .............ΠΕΤΑ ΤΟ!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Και τι να πάρω ???? Ροζ άσσο για να ζηλευεις...????? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
02-07-10, 08:12
Δεν λεω να μου δωσεις εσυ τιμή !!! Απο εμπειρία να μου πεις τι τιμές παιζουν για κατι τέτοιο

Ελα Κωσταντινε.......μπες εδω εχει τιμες γι αυτο που ζητας......
https://www.metecorecycling.gr/aposyrsi/3

Monsta
02-07-10, 08:16
Δεν λεω να μου δωσεις εσυ τιμή !!! Απο εμπειρία να μου πεις τι τιμές παιζουν για κατι τέτοιο

Να ξαναβάψεις Ε60 έτσι για τη πλάκα, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?? Άστο καλύτερα, μη χαλάσεις το αυτοκίνητο.

Αν ήταν για κανένα παλιό να κάνεις ανακατασκευή, το συζητούσαμε...

Konstantinos E60
02-07-10, 08:22
Να ξαναβάψεις Ε60 έτσι για τη πλάκα, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?? Άστο καλύτερα, μη χαλάσεις το αυτοκίνητο.

Αν ήταν για κανένα παλιό να κάνεις ανακατασκευή, το συζητούσαμε...

Οχι για το δικό μου ρε Κωστή....:original:
Για 3άρι Ε46 ενός φιλου ρωταω....thumb

Monsta
02-07-10, 08:35
Οχι για το δικό μου ρε Κωστή....:original:
Για 3άρι Ε46 ενός φιλου ρωταω....thumb

Καταλαβαίνεις ωστόσο ότι το να πω δημόσια μια τιμή για κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ, είναι άκυρο τελείως.

Πάρτε το Ε46 του φίλου μια μέρα και πηγαίνετε σε 2-3-5 φανοποιεία να ρωτήσετε. Αν έχετε και ένα sample δουλειάς κάποιου από αυτούς ακόμα καλύτερα...

S8N
02-07-10, 10:33
Καταλαβαίνεις ωστόσο ότι το να πω δημόσια μια τιμή για κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ, είναι άκυρο τελείως.

Άστο, θα δώσω εγώ:

One houndred billion dollars ($100.000.000.000)!

https://coto2.files.wordpress.com/2009/08/dr-evil2.jpg

Konstantinos E60
02-07-10, 10:44
Άστο, θα δώσω εγώ:

One houndred billion dollars ($100.000.000.000)!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/drevil2-1.jpg

Για διπλό ή τριπλό βερνίκωμα.......??????

S8N
02-07-10, 11:45
Για διπλό ή τριπλό βερνίκωμα.......??????

Κωνσταντίνε, σε τέτοιες περιόδους κρίσης γίνονται προσφορές: Στα 2 το 3ο δώρο. :original:

PATSIMINI
02-07-10, 14:30
πολυ ωραιο θεμα.....εχω μια απορια...γιατι οι τιμες της μερσεντε οσοαν αφορα το μεταλλικο χρωμα ειναι πανω απο χιλια ευρω ενω σε αλλες ειναι απο 450 μεχρι 600-700...μηπως ειναι οντως καλυτερη η ποιοτητα τους?????

Monsta
02-07-10, 19:27
πολυ ωραιο θεμα.....εχω μια απορια...γιατι οι τιμες της μερσεντε οσοαν αφορα το μεταλλικο χρωμα ειναι πανω απο χιλια ευρω ενω σε αλλες ειναι απο 450 μεχρι 600-700...μηπως ειναι οντως καλυτερη η ποιοτητα τους?????

Πολύ καλή ερώτηση.

Η χρέωση μεταλλικού χρώματος λοιπόν σε αυτά τα εξωπραγματικά νούμερα αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες απατεωνιές.

Δηλαδή πως θα μας παραδώσουν το αυτοκίνητο? Άβαφο? Όχι βέβαια. Θα μας το δώσουν χωρίς επιπλέον χρέωση σε 'απλό' χρώμα, λευκό, μαύρο, μπλε ή κόκκινο μη μεταλλικά. Εάν θέλουμε μεταλλικό μας λένε τρελά νούμερα όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Ποιο είναι λοιπόν το πραγματικό κόστος στην επιπλέον χρήση κάποιας πέρλας ή μέταλλου για να τα κάνουμε μεταλλικά???

Από το πρόγραμμα που έχουμε στο pc όλες τις συνταγές και το οποίο μας βγάζει με ακρίβεια 0.01 cent του ευρώ, μπορώ με σιγουριά να σας πως ότι η επιπλέον επιβάρυνση από το απλό χρώμα είναι ελάχιστη. Το υπολογίζω σε λιγότερο από 20-40 ευρώ / αυτοκίνητο, ανάλογα με πληθώρα μετάλλων & περλών. Με εξαίρεση κάποιες ξηραλικές πέρλες που τις έχω δει μόνο σε Lexus και είναι 10 με 20 ευρώ ακόμα, όλα τα υπόλοιπα είναι στα επίπεδα που σας είπα.

Αλλά τι να κάνουμε? Όποιος θέλει μεταλλικό ας το πληρώσει....χρυσό.

Εγώ προσωπικά ψηφίζω λευκό. Τα λευκά που φτιάχνουν τα τελευταία χρόνια δεν έχουν καμία σχέση με τα λευκά πριν 10-20 χρόνια που κιτρίνιζαν και ήταν σα μπεζ. Πολύ καλή επιλογή λοιπόν και ένα χρώμα που τονίζει τις γραμμές και τις καμπύλες του αμαξώματος...

Ε9Χ Μ3 σε Alpine Weiss με κάρμπον οροφή :salias:

ghost-rider
02-07-10, 19:40
Πολύ καλή ερώτηση.

Η χρέωση μεταλλικού χρώματος λοιπόν σε αυτά τα εξωπραγματικά νούμερα αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες απατεωνιές.

Δηλαδή πως θα μας παραδώσουν το αυτοκίνητο? Άβαφο? Όχι βέβαια. Θα μας το δώσουν χωρίς επιπλέον χρέωση σε 'απλό' χρώμα, λευκό, μαύρο, μπλε ή κόκκινο μη μεταλλικά. Εάν θέλουμε μεταλλικό μας λένε τρελά νούμερα όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Ποιο είναι λοιπόν το πραγματικό κόστος στην επιπλέον χρήση κάποιας πέρλας ή μέταλλου για να τα κάνουμε μεταλλικά???

Από το πρόγραμμα που έχουμε στο pc όλες τις συνταγές και το οποίο μας βγάζει με ακρίβεια 0.01 cent του ευρώ, μπορώ με σιγουριά να σας πως ότι η επιπλέον επιβάρυνση από το απλό χρώμα είναι ελάχιστη. Το υπολογίζω σε λιγότερο από 20-40 ευρώ / αυτοκίνητο, ανάλογα με πληθώρα μετάλλων & περλών. Με εξαίρεση κάποιες ξηραλικές πέρλες που τις έχω δει μόνο σε Lexus και είναι 10 με 20 ευρώ ακόμα, όλα τα υπόλοιπα είναι στα επίπεδα που σας είπα.

Αλλά τι να κάνουμε? Όποιος θέλει μεταλλικό ας το πληρώσει....χρυσό.

Εγώ προσωπικά ψηφίζω λευκό. Τα λευκά που φτιάχνουν τα τελευταία χρόνια δεν έχουν καμία σχέση με τα λευκά πριν 10-20 χρόνια που κιτρίνιζαν και ήταν σα μπεζ. Πολύ καλή επιλογή λοιπόν και ένα χρώμα που τονίζει τις γραμμές και τις καμπύλες του αμαξώματος...

Ε9Χ Μ3 σε Alpine Weiss με κάρμπον οροφή :salias:

Συμφωνω με το λευκο.
Εκτος αυτου ειναι και το αγωνιστικο της BMW.
Και δεν χτυπαει και τοσο εντονα το πορτοκάλι σε αυτο το χρωμα.

Nino
02-07-10, 19:58
Ενω ολες οι εταιρειες βγαζουν τα μεταλικα χρωματα εκτος απο μαυρο και λευκο που βγαινουν σε "απλα"...
Η τιτανοτεραστια bmw βγαζει το μαυρο σε απλο αλλα και σε μεταλικο μαυρο...με 900 και κατι ευρω συν στη τιμη.

gant
02-07-10, 20:17
To E21 πάντως μιά 20ετία που το είχα, σε άσπρο, παρόλη την κακομεταχείριση, ξεσκόνισμα με βούρτσα, ενώ ήταν ψιλολασπωμένο, πλύσιμο στο χέρι με σφουγγάρι ενώ ήταν λασπωμένο και παρόμοια, είχε λιγότερη αράχνη απ το ε46αρι, πάλι άσπρο, που μάζεψε σε μιά επταετία και με ιδιαίτερη φροντίδα.
Το πεζάκι 206 που είναι ίδιων έτών και μαύρο, έχει λιγότερη αράχνη, ίσως γιατί είναι και μεταλλικό; Δεν ξέρω τι να πώ.

Monsta
02-07-10, 20:27
Ενω ολες οι εταιρειες βγαζουν τα μεταλικα χρωματα εκτος απο μαυρο και λευκο που βγαινουν σε "απλα"...
Η τιτανοτεραστια bmw βγαζει το μαυρο σε απλο αλλα και σε μεταλικο μαυρο...με 900 και κατι ευρω συν στη τιμη.

Θες να ακούσεις και το πιο αστείο απ όλα? Μιλάμε μπροστά στο πωλητή με είχαν πιάσει τα γέλια, δεν μπόρεσα να κρατηθώ...

Πάμε μ ένα φίλο μια μέρα στη Skoda & στη Seat να ρωτήσει για κάποιο μοντέλο τους.

Οι τύποι χρεώνανε το ΑΠΛΟ κόκκινο χωρίς μέταλλο (tornado red) 300 ευρώ επιπλέον, γιατί όπως μας είπε ο πωληταράς '....είναι κόκκινο!!' :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Τα μεταλλικά τα είχαν +700 ή 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Monsta
02-07-10, 20:32
To E21 πάντως μιά 20ετία που το είχα, σε άσπρο, παρόλη την κακομεταχείριση, ξεσκόνισμα με βούρτσα, ενώ ήταν ψιλολασπωμένο, πλύσιμο στο χέρι με σφουγγάρι ενώ ήταν λασπωμένο και παρόμοια, είχε λιγότερη αράχνη απ το ε46αρι, πάλι άσπρο, που μάζεψε σε μιά επταετία και με ιδιαίτερη φροντίδα.
Το πεζάκι 206 που είναι ίδιων έτών και μαύρο, έχει λιγότερη αράχνη, ίσως γιατί είναι και μεταλλικό; Δεν ξέρω τι να πώ.

Το μέταλλο 'κρύβει' ατέλειες η αλήθεια είναι, όμως σε μαύρο θα τα δεις όλα είτε έχει, είτε όχι.

Το καλό με το λευκό είναι πάντως ότι με μόνο δύο χεράκια θα στρώσει και θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ, όταν με το μαύρο θέλεις 4-5 χέρια και πολύ υπομονή πριν βάλεις τη .....κότα... :th_Laie_67-1:

gant
02-07-10, 21:33
Το μέταλλο 'κρύβει' ατέλειες η αλήθεια είναι, όμως σε μαύρο θα τα δεις όλα είτε έχει, είτε όχι.

Το καλό με το λευκό είναι πάντως ότι με μόνο δύο χεράκια θα στρώσει και θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ, όταν με το μαύρο θέλεις 4-5 χέρια και πολύ υπομονή πριν βάλεις τη .....κότα... :th_Laie_67-1:

Μιά και ανέφερες την...κότα Κώστα, σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για Χαλκιδική, ξέσπασε μια καταιγίδα απ τις σπάνιες. Οταν έφτασα στον προορισμό μου, μου λέει η γυναίκα μου που βγήκε πρώτη για να το βάλω σε ένα υποτυπώδες γκαράζ που είχε φτιάξει ο πεθερός μου, ρε Γιώργο, με αυτό που έβαλες το αμάξι δεν έχει τίποτα πάνω του εκτός από πίσω.
Και αλήθεια έτσι ήταν, μόνο κάτι ψιλολασπωμένες σταγόνες στον πίσω προφυλακτήρα και μέχρι το ύψος των φαναριών.
Ούτε στάμπες ούτε θολούρες, το υπόλοιπο αμάξι έλαμπε.

dimitrisx3d
03-07-10, 12:18
Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.

Monsta
03-07-10, 13:14
Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.

Ναι σωστά στα γιαπωνέζικα και κορεάτικα ειδικά. Σε πολλά σημεία τους έχω δει νούμερα πολύ κάτω από 100μ. Συγκεκριμένα σε S2000 έχω δει μέχρι και 82μ :thumbsdown:

Άντε μετά να το κατεβάσεις αν χρειαστεί....

dimitrisx3d
03-07-10, 15:45
Εχω ακουστα για τα χοντα και ειδικα για το σιβικ πως κανουν γρατσουνιες απ τον αερα..δυσκολο να συντηρησεις την βαφη ενος τετοιου αυτοκινητου..αλλα οτι δινεις περνεις..αλλο το βερνικι το body soft..και αλλο το sata hart που εχουν τα bmw και αν ειναι και αντιχαρακτικο δυο φορες καλυτερα..!!

katsaraios
03-07-10, 16:56
Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.

δηλαδη για να καταλαβω ειναι καλο να εχει παραπανω βερνικι και ας κανει αυτο που μας λεει ο Μονστα την "πορτοκαλοφλουδα"

dimitrisx3d
03-07-10, 17:11
Για μενα ναι ειναι καλο να εχει περισιο βερνικι δοκιμασε αν δεν σου αρεσει η οψη πορτοκαλιου με εναν αλοιφαδορο dual action η με εναν orbital με ενα polish σφουγκαρι και αλοιφη meguiars ultra finishing polish 205 και αμεσως θα δεις διαφορα θα γυαλισει και δεν θα εχει εντονα την οψη πορτοκαλιου..μην ξεχασεις το κερι στο τελος..!!

Stamatis
04-07-10, 12:25
ερωτηση.
στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;

oldcarskickass
04-07-10, 18:00
ερωτηση.
στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;

Ίσως το ότι κάνουν 5000 χλμ το χρόνο.

ghost-rider
04-07-10, 18:04
ερωτηση.
στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;

Τα παλια αυτοκινητα συνηθως ηταν βαμμενα με ντουκοχρωμα. Σηκωνε πολυ γυαλισμα, η βαφη ηταν σε ολο το παχος της ιδια(δεν επαιζε χρωμα-βερνικι) ειχε αψογη επιφανεια, ηταν... μια αλλη ιστορια.
Εκεινη η λαμψη που ειχαν μετα απο ενα ελαφρυ γυαλισμα δεν μπορει να τη δωσει κανενα βερνικι. Σα χρωμα παντως ηταν πιο μαλακό και πιο ευπαθες.
Ηταν και πολυ πιο απλη η τοπικη επισκευη παντως, αφου με λιγο μερακι την εκανες μονος σου. Πινελο στενο, χρωματακι, υπομονη, γυαλισμα... Τελος!

Monsta
04-07-10, 18:23
ερωτηση.
στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;


Τα παλια αυτοκινητα συνηθως ηταν βαμμενα με ντουκοχρωμα. Σηκωνε πολυ γυαλισμα, η βαφη ηταν σε ολο το παχος της ιδια(δεν επαιζε χρωμα-βερνικι) ειχε αψογη επιφανεια, ηταν... μια αλλη ιστορια.
Εκεινη η λαμψη που ειχαν μετα απο ενα ελαφρυ γυαλισμα δεν μπορει να τη δωσει κανενα βερνικι. Σα χρωμα παντως ηταν πιο μαλακό και πιο ευπαθες.
Ηταν και πολυ πιο απλη η τοπικη επισκευη παντως, αφου με λιγο μερακι την εκανες μονος σου. Πινελο στενο, χρωματακι, υπομονη, γυαλισμα... Τελος!

Σνουπς, δεν παρακολουθείς την ώρα που παραδίδω μάθημα ?? Ή μήπως επειδή έχεις να με δεις καιρό, ξεχνάς αυτά που έχουμε πει? :D

Ο φίλος πιο πάνω με κάλυψε 100%.

Monsta
04-07-10, 19:59
Η χρέωση μεταλλικού χρώματος λοιπόν σε αυτά τα εξωπραγματικά νούμερα αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες απατεωνιές.




Σε προσφορές έχει προχωρήσει η Audi και τώρα και η Suzuki όσο αφορά τη χρέωση μεταλλικού χρώματος.

Πιο συγκεκριμένα, απ ότι άκουσα και στη διαφήμιση, το μεταλλικό χρώμα ΔΕΝ χρεώνεται στις παραπάνω εταιρείες.

Λογικό, αφού όπως έγραψα και πιο πάνω πρόκειται για μία υπερβολική από κάθε άποψη χρέωση, αλλά και η ευκολότερη ίσως λύση για το τμήμα marketing να φτιάξει προσφορά σε συνεργασία με το εργοστάσιο.

Driver M
07-07-10, 18:15
Σε προσφορές έχει προχωρήσει η Audi και τώρα και η Suzuki όσο αφορά τη χρέωση μεταλλικού χρώματος.

Πιο συγκεκριμένα, απ ότι άκουσα και στη διαφήμιση, το μεταλλικό χρώμα ΔΕΝ χρεώνεται στις παραπάνω εταιρείες.

Λογικό, αφού όπως έγραψα και πιο πάνω πρόκειται για μία υπερβολική από κάθε άποψη χρέωση, αλλά και η ευκολότερη ίσως λύση για το τμήμα marketing να φτιάξει προσφορά σε συνεργασία με το εργοστάσιο.

Επίσης, οι διαφορές που έχουν τα μεταλλικά χρώματα από φίρμα σε φίρμα, είναι πραγματικά αδικαιολόγητες. Δε μπορεί για την 320 το μεταλλικό χρώμα να κοστίζει 933 ευρώ (το 2007 τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω πόσο έχει) και στο 207 να κόστιζε 350 ευρώ (το ίδιο έτος). Εκτός και αν το μισό μέτρο που έχουν διαφορά σε μήκος, είναι τόσο χρωματοβόρο, κάτι που φυσικά δεν ισχύει!

Μπορεί ενδεχομένως το χρώμα της bmw να είναι πιο ποιοτικό, αλλά όχι και να είναι σχεδόν 300% πιο ακριβό...απλά για άλλη μια φορά η φίρμα πληρώνεται αδρά, ακόμα και αναίτια..

gnx
07-07-10, 19:15
Μη ξεχνάτε ότι το μεταλλικό περιλαμβάνει και διαφορετικά τέλη ταξινόμησης που στα διλιτρα, 40%, η και 50% για τα μεγαλύτερα φουσκώνουν τη τιμή περισσότερο.