PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW- προβληματικα???



chief
30-06-10, 10:14
Καλημερα,
Εδω στην Κυπρο η Μερσεντες εχει κατατροπωσει την BMW στο θεμα πωλησεων.
Ο λογος ειναι οι τιμες και κυρίως τα προβληματα που παρουσιαζουν τα καινουργια μοντελα της BMW.
Φερνω ως παραδειγμα τα αμαξια δυο φιλων μου τα οποια ειχαν χρυσοπληρωσει, (Χ5 sd E70) ειναι ντιζελ με τα 2 τουρπο και 286 ιππους αν δεν κανω λαθος. Τα αμαξια δεν φευγουν απο το συνεργειο της αντιπρωσοπειας απο την μέρα που τα αγορασαν για τον λογο οτι δεν μπορουν να σταθμευσουν με τις δυο ροδες σε πεζοδρομιο. Οταν το αμαξι κατεβει απο το πεζοδρομιο η ευθυγραμμιση χανετε με αποτελεσμα η μια πλευρα του αυτοκινητου να ειναι 1-2 εκατοστα πιο κάτω απ την αλλη.Πρεπει δηλαδη να πανε συνεργειο για να ισιωσει το αμαξι...:shok:
Δηλαδη οι ανθρωποι εχουν αγορασει SUV αμαξι και δεν μπορουν να ανεβουν σε 20 εκατοστα πεζοδρομιο. Αν ειναι δυνατον...
Ακομη, αρκετες φορες το ηλεκτρονικο parking κλειδωνει και δεν ξεκλειδωνει. Παλι το αμαξι πρεπει να φορτωθει για να το ξεμπλοκαρουν χειροκινητα...
Ετυχε στον κουμπαρο μου τρεις φορες μεχρι στιγμης να φευγει με ταξι για το σπιτι του και το Χ5 με γερανο για συνεργιο στις 3 η ωρα το πρωι γιατι δεν μπορουσε να ξεμπλοκαρει το αμαξι. Αμα αυτο δεν ειναι :ranting2: και αγανακτηση δεν ξερω και εγω τι ειναι.
Ακομη, 116 αυτοματο παλι φιλου, αλλαζει ταχυτητες οποτε θυμηθει με αποτελεσμα να πηγαινει και κανα ταξιδακι και το αμαξι να μουγκριζει για κανα εικοσαλεπτο μεχρι να θυμηθει να αλλαξει ταχυτητα. Και αυτο στο πηγαινε ελα στο συνεργειο ειναι...
Βαριεμαι να γραψω για τα προβληματα που βγαζουν τα Ε92 και κυριως το 335i που μεταξυ πολλων προβληματων που ειχαν με μπεκ, αντλιες, κλπ, μπερδευετε ολο το αμαξι σε περιπτωσει που τολμησει καποιος να βαλει σε λειτουργεια το cruse control.
Μιλαμε για θεματα που ειναι για γελια και για κλαματα.

Ειμαι κατοχος Μ3 Ε46 και δεν μου αναβει ουτε ενα λαμπακι.
Εχω ή δεν έχω το πιο ζημιαρικο αμαξι που εβγαλε η BMW οπως πολλοι λενε???:confused:

Libanner
30-06-10, 14:14
Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί το άνοιξες το θέμα στις αγγελίες...

HULK
30-06-10, 14:59
Πραγματι :) Eνδιαφερον παντως θεμα πρεπει να μεταφερθει αλλου για να σχολιαστει.Και εγω εχω ενα ε46 330 και δεν αντιμετωπιζω κανενα τετοιου ειδος προβλημα περαν των φυσιολογικων.

Nino
30-06-10, 16:53
το θεμα ειναι οτι σιγουρα στα καινουργια υπαρχει ενα μικρο θεματακι αξιοπιστιας πλεον...

S8N
30-06-10, 17:02
Ο πατέρας μου έχει ενα αυτόματο 3λιτρο Χ5 του 2001, προ-facelift, προ-X-drive, προ-τα πάντα. Μόνο προ-παραγωγής δεν είναι. Από εξοπλισμό έχει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς: xenon, navi, καθίσματα comfort, tv, parktronic, αερανάρτηση, μέχρι και auxiliary heating. Το τελευταίο το αναφέρω γιατί, κατά κανόνα, τα πολύ φορτωμένα σε ηλεκτρονικά συστήματα αυτοκίνητα είναι και λιγότερο αξιόπιστα.

Λοιπόν, ο γέρος μου έχει διανύσει 140.000km και το μόνο που έχει χαλάσει είναι ο γρύλος της πόρτας του οδηγού καθώς και κάποια αντίσταση στον κλιματισμό που είχε ως αποτέλεσμα ο ανεμιστήρας να λειτουργεί σε όποια ένταση του καπνίσει. Τίποτ' άλλο. Zero. Zip. Zilch. Nada. Και πιστέψτε με, αν το αυτοκίνητο είχε χέρια θα τον μούντζωνε.

Πριν απ' το X5 είχε μια C180 facelifted του 1997, ατμοσφαιρική. Μέχρι τα 90.000km είχε αλλάξει τα πάντα εκτός από τις λαμαρίνες. Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν το αυτόματο κιβώτιο που παρέδωσε πνεύμα κατά τη διάρκεια ταξιδιού. Τελικά ήρθε από την Καλαμάτα μόνο με 3η, το παράτησε έξω από το συνεργείο, την επομένη βρήκε μεταχειρισμένο σασμάν και τη μεθεπόμενη το έβαλε αγγελία. Το αγόρασε ένας αλλοδαπός, μόνο αλλοδαποί ενδιαφέρθηκαν άλλωστε γι' αυτό το αυτοκίνητο.

Ακόμη πιο παλιά είχε μια 190Ε. Τα ίδια και χειρότερα.

Αυτά που έγραψε ο αγαπητός chief για τα X5 Ε70 μου ακούγονται πέρα για πέρα κουφά. Το ίδιο κι εκείνα για το αυτόματο κιβώτιο. Σύμφωνοι, είχα ακούσει για M3 με SMG να έχουν προβλήματα με κολλήματα, αλλά έως εκεί. Τι να πω, μακρυά από μας!

NickE60
30-06-10, 17:23
Πολύ φοβάμαι Χριστόφορε ότι τα προβλήματα που ανέφερες είναι αποτέλεσματα κακής διάγνωσης κάποιων βλαβών, ή βλαβών που δεν έχουν αντιμετωπιστεί σωστά. Δεν μπορεί όλα τα Χ5 να αχρηστεύονται όταν καβαλαν πεζοδόμια, ή όλοι οι αυτόματοι άσσοι να μην αλλάζουν ταχύτητες όταν πρέπει... ...τις πιό πολλές φορές τέτοιου είδους βλάβες οφείλονται σε μία προβληματική βαλβίδα ελέγχου ή κάποιο σένσορα που έχει "πειραχτεί" με κάποιο τρόπο, ή είναι προβληματικός ...δεν αχρηστεύεται όλο το αμάξι έτσι όμως, ειδικά αν βρίσκεται στην εγγύηση...
Αν υπήρχε γενικότερο πρόβλημα, θα υπήρχε και κοινοποίηση του θέματος από τη ΒΜW (γιατί πρόκειται για θέμα ασφάλειας) με ανάκληση και αντικατάσταση των προβληματικών μερών/μηχανισμών. Έτσι νομίζω πως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις

chief
30-06-10, 17:47
Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί το άνοιξες το θέμα στις αγγελίες...
Στα γεννικα θεματα ειχα την εντυπωση οτι το εβαλα. Τεσπα, μπορει να εκανα και λαθος.

Πολύ φοβάμαι Χριστόφορε ότι τα προβλήματα που ανέφερες είναι αποτέλεσματα κακής διάγνωσης κάποιων βλαβών, ή βλαβών που δεν έχουν αντιμετωπιστεί σωστά. Δεν μπορεί όλα τα Χ5 να αχρηστεύονται όταν καβαλαν πεζοδόμια, ή όλοι οι αυτόματοι άσσοι να μην αλλάζουν ταχύτητες όταν πρέπει... ...τις πιό πολλές φορές τέτοιου είδους βλάβες οφείλονται σε μία προβληματική βαλβίδα ελέγχου ή κάποιο σένσορα που έχει "πειραχτεί" με κάποιο τρόπο, ή είναι προβληματικός ...δεν αχρηστεύεται όλο το αμάξι έτσι όμως, ειδικά αν βρίσκεται στην εγγύηση...
Αν υπήρχε γενικότερο πρόβλημα, θα υπήρχε και κοινοποίηση του θέματος από τη ΒΜW (γιατί πρόκειται για θέμα ασφάλειας) με ανάκληση και αντικατάσταση των προβληματικών μερών/μηχανισμών. Έτσι νομίζω πως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις

Νικο, και εγω συμφωνω με αυτα που λες.
Μηπως χρειαζετε ανακληση και αντικατασταση η γεννικη αντιπροσωπια Κυπρου?
Ενα αντιπροσωπο εχουμε εδω και χρονια και οι υπαλληλοι στο γκαραζ εχουν μεινει στην εποχη του Ε30.

gant
30-06-10, 18:07
Στα γεννικα θεματα ειχα την εντυπωση οτι το εβαλα. Τεσπα, μπορει να εκανα και λαθος.


Νικο, και εγω συμφωνω με αυτα που λες.
Μηπως χρειαζετε ανακληση και αντικατασταση η γεννικη αντιπροσωπια Κυπρου?
Ενα αντιπροσωπο εχουμε εδω και χρονια και οι υπαλληλοι στο γκαραζ εχουν μεινει στην εποχη του Ε30.


Απ όσο γνωρίζω Χριστόφορε, πρίν ακόμη αναλάβει επίσημα την Ελλάδα η ΒΜW, όταν ακόμη αποκλειστικός αντιπρόσωπος ήταν η Intercar, κατά καιρούς περνούσαν από σεμινάρια επιμόρφωσης μερικούς τεχνικούς, σε κάθε τι καινούργιο που έμπαινε στα νέα αμάξια.
Aντιπροσωπευτικά μαζεύονταν ένα γκρουπ απ όλους τους dealer που είχαν και το σέρβις εκτός των πωλήσεων, και πήγαιναν ακόμη και στο Μόναχο, ανάλογα την σπουδαιότητα του αντικειμένου.

chief
30-06-10, 19:12
Απ όσο γνωρίζω Χριστόφορε, πρίν ακόμη αναλάβει επίσημα την Ελλάδα η ΒΜW, όταν ακόμη αποκλειστικός αντιπρόσωπος ήταν η Intercar, κατά καιρούς περνούσαν από σεμινάρια επιμόρφωσης μερικούς τεχνικούς, σε κάθε τι καινούργιο που έμπαινε στα νέα αμάξια.
Aντιπροσωπευτικά μαζεύονταν ένα γκρουπ απ όλους τους dealer που είχαν και το σέρβις εκτός των πωλήσεων, και πήγαιναν ακόμη και στο Μόναχο, ανάλογα την σπουδαιότητα του αντικειμένου.

Γιωργο, τουλαχιστον εδω στην Λεμεσο, ξερω οτι οι μηχανικοι στο γκαραζ της αντιπροσωπιας χωριζονται σε δυο κατηγοριες. Στους ανω των 50 που οι γνωσεις τους φτανουν μεχρι το απλο σερβις και στα 20χρονα παιδακια που παιρνουν την δουλεια με βισμα και αμα βρεθει κατι καλυτερο σε 6 μηνες - ενα χρονο εξαφανιζονται.
Πριν ενα εξαμηνο πηγα στην αντιπροσωπια για να τους αναφερω οτι εχω προβλημα με την μνημη στο καθρεφτακι του Μ3. Η απαντηση ηταν : " ειχαμε το ιδιο περιστατικο με ενα 5αρι και αφου τα αλλαξαμε ολα, δεν βρηκαμε λυση."
Τι να πει κανεις και ποιον να επιστευτει αμα ακους αυτες τις ιστοριες. Ευτυχως που βρηκα την λυση απο παιδια εδω μεσα στο φορουμ.
Ομως ειμαι off topic.
Το θεμα ειναι οτι τα νεα μοντελα βγαζουν ζημιές. Και οσον και αν υποστηριζουμε την εταιρια που ειναι το αμαξι μας, αυτη ειναι η αληθεια. Ακομη και εαν δεν ειναι προβλημα γεννικο ή συγκρκριμενο που να χρειαζετε ανακληση ή καποια γνωστοποιηση απο το Μοναχο, η αληθεια ειναι οτι πολλα απο τα νεα μοντελα παρουσιαζουν προβληματακια...

z3 2.2
30-06-10, 19:20
Ειναι γεγονος οτι τα καινουρια αυτοκινητα εχουν διαφορα μικρα και μεγαλα προβληματα.
Η πολυπλοκοτητα τους μαζι με τους νομους των πιθανοτητων και με τους πολυ πιο μικρους δειγματικους ελεγχους τα κανουν ζημιαρικα.
Μεγαλη ευθυνη εχουν και οι επισκευαστες ομως.Το να μην μπορεις να αντιμετωπισεις μια βλαβη και να εχεις επαναληψιμοτητα...κατι σημαινει ;)
Οπως λεει και ενας γνωστος μου Σουηδος...fix it right from the first time ;)

z3 2.2
30-06-10, 19:24
" ειχαμε το ιδιο περιστατικο με ενα 5αρι και αφου τα αλλαξαμε ολα, δεν βρηκαμε λυση."


Να αυτο για παραδειγμα εμενα που ειναι η δουλεια μου αυτη μου δειχνει με τη μια το επιπεδο εκπαιδευσης-τεχνογνωσιας και πολυ περισσοτερο του επαγγελματισμου τους.
Τετοιες κουβεντες δεν τις σκεφτεσαι καν...ποσο μαλον να τις ξεστομισεις.
Ημαρτον πια...

Monsta
30-06-10, 19:25
Και εγώ έχω ακούσει για πολλά προβλήματα στις νεότερες γενιές από πελάτες μου Chris.

Όσο για τις δικές μας τις γριές, μάς βγάζουν συγκεκριμένες βλάβες και ευτυχώς μετά από όλα αυτά τα χρόνια, τις έχουμε εντωπίσει...thumb




Λοιπόν, ο γέρος μου......

Ντροπή σου !!! Έτσι θα σε λένε και σένα μια μέρα...:p

NickE60
30-06-10, 19:48
.... Το θεμα ειναι οτι τα νεα μοντελα βγαζουν ζημιές. Και οσον και αν υποστηριζουμε την εταιρια που ειναι το αμαξι μας, αυτη ειναι η αληθεια. Ακομη και εαν δεν ειναι προβλημα γεννικο ή συγκρκριμενο που να χρειαζετε ανακληση ή καποια γνωστοποιηση απο το Μοναχο, η αληθεια ειναι οτι πολλα απο τα νεα μοντελα παρουσιαζουν προβληματακια...

Είναι γεγονός αυτό. Άμεσος ψεκασμός και βαλβετρονικ έχουν κάνει ανω-κατω πολλά συνεργεία... και τώρα τελευταία έχουν σφίξει ακόμα πιο πολύ τα πράγματα από τους Γερμανούς! Αν από λάθος διάγνωση αντικασταθεί (μέσω εγγύησης) εξάρτημα που δεν είχε στην πραγματικότητα βλάβη αλλά έφταιγε κάτι άλλο, σαν ποινή χρεώνουν στο συνεργείο το κόστος εργασίας και ανταλλακτικού..... και ζητούν έκθεση που να αναφέρει βήμα-βήμα τη διαδικασία διάγνωσης και επισκευής που πραγματοποιήθηκε άσκοπα ...

Stamatis
30-06-10, 23:10
το καθε αυτοκινητο ειναι τοσο αξιοποστο οσο σχετικος ειναι ο μηχανικος που το φροντιζει.
τελεια και παυλα.

Δυστυχως τα αυτοκινητα που επιβιωνουν ειναι αυτα που εχουν λιγοτερα πραγματα να χαλασουν.
ειναι φυσικο να υπαρχει σταρλετουι με 300.000 μιλια στο κλοκ οταν το μονο που μπορει να χαλασει επανω του ειναι το εξωστ αντε και το λουρι του.
απλα και κατανοητα για τον καθενα πραγματα που τα φτιαχνει και στο πεζοδρομιο.

οταν ο μαστορας δεν ξερει να ανοιγει το πισι να παραγγειλει ανταλλακτικο απο τον κωδικο του, μην περιμενουμε ο ιδιος μαστορας να ριξει τιουνινγκ προγκραμ σε κλειδωμενη επρομ.

αυτο ισχυει για ολα τα αμαξια και ολες τις χωρες.

ειδικα στο νησι ομως υπαρχει μεγαλη ασχετοσυνη.

Thomelef
01-07-10, 08:14
Καλημερα,
Εδω στην Κυπρο η Μερσεντες εχει κατατροπωσει την BMW στο θεμα πωλησεων.
Ο λογος ειναι οι τιμες και κυρίως τα προβληματα που παρουσιαζουν τα καινουργια μοντελα της BMW.
Φερνω ως παραδειγμα τα αμαξια δυο φιλων μου τα οποια ειχαν χρυσοπληρωσει, (Χ5 sd E70) ειναι ντιζελ με τα 2 τουρπο και 286 ιππους αν δεν κανω λαθος. Τα αμαξια δεν φευγουν απο το συνεργειο της αντιπρωσοπειας απο την μέρα που τα αγορασαν για τον λογο οτι δεν μπορουν να σταθμευσουν με τις δυο ροδες σε πεζοδρομιο. Οταν το αμαξι κατεβει απο το πεζοδρομιο η ευθυγραμμιση χανετε με αποτελεσμα η μια πλευρα του αυτοκινητου να ειναι 1-2 εκατοστα πιο κάτω απ την αλλη.Πρεπει δηλαδη να πανε συνεργειο για να ισιωσει το αμαξι...:shok:
Δηλαδη οι ανθρωποι εχουν αγορασει SUV αμαξι και δεν μπορουν να ανεβουν σε 20 εκατοστα πεζοδρομιο. Αν ειναι δυνατον...
Ακομη, αρκετες φορες το ηλεκτρονικο parking κλειδωνει και δεν ξεκλειδωνει. Παλι το αμαξι πρεπει να φορτωθει για να το ξεμπλοκαρουν χειροκινητα...
Ετυχε στον κουμπαρο μου τρεις φορες μεχρι στιγμης να φευγει με ταξι για το σπιτι του και το Χ5 με γερανο για συνεργιο στις 3 η ωρα το πρωι γιατι δεν μπορουσε να ξεμπλοκαρει το αμαξι. Αμα αυτο δεν ειναι :ranting2: και αγανακτηση δεν ξερω και εγω τι ειναι.
Ακομη, 116 αυτοματο παλι φιλου, αλλαζει ταχυτητες οποτε θυμηθει με αποτελεσμα να πηγαινει και κανα ταξιδακι και το αμαξι να μουγκριζει για κανα εικοσαλεπτο μεχρι να θυμηθει να αλλαξει ταχυτητα. Και αυτο στο πηγαινε ελα στο συνεργειο ειναι...
Βαριεμαι να γραψω για τα προβληματα που βγαζουν τα Ε92 και κυριως το 335i που μεταξυ πολλων προβληματων που ειχαν με μπεκ, αντλιες, κλπ, μπερδευετε ολο το αμαξι σε περιπτωσει που τολμησει καποιος να βαλει σε λειτουργεια το cruse control.
Μιλαμε για θεματα που ειναι για γελια και για κλαματα.

Ειμαι κατοχος Μ3 Ε46 και δεν μου αναβει ουτε ενα λαμπακι.
Εχω ή δεν έχω το πιο ζημιαρικο αμαξι που εβγαλε η BMW οπως πολλοι λενε???:confused:


εδώ ρε συμπέθερε το ντιβίζιον φόρεσε τουρμπίνες... σε αυτά θα κολήσουμε τώρα??? αυτά είναι πτέσματα ρε.
πάει χάλασε ο κόσμος!!!:th_Laie_67-1: