PDA

Επιστροφή στο Forum : Γινεται αραγε μεθοδικα....ή τυχαινει?



Vasilis
18-06-10, 08:10
"Χτες στην shell επι της ανόδου της Κηφισίας στο ύψος του Νέου Ψυχικού μου συνέβη το εξής συνήθες περιστατικό για shell. Να τους πώ να μου βάλουν απλή αμόλυβδη και αυτοί να ακούσουν V-Power!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Το "λάθος" αυτό συμβαίνει κατα κόρων στα πρατήρια της shell (όχι σε όλα) οπότε ή η εν λόγω εταιρία εκτελεί ...
κοινωνικό έργο προσλαμβάνοντας "κωφούς" ή απλά προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Όταν είπα στον αλλοδαπό υπάλληλο ότι άλλο του είπα και άλλο έβαλε, αυτός με αγνόησε και όταν μίλησα με την υπάλληλο στο ταμείο μου είπε¨"τινα σου πω εγώ, βρες τα με το παιδί που έκανε το λάθος". Με έναν άνθρωπο δηλαδή που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και δε μιλάει καν ελληνικά καλά καλά, και απλά εκτελεί τις εντολές του μ... ελληναρά απαταιώνα. Σε αυτή τη χώρα κάποιοι δεν βάζουν μυαλό.
Παρακαλώ την προσοχή σας λοιπόν την επόμενη φορά που θα ανεφοδιαστείτε εκεί μην εξαπατηθείτε και εσείς.
Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.


Πηγη:Τρωκτικο

Samaro
18-06-10, 08:21
Και που είσαι ακόμα. Εχουμε να ακούσουμε......

scania124
18-06-10, 08:21
"Χτες στην shell επι της ανόδου της Κηφισίας στο ύψος του Νέου Ψυχικού μου συνέβη το εξής συνήθες περιστατικό για shell. Να τους πώ να μου βάλουν απλή αμόλυβδη και αυτοί να ακούσουν V-Power!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Το "λάθος" αυτό συμβαίνει κατα κόρων στα πρατήρια της shell (όχι σε όλα) οπότε ή η εν λόγω εταιρία εκτελεί ...
κοινωνικό έργο προσλαμβάνοντας "κωφούς" ή απλά προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Όταν είπα στον αλλοδαπό υπάλληλο ότι άλλο του είπα και άλλο έβαλε, αυτός με αγνόησε και όταν μίλησα με την υπάλληλο στο ταμείο μου είπε¨"τινα σου πω εγώ, βρες τα με το παιδί που έκανε το λάθος". Με έναν άνθρωπο δηλαδή που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και δε μιλάει καν ελληνικά καλά καλά, και απλά εκτελεί τις εντολές του μ... ελληναρά απαταιώνα. Σε αυτή τη χώρα κάποιοι δεν βάζουν μυαλό.
Παρακαλώ την προσοχή σας λοιπόν την επόμενη φορά που θα ανεφοδιαστείτε εκεί μην εξαπατηθείτε και εσείς.
Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.


Πηγη:Τρωκτικο


τυχαιο???????????δεν νομιζω!!!!!!!!!!

το εχω τακτικη τα πρατηρια shell!!!!!......οπως και να σε παροτρινουν να βαλεις την v-power.

Gregory_///M
18-06-10, 08:30
Τυχαίο?...και εγώ δεν νομίζω! Η ίδια ιστορία συμβαίνει κ Λάρισα, Βόλο κτλ. :thumbsdown:

5555
18-06-10, 08:44
Τυχαιο??

Το ιδιο Shell Γλυφαδας

gyiama
18-06-10, 08:52
παντου ειναι το ιδιο τροπαρι και θεσ/νικη το ιδιο κανουν!!!του λες απλη σου βαζει v power πληρωνεις με τιμη απλης και αντε γεια!!!!μονο ετσι θα βαλουν μυαλο!!!

GEORGE316
18-06-10, 08:59
στη συντριπτικη πλειοψηφια των πρατηριων της shell αυτο συμβαινει.
αν δεν τους τονισεις οτι θελεις απλη σου βαζουν v power.
η ολως τυχαιως δεν εχουν ποτε απλη...
ειλικρινα δεν υπαρχει πρατηριο της shellπου να μην το κανει αυτο.μεχρι που αγανακτησα και δεν βαζω απο την συγκεκριμενη εταιρια.
και η αντιδραση τους ειναι ακριβως οπως την ειπες...καρμπον!!!!

Stathis
18-06-10, 09:15
Μπραβο ανