PDA

Επιστροφή στο Forum : Respect - στον Ιαπωνα!!!



Vasilis
26-06-10, 19:17
Mitsubishi Colt 1300 cc!

Ενα αυτοκινητακι που βγαζει τα λεφτα του καθημερινα!

Ανοιγω αυτο το θρεντ για να μοιραστω την παρακατω εμπειρια μαζι του!

Μεχρι προτεινως δεν μας πονουσε ουτε η βενζινη ουτε τα αναλωσιμα του αυτοκινητου μας...πλεον αρχιζουμε να κοιταμε πραγματα που βιωναμε καθημερινα κ επειδη η εμπειρια μου στο τελευταιο μου ταξιδι στην Λευκαδα με αφησε αναυδο σας το παραθετω...

Διαδρομη: Αθηνα - Λευκαδα

καιρος συννεφιασμενος γυρω στους 21-25 βαθμους κελσιου

Εκκινηση 24/6/2010 κ ωρα 16:30 - Tερματισμος 21:25

Συνολικα 374 χλμ διαδρομης Καταναλωση 7.4λτ/100χλμ:shok::shok:


https://www.bmwfans.gr/forum/


Το αυτοκινητο φορτωμενο με δυο ενηλικες την κορακλα μου , μπαγαζια μεχρι κ στην θεση του συνοδηγου (επισυναπτονται φωτο) + σχαρα ποδηλατου πορτ μπαγκαζ + ποδηλατο!!!:shok::shok:


https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/IMG_0239.jpg

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/IMG_0240.jpg

https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/IMG_0241.jpg


Μεση ωριαια ταχυτητα 84 χλμ με ανωτερη τα 140 χλμ ανα ωρα....

Φουλαρα βενζινη 52 ευρα απλη αμολυβδη κ πιθανοτατα ειχε κανα 10αρι ευρα μεσα απο πριν.....

Οπως φαινεται στην φωτο https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/IMG_0234.jpg μεχρι την Πατρα ειχε καψει μονο αυτην την βενζινη που δειχνει ο δεικτης..... :shok::shok: κ μεχρι την Λευκαδα https://www.bmwfans.gr/forum/

Συνεπως γυρω στα 32+ ευρα για μια διαδρομη 375 περιπου χιλιομετρων φορτωμενο τιγκα κ με γκαζια εως κ 140 (λογω ποδηλατου)

Δεν μπορω να μην δωσω τα ευσημα στον Ιαπωνα...ενα αυτοκινητακι που ανταπεξερχεται καθημερινα σε ολες τις απαιτησεις μιας οικογενειας κ με χαμηλη καταναλωση...

Να σημειωσω οτι τα διοδια εχουν απο 2,90 στην Ελευσινα κ το ιδιο στο Κιατο κ αλλα 12 ευρα στο Ριο...Συνολο 17,80 + 32 βενζινη = 50 περιπου ευρω για να κανεις αυτην την διαδρομη....!

Καλη συνεχεια σε ολους!!!

Samaro
26-06-10, 19:38
Μήπως είναι κυρίως ο τρόπος με τον οποίο οδήγησες μέχρι τη Λευκάδα;;

https://www.youtube.com/watch?v=dKTOyiKLARk"]https://www.youtube.com/watch?v=dKTOyiKLARk

HULK
26-06-10, 20:04
Παντως εγω Βασιλη εχω καταληξει στο γεγονος οτι και 50 ευρω να χρειαζομουν επιπλεον εαν επαιρνα την bmw,θα τα εδινα.Πιστευω οτι ολο το προβλημα ειναι στην καθημερινη χρηση του αυτοκινητου μεσα στην πολη οπου εκει τα μικρου κυβισμου αυτοκινητα δεν παιζονται ενω κυκλοφορει και πολυ γουρουνα.Αλλα η Bmw θα ηταν μονοδρομος στο θεμα ταξιδι.Παντως σε βλεπω εχεις γινει μεγαλος ρεπορτερ στην ανακαλυψη θεματων μηπως πρεπει να στειλεις κανενα βιογραφικο στην espresso? :D

PANOS-E60
26-06-10, 20:20
Θα συμφωνήσω με το Βασίλη, είναι εντυπωσιακή η οικονομία βενζίνης αυτών των αυτοκινήτων. Το Yaris 1.3 vvti (86 Hp) 4d, περίπου 1tn βάρος, έχει υποβληθεί σε ανάλογο test με παραπλήσιο αποτέλεσμα. Δεν είναι καμμιά απόλαυση στο ταξίδι, αλλά τραβάει εξαιρετικά μεταξύ 3.700 και 6.700 rpm και έχει και σπορ ήχο από την εισαγωγή !
Υποτυπώδεις απαιτήσεις συντήρησης, μηδενικές βλάβες από το 2001. thumb

Nino
26-06-10, 20:31
Βασιλη το primera που ειχα ποτε μα ποτε δεν ξεπερασε το 7,7 σε ταξιδι (πεντε ατομα φουλ μπαγαζια) αλλα το σημαντικοτερο με τον "ιαπωνα"...δεν υπαρχει η λεξη συνεργειο στο λεξιλογιο του κατοχου!!!

Monsta
26-06-10, 20:58
Πιστευω οτι ολο το προβλημα ειναι στην καθημερινη χρηση του αυτοκινητου μεσα στην πολη οπου εκει τα μικρου κυβισμου αυτοκινητα δεν παιζονται

Ακριβώς !! Εκεί είναι το πλεονέκτημα του μικρού αυτοκινήτου.

Σε ταξίδι έχω παρόμοια κατανάλωση με το Bravo που με τα 150 αλογάκια και τα 23.5 ροπή, δεν μασάει να κάνει και τη προσπέρασή του. Βέβαια στη πόλη δε βλέπω ποτέ κάτω από 12.

Αλήθεια Βασίλη, τι κατανάλωση έχεις στη πόλη με το Γιάπωνα ??

yannisv
26-06-10, 21:00
Και οι νέοι κινητήρες της BMW είναι εξαιρετικοί σε κατανάλωση πάντως :)
Και εγώ βλέπω κάτω από 8 στα ταξίδια με την μπέμπα χωρίς ταρζανιές :)

Libanner
26-06-10, 21:45
Mitsubishi Colt 1200 cc!



Συνολικα 374 χλμ διαδρομης Καταναλωση 7.4λτ/100χλμ:shok::shok:




Eμένα πάλι μου φαίνεται οτι πολύ έκαψε.
Οταν με την bmw σε αντίστοιχη διαδρομή Αθήνα-Αρτα γύρω στα 350 χιλ πάλι, έχω 7,7 μέση κατανάλωση με 4 άτομα και φουλ αποσκευές.
Με το saxo που είχα την διαδρομή την έκανα με μέση κατανάλωση κοντά στα 5,5 με 6 λίτρα.

m-power_01
26-06-10, 22:18
Εχει μεγαλη σημασια, το ''ποδι''. Με το ιδιο αμαξι με τις ιδιες συνθηκες, δυο ανθρωποι θα καψουν διαφορετικα!

GiannisRob
26-06-10, 22:53
Εχει μεγαλη σημασια, το ''ποδι''. Με το ιδιο αμαξι με τις ιδιες συνθηκες, δυο ανθρωποι θα καψουν διαφορετικα!

Συμφωνω Σπυρε! Μετρησαμε τη διαδρομη Πατρα - Μεσσολογγι - Πατρα με τον πατερα μου, και με αυτον στο τιμονι ειχαμε μια μεση καταναλωση 10,5 ενω με εμενα 6,7l/100km αλλα και μια λογικη διαφορα στο χρονο του ταξιδιου. Μονο 20 λεπτα παραπανω εκανα αν θυμαμαι καλα!

Και ολα αυτα με ενα Volvo S60 2.0T που καιει τον αγλεωρα!

E60_Arkadia
26-06-10, 23:30
Βασιλη την ιδια διαδρομη εκανα περυσι το καλοκαιρι και συγκεκριμμενα,με το Polo 16v του '00 που εχω,φουλαρα μεχρι να ξεχυλισει κυριολεκτικα σε φιλου πρατηριο,πηγα Τριπολη-Πατρα-οχι απο εθνικη ομως απο παλια εθνικη οδο που περιλαμβανει πολυ στροφη αναβαση σε βουνα καταβαση κτλ(175χλμ απο Τριπολη μεχρι Πατρα),μετα περναω την γεφυρα φτανω Αγρινιο,μπαινω στο νεο κομματι που ειναι φοβερο,ειναι 35 χλμ αν θυμαμαι καλα και το περασα ολο με 140-180+,μετα μπαινω Λευκαδα και ο δεικτης ειχε πεσει μια γραμμη μονο.Ειληκρινα δεν ειχε καψει τιποτα για τοσα χλμ,μιλαμε για κατω απο 6λιτρα στα 100.Θυμαμαι οτι εκανα 850+ χλμ μεχρι να αδειασει τελειως και ολα τα εκανα στην Λευκαδα.Βεβαια παιζει μεγαλο ρολο στο πως οδηγαει κανεις για να μην καψει,εγω μονο στον καινουριο κομματι του Αγρινιου το πατησα πολυ.Πολυ καλο το πολακι και εχει και επιδοσεις πολυ καλες εκτος απο οικονομια καυσιμου..

Driver M
26-06-10, 23:41
Προσωπικά πιστεύω ότι στην εθνική, οι μπέμπες μας (κυρίως οι δίλιτρες που κινούν σχετικά άνετα το αμάξωμα σε σχέση με τις 1600ρες αλλά δεν έχουν και την κατανάλωση των τρίλιτρων και πάνω, ιδίως των μη ατμοσφαιρικών) καίνε το ίδιο και μπορεί και λιγότερο από "μικρά" γύρω στα 1400 κυβικά.
Και αυτό διότι καταβάλλουν λιγότερη προσπάθεια (λόγω κυβισμού-ροπής και ιπποδύναμης) για να φτάσουν και να διατηρήσουν ωριαίες ταχύτητες 120-160 χιλιομέτρων χωρίς ο κινητήρας να ζορίζεται ώστε να καίει περισσότερο καύσιμο.

Για παράδειγμα, σε ταξίδι Αθήνα-Ριο Αντίρριο έχω δει με την 320 κατανάλωση από 7,6 (με πολύ συνετή οδήγηση) μέχρι 10 περίπου (με αρκετό σκίσιμο κυρίως μέχρι Κόρινθο). Στο 1.4 16v 207 μου πάλι, για την ίδια διαδρομή και ίδιες ταχύτητες, έχω δει από 8.5 μέχρι λίγο κάτω από 11 (με πολύ πίεση βέβαια, παρόμοια όμως της bmw), ενώ όταν ανάβω κι a/c η κατάσταση είναι απελπιστική.
Υπάρχουν βέβαια πολύ πιο οικονομικά και ελαφριά 1400άρια από το 207, αλλά και πάλι οι διαφορές σε δρόμους υψηλών ταχυτήτων σε σχέση με μεγαλύτερου κυβισμού (μέχρι ενός σημείου βέβαια γιατί του Βασίλη εκτός από τρίλιτρο έχει και τον κομπρέσσορα οπότε η κατανάλωση θα είναι αρκετά υψηλή αν το πόδι είναι βαρύ) αυτοκίνητα είναι ελάχιστες και σίγουρα το ταξίδι δεν είναι το ίδιο απολαυστικό.

Στην πόλη όμως, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, τα μικρά αυτοκίνητα κερδίζουν κατά κράτος σε όλους τους τομείς.

dark knight
26-06-10, 23:42
εχω πετυχει 7.2/100 με το ε46 με ταχυτητα μεχρι 140.ταξιδι πυλος-αθηνα=320 χλμ.και πιστεψτε με ο δρομος σε αρκετα σημεια ειναι ανηφορικος και ειδικα μεχρι τριπολη με μπολικες στροφες.2 ατομα και φορτωμενο καργα με προμηθειες απο χωριο

NickE60
27-06-10, 00:00
Προσωπικά πιστεύω ότι στην εθνική, οι μπέμπες μας (κυρίως οι δίλιτρες που κινούν σχετικά άνετα το αμάξωμα σε σχέση με τις 1600ρες αλλά δεν έχουν και την κατανάλωση των τρίλιτρων και πάνω, ιδίως των μη ατμοσφαιρικών) καίνε το ίδιο και μπορεί και λιγότερο από "μικρά" γύρω στα 1400 κυβικά.
Και αυτό διότι καταβάλλουν λιγότερη προσπάθεια (λόγω κυβισμού-ροπής και ιπποδύναμης) για να φτάσουν και να διατηρήσουν ωριαίες ταχύτητες 120-160 χιλιομέτρων χωρίς ο κινητήρας να ζορίζεται ώστε να καίει περισσότερο καύσιμο.

Για παράδειγμα, σε ταξίδι Αθήνα-Ριο Αντίρριο έχω δει με την 320 κατανάλωση από 7,6 (με πολύ συνετή οδήγηση) μέχρι 10 περίπου (με αρκετό σκίσιμο κυρίως μέχρι Κόρινθο). Στο 1.4 16v 207 μου πάλι, για την ίδια διαδρομή και ίδιες ταχύτητες, έχω δει από 8.5 μέχρι λίγο κάτω από 11 (με πολύ πίεση βέβαια, παρόμοια όμως της bmw), ενώ όταν ανάβω κι a/c η κατάσταση είναι απελπιστική.
Υπάρχουν βέβαια πολύ πιο οικονομικά και ελαφριά 1400άρια από το 207, αλλά και πάλι οι διαφορές σε δρόμους υψηλών ταχυτήτων σε σχέση με μεγαλύτερου κυβισμού (μέχρι ενός σημείου βέβαια γιατί του Βασίλη εκτός από τρίλιτρο έχει και τον κομπρέσσορα οπότε η κατανάλωση θα είναι αρκετά υψηλή αν το πόδι είναι βαρύ) αυτοκίνητα είναι ελάχιστες και σίγουρα το ταξίδι δεν είναι το ίδιο απολαυστικό.

Στην πόλη όμως, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, τα μικρά αυτοκίνητα κερδίζουν κατά κράτος σε όλους τους τομείς.

...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν thumb ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις :whistle:

E60_Arkadia
27-06-10, 00:09
...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν thumb ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις :whistle:

Τι να καταφερεις Νικολα μα μην ξεπερασεις το 8.5 ηηηηη τα 150?? Μαλλον το δευτερο εεεεε??:th_Laie_67-1:

NickE60
27-06-10, 00:25
Τι να καταφερεις Νικολα μα μην ξεπερασεις το 8.5 ηηηηη τα 150?? Μαλλον το δευτερο εεεεε??:th_Laie_67-1:

Σε ανοιχτό δρόμο με 6η αν καταφέρεις να μην ξεπεράσεις (ποτέ όμως) τα 150 με μέσο όρο τα 130-140, δύσκολα θα περάσεις τα 8.5 ...ακόμα και με 4 άτομα και φουλ μπαγκάζια ..άντε να φτάσεις τα 9.0 thumb

..το έχω καταφέρει! (όταν μου έσκασε λάστιχο και πήγαινα με τη ρεζέρβα.... )

Vasilis
27-06-10, 00:40
Παντως εγω Βασιλη εχω καταληξει στο γεγονος οτι και 50 ευρω να χρειαζομουν επιπλεον εαν επαιρνα την bmw,θα τα εδινα.Πιστευω οτι ολο το προβλημα ειναι στην καθημερινη χρηση του αυτοκινητου μεσα στην πολη οπου εκει τα μικρου κυβισμου αυτοκινητα δεν παιζονται ενω κυκλοφορει και πολυ γουρουνα.Αλλα η Bmw θα ηταν μονοδρομος στο θεμα ταξιδι.Παντως σε βλεπω εχεις γινει μεγαλος ρεπορτερ στην ανακαλυψη θεματων μηπως πρεπει να στειλεις κανενα βιογραφικο στην espresso?

Μητσο μου...θα φορτωνες στην μπεμπαρα σου μια σχαρα ποδηλατου μαζι με το ποδηλατο?:whistle:....μπα...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!thumb
Σαφως δεν συγκρινετε με τιποτα το ταξιδι με τις μπεμπες μας...αν κ αν θυμαστε μετα το τελευταιο ταξιδι μου το Πασχα στην Λευκαδα...ειχα γκρινια λογω θορυβου (καταλυτες-χταποδια)
Πλεον η μπεμπα αρχισε να γινεται καθαρα προσωπικο μου αυτοκινητο....:whistle::th_Laie_67-1:


Ακριβώς !! Εκεί είναι το πλεονέκτημα του μικρού αυτοκινήτου.

Σε ταξίδι έχω παρόμοια κατανάλωση με το Bravo που με τα 150 αλογάκια και τα 23.5 ροπή, δεν μασάει να κάνει και τη προσπέρασή του. Βέβαια στη πόλη δε βλέπω ποτέ κάτω από 12.

Αλήθεια Βασίλη, τι κατανάλωση έχεις στη πόλη με το Γιάπωνα ??

μες την πολη δεν ξεπερναω την προαναφερομενη καταναλωση,μιας κ δεν το οδηγαω φορτωμενο τιγκα...κ φυσικα ουτε με χαλασμενο συντελεστη αεροδυναμικης λογω ποδηλατου!thumb


Eμένα πάλι μου φαίνεται οτι πολύ έκαψε.
Οταν με την bmw σε αντίστοιχη διαδρομή Αθήνα-Αρτα γύρω στα 350 χιλ πάλι, έχω 7,7 μέση κατανάλωση με 4 άτομα και φουλ αποσκευές.
Με το saxo που είχα την διαδρομή την έκανα με μέση κατανάλωση κοντά στα 5,5 με 6 λίτρα.

Λιμπανερακο μου...μια χαρα εκαψε!
Σβελτη οδηγηση μεχρι 130+ με 1200αρακι τιγκα στο βαρος , επιβαρυνση στην αεροδυναμικη λογω ποδηλατου κ με φουλ αιρ κον σε ολη την διαδρομη που ξεχασα να το αναφερω!:shok:Ποσο επρεπε να καψει δλδ?
Αν ειναι να του βαλω στουπι κ να το καψω:hystericalbs1:
Ωστοσο αν δεις στην φωτο που εχω κανει 200+ χλμ μεχρι Πατρα εχει καψει πολυ λιγοτερο (ξεχασα να βγαλω φωτο την μεση καταναλωση) μιας κ η διαδρομη ειναι ''ευθεια'' σε σχεση με τις στροφες κ τις ανηφορες μετα το Ριο!
Ε...εκει τι να κανει το κακομοιρο...ζοριστηκε..δεν εχει κ κομπρεσσερακι βλεπεις:whistle::th_Laie_67-1:
Επαναλαμβανω οτι το ποδαρακι μου δεν ειναι κ ελαφρυ (βλεπε βαρος μου 112 παραμενω:ranting2:):th_Laie_67-1:


...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις

αστο νικολα μου...πονεμενη ιστορια!!!:whistle:


σημ.ευχαριστω ολους τους φιλους για την συμμετοχη στην κουβεντα...

ηταν κατι που μου κανε εντυπωση γιατι δεν στερηθηκα να παταω το γκαζι οπως συμβαινει με την μπουμπου μετα την τοποθετηση του κομπρεσσερ!:whistle:

Libanner
27-06-10, 00:59
Λιμπανερακο μου...μια χαρα εκαψε!
Σβελτη οδηγηση μεχρι 130+ με 1200αρακι τιγκα στο βαρος , επιβαρυνση στην αεροδυναμικη λογω ποδηλατου κ με φουλ αιρ κον σε ολη την διαδρομη που ξεχασα να το αναφερω!:shok:Ποσο επρεπε να καψει δλδ?
Αν ειναι να του βαλω στουπι κ να το καψω:hystericalbs1:
Ωστοσο αν δεις στην φωτο που εχω κανει 200+ χλμ μεχρι Πατρα εχει καψει πολυ λιγοτερο (ξεχασα να βγαλω φωτο την μεση καταναλωση) μιας κ η διαδρομη ειναι ''ευθεια'' σε σχεση με τις στροφες κ τις ανηφορες μετα το Ριο!
Ε...εκει τι να κανει το κακομοιρο...ζοριστηκε..δεν εχει κ κομπρεσσερακι βλεπεις:whistle::th_Laie_67-1:
Επαναλαμβανω οτι το ποδαρακι μου δεν ειναι κ ελαφρυ (βλεπε βαρος μου 112 παραμενω:ranting2:):th_Laie_67-1:


Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!

Vasilis
27-06-10, 01:03
Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:...σαν να χεις δικιο...η αδεια αν θυμαμαι καλα γραφει 12++ γι αυτο εχω κολλησει με το 1200!

θα ξαναδω αυριο την αδεια κυκλοφοριας κ θα το ποσταρω.....:th_Laie_67-1:

(ωραιος...ουτε τι οδηγαω δεν ξερω.....:th_Laie_67-1:)

Vasilis
27-06-10, 01:06
Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!

οσον αφορα το ποδηλατο...

προσφατα πηγε ο αδερφος μου κ εβαλε μπαρες οροφης στο RAV 4 που εχει...

ο τοποθετης μηχανικος της τογιοτα του ειπε οτι στο ταξιδι θα δει 1 λιτρο καταναλωση παραπανω λογω επιβυρανσης της αεροδυναμικης με την τοποθετηση αυτων των μπαρων....παιζει μεγαλο ρολο τελικα!

Dimzan
27-06-10, 01:19
Συνηθες αποτελεσμα για ιαπωνεζικο.

Βεβαια εχω διαβασει οτι το κολτ βγαζει 105 αλογακια στην πραγματικοτηα και επειδη το χω οδηγησει ειναι πολυ καλο για τα κυβικα του. Επισης ειανι 1300 οχι 1200. Εκτος κι αν εχεις το 1100 που βγαζει καμια 70αρα.

Ο κινητηρας του ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη σε αυτα τακυβικα. Τον συναγωνιζεται το 1300 yaris που ειναι επισης δυνατο αλλα δεν εχει τοσο νευρο. Τα ιταλικα τουρμπακια καμια σχεση, καινε τα κερατα τους (πανε και τα κερατα τους βεβαια).


Παντως πιστευω κι εγω πως το ταξιδι θα ταν πιο ωραιο με το bmw. Βαλτου κι εσυ ενα ησυχο τελικο για να μειωθει η γκρινια. Δεν νομιζω βεβαια οτι το Ε46 εχει τους χωρους του κολτ οποτε ειναι κι αυτο ενα θεμα. Για το ποδηλατο ναι, θα εβαζα σχαρα και στο bmw, σιγα τι θα παθει? μετα ομως θα κυκλοφορεις στο νησι με το αμαξακι που γουσταρεις ;)

Vasilis
27-06-10, 01:25
Συνηθες αποτελεσμα για ιαπωνεζικο.

Βεβαια εχω διαβασει οτι το κολτ βγαζει 105 αλογακια στην πραγματικοτηα και επειδη το χω οδηγησει ειναι πολυ καλο για τα κυβικα του. Επισης ειανι 1300 οχι 1200. Εκτος κι αν εχεις το 1100 που βγαζει καμια 70αρα.

Ο κινητηρας του ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη σε αυτα τακυβικα. Τον συναγωνιζεται το 1300 yaris που ειναι επισης δυνατο αλλα δεν εχει τοσο νευρο. Τα ιταλικα τουρμπακια καμια σχεση, καινε τα κερατα τους (πανε και τα κερατα τους βεβαια).


Παντως πιστευω κι εγω πως το ταξιδι θα ταν πιο ωραιο με το bmw. Βαλτου κι εσυ ενα ησυχο τελικο για να μειωθει η γκρινια. Δεν νομιζω βεβαια οτι το Ε46 εχει τους χωρους του κολτ οποτε ειναι κι αυτο ενα θεμα. Για το ποδηλατο ναι, θα εβαζα σχαρα και στο bmw, σιγα τι θα παθει? μετα ομως θα κυκλοφορεις στο νησι με το αμαξακι που γουσταρεις ;)

εχεις απολυτο δικιο...το 1300 ειναι κ θα παω ευθυς αμεσως να το διορθωσω κ στο πρωτο ποστ...
Οσον αφορα τα αλογα εχω ακουσει κ γω οτι ειναι 105 αν κ επισημα στο πουλανε για 95...τι να πω...θα το παω κ για δυναμομετρηση!

Το ταξιδι με το BMW ειναι οντως ονειρο...καμμια σχεση η ασφαλεια κ το πατημα του ενος με το αλλο....εγινε ομως εφιαλτης λογω θορυβου κ χωρων!
Τωρα καμπριο κ να κουβαλας την σχαρα με το ποδηλατο?μου φαινεται καπως ρε γμτ...ασε που αν δω κ καμμια γρατζουνια απο απροσεξια θα σαλταρω:ranting2:
Μιας ομως κ η οικογενεια θα μεινει εδω για καλοκαιρι κ γω θα ανεβοκατεβαινω....εχει να πεσει πολυ πηγαινε ελα με το μπεμπακι..!Απλα για να εγκατασταθουν εδω η γυναικα μου κ το παιδι...ηταν πολλα τα μπαγαζια!
Τωρα για το θεμα του να κινεισαι στο νησι με το αμαξι που γουσταρεις....αντε μεχρι τελος Ιουλιου φιλε μου...Τον Αυγουστο ουτε σμαρτ δεν βρισκει παρκινγκ στο κεντρο του νησιου ή στις παραλιες....|(εχει προβλεψει η πεθερουλα ομως κ εχει παρει ενα καλο C3)oποτε η μπεμπα παλι σε γκαραζ κ εδω...!

Dimzan
27-06-10, 01:31
εχεις απολυτο δικιο...το 1300 ειναι κ θα παω ευθυς αμεσως να το διορθωσω κ στο πρωτο ποστ...
Οσον αφορα τα αλογα εχω ακουσει κ γω οτι ειναι 105 αν κ επισημα στο πουλανε για 95...τι να πω...θα το παω κ για δυναμομετρηση!

Το ταξιδι με το BMW ειναι οντως ονειρο...καμμια σχεση η ασφαλεια κ το πατημα του ενος με το αλλο....εγινε ομως εφιαλτης λογω θορυβου κ χωρων!
Τωρα καμπριο κ να κουβαλας την σχαρα με το ποδηλατο?μου φαινεται καπως ρε γμτ...ασε που αν δω κ καμμια γρατζουνια απο απροσεξια θα σαλταρω:ranting2:
Μιας ομως κ η οικογενεια θα μεινει εδω για καλοκαιρι κ γω θα ανεβοκατεβαινω....εχει να πεσει πολυ πηγαινε ελα με το μπεμπακι..!Απλα για να εγκατασταθουν εδω η γυναικα μου κ το παιδι...ηταν πολλα τα μπαγαζια!
Τωρα για το θεμα του να κινεισαι στο νησι με το αμαξι που γουσταρεις....αντε μεχρι τελος Ιουλιου φιλε μου...Τον Αυγουστο ουτε σμαρτ δεν βρισκει παρκινγκ στο κεντρο του νησιου ή στις παραλιες....|(εχει προβλεψει η πεθερουλα ομως κ εχει παρει ενα καλο C3)oποτε η μπεμπα παλι σε γκαραζ κ εδω...!

Για τα 105 ειανι σιγουρο. Το χει ξαδερφος και ξερω πως 1ο σταδιο παει κι αλλο. Βεβαια μη γινουμε κολλημενοι και φτιαχουμε οτιδηποτε :D

καμπριο και ποδηλατο ναι ειναι καπως.. αλλα νομιζα θα πας μια κι εξω τη διαδρομη. τωρα πασο. Και το λεω με την εννοια οτι το καμπριο αυτη ειναι η χαρη του. Νησι ζεστη και ηλιος :D


Δεν την ειχα για τοσο κοσμοπολιτικη τη λευκαδα!

μετρα και καταναλωση στο γυρνα που θα εισαι αδειος. Αν καταφερεις και δεν το πατησεις δηλαδη

Vasilis
27-06-10, 01:35
Για τα 105 ειανι σιγουρο. Το χει ξαδερφος και ξερω πως 1ο σταδιο παει κι αλλο. Βεβαια μη γινουμε κολλημενοι και φτιαχουμε οτιδηποτε :D

καμπριο και ποδηλατο ναι ειναι καπως.. αλλα νομιζα θα πας μια κι εξω τη διαδρομη. τωρα πασο. Και το λεω με την εννοια οτι το καμπριο αυτη ειναι η χαρη του. Νησι ζεστη και ηλιος :D


Δεν την ειχα για τοσο κοσμοπολιτικη τη λευκαδα!

μετρα και καταναλωση στο γυρνα που θα εισαι αδειος. Αν καταφερεις και δεν το πατησεις δηλαδη

συμφωνω..καμπριο ηλιος νησι κ τα κοριτσια μου.....(γυναικα κ κορη φυσικα):th_Laie_67-1:
Ευτυχως ή δυστυχως τεινει να ειναι ενα απο τα πιο κοσμοπολιτικα νησια της χωρας μας....θες οι υπεροχες παραλιες...θες κ η ευκολη προσβαση?
Παντως καθε χρονο βουλιαζει ολο κ περισσοτερο απο κοσμο...!thumb

Το χω σκοπο να οδηγησω με τον ιδιο ακριβως τροπο στην επιστροφη μου , σβελτα (μιας κ το ποδηλατο θα το ξαναπαω Αθηνα) με την διαφορα οτι δεν θα χω βαρος...θα ποσταρω τα αποτελεσματα για να δουμε διαφορες!thumb

Nino
27-06-10, 09:44
οσον αφορα το ποδηλατο...

προσφατα πηγε ο αδερφος μου κ εβαλε μπαρες οροφης στο RAV 4 που εχει...

ο τοποθετης μηχανικος της τογιοτα του ειπε οτι στο ταξιδι θα δει 1 λιτρο καταναλωση παραπανω λογω επιβυρανσης της αεροδυναμικης με την τοποθετηση αυτων των μπαρων....παιζει μεγαλο ρολο τελικα!

1.0 -1.5 περισσοτερη μεση καταναλωση στο Χ3 οταν του βαζω τις μπαρες οροφης και κουβαλαω το ποδηλατο.... ασε που δεν μπορεις να πας πανω απο 130 km/h

Vasilis
27-06-10, 10:24
1.0 -1.5 περισσοτερη μεση καταναλωση στο Χ3 οταν του βαζω τις μπαρες οροφης και κουβαλαω το ποδηλατο.... ασε που δεν μπορεις να πας πανω απο 130 km/h

καλα κ το πες...κ γω το ειδα οτι ηρθε τζαμι το ποδηλατο κ σκεφτομουν οτι κ τα 140 να περασω δεν τρεχει κ τιποτα.....:th_Laie_67-1:

αρα κ με ενα λιτρο λιγοτερη καταναλωση παω στα 6,4 λιτρα ...κ με τοσο βαρος κ με φουλ αιρκον.....RESPECT κ παλι στον Ιαπωνα..!:th_Laie_67-1:

Stathis
27-06-10, 10:42
πολυ ωραιο το θεμα σου βασιλη και διαφωτιστικο.

σε καποιο αλλο θεμα ειχα γραψει την προ διμηνου εμπειρια μου με ενα νοικιασμενο πασατ διλιτρο ντηζελ κομπι dsg.

να επαναλαβω οτι μας πηγε απο το ντορτμουντ στην ανκονα σερι, τρεις μαντραχαλους (κοντα στα 100 κιλα εκαστος) με τις αποσκευες μας, με ταχυτητες 140-160 και εκαψε 4,5 λιτρα στα 100 χλμ...

συνολικα τη βγαλαμε αποσταση 1300 χλμ. με ενα τεποζιτο!

την προηγουμενη εβδομαδα που ημουν στο θανο συζητουσαμε και του ελεγα για το Α4 allroad ντηζελ, και με ρωτουσε απορημενος τι του ζηλεψα...

του ζηλεψα λοιπον, την ευχρηστια, τους χωρους, την ανεση, την καταναλωση...

υπαρχουν πολλα τιμια εργαλεια εκει εξω που στα αυτοκινητιστικα κλαμπς τα κοροϊδευουν, αλλα στο τελος ολοι εχουν απο ενα...

μπορει να μην ειναι inspirational products, να μην προσφερουν συγκινησεις κατα την οδηγηση τους, αλλα καποια στιγμη ερχεται ο καιρος που οι προτεραιότητες αλλαζουν...

καλα να ειμαστε, οταν μεγαλωσουμε κι εμεις (:whistle:) και γινει κανενα bebe, και οι αναγκες μας το επιβαλουν η επιλογη ενος τετοιου εργαλειου θα ερθει ως απολυτα λογικη συνεπεια...

Nino
27-06-10, 10:50
, αλλα καποια στιγμη ερχεται ο καιρος που οι προτεραιότητες αλλαζουν...

.

Σοφη κουβεντα...
μη ξεχναμε καιρος φερνει τα λαχανα καιρος τα παραπουλια!!!

gant
27-06-10, 12:59
Πεζώ 206, 1400κ.ε. 75 άλογα, Κορσα 1.4, 90 άλογα και 316ci, αμελητέες διαφορές κατανάλωσης στην πόλι. Για εκτός πόλης το bmw, είναι νικητής.
Οικονομικότερο όλων όμως ένα στάρλετ 1300, 75 ίππων, μοντέλο του 1996.