PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ..!!



optostyle
27-06-10, 15:22
Σε εθνικη οδο με καμμια 170-180 Κm, o μπροστινος και στη μεσαια λωριδα οδηγος αναβει αποτομα φλας για να βγει στην αριστερη....παταω αποτομα φρενο και τοτε (ειχα καιρο να το νοιωσω) νοιωθω να πιανουν τα φρενα πολυ παραξενα σαν να ''μπερδευτηκε'' το ABS........ολα αυτα για 1-2 δευτερολεπτα....
σα να μην ελεγχα το αμαξι δηλαδη..η αλλοιως σα να ''φουσκωσαν'' τα φρενα...

Υπ'οψιν ειμαι καλα ''στημενος'' και δεν τιθεται θεμα λαστιχα,αναρτησεις,τακακια κτλ....

Σας εχει τυχει??

NickE60
27-06-10, 15:24
Σε εθνικη οδο με καμμια 170-180 Κm, o μπροστινος και στη μεσαια λωριδα οδηγος αναβει αποτομα φλας για να βγει στην αριστερη....παταω αποτομα φρενο και τοτε (ειχα καιρο να το νοιωσω) νοιωθω να πιανουν τα φρενα πολυ παραξενα σαν να ''μπερδευτηκε'' το ABS........ολα αυτα για 1-2 δευτερολεπτα....
σα να μην ελεγχα το αμαξι δηλαδη..η αλλοιως σα να ''φουσκωσαν'' τα φρενα...

Υπ'οψιν ειμαι καλα ''στημενος'' και δεν τιθεται θεμα λαστιχα,αναρτησεις,τακακια κτλ....

Σας εχει τυχει??

καλά το λες, θέλεις εξαέρωση... thumb άλλαξε και τα υγρά καλού κακού (αν δεν το έχεις κάνει μέσα στα 3-4 τελευταία χρόνια)

optostyle
27-06-10, 15:33
Εξαερωση εχει γινει,,,απλα προβληματιζομαι στην αλλαγη υγρων και ισως να εχεις δικιο γιατι εχω DOT5 ...

NickE60
27-06-10, 15:36
Εξαερωση εχει γινει,,,απλα προβληματιζομαι στην αλλαγη υγρων και ισως να εχεις δικιο γιατι εχω DOT5 ...

DOT5 ε??? Ενδιαφέρον ακούγεται..

...ήμουν ψιλο-έτοιμος να το κάνω κι εγώ αλλά με απέτρεψε ο μηχανικός (που είναι και φίλος μου)

z3 2.2
27-06-10, 15:40
μπορεις να περιγραψεις λιγο πιο αναλυτικα το τι ενιωσες στο αυτοκινητο?
Περαν αυτου βαλε και λιγο στο μυαλο σου το γεγονος οτι για να πηγαινεις 180αρες σημαινει οτι εχεις να παητησεις φρενο για ωρα,συνεπως τα φρενα σου την ωρα που τα χρειαστικες για τα καλα ηταν....κρυα!!!
Την εχω πατησει ετσι πολλακις ;)

gyiama
27-06-10, 15:53
παιζει ρολο και το οτι οι δαγανες αν για αρκετα χλμ δεν χεριαστει να πατησεις φρενο δυνατα βρισκονται σε αδρανεια δλδ στην ουσια ψιλοκολλανε τα εμβολα και πατωντας αποτομα φρενο βλεπεις οτι ειτε δεν πιανουν καλα ειτε τραβει αριστερα δεξια. στο επομενο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχει βελτιωθει η κατασταση και μετα απο 1-2 ακομα πιανουν οπως πρεπει να πιανουν!!!εγω συνηθως οταν φευγω ταξιδι κανω 2-3 δυνατα φρεναρισματα ετσι στο ασχετο να ερθουν οι δαγκανες στα ισα τους για να μην εχω θεμα σε περιπτωση οπως του Κωστα!!!!

z3 2.2
27-06-10, 15:55
παιζει ρολο και το οτι οι δαγανες αν για αρκετα χλμ δεν χεριαστει να πατησεις φρενο δυνατα βρισκονται σε αδρανεια δλδ στην ουσια ψιλοκολλανε τα εμβολα και πατωντας αποτομα φρενο βλεπεις οτι ειτε δεν πιανουν καλα ειτε τραβει αριστερα δεξια. στο επομενο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχει βελτιωθει η κατασταση και μετα απο 1-2 ακομα πιανουν οπως πρεπει να πιανουν!!!εγω συνηθως οταν φευγω ταξιδι κανω 2-3 δυνατα φρεναρισματα ετσι στο ασχετο να ερθουν οι δαγκανες στα ισα τους για να μην εχω θεμα σε περιπτωση οπως του Κωστα!!!!
Τεχνικα δεν ισχυει κατι τετοιο.:)
Αυτη η αισθηση που πειγραφεις ειναι απλα τα κρυα φρενα!

NickE60
27-06-10, 15:58
Δεν νομίζω να είναι αυτό, αυτό είναι σύνηθες, ο opto μιλάει για κάτι παράξενο, ξεχωριστό, ένα "κενό" στο πεντάλ και μετά να μπαίνει το ABS, εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

stratos
27-06-10, 16:11
Μάλλον κρύα φρένα. Μου έχει τύχει και εμένα σαν να κάνει 1 τρέμουλο στο πεντάλ για 2 δευτερόλεπτα και μετά να ρίχνει τις άγκυρες. Μάλιστα ενώ ήμουν στην αριστερή στην Αττικη Οδό χρειάστικε να βγώ στην τέρμα δεξιά λωρίδα. Απο τότε μόνο μέχρι 140 όταν έχει έστω και 1 αυτοκίνητο.

Το DOT 5 δεν παίζει ρόλο. Απλά βράζει πιο αργά όταν πρόκειται για συνθήκες πίστας. Το DOT 4 είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

Stefanos_Cool
27-06-10, 16:19
ναι μου έχει συμβεί, άλλαξα υγρά και δεν ξανάγινε, βέβαια μπορεί να ήταν και τυχαίο.

Σχετικά με τις δαγκάνες κλπ., όταν έχει να πατηθεί φρένο για αρκετή ώρα φυσικά και τα έμβολα "ηρεμούν" αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα και όχι σε ένα, εκτός αν κάποιο έμβολο έχει φθορά και κολλάει με αποτέλεσμα στο ακαριαίο φρενάρισμα να αργεί πιο πολύ να σπρώξει τα τακάκια από τα άλλα και γι αυτό να ένιωσε ο Κώστας αυτό που ένιωσε. Η απόσταση που καλείται να καλύψει το έμβολο όταν είναι σε ηρεμία είναι μόλις μερικά δέκατα του χιλιοστού που σημαίνει ότι αφού τα υγρά είναι ασυμπίεστα δεν μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση εκτός και άν τα υγρά είναι πολυκαιρισμένα. Όταν τα υγρά είναι πολυκαιρισμένα αυτό που συμβαίνει είναι να δημιουργούνται μικρές μπίλιες (που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι) με οξυγόνο, το οξυγόνο όπως γνωρίζουμε συμπιέζεται άρα παύει να ισχύει ο νόμος ότι τα υγρά είναι ασυμπίεστα και φυσικά μπορεί να συμβεί αυτό που ένιωσε ο Κώστας.

Με λίγα λόγια αγαπητέ Κώστα αυτό που ένιωσες είναι αρκετό για να πας να αλλάξεις τα υγρά και να τσεκάρεις τσιμουχάκια, ρίξε και μια ματιά στα μαρκούτσια. thumb

m-power_01
27-06-10, 17:57
Εξαερωση εχει γινει,,,απλα προβληματιζομαι στην αλλαγη υγρων και ισως να εχεις δικιο γιατι εχω DOT5 ...


DOT5 ε??? Ενδιαφέρον ακούγεται..

...ήμουν ψιλο-έτοιμος να το κάνω κι εγώ αλλά με απέτρεψε ο μηχανικός (που είναι και φίλος μου)

Ειναι dot 5 ή dot 5.1 ?
Διαβαστε εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=147

optostyle
27-06-10, 17:58
Το πρωτο που θα κανω ειναι να αλλαξω τα υγρα..(ισως με DOT4)....αυτο που με παραξενευει ειναι οτι σε παλιοτερη εμπειρια μου το ξανανοιωσα γι'αυτο πηγα κι εβαλα σωληνακια υψηλης.....για να αποφυγω αυτο το ''φουσκωμα''...(θεωρω την πιο καταλληλη λεξη για να το περιγραψω..δηλαδη φανταστειτε οτι οι σωληνες ειναι απο πολυ μαλακο υλικο, και την ωρα του φρερναρισματος να ''φουσκωνουν'' ....καπως ετσι το εννοιωσα )

optostyle
27-06-10, 18:01
Ειναι dot 5 ή dot 5.1 ?
Διαβαστε εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=147

DOT5..........

m-power_01
27-06-10, 18:04
DOT 5.0 100% συνθετικά βάσης σιλικόνης μη συμβατά με τα DOT3, DOT4, DOT5.1 και 3/4 και απαγορεύεται η ανάμιξη του με αυτά.
Δεν είναι υγροσκοπικά, δεν απορροφούν υγρασία και επειδή είναι ελαφρύτερα από το νερό αυτό κατακάθεται στο δοχείο των υγρών και στα μεταλλικά σωληνάκια και προκαλεί τοπικές οξειδώσεις.

Αφου δεν απορροφουν το νερο... Δημιουργουνται φυσαλιδες.... ΑΛΛΑΓΗ τωρα!

optostyle
27-06-10, 18:08
Να γινουν οι αλλαγες λοιπον :)

Nino
27-06-10, 18:09
Αμα δεν ειναι υγροσκοπικα πως δημιουργουν φυσσαλιδες μιας και το σημειο βρασμου τις προκαλει του νερου που ειναι μικροτερο απο των υγρων, Ερωτηση κανω?

optostyle
27-06-10, 18:12
Φανταζομαι οτι δεν εχει να κανει με σημειο βρασμου.....πιστευω οτι και ακινητο να το αφησει καποιος παλι θα κανει φουσκαλες...κατι σαν το λαδι ....γιατι ειναι και λιγο πηκτο θα ελεγα

m-power_01
27-06-10, 18:22
Αμα δεν ειναι υγροσκοπικα πως δημιουργουν φυσσαλιδες μιας και το σημειο βρασμου τις προκαλει του νερου που ειναι μικροτερο απο των υγρων, Ερωτηση κανω?

Αν ηταν υγροσκοπικα , το νερο απλως θα εριχνε το σημειο βρασμου (απο 260 πχ σε 240 ..) Ο ταν δεν ειναι υγροσκοπικα , το νερο μενει καθαρο και συσωρευμενο κατω κατω λογω βαρους. Το νερο ομως εχει σημειο βρασμου 100 σε πιεση μια ατμοσφαιρα! Αρα ειναι πολυ ευκολοτερο να βρασει...και να δημιουργηθουν φυσαλιδες...

Nino
27-06-10, 18:27
Φανταζομαι οτι δεν εχει να κανει με σημειο βρασμου.....πιστευω οτι και ακινητο να το αφησει καποιος παλι θα κανει φουσκαλες...κατι σαν το λαδι ....γιατι ειναι και λιγο πηκτο θα ελεγα

Γιατι να δημιουργηθουν φυσαλιδες αν δεν εχουμε εισχωρηση νερου στα υγρα? Η ιστορια ειναι... οταν εχουμε υγροσκοπικα υγρα αυτα "απορροφουν" υγρασια,το σημειο βρασμου του νερου ειναι χαμηλοτερο απο των υγρων με αποτελεσμα οταν "βρασουν" να δημιουργησουν φυσαλιδες αερα οι οποιες και κανουν μετα την ζημια.
Για αυτο χρειαζεται αλλαγη των υγρων σε τακτα χρονικα διαστηματα.

Nino
27-06-10, 18:28
Αν ηταν υγροσκοπικα , το νερο απλως θα εριχνε το σημειο βρασμου (απο 260 πχ σε 240 ..) Ο ταν δεν ειναι υγροσκοπικα , το νερο μενει καθαρο και συσωρευμενο κατω κατω λογω βαρους. Το νερο ομως εχει σημειο βρασμου 100 σε πιεση μια ατμοσφαιρα! Αρα ειναι πολυ ευκολοτερο να βρασει...και να δημιουργηθουν φυσαλιδες...

Αυτο ακριβως λεω Σπυρο!!

Stefanos_Cool
27-06-10, 19:02
Γιατι να δημιουργηθουν φυσαλιδες αν δεν εχουμε εισχωρηση νερου στα υγρα? Η ιστορια ειναι... οταν εχουμε υγροσκοπικα υγρα αυτα "απορροφουν" υγρασια,το σημειο βρασμου του νερου ειναι χαμηλοτερο απο των υγρων με αποτελεσμα οταν "βρασουν" να δημιουργησουν φυσαλιδες αερα οι οποιες και κανουν μετα την ζημια.
Για αυτο χρειαζεται αλλαγη των υγρων σε τακτα χρονικα διαστηματα.

όπα, μην τα μπερδεύουμε, δεν είναι απαραίτητο να μπει νερό στο κύκλωμα για να γίνει αυτό, το νερό δλδ η υγρασία δημιουργείται από την διαφορά θερμοκρασίας (όπως π.χ. γίνεται με τα τζάμια το χειμώνα), όπου υπάρχει υγρασία υπάρχει και οξυγόνο άρα και φυσαλίδες ή μπίλιες οξυγόνο και έχουμε το φαινόμενο που εξήγησα παραπάνω.

Nino
27-06-10, 19:21
Βρε Στεφανε τι μπερδευουμε? το ιδιο πραμα λεμε..ως τωρα ξεραμε οτι ολα τα υγρα ειναι υγροσκοπικα με αποτελεσμα να συμβαινει αυτο το φαινομενο.
Εδω το θεμα ειναι οτι δεν ειναι υγροσκοπικα τα dot 5 και ειλικρινα δεν γνωριζω αν το παραδειγμα με τα τζαμια εχει την ιδια εφαρμογη και στα σωληνακια υψηλης...μπορω να το δεχτω οτι συμβαινει και μονο ετσι εξηγει και την δημιουργια φυασαλιδων.
Αυτο το φαινομενο φυσικα και το προλαβαινεις αλλαζοντας τα υγρα σε τακτα χρονικα διαστηματα.
Η bmw συγκεκριμενα το χρονικο διαστημα το οριζει στα δυο χρονια.
Βεβαια να ομολογησω οτι εγω προσωπικα στα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα δεν ειχα αλλαξει ποτε υγρα φρενων.

Stefanos_Cool
27-06-10, 20:14
Βρε Στεφανε τι μπερδευουμε? το ιδιο πραμα λεμε..ως τωρα ξεραμε οτι ολα τα υγρα ειναι υγροσκοπικα με αποτελεσμα να συμβαινει αυτο το φαινομενο.
Εδω το θεμα ειναι οτι δεν ειναι υγροσκοπικα τα dot 5 και ειλικρινα δεν γνωριζω αν το παραδειγμα με τα τζαμια εχει την ιδια εφαρμογη και στα σωληνακια υψηλης...μπορω να το δεχτω οτι συμβαινει και μονο ετσι εξηγει και την δημιουργια φυασαλιδων.
Αυτο το φαινομενο φυσικα και το προλαβαινεις αλλαζοντας τα υγρα σε τακτα χρονικα διαστηματα.
Η bmw συγκεκριμενα το χρονικο διαστημα το οριζει στα δυο χρονια.
Βεβαια να ομολογησω οτι εγω προσωπικα στα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα δεν ειχα αλλαξει ποτε υγρα φρενων.


δεν λέμε το ίδιο, εσύ λες για είσοδο νερού, ενώ εγώ όχι.

ναι ναι το παράδειγμα με τα τζάμια ισχύει, βέβαια όχι στον ίδιο βαθμό μιας και μέσα στα μαρκούτσια, σωληνάκια, έμβολα δεν υπάρχει κατανάλωση οξυγόνου όσο στην καμπίνα δλδ υπάρχει λόγω τριβών αλλά σε πολύ μικρό βαθμό.

Στα προηγούμενα αυτοκίνητα ίσως οι απαιτήσεις να μην ήταν μεγάλες και γι αυτό και να μην καταλάβαινες την διαφορά, σε αυτό που έχεις τώρα θα την καταλάβεις (αν δεν αλλάξεις όπως ορίζει η BMW), μπορεί και όχι αλλά δεν αξίζει τον κόπο να το ρισκάρεις, άλλωστε μόνο καλό θα κάνεις αλλάζοντάς τα.

Tsakirakos
27-06-10, 20:27
Σε εθνικη οδο με καμμια 170-180 Κm, o μπροστινος και στη μεσαια λωριδα οδηγος αναβει αποτομα φλας για να βγει στην αριστερη....παταω αποτομα φρενο και τοτε (ειχα καιρο να το νοιωσω) νοιωθω να πιανουν τα φρενα πολυ παραξενα σαν να ''μπερδευτηκε'' το ABS........ολα αυτα για 1-2 δευτερολεπτα....
σα να μην ελεγχα το αμαξι δηλαδη..η αλλοιως σα να ''φουσκωσαν'' τα φρενα...

Υπ'οψιν ειμαι καλα ''στημενος'' και δεν τιθεται θεμα λαστιχα,αναρτησεις,τακακια κτλ....

Σας εχει τυχει??

αφου απεφυγες τα χειροτερα φιλε κωστα μη μασας! :warriorsmiley:

Nino
27-06-10, 20:33
οταν λεω λεμε το ιδιο εννοω τον τροπο με τον οποιο δημιουργουνται οι φυσαλιδες αερα και οι επιπτωσεις αυτων.
Τωρα για την δημιουργια υγρασιας απο την διαφορα θερμοκρασιας(απο την εξωτερικη ψυξη και υγροποιηση εντος) ενταξει... αλλα σε ακινητοποιημενο οχημα δεν προκειται να συμβει ποτε, οπως και σε ευκρατα κλιματα θα πρεπει να σπανιζει.
Οπως και να εχει στα πλαισια της σωστης συντηρησης ενος αυτοκινητου τα υγρα φρενων ειναι απο τα πρωτευοντα και να θυμομαστε παντα οτι οικονομια σε ελαστικα και φρενα μπορει να εχει πολυ δυσαρεστες συνεπειες.

Stefanos_Cool
27-06-10, 20:48
οταν λεω λεμε το ιδιο εννοω τον τροπο με τον οποιο δημιουργουνται οι φυσαλιδες αερα και οι επιπτωσεις αυτων.

ααα... οκ, έτσι ναι.



Τωρα για την δημιουργια υγρασιας απο την διαφορα θερμοκρασιας(απο την εξωτερικη ψυξη και υγροποιηση εντος) ενταξει... αλλα σε ακινητοποιημενο οχημα δεν προκειται να συμβει ποτε, οπως και σε ευκρατα κλιματα θα πρεπει να σπανιζει.

και σε ακινητοποιημένο θα συμβεί, είναι αδύνατο το κύκλωμα υδραυλικών να έχει την ίδια θερμοκρασία με την θερμοκρασία περιβάλλοντος.



Οπως και να εχει στα πλαισια της σωστης συντηρησης ενος αυτοκινητου τα υγρα φρενων ειναι απο τα πρωτευοντα και να θυμομαστε παντα οτι οικονομια σε ελαστικα και φρενα μπορει να εχει πολυ δυσαρεστες συνεπειες.
πολύ σωστά + σύστημα διεύθυνσης thumb

nfot
27-06-10, 21:14
Τα DOT5 περιεχουν σιλικονη και απαγορευονται σε ΜΗ αγωνιστικα οχηματα γιατι μακροχρονια καταστρεφουν τσιμουχακια κτλ.

DOT5.1 ειναι για χρηση δρομου και σε ολα μου τα οχηματα βαζω τετοια οταν τα αλλαζω, εδω και χρονια. Δεν ειχα ποτε προβλημα. Αλλαγη καθε 2 χρονια, οπως και δηποτε.

S8N
27-06-10, 22:24
Tο υγρό παίζει σημαντικό ρόλο. Τα DΟΤ5 έχουν ως βάση τη σιλικόνη, ανώ τα DOT3/4/5.1 τη γλυκόλη.

Αν σε ένα αυτοκίνητο έχει χρησιμοποιηθεί υγρό βάσης γλυκόλης τότε για να μεταβείς σε υγρό σιλικόνης πρέπει να καθαρίσεις πάρα πολύ καλά τις σωληνώσεις για να αποφύγεις διαρροές και θρομβώσεις. Οι πιο ψαγμένοι αλλάζουν και όλες τις τσιμούχες.

Προσωπικά δε βρίσκω τον λόγο για τον οποίο τοποθετούν DOT5 σε αυτοκίνητα καθημερινής χρήσης. Έτσι για την ιστορία, τα δύο πλεονεκτήματα του DOT5 είναι:

1. Δεν είναι υδροσκοπικό. Για τον λόγο αυτό χρησιμοποιείται σε άρματα, τα οποία κάθονται επί χρόνια ακινητοποιημένα.

2. Δεν κάνει ζημιά στο χρώμα. Αυτός είναι ο λόγος που το συνιστά π.χ. η Harley-Davidson, αφού τα χρώματά της είναι πανάκριβα.

Αν δε μιλάμε λοιπόν για κάποιο αυτοκίνητο-αντίκα με πανάκριβο χρώμα το οποίο σαπίζει σε κάποιο γκαράζ ή για κάποια μηχανή, το DOT 5.1 είναι ό,τι καλύτερο.