PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζαντες ρεπλικα



alexke46
19-06-10, 10:33
Παιδια θελω τα φωτα σας.Επειδη μεχρι το τελος του καλοκαιριου θελω να αλλαξω στην Ε46 316CI μου ζαντολαστιχα και να παω απο 205-55-16 σε 18αρες,αλλα δεν με βλεπω για γνησια ζαντα λογω οικονομικης κρισης,θα ηθελα την γνωμη σας για ζαντα ρεπλικα και αν υπαρχει καποια προσωπικη εμπειρια ακομα καλυτερα!:thanks:

m-power_01
19-06-10, 10:40
Να ξερεις παντως οτι το αμαξι με 18αρες θα γονατισει! Οσο για τις ρεπλικες, θα ακουσεις αποψεις και αποψεις... Εγω θα σου προτεινα να βρεις μια τετραδα γνησιες μτχ ...
Περιμενε βεβαια να σου πει την γνωμη του και ο Χρηστος330

tassos
19-06-10, 10:41
Να πας σε γνησια κι ας μην ειναι 18αρα, βαλε 17 αν δεν τις πλησιαζεις οικονομικα, η εναλλακτικα δες μια τετραδα 18αρες γνησιες μεταχειρισμενες, πηγαινε να τις τσεκαρεις για στραβωμα κλπ και παρ'τες! ΟΧΙ ρεπλικες!

tmilatos
19-06-10, 10:58
Παιδια θελω τα φωτα σας.Επειδη μεχρι το τελος του καλοκαιριου θελω να αλλαξω στην Ε46 316CI μου ζαντολαστιχα και να παω απο 205-55-16 σε 18αρες,αλλα δεν με βλεπω για γνησια ζαντα λογω οικονομικης κρισης,θα ηθελα την γνωμη σας για ζαντα ρεπλικα και αν υπαρχει καποια προσωπικη εμπειρια ακομα καλυτερα!:thanks:

Θα σου προτεινα να ριξεις και μια ματια στο ebay, δεν πιστευω να σε χαλαγε ζαντουλα 18αρα + λαστιχα =600 ευρωπουλα (με μεταφορικα)....



-Θεοφιλος-

gant
19-06-10, 11:17
Να ξερεις παντως οτι το αμαξι με 18αρες θα γονατισει! Οσο για τις ρεπλικες, θα ακουσεις αποψεις και αποψεις... Εγω θα σου προτεινα να βρεις μια τετραδα γνησιες μτχ ...
Περιμενε βεβαια να σου πει την γνωμη του και ο Χρηστος330

To δικό μου με τις m v72 και conti contact3 225/40 μπρος-πίσω, σε σχέση με τις 17αρες έκοψε ελάχιστα, αλλά δεν γονάτισε.

Monsta
19-06-10, 11:18
Αν δεν αντέχεις το κόστος της γνήσιας ζάντας σε 18άρα, περίμενε να ρθει η ώρα να βάλεις.......18άρια λάστιχα.

Η γνώμη μου και μένα είναι να μείνεις σε 16άρια, άντε το πολύ 17.

alexke46
19-06-10, 11:19
Παιδες επειδη ειναι δυσκολο να υπαρχουν μεταχειρισμενες ζαντες απο Ε46στουσ εμπορους ηθελα να ρωτησω αν απο Ε90ταιριαζουν στο αμαξι μου και αν ξερει καποιος ποσο περιπου πωλουνται οι μεταχειρισμενες 18?

m-power_01
19-06-10, 11:25
To δικό μου με τις m v72 και conti contact3 225/40 μπρος-πίσω, σε σχέση με τις 17αρες έκοψε ελάχιστα, αλλά δεν γονάτισε.

Λιγο απο 16 σε 17 ,λιγο απο 17σε 18...
καταλαβες πως το λεω...


Παιδες επειδη ειναι δυσκολο να υπαρχουν μεταχειρισμενες ζαντες απο Ε46στουσ εμπορους ηθελα να ρωτησω αν απο Ε90ταιριαζουν στο αμαξι μου και αν ξερει καποιος ποσο περιπου πωλουνται οι μεταχειρισμενες 18?

Δεν ειναι καθολου δυσκολο... ΑΠο Ε90 καθονται, απλα θα ειναι πεταγμενες πιο εξω κατα 13 χιλ. Αποδεκτο ομως

michaelp900
19-06-10, 11:29
Μη βαλεις 18αρα,εγω με Ε90 320ι με τα 170PS εχω 17αρα...Θα κοψει ειδικα σε 316i
Δες κατι σε 16αρα πιο οραια αντε βαρια 17.

Driver M
19-06-10, 12:55
Προφανώς τον φίλο δεν τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (που και με 16άρες είναι έτσι κι αλλιώς μέτριες), αλλά ένα ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα. Άρα δεν έχει κανένα νόημα να μείνει στις 16άρες κι εδώ που τα λέμε, η Ε46 αδικείται πολύ με μικρές ζάντες, όπως και τα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας άλλωστε.

Χρυσή τομή μεταξύ επιδόσεων, αισθητικής, άνεσης και κόστους ελαστικών είναι σίγουρα οι 17άρες, τις οποίες και θα σου συνιστούσα. Αν πας σε 18άρες, θα έχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αλλά το κόστος των ελαστικών αυξάνεται αισθητά, ενώ και η άνεση στην πόλη μειώνεται.

Όσον αφορά στις ρέπλικες, ψάξτο πολύ καλά. Υπάρχουν κινέζικες ρέπλικες με 300 ευρώ περίπου που στραβώνουν για το τίποτα, οπότε καλό είναι να αποφύγεις τέτοιες περιπτώσεις. Το καλύτερο είναι να πας σε γνήσιες, ακόμα και μεταχειρισμένες, ωστόσο υπάρχουν και ρέπλικες με αρκετά καλή ποιότητα που κοστίζουν όμως πολύ περισσότερο από τις κινέζικες..

alexke46
19-06-10, 13:05
Oντως με ενδιαφερει περισσοτερο η εμφανιση αφου ετσι και αλλιως το 316 μου δεν βαζει φωτια.Οσον αφορα τισ ρεπλικες εχω δει καποιες made in china ενω καποιες αλλλες ειναι σε κουτια που γραφουν made in italy αλλα πανω στην ζαντα δεν γραφει τιποτα,με αυτες ξερει κανεις τι παιζει?Σε 17 θα με ενδιεφερε μονο οι m pack e46 οι οποιες πλεον ειναι δυσευρετες.

gant
19-06-10, 13:46
Φόρεσα 17αρες από σειρά Ε92 στο δικό μου, και μετά από 5 μέρες τις έβγαλα.
Όμορφο αισθητικά το αποτέλεσμα, αλλά με 34mm offset, αντι του 47mm μαμά, η γεωμετρία του αμαξιού άλλαξε, με αποτέλεσμα να ψαρεύει πάνω απ τα 120, να μη έχει σωστή επαναφορά το τιμόνι, καθώς καιι δυνατά κλωτσίματα όταν πατούσε κάποιος τροχός σε υπερυψωμένα μπαλώματα του δρόμου.
Βέβαια με ευθυγράμμιση πιστεύω πως τα πράγματα θα έφτιαχναν, αλλά την εποχή εκείνη δεν ήξερα κάποιον που να κάνει σωστά την δουλειά του.

ghost-rider
19-06-10, 17:31
Ρεπλικες και μη ολες θα στραβωσουν. Εγω τα δεκαεξαρια τα ειχα κανει ασηκωτα. Καθε τρεις και λιγο ισιωνα. Καποια στιγμη τα αλλαξα με 17 ρεπλικα. Ισως και απο Κινα αν κρινω απο την τιμη τους(300 και κατι ψιλα καινουριες). Στραβωνουν για μενα το ιδιο η και λιγο πιο δυσκολα απο τα 16αρια που ειχα. Μια φορα ισιωσα. Και εχω σημαδεψει ολες τις λακουβες.
Προσωπικη εκτιμηση. Θα σου προτεινα να μην ξηλωθεις για γνησιες. Δεν αξιζουν εκτος αν βρεις κατι σε 2ο χερι πολυ φθηνα. Στραβωνουν και αυτες πολυ ευκολα. Το καλο με τις ρεπλικες ειναι οτι τις παιρνεις τσαμπα. Αν ειναι να δωσεις λεφτα για ζαντα παρε κατι με πραγματικη αντοχη( oz? bbs? κατι τετοιο).
Επισης προσπαθησε να αποφυγεις τη 18 διασταση. Κοπαναει πολυ, ειχει πανακριβα ελαστικα και δεν θα σου δωσει κατι παραπανω σε γκριπ.

optostyle
19-06-10, 20:25
Μεταχειρισμενες original και θα με θυμηθεις......ΟΧΙ ρεπλικα

alexke46
19-06-10, 20:32
Το θεμα ειναι να βρεθει καποια μεταχειρισμενη ζαντα να ταιριαζει στην Ε46 μου τοσο αισθητικα οσο και στο οφσετ.

Konstantinos E60
19-06-10, 21:11
Βλέπω οτι εισαι Θεσ/νίκη.....περιμενε να δεί το thread ο Χρήστος 330 και πιστευω να σε βοηθήσει (το εχει κάνει πολλές φορές......:whistle:)

Κανε ταυτόχρονα και ενα search στο car.........https://www.car.gr/752466

ghost-rider
20-06-10, 12:12
Βλέπω οτι εισαι Θεσ/νίκη.....περιμενε να δεί το thread ο Χρήστος 330 και πιστευω να σε βοηθήσει (το εχει κάνει πολλές φορές......:whistle:)

Κανε ταυτόχρονα και ενα search στο car.........https://www.car.gr/752466

Δεν ειναι πολλα?
Για ριχτε και εδω μια ματια.. https://www.car.gr/parts/view/779410/

optostyle
20-06-10, 12:41
Βλέπω οτι εισαι Θεσ/νίκη.....περιμενε να δεί το thread ο Χρήστος 330 και πιστευω να σε βοηθήσει (το εχει κάνει πολλές φορές......:whistle:)

Κανε ταυτόχρονα και ενα search στο car.........https://www.car.gr/752466

Τις ιδιες ακριβως τις εδωσα πριν 2 χρονια 400e :))

scania124
20-06-10, 14:58
τι να πω ρε παιδια.....μαλλον εχω πεσει πανω σε καλι ρεπλικα(600Ε)......2 χρονια τις εχω και ουτε στραβωσαν ουτε τιποτα.....και απο αντιβαρα στην ζυγοσταθμιση πηραν λιγοτερα απο τις oz ultraleggera(1100Ε) που ειχα στο προηγουμενο αυτοκινητο μου.

kplc16
20-06-10, 15:42
γνησια μονο μια απο τις 4 oz bbs hamman snitzer.
Και οτιδηποτε αλλο εχει στα 2500e χωρις λαστοιχο.
Εγω εβαλα καποτε σε 1600αρι(16v) E46 γνησια snitzer 18αρα.
Το αυτοκινητο ηταν που ηταν αργο... και γονατισε στη κυριολεξια. Βεβαια το γονατισμα δε το παραδεχομουν απο εγωισμο και μονο, οπως και αρκετοι αλλοι παθοντες.

Κατι που δεν ανεφεραν οι προηγουμενοι: ειναι και η καταναλωση.Θα ανεβει αισθητα με τη 18, με δεδομενο οτι το οπισθιο πελμα θα γινει 225 εως 255.

Γνωμη μου ειναι να μη δωσεις φραγκο. Αν ομως νοιωθεις εντονο κνισμο στις τσεπες και δε μπορεις να αποφυγεις τα εξοδα βαλε καινουργια ρεπλικα 17αρα.

Ειτε ρεπλικα ειτε γνησια στραβωνουν ολες οταν ερθει η κακια στιγμη.

Konstantinos E60
20-06-10, 15:44
Βλέπω οτι εισαι Θεσ/νίκη.....περιμενε να δεί το thread ο Χρήστος 330 και πιστευω να σε βοηθήσει (το εχει κάνει πολλές φορές......:whistle:)

Κανε ταυτόχρονα και ενα search στο car.........https://www.car.gr/752466

Εβαλα το link για παραδειγμα.....(φυσικά και είναι πανάκριβες...!!!)

scania124
20-06-10, 15:53
ξεχασα να αναφερω οτι το αυτοκινητο μαμα φορουσε 225/45/17-255/40/17

αμεσως περασα στην γνωστη διασταση των 225/40/18-255/35/18.......

δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.τωρα αν φορουσα 16αρες και εβαζα 18αρες σιγουρα θα εβλεπα διαφορα....αλλα μπρος στα κάλοι τι ειναι ο πονος!!!!!!!!

ghost-rider
20-06-10, 21:41
γνησια μονο μια απο τις 4 oz bbs hamman snitzer.
Και οτιδηποτε αλλο εχει στα 2500e χωρις λαστοιχο.
Εγω εβαλα καποτε σε 1600αρι(16v) E46 γνησια snitzer 18αρα.
Το αυτοκινητο ηταν που ηταν αργο... και γονατισε στη κυριολεξια. Βεβαια το γονατισμα δε το παραδεχομουν απο εγωισμο και μονο, οπως και αρκετοι αλλοι παθοντες.

Κατι που δεν ανεφεραν οι προηγουμενοι: ειναι και η καταναλωση.Θα ανεβει αισθητα με τη 18, με δεδομενο οτι το οπισθιο πελμα θα γινει 225 εως 255.

Γνωμη μου ειναι να μη δωσεις φραγκο. Αν ομως νοιωθεις εντονο κνισμο στις τσεπες και δε μπορεις να αποφυγεις τα εξοδα βαλε καινουργια ρεπλικα 17αρα.

Ειτε ρεπλικα ειτε γνησια στραβωνουν ολες οταν ερθει η κακια στιγμη.
Ετσι ειναι. Ολες θα στραβωσουν. Το μονο που μετραει ειναι το κραμα. Και τα κραματα που χρησιμοποιουν ειναι τα ιδια(alloy 7075) γνησιες και ρεπλικες.
Εχω την εντυπωση οτι οι ζαντες της schnitzer ειναι oz. Και η hamman σε καποια επωνυμη της δινει αλλα δεν θυμαμαι που. bbs?

gant
20-06-10, 21:51
Ετσι ειναι. Ολες θα στραβωσουν. Το μονο που μετραει ειναι το κραμα. Και τα κραματα που χρησιμοποιουν ειναι τα ιδια(alloy 7075) γνησιες και ρεπλικες.
Εχω την εντυπωση οτι οι ζαντες της schnitzer ειναι oz. Και η hamman σε καποια επωνυμη της δινει αλλα δεν θυμαμαι που. bbs?



Μας τα μπέρδεψες κάπως, θέλεις να πεις ότι οι κινέζικες είναι ίδιας ποιότητας με τις υπόλοιπες;

ghost-rider
20-06-10, 22:15
Μας τα μπέρδεψες κάπως, θέλεις να πεις ότι οι κινέζικες είναι ίδιας ποιότητας με τις υπόλοιπες;

Δεν ξερω σε ποια χωρα μπορει να φτιαχνεται η καθε ζαντα. Ξερω ομως οτι καποιες εταιρειες που φτιαχνουν ρεπλικες ανακοινωνουν το κραμα κατασκευης. Και τις περισσοτερες φορες ειναι ιδιο με του εργοστασιου. Την καλη του εργοστασιου, γιατι πολλες ζαντες μαμα ειναι απο κατωτερα λιγοτερο σκληρα κραματα.
Οι ρεπλικες Ιταλιας, αν μπορειτε με καποιο τροπο να εξασφαλισετε οτι η ζαντα που θα παρετε ειναι Ιταλικη, εχει σιγουρα την ιδια η και μεγαλυτερη αντοχη απο τη γνησια. Εκτος αν μιλαμε για γνησια schnitzer η κατι τετοιο. Αυτες ειναι ΟΖ.

ghost-rider
20-06-10, 22:27
Προσωπικα οταν πηρα ζαντες ειδα τον καταλογο του ζαντα. Επανω αναφεροταν και το κραμα. Και ηταν ακριβως το ιδιο με αυτο που εδινε το εργοστασιο στη συγκεκριμενη ζαντα και καλυτερο απο αυτο της μαμα 16αρας που ειχα. Και στην πραξη αντεχουν περισσοτερο.
Εμενα μου ειπαν οτι ειναι ιταλικες. Και το ονομα της βιοτεχνιας σε Ιταλια εφερνε. Ηταν πολυ τραγουδιστο! Τωρα εγω να πω την αληθεια δεν ξερω. Ευτυχως που δεν μπορω να δω τον κωλο μου γιατι παιζει να εχει κ αυτος καρτελακι made in china..

gant
20-06-10, 22:30
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μια no name ιταλική ζάντα, να έχει ίδια η και ανώτερη ποιότητα απ τις ΟΕΜ, αυτήν την άποψη την ακούς από κάτι εξυπνάκηδες ανεύθυνους λαστιχάδες που θέλουν να πασσάρουν τασ προιόντα τους.

Libanner
20-06-10, 22:34
ξεχασα να αναφερω οτι το αυτοκινητο μαμα φορουσε 225/45/17-255/40/17

αμεσως περασα στην γνωστη διασταση των 225/40/18-255/35/18.......

δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.τωρα αν φορουσα 16αρες και εβαζα 18αρες σιγουρα θα εβλεπα διαφορα....αλλα μπρος στα κάλοι τι ειναι ο πονος!!!!!!!!

Αμα μπορούσες να βάλεις τώρα τις 16άρες θα πάθαινες πλάκα.Μονο έτσι θα καταλάβεις τι διαφορά και είναι μεγάλη...


Εγω φόραγα παλιά replica made in Italy.Η ποιότητα μπορώ να επιβεβαιώσω οτι ήταν πάρα πολύ καλή σε original επιπέδα (σε καμία περίτωση όμως καλύτερη απο την original αλλα αρκετά κοντα), λίγο στο βάρος μας τα χάλαγε.Τώρα κινεζικες και ταιβαν δεν θα πρότεινα σε κανέναν το μόνο καλό που έχουν είναι οτι είναι φτηνές.

Και μια φώτο απο καταστροφή παράνομων αντιγραφών...

ghost-rider
20-06-10, 22:38
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μια no name ιταλική ζάντα, να έχει ίδια η και ανώτερη ποιότητα απ τις ΟΕΜ, αυτήν την άποψη την ακούς από κάτι εξυπνάκηδες ανεύθυνους λαστιχάδες που θέλουν να πασσάρουν τασ προιόντα τους.

Το εγραφε ο καταλογος του δεν το ισχυριστηκε ετσι. Και η μαμα καμια φορα ιταλικες ειναι. Σε καλη περιπτωση θα πεσεις σε καμια ronal.

kplc16
20-06-10, 22:58
παντως γνησια bmw δεν υπαρχει. Η bmw ψωνιζε απο εργοστασιο της Αυστριας το οποιο εχει κλεισει εδω και χρονια.Ευρωπαικη ζαντα πλεον κατασκευαζεται μονο στην Ιταλια. Οι μαρκες που προανεφερα εκει κατασκευαζονται πλεον.

Αν πας παρεις κανενα καινουργιο Ε90 το πιθανοτερο ειναι να φορα ταιβανεζικη εγκεκριμενου τυπου με ολες τις απαραιτητες προδιαγραφες.Βεβαια ο πωλητης θα λεει τα δικα του.

Παντως μια γνησια απο μια ρεπλικα κατα κυριο λογο διαφερουν στο βαρος κι οχι στην αντοχη.Προ δεκαετιας και βαλε υπηρχε και θεμα αντοχης

Σημερα δεν τιθεται θεμα αντοχης στη χωρα της Λακουβας.

ghost-rider
20-06-10, 23:11
Εγω καποια στιγμη θα βαλλω ΟΖ superturismo επανω. Τις εχω στο ματι απο πιτσιρικας. Με το που θα αποφασισω να ξοδεψω για ζαντα θα κανω την κινηση. Προς το παρον θελω κατι που ανα πασα στιγμη να μπορω να το αλλαξω για πλακα γιατι το αυτοκινητο κανει 40.000 χλμ το χρονο και δεν γινεται συνεχεια να φυλαω τις λακουβες.

m-power_01
21-06-10, 03:24
Schnitzer, hamman, hartge ,bmw κλπ κανενας δεν φτιαχνει ζαντες μονος του!
Επισης για κανεναν δεν μπορουμε να πουμε οτι τις δινει εκει και του τις φτιαχνουν...Γιατι αλλαζουν συνεχως οι συμφωνιες... μπορουμε να μιλαμε για συγκεκριμενα σχεδια μονο!
Λιγο πολυ ολοι τους εχουν παει σε bbs, azev, ronal, oz...
Η ακριβη ζαντα, δεν σημαινει απαραιτητα και ανθεκτικη ζαντα! Ναι μεν συμβαδιζουν εν μερει αλλα μεχρι ενος σημειου!
Παραδειγμα, οι ΟΖ superlegera ειναι ακριβες ζαντες... γιατι ειναι παναλαφρες! Οχι γιατι ειναι τερατα αντοχης!
Επισης σημασια εχει και η χρηση που γινεται αλλα και η επισκευη
Οταν πεταει ο μαστορας το φλογιστρο πανω και την ζεσταινει, εκεινη την ωρα υπογραφετε μια συμβαση μαζι του...οτι θα ξαναπατε πιο γρηγορα!
Χιλιες φορες να την κοπανησει, χιλιες φορες να την παρει κανα πασο στον τορνο... αλλα οχι να την ζεστανει!!!
Την επομενη φορα που θα χρειαστειτε καποια επισκευη προτιμηστε να πληρωσετε κατι παραπανω...
Συμφωνα με αυτα, ας ξανασκεφτει ο φιλος παραπανω, που αναφερει οτι οι μαμα στραβωναν για πλακα! Ποσες φορες τις ειχε βαλει στο γκαζακι?

ghost-rider
21-06-10, 11:50
Schnitzer, hamman, hartge ,bmw κλπ κανενας δεν φτιαχνει ζαντες μονος του!
Επισης για κανεναν δεν μπορουμε να πουμε οτι τις δινει εκει και του τις φτιαχνουν...Γιατι αλλαζουν συνεχως οι συμφωνιες... μπορουμε να μιλαμε για συγκεκριμενα σχεδια μονο!
Λιγο πολυ ολοι τους εχουν παει σε bbs, azev, ronal, oz...
Η ακριβη ζαντα, δεν σημαινει απαραιτητα και ανθεκτικη ζαντα! Ναι μεν συμβαδιζουν εν μερει αλλα μεχρι ενος σημειου!
Παραδειγμα, οι ΟΖ superlegera ειναι ακριβες ζαντες... γιατι ειναι παναλαφρες! Οχι γιατι ειναι τερατα αντοχης!
Επισης σημασια εχει και η χρηση που γινεται αλλα και η επισκευη
Οταν πεταει ο μαστορας το φλογιστρο πανω και την ζεσταινει, εκεινη την ωρα υπογραφετε μια συμβαση μαζι του...οτι θα ξαναπατε πιο γρηγορα!
Χιλιες φορες να την κοπανησει, χιλιες φορες να την παρει κανα πασο στον τορνο... αλλα οχι να την ζεστανει!!!
Την επομενη φορα που θα χρειαστειτε καποια επισκευη προτιμηστε να πληρωσετε κατι παραπανω...
Συμφωνα με αυτα, ας ξανασκεφτει ο φιλος παραπανω, που αναφερει οτι οι μαμα στραβωναν για πλακα! Ποσες φορες τις ειχε βαλει στο γκαζακι?


Οι χυτες ζαντες μπαινει δεν μπαινει το φλογιστρο επανω δεν καταλαβαινουν κατι ρε Σπυρο(δεν μιλαμε για παραμενουσες τασεις ετσι, για αλλαγη στην αντοχη μιλαμε). Εξαλλου και την ωρα της χυτευσης το μεταλλο πυρομενο ηταν και αποτομα ψυχθηκε. Απλα μετα την επισκευη περιμετρικα του σημειου ζεσταματος θα υπαρχουν παραμενουσες τασεις. Πιθανον να επηρεαζουν οταν εισαι στο οριο, στραβωνει δεν στραβωνει, αλλα μεχρι εκει.
Τωρα αν μιλησουμε για ζαντες σφυρηλατες(πιο σωστα ζαντα ψυχρης εξελασης) να θυμηθουμε οτι υπαρχει μια διαδικασια, που στην αντοχη των υλικων αναφερεται ως ΑΝΟΠΤΥΣΗ.
Αφου ζεσταθει για να ισιωσει μια σφυρηλατη ζαντα θα μπει ολοκληρη σε υψικαμινο για ανοπτυση(ξερω οτι στα Γιαννενα υπαρχει μοναδα που το κανει. Δεν δουλευουν με ζαντες οι ανθρωποι αλλα για συγκολλησεις που μετα πρεπει να ανακτησουν σε μεγαλο βαθμο την αρχικη ελαστικοτητα του καθε τμηματος. Τωρα και σε ζαντα βεβαιως μπορουν να το κανουν). Μετα βεβαιως θα χρειαστει βαφη γιατι στην ανοπτυση το κραμα ανεβαινει στους 1200 περιπου βαθμους(αναλογα με το υλικο καθε φορα) και ψυχεται προοδευτικα. Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει χρωμα επανω. Το σιγουρο ειναι οτι η ζαντα θα ανακτησει την ελαστικοτητα της και δεν θα εχει συμπεριφορα επισκευασμενης.
Αν δε γινει κατι τετοιο(στη σφυρηλατη ζαντα παντα), στο σημειο που μπηκε φλογηστρο η ζαντα θα παρουσιαζει πολυ μικροτερη ελαστικοτητα και θα ειναι πιο ευθραυστη. Θα ειναι πιο κοντα στη συμπεριφορα του γυαλιου με απλα λογια. Και παλι δεν θα στραβωσουν στο ιδιο σημειο. Πιο ευκολα αν χρειαστει θα στραβωσουν ακριβως διπλα απο εκει που ζεσταθηκαν. Το πιο επιφοβο σε μια τετοια περιπτωση ειναι η αστοχια σε θραυση στο σημειο που ζεσταθηκε. Που ετσι κ αλλιως θα γινοτανε σιγμα τελικο απλα αν δεν ειχε ζεσταθει δεν θα ειχε αστοχησει σε θραυση. Τωρα το να ακουμε και να υπερασπιζομαστε με τοσο σθενος την αποψη του καθε ζαντα "επειδης ετσι λεει η εμπειρια του".. Προσωπικα απεχω και θα συμβιβαστω με την αποψη των βιβλιων μου...
Ξερεις οτι σε κατι τετοια θεματα ειμαι καθετος και δεν δεχομαι κανεναν. Ξεροκεφαλος ισως. Κακο του κεφαλιου μου.. Ισως...

Christos 330
21-06-10, 12:07
Εχω βαλει σε αρκετα αυτοκινητα ζαντες . . .

Σε διαφορα μεγεθη . . .

Ειδικα ρεπλικα δεν ειχα κανενα προβλημα . . .

Ασε που η τιμη ειναι σχεδον σε μιση τιμη . . .

Φιλε μου αν δεν εχεις προβλημα με την δυναμη να βαλεις 18αρες. . .

Εγω σε 318 με 118 αλογα ειχα 19αρες . . .

Christos 330
21-06-10, 12:09
Εβαλα το link για παραδειγμα.....(φυσικά και είναι πανάκριβες...!!!)

Πολλα λεφτα Κωστα . . .

Οσον αφορα για 17αρες γνησιες εχω τις δικες μου απο το κουπε που εχω . . .

Gregory_///M
21-06-10, 12:40
Κι εγώ είχα βάλει σε 318 19άρες γνήσιες Breyton κ τι κατάλαβα? Τις πλήρωσα πανάκριβες και μετά το έδωσα το αυτοκίνητο...
Ένας φίλος πάντως είχε βάλει σε 316 Ε46 γνήσιες 18άρες από ///Μ3 και δεν γονάτισε..
Η γνώμη μου είναι να βάλεις 18αρες: 1ον θα είναι πιο ωραίο εμφανισιακά κ 2ον όταν θα βλέπεις άλλο με 18άρες κ εσύ είσαι με 17 θα το μετανιώνεις!
Η επιλογή πάντα είναι δική σου!

Christos 330
21-06-10, 19:20
Μικρα παραδειγματα . . .

Η πρωτη φωτο ειναι με 17αρες . . .

Η δευτερη φωτο με 18αρες . . .

Η τριτη φωτο με 19 αρες . . .

Δες περιπου πως θα φαινεται το αμαξι σου με καθε μεγεθος . . .

gant
21-06-10, 19:31
Μικρα παραδειγματα . . .

Η πρωτη φωτο ειναι με 17αρες . . .

Η δευτερη φωτο με 18αρες . . .

Η τριτη φωτο με 19 αρες . . .

Δες περιπου πως θα φαινεται το αμαξι σου με καθε μεγεθος . . .


Mr. Christos, υπάρχει περίπτωση να βρούμε φτηνούτσικες ΟΕΜ 18Χ8 radial 32;
Στην αντιπροσωπεία 350ε η μία.

Christos 330
21-06-10, 20:03
Mr. Christos, υπάρχει περίπτωση να βρούμε φτηνούτσικες ΟΕΜ 18Χ8 radial 32;
Στην αντιπροσωπεία 350ε η μία.

Ειδη ψαχνω 2 σετ τετοιες Κωστα και δεν μπορω να βρω . . .

Πολυ ομορφη ζαντα . . .

gant
21-06-10, 20:16
Ειδη ψαχνω 2 σετ τετοιες Κωστα και δεν μπορω να βρω . . .

Πολυ ομορφη ζαντα . . .


Πάλι Κώατα ρε γμτ. που σε κόλλησε! ΓΙΩΡΓΟΣ είπαμε!

Αυτή είναι απ τις αρχαιότερες ζάντες, διαχρονική, για τις σειρές 3,5,7 σε διάφορες φυσικά διαστάσεις διαμέτρου και φάρδους και offset.

kplc16
21-06-10, 21:08
Μικρα παραδειγματα . . .

Η πρωτη φωτο ειναι με 17αρες . . .

Η δευτερη φωτο με 18αρες . . .

Η τριτη φωτο με 19 αρες . . .

Δες περιπου πως θα φαινεται το αμαξι σου με καθε μεγεθος . . .

η 19αρα και 15αρα να ηταν , παλι στον υπνο μου θα την εβλεπα.
Πες λιγο τιμη για την 19αρα να ανατριχιασουμε!!!:hyper:

alexke46
30-06-10, 15:45
Παιδια εχει φορεσει κανεις 18 ρελπικα της Ε46CSL?Πιστευω οτι το σχεδιο ειναι κορυφη!

joseph
30-06-10, 17:44
Εμενα παντως οι προηγουμενες ρεπλικα m6 που ειχα 1.5 χρονο μου βγηκαν γερες!! παροτι και τις λακουβες μου τις ειχα "φαει" δεν χρειαστηκε να κανω ζυγοσταθμηση.
Μπορω να πω οτι οι παλιοτερες ζαντες ALUTEC που ειχα, στραβωναν πιο ευκολα, και ας ηταν και made in germany!
Tωρα εχω ρεπλικα csl, οι οποιες ειναι made in italy, το εχουν αναγλυφο πανω στην ζαντα, και οχι αυτοκολλητο.
Οι τελευταιες ειναι απο την εταιρια WSP, οι οποια βγαζει ρεπλικες για σχεδον ολες τις εταιριες της αγορας, εχω και ενα βιβλιαρακι με φωτο απο τις ζαντες που βγαζουν.
Τωρα αν ειναι πραγματικα ιταλικες η οχι, δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια!!
Ο χρηστος 330 θα ξερει να μας πει καλυτερα!

Υ.γ οι πρωτες να πω οτι ηταν απο Ταιβαν.

nikos ///M
30-06-10, 17:57
Μικρα παραδειγματα . . .

Η πρωτη φωτο ειναι με 17αρες . . .

Η δευτερη φωτο με 18αρες . . .

Η τριτη φωτο με 19 αρες . . .

Δες περιπου πως θα φαινεται το αμαξι σου με καθε μεγεθος . . .


καλα η τριτη ειναι ολα τα λεφτα!!!!!
απιστευτη!!!!!!!!!!!!!!!!

NikoZ3
30-06-10, 18:25
Παιδια εχει φορεσει κανεις 18 ρελπικα της Ε46CSL?Πιστευω οτι το σχεδιο ειναι κορυφη!

Τις εχει βαλει φιλος μου, αυτες στη φωτο ειναι, χωρις κανενα απολυτως προβλημα και ειναι πολυ ευχαριστημενος...thumb

bill_m3
30-06-10, 20:30
Μπορείτε να αναφέρετε σαιτ (όχι Αμερικής, δεν συμφέρει) για αγορά ζάντας replica????

S8N
30-06-10, 22:25
Είδα πως ο αγαπητός Joseph ανέφερε την WSP. Πρόκειται για μια σοβαρή εταιρεία με έδρα και εργοστάσιο στην Ιταλία η οποία κατασκευάζει μερικές από τις ανθεκτικότερες ζάντες replica.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω, θυμάμαι όμως πολλούς με replica RS4 ζάντες της WSP στο προηγούμενο club οι οποίοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι.

Κάποια στιγμή κοίταζα για Μ5 replica ζάντες για την Ε60 και απ' όσες είδα (οι περισσότερες κινέζικες), οι WSP ήταν οι καλύτερες με τεράστια διαφορά. Ζύγιζαν η καθεμιά 2 κιλά παραπάνω από τις εργοστασιακές αλλά δε μπορούσες να ξεχωρίσεις την OEM από τη replica. Τελικά βρήκα μεταχειρισμένες γνήσιες BMW σε άλλο σχέδιο κι αγόρασα εκείνες, η επόμενη επιλογή μου όμως θα ήταν οι ζάντες της WSP.

Βασίλη, ρίξε μια ματιά στο www.autorina.gr Είναι από Καλαμαριά. Δυστυχώς δεν τις έχει όλες ο καινούργιος κατάλογος, ενώ υπάρχει μια τάση να πολυδιαφημίζουν εκείνες με επίστρωση χρωμίου (μπλιαχ).

alexke46
01-07-10, 11:39
Eγω περυσι ειχα παει σε λαστιχα και μου ειπε οτι εχει ιταλικες και μολις τις εβγαλε απο το κουτι που εγραφε made in italy ,πανω τους δεν ειχε γραμμενο τιποτα.Τωρα απο που ειναι αυτες ξερει κανεις να απαντησει?

mormon
01-07-10, 12:41
παιδια στην autorina δουλευα 2 χρονια!
ηταν επισημως αντιπροσωπος speedline τωρα φερνει ρεπλικα απο ιταλια(wsp)!
παραληλους εγκεφαλους steinbauer
καθως και τις ζαντες shmidt οι οποιες ειναι γερμανικες και καταπληκτικης αντοχης!!
εχει και καποιες της ιδιας εταιριες οι οποιες κατασκευαζονται απο ατσαλι(radinox)
με τα ιδια μου τα χερια βαρουσα το δειγμα(ζαντα) με την βαρια και εκανε σημαδι το σφυρι και οχι η ζαντα!!

Christos 330
01-07-10, 14:59
η 19αρα και 15αρα να ηταν , παλι στον υπνο μου θα την εβλεπα.
Πες λιγο τιμη για την 19αρα να ανατριχιασουμε!!!:hyper:

Τωρα το ειδα σορυ . . .

3.800 η τετραδα . . .

GEORGE316
02-07-10, 08:46
να ρωτησω κατι τωρα...
οι ζαντες της αντιπροσωπειας ειναι καποιας εταιριας. ετσι δεν ειναι?
πχ η bbs βγαζει τις ζαντες της Bmw.
αν τωρα μια αλλη εταιρια πχ h autostrada βγαλει μια αντιγραφη μοντελο παει να πει οτι δεν ειναι καλη και ποιοτικη?δηλαδη οι αφτερμαρκετ ζαντες ειναι για τα μπαζα?

bill_m3
02-07-10, 08:48
Μπορείτε να αναφέρετε σαιτ (όχι Αμερικής, δεν συμφέρει) για αγορά ζάντας replica????

Για βοηθήστε λίγοοοοοοοοοοοοοο.......
Ξένα σαιτ σας παρακαλώ!!! Ελλάδα ξέρουμε πως χτυπούν αλύπητα :original: :original:



να ρωτησω κατι τωρα...
οι ζαντες της αντιπροσωπειας ειναι καποιας εταιριας. ετσι δεν ειναι?
πχ η bbs βγαζει τις ζαντες της Bmw.
αν τωρα μια αλλη εταιρια πχ h autostrada βγαλει μια αντιγραφη μοντελο παει να πει οτι δεν ειναι καλη και ποιοτικη?δηλαδη οι αφτερμαρκετ ζαντες ειναι για τα μπαζα?

Δεν είναι τίποτα για τα μπάζα (μόνο κάτι κινεζιές) !!!!!

alexke46
02-07-10, 22:26
Aλλη εμπειρια απο ρεπλικα?

joseph
02-07-10, 22:58
Μπορείτε να αναφέρετε σαιτ (όχι Αμερικής, δεν συμφέρει) για αγορά ζάντας replica????

Kοιτα εδω. https://www.wheelbasealloys.com/

Ειχα αγορασει παλιοτερα, και εμεινα ευχαριστημενος με το ποσο γρηγορα ηρθαν οι ζαντες, και γενικοτερα με την εξυπηρετηση.

Για καταλαβεις, οταν χρειαστηκα τα πλαστικα δαχτυλιδια που μπαινουν στο μουαγιε για να εφαρμοσει η ζαντα, σε κανα δυο ζανταδες που ρωτησα εδω για να αγορασω, δεν μπηκαν καν στον κοπο να μου βρουν, και μου ελεγαν οτι δεν υπαρχουν και ενα σωρο μλκς.
Τελικα εστειλα ενα mail εκει που πηρα τις ζαντες και ρωτησα αν μπορω να αγορασω, μου απαντησαν αυθημερον οτι μου στελνουν 2 τετραδες δωρεαν!!

Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει πολλα σχεδια:think::think::think:

manos
03-07-10, 01:14
Kοιτα εδω. https://www.wheelbasealloys.com/

Ειχα αγορασει παλιοτερα, και εμεινα ευχαριστημενος με το ποσο γρηγορα ηρθαν οι ζαντες, και γενικοτερα με την εξυπηρετηση.

Για καταλαβεις, οταν χρειαστηκα τα πλαστικα δαχτυλιδια που μπαινουν στο μουαγιε για να εφαρμοσει η ζαντα, σε κανα δυο ζανταδες που ρωτησα εδω για να αγορασω, δεν μπηκαν καν στον κοπο να μου βρουν, και μου ελεγαν οτι δεν υπαρχουν και ενα σωρο μλκς.
Τελικα εστειλα ενα mail εκει που πηρα τις ζαντες και ρωτησα αν μπορω να αγορασω, μου απαντησαν αυθημερον οτι μου στελνουν 2 τετραδες δωρεαν!!

Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει πολλα σχεδια:think::think::think:


εχει πολυ καλες τιμες!καμια σχεση με εδω...:thumbsdown:

οπως λεει και ο φιλος ομως υστερει σε ποικιλια

Christos 330
03-07-10, 13:05
Η ace και εδω στην Ελλαδα εχει πολυ χαλαρες τιμες . . .

Αλλα απο σχεδια ειναι αρκετα πισω μπορω να πω μιας και δεν εχει κατι που να κεντριζει

το ενδιαφερον . . .

bill_m3
04-07-10, 21:58
Ψάχνω την παρακάτω ζάντα σε replica , όποιος καλός κύριος θέλει, ας με βοηθήσει ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό , η τιμή που παίζει Ελλάδα δεν λέει!!!)

BILL007
04-07-10, 22:16
Style BBS LM βλέπω ή κάνω λάθος???:D:D:D:D:D

bill_m3
04-07-10, 22:18
Style BBS LM βλέπω ή κάνω λάθος???:D:D:D:D:D

Μια χαρά βλέπεις χεχεχχεχεχεχχεχε

Πως θα τις δούμε από κοντά δεν βλέπω......

joseph
05-07-10, 00:50
Ψάχνω την παρακάτω ζάντα σε replica , όποιος καλός κύριος θέλει, ας με βοηθήσει ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό , η τιμή που παίζει Ελλάδα δεν λέει!!!)

Κοιτα εδω. https://www.car.gr/parts/view/682359/

Ηταν να τις παρω εγω, αλλα ηθελα 8.5αρες εμπρος πισω.
Επειδη ειχα μιλησει τηλεφωνικα, εχει μια τετραδα.
Πανεμορφη για το 46αρι ε?!!!!!

joseph
05-07-10, 00:56
Μια χαρά βλέπεις χεχεχχεχεχεχχεχε

Πως θα τις δούμε από κοντά δεν βλέπω......

Αυριο προλαβαινεις,:rally: χεχε

bill_m3
05-07-10, 07:17
Κοιτα εδω. https://www.car.gr/parts/view/682359/

Ηταν να τις παρω εγω, αλλα ηθελα 8.5αρες εμπρος πισω.
Επειδη ειχα μιλησει τηλεφωνικα, εχει μια τετραδα.
Πανεμορφη για το 46αρι ε?!!!!!


Εκεί τις βρήκα και εγώ, το θέμα μας είναι ότι 700 + Λάστιχα ξεφεύγουμε πολύ.....

Εάν δεν βρω, θα πάω σε κάτι τέτοιο
https://cgi.ebay.co.uk/18-CSL-STYLE-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-SALOON-TYRES-/140422013075?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b1cde093#ht_11109wt_1111
ή
https://cgi.ebay.co.uk/18-STAG-CSL-STYLE-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-CABRIO-TYRES-/140422013113?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b1cde0b9#ht_11249wt_1111

Gregory_///M
05-07-10, 08:01
Ψάχνω την παρακάτω ζάντα σε replica , όποιος καλός κύριος θέλει, ας με βοηθήσει ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό , η τιμή που παίζει Ελλάδα δεν λέει!!!)

το σκέφτηκες καλά να αλλάξεις αυτές που έχεις???

bill_m3
05-07-10, 08:03
το σκέφτηκες καλά να αλλάξεις αυτές που έχεις???

Απλά θέλω να αλλάξω κάτι στο αυτοκίνητο και το πιο φτηνό που μπορώ να κάνω, είναι οι ζάντες.. :whistle: :whistle: :whistle:

Όλο λέω να πάω να ρωτήσω για βάψιμο σε ανθρακί το εσωτερικό ( όχι την πατούρα) και δεν αξιώθηκα ακόμα!

joseph
05-07-10, 14:35
Εκεί τις βρήκα και εγώ, το θέμα μας είναι ότι 700 + Λάστιχα ξεφεύγουμε πολύ.....

Εάν δεν βρω, θα πάω σε κάτι τέτοιο
https://cgi.ebay.co.uk/18-CSL-STYLE-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-SALOON-TYRES-/140422013075?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b1cde093#ht_11109wt_1111
ή
https://cgi.ebay.co.uk/18-STAG-CSL-STYLE-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-CABRIO-TYRES-/140422013113?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b1cde0b9#ht_11249wt_1111

Eτσι και αλλιως 18αρια φορας απο οτι βλεπω, βαζεις τα λαστιχα σου προσωρινα.
Παντως ποιοτικα αυτες που βλεπω στο γκαραζ σου ειναι πιο καλες!
Οσο αναφορα την τιμη, δεν νομιζω να σου ερθουν πιο φτηνα απο εξω, ιδιως αν βαλεις και τα μεταφορικα.
Παντως απο θεμα ομορφιας ειναι πολυ ομορφες, αν βαλεις και σηματακια bbs ελαχιστοι θα καταλαβουν οτι ειναι ρεπλικα, και αυτο, μονο αν τις δουν απο κοντα!

bill_m3
07-07-10, 12:57
Ψάχνω την παρακάτω ζάντα σε replica bbs Lm , όποιος καλός κύριος θέλει, ας με βοηθήσει ( μιλάμε πάντα για εξωτερικό , η τιμή που παίζει Ελλάδα δεν λέει!!!)

Την βρήκα (για όποιον θέλει) αλλά μόνο σε 19άρα!!!

https://cgi.ebay.co.uk/19-LM-MESH-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-COUPE-TYRES-/110553537606?cmd=ViewItem&pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET&hash=item19bd811c46#ht_12259wt_1111

alexke46
18-07-10, 11:49
Kαποιος αλλος απο την παρεα που να εχει εμπειρια απο ρεπλικα ειτε θετικη ειτε αρνητικη?

HULK
18-07-10, 18:37
Εγω που ειχα βαλει 18αρες ρεπλικα για 3 χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα .Οταν ειναι 8αρα σε φαρδος η ζαντα δεν παιρνει 255 λαστιχο πισω απο οσο γνωριζω ,και αυτο ειναι μειον στα πισωκινητα για εμενα.Πολυ ομορφη ειναι η 18αρα ρεπλικα csl αλλα να ειναι 8,5αρα.

alexke46
18-07-10, 19:28
Στην 18, 8.5 μπαινει λαστιχο 225-40-18?,γιατι αν βαλω 18 δεν θα ηθελα να παω πισω σε 255.

bill_m3
18-07-10, 19:31
Στην 18, 8.5 μπαινει λαστιχο 225-40-18?,γιατι αν βαλω 18 δεν θα ηθελα να παω πισω σε 255.

Μα αν βάλεις λάστιχο 225-40-18 δεν χρειάζεται να πας σε 8.5!

Απλά για το φαίνεσθαι βάζουμε 255-35-18 πίσω και τότε χρειάζεσαι 8.5 ή 9άρα για πίσω!!!

alexke46
18-07-10, 19:43
Επειδη με ενδιαφερει η ρεπλικα csl και ειπωθηκε οτι βγαινει μονο σε 8,5 γι αυτο ειχα αυτη την απορια.

ΦΑΝΗΣ
18-07-10, 19:43
Εγώ έχω βάλει 18αρα Replica Breyton (Βλέπε Christos330) και είναι μια χαρά,και σε 1600 μάλιστα,τώρα τίς έχω για βάψιμο σε μαύρο χρώμα,όσο για τα λάστιχα πράγματι είναι ακριβά τα 18άρια!!!

alexke46
18-07-10, 19:48
Αν δεν κανω λαθος τα 18 λαστιχα κοστιζουν γυρω στα 600-650 ευρω?

HULK
18-07-10, 19:58
Τα ποιο φτηνα.Fulda π.χ

joseph
18-07-10, 23:07
Τα ποιο φτηνα.Fulda π.χ

Φιλος εβαλε 225/40/18 με 550ευρω, οι τιμες εχουν παρει την "κατιουσα":thumbsdown:

Tsakirakos
19-07-10, 08:43
https://www.hotlinemotorsports.com/bmw-style-alloys-54/17bmw-mv2-style-alloy-wheels-with-tyres-8011-p-297.html
αυτη η ζαντα με λαστιχα μαζι αξιζει? τι λετε?

gant
19-07-10, 09:40
https://www.hotlinemotorsports.com/bmw-style-alloys-54/17bmw-mv2-style-alloy-wheels-with-tyres-8011-p-297.html
αυτη η ζαντα με λαστιχα μαζι αξιζει? τι λετε?

17" , ρεπλίκα της Μ135 των 18 εμπρός και 18,5 " πίσω, δεν γράφει χώρα προέλευσης και αποστολ'η μόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο.

gyiama
19-07-10, 09:46
οχι ρε στεφανε αυτη τη ζαντα σε 17 χοντρομαπα ειναι σε εμφανιση!!δες κατι αν σου αρεσει σε μαμα σχεδιο που να βγαινει σε 17 μην παρεις δλδ ζαντα 17αρα που γνησια βγαινει μονο 18-19 κλπ!!!!

alexke46
19-07-10, 12:10
Αποτι εψαξα λιγο στο ιντερνετ,βλεπω οτι στισ ρεπλικα δεν γραφουν χωρα καταγωγης,να υποθεσω οτι ειναι κινεζικες?και αν ναι η κινεζια σημαινει χαμηλη ποιοτητα απαραιτητα?

Tsakirakos
19-07-10, 20:47
οχι ρε στεφανε αυτη τη ζαντα σε 17 χοντρομαπα ειναι σε εμφανιση!!δες κατι αν σου αρεσει σε μαμα σχεδιο που να βγαινει σε 17 μην παρεις δλδ ζαντα 17αρα που γνησια βγαινει μονο 18-19 κλπ!!!!

καταλαβα...μου κοψατε τα φτερα...:thumbsdown:

alexke46
19-07-10, 21:17
Παιδες replica ac-schnitzer εχει βαλει κανεις?

bill_m3
19-07-10, 21:32
Μην ψάχνεις άλλο!!!!!

Εδώ είσαι
https://cgi.ebay.co.uk/18-BBS-LM-STYLE-ALLOY-WHEELS-TYRES-BMW-3-SERIES-E46-90-/330451812421?cmd=ViewItem&pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET&hash=item4cf0768045#ht_2007wt_1169

:wub: :wub: :wub: :tt1: :tt1: :tt1:

alexke46
20-07-10, 06:35
Καλη η συγκεκριμενη ζαντα αλλα θα προτιμουσα μια τυπου m3 csl η μια τυπου ac schnitzer

Akis 330Ci
20-07-10, 08:38
Μην ψάχνεις άλλο!!!!!

Εδώ είσαι
https://cgi.ebay.co.uk/18-BBS-LM-STYLE-ALLOY-WHEELS-TYRES-BMW-3-SERIES-E46-90-/330451812421?cmd=ViewItem&pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET&hash=item4cf0768045#ht_2007wt_1169

:wub: :wub: :wub: :tt1: :tt1: :tt1:


Καλη η συγκεκριμενη ζαντα αλλα θα προτιμουσα μια τυπου m3 csl η μια τυπου ac schnitzer

Αν σαρεσει η συγκεκριμενη ζαντα την φοραω στο 46αρι μου.(δες το garage μου)
Λογω πωλησης του αυτοκινητου, τις πουλαω μαζι με λαστιχα 1,5 χρονου διαστασεων 225/40R18 και οι 4, σε καλη τιμη.

alexke46
20-07-10, 09:37
Σε ευχαριστω αλλα δεν με ενθουσιαζει η συγκεκριμενη ζαντσ τοσο ωστε να την βαλω στην μπεμπα

alexke46
21-07-10, 21:03
Καποιος με ρεπλικα schnitzer?

mikezotos
22-07-10, 14:52
εγω εχω εδω και δυο μερες πανω στο 36αρι μου 18αρες csl replicα το αμαξι εχει γινει πανεμορφο και ουτε τρεμουν τιμονια ιδιο περπατημα περιπου με πριν <17αρες> και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

bill_m3
23-07-10, 08:18
εγω εχω εδω και δυο μερες πανω στο 36αρι μου 18αρες csl replicα το αμαξι εχει γινει πανεμορφο και ουτε τρεμουν τιμονια ιδιο περπατημα περιπου με πριν <17αρες> και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Από που και πόσο ?? :original: :original: :original:

Οι πίσω είναι πιο φαρδιές??

Gregory_///M
23-07-10, 08:28
Από που και πόσο ?? :original: :original: :original:

Οι πίσω είναι πιο φαρδιές??

Βασίλη ψάχνεσαι για ζάντες κ δεν ξέρεις τι να βάλεις???

bill_m3
23-07-10, 08:31
Την βρήκα (για όποιον θέλει) αλλά μόνο σε 19άρα!!!

https://cgi.ebay.co.uk/19-LM-MESH-ALLOY-WHEELS-BMW-E46-COUPE-TYRES-/110553537606?cmd=ViewItem&pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET&hash=item19bd811c46#ht_12259wt_1111


Βασίλη ψάχνεσαι για ζάντες κ δεν ξέρεις τι να βάλεις???

Γρηγόρη βρήκα τι θα βάλω, (προηγείται το μοτερ, αν δεν κάτσει τότε θα πάω για ζάντες!!!) αυτές σε 18άρες!!!

mikezotos
27-07-10, 12:51
δυστυχως ειναι και οι 4 ιδιες 8αρες απλα τις πηρα απο φιλο 400ευρω σαν καινουργιες και αμαρτια να τισ αφηνα

alexke46
17-08-10, 08:28
Παιδες εχει δει κανεις τισ ζαντες 193Μ(αυτες που φορα η Ε92 ΜPACK) σε Ε46?Εγω προχθες τισ ειδα διαμανταρισμενες ,οχι απλο γκρι,σε ενα βουλκανιζατερ και ξετρελαθηκα,αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει στο αμαξι μου.Την βοηθεια σασ παρακαλω.:thanks:

///M Arios
29-08-10, 05:26
Θα σου προτεινα να ριξεις και μια ματια στο ebay, δεν πιστευω να σε χαλαγε ζαντουλα 18αρα + λαστιχα =600 ευρωπουλα (με μεταφορικα)....



-Θεοφιλος- το link please....???

bill_m3
29-08-10, 10:46
το link please....???

Κοίτα στο Αγγλικό π.χ. για 46άρι:

https://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_ItemCondition=1&_nkw=bmw%20e46%20wheels&_dmpt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ ET&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

///M Arios
30-08-10, 09:52
Παιδες εχει δει κανεις τισ ζαντες 193Μ(αυτες που φορα η Ε92 ΜPACK) σε Ε46?Εγω προχθες τισ ειδα διαμανταρισμενες ,οχι απλο γκρι,σε ενα βουλκανιζατερ και ξετρελαθηκα,αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει στο αμαξι μου.Την βοηθεια σασ παρακαλω.:thanks:

Τις ζαντες που λες τις δινει ο ghost-rider.
Εχει βαλλει αγγελια στο φορουμ. https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3961
Για ριξε μια ματια.

alexke46
30-10-10, 18:34
Παιδες μπορειτε να μου προτεινετε λαστιχα για 225-40-18 να ζεσταινονται κιολας αν ειναι δυνατο?

Christos 330
30-10-10, 18:39
Αλεξη 4 μηνες ακομα δεν κατεληξες καπου ε ; ; ;

Χαρας στο κυραγιο σου . . .

alexke46
30-10-10, 19:10
Τελικα μαλλον για τα continental παω απλωσ εχω ενδοιασμο με τα πολυ ****** πλαινα που εχουν