PDA

Επιστροφή στο Forum : Life Dream...



Rosinante
31-12-09, 11:36
Αν οι συγκυριες ερθουν ευνοικα απο την επομενη εβδομαδα(του χρονου δηλαδη) θα ειμαι (συν)ιδιοκτητης μιας 850 σε μπλε χρωμα...!!!!
Το Αυτοκινητο εχει αλλοδαπες πινακιδες φυσικα γι'αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος κυριος γνωριζει τι εγγραφα χρειαζονται ωστε να γινει ιστορικο οταν θα ερθει η ωρα του, τωρα θα μου πειτε μετα απο τοσα χρονια μπορει να αλλαξουν οι νομοι αλλα καλο ειναι να ξερουμε,αλλωστε αυτος ειναι ο σκοπος που το αγοραζουμε μιας και κανονικα ειναι αδυνατο να κυκλοφορησει...Εμενα παντως μου ειναι υπεραρκετο να το βλεπω απο κατω και να το πηγαινω για πλυσιμο...

BILL007
31-12-09, 11:43
Ωραίος Στέλιο...Καλώς το δέχτηκες...Ελπίζω να βρεις και άκρη με το ιστορικό...:)

To 850 είναι τρομερό αυτοκίνητο και χαίρομαι που πέρασε κάποτε και απο την δική μου οικογένεια...

Αν επιτρέπεται είναι του παιδιού που το πούλαγε σε κάποιο άλλο φόρουμ με τις αγγλικές πινακίδες?

Nino
31-12-09, 11:51
καλοριζικο!!!
Δες εδω εκει που λεει Ιστορικο..

https://ethea.elpa.gr/

Stathis
31-12-09, 12:00
να υποθεσω οτι ειναι το γνωστο μπλε....

λοιπον, απο 1/1/10 ακουσα οτι τα ιστορικα οχηματα θα λογιζονται μετα τα 30 χρονια...
οποτε υπολογιζεις σε ποσα χρονια θα μπορεσεις να ξεκινησεις τη διαδικασια.

μολις συμπληρωθουν τα χρονια θα πρεπει το αυτοκινητο να εκτελωνιστει με το καθεστος του ιστορικου (ατελως), το οποιο παντως εχει καποιο κοστος.
δεν ειναι "εντελως" ατελως δηλαδη, πληρωνεις κατι λιμανιατικα, κατι φπα, κατι χαρτοσημα, κατι γ@μησιατικα και φυσικα τον εκτελωνιστη.
υπολογισε το στο χιλιαρικο. επισης η εκδοση ιστορικης κοστιζει 170 ευρω.

επισης θα πρεπει να δειξεις μια προσφατη φορτωτικη στο τελωνειο για να ξεκινησει η διαδικασια.
αν πεις οτι ηρθε οδικως θα πρπει να εισαι ενταξει με την ξενη πινακιδα (να μη χρωσταει στην αγγλια) καθως να εχεις και εισητηριο (φιλος που κανει συχνα αυτη τη δουλεια μου εχει πει οτι τα ψαχνουν και διασταυρωνουν λιστες με τις ναυτιλιακες, αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να αγορασεις απλα το εισητηριο, πρεπει το αυτοκινητο να βγει και να ξαναμπει) οτι εφερες το αυτοκινητο δηλαδη.
και φυσικα να ελεγξεις τι γινεται και με την αγγλικη πινακιδα αφου εχει κοστος πανω απο 500 ευρω το χρονο το τελος κυκλοφοριας και η ασφαλεια... μπορει και 1000.


καλοριζικο και καλα ξεμπερδεματα...

ΦΑΝΗΣ
31-12-09, 14:27
Με το καλό να το πάρεις,είναι μεγάλη απόφαση να έχεις ένα ιστορικό αυτοκίνητο,φυσικά μετά θέλει και την ανάλογη φροντίδα όπως,πρέπει να είναι φυλαγμένο σε γκαράζ, θα πρέπει να έχει σταθερή θερμοκρασία και σταθερό δείκτη υγρασίας
Θα πρέπει αν κάνει να κινηθεί μεγάλο διάστημα να αφαιρέσουμε αέρα από τα λάστιχα και να το ακουμπήσουμε σε 4 τάκους στα σημεία ακριβώς που πιάνει ο γρύλος.
Εννοείται ότι αφαιρούμε τον πόλο.
Προσέχουμε συνέχεις την κατάσταση των κολάρων και των καλωδίων και αντικαθιστούμε αυτά που δεν δείχνουν υγιή...
Το καλύτερο από όλα βέβαια είναι μια, δυο φορές την εβδομάδα να κάνουμε διαδρομές των 10-20 χλμ προκειμένου να δούμε αν κάτι είναι έτοιμο να χαλάσεί, ώστε να το έχουμε ετοιμοπόλεμο για καμιά συγκεντρωση ιστορικών.....
Αυτά τα ολίγα...Καλοτάξιδοhttps://www.cargurus.com/images/2008/08/12/11/29/pic-47427.jpeg

Stathis
31-12-09, 14:36
για να γινει ιστορικο ενα 850 θα πρεπει να περιμενουμε εως το 2019 το λιγοτερο.
αν ειναι μοντελο μεταγενεστερο (92-93) παμε για 2022-23.
με αυτα που ισχυουν σημερα φυσικα. γιατι τοτε δεν ξερουμε τι θα ισχυει... αν υπαρχουμε φυσικα...

επισης σημειωστε οτι ενα τυπικο σερβις σε V12 κοστιζει σημερα κοντα στο χιλιαρικο. λαδια-φιλτρα-μπουζι και τα σχετικα...
αν πουμε οτι θελει επισκευη και αλλου μιλαμε οτι ευκολα υπερβαινουμε την αξια του αυτοκινητου που σημερα προσεγγιζει τα 3-5 χιλιαρικα.
για την καταναλωση δεν αναφερω. φανταζεστε...

ολα αυτα σημερα... το 2025 εκτιμω οτι μονο ως αντικειμενο θα μπορει να εχει καποιος ενα τετοιο αυτοκινητο.
ή να ειναι πολυ (παρα πολυ) πλουσιος...

BILL007
31-12-09, 14:38
γιατι τοτε δεν ξερουμε τι θα ισχυει... αν υπαρχουμε φυσικα...

Nαι...Έχουμε και το 2012 μπροστά μας...:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
31-12-09, 14:40
:th_Laie_67-1:φιλαρακι αν ειναι να περιμενεις 10 χρονια σε καταλληλες θερμοκρασιες και υγρασιες παρε πουρα καλυτερα!!!

Driver M
31-12-09, 14:51
Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα η αγορά του αυτοκινήτου αυτού αν πρόκειται να περιμένεις μια δεκαετία να του βγάλεις πινακίδες. Άσε που αν δεν έχεις λεφτά για σωστή συντήρηση (βλέπε χιλιάρες που αναφέρθηκαν προηγουμένως) και τον κατάλληλο χώρο στέγασης, τότε σε 10 χρόνια δεν το κόβω με τίποτα να παίρνει μπροστά και γενικά να βρίσκεται σε ετοιμοπόλεμη κατάσταση. Άμα θες να κάνεις την υπέρβαση κατά τη γνώμη μου πρέπει να μπορείς να το χαρείς από τώρα το αμάξι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (τέλη, ασφάλιστρα, σέρβις), αλλιώς δε νομίζω ότι αξίζει η αγορά του...

NickE60
31-12-09, 15:02
Στέλιο σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το αποκτήσεις! Μοναδικός ο V12 αλλά και πολύ ζημιάρης... προσοχή..

Τώρα για τα τέλη ...σαν Βορειοηπειρώτης που είσαι, δεν έχεις καμιά άκρη στην Αλβανία να πας εκεί να βγάλεις νούμερα που είναι τζάμπα και να το κυκλοφορείς με αυτά ώσπου να έρθει η ώρα που θα γίνει ιστορικό?

Stamatis
31-12-09, 15:28
Στέλιο σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το αποκτήσεις! Μοναδικός ο V12 αλλά και πολύ ζημιάρης... προσοχή..

Τώρα για τα τέλη ...σαν Βορειοηπειρώτης που είσαι, δεν έχεις καμιά άκρη στην Αλβανία να πας εκεί να βγάλεις νούμερα που είναι τζάμπα και να το κυκλοφορείς με αυτά ώσπου να έρθει η ώρα που θα γίνει ιστορικό?
βορειο π ε ι ρ α ι ω τ η ς ειναι ρε.
Αν ηταν βορεοηπειρωτης θα ειχε μερντεσε σαν του λογου μου

BILL007
31-12-09, 15:35
βορειο π ε ι ρ α ι ω τ η ς ειναι ρε.
Αν ηταν βορεοηπειρωτης θα ειχε μερντεσε σαν του λογου μου

χαχαχαχαχαχα!!!!!:shok::shok::shok::th _Laie_67-1:

NickE60
31-12-09, 15:36
βορειο π ε ι ρ α ι ω τ η ς ειναι ρε.
Αν ηταν βορεοηπειρωτης θα ειχε μερντεσε σαν του λογου μου

Ωχ Δεν το είδα πραγματικά :shok:


:thanks: Σνούπι! Γράψε λάθος Στέλιο :gr:

Rosinante
31-12-09, 21:47
Λοιπον το ξανασκεφτηκα και τ' αποφασισα: Δε μπα να μη γινει ιστορικο ποτε,δε μπα να μη ζω μεχρι τοτε, δε μπα να ναι ζημιαρικο,δε μπα να θελει του κοσμου τα διαδικαστικα...τα λεφτα που θα δωσουμε,για 3 βολτες και 50 φωτογραφιες ειναι ελαχιστα...θα το κανω βολτες μεχρι να μου το κατασχεσει η αστυνομια...και να το νοικιαζα περισσοτερα θα δινα...

παντος τα συνορα τουλαχιστον απο ανατολας ειναι μπατε σκυλοι αλεστε παιδια...προχθες βουλγαρια με εταιρικο αμαξι χωρις διεθνη ασφαλεια ουτε καν σταματησαμε στα συνορα που λεει ο λογος...μια ταυτοτητα και χαιρετε....

Stathis
31-12-09, 21:57
καλοριζικο στελιο και καλα στεφανα τοτε...:thumbsup:
γιατι καλα χιλιομετρα, μαλλον θα εκληφθει ως αστειο αν το πω!

κανονισε και καμια συναντηση στο σπιτι σου να το δουμε...:thumbsup:
(διοτι να το φερεις εως τον ταμ-ταμ χωρις πινακιδες ειναι, ακομα και για σενα, ακρως παρακινδυνευμενο... δεν παιζει μονο κατασχεση, εχει και αυτοφωρο...:D)

Χρίστος
31-12-09, 22:03
καλοριζικο στελιο και καλα στεφανα τοτε...:thumbsup:
γιατι καλα χιλιομετρα, μαλλον θα εκληφθει ως αστειο αν το πω!

κανονισε και καμια συναντηση στο σπιτι σου να το δουμε...:thumbsup:
(διοτι να το φερεις εως τον ταμ-ταμ χωρις πινακιδες ειναι, ακομα και για σενα, ακρως παρακινδυνευμενο... δεν παιζει μονο κατασχεση, εχει και αυτοφωρο...:D)

δε κολλαει σ αυτα ο στελιος.
θα τον φερω εγω συνοδεια με τη σειρηνα ανοιχτη(μερικοι θα καταλαβουν τι εννοω...)

Kostas_1
01-01-10, 11:22
Στελιο αφου το αποφασισες προχωρα. Αλλα να προσεξεις αυτα που σου ειπε ο Σταθης πριν, συν το θεμα της ασφαλειας.
Αν κραταγες τις ξενες πινακιδες, η μεταβιβαση γινοταν σαν να ησουν στη χωρα που οι πινακιδες ανηκουν, εβγαζες και μια ασφαλεια εκει (διεθνη), να εισαι οσο γινεται πιο νομιμος? (λεω εγω τωρα).


ΥΓ και Οφτοπικ:
Καλη χρονια
Αν και μας προσβαλες συλληβδην και ακατανοητα, βλεπεις.....
Τεσπα απο μενα με μια απλη αναφορα συγγνωμης θα ειχε ληξει αμεσα το θεμα....

Stefanos_Cool
01-01-10, 12:10
Στέλιο προχώρα, όπως μπορείς και όσο μπορείς, η ζωή είναι πολύ μικρή για να στερούμαστε αυτές τις μικροχαρές που κάνουν την διαφορά.
Όπου μπορώ να βοηθήσω στα διαδικαστικά του αυτοκινήτου θα είμαι δίπλα σου.

υ.γ. Θα ήμουν και εγώ ευχαριστημένος αν έκανες αυτό που λέει ο Konas στο υστερόγραφό του, δείχνοντας έτσι ότι το πρώτο σου ποστ στο BMWfans.gr ήταν απλά μια κακιά στιγμή λανθασμένων και βιαστικών αποφάσεων σκέψης και γραφής, επηρεασμένος ίσως από κουβέντες τρίτων.

Ευχαριστώ.

Nino
01-01-10, 12:18
Ποιος θυμαται τωρα τι εγινε ενα χρονο πριν... νεα χρονια νεοι οριζοντες και ειναι ανοιχτοι και ηλιολουστοι για το bmw fans!!!
Τωρα για το 850 follow your heart....

Stamatis
01-01-10, 12:31
Πω πω αυτο ειναι οχημα. Οποιος πει οτι δεν θελει ενα ειναι τρελλλλος. Οποιος το αγοραζει βεβαια ειναι θεοτρελλος αλλα ο κοσμος χρειαζεται τρελλα.

Μια καλη λυση οταν σε ρωτανε γιατι το εκανες ειναι να απαντας - με αναγκασαν οι φωνες στο κεφαλι μου. Καλη λυση σε αφηνουν ησυχο απλα δεν σε καλουν σε γιορτες υστερα.

Stathis
01-01-10, 12:34
Ποιος θυμαται τωρα τι εγινε ενα χρονο πριν... νεα χρονια νεοι οριζοντες και ειναι ανοιχτοι και ηλιολουστοι για το bmw fans!!!
Τωρα για το 850 follow your heart....

ετσι ακριβως, περασμενα ξεχασμενα.
δεν χρειαζεται να φερνουμε το φιλο μας σε δυσκολοτερη θεση απο αυτη που βρεθηκε...
ατυχη περιστατικα γινονται και θα γινονται.
ας αναγνωρισουμε στον αλλο το δικαιωμα στο λαθος και ας μη δινουμε μεγαλυτερη απο τη δεουσα, σημασια...

E39COMP
01-01-10, 16:12
Λοιπον το ξανασκεφτηκα και τ' αποφασισα: Δε μπα να μη γινει ιστορικο ποτε,δε μπα να μη ζω μεχρι τοτε, δε μπα να ναι ζημιαρικο,δε μπα να θελει του κοσμου τα διαδικαστικα...τα λεφτα που θα δωσουμε,για 3 βολτες και 50 φωτογραφιες ειναι ελαχιστα...θα το κανω βολτες μεχρι να μου το κατασχεσει η αστυνομια...και να το νοικιαζα περισσοτερα θα δινα...



Χρόνια πολλα καταρχήν φιλε μου . Εν συνεχεία.... ΜΑΚΑΡΙ να γινοτανε ΜΟΝΟ κατασχεση ΟΟΟΟΟΤΑΝ θα σε επιανε η αστυνομια και ολα να τελίωναν εκεί .... Αν ήταν ετσι εγω προσωπικα θα ειχα φερει απο Γερμανια καμμια 20ρια ΜΒ 126 500SEC που ειναι το ονειρο μου και αλλα τόσα 635 καρχαριες και καθε φορα που θα μου επαιρναν το ενα , θα εβγαζα αλλο στην κυκλοφορία και απλα με τα κατασχεθέντα θα εκανα πλουσιο το ΟΔΔΥ ....
Το γεγονός λοιπόν , πως απλα οταν σε σταματησει ο " όργανος " , απλα για να χαζεψει το συγκεκριμένο ΟΝΕΙΡΙΚΟ αυτοκινητο και αναγκαστικα θα σου κανει τον τυπικο ελεγχο και οταν διαπιστωσει οτι δεν εχεις δικαιωμα να το εχεις ΝΟΜΙΜΑ στην ιδιοκτησία σου ή δεν ανήκει σε κανεναν συγγενή σου με πρωτου βαθμού συγγενιας ο οποίος να ειναι κατοικος εξωτερικου και τελικα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα περασεις απο το υπουργείο Οικονομικών ωστε να επιλύσεις το πρόβλημα με την παρανομη εισαγωγή στην χώρα και κατοχη αυτοκινήτου ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ , ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΙΣΗΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ ... που τελικα αυτο ισούται με ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ , ισως να ειναι ενας παραγοντας που αξιζει να σκεφτεσαι προιν ΚΑΝ αγορασεις , πόσο μαλλον κυκλοφορήσεις στο δρόμο ενα τετοιο αυτοκινητο .
Σκεψου πως αν πας σημερα στην Γερμανια και αγορασεις ενα αυτοκινητο ωστε να το φερεις οδικώς στην Ελλαδα και ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ή απο αμελεια σου ή εστω απο αγνοια ΔΕΝ κάνεις Δ.Α.Ο ( Δήλωση Αφιξης Οχήματος ) στο εκαστοτε τελωενίο που θα μπεις στην Ελλαδα και στην πορεία σε σταματησουνε απλα σε γυρισουν πίσω να κανεις τελικα το Δ.Α.Ο και απλα πληρωνεις 180 ευρω προστιμο . Πόσο λές να ειναι το προστιμο για λαθρεμποριά και πόσο το τραβηγμα μεχρι να ξεμπλεξεις αν σε πιασουνε για ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΛΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ?????

Δυστυχώς το Ελληνικό κρατος ειναι καλό μόνο για να τα παίρνει απο τους φορολογούμενους πολίτες του και ποτε δεν εχει κανει το παραμικρο ώστε να υπαρχει και κατι καλό γι'αυτους . Το θεμα με τα τελωνεία στην Ελλαδα ειναι ενα καρφι που παντα θα ποναει αλλα ΠΟΤΕ δεν προκειται να γινει το παραμικρο ωστε και εγω και εσυ και ο καθένας μας να βγούμε κερδισμενοι σε κατι . Αντι να κοιταζει το κρατος να δινει κινητρα να αγοραζει ο Ελληνας αυτοκινητα μεγαλα και ασφαλή να πατανε στον δρόμο καλα και να υπαρχει η αναλογη ασφαλεια , κοιταζει πως να μας κανει να αγοραζουμε ολοι Τσικουεντσέντο και Σειτσέντο για να μην εχουμε ακριβα τελη κυκλοφορίας ... Σε λίγο αν εχεις 1000ρι SMART θα περνας στον δρόμο και θα λενε " Κοιτα η καπιταλα .... ΟΛΟΚΛΗΡΑ 1000 κυβικα κυκλοφορεί "

Θα μπορούσα να δανειστω απο τον Ζορζ Πιλαλί το κλασικο πλέονρητο " Ξυπνάτε τυρια θα σας φανε οι Βλάχοι " και να το φωναξω σε ολους μας μπας και ξυπνησουμε και βουτηξουμε κανα στιλιαρι και τους κανουμε ασηκωτους ολους αυτους που μας αρμεγουν καθημερινα και τους λεμε και ευχαριστω στο τελος , αλλα ειμαι και εγω απο χωριο ... Βλαχος δηλαδη και βλεπω οτι πανε να με φανε τα " τυρια " που καθε τόσο ψηφιζω .... Οπότε σκαω και ρουφαω το αυγο μου περιμένωντας να βρεθει κανας καλός να μπει μπροσταρης να αρχιχει η επανασταση .....

Τελος ... Καλή τυχη σου ευχομαι αν τελικα αγορασεις αυτο το DREAM CAR αλλα πριν το παρεις ... Ψαξε καλα ολες τις λεπ[τομεριες ... Πχ ... Ειναι λιγο δυσκολο σε ...πχ 10 χρόνια που θα ερθει η ωρα του να γινει ιστορικο να βρεις ΝΟΜΙΜΑ χαρτια εισαγωγης του αυτοκινητου που θα το εχεις 10 χρόνια στο γκαραζ σου . Ψαξε πολύ ...Παρα πολύ .

Rosinante
01-01-10, 16:44
Δε με φοβαμαι γιατι και τρελλος ειμαι αλλα και απατεωνας..!!

υγ. ο χρονος θα δειξει αν εκανα λαθος στη μομφη που προσαψα σε καποιους...

Να ειστε καλα και καλη χρονια σε ολους απο καρδιας...