PDA

Επιστροφή στο Forum : 2014 F32 M3



Stathis
28-06-10, 10:02
αν και η Ε92 ακομα καλα κρατει, οι φημες και οι καλλιτεχνικές απεικονησεις για την επομενη Μ3 εχουν αρχισει να κυκλοφορουν...

στοιχεια "κλειδια" η εγκαταλειψη του 4,2 V8 προς χαριν ενος τριλιτρου εξακυλινδρου TwinTurbo με 450 ps, καθως και η επιστροφη στη φιλοσοφια της Ε30 (οσο ειναι δυνατον αυτο) με εντυπωσιακο "φουσκωμενο" αμαξωμα το οποιο θα συνοδευεται ομως απο εξαντλητικη διαιτα ωστε να κρατηθει το βαρος χαμηλα...
επισης η νεα Μ3 θα παραχθει μονο ως κουπε και καμπριο...


https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/az14_10_008_NEU_BMW.jpg

https://www.autozeitung.de/

gant
28-06-10, 10:09
Αχ!!!! καίει καρδούλες έτσι κατακόκκινο.

Stathis
28-06-10, 10:16
και τσεπουλες θα καιει... :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

lourbas
28-06-10, 11:04
ξεκιναω να εχω κουμπαρα.......χαχαχαχα

z3 2.2
28-06-10, 11:09
Ειναι πενεμορφο!!!
Τουλαχιστον ετσι απως φαινεται απο τη φωτο.....

Ειναι αραγε πιο ελαφρης ο straight-six απο τον v8? Mαλλον ναι...

Χρίστος
28-06-10, 11:18
back to the future?????

I guess yes......

m3est
28-06-10, 11:39
Αντε παλι να δουμε τι θα βγει τουτο.

Stathis
28-06-10, 11:54
σε εχω ικανο να το κομπρεσαρεις κι αυτο... :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Samaro
28-06-10, 12:02
Επιθετικός και σφυνοειδής σχεδιασμός με πολλές "γραμμές" . Πανέμορφη !!!
Θα προτιμούσα βεβαια να βγεί και σε 4θυρη σεντάν αλλα περί ορέξεως .......!!!
Αυτό που έχει πάντως σημασία ειναι η αλλαγή κατεύθυνσης στο μέγεθος του κινητήρα. Μια τάση σμίκρινσης που πλέον συναντάμε σε πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες.

gnx
28-06-10, 12:04
Στάθη με αφορμή τα posts για διαφορα μελλοντικά μοντέλα της BMW, νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο o GiannisRob, που είναι μοντ στο germancarforum να κανει ενα introduction του handle SCOTT.

Κωνσταντίνος
28-06-10, 12:05
επισης η νεα Μ3 θα παραχθει μονο ως κουπε και καμπριο...


Μολις χάσανε έναν πελάτη. Ηθελα να την πάρω σε σεντάν.....:thumbsup:

Stathis
28-06-10, 12:05
πολυ ευχαριστως.

Thomelef
28-07-10, 19:47
μάλον αναμένεται εκτίναξη των πωλήσεων της πόρκε στα 911 απο το 2014...
πάντως σε κάτι κρατήσαν τη φιλοσοφία και αυτή είναι το πιεσμένο μοτέρ.
έναντι του 335 που θέλει αρκετά πραγματάκια για να φτάσει τα 400+, το
εργοστάσιο θα το δίνει έτοιμο.
αν το καλοσκεφτεί κανείς περιμένω πως θα είναι κάτι σαν τον s54 τουρμπισμένο.
περίπου τα ίδια αποτελέσματα θα είχε. μόνο που αυτό δεν θα είναι για 15κ χιλ...
anyway i don't care να το βάλουν εκεί που ξέρουν...προτιμώ το v8 και το 92άρι.

Tsakirakos
28-07-10, 19:54
απο πλαι πολυ honda civic μου θυμιζει...

EVERGET
28-07-10, 20:36
To ότι θα είναι turbo σημαίνει πως το Ε92 είναι το τελευταίο Μ3 που κάνει κάποιο αξιόλογο ήχο.

Για μένα καλύτερα το Μ3 να το κρατάγανε παραδοσιακά ατμοσφαιρικό και ας του κάνανε μία εκτενή δίαιτα, ας ακολουθήσει και το Μ Division τη στρατηγική της porsche στο carrera να μην παίζει το παιχνίδι της ιπποδύναμης με τους άλλους κατασκευαστές. Το Μ3 δεν θέλει παραπάνω δύναμη από αυτή του Ε92, αρκούν όμως καμιά 200αριά kg λιγότερα ώστε να δημιουργηθεί μία πολύ καλύτερη επόμενη γενιά.

Καλά χλωμό να είναι έτσι πάντως το επόμενο Μ3΄, ακόμη δεν έχει παρουσιαστεί το απλό 3άρι, αυτά τα σχέδια είναι φανταστικά renderings κάποιου γραφίστα. Άλλωστε ποτέ κάποιο Μ δεν ήταν τόσο καγκουρο-τουμπανιασμένο!

kplc16
28-07-10, 20:47
μάλον αναμένεται εκτίναξη των πωλήσεων της πόρκε στα 911 απο το 2014...
πάντως σε κάτι κρατήσαν τη φιλοσοφία και αυτή είναι το πιεσμένο μοτέρ.
έναντι του 335 που θέλει αρκετά πραγματάκια για να φτάσει τα 400+, το
εργοστάσιο θα το δίνει έτοιμο.
αν το καλοσκεφτεί κανείς περιμένω πως θα είναι κάτι σαν τον s54 τουρμπισμένο.
περίπου τα ίδια αποτελέσματα θα είχε. μόνο που αυτό δεν θα είναι για 15κ χιλ...
anyway i don't care να το βάλουν εκεί που ξέρουν...προτιμώ το v8 και το 92άρι.

κι εγω v8 92αρι θα παρω.:rally:

GiannisRob
28-07-10, 20:52
Δυστυχως φιλε μου, απο τη στιγμη που η πλειοψηφια των αγοραστων Μ3 (βλεπε αμερικη) θελει ενα αυτοκινητο με ολες τις ανεσεις και οτι ηλεκτρονικα μπαρμπουτσαλα εχει σκεφτει το ανθρωπινο μυαλο, το μονο που δεν προκειται να δουμε ειναι μειωμενο βαρος. Οσα μερη του αμαξωματος και αν φτιαξει η BMW απο ανθρακονηματα, το βαρος δεν πεφτει. Οσο οι διαφοροι οργανισμοι απαιτουν μεγαλυτερη ασφαλεια, πιο στιβαρο πλαισιο, περισσοτερο εξοπλισμο, τοσο το βαρος ανεβαινει.

Το μονο θεμα που μενει να συζηταμε ειναι ο κινητηρας. Εξακυλινδρος τουρμο, αυτο ειναι σιγουρο. Το θεμα ειναι αν θα ειναι εν σειρα, η αν θα κανουν την εκπληξη και δουμε τον πρωτο V6 σε αυτοκινητο Μ. Ειτε αυτος ειναι νεος (60 μοιρες γωνια) ειτε προκυπτει απο τον V8 S63, οποτε και θα εχει 90 μοιρες γωνια.


To ότι θα είναι turbo σημαίνει πως το Ε92 είναι το τελευταίο Μ3 που κάνει κάποιο αξιόλογο ήχο.

Για μένα καλύτερα το Μ3 να το κρατάγανε παραδοσιακά ατμοσφαιρικό και ας του κάνανε μία εκτενή δίαιτα, ας ακολουθήσει και το Μ Division τη στρατηγική της porsche στο carrera να μην παίζει το παιχνίδι της ιπποδύναμης με τους άλλους κατασκευαστές. Το Μ3 δεν θέλει παραπάνω δύναμη από αυτή του Ε92, αρκούν όμως καμιά 200αριά kg λιγότερα ώστε να δημιουργηθεί μία πολύ καλύτερη επόμενη γενιά.

Καλά χλωμό να είναι έτσι πάντως το επόμενο Μ3΄, ακόμη δεν έχει παρουσιαστεί το απλό 3άρι, αυτά τα σχέδια είναι φανταστικά renderings κάποιου γραφίστα. Άλλωστε ποτέ κάποιο Μ δεν ήταν τόσο καγκουρο-τουμπανιασμένο!

GiannisRob
28-07-10, 20:55
https://jonsibal.com/blog/2010/06/2012-bmw-3er-sedan-f30/

Αυτα τα Photoshop ακουγεται οτι προσεγγιζουν πολυ το τελικο προϊον...

gnx
28-07-10, 20:55
Καλά, 200 κιλά πιό ελαφρύ από το Ε92 μετρημένο από το sport auto στα 1608 κιλά απλά δε νομίζω ότι είναι εφικτό.

Τώρα όσον αφορά τον ήχο, νομίζω οτι και ο εξακύλινδρος turbo είναι πολυ καλή (ηχητική) βάση για κάτι καλό.

Η τιμή θα είναι το πρόβλημα, εάν αυτοί οι ΑΣΧΕΤΟΙ δεν καταργήσουν αυτό το χαράτσι του φόρου πολυτελείας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Driver M
28-07-10, 22:06
Από Ιngolstadt μεριά περιμέναμε τούρμπο, από τη Βαυαρία μας ήρθε τελικά.
Αντί να είναι το rs5 τουρμπάτο όπως είναι η συντριπτική πλειοψηφία των audi, θα είναι η νέα Μ3. Πως αλλάζουν οι καιροί...

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ καίριας σημασίας τον κινητήρα (από την άποψη του αν είναι τούρμπο ή ατμόσφαιρα) αν το στήσιμο του αυτοκινήτου είναι αντάξιο των προσδοκιών.

Thomelef
28-07-10, 22:47
Από Ιngolstadt μεριά περιμέναμε τούρμπο, από τη Βαυαρία μας ήρθε τελικά.
Αντί να είναι το rs5 τουρμπάτο όπως είναι η συντριπτική πλειοψηφία των audi, θα είναι η νέα Μ3. Πως αλλάζουν οι καιροί...

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ καίριας σημασίας τον κινητήρα (από την άποψη του αν είναι τούρμπο ή ατμόσφαιρα) αν το στήσιμο του αυτοκινήτου είναι αντάξιο των προσδοκιών.


πολύ λάθος αυτό που λές...
να υποθέσω πως δεν έτυχε να οδηγήσεις κάποιο μέχρι τώρα εε??
το ότι η μπε εμ βε έχει παράδοση σε αυτά τα μοτέρ δεν είναι τυχαίο.

stratos
29-07-10, 01:49
Ο κουμπαράς άνοιξε. Αν ξεκινάει με 450 τότε τα 600 είναι εφικτά με περιφεριακές επεμβάσεις. Πάντως το κόκκινο είναι πανέμορφο αν και είναι γραφιστικό δημιούργημα

NICK_M3
29-07-10, 08:03
Είπαν οτι πλέον θα κοιτάξουν να επανέλθουν με κάποιον τρόπο στις ρίζες του division....

δεν με νοιάζει αν είναι τουρμπιστό ή όχι ( θα το ήθελα τουρμπιστό...να γελάω με την ροπή του..)
δεν με καίει καθόλου αν V ή straight6 το μοτεράκι...( θα το ήθελα straight 6 με αντοχή RB26DETT!!!! )

με νοιάζει να έχει κιλά όσα και το csl
να εχει τιμόνι όπως το 30αρι
να στρίβει όπως το csl
και να είναι αλήτικο σαν το 46αρι...

αλλιώς μας βλέπω με suv......

πολύ λένε οτι το Μ το 92 είναι κορυφαίο( και πανέμορφο ) αλλά όλοι λένε οτι δεν έχει feeling...οτι είναι τοσο πολυ gran tourer πια που χάνει κάπου το νόημα( κοντεύει να φτάσει τα 5αρια...) και ας έχει 80% περισσότερη ακαμψία το πάτωμα απο το 46αρι...

θα ήθελα πραγματικά το καινούργιο να είναι ή να πλησιάζει αυτό που πριν 19-20 χρόνια με έκανε να μείνω με το στόμα στο πάτωμα εξω απο ενα συνεργείο και να χαζεύω το ΠΡΑΜΑ επι 2 ωρες ασταμάτητα....( θυμάμαι έβριζε ο πατέρας μου τότε τον μηχανικό-κολλητό του... "πάει το κωλόπαιδο καταστράφηκε" !!! ακόμη αυτό λένε...χαχαχαχαχαχα )

Thomelef
29-07-10, 08:29
Ο κουμπαράς άνοιξε. Αν ξεκινάει με 450 τότε τα 600 είναι εφικτά με περιφεριακές επεμβάσεις. Πάντως το κόκκινο είναι πανέμορφο αν και είναι γραφιστικό δημιούργημα

δε νομίζω στράτο...σκέψου ένα τρίλιτρο με σχεδόν ότι φοράει το δικό σου
και να βγάζει και λίγο παραπάνω δύναμη. και αυτό το μοτέρ πάλι πιεσμένο
θα είναι όπως και τα προηγούμενα ///Μ μοτέρ. ίσως με μεγαλύτερα τούρμπο
κάποια στιγμή να μπορέσει κάποιος να παίξει, αλλά και αυτό με κίνδυνο πιστεύω.

Stathis
29-07-10, 10:35
καλη η εξελιξη και καλως να ερθει το νεο Μ3...
θηριο θα ειναι... εχουμε εμπιστοσυνη στο ντιβιζιον...
κατι ξερουνε κι αυτοι...

αλλα κατα τα αλλα, πολυ αλητεια ρε παιδια το 46αρι...
σαν τον τονυ μοντανα ενα πραμα, οπως ελεγε κι ενας φιλος μας...!

εσεις που τα εχετε μη διανοηθειτε να τα δωσετε για ενα κομματι ψωμι...
κρατηστε τα (αν εχετε τη δυνατοτητα), καποια στιγμη θα τα γυρευουν περισσοτερο απο σπορ-εβο2... και οσα θα υπαρχουν τοτε θα ειναι ή απλησιαστα, ή λιωμενα!

προσεχετε απο τωρα, για να εχετε στα γεραματα σας κατι να σας θυμιζει οτι ειστε ακομα ζωντανοι!

Thomelef
29-07-10, 10:59
καλη η εξελιξη και καλως να ερθει το νεο Μ3...
θηριο θα ειναι... εχουμε εμπιστοσυνη στο ντιβιζιον...
κατι ξερουνε κι αυτοι...

αλλα κατα τα αλλα, πολυ αλητεια ρε παιδια το 46αρι...
σαν τον τονυ μοντανα ενα πραμα, οπως ελεγε κι ενας φιλος μας...!

εσεις που τα εχετε μη διανοηθειτε να τα δωσετε για ενα κομματι ψωμι...
κρατηστε τα (αν εχετε τη δυνατοτητα), καποια στιγμη θα τα γυρευουν περισσοτερο απο σπορ-εβο2... και οσα θα υπαρχουν τοτε θα ειναι ή απλησιαστα, ή λιωμενα!

προσεχετε απο τωρα, για να εχετε στα γεραματα σας κατι να σας θυμιζει οτι ειστε ακομα ζωντανοι!

μωρέ ας μην είχα τις τόνγκες και στα αζήτητα θα το έστελνα!!!:th_Laie_67-1:
4 χρόνια το έχω...πόσο να το κρατήσω ακόμα???
πέραν της πλάκας το 46άρι είναι το αυτοκίνητο που ακόμα και στοκ μπορεί
να σε κάνει να ανατριχιάζεις κάθε φορά που το καβαλάς!!!thumbthumb

GEORGE316
29-07-10, 12:55
μωρέ ας μην είχα τις τόνγκες και στα αζήτητα θα το έστελνα!!!:th_Laie_67-1:
4 χρόνια το έχω...πόσο να το κρατήσω ακόμα???
πέραν της πλάκας το 46άρι είναι το αυτοκίνητο που ακόμα και στοκ μπορεί
να σε κάνει να ανατριχιάζεις κάθε φορά που το καβαλάς!!!thumbthumb

υπαρχει ανθρωπος που θελει να δωσει το 46ΡΙΜ3???
παντως εγω που προσφατα εκανα το 36ρι 328....δε νομιζω ποτε να πουληθει,εκτος αναγκης βεβαια..
στη χειροτερη φανταζομαι να παραδωθουν πινακιδες και να βγαινει παγανια σε καμμια πιστα η σε κανεναν ερημο δρομο του χωριου....
η στη καλυτερη περιπτωση που θα εχω σπιτακι με κηπο η τελος παντων σπιτι με γκαραζ,να μπει μεσα και να το βλεπουν τα παιδια και τα εγγονια μου...

manos///3
29-07-10, 13:22
Σταθη μην ανησυχείς....

Θα με βλεπετε σε καμια 20αρια χρονια να τρεχω αναβαση στα ΙΣΤΟΡΙΚΑ και ο θορυβος της καβουκας να ανατριχιαζει τα πληθη!
ΟΛΕΕΕΕΕ

EVERGET
29-07-10, 15:17
καλη η εξελιξη και καλως να ερθει το νεο Μ3...
θηριο θα ειναι... εχουμε εμπιστοσυνη στο ντιβιζιον...
κατι ξερουνε κι αυτοι...

αλλα κατα τα αλλα, πολυ αλητεια ρε παιδια το 46αρι...
σαν τον τονυ μοντανα ενα πραμα, οπως ελεγε κι ενας φιλος μας...!

εσεις που τα εχετε μη διανοηθειτε να τα δωσετε για ενα κομματι ψωμι...
κρατηστε τα (αν εχετε τη δυνατοτητα), καποια στιγμη θα τα γυρευουν περισσοτερο απο σπορ-εβο2... και οσα θα υπαρχουν τοτε θα ειναι ή απλησιαστα, ή λιωμενα!

προσεχετε απο τωρα, για να εχετε στα γεραματα σας κατι να σας θυμιζει οτι ειστε ακομα ζωντανοι!


To 46άρι Μ3 είναι αλητεία και έρωτας μαζί! Ακόμη θυμάμαι την πρώτη φορά που το είδα το 2002 στην Ελλάδα, να σκάει έξω από γνωστό συνεργείο bmw, σε phoenix yellow και ο ήλιος να διαγράφει απίστευτα τα φουσκώματά του....το αμάξι έδειχνε απλά απίστευτο! Θυμάμαι όλοι οι μηχανικοί και πελάτες του συνεργείου είχαν βγει έξω και το χαζεύανε με τρόπο που σήμερα θα χαζεύανε zonda cinque!

Tέτοια ταραχή με αμάξι φυσικά και δεν έπαθα όταν είδα πρώτη φορά το Ε92, μου φαινόταν σαν κάτι να έλειπε, σαν κάτι να ήθελα διαφορετικό, ακόμη και ως GTS δεν με τρελαίνει....

Όσων αφορά τώρα την οδήγηση, το μόνο που ζηλεύουμε όσοι οδηγάμε 46άρι είναι η extra στιβαρότητα και ακαμψία του 92, τα γκάζια του όχι τόσο αφού και ο S54 έχει τόσο "χαρακτήρα" που ισοδυναμεί με +50 HP.

Συμφωνώ πως σε κάποια χρόνια ένα γνήσιο καλοσυντηρημένο 46άρι θα άξίζει πολλά αφού το μοντέλο είναι ένα πολύ ικανό "all time classic" supersport αυτοκίνητο.

Προς τους μαντράδες: Πουλήστε τα Μ3 στο εξωτερικό να βγάλετε και καλύτερα χρήματα, ας μην υποτιμήσετε άλλο (ονομαστικά και όχι ουσιαστικά) ένα αμάξι που αξίζει πολλά....

manos///3
29-07-10, 16:51
Το ΣΠΟΡ αυτοκινητο πρεπει να ειναι ΕΛΑΦΡΥ..οχι μονο για να κερδισει αναλογια κιλα/ιππο αλλα για στριβει και να φρεναρει καλυτερα.

Τα τελευταια Μ ειναι πολυτελη γρηγορα ''σπορ'' αυτοκινητα..

Καθαρα σπορ ειναι τα Ε30,Ε36...το Ε46 σωθηκε απο την εκδοση csl.

Αρα η ΒΜW σκεφτεται πως θα πουλησει περισσοτερο και οχι τι θελει το 20% της αγορας. Το 80% θελει navi και ηλεκτρικα καθισματα....

Παντως τα τουρμπο δε με χαλανε καθολου...ισα ισα που με λιγα πραγματακια θα βλεπουν το θεο.

NICK_M3
29-07-10, 18:59
οποτε αγαπητοι μου συναθλητές-βλαμενοι-καμένοι κάνουμε υπομονή και βλέπουμε αν μετά απο 12-14 χρόνια στο full N/A μετοικίσουμε στον υπέροχα εθιστικό κόσμο των φτερωτών....

πάντως έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα εγω προσωπικά θα ετοιμαστώ για ολοκληρωτικό rebuild του αυτοκινήτου με όσο το δυνατόν ( οσο με παίρνει η τσέπη μου δηλαδή ) καλύτερα και ποιοτικότερα πράγματα....δυστυχώς για μένα και την τσέπη μου ( αλλά κ το κεφάλι μου διότι η γυναίκα μου καθότι ψηλη φοράει μεγάλο παπούτσι αρα μεγαλύτερο βάρος στην παντόφλα + οτι με φτάνει μια χαρά:th_Laie_67-1: ) το μυαλό μου δεν ησυχάζει ποτέ όσον αφορα το Ε46 Μ3......

Thomelef
29-07-10, 23:24
οποτε αγαπητοι μου συναθλητές-βλαμενοι-καμένοι κάνουμε υπομονή και βλέπουμε αν μετά απο 12-14 χρόνια στο full N/A μετοικίσουμε στον υπέροχα εθιστικό κόσμο των φτερωτών....

πάντως έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα εγω προσωπικά θα ετοιμαστώ για ολοκληρωτικό rebuild του αυτοκινήτου με όσο το δυνατόν ( οσο με παίρνει η τσέπη μου δηλαδή ) καλύτερα και ποιοτικότερα πράγματα....δυστυχώς για μένα και την τσέπη μου ( αλλά κ το κεφάλι μου διότι η γυναίκα μου καθότι ψηλη φοράει μεγάλο παπούτσι αρα μεγαλύτερο βάρος στην παντόφλα + οτι με φτάνει μια χαρά:th_Laie_67-1: ) το μυαλό μου δεν ησυχάζει ποτέ όσον αφορα το Ε46 Μ3......

επειδή ξές πολά και επειδή εμένα με ξύνει η τσέπη μου τώρα τελευταία, αφού
ξεμπέρδεψα με υποχρεώσεις κτλ. κράτα με ενήμερο pls μπάς και κάνουμε τπτ
παρεούλα!!!
όσο για την παντόφλα, θα έχεις και συμπαραστάτη...μόνο μη γνωριστούνε και
μας κοπανάνε παρέα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: