PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαδια



zarkosbmwturbo
24-06-10, 21:08
Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα που πιστευω οτι ολοι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε κατι καλο!
Θελω να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου (Ε36 2λιτρο και λιγο τουρμπατο) και θα ηθελα κατι καλο γιατι πιστευω οτι το λαδι ειναι πολυ σημαντικο
στην αντοχη του μοτερ! Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Motorkote 10/40(εχω βαλει και το αντιτριβικο) το οποιο πριν καιρο εγινε Super Dynamic
και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο θορυβους και απο την υφη που εχει σε καθε αλλαγη! Θα ηθελα ομως και την γνωμη σας
για το τι λαδι χρησιμοποιηται και τη πυκνοτητα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο! Ειμαι αναμεσα σε ΕΝΕΟS και RED LINE που απο οτι
ακουσα ειναι απο τα καλυτερα! Περιμενω τα φωτα σας! Ευχαριστω

ghost-rider
24-06-10, 21:34
Εγω το χειμωνα χρησιμοποιω motul 5-40. Καλοκαιρι αναλογα με το τι χρηση σκοπευω να κανω παιζω με 10-40 παλι σε motul η αν με τρωει και στριφογυρναω με το γκαζι στο πατωμα, aral 5-50.

Libanner
24-06-10, 22:21
Στο δικό μου τουρμπίδη ή Valvoline Racing 10-60 ή Castrol edge 10-60 πάλι βάζω.

paganis
24-06-10, 22:38
Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα που πιστευω οτι ολοι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε κατι καλο!
Θελω να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου (Ε36 2λιτρο και λιγο τουρμπατο) και θα ηθελα κατι καλο γιατι πιστευω οτι το λαδι ειναι πολυ σημαντικο
στην αντοχη του μοτερ! Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Motorkote 10/40(εχω βαλει και το αντιτριβικο) το οποιο πριν καιρο εγινε Super Dynamic
και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο θορυβους και απο την υφη που εχει σε καθε αλλαγη! Θα ηθελα ομως και την γνωμη σας
για το τι λαδι χρησιμοποιηται και τη πυκνοτητα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο! Ειμαι αναμεσα σε ΕΝΕΟS και RED LINE που απο οτι
ακουσα ειναι απο τα καλυτερα! Περιμενω τα φωτα σας! Ευχαριστω

μια σημειωση...το σουπερ νταιναμικ....καμια σχεση με το προηγουμενο! ο πρωην αντιπροσωπος ...πλεον παραγει ενα δικο του, κατα την γνωμη του βελτιωτικο...με σηματακι παραπλησιο...! σαν συνθεση...ή ιδιοτητες...αγνωστο αν ειναι καλο....και σιγουρα διαφορετικο απο το προηγουμενο...

Driver M
24-06-10, 23:25
Στο δικό μου τουρμπίδη ή Valvoline Racing 10-60 ή Castrol edge 10-60 πάλι βάζω.

Κι εγώ πιστεύω ότι τα edge 10-60 θα είναι ό,τι πρέπει λόγω της τουρμπίνας.
Αν ήταν ατμόσφαιρα θα έλεγα τα 0-40 ή 5-30.

z3outofmind
25-06-10, 20:49
Κι εγώ πιστεύω ότι τα edge 10-60 θα είναι ό,τι πρέπει λόγω της τουρμπίνας.
Αν ήταν ατμόσφαιρα θα έλεγα τα 0-40 ή 5-30.

εγω παιδια θα διαφονησω..ειμαι τουρμπατος και εγω 3χρονια τωρα...
ακομα και στα μεγαρα το βαζω και και και.....καλοκαιρι παιζω με 0-40
το πολυ οπως φετος 5-40μοτουλ λογο πολυ καλης τιμης που το βρικα,,
και καλης ποιοτητας...παντα 0-40μομπιλ1 και στις 5.000χιλ 300μλ συμπληρωμα.
8.000αλλαγη...και τον χειμωνα εχω δουλεψει και τα τορκο 5-30..
αρκετα καλα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι καθε 3.000χιλ συμπληρωνα 400-500μλ...και αρκετα τσουχτερα στην τιμη τους.....
εγω θα προτεινα τουλαχιστον για χειμωνα ενα πιο ψιλο λαδακι
απο 0-50 η 10-60thumb

bmw316turbo
25-06-10, 22:52
φιλε μου και εγω τουρμπατος ειμαι και εχω ψαχτει πολυ με τα λαδια.
Μιλαμε πολυ διαβασμα στο νετ. Υπαρχει καποιος miltelas στα φορουμς που πειθει οτι την εχει ψαξει πολυ με τα λαδια,,,,
Λοιπον απο αποψη αποδοσης δεν βλεπω διαφορες ως προς τα κορυφαια.
Αποψη προσωπικη, οταν μιλαμε για κορυφαια θεωρω τα

mobil 1 0w-40 μονο
motul 300v ολα τα ιξωδη
redline
amsoil
Λαδια 100% συνθετικα group v\iv

Λοιπον επι 8 συναπτα ετη χρησιμοποιουσα μονο τα 300v competition με αλλαγες αυστηρα στα 4500-6500 χλμ .
Η θερμοκρασιες ηταν χαμηλες με αποδοση πολυ καλη αλλα αυτο που δεν μου αρεσε οταν ελυσα μοτερ ηταν οτι ενω τα μεταλλα ηταν σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ εντουτοις βρηκα σκουριες στα ωστηρια των βαλβιδων.Τις απεδωσα στο λαδι γιαυτο το αντικατεστησα με amsoil amo. H ευστροφια λιγο καλυτερη τα υπολοιπα με την παροδο του χρονου χρησης.
Το motorkote 100 ποτε δεν υπηρξε motorkote .Ειναι πατεντα του Λάγια εισαγωντας πρωτες υλες απο Γαλλια.Tωρα το βαφτισε super dynamic.
Παντως την επαθα και εγω και το δοκιμασα . Στα πρωτα 600χλμ ειδα διαφορα στην ευστροφια μετα τζιφος.Παντως το γνησιο που ειναι και πολυυυ φθηνοτερο θεωρειται κορυφαιο σαν αντιτριβικο μεταλλων και ενα κλικ υποδιαιστερο απο το αντιστοιχο x1-r.

NikoZ3
26-06-10, 00:28
Μη σε προβληματιζει και τοσο πολυ...ειτε βαλεις το Castrol 5-30 που προτεινει η Βmw, η' Aral, η' Mobil, ολα μια χαρα ειναι.
Τσεκαρε ομως και προδιαγραφες παραλληλα. Με 5-30 εισαι υπερκαλυμενος, αντε το πολυ 5-40, κι αυτο μια χαρα !!!

Εγω παλιοτερα που ειχα ενα Audi S3 1.8Τ 280 αλογα εβαζα τα Aral 5-40 με ενα καλο αντιτριβικο και τελος.Αλλαγη ομως καθε 5000 χλμ... Να προσθεσω πως ολο το vw-audi group εβαζε στα τουρμπο Aral 5-30. Αυτο για να κανεις τη συγκριση σου...:cheers:

z3outofmind
26-06-10, 01:22
φιλε μου και εγω τουρμπατος ειμαι και εχω ψαχτει πολυ με τα λαδια.
Μιλαμε πολυ διαβασμα στο νετ. Υπαρχει καποιος miltelas στα φορουμς που πειθει οτι την εχει ψαξει πολυ με τα λαδια,,,,
Λοιπον απο αποψη αποδοσης δεν βλεπω διαφορες ως προς τα κορυφαια.
Αποψη προσωπικη, οταν μιλαμε για κορυφαια θεωρω τα

mobil 1 0w-40 μονο
motul 300v ολα τα ιξωδη
redline
amsoil
Λαδια 100% συνθετικα group v\iv

Λοιπον επι 8 συναπτα ετη χρησιμοποιουσα μονο τα 300v competition με αλλαγες αυστηρα στα 4500-6500 χλμ .
Η θερμοκρασιες ηταν χαμηλες με αποδοση πολυ καλη αλλα αυτο που δεν μου αρεσε οταν ελυσα μοτερ ηταν οτι ενω τα μεταλλα ηταν σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ εντουτοις βρηκα σκουριες στα ωστηρια των βαλβιδων.Τις απεδωσα στο λαδι γιαυτο το αντικατεστησα με amsoil amo. H ευστροφια λιγο καλυτερη τα υπολοιπα με την παροδο του χρονου χρησης.
Το motorkote 100 ποτε δεν υπηρξε motorkote .Ειναι πατεντα του Λάγια εισαγωντας πρωτες υλες απο Γαλλια.Tωρα το βαφτισε super dynamic.
Παντως την επαθα και εγω και το δοκιμασα . Στα πρωτα 600χλμ ειδα διαφορα στην ευστροφια μετα τζιφος.Παντως το γνησιο που ειναι και πολυυυ φθηνοτερο θεωρειται κορυφαιο σαν αντιτριβικο μεταλλων και ενα κλικ υποδιαιστερο απο το αντιστοιχο x1-r.


Μη σε προβληματιζει και τοσο πολυ...ειτε βαλεις το Castrol 5-30 που προτεινει η Βmw, η' Aral, η' Mobil, ολα μια χαρα ειναι.
Τσεκαρε ομως και προδιαγραφες παραλληλα. Με 5-30 εισαι υπερκαλυμενος, αντε το πολυ 5-40, κι αυτο μια χαρα !!!

Εγω παλιοτερα που ειχα ενα Audi S3 1.8Τ 280 αλογα εβαζα τα Aral 5-40 με ενα καλο αντιτριβικο και τελος.Αλλαγη ομως καθε 5000 χλμ... Να προσθεσω πως ολο το vw-audi group εβαζε στα τουρμπο Aral 5-30. Αυτο για να κανεις τη συγκριση σου...:cheers:
το εκλεψα γιατι πιστευω οτι θα μας φανει πολυ χρησιμο...thumb
https://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Kinematic%20Viscosity%20at%20130C-100C-40C-4C.pdf

και αυτο..[https://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Lubricants.htm

TOMIS
26-06-10, 01:33
Eγω μια απορια εχω ελπιζω να μην ειμαι εκτος τοπικ..Αν το λαδι ειναι 10-40 εχει σημασια αν θα εινα ιτο eldon's η bp?Δηλαδη γιατι να δωσω 60 ευρω σε bp και να μην παρω με τα 30?Για να πληρωσω το σημα της?Εχω μαθει οτι τα λαδια ιδια ειναι πανω κατω σε ολες τις εταιρειες..ΑΛηθεια η μπα?

z3outofmind
26-06-10, 01:52
το εκλεψα γιατι πιστευω οτι θα μας φανει πολυ χρησιμο...thumb
https://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Kinematic%20Viscosity%20at%20130C-100C-40C-4C.pdf

και αυτο..[https://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Lubricants.htm
και αυτο
https://lancialybra.mlemo.gr/operation/oils/oils4.htm

zarkosbmwturbo
27-06-10, 20:27
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! Οσον αφορα το μοτορκοτε το ξεχναω γιατι αυτο που λετε το εχω ακουσει ξανα!!!
Ακομα βεβαια δεν εχω αποφασισει τι θα βαλω αλλα πρεπει να το κανω συντομα και να ξεκολησω γιατι με κατι τετοια θεματα κολαω
ασχημα γιατι θελω την καλυτερη επιλογη! Να ρωτησω και κατι επι της ευκαιριας! Εχει ακουσει κανεις τιποτα για λαδια αμερικανικα μαρκας +3;

Driver M
04-09-10, 17:08
Μιας και το θέμα του τόπικ είναι λάδια, θεώρησα σκόπιμο να γράψω εδώ την ερώτησή μου και να μην ανοίγω νέο τόπικ.

Πολύ απλά λοιπόν, τι λάδια προτείνετε για κινητήρα Ν46Β20 (ο δίλιτρος 150hp της Ε90)?
Προσωπικά, είμαι ανάμεσα στα castrol edge 5W30 και 0W40.
Ποια από τα δυο θεωρείτε καταλληλότερα?

Καλοδεχούμενες κι άλλες προτάσεις (σε ίδια κατηγορία τιμής περίπου αλλά και ποιότητα), αν και νομίζω πως τα edge, μιας και είναι ειδικά εξελιγμένα για τους κινητήρες μας, είναι καλή και σίγουρη επιλογή.

bimmer-corfu
04-09-10, 17:48
Eγω μια απορια εχω ελπιζω να μην ειμαι εκτος τοπικ..Αν το λαδι ειναι 10-40 εχει σημασια αν θα εινα ιτο eldon's η bp?Δηλαδη γιατι να δωσω 60 ευρω σε bp και να μην παρω με τα 30?Για να πληρωσω το σημα της?Εχω μαθει οτι τα λαδια ιδια ειναι πανω κατω σε ολες τις εταιρειες..ΑΛηθεια η μπα?

αυτό δείχνει μόνο το ιξώδες. αν είναι συνθετικό ή όχι δεν το βλέπεις απο το νούμερο

bimmer-corfu
04-09-10, 17:48
Μιας και το θέμα του τόπικ είναι λάδια, θεώρησα σκόπιμο να γράψω εδώ την ερώτησή μου και να μην ανοίγω νέο τόπικ.

Πολύ απλά λοιπόν, τι λάδια προτείνετε για κινητήρα Ν46Β20 (ο δίλιτρος 150hp της Ε90)?
Προσωπικά, είμαι ανάμεσα στα castrol edge 5W30 και 0W40.
Ποια από τα δυο θεωρείτε καταλληλότερα?

Καλοδεχούμενες κι άλλες προτάσεις (σε ίδια κατηγορία τιμής περίπου αλλά και ποιότητα), αν και νομίζω πως τα edge, μιας και είναι ειδικά εξελιγμένα για τους κινητήρες μας, είναι καλή και σίγουρη επιλογή.

0-40 είναι καλύτερα αλλά και ακριβότερα. Μιλάμε για ίδιες προδιαγραφές έτσι? πχ LL4

Samaro
04-09-10, 17:50
Μιας και το θέμα του τόπικ είναι λάδια, θεώρησα σκόπιμο να γράψω εδώ την ερώτησή μου και να μην ανοίγω νέο τόπικ.

Πολύ απλά λοιπόν, τι λάδια προτείνετε για κινητήρα Ν46Β20 (ο δίλιτρος 150hp της Ε90)?
Προσωπικά, είμαι ανάμεσα στα castrol edge 5W30 και 0W40.
Ποια από τα δυο θεωρείτε καταλληλότερα?

Καλοδεχούμενες κι άλλες προτάσεις (σε ίδια κατηγορία τιμής περίπου αλλά και ποιότητα), αν και νομίζω πως τα edge, μιας και είναι ειδικά εξελιγμένα για τους κινητήρες μας, είναι καλή και σίγουρη επιλογή.
Για ψάξ'το εδω...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=339 thumb

Driver M
04-09-10, 17:59
Για ψάξ'το εδω...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=339 thumb

Aντώνη, την έχω τη λίστα αυτή.
Ρωτάω για προσωπική εμπειρία και με πιο λάδι μείνατε ευχαριστημένοι.

Bimmer, τα έχω βρει και τα δυο με 13,5 ευρώ το λίτρο. Άρα θέμα τιμής δεν τίθεται.

Κάπου είχα διαβάσει ότι για τους valvetronic είναι καλύτερα τα 5-30 ενώ για 6κύλινδρους τα 0-40? Ισχύει κάτι τέτοιο ή μιλάμε για ελάχιστες διαφορές οπότε όποια και να πάρω μεταξύ των 2 είναι πάνω κάτω το ίδιο?
Από βδομάδα πάω για αλλαγή και με ενδιαφέρει άμεσα, γι'αυτό ρωτάω. Υπόψιν, τώρα φοράω τα 0-40 και όλα μια χαρά!

Nino
04-09-10, 18:03
Κάπου είχα διαβάσει ότι για τους valvetronic είναι καλύτερα τα 5-30 ενώ για 6κύλινδρους τα 0-40? Ισχύει κάτι τέτοιο ή μιλάμε για ελάχιστες διαφορές οπότε όποια και να πάρω μεταξύ των 2 είναι πάνω κάτω το ίδιο?
Από βδομάδα πάω για αλλαγή και με ενδιαφέρει άμεσα, γι'αυτό ρωτάω. Υπόψιν, τώρα φοράω τα 0-40 και όλα μια χαρά!

Η bmw τι "προτεινει" Αρη για το δικο σου?

bimmer-corfu
04-09-10, 18:03
Aντώνη, την έχω τη λίστα αυτή.
Ρωτάω για προσωπική εμπειρία και με πιο λάδι μείνατε ευχαριστημένοι.

Bimmer, τα έχω βρει και τα δυο με 13,5 ευρώ το λίτρο. Άρα θέμα τιμής δεν τίθεται.

Κάπου είχα διαβάσει ότι για τους valvetronic είναι καλύτερα τα 5-30 ενώ για 6κύλινδρους τα 0-40? Ισχύει κάτι τέτοιο ή μιλάμε για ελάχιστες διαφορές οπότε όποια και να πάρω μεταξύ των 2 είναι πάνω κάτω το ίδιο?
Από βδομάδα πάω για αλλαγή και με ενδιαφέρει άμεσα, γι'αυτό ρωτάω. Υπόψιν, τώρα φοράω τα 0-40 και όλα μια χαρά!

εγώ στο Ε92 320 βάζω 5-30 LL4 σε αντιπροσωπεία αλλά αν θέλω μου βάζουν για καλύτερα 0-40 (όπως λένε αλλά πιστεύω και εγώ)

Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά θα ήθελα...

Samaro
04-09-10, 18:08
Aντώνη, την έχω τη λίστα αυτή.
Ρωτάω για προσωπική εμπειρία και με πιο λάδι μείνατε ευχαριστημένοι.

Στο δικό μου (Μ54) εβαζα castrol edge 5W30. Τσιμπάει λίγο όταν το πλακώνω (σπάνια) αλλά γενικά ειμαι ικανοποιημένος.

Driver M
04-09-10, 18:12
Η bmw τι "προτεινει" Αρη για το δικο σου?

Και τα δυο, αφού και LL 04 είναι και της σειράς edge (τα ίδια δηλαδή που χρησιμοποιεί και αυτή με το σήμα της, αν δεν κάνω λάθος τα 5-30 μάλιστα).

Απλά, επειδή τα περισσότερα λάδια που συνιστά η bmw για τον κινητήρα μας είναι 5-30, σκέφτηκα μήπως είναι ιδανικότερα από τα 0-40. Αυτό βέβαια εικασία είναι, δεν το γνωρίζω πέρα από αυτό που είχα διαβάσει για valvetronic.

Εσύ Γιάννη τι λάδια χρησιμοποιείς?

Kostas_1
04-09-10, 18:18
Αρη εχουμε τον ιδιο κινητηρα. Με τα 5-30 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν τσιμπαει καθολου. Με τα 0-40 μου τσιμπαγε λιγο..

Nino
04-09-10, 18:19
Εμενα στο αμαξι βαζει LL4 5-30 και την μια αλλαγη που εχω κανει τετοια εβαλα... η πλακα ειναι οτι εκει που αλλαξα τα λαδια ενω γενικως "ακουγεται" οτι τα 0-40 ειναι "καλυτερα" αυτοι μου ειπαν να μη τα βαλω!!!

Driver M
04-09-10, 18:21
Στο δικό μου (Μ54) εβαζα castrol edge 5W30. Τσιμπάει λίγο όταν το πλακώνω (σπάνια) αλλά γενικά ειμαι ικανοποιημένος.

Αυτό για το τσίμπημα το έχω ακούσει κι εγώ! Με τα 0-40 πάλι δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα, ακόμα και με αρκετό πλάκωμα.
Άραγε να έτυχε ή να παίζει ρόλο το ότι είναι πιο παχύρρευστα?

Και κάτι άλλο. Τώρα είδα ότι τα bmw 5w30 LL04 έχουν 9 ευρώ το λίτρο. Άρα, αποκλείεται να είναι τα edge, αφού αυτά είναι 4,5 ευρώ ακριβότερα.
Παίζει η bmw να χρησιμοποιεί ακόμα τα castrol SLX?

Nino
04-09-10, 18:25
Τώρα είδα ότι τα bmw 5w30 LL04 έχουν 9 ευρώ το λίτρο. ?

Που την ειδες αυτη τη τιμη?
Γιατι σε επισημο ή εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο αν πας η αξια προ εκπτωσης αν υπαρχει ειναι 18.40/lit

Driver M
04-09-10, 18:29
Που την ειδες αυτη τη τιμη?
Γιατι σε επισημο ή εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο αν πας η αξια προ εκπτωσης αν υπαρχει ειναι 18.40/lit

https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=113&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

Εδώ βρήκα και τα edge 5-30 13.5 ευρώ και μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχε και τα 0-40 στην ίδια τιμή. Τώρα τα τελευταία δεν τα βλέπω, μπορεί να τελειώσανε.

Samaro
04-09-10, 18:51
Που την ειδες αυτη τη τιμη?
Γιατι σε επισημο ή εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο αν πας η αξια προ εκπτωσης αν υπαρχει ειναι 18.40/lit
Κοιτα και εδώ ...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1863

bill_m3
04-09-10, 22:59
Εδώ μπορούμε να δούμε τι προτείνει η castrol για τα οχήματά μας :

https://ew5.earlweb.com/search.php?site=11&sector=1

Driver M
12-09-10, 17:44
Προχτές παρέλαβα τα λάδια που είχα παραγγείλει, πιο συγκεκριμένα τα castrol edge 0W-40, τα οποία παρεπιμπτόντως βρήκα σε πολύ καλή τιμή (12,5 ευρώ/λίτρο).

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι στη συσκευασία έλεγαν ημερομηνία παραγωγής 7/2009. Άραγε, παίζει κάποιο ρόλο αυτό? Έχω την εντύπωση πως αν είναι σφραγισμένα (που είναι) ώστε να μην οξειδώνονται, η ημερομηνία παρασκευής δεν παίζει ρόλο αν δεν είναι ιδιαίτερα παλιά.

Ισχύει όμως? Ρωτάω γιατί ακόμα δεν τα έχω βάλει και θέλω να είμαι σίγουρος.

NickE60
12-09-10, 17:56
Δεν παίζει ρόλο Άρη, θα έλεγα πως είναι και αρκετά φρέσκα....

nfot
12-09-10, 18:19
Απο οτι ειδα στο Pdf υπαρχουν εταιρειες που βγαζουν LL04 σε 5-40.

Havoline Ultra S SAE 5W-40Chevron Global Lubricants

Liqui Moly TopTec 4100 SAE 5W-40Liqui Moly
Liqui Moly Nachfull-Ol SAE 5W-40Liqui Moly
Liqui Moly Pro-Engine M 400 SAE 5W-40Liqui Moly

Motul Specific LL-04 SAE 5W-40Motul S.A.
Motul 8100 X-Clean SAE 5W-40Motul S.A.

Repsol Elite Evolution SAE 5W-40Repsol YPF

Yacco VX 1703 FA PSAE 5W-40Yacco S.A.S.

Εμενα να ειμαι ειλικρινης, αυτο το ευρος ιξωδους μου φαινεται καλυτερο γιατι αποφευγω το 0 που ποτε δε συμπαθησα ιδιαιτερα και παει μεχρι 40 για τις πολυ ζεστες μερες.

Driver M
12-09-10, 18:51
Νίκο σ'ευχαριστώ!

Φίλε nfot, πιστεύω ότι οι διαφορές στο ιξώδες μεταξύ 5 και 0 είναι αρκετά μικρές και σημασία έχει ποια λάδια είναι καταλληλότερα και πιο δοκιμασμένα για τον κινητήρα μας.
Γι'αυτό προσωπικά παίρνω castrol, αφού υποτίθεται ότι με αυτά εξελίσσονται από την αρχή οι περισσότεροι κινητήρες bmw. Και πάλι βέβαια, υπάρχουν αρκετά ακόμα λάδια που κάνουν εξίσου καλή δουλειά.

ziaba
13-09-10, 23:33
Παλικάρια τι λάδι καλύτερά να χρησιμοποιώ στο Μ42

Samaro
14-09-10, 08:03
Παλικάρια τι λάδι καλύτερά να χρησιμοποιώ στο Μ42
Βρες τον κινητηρα σου και τα λαδια που προτεινει η BMW, εδω :https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=339

thumb

ziaba
15-09-10, 23:27
Βρες τον κινητηρα σου και τα λαδια που προτεινει η BMW, εδω :https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=339

thumb

Φίλε σ':thanks: