PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΥΜΜΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Χ3



kostasxan
21-06-10, 12:57
Μου έχει φθαρεί λίγο στις άκρες το κάλυμμα του τιμονιού ξέρει κανείς που μπορώ να βρω άλλο ?

Είναι το Μ και έχει κάτι σαν δεύτερη επένδυση και ξεφλουδίστηκε.

Nino
21-06-10, 15:13
τι ακριβως εννοεις καλυμα?
Δεν ειναι δερματινο το τιμονι σου?

gnx
21-06-10, 16:09
Μήπως εννοείς ότι έχει ξεφλουδίσει το πλαστικό που περιβάλει τον αερόσακο, μέσα από το οποίο βγαίνουν τα κουμπιά;

kostasxan
22-06-10, 09:02
Ναι αυτό ακριβός

kostasxan
22-06-10, 09:05
τι ακριβως εννοεις καλυμα?
Δεν ειναι δερματινο το τιμονι σου?


Nino εννοω αυτό που λεει ο gnx.

gnx
22-06-10, 09:19
https://bmwfans.info/parts/catalog/E83N/SAV/Europe/X3_2.0i-N46/LHD/N/2006/december/browse/steering/steering_wheel_airbag_multifunctional/

To 3 και το 4 στο διάγραμμα. Αυτά λογικά θα εχουν λιανική κανένα 120άρι. Για την τοποθέτηση δε θα χρεώνουν κανένα 50άρι;

Z4 DCT
22-06-10, 10:18
Για κοιτα και εδω φιλε μου, μπορει να σε ενδιαφερει...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1189&page=4
thumb

kostasxan
22-06-10, 11:30
Γιάννη εσύ απΆ ότι κατάλαβα έντυσες το δέρμα εγώ μιλάω για το κεντρικό πλαστικό που έχει.

https://bmwfans.info/parts/catalog/E83N/SAV/Europe/X3_2.0i-N46/LHD/N/2006/december/browse/steering/m_sports_strng_whl_airbag_multifunction/

Δεν υπάρχει άλλη λύση απΆ το να δώσω 120¤. Μήπως έχουμε σαν forum καμιά έκπτωση από πουθενά .

Konstantinos E60
22-06-10, 13:41
Μαλλον αναφέρεσαι στο τριμ του τιμονιού. Εγω αλλαξα το δικό μου
γιατι ξεφλουδιστηκε όπως και το δικό σου με κοστος γυρω στα 60-65¤ (δεν θυμαμαι και καλά). Η αγορά εγινε απο αντ/πεια και η τοποθετηση εγινε απο εναν φιλο...!!!:whistle:(καθως ειναι σχετικά ευκολη)
Επειτα απο προτροπή του ΝickE60 δεν εβαλα το ιδιο (Mpack) αλλα εβαλα απο το σπορ τιμονι το οποιο ειναι σαν "μεταλλικό".

Nino
22-06-10, 15:07
πιθανες λυσεις


1)αγορα νεων και αντικατασταση (ναι διαφοροι επαγγελματιες υπαρχουν στο forum που εχουν εκπτωση στα ανταλακτικα)
2) βγαλσιμο τριψιμο,περασμα πλαστικοποιητη και μετα ξανα βαξιμο... οσο κρατησει βεβαια
3) ξυσιμο να φυγει απο παντου ομοιομορφα (χαχα δεν συνισταται)
4) καλυψη με καποιου ειδους μεμβρανη καρμπον κλπ
5) δυσκολες εποχες τωρα το αφηνεις για αργοτερα.

kostasxan
22-06-10, 16:57
Μαλλον αναφέρεσαι στο τριμ του τιμονιού. Εγω αλλαξα το δικό μου
γιατι ξεφλουδιστηκε όπως και το δικό σου με κοστος γυρω στα 60-65¤ (δεν θυμαμαι και καλά). Η αγορά εγινε απο αντ/πεια και η τοποθετηση εγινε απο εναν φιλο...!!!:whistle:(καθως ειναι σχετικά ευκολη)
Επειτα απο προτροπή του ΝickE60 δεν εβαλα το ιδιο (Mpack) αλλα εβαλα απο το σπορ τιμονι το οποιο ειναι σαν "μεταλλικό".

Κωνσταντίνε το σπορ είναι πιο φθηνό από το Μ και εάν γίνετε να μου πεις από ποια αντιπροσωπεία το πήρες?

kostasxan
22-06-10, 16:59
[QUOTE=nino X3;66447]πιθανες λυσεις



4) καλυψη με καποιου ειδους μεμβρανη καρμπον κλπ



4) nino έχει από επάνω ένα είδος μεμβράνης σε ματ αυτό μου ξεφλουδίστηκε και από κάτω είναι βαμμένο μαύρο γυαλιστερό, υπάρχει μεμβράνη σε ματ που να μπορέσω να το καλύψω?

Nino
22-06-10, 17:03
o monsta νομιζω ειναι ο καταλληλος να απαντησει σε αυτο...

Nino
22-06-10, 17:06
Παντως αν ειναι τοσο "ευαισθητα" και ξεφλουδιζουν δεν αξιζει να αγορασεις καινουργια...
Εγω θα τα εβαφα απο την αρχη...

kostasxan
22-06-10, 17:25
Παντως αν ειναι τοσο "ευαισθητα" και ξεφλουδιζουν δεν αξιζει να αγορασεις καινουργια...
Εγω θα τα εβαφα απο την αρχη...
Καλά εάν δεις ποσό έχει φθαρεί θα γελάς αλλά είμαι <<λίγο>> ψείρας .

Λες να μπορούν να μου το βάψουν σε μαύρο Ματ?

Ή σκεφτικά να το βάψω ασημί .τι λες θα του πήγαινε?

Το σαλόνι είναι μαύρο με νίκελ.

Nino
22-06-10, 17:55
Κωστα νομιζω οτι θα "χαλαγε" το συνολο ,αλλα παλι αυτα ειναι γουστα και αν σε σενα αρεσει καντο.
Για το βαψιμο ολα γινονται το μονο που δεν γνωριζω ειναι ποσο θα κρατησει και αν θα ξαναξεφλουδισει.

Konstantinos E60
22-06-10, 18:55
Κωνσταντίνε το σπορ είναι πιο φθηνό από το Μ και εάν γίνετε να μου πεις από ποια αντιπροσωπεία το πήρες?

Η διαφορά στην τιμή τουλάχιστων όσον αφορά το Ε60 ήταν απ'οσο θυμάμαι
μηδαμινή !! Και το δικό μου σιγά σιγα ξεκίνησε να ξεφλουδίζει και επειδή κάποια στιγμή μου την έδωσε το ξεφλουδισα όλο μόνος μου και ήταν
όπως προανέφερες και εσυ μαυρο γυαλιστερό.....αλλα η ψώρα ψώρα....χαχα
Το πήρα απο αντ/πεία της Θεσ/νίκης αλλα νομίζω οτι οι τιμές είναι
ίδιες παντού.Κάνε μια ερώτηση με ένα τηλ. δεν χρειάζεται να πας απο εκεί !!
Παντως μην βάλεις το ίδιο γιατι θα έχεις τα ιδια.Για βάψιμο επίσης θα σου έλεγα ναι !!!!

Driver M
22-06-10, 19:03
Η καλύτερη λύση είναι να τοποθετηθεί μια μεμβράνη, σε ό,τι χρώμα μας αρέσει (αν και μαύρο πιστεύω ότι είναι το ιδανικό) και τέλος.

