PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ζ3] Περί μετατροπής....



dimis_gr
26-06-10, 19:57
καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα αν ξέρει κανένας αν μπορώ το Ζ3 από 1.8 να το κάνω 1.9is? Επίσης το κόστος που εκτιμάτε? Όπως και το τι θα χρειαστεί? Επίσης θέλω να την δηλώσω εννοείται..μπορώ αν ναι πως?

Ευχαριστώ

stratos
26-06-10, 19:59
Γίνεται αλλά δεν γνωρίζω αν θέλει όλο τον ινητήρα ή μόνο τα σωθικά. Νομίζω ο 1.9is είναι 16βάλβιδος οπότε θέλει όλο τον κινητήρα.

Μήπως σε αυτά τα χρήματα να πήγαινες σε κάτι μεγαλήτερο?

manos
26-06-10, 20:22
καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα αν ξέρει κανένας αν μπορώ το Ζ3 από 1.8 να το κάνω 1.9is? Επίσης το κόστος που εκτιμάτε? Όπως και το τι θα χρειαστεί? Επίσης θέλω να την δηλώσω εννοείται..μπορώ αν ναι πως?

Ευχαριστώ

καλησπερα,

τα παντα μπορεις να κανεις,απο 1.9 μεχρι και z3 M.αυτο εξαρταται απο το τι ''πακετο'' διαθετεις!γνωμη μου ειναι αν κανεις κατι να πας σε 3λιτρο(330) κατεθειαν για να νιωσεις την αλλαγη.εκει οσον αφορα το δηλωμα πρεπει να το σκεφτεις ομως!αν και νομιζω πως πλεον δεν μπορεις να δηλωσεις το αυτοκινητο σου πανω απο το 20% του αρχικου του κυβισμου!αν κανω λαθος διορθωστε με

τωρα αν πας στο 1.9 μπορεις να το δηλωσεις πηγαινοντας στο υπουργειο με το τιμολογιο αγορας της μετατροπης

dimis_gr
26-06-10, 20:51
δεν λέω καλά τα κυβικά αλλά το μόνο που θέλω είναι να αρπάξει λίγο και δεν θέλω να συντηρώ πολλά κυβικά γιατί κινούμαι πιο πολύ στη πόλη και επειδή μπορεί να υπάρξει η δυνατότητα να τον παρω τον κινητήρα από φίλο...απλά δεν ξέρω το πως γίνεται η δήλωση...θεσσαλονίκη μένω. Έχει γίνει αυτή η μετατροπή? αν ναι απ΄'οσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν διεκπαιρεωτές που αναλαμβάνουν? αν δεν έχει γίνει θα υπάρξει πρόβλημα?

Κωνσταντίνος
26-06-10, 21:03
H μετατροπή που λες γίνεται. Εχει γίνει απο φίλο μου. Μ43b18 (1.8 8v) σε Μ44 (1.9 16v)

BILL007
26-06-10, 23:03
Οτι γίνεται γίνεται...Αξίζει όμως την ολη βαβούρα και το κόστος για μόνο 30 άλογα διαφορά?:think::think::think:

Εγώ προσωπικά λεω πως οχι...

Έχεις πάρει κάποια προσφορά απο κάπου φίλε μου?ή έτσι γενικά ρωτάς?

dimis_gr
26-06-10, 23:54
Για τον κινητήρα έχω κανα 2 υπόψη μου αλλά μπορεί να τον αγοράσω από φίλο σε καλή τιμή. Όσον αφορά το is θεωρώ ότι αξίζει μιας και είναι άλλο αμάξι. Αλλά γενικά ρωτάω για να ακούσω κάποια εκτιμιση

BILL007
27-06-10, 00:16
Δεν ξέρω πόσο θα το αγοράσεις απο φίλο,πάντως ένα γρήγορο κοστολόγιο είναι άνετα μια 1500άρα-1800άρα μαζί με το δήλωμα (στο δήλωμα ίσως να είναι πιο απλή υπόθεση μιας και δεν αλλάζεις κυβικά...)

Αν έχεις δυνατότητα για 6κύλινδρο,εγώ θα σου πρότεινα να πας προς τα εκεί μιας και οι τιμές έχουν πέσει πολύ στα τροπέτα-τα 25άρια είναι για χαβαλέ στο 2χίλιαρο- (αν και έχουν ανέβει σε ασφάλειες,βενζίνες και σήματα βέβαια)...


Οτι και να αποφασίσεις εύχομαι τα καλύτερα...:original:

Για ότι μπορούμε να βοηθήσουμε ευχαρίστως...:original:

dimis_gr
27-06-10, 00:20
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αλλά όπως είπα δεν θέλω να ανέβω σε 6κύλινδρο λόγου πάγιων εξόδων που έχει και για αυτό προτιμώ τον is. Στα κυβικά ανεβαίνω μιας και το δικό μοπυ είναι 1796 και ο is είναι 1895 αλλά είναι μια σκέψη και τπ παράπανω και θα εξαρτηθεί από τα κοστολόγια που θα μου βγάλουνε.

NickE60
27-06-10, 13:35
Τι 1895cc, τι 1991cc...... βρες έναν M52B20 ΤU με τα 150 άλογα ...και όρεξη να 'χεις ...το φτάνεις και 250 αν χρειαστεί ..με τη γνωστή μέθοδο των ss.. (https://www.esstuning.com/products/M52TUB20-Twin-Screw-Stage-2-(TS2)-.html)

giannis_compact
27-06-10, 14:47
Και γω συμφωνω με τα εξακυλινδρα...Μακρααααν καλυτερα...Μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να κανω και το δικο μου...

deepBLUE
27-06-10, 15:32
Χωρις να θελω να σε χαλασω ...ομως μια και θα δωσεις καποια χρηματα καλο θα ειναι να γινει κατι που θα σε ευχαριστησει πιο πολυ με το περασμα του χρονου αλλα και πιο ουσιαστικο.
Νομιζω πως το 3.0 θα ηταν η καλυτερη λυση.

NickE60
27-06-10, 15:44
Χωρις να θελω να σε χαλασω ...ομως μια και θα δωσεις καποια χρηματα καλο θα ειναι να γινει κατι που θα σε ευχαριστησει πιο πολυ με το περασμα του χρονου αλλα και πιο ουσιαστικο.
Νομιζω πως το 3.0 θα ηταν η καλυτερη λυση.

Δεν το συζητώ για το 3.0! εφόσον όμως θέλει να κρατήσει χαμηλά τα πάγια, 1900 και 2000 είναι περίπου στα ίδια.. οπότε ένας 2λιτρος εξακύλινδρος είναι ότι καλύτερο υπάρχει για την περίπτωσή του και με χαμηλό σχετικά κόστος... και έχει πολλά περιθώρια μελλοντικά αν δει ότι περισσεύει χρήμα... thumb

deepBLUE
27-06-10, 16:10
Δεν το συζητώ για το 3.0! εφόσον όμως θέλει να κρατήσει χαμηλά τα πάγια, 1900 και 2000 είναι περίπου στα ίδια.. οπότε ένας 2λιτρος εξακύλινδρος είναι ότι καλύτερο υπάρχει για την περίπτωσή του και με χαμηλό σχετικά κόστος... και έχει πολλά περιθώρια μελλοντικά αν δει ότι περισσεύει χρήμα... thumb

Πολυ σωστα !!
Θα μπορουσε να παει να ρωτησει στον Σαββα τον Παππαδοπουλο για την μετατροπη.
Εχω ακουσει και για δυο παιδια που κανουν μετατροπες ο Θαλης ειναι ο ενας νομιζω αλλα δε ξερω περισσοτερα ισως ο BMW330Vasilis να ξερει να του πει.

dimtz
27-06-10, 18:33
η δικια μου γνωμη ειναι να δωσει αυτο και να παρει ενα αλλο μαμα μεγαλυτερο, μακρια απο μετατροπες :thumbsdown:

ghost-rider
27-06-10, 20:33
δεν λέω καλά τα κυβικά αλλά το μόνο που θέλω είναι να αρπάξει λίγο και δεν θέλω να συντηρώ πολλά κυβικά γιατί κινούμαι πιο πολύ στη πόλη και επειδή μπορεί να υπάρξει η δυνατότητα να τον παρω τον κινητήρα από φίλο...απλά δεν ξέρω το πως γίνεται η δήλωση...θεσσαλονίκη μένω. Έχει γίνει αυτή η μετατροπή? αν ναι απ΄'οσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν διεκπαιρεωτές που αναλαμβάνουν? αν δεν έχει γίνει θα υπάρξει πρόβλημα?

Οπως σου ειπαν και πιο πανω το εξοδο για κανεις τετοια μοντα ειναι μεγαλο. Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση για μια διαφορα που θα δωσει λιγο πολυ, οτι και ενα προγραμμα στο δικο σου.
Τα εξοδα ενος διλιτρου εξακυλινδρου εχουν πολυ μικρη διαφορα. Και η διαφορα στον τροπο που θα απλωνει θα ειναι αισθητη σε σχεση με τον κινητηρα που εχεις και με αυτον που θες να βαλεις.
Εγω παντως προσωπικα η θα την εκανα την ιστορια για τριλιτρακι, η θα καθομουνα οπως ειμαι.
Συντηρηση πανω κατω τα ιδια εξοδα εχουν ολοι.
Διαφορα μονο στην καταναλωση θα δεις.
Και τον τριλιτρο προσωπικα παλι, θα τον δηλωνα η 2,0, η 2,2.
Και πιστεψε με κανενας δεν θα ειναι σε θεση να το παρει πρεφα.
Ξερω οτι ακουγονται καπως ολα αυτα.
Σου λεω τι θα εκανα.
Αυτο που σου προτεινω ειναι να βαλεις ενα εξακυλινδρο διλιτρο, που ειναι και κατι λιγοτερο απο 2.000 κυβικα, δεν εχει εξωφρενικα τελη, και να τον δηλωσεις και να εισαι καθολα νομιμος απεναντι ελληνικο κρατος.

dimis_gr
27-06-10, 21:16
οκ ρε παιδιά το κατάλαβα για τα 6κύλινδρα. Αλλά δεν θέλω να επομιστώ ένα άχριστο κόστος γιατί δεν είναι πάνω κάτω είναι μόνο πάνω (βενζίνες, ασφάλειες σήματα) και ειδικά έτσι πως πάνε τα πράγματα τα 2.0lt θα τα χτυπήσουνε πολύ. το μόνο που θέλω είναι ένα καλύτερο άρπαγμα. Όσο για πρόγραμμα καμία σχέση ο is. Aκόμα και αν βάλω εξατμίση, φίλτρα, προγράμματα και τέτοια θα σκάσω ένα 1000αρικο++ και θα έχω τπτ. Ο is είναι ότι πρέπει για μένα και για αυτά που ζητάω. Όσο αφορά το για τα αδήλωτα δεν ενδιαφέρομαι καθόλου.
Το σήμα στο χρόνο ενός 2,0 ήταν(μελλοντικά δεν ξέρουμε) 650 ενώ το δικό μου 250 400euro διαφορά...είναι σημαντικό ποσό

GEORGE316
30-06-10, 10:38
ντιμι,οι προβληματισμοι σου ειναι πολυ σοφοι.ομως ειναι μαθηματικα βεβαιωμενο,οτι αφου δεν εισαι ικανοποιημενος με το υπαρχον προσφερομενο του κινητηρα σου και εχεις μπει ηδη στη διαδικασια να τον αναβαθμισεις,δε θα σου φτασει ουτε ο is.μετα απο δυο εβδομαδες,ειμαι βεβαιος οτι θα εμπαινες ξανα στο τριπακι...μηπως εκανα λαθος???μηπως επρεπε να βαλω 2,3 λιτρα??
στο λεει ενας που απο 1600 περασε σε 2800 και τωρα λεω...μηπως επρεπε να το κανω μ3???μολις σε δυο μηνες..α..να τονιστει οτι δεν ειμαι απο αυτους που τρεχω και διπλωνω οπου βρω κλπ κλπ.το ακρως αντιθετο.
το μεγαλο μπορει να γινει μικρο...το μικρο δε γινεται μεγαλο.
οταν εβαλα τον 2800 ειπα..ετσι πρεπει να ειναι το αυτοκινητο..
γιαυτο λοιπον η αφησε τα οπως ειναι χωρις να ξοδεψεις τιποτα,η αν προβεις σε αναβαθμιση,κανε τη μεγαλυτερη αναβαθμιση πουμπορεις.οσο αφορα το δηλωμα και τοιαυτα...κατσε να βγαλουν ακρη αυτοι και μετα βλεπεις και εσυ.ουτως η αλλως τα τελη θα καταργηθουν και θα ενσωματωθουν στη τιμη της βενζινης..ειναι βεβαιο!!αρα..

NikoZ3
30-06-10, 19:03
ντιμι,οι προβληματισμοι σου ειναι πολυ σοφοι.ομως ειναι μαθηματικα βεβαιωμενο,οτι αφου δεν εισαι ικανοποιημενος με το υπαρχον προσφερομενο του κινητηρα σου και εχεις μπει ηδη στη διαδικασια να τον αναβαθμισεις,δε θα σου φτασει ουτε ο is.μετα απο δυο εβδομαδες,ειμαι βεβαιος οτι θα εμπαινες ξανα στο τριπακι...μηπως εκανα λαθος???μηπως επρεπε να βαλω 2,3 λιτρα??
στο λεει ενας που απο 1600 περασε σε 2800 και τωρα λεω...μηπως επρεπε να το κανω μ3???μολις σε δυο μηνες..α..να τονιστει οτι δεν ειμαι απο αυτους που τρεχω και διπλωνω οπου βρω κλπ κλπ.το ακρως αντιθετο.
το μεγαλο μπορει να γινει μικρο...το μικρο δε γινεται μεγαλο.
οταν εβαλα τον 2800 ειπα..ετσι πρεπει να ειναι το αυτοκινητο..
γιαυτο λοιπον η αφησε τα οπως ειναι χωρις να ξοδεψεις τιποτα,η αν προβεις σε αναβαθμιση,κανε τη μεγαλυτερη αναβαθμιση πουμπορεις.οσο αφορα το δηλωμα και τοιαυτα...κατσε να βγαλουν ακρη αυτοι και μετα βλεπεις και εσυ.ουτως η αλλως τα τελη θα καταργηθουν και θα ενσωματωθουν στη τιμη της βενζινης..ειναι βεβαιο!!αρα..

Δυστυχως ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα, αυτη ειναι η "πικρη" αληθεια....

Η' το κανεις για τα καλα η' αλλιως ασ'το οπως ειναι γιατι μεγαλη βαβουρα και αποτελεσμα πολυ λιγο δυστυχως !

Και 'γω το 1800 ειχα και αρχικα ηθελα να κανω ακριβως αυτο που θελεις να κανεις και ελεγα και τα ιδια ακριβως....

Ψαχνοντας ομως καλα, διαβασα αρκετα και κατεληξα στον 2μισαλιτρο Μ50Β25 με το βανος και εξαρχης εβαλα χταποδι και αμεσως μετα προγραμμα...

Αυτο που εχω να πω ειναι πως η συγκινηση ειναι....τεραστια !!!:thumbsup:

Καποια στιγμη κιολας που το μετρησα με ενα S2000 εφαγε στα ρεπριζ 2 κολωνες και στο τελος καταφερε να την μειωσει με το ζορι στη μιαμιση....μεχρι εκει :whistle:

Καταλαβαινεις... thumb

paganis
30-06-10, 19:46
η διαφορα του ιs, με το μοτερακι που εχεις τωρα ειναι σεβαστη! δεν ειναι τοσο τα αλογα..οσο η αισθηση...! εφοσον δεν αντεχει η τσεπη για 2λιτρα..καλως κοιτας για το is..καμια σχεση σε παγιο κοστος.! βεβαια ακομα δεν ξερουμε ,,αν θα καταργηθουν τα τελη...αλλα ποιος μας διαβεβαιωνει ..πως του χρονου τα επαναφερουν και αφησουν και την βενζινη στα 2 ευρω..(στην ελλαδα δεν ξερεις τι σου ξημερωνει)...! οσο για το κοστος...υπολογισε για αγορα περιπου 1000 ευρω και απο εργατικα 600 με 800 ευρω...βεβαια μπορεις να πουλησεις και το δικο σου κανα 500αρι ...για να φυγει αμμεσα..! τωρα για δηλωμα δεν ξερω τι παιζει...αλλα σιγουρα δεν θα ειναι πολλα...σχεδον ιδια κυβικα ειναι...

Monsta
30-06-10, 19:53
Τούρμπισε το το μοτεράκι στο Καρρά και μη κάνεις καθόλου μετατροπή. Δεν αξίζει καν τα χρήματα η όλη βαβούρα.

Με το τουρμπάκι θα πάρεις τη ροπή που σου λείπει και ούτε το 1.9 ή το 2.0 μπορεί να σου δώσει.

Libanner
30-06-10, 23:37
Τούρμπισε το το μοτεράκι στο Καρρά και μη κάνεις καθόλου μετατροπή. Δεν αξίζει καν τα χρήματα η όλη βαβούρα.



Με τα λεφτά που ζητάει ο τύπος κάνεις 3 μετατροπές σε is...

Κατά τα άλλα η λύση του τούρμπο σε Μ43 είναι δοκιμασμένη και μπορεί να προσφέρει πολλές συγκινήσεις.

NickE60
30-06-10, 23:49
Με τα λεφτά που ζητάει ο τύπος κάνεις 3 μετατροπές σε is...

Κατά τα άλλα η λύση του τούρμπο σε Μ43 είναι δοκιμασμένη και μπορεί να προσφέρει πολλές συγκινήσεις.

Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι..... ας με διορθώσουν οι τουρμπάτοι με Μ43 αν κάνω λάθος thumb

Libanner
01-07-10, 00:02
Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm (και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι) thumb


Εγώ πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο το μοτέρ είναι παντού καλύτερο ακόμα και στις χαμηλές στροφές που υπάρχει lag είναι ποιο δυνατό απο πριν.Μέχρι και στην κατανάλωση βλέπεις καταναλώσεις που πριν δε μπορούσες να φανταστείς,απίστευτα χαμηλές,το αμάξι πλέον μπορεί να κινείται χωρίς να ζορίζεται.Αμα το σκίζεις όλα καίνε και πάλι δε νομίζω ότι καίει παραπάνω απο ένα πιεσμένο 6κύλινδρο.

paganis
01-07-10, 00:07
Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm (και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι) thumb

επειδη εχω ''καποια'' εμπειρια με τουρμπατα, εχω τις εξης παρατηρησεις! η καταναλωση..αυξανεται οταν το προκαλεσεις( οτι παει -καιει.)...και δεν εχει σχεση ,μονο με τις στροφες! μπορεις να κινησε με 5000 στροφες και να εισαι ατουρμπιστος..εκει η καταναλωση θα ειναι περιπου στα ιδια. επιπλεον σε ταξιδια...θα ειναι μικροτερη η καταναλωση...λογω της αυξημενης ροπης!οταν τουρμπιζει...εκει θα πινει...αλλα φανταζομαι δεν θα ειναι συνεχως στο κυνηγι..οποτε την καταναλωση την ρυθμιζει! κατω απο της 3000 στροφες, που αναφερεις θα ειναι χειροτερος,μονο...αν ριξει συμπιεση και βαλει μεγαλη διαμετρο σωληνας στην εξατμιση, αν δεν γινουν αυτα..θα εχει ιδια αποδοση!

NickE60
01-07-10, 00:11
Εγώ πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο το μοτέρ είναι παντού καλύτερο ακόμα και στις χαμηλές στροφές που υπάρχει lag είναι ποιο δυνατό απο πριν.Μέχρι και στην κατανάλωση βλέπεις καταναλώσεις που πριν δε μπορούσες να φανταστείς,απίστευτα χαμηλές,το αμάξι πλέον μπορεί να κινείται χωρίς να ζορίζεται.Αμα το σκίζεις όλα καίνε και πάλι δε νομίζω ότι καίει παραπάνω απο ένα πιεσμένο 6κύλινδρο.

Έχω ένα φιλαράκι στη γειτονιά με ένα 19αρι Ζ3 Μ43Τ και θέλει 1 ντεπόζιτο για να πάει μέχρι Κόρινθο και πίσω με λίγο γρήγορους ρυθμούς 150-180. Ένα Μ52 2.0 δεν θα έκαιγε ούτε 20 λίτρα σε μια αντίστοιχη βόλτα στους ίδιους ρυθμούς... γι αυτό το λέω.. thumb

Libanner
01-07-10, 00:20
Έχω ένα φιλαράκι στη γειτονιά με ένα 19αρι Ζ3 Μ43Τ και θέλει 1 ντεπόζιτο για να πάει μέχρι Κόρινθο και πίσω με λίγο γρήγορους ρυθμούς 150-180. Ένα Μ52 2.0 δεν θα έκαιγε ούτε 20 λίτρα σε μια αντίστοιχη βόλτα στους ίδιους ρυθμούς... γι αυτό το λέω.. thumb


Η κατανάλωση όπως είπε και ο Λευτέρης ρυθμίζεται παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος οδήγησης.Αν πάει όλη την ώρα τουρμπισμένο αν δουλεύει υποπιεση κτλ.Του φίλου σου καίει πολύ πράγματι για λόγους που δε μπορώ να ξέρω.
Το δικό μου πάντως με εκπλήσσει ευχάριστα κάθε φορα.

NickE60
01-07-10, 00:22
επειδη εχω ''καποια'' εμπειρια με τουρμπατα, εχω τις εξης παρατηρησεις! η καταναλωση..αυξανεται οταν το προκαλεσεις( οτι παει -καιει.)...και δεν εχει σχεση ,μονο με τις στροφες! μπορεις να κινησε με 5000 στροφες και να εισαι ατουρμπιστος..εκει η καταναλωση θα ειναι περιπου στα ιδια. επιπλεον σε ταξιδια...θα ειναι μικροτερη η καταναλωση...λογω της αυξημενης ροπης!οταν τουρμπιζει...εκει θα πινει...αλλα φανταζομαι δεν θα ειναι συνεχως στο κυνηγι..οποτε την καταναλωση την ρυθμιζει! κατω απο της 3000 στροφες, που αναφερεις θα ειναι χειροτερος,μονο...αν ριξει συμπιεση και βαλει μεγαλη διαμετρο σωληνας στην εξατμιση, αν δεν γινουν αυτα..θα εχει ιδια αποδοση!

Καταλαβαίνω τι λες Λευτέρη, είχα 2 τουρμπάτα στην κατοχή μου αρκετά χρόνια πριν thumb ...στο "κυνήγι" έβλεπες το δείχτη της βενζίνης να κινείται.... :whistle:
Από συγκίνηση δεν το συζητώ!!! πιο "γνήσια" από τα σημερινά turbo κι ας είχαν lag ...η κλωτσιά που έτρωγαν οι πιτσιρίκες μετά το lag.... τις ετοίμαζε για το κρεββάτι... χαχαχαχαχα :thumbsup:

dimis_gr
01-07-10, 00:24
όχι παιδιά turbo δεν θα έβαζα αν και σαν φιλοσοφία μου είναι να πειραματίζομαι στο αμάξι και μου αρέσουν οι βελτιώσεις αλλά άμα βάλω το βλέπω το γκάζι στο πάτωμα να το χω βιδωμένο γιατί κάτω από τις 5000rpm δεν θα το ρίχνω οπότε καλύτερα να με προτατέψω.χεχε

Libanner
01-07-10, 00:29
Η κατανάλωση όπως είπε και ο Λευτέρης ρυθμίζεται παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος οδήγησης.Αν πάει όλη την ώρα τουρμπισμένο αν δουλεύει υποπιεση κτλ.Του φίλου σου καίει πολύ πράγματι για λόγους που δε μπορώ να ξέρω.


Επίσης ήθελα να συμπληρώσω οτι είναι φυσικό να δυσκολεύεται ένα τέτοιο μοτερ να κρατήσει πολύ υψηλές ταχύτητες για μεγάλο χρονικό διάστημα εκεί σίγουρα πλεονεκτεί ο 6 κύλινδρος και με διάφορα.

paganis
01-07-10, 00:34
όχι παιδιά turbo δεν θα έβαζα αν και σαν φιλοσοφία μου είναι να πειραματίζομαι στο αμάξι και μου αρέσουν οι βελτιώσεις αλλά άμα βάλω το βλέπω το γκάζι στο πάτωμα να το χω βιδωμένο γιατί κάτω από τις 5000rpm δεν θα το ρίχνω οπότε καλύτερα να με προτατέψω.χεχε

προσωπικα,...οποτε εχω γρηγορο αμαξι στα χερια μου..παντα παω χαλαρα...(εκτος ειδικων περιπτωσεων-προκλησεων)! οσες φορες εχω αργο αμαξι...παντα του πινω το αιμα...!

NickE60
01-07-10, 00:38
όχι παιδιά turbo δεν θα έβαζα αν και σαν φιλοσοφία μου είναι να πειραματίζομαι στο αμάξι και μου αρέσουν οι βελτιώσεις αλλά άμα βάλω το βλέπω το γκάζι στο πάτωμα να το χω βιδωμένο γιατί κάτω από τις 5000rpm δεν θα το ρίχνω οπότε καλύτερα να με προτατέψω.χεχε

καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... μην τρελαθούμε... στα 200-220 άλογα περίπου θα είσαι με τον 18αρη (....σε νορμάλ κατάσταση πάντα)