PDA

Επιστροφή στο Forum : Active Autowerke E9X M3 Supercharger System Official Release



turbodog
24-06-10, 23:39
Εγινε και η επισημη παρουσιαση του κομπρεσσορ κιτ απο την Active για ολα τα Ε9Χ Μ3. Δειτε και το video...η σκαστρα ολα τα λεφτα. Η Active ειναι μια εταιρεια με αρκετη εμπειρια στο χωρο των SCed BMW και κυριως των Μ.

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=323766 (https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=323766)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/4502109452_966b033ef8_b-1.jpg

z3 2.2
24-06-10, 23:46
εργο τεχνης.
πολυ θα ηθελα να μου ανηκει ενα τετοιο αυτοκινητο

paganis
24-06-10, 23:58
ωραιο....αλλα μια ερωτηση...! απο τι διαβασα ψεκαζει και μεθανολες...και αν ειδα καλα...η σκαστρα εκτονωνει και μιγμα αυτης....δεν ειναι επικυνδινο για καμια αναφλεξη?? απλη απορια...

turbodog
25-06-10, 00:01
ωραιο....αλλα μια ερωτηση...! απο τι διαβασα ψεκαζει και μεθανολες...και αν ειδα καλα...η σκαστρα εκτονωνει και μιγμα αυτης....δεν ειναι επικυνδινο για καμια αναφλεξη?? απλη απορια...

...για οσους δεν γνωριζουν.....το υγρο που εχετε και ψεκαζετε στους καθαριστηρες (ναι αυτο το μπλε υγρο) ειναι μιγμα μεθανολης-νερου σε αναλογια 30-70%. Η μεθανολη σε αναλογιες μικροτερες του 50% και το υπολοιπο νερο δεν ειναι καθολου αναφλεξιμη thumb

m3est
25-06-10, 00:25
Πραγματικα πολυ ωραιο κιτ.

Stathis
25-06-10, 03:37
πραγματικα δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους μετατροπες...
χαλανε το χαρακτηρα του αυτοκινητου.

δεν μπορει και, δεν ξερει ο καθε βελτιωτης καλυτερα απο το ντιβιζιον...
ολα αυτα τα φανσι προτζεκτς η ιστορια εχει δειξει οτι καταληγουν ειτε εκθεματα με ελαχιστη χρηση, ειτε θαμωνες συνεργειων...

λεω στοπ στις "αλχημιες" καθε wannabe famous...

τα εργα τεχνης δεν μουτζουρωνονται... δεν μπορει ο καθε μπογιατζης να πιανει πινελο και να θελει να βελτιωσει τη τζοκοντα...

αν καποιος θελει να μην τον περναει κανεις ας παρει πορσε τουρμπο.
οποιος παιρνει bmw Μ γι' αυτο το σκοπο, πυροβολει τα ποδια του...

z3 2.2
25-06-10, 08:21
Σταθη σωστα τα λες κατ εμε που ειμαι θιασωτης της εργοστασιακης μορφης και του "μαμα" αλλα θα πρεπει να παραδεχτεις οτι κατι τετοια δημιουργηματα ειναι εντυπωσιακα!!!

yodas
25-06-10, 08:50
Σωστά το Μ είναι Μ.

Μετά δηλαδή μιας τέτοιας μετατροπής πάυει να έχει τον χαρακτήρα Μ;

turbodog
25-06-10, 09:45
πραγματικα δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους μετατροπες...
χαλανε το χαρακτηρα του αυτοκινητου.

δεν μπορει και, δεν ξερει ο καθε βελτιωτης καλυτερα απο το ντιβιζιον...
ολα αυτα τα φανσι προτζεκτς η ιστορια εχει δειξει οτι καταληγουν ειτε εκθεματα με ελαχιστη χρηση, ειτε θαμωνες συνεργειων...

λεω στοπ στις "αλχημιες" καθε wannabe famous...

τα εργα τεχνης δεν μουτζουρωνονται... δεν μπορει ο καθε μπογιατζης να πιανει πινελο και να θελει να βελτιωσει τη τζοκοντα...

αν καποιος θελει να μην τον περναει κανεις ας παρει πορσε τουρμπο.
οποιος παιρνει bmw Μ γι' αυτο το σκοπο, πυροβολει τα ποδια του...

Καλα, ωραια ολα αυτα που λες για το M division κτλ και οτι τα εργα τεχνης δεν μουντζουρωνονται μπλα μπλα μπλα....για πες μας λοιπον ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΤΖΟΚΟΝΤΑ ΣΟΥ?
...Χμμ μου φαινεται οτι εχεις αρχισει να μυριζεσαι τις κολωνες που θα μαζευεις απο τις αλχημιες και κανεις οτι μπορεις ωστε να κρατησεις τον αριθμο των αυτοκινητων που θα χρειαζεσαι κυαλι να τα δεις, στο ελαχιστο...βλεπεις πριν εβγαζες το τηλεσκοπιο μονο για τα porsche αλλα τωρα με αυτα τα κ@λ@project σκεφτεσαι οτι θα πρεπει να το εχεις μονιμα στο ταμπλο του αυτοκινητου και απο οτι εχω καταλαβει δεν σου ταιριαζει οπτικα με το εσωτερικο του αυτοκινητου σου. Δεσμευομαι δημοσια εδω στο forum, να αφιερωσω οσο χρονο χρειαζεται ωστε να βρω ενα compact τηλεσκοπιο που να δενει οπτικα και να αποτελει αναποσπαστο κομματι του Μ division εσωτερικου σου...

yodas
25-06-10, 09:51
:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

z3 2.2
25-06-10, 09:51
Σωστά το Μ είναι Μ.

Μετά δηλαδή μιας τέτοιας μετατροπής πάυει να έχει τον χαρακτήρα Μ;

Κοιτα,δεν εχω οδηγησει ποτε Μ και δεν ξερω αλλα σιγουρα θα δοκιμαζει τις αντοχες και τις δυνατοτητες του πλαισιου,των φρενων και των αναρτησεων.
Θα μου πεις απο την αλλη οτι θα πρεπει να υπαρξει βελτιωση και σε αυτους τους τομεις και θα εχεις και δικιο.

Οπως προειπα παραπανω ομως,εγω ως υπερμαχος του "μαμα" πιστευω στο αυτοκινητο ως εχει.
Δλδ δεν μπορει να σπαταλησαν χιλιαδες εργατωρες οι ανθρωποι αυτοι για να δωσουν ενα ισορροπημενο αποτελεσμα και να ερχεται ο βελτιωτης να τα ανατρεπει ολα!!!

Σαφως υπαρχει και η αντιπερα οχθη που λεει οτι "ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο" και θα συμφωνισω αλλα θα εμεινω στην σταση μου περι μετατρωπων

Να φανταστεις οτι ουτε r/cd δεν θελω να εχει το αυτοκινητο μου που να μην ειναι της μανας του!!!

Τωρα για καποιες μικρες βελτιωσεις που σταδιακα γινονται στο αυτοκινητο με σκοπο την βελτιωση σε καποιους τομεις οπως φρενα κλπ δεν εχω ενστασεις με την προυποθεση ομως να μην μεταβαλουν τον χαρακτηρα του αυτοκινητου.
Το να θελω λιγο πιο σφιχτο set up στην αναρτηση μου δεν το βρισκω απαραιτητα λαθος αλλα απο την αλλη δε παυω να βρισκω σωστοτερο το πιο σπορ σετ αναρτησεων που διαθετει ο εκαστοτε κατασκευαστης.Κατι ξερει ο τυπος ;)

turbodog
25-06-10, 10:23
Σταθη βρηκα και το παρακατω videaki που παταει η αλχημεια με την Τζοκοντα και εχω προβληματιστει λιγο...το τηλεσκοπιο που βρηκα για το ταμπλο σου ειναι καλο για αποστασεις που βρισκονται στον ιδιο ταχυδρομικο κωδικα. Εδω απο οτι φαινεται η αποσταση ειναι μεγαλυτερη και ως εκ τουτου θα πρεπει περαν του compact τηλεσκοπιου να ενσωματωσω στο ταμπλο σου και tracking device που μεσω δορυφορου υπολογιζει την ακριβη αποσταση, οσο μεγαλη και να ειναι...
ε αν ειναι να κανω κατι να το κανω σωστα...τι σκ@τ@ φιλος ειμαι αν δεν βοηθησω...

https://www.youtube.com/watch?v=S2nl3kq6ebQ

Christos 330
25-06-10, 10:31
Σωστά το Μ είναι Μ.

Μετά δηλαδή μιας τέτοιας μετατροπής πάυει να έχει τον χαρακτήρα Μ;

Kυριε Γιωργο ετοιμο σας κοβω . . .

yodas
25-06-10, 10:57
μπα προς το παρών θα κυκλοφορώ και εγώ με κυάλι....

NickE60
25-06-10, 11:18
Εγώ θα πω κάτι που θα σας λύσει τις απορίες: είναι πιθανότερο τo Division να βγάλει turbo diesel M με παράλληλη ηλεκτροκίνηση παρά καθαρά ατμοσφαιρικό Μ ξανά στο μέλλον.
Είναι κρίμα να έχεις ένα διαμάντι V8 ή V10 Μ και να σου κάνουν πλάκα τα 2.0Τ του VAG με αλλαγμένη τουρμπίνα στα φανάρια (το συνειδητοποίησαν και στο Division αυτό...)

Για τους λάτρεις της "γνησιότητας" πάω πάσο, μπορούν να μην τα "πειράζουν" (ίσως κι εγώ το ίδιο να έκανα ...αν άντεχα στον πειρασμό)

Για σασί, κράτημα στο δρόμο κλπ, δεν το συζητώ, όλα τα coupe-sedan-cabrio σασί της τελευταίας 10-15ετίας της BMW αν εφοδιαστούν με κατάλληλα φρένα-αναρτήσεις είναι φτιαγμένα για να πατάνε "ικανοποιητικά" μέχρι τα 300+ ...Το κόψιμο στο πάτωμα του 46 δεν έχει να κάνει τόσο με τη δύναμη, όσο με την ποιότητα των δρόμων που πατάει αλλά και με το άγαρμπο στυλ οδήγησης (και τα 316 κόβουν - πολλά Μ3 δεν έχουν κόψει)

Stathis
25-06-10, 11:29
Καλα, ωραια ολα αυτα που λες για το M division κτλ και οτι τα εργα τεχνης δεν μουντζουρωνονται μπλα μπλα μπλα....για πες μας λοιπον ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΤΖΟΚΟΝΤΑ ΣΟΥ?
...Χμμ μου φαινεται οτι εχεις αρχισει να μυριζεσαι τις κολωνες που θα μαζευεις απο τις αλχημιες και κανεις οτι μπορεις ωστε να κρατησεις τον αριθμο των αυτοκινητων που θα χρειαζεσαι κυαλι να τα δεις, στο ελαχιστο...βλεπεις πριν εβγαζες το τηλεσκοπιο μονο για τα porsche αλλα τωρα με αυτα τα κ@λ@project σκεφτεσαι οτι θα πρεπει να το εχεις μονιμα στο ταμπλο του αυτοκινητου και απο οτι εχω καταλαβει δεν σου ταιριαζει οπτικα με το εσωτερικο του αυτοκινητου σου. Δεσμευομαι δημοσια εδω στο forum, να αφιερωσω οσο χρονο χρειαζεται ωστε να βρω ενα compact τηλεσκοπιο που να δενει οπτικα και να αποτελει αναποσπαστο κομματι του Μ division εσωτερικου σου...


Σταθη βρηκα και το παρακατω videaki που παταει η αλχημεια με την Τζοκοντα και εχω προβληματιστει λιγο...το τηλεσκοπιο που βρηκα για το ταμπλο σου ειναι καλο για αποστασεις που βρισκονται στον ιδιο ταχυδρομικο κωδικα. Εδω απο οτι φαινεται η αποσταση ειναι μεγαλυτερη και ως εκ τουτου θα πρεπει περαν του compact τηλεσκοπιου να ενσωματωσω στο ταμπλο σου και tracking device που μεσω δορυφορου υπολογιζει την ακριβη αποσταση, οσο μεγαλη και να ειναι...
ε αν ειναι να κανω κατι να το κανω σωστα...τι σκ@τ@ φιλος ειμαι αν δεν βοηθησω...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

μητσο μου σεβαστη η αποψη σου...:original:

ειναι γεγονος οτι οσο παλιωνει ενα αυτοκινητο τοσο βγαινουν καποια αλλα πιο γρηγορα.
ειναι ο νομος της εξελιξης αυτος.

πριν 5 χρονια τα V10 ηταν απο τα πιο γρηγορα στην πιατσα. ακομα και τα 996 που ηταν το μπεντσμαρκ τοτε, σαν μαμα ηταν ελαχιστα πισω.

τωρα μετα απο 5 χρονια εχουν βγει πολλα και θα βγουν ακομα περισσοτερα.

και οχι μονο απο νορμαλ σουπερ-καρς, αλλα και ενα σωρο "χρεπια" ή μη απο μαϊμουδιαρηδες που αναλογως της "βελτιωσης" ειτε σκορπανε πριν τα 400 μετρα ή μετα απο καποιες λιγες χιλιαδες χιλιομετρα...

δεν κατακρινω κανεναν που θελει να κανει το αυτοκινητο του πειραματοζωο ή πυροτεχνημα, ελευθερος ειναι και δανεικα δεν μου ζητησε...

απλα δεν θα το εκανα εγω... και μαλιστα σε τετοιο αυτοκινητο...

ουτε με ενδιεφερε ποτε να εχω οτι πιο γρηγορο κυκλοφορει.

αν το ηθελα αυτο θα επελεγα αλλο αυτοκινητο...

υπαρχουν αναλογως με τα γουστα και τα βαλαντια πολλα πιστολια εκει εξω...

απο τους βασιλιαδες των 400 μετρων εβο, εως τα πορσε που γαζωνουν μεχρι εκει που σταματει η λογικη...

αλλα οπως ξαναειπα οποιος παιρνει Μ για κοντρες πυροβολει τα ποδια του...
με λιγοτερα (αρκετα λιγοτερα) λ7 στηνεις αυτοκινητο που δεν εχει καμια επαφη, αν αυτο ειναι το ζητουμενο...

ολα τ' αλλα ειναι για καταναλωση...

αληθεια, ποτε θα κανουμε τη δοκιμουλα που λεγαμε? να δω ποσο πισω θα ειμαι...
φερε και το τηλεσκοπιο μαζι να σε βλεπω...:D

Panos 316T
25-06-10, 11:46
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

μητσο μου σεβαστη η αποψη σου...:original:

ειναι γεγονος οτι οσο παλιωνει ενα αυτοκινητο τοσο βγαινουν καποια αλλα πιο γρηγορα.
ειναι ο νομος της εξελιξης αυτος.

πριν 5 χρονια τα V10 ηταν απο τα πιο γρηγορα στην πιατσα. ακομα και τα 996 που ηταν το μπεντσμαρκ τοτε, σαν μαμα ηταν ελαχιστα πισω.

τωρα μετα απο 5 χρονια εχουν βγει πολλα και θα βγουν ακομα περισσοτερα.

και οχι μονο απο νορμαλ σουπερ-καρς, αλλα και ενα σωρο "χρεπια" ή μη απο μαϊμουδιαρηδες που αναλογως της "βελτιωσης" ειτε σκορπανε πριν τα 400 μετρα ή μετα απο καποιες λιγες χιλιαδες χιλιομετρα...

δεν κατακρινω κανεναν που θελει να κανει το αυτοκινητο του πειραματοζωο ή πυροτεχνημα, ελευθερος ειναι και δανεικα δεν μου ζητησε...

απλα δεν θα το εκανα εγω... και μαλιστα σε τετοιο αυτοκινητο...

ουτε με ενδιεφερε ποτε να εχω οτι πιο γρηγορο κυκλοφορει.

αν το ηθελα αυτο θα επελεγα αλλο αυτοκινητο...

υπαρχουν αναλογως με τα γουστα και τα βαλαντια πολλα πιστολια εκει εξω...

απο τους βασιλιαδες των 400 μετρων εβο, εως τα πορσε που γαζωνουν μεχρι εκει που σταματει η λογικη...

αλλα οπως ξαναειπα οποιος παιρνει Μ για κοντρες πυροβολει τα ποδια του...
με λιγοτερα (αρκετα λιγοτερα) λ7 στηνεις αυτοκινητο που δεν εχει καμια επαφη, αν αυτο ειναι το ζητουμενο...

ολα τ' αλλα ειναι για καταναλωση...

αληθεια, ποτε θα κανουμε τη δοκιμουλα που λεγαμε? να δω ποσο πισω θα ειμαι...
φερε και το τηλεσκοπιο μαζι να σε βλεπω...:D

σόρυ που επεμβαίνω κύριε Στάθη μου ...αλλά θα απαντήσεις για το πρόγραμμα που φοράς ή :whistle: ; :D

θα χει ενδιαφέρον η απάντηση σου...

Stathis
25-06-10, 12:00
ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΤΖΟΚΟΝΤΑ ΣΟΥ?


σόρυ που επεμβαίνω κύριε Στάθη μου ...αλλά θα απαντήσεις για το πρόγραμμα που φοράς ή :whistle: ; :D

θα χει ενδιαφέρον η απάντηση σου...

γιατι το εβαλε ο ιδιος ο ντα-βιντσι... ;)

merlin
25-06-10, 12:08
γιατι το εβαλε ο ιδιος ο ντα-βιντσι... ;)

ΑΠΑΙΧΤΟΣ !!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

και λέει και αλήθεια.........:original::original::origin al:

turbodog
25-06-10, 13:43
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

μητσο μου σεβαστη η αποψη σου...:original:

ειναι γεγονος οτι οσο παλιωνει ενα αυτοκινητο τοσο βγαινουν καποια αλλα πιο γρηγορα.
ειναι ο νομος της εξελιξης αυτος.

πριν 5 χρονια τα V10 ηταν απο τα πιο γρηγορα στην πιατσα. ακομα και τα 996 που ηταν το μπεντσμαρκ τοτε, σαν μαμα ηταν ελαχιστα πισω.

τωρα μετα απο 5 χρονια εχουν βγει πολλα και θα βγουν ακομα περισσοτερα.

και οχι μονο απο νορμαλ σουπερ-καρς, αλλα και ενα σωρο "χρεπια" ή μη απο μαϊμουδιαρηδες που αναλογως της "βελτιωσης" ειτε σκορπανε πριν τα 400 μετρα ή μετα απο καποιες λιγες χιλιαδες χιλιομετρα...

δεν κατακρινω κανεναν που θελει να κανει το αυτοκινητο του πειραματοζωο ή πυροτεχνημα, ελευθερος ειναι και δανεικα δεν μου ζητησε...

απλα δεν θα το εκανα εγω... και μαλιστα σε τετοιο αυτοκινητο...

ουτε με ενδιεφερε ποτε να εχω οτι πιο γρηγορο κυκλοφορει.

αν το ηθελα αυτο θα επελεγα αλλο αυτοκινητο...

υπαρχουν αναλογως με τα γουστα και τα βαλαντια πολλα πιστολια εκει εξω...

απο τους βασιλιαδες των 400 μετρων εβο, εως τα πορσε που γαζωνουν μεχρι εκει που σταματει η λογικη...

αλλα οπως ξαναειπα οποιος παιρνει Μ για κοντρες πυροβολει τα ποδια του...
με λιγοτερα (αρκετα λιγοτερα) λ7 στηνεις αυτοκινητο που δεν εχει καμια επαφη, αν αυτο ειναι το ζητουμενο...

ολα τ' αλλα ειναι για καταναλωση...

αληθεια, ποτε θα κανουμε τη δοκιμουλα που λεγαμε? να δω ποσο πισω θα ειμαι...
φερε και το τηλεσκοπιο μαζι να σε βλεπω...:D
Πολυ ωραια τα λες και με επιχειρηματολογια αλλα θα σου απαντησω εν συντομια φιλε μου Σταθη με μια πασιγνωστη παροιμια....

"Οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια'' :D:D

Αμα ηταν ετσι ολες οι εταιρεις που ασχολουνται με την βελτιωση των Μ θα ειχαν κλεισει. Αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο στον οριζοντα...

Η αξιοπιστια ειναι κατι σχετικο...απειρα παραδειγματα μαμα Μ που εβγαλαν σοβαρες ζημιες με λογικη χρηση. Αν θες αξιοπιστια παρε Αλμερα....Σιγουρα η καταπονηση των βελτιωμενων ειναι αυξημενη και αυτο μπορει να επηρεασει(αλλα οχι παντα) την αξιοπιστια σε βαθος χρονου αλλα μεχρι εκει...

Οσο για τα πατηματα τα εχουμε ηδη πει.... Θα μαζευτει ολη η καλη παρεα... εγω, εσυ, ο σουγιας, ο σκανδαλης για να δουμε και λιγο θεαμα. Ευχαριστως να ανοιξω με σενα αν και μια κατηγορια κατω απο σενα, οπως και εξισου ενδιαφερον να σε δω να ανοιγεις με την κατηγορια σου (σουγιας) οπως και με μια κατηγορια πανω (σκανδαλης) :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

Driver M
25-06-10, 14:12
Εγώ θα πω κάτι που θα σας λύσει τις απορίες: είναι πιθανότερο τo Division να βγάλει turbo diesel M με παράλληλη ηλεκτροκίνηση παρά καθαρά ατμοσφαιρικό Μ ξανά στο μέλλον.
Είναι κρίμα να έχεις ένα διαμάντι V8 ή V10 Μ και να σου κάνουν πλάκα τα 2.0Τ του VAG με αλλαγμένη τουρμπίνα στα φανάρια (το συνειδητοποίησαν και στο Division αυτό...)

Για τους λάτρεις της "γνησιότητας" πάω πάσο, μπορούν να μην τα "πειράζουν" (ίσως κι εγώ το ίδιο να έκανα ...αν άντεχα στον πειρασμό)

Για σασί, κράτημα στο δρόμο κλπ, δεν το συζητώ, όλα τα coupe-sedan-cabrio σασί της τελευταίας 10-15ετίας της BMW αν εφοδιαστούν με κατάλληλα φρένα-αναρτήσεις είναι φτιαγμένα για να πατάνε "ικανοποιητικά" μέχρι τα 300+ ...Το κόψιμο στο πάτωμα του 46 δεν έχει να κάνει τόσο με τη δύναμη, όσο με την ποιότητα των δρόμων που πατάει αλλά και με το άγαρμπο στυλ οδήγησης (και τα 316 κόβουν - πολλά Μ3 δεν έχουν κόψει)


Βρε Νίκο, λίγο υπερβολικός δεν είσαι με τους V8-V10? Για να φτάσει ένα δίλιτρο tsi στα 500 άλογα, εκτός του ότι θα πρέπει να έχει παντρευτεί το μάστορα γιατί κάθε δεύτερη βδομάδα θα χρειάζεται συνεργείο, το αμάξι θα έχει καταντήσει dragster αφού το πλαίσιό του δεν θα αντέχει σίγουρα τόση ιπποδύναμη (υπάρχει βέβαια και καμιά εξαίρεση σαν το γνωστό s3, για να επιβεβαιώνει όμως τον κανόνα).
Δεν είναι λοιπόν τόσο εύκολοι αντίπαλοι τα ///Μ, ακόμα και σήμερα που οι τουρμπίνες δίνουν και παίρνουν.

Και φυσικά, όπως σωστά λέει κι ο Στάθης, υπάρχουν πολύ ιδανικότερα αυτοκίνητα για κόντρες, ιδίως από Ιαπωνία μεριά, όπου αντέχουν φοβερές καταπονήσεις οι κινητήρες και ανεβάζουν άλογα για την πλάκα.
Δεν είναι τα ///Μ τέτοιου χαρακτήρα, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, με τις τουρμπίνες δεν ξέρω τι θα παιχτεί.

Υπόψιν, με όλα αυτά δε λέω ότι είμαι αντίθετως σε κομπρεσσέρ, τουρμπίνες κλπ, αφού πιστεύω ότι με σωστές προσθήκες και βελτιώσεις και σε ορισμένους άλλους τομείς (ανάρτηση, μετάδοση κλπ), μπορείς να φτιάξεις ένα πραγματικά πολύ καλό αυτοκίνητο.
Απλά, ο αρχικός του χαρακτήρας θα έχει αλλοιωθεί αρκετά με αποτέλεσμα, όσο περισσότερες να είναι οι μετατροπές, το αμάξι να φέρνει στο αρχικό ///Μ σχεδόν μόνο εξωτερικά. Αυτό βέβαια για πολλούς είναι αδιάφορο και πιθανόν το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο από το αρχικό μοντέλο, απλά στην ουσία μιλάμε για κάτι διαφορετικό και όχι αυτό που αγόρασαν.

Stathis
25-06-10, 14:13
Πολυ ωραια τα λες και με επιχειρηματολογια αλλα θα σου απαντησω εν συντομια φιλε μου Σταθη με μια πασιγνωστη παροιμια....

"Οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια'' :D:D

Αμα ηταν ετσι ολες οι εταιρεις που ασχολουνται με την βελτιωση των Μ θα ειχαν κλεισει. Αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο στον οριζοντα...

Η αξιοπιστια ειναι κατι σχετικο...απειρα παραδειγματα μαμα Μ που εβγαλαν σοβαρες ζημιες με λογικη χρηση. Αν θες αξιοπιστια παρε Αλμερα....Σιγουρα η καταπονηση των βελτιωμενων ειναι αυξημενη και αυτο μπορει να επηρεασει(αλλα οχι παντα) την αξιοπιστια σε βαθος χρονου αλλα μεχρι εκει...

Οσο για τα πατηματα τα εχουμε ηδη πει.... Θα μαζευτει ολη η καλη παρεα... εγω, εσυ, ο σουγιας, ο σκανδαλης για να δουμε και λιγο θεαμα. Ευχαριστως να ανοιξω με σενα αν και μια κατηγορια κατω απο σενα, οπως και εξισου ενδιαφερον να σε δω να ανοιγεις με την κατηγορια σου (σουγιας) οπως και με μια κατηγορια πανω (σκανδαλης) :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

χαχαχαχα ουτε με αλμερα δεν εισαι σιγουρος τη σημερον ημερα, ακομα και τα νισσαν αρχισαν να χαλανε....

οσο για τις παροιμιες, ποια κρεμασταρια ειπε οτι θα φτασει η αλεπου και δεν τα εφτασε?
για πες μας να μαθουμε...:original:

και για τις κατηγοριες, τι βλεπω κανουμε μεταβολη ή ειναι η ιδεα μου? :whistle:

με 30-40 τροχο συν (αν θυμαμαι καλα αυτα που δηλωσες) και με πανω απο 150-200 κιλα λιγοτερα πως εισαι μια κατηγορια κατω...?
σιγα μη μας πεις οτι ανοιγεις μονο με σμαρτ...
και λιγοτερα κιλα εισαι και περισσοτερα αλογα και παραπανω ροπη... αρα κατι αλλο θες να μας πεις μαλλον, ή εγω ειμαι απο χωριο... :whistle:

ο σουγιας κι αυτος ειναι παραπανω αλογα (κατα δηλωση του) και παραπανω ροπη, αλλα θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα σταθει 5λιτρο V10 Μ με 6,3 V8 AMG...

με το σκανδαλη τι νοημα εχει? αφου ειναι επισης αρκετα περισσοτερα αλογα και λιγοτερα κιλα, χωρια την τετρακινηση...
αν βαλει το νορμαλ προγραμμα ενταξει, να δουμε τι γινεται, αλλιως τι συμπερασμα να βγει...? οτι υπαρχει χαωδης διαφορα?

ενταξει να κανουμε την πλακα μας, αλλα δεν καταλαβαινω που θες να καταληξεις ρε μητσο... πρεπει ολοι που γραφουν σε φορουμ να ειναι κοντρακηδες, αλλιως τα κανουν κρεμασταρια?

φανταστηκες μηπως οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραζει ενα αυτοκινητο για να κανει τη δουλεια του ή να παει τη βολτα του, και λιγο το νοιαζει αν υπαρχουν αλλα αυτοκινητα με τα μισα λ7 ή και με τα διπλα που πανε καλυτερα?

who fucking cares... που λενε και οι φιλοι σου οι αμερικλανοι...:th_Laie_67-1:


p.s. και απο σταση να γινουν οι φιλικες δοκιμουλες, οι πλακες, το θεαμα και το χαβαλο...
δε νομιζω να εχεις αντιρρηση...:whistle: :D

turbodog
25-06-10, 15:10
χαχαχαχα ουτε με αλμερα δεν εισαι σιγουρος τη σημερον ημερα, ακομα και τα νισσαν αρχισαν να χαλανε....

οσο για τις παροιμιες, ποια κρεμασταρια ειπε οτι θα φτασει η αλεπου και δεν τα εφτασε?
για πες μας να μαθουμε...:original:

και για τις κατηγοριες, τι βλεπω κανουμε μεταβολη ή ειναι η ιδεα μου? :whistle:

με 30-40 τροχο συν (αν θυμαμαι καλα αυτα που δηλωσες) και με πανω απο 150-200 κιλα λιγοτερα πως εισαι μια κατηγορια κατω...?
σιγα μη μας πεις οτι ανοιγεις μονο με σμαρτ...
και λιγοτερα κιλα εισαι και περισσοτερα αλογα και παραπανω ροπη... αρα κατι αλλο θες να μας πεις μαλλον, ή εγω ειμαι απο χωριο... :whistle:

ο σουγιας κι αυτος ειναι παραπανω αλογα (κατα δηλωση του) και παραπανω ροπη, αλλα θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα σταθει 5λιτρο V10 Μ με 6,3 V8 AMG...

με το σκανδαλη τι νοημα εχει? αφου ειναι επισης αρκετα περισσοτερα αλογα και λιγοτερα κιλα, χωρια την τετρακινηση...
αν βαλει το νορμαλ προγραμμα ενταξει, να δουμε τι γινεται, αλλιως τι συμπερασμα να βγει...? οτι υπαρχει χαωδης διαφορα?

ενταξει να κανουμε την πλακα μας, αλλα δεν καταλαβαινω που θες να καταληξεις ρε μητσο... πρεπει ολοι που γραφουν σε φορουμ να ειναι κοντρακηδες, αλλιως τα κανουν κρεμασταρια?

φανταστηκες μηπως οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραζει ενα αυτοκινητο για να κανει τη δουλεια του ή να παει τη βολτα του, και λιγο το νοιαζει αν υπαρχουν αλλα αυτοκινητα με τα μισα λ7 ή και με τα διπλα που πανε καλυτερα?

who fucking cares... που λενε και οι φιλοι σου οι αμερικλανοι...:th_Laie_67-1:


p.s. και απο σταση να γινουν οι φιλικες δοκιμουλες, οι πλακες, το θεαμα και το χαβαλο...
δε νομιζω να εχεις αντιρρηση...:whistle: :D

Η συζητηση μαζι σου σταθη ειναι παντα ευχαριστη γιατι εισαι α) φιλος β)εχεις χιουμορ γ) επιχειρηματολογια ωστε να στηριξεις τα λεγομενα σου.
Οι απαντησεις.....
Το αμαξι μου ειναι 420-425 τροχο ΣΕ ΑΛΛΟ δυναμομετρο απο αυτο που μετρησες. ΑΡΑ το ποσα αλογα διαφορα εχουμε θα το ξεραμε ΑΝ περναγες και εσυ απο αυτο (κατι που ειχες πει εσυ οτι καποια στιγμη θα εκανες). Στο ΙΔΙΟ δυναμομετρο στοκ Μ5 Ε60 παιζουν 425-430 τροχο ΑΡΑ αυτο που λες για την διαφορα των αλογων μας ΑΠΛΑ δεν υπαρχει. Τα κιλα μου ειναι στα 1600 μιας και ενα full SMG M3 +35 κιλα τα παρελκομενα του κομπρεσσορα δινουν αυτο το νουμερο.
Οσο για τα αλογα...εχεις ξεχασει το λεγομενο power under curve, δηλαδη ποσα αλογα πραγματικα εισαι στην διαρκεια του πατηματος απο τις στροφες που πατας και τις διαδοχικες αλλαγες των ταχυτητων μεχρι το τελος του πατηματος. ΑΥΤΟ ειναι που μετραει και ΟΧΙ το τι εχεις σαν Peak power. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι σε power under curve υπερτερεις. Οπως οτι και το γνωριζεις thumb

Ο σουγιας εχει ενα προγραμμα που κατα δηλωση της εταιρειας ΜΚΒ ειναι 550 αλογα (θεωρητικα). Αν θυμαμαι καλα καπου εκει ειναι και το δικο σου. Θεωρητικα παντα οπως και του σουγια. Εχει περισσοτερη ροπη αλλα εισαι πιο ευστροφος. Αν δεν πατε ρεπριζ 5ες απο 2000σαλ, δεν νομιζω να εχει καποια υπεροχη. Ειναι στην κατηγορια σου.

Ο σκανδαλης ναι, ειναι μια κατηγορια πανω. Αλλα πιο το προβλημα σου να πατησεις με αυτον? Ελα ρε Σταθη μην μου γινεσαι και εσυ καρΓιεριστας. Τα πατηματα θα ειναι για τον χαβαλε και την πλακα μας. Αν παμε μονο αυτα που νομιζουμε οτι θα ειμαστε σιγουρα μπροστα τοτε εχουμε χασει και το νοημα του πατηματος.

Και για να καταληξω...ασε τις επιχειρηματικες δικαιολογιες και ετοιμασε την Τζοκοντα να σουβλισει και να σουβλιστει :D:D:D

z3 2.2
25-06-10, 15:23
Μηπως μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα τι ειναι αυτο το "power under curve"?

turbodog
25-06-10, 15:30
Μηπως μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα τι ειναι αυτο το "power under curve"?

https://www.hotrod.com/techarticles/hrdp_0401_torque_horsepower_guide/power_curve_area.html

Stathis
25-06-10, 15:35
εννοειται οτι τα αισθηματα ειναι αμοιβαια...

αλλα καρΓιεριστας εγω?
απο που και ως που?
δεν ειπα δεν ανοιγω με το δημητρη, ή με οποιον ναναι, για το fun της υποθεσης, ειπα τι να δουμε αν η διαφορα ειναι χαωδης...
αν ειναι δηλαδη 5 κολονες διαφορα ή 8 τι συμπερασμα να βγει...?
να παρω και το λογιστη μαζι μη χασω το μετρημα?

τελος παντων, πως τα φερνεις απο δω απο κει, τα βγαζεις μια χαρα οπως τα θες... :whistle::th_Laie_67-1:

αντε να γινει ο καφες και να δουμε τι ψαρια πιανουμε...:original:

turbodog
25-06-10, 15:51
εννοειται οτι τα αισθηματα ειναι αμοιβαια...

αλλα καρΓιεριστας εγω?
απο που και ως που?
δεν ειπα δεν ανοιγω με το δημητρη, ή με οποιον ναναι, για το fun της υποθεσης, ειπα τι να δουμε αν η διαφορα ειναι χαωδης...
αν ειναι δηλαδη 5 κολονες διαφορα ή 8 τι συμπερασμα να βγει...?
να παρω και το λογιστη μαζι μη χασω το μετρημα?

τελος παντων, πως τα φερνεις απο δω απο κει, τα βγαζεις μια χαρα οπως τα θες... :whistle::th_Laie_67-1:

αντε να γινει ο καφες και να δουμε τι ψαρια πιανουμε...:original:

..απο την μια δεν εισαι καργιεριστας, απο την αλλη δεν εχει νοημα κατ εσε να πατησεις με κατι που ειναι πιο δυνατο απο σενα. Με μπερδεψες εδω... 600 αλογα ειναι, δεν ειναι χιλια. Τωρα αν ειναι τοσο πολυ πιο γρηγορο με αυτα τα αλογα τοτε σημαινει οτι η Porsche κανει πολυ καλη δουλεια. Αυτο θα δουμε. Τιποτα αλλο (ΥΓ μην φερνεις λογιστη δεν χρειαζεται..θα φερουμε εμεις καμερα :D:D)

Δεν τα φερνω οπως με βολευει αλλα οπως ειναι η πραγματικοτητα. Εχω βγαλει με το αυτοκινητο μου απο 410 μεχρι 440 ροδα (με AFR 12.6) που ομως κριθηκε πολυ επικινδυνο. Το αυτοκινητο διορθωθηκε στο 11.8 ομως αυτο ειχε ως αποτελεσμα και το χασιμο μερικων αλογων (15-20 ροδα κατω).
Τωρα για τον σουγια ειστε θεωρητικα στα ιδια επιπεδα. Πρακτικα θα δουμε :whistle:

Για να δουμε, θα γινει αυτος ο καφες η θα βγαλει κοκκαλα :D:D

Stathis
25-06-10, 15:54
ΥΓ μην φερνεις λογιστη δεν χρειαζεται..θα φερουμε εμεις καμερα :D:D)


ευτυχως που μου το ειπες να βαλω τα καλα μου...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

merlin
25-06-10, 16:19
Θα είμαι και εγώ εκεί....

Αντιπρόσωπος του σουγιά άλλωστε !!!

Χαχαχαχα !!!

sokinm3
25-06-10, 18:24
θα περιμενω και εγω μυνημα να ερθω και εγω

Κωνσταντίνος
25-06-10, 18:36
Ε Ε ΕΡΧΟΝΤΑΙ επίσημα πλέον.
Οχι σαν "παράνομες ερωμένες"
Κοντός ψαλμός αλληλούια.............
https://perso.wanadoo.es/mjnd3/Formentera2002/Snails_Formentera_web.jpg

turbodog
25-06-10, 18:49
θα περιμενω και εγω μυνημα να ερθω και εγω

...εννοειται. Να φωναξουμε και τα δισαλιγκαρα να ερθουν as well...:rally:

Dim135
25-06-10, 19:26
να μην σας χαλασω το χατηρι θα ειμαστε κοντα σας :original:

lourbas
25-06-10, 20:25
Θα ρθω εκπληξη θα σας ραψω κ θα φυγω.....:th_Laie_67-1:

Σταση οποιος θελει,.. οπως λενε κ στο κλασικο κοντροσιτε....:th_Laie_67-1:

Παντως σας το λεω θα κανω την εκπληξη....thumb

stratos
25-06-10, 21:17
Πολυ ωραια τα λες και με επιχειρηματολογια αλλα θα σου απαντησω εν συντομια φιλε μου Σταθη με μια πασιγνωστη παροιμια....

"Οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια'' :D:D

Αμα ηταν ετσι ολες οι εταιρεις που ασχολουνται με την βελτιωση των Μ θα ειχαν κλεισει. Αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο στον οριζοντα...

Η αξιοπιστια ειναι κατι σχετικο...απειρα παραδειγματα μαμα Μ που εβγαλαν σοβαρες ζημιες με λογικη χρηση. Αν θες αξιοπιστια παρε Αλμερα....Σιγουρα η καταπονηση των βελτιωμενων ειναι αυξημενη και αυτο μπορει να επηρεασει(αλλα οχι παντα) την αξιοπιστια σε βαθος χρονου αλλα μεχρι εκει...

Οσο για τα πατηματα τα εχουμε ηδη πει.... Θα μαζευτει ολη η καλη παρεα... εγω, εσυ, ο σουγιας, ο σκανδαλης για να δουμε και λιγο θεαμα. Ευχαριστως να ανοιξω με σενα αν και μια κατηγορια κατω απο σενα, οπως και εξισου ενδιαφερον να σε δω να ανοιγεις με την κατηγορια σου (σουγιας) οπως και με μια κατηγορια πανω (σκανδαλης) :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:


...εννοειται. Να φωναξουμε και τα δισαλιγκαρα να ερθουν as well...:rally:

Εμένα δεν με παίζετε?