Κοστίζει ελάχιστα και έχει πολύ αυξημένη αντοχή σε σχέση με το ψευτοϋλικό που χρησιμοποιεί η bmw το οποίο φεύγει για το τίποτα.
Ακόμα και καινούριο να βάλετε, καλό είναι να μπει μια μεμβράνη από πάνω για να το προστατεύει..

kostasxan
22-06-10, 19:09
Η διαφορά στην τιμή τουλάχιστων όσον αφορά το Ε60 ήταν απ'οσο θυμάμαι
μηδαμινή !! Και το δικό μου σιγά σιγα ξεκίνησε να ξεφλουδίζει και επειδή κάποια στιγμή μου την έδωσε το ξεφλουδισα όλο μόνος μου και ήταν
όπως προανέφερες και εσυ μαυρο γυαλιστερό.....αλλα η ψώρα ψώρα....χαχα
Το πήρα απο αντ/πεία της Θεσ/νίκης αλλα νομίζω οτι οι τιμές είναι
ίδιες παντού.Κάνε μια ερώτηση με ένα τηλ. δεν χρειάζεται να πας απο εκεί !!
Παντως μην βάλεις το ίδιο γιατι θα έχεις τα ιδια.Για βάψιμο επίσης θα σου έλεγα ναι !!!!

Το θέμα είναι ότι από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι κάνει 120 ¤ και την
βρήκα τσιμπημένη , αλλά μάλλον θα το αφήσω να επιδεινωθεί και μετά θα το αλλάξω

Σας ευχαριστώ, όλους για τις απαντήσεις.

ΥΓ και στο e-bay που έψαξα είχαν ιδία τιμή .

kostasxan
22-06-10, 19:16
Η καλύτερη λύση είναι να τοποθετηθεί μια μεμβράνη, σε ό,τι χρώμα μας αρέσει (αν και μαύρο πιστεύω ότι είναι το ιδανικό) και τέλος.

Κοστίζει ελάχιστα και έχει πολύ αυξημένη αντοχή σε σχέση με το ψευτοϋλικό που χρησιμοποιεί η bmw το οποίο φεύγει για το τίποτα.
Ακόμα και καινούριο να βάλετε, καλό είναι να μπει μια μεμβράνη από πάνω για να το προστατεύει..

Και εγώ έτσι νομίζω .
Θα επισκεφτώ κάποιον εδώ στην πόλη μου με αξεσουαρ να δω τι μεμβράνες
υπάρχουν. Πάντως θα ήθελα σε μαύρο Ματ.

Konstantinos E60
22-06-10, 19:22
Και εγώ έτσι νομίζω .
Θα επισκεφτώ κάποιον εδώ στην πόλη μου με αξεσουαρ να δω τι μεμβράνες
υπάρχουν. Πάντως θα ήθελα σε μαύρο Ματ.

Πολύ καλή λυση και οι μεμβράνες που σου πρότεινε ο Αρης αλλα θέλει λίγο
προσοχή στα γυρίσματα που θα κάνουν στις εσοχές των μπουτόν γιατί είναι οριακά.και ενδέχεται να μην πατάνε σωστά.Δώσε λιγο προσοχή σ'αυτό thumb

kostasxan
25-06-10, 20:01
Τελικά παρήγγειλα καινούργιο από την αντιπροσωπεία της Καβάλας γιατί ενώ όλοι μου έδιναν ιδία τιμή σε 2-3ης που ρώτησα στην Καβαλά εκτός το ότι ήταν πολύ εξυπηρετική η κοπέλα στα αξεσουάρ μου έκανε +15% έκπτωση από μονή της προθυμοποιήθηκε για να μην χρεωθώ την courier να μου το στείλει σε άλλη Πόλη που βρίσκομαι εγώ με το λεωφόρο όταν θα πήγαινε το μεσημέρι στο σπίτι της.

Όλο αυτό με σκλάβωσε όχι για τα 15¤ αλλά καταλαβαίνετε γιατί! Επαγγελματισμός από μερικούς .

ΥΓ : Μήπως ξέρει κάνεις πως μπορώ να βγάλω το παλιό και να βάλω το καινούριο εάν υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα?

kostasxan
30-06-10, 08:04
Ηρθε καινούριο trim το έβαλα χθες και ησύχασα.

Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και την βοήθεια σας !!!!!!!!!!!