PDA

Επιστροφή στο Forum : [Z4]Πρόβλημα λαδιού ή όχι



farsala
01-01-10, 13:07
Γειά σας παιδιά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα με τα BMW Z4. Eίμαι καινούργιος στο site και κάτοχος μιας Ζ4 2.5 si 2007 model. Το πρόβλημα μου είναι πιθανώς η κατανάλωση λαδιού και όταν κάνω kick down (είναι αυτόματο/σειριακό) βλέπω κάποιε φορές καπνό.... το πήγα στην εδώ αντιπροσωπεία αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Εχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

Stefanos_Cool
01-01-10, 13:10
Γειά σας παιδιά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα με τα BMW Z4. Eίμαι καινούργιος στο site και κάτοχος μιας Ζ4 2.5 si 2007 model. Το πρόβλημα μου είναι πιθανώς η κατανάλωση λαδιού και όταν κάνω kick down (είναι αυτόματο/σειριακό) βλέπω κάποιε φορές καπνό.... το πήγα στην εδώ αντιπροσωπεία αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Εχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

Έχεις τσεκάρει την κατανάλωση; Πόσο συμπληρώνεις στα πόσα χιλιόμετρα;

Καλώς ήρθες και Χρόνια Πολλά!

farsala
01-01-10, 13:14
Οταν το πήρα είχε 39.000χλμ και του συμπλήρωσα 900ml (είχε αλλάξει λάδια συμφωνα με το βιβλίο σερβις στα 33.000χλμ). Τώρα έχω 42.000χλμ και έχει πέσει μια γραμμή κάτω(το βλέπω απο την ηλεκτρονική ένδειξη στο καντράν). Σημείωση όταν το συμπλήρωσα είχε ανάψει το κίτρινο λαμπάκι στο καντράν.

Stefanos_Cool
01-01-10, 13:22
Οταν το πήρα είχε 39.000χλμ και του συμπλήρωσα 900ml (είχε αλλάξει λάδια συμφωνα με το βιβλίο σερβις στα 33.000χλμ). Τώρα έχω 42.000χλμ και έχει πέσει μια γραμμή κάτω(το βλέπω απο την ηλεκτρονική ένδειξη στο καντράν). Σημείωση όταν το συμπλήρωσα είχε ανάψει το κίτρινο λαμπάκι στο καντράν.

Χμμμ… θα πρέπει να επισκεφθείς κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (αυτό το προτείνω για λόγους εγγύησης, αν ακόμη ισχύει) για μηχανολογικό έλεγχο, δυστυχώς το διαγνωστικό δεν μπορεί να βρει από πού έχει αυτή την κατανάλωση.
Από την άλλη 900ml σε 6000 km δεν είναι ανησυχητικό, εξαρτάται βέβαια και από την χρήση που κάνεις.
Ο καπνός που βλέπεις είναι λευκός; τον βλέπεις όταν είναι κρύο ή ζεστό;

Apostolos
01-01-10, 13:26
Οταν το πήρα είχε 39.000χλμ και του συμπλήρωσα 900ml (είχε αλλάξει λάδια συμφωνα με το βιβλίο σερβις στα 33.000χλμ). Τώρα έχω 42.000χλμ και έχει πέσει μια γραμμή κάτω(το βλέπω απο την ηλεκτρονική ένδειξη στο καντράν). Σημείωση όταν το συμπλήρωσα είχε ανάψει το κίτρινο λαμπάκι στο καντράν.

Χρόνια πολλά και από εμένα, καλή χρονιά να έχεις. Τί είδος λαδιού χρησιμοποιείς? (πχ 0-40). Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως το λιπαντικό που χρησιμοποιείς δεν είναι κατάλληλο για τον κινητήρα σου?

Stathis
01-01-10, 13:29
δεν μου φαινεται αφυσικη μια "τσιμπημενη" καταναλωση σε χωρα με υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες...

αλλα για να βλεπεις εσυ απο τον καθρεπτη σου τον καπνο ειναι μαλλον πολυ περιεργο... ή πολυς ο καπνος...
μηπως εχεις dkw? :whistle::th_Laie_67-1:

farsala
01-01-10, 14:30
Το αυτοκινητο είναι ακομα στην εγγυηση παιδια. Τα λάδια που συμπληρωσα ήταν Castrol 0-40w. Οσο για τον καπνό τον βλέπω στον καθρεφτη μου ιδίαίτερα την νύχτα που με χτυπάνε τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων. Αμα οδηγώ συνετά δεν βλέπω κάτι. Οταν αποφασίσω να αρχίσω τα "παιχνίδια" με άλλα αυτοκινητα βλέπω τον καπνό στο kick down και μετά τίποτα. Οταν είναι κρύο και το ξεκινάω δεν βλέπω τίποτα ούτε και οπως προανέφερα όταν οδηγώ συνετά. Το έβαλα να λειτουργήσει πριν 10 λεπτά πάλι χωρίς να βγάλει καθόλου καπνό. Δυστυχώς δεν μπορώ να διακρίνω το χρώμα του καπνού. Μπορεί να είναι και μαυρος (απο καύσιμο-μπούκωμα)΄. Δεν ξέρω τι να πώ. Πάντως απόψε σκοπεύω να το δώσω σε έναν φιλο μου να το οδηγήσει γρήγορα και εγώ θα τον "κυνηγήσω" με αλλο αυτοκινητο μήπως και δω το χρώμα του καπνού. Εχετε καμιά καλύτερη ιδέα?

NickE60
01-01-10, 14:55
Αυτή η κατανάλωση λαδιού που περιγράφεις είναι μέσα στα επιτρεπόμενα πλαίσια, θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη πχ αν το "πιέζεις" συνεχώς (max 1lt/1000km - εργοστασιακή oδηγία). Τώρα αυτό που βλέπεις μάλλον είναι πλούσια καυσαέρια (άκαυτη) και φαίνονται λευκά επειδή φωτίζονται από τα φώτα των πίσω αυτοκινήτων. Καλό θα ήταν να βγάλεις μια κάρτα καυσαερίων να δεις που βρίσκεσαι ...αν δεν έχεις ήδη. Μήπως φοράει το αυτοκίνητο κάποιο πρόγραμμα?? Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν...

Stathis
01-01-10, 15:05
0-40 στο καταρ???
καταρ-α στο λαδεμπορα που ελεγαν και στην ελληνικη ταινια...:th_Laie_67-1:

οσο για τον καπνο, προφανως ισως επειδη πηγαινεις σιγα συνηθως, οταν ανοιγεις "ξεμπαζωνεις" τα καταλοιπα...:nitro:

farsala
01-01-10, 15:18
Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα προς το παρών. Εδώ κάρτες καυσαερίων δεν ισχύουν. αλλά πρόσφατα πέρασε το αυτοκίνητο τεχνικό έλεγχο και δεν βρήκαν τίποτα. (καμιά σχέση με το ΚΤΕΟ της Ελλάδος). Θα το δώ αποψε και θα σας κρατήσω ενήμερους παιδιά.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Stamatis
01-01-10, 18:21
Αν το καπακι των λαδιων δεν εχει απο κατω ασπρα καταλοιπα (φλατζα η βαλβδα αναθυμιασεων) τοτε ισως δεν ειναι τπτ τρομερο.
Θερμοκρασια περιβαλλοντος οταν το κανει;

Kostas_1
01-01-10, 19:39
Καλως ηρθες και εδω φιλε Σπυρο.
Δες διεξοδικα αυτα που ειπαμε και στο Αγγλικο site, και οτι σου λεμε τα παιδια εδω (εχουμε δυνατους γνωστες). Παντως να ξερεις οτι φορας εναν απο τους καλυτερους κινητηρες της BMW και ισως δεν ειναι τπτ ανησυχητικο.

Αν εχει κανεις τους τυπους λαδιου που πρεπει να βαζει εκει στη ζεστη που ζει ο Σπυρος (Καταρ) ας τους λινκαρει please.

Stamatis
01-01-10, 19:55
Καλως ηρθες και εδω φιλε Σπυρο.
Δες διεξοδικα αυτα που ειπαμε και στο Αγγλικο site, και οτι σου λεμε τα παιδια εδω (εχουμε δυνατους γνωστες). Παντως να ξερεις οτι φορας εναν απο τους καλυτερους κινητηρες της BMW και ισως δεν ειναι τπτ ανησυχητικο.

Αν εχει κανεις τους τυπους λαδιου που πρεπει να βαζει εκει στη ζεστη που ζει ο Σπυρος (Καταρ) ας τους λινκαρει please.15-50 βαζουν στα θερμα κλιματα αλλα το θεμα με το καταρ ειναι απο οτι θυμαμαι απο τη σχολικη μου γεωγραφια η τεραστια διαφορα θερμοκρασιας που υπαρχει τη νυχτα. Δεν ξερω λοιπον αν θεωρειται ζεστο κλιμα πραγματικα.

Stathis
01-01-10, 20:01
εξαρταται λοιπον αν ο φιλος μας ειναι πρωϊνος ή βραδυνος τυπος....:whistle:

μπραβο σιταματη... αυτο το παιδι απο μικρο εδειχνε επιμελεια...
γεωγραφια, θρησκευτικα, γυμναστικη, οικοκυρικα... σε ολα αριστα ειχε...:th_Laie_67-1:

Stamatis
01-01-10, 20:07
εξαρταται λοιπον αν ο φιλος μας ειναι πρωϊνος ή βραδυνος τυπος....:whistle:

μπραβο σιταματη... αυτο το παιδι απο μικρο εδειχνε επιμελεια...
γεωγραφια, θρησκευτικα, γυμναστικη, οικοκυρικα... σε ολα αριστα ειχε...:th_Laie_67-1:
σωστα. Σε επομενο θρεντ θα αναφερθω αναλυτικα στα αμφια του αρχιεπισκοπου και τις επιπτωσεις του ρασου στην αεροδυναμικη οπισθελκουσα. Ειδες που σου ελεγα οτι καπου θα φανουν χρησιμα ολα αυτα; Κοπανατζη;

Stathis
01-01-10, 20:15
δικιο εχεις. αν δεν σου κανει κοπο να εξηγησεις καποια στιγμη και το φαινομενο της πεταλουδας και την επιπτωση του στην καταναλωση λαδιου...
γιατι δεν το ειχα καταλαβει....:conf_13:

Kostas_1
01-01-10, 20:17
Γκουχου-γκουχου ειπε ο σουπερ-μοντερειτορ.
Ρε ειπα στο φιλο απο ενα σοβαρο αγγλικο site να γραφτει εδω και τον εχετε τρελλανει στα offtopic

m-power_01
01-01-10, 20:20
H Fuchs μια απο τις μεγαλυτερες αλλα και ανεξαρτητες κατασκευαστριες εταιριες λιπαντικων αυτοκινητων και οχι μονο, προτινει W5-30 To link που παραθετω ειναι τις Νοτιου Αφρικης ,μιας και πισττευω οτι θα εχετε παραπλησιες θερμοκρασιες.
https://lubeonline.co.za/fuchs/passengerResults.asp .

Η αληθεια ειναι οτι η BMW δικαιολογει αρκετη ποσοτητα καμενου λαδιου.Αυτο εν μερη μια δικλειδα ασφαλειας οπως θα πουν οι περισσοτεροι.Αλλα αυτο ειναι η μιση αληθεια...Τα σημερινα λιπαντικα περιεχουν προσθετα καθαριστικα για την καλυτερη συντηρηση του κινητηρα.Αυτα αντιδρουν με τις επικαθισεις και την βρωμια του κινητηρα και καιγονται.Ετσι εχουμε καθαροτερο κινητηρα με μικρη καταναλωση λαδιου.Η οποια δεν ειναι κατι κακο! Πρεπει λοιπον να αποβαλουμε την παλια νοοτροπια .οτι οι κινητηρες δεν πρεπει να καινε καθολου λαδι! Καινε, τα προσθετα καθαριστικα οπως ειπαμε! Αυτο επιβεβαιωνεται απο το γεγονος οτι μπορουμε να παρατηρησουμε διαφορα στο συμπληρωμα λαδιου στον ιδιο κινητηρα στα ιδια χλμ ,αλλα με διαφορετικη μαρκα λαδιου! Πχ τα aral εχει παρατηρηθει οτι δεν καιγονται πολυ! Τα castrol τσιμπανε. Τα motul chrono τα αγωνιστικα δεν καινε καθολου για μικρη χρηση ,καθως δεν περιεχουν καθολου προσθετα.(μην ξεχνατε οτι απευθυνονται σε αγωνιστικα μοτερ ,που λυνονται προληπτικα).
Με ολα αυτα θελω να πω οτι δεν ειναι τιποτα το να καιει λαδι ενα μοτερ.
Το δευτερο που πρεπει να δουμε ειναι υπο ποιες συνθηκες καιει λαδι.Δηλαδη και απο τα πρωτα χλμ της αλλαγης ή μετα απο καποιες χιλιαδες?

Stamatis
01-01-10, 22:47
Περιμενω μια απαντηση για το καπακι του λαδιου. Απο εκει ισως δειξει αν ειναι στο φυσιολογικο η ειναι προβλημα.
Και φυσικα οτι παραθετει ο αποπανω μου.

shido
01-01-10, 23:14
Αυτή η κατανάλωση λαδιού που περιγράφεις είναι μέσα στα επιτρεπόμενα πλαίσια, θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη πχ αν το "πιέζεις" συνεχώς (max 1lt/1000km - εργοστασιακή oδηγία). Τώρα αυτό που βλέπεις μάλλον είναι πλούσια καυσαέρια (άκαυτη) και φαίνονται λευκά επειδή φωτίζονται από τα φώτα των πίσω αυτοκινήτων. Καλό θα ήταν να βγάλεις μια κάρτα καυσαερίων να δεις που βρίσκεσαι ...αν δεν έχεις ήδη. Μήπως φοράει το αυτοκίνητο κάποιο πρόγραμμα?? Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν...

0,7 λτ /1000ΚΜ

NickE60
02-01-10, 00:33
0,7 λτ /1000ΚΜ

Σωστή η διόρθωση! και 1.5 lt /1000 km για τους κινητήρες Μ

z3 2.2
02-01-10, 11:52
Aν καταλαβα καλα σου πεταει ενα "ντουμανακι" στο πρωτο πλακωμα.
Ο Μ54 που φοραει και μενα εχει αυτο το χαρακτηριστικο.
Ειδικα αμα πλησιασεις η και πατησεις κοφτη για πρωτη φορα μετα απο ωρα πεταει λιγο μαυριλα.
Μετα τελος.
Πολυ δυσκολο παντως να ειναι λαδι ο καπνος αυτος.

Kostas_1
02-01-10, 11:58
Μαλλον ετσι ειναι Δημητρη.
Αλλα ας περιμενουμε να μας πει ο φιλος τις απαντησεις του

z3 2.2
02-01-10, 12:03
Ειναι σχεδον σιγουρο.
Το εχω ψαξει καλα!!!
Ενα ντουμανακι στο πρωτο ξεμπουκωμα ειναι αναμενομενο

farsala
02-01-10, 12:34
Παιδιά είστε μέσα στο θέμα πραγματικά. Τελικά το κοίταξa εχθές το βράδυ και ο καπνός είναι απο "ντουμανάκι στο πρώτο ξεμπούκωμα" . Μετά τίποτα όσες φορέ και και να το πάω στα "κόκκινα". Οσο για την τάπα του λαδιού είναι πεντακάθαρη πε παιδιά. Μαλλον ήμουν λίγο υπερβολικός και ανησύχησα (θέμα χαρακτήρα βλέπετε). Anyway παρά μα παρά πολλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον φίλο Κώστα που με σύστησε στην όλη παρέα. Σε μερικές μέρες θα βάλ και φωτος απο το "μωρό".

Kostas_1
02-01-10, 12:40
Παιδιά είστε μέσα στο θέμα πραγματικά. Τελικά το κοίταξa εχθές το βράδυ και ο καπνός είναι απο "ντουμανάκι στο πρώτο ξεμπούκωμα" . Μετά τίποτα όσες φορέ και και να το πάω στα "κόκκινα". Οσο για την τάπα του λαδιού είναι πεντακάθαρη πε παιδιά. Μαλλον ήμουν λίγο υπερβολικός και ανησύχησα (θέμα χαρακτήρα βλέπετε). Anyway παρά μα παρά πολλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον φίλο Κώστα που με σύστησε στην όλη παρέα. Σε μερικές μέρες θα βάλ και φωτος απο το "μωρό".

Ωραια.

Νασαι καλα, εμεις ειμαστε μια παρεα πανω απο ολα, που εκτος απο τις τεχνικες κουβεντες, περναμε και πολυ καλα. Εγγυημενα σου λεω :th_Laie_67-1:

Kostas_1
02-01-10, 12:44
Α Σπυρο τωρα που ηρεμησες, οποτε εχεις χρονο, κανε και μια συσταση να σε γνωρισουν και τα αλλα παιδια.
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

gupakos
30-09-13, 12:48
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα μία σχετική (ελπίζω) ερώτηση: σβήνοντας τη μηχανή (Ζ3 2.0) μου άναψε η κίτρινη ένδειξη για το λάδι.

Ξαναβαζοντας μπρος, όλα καλά (λαμπάκι σβηστό) και από τότε έχω διανύσει 100 χλμ χωρίς πρόβλημα. Η στάθμη του λαδιού είναι οκ. Λέω να το πάω στο μηχανικό για να δει στον εγκέφαλο αν καταγράφτηκε κάτι, αλλά έχει κάποιος μία εξήγηση ή αν έχει παρόμοια εμπειρία.

Μπορεί να μην είναι τίποτα έστω και αν το λαμπάκι άναψε, έστω και μία φορά;

ΥΓ: τα λάδια έχουν αλλαχτεί πριν από 6,000 χλμ (βάζω σταθερά BMW 0W40). Επίσης κατανάλωση λαδιού δεν έχω δει ποτέ (όσο το έχω ~35k χλμ).

BILL007
30-09-13, 12:50
Πιθανόν είναι ο αισθητήρας στάθμης λαδιού που έχει αρχίσει να χαιρετάει ;)

gupakos
30-09-13, 13:05
Πιθανόν είναι ο αισθητήρας στάθμης λαδιού που έχει αρχίσει να χαιρετάει ;)

Thanks BILL!

Τι συνιστάται σε αυτές τις περιπτώσεις; Προληπτική αντικατάσταση ή απλά περιμένεις μέχρι να χαλάσει; Φαντάζομαι αν 'χαιρετήσει' θα μείνει μόνιμα το λαμπάκι ανοικτό;

Το βρήκα στο realoem (μάλλον):

https://realoem.com/bmw/showparts.do?model=CL31&mospid=48080&btnr=11_2187&hg=11&fg=10

Αυτό είναι (Νο 14); Θέλει πολύ δουλειά για αλλαγή;

Ευχαριστώ!

PANOS-E60
30-09-13, 13:21
Thanks BILL!

Τι συνιστάται σε αυτές τις περιπτώσεις; Προληπτική αντικατάσταση ή απλά περιμένεις μέχρι να χαλάσει; Φαντάζομαι αν 'χαιρετήσει' θα μείνει μόνιμα το λαμπάκι ανοικτό;

Το βρήκα στο realoem (μάλλον):

https://realoem.com/bmw/showparts.do?model=CL31&mospid=48080&btnr=11_2187&hg=11&fg=10

Αυτό είναι (Νο 14); Θέλει πολύ δουλειά για αλλαγή;

Ευχαριστώ!

βγαίνει το κάρτερ και αλλάζεται, αφού σου ρουφήξει τα λάδια προηγουμένως. Εύκολο είναι, κανένα μισάωρο δουλειά περίπου.

Kostas_1
30-09-13, 15:21
Προσεξε να γινει καλη στεγανοποιηση

BILL007
30-09-13, 16:12
Άστον μέχρι να τα φτύσει...Έτσι κάνει. Στην αρχή εμφανίζεται αραιά και που και μετά κάποια στιγμή μένει μόνιμα.

Ακριβώς το 14. Δεν θέλει πολύ δουλειά, αλλά θέλει προσοχή λόγω της φλάτζας (ο ring) που έχει. Αν δεν κάτσει σωστά θα έχεις διαρροή, οπότε ο μάστορας πρέπει να δώσει προσοχή σε αυτό.

Άλλαξε τον σε κάποια αλλαγή λαδιών που θα κάνεις ;)

Edit με πρόλαβαν ο Κώστας και ο Πάνος για τα περι στεγανοποίησης :original:

kostas1.6
30-09-13, 21:13
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα μία σχετική (ελπίζω) ερώτηση: σβήνοντας τη μηχανή (Ζ3 2.0) μου άναψε η κίτρινη ένδειξη για το λάδι.

Ξαναβαζοντας μπρος, όλα καλά (λαμπάκι σβηστό) και από τότε έχω διανύσει 100 χλμ χωρίς πρόβλημα. Η στάθμη του λαδιού είναι οκ. Λέω να το πάω στο μηχανικό για να δει στον εγκέφαλο αν καταγράφτηκε κάτι, αλλά έχει κάποιος μία εξήγηση ή αν έχει παρόμοια εμπειρία.

Μπορεί να μην είναι τίποτα έστω και αν το λαμπάκι άναψε, έστω και μία φορά;

ΥΓ: τα λάδια έχουν αλλαχτεί πριν από 6,000 χλμ (βάζω σταθερά BMW 0W40). Επίσης κατανάλωση λαδιού δεν έχω δει ποτέ (όσο το έχω ~35k χλμ).

Μήπως το αυτοκίνητο βρισκόταν σε κλίση (ανηφόρα/κατηφόρα έντονη); Εμένα, τις λίγες φορές που έχει ανάψει, το έχει κάνει όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο σε μεγάλη κλίση και μετά από άναψε-σβήσε επανέρχεται.

gupakos
01-10-13, 19:46
Μήπως το αυτοκίνητο βρισκόταν σε κλίση (ανηφόρα/κατηφόρα έντονη); Εμένα, τις λίγες φορές που έχει ανάψει, το έχει κάνει όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο σε μεγάλη κλίση και μετά από άναψε-σβήσε επανέρχεται.

Το φωτάκι άναψε καθώς πάρκαρα σε επίπεδο parking. Πάντως και εμένα μου είχε συμβεί αυτό που λες σε κατηφόρα, αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα (αφού βρέθηκα σε ευθεία και το έσβησα/άναψα) όλα οκ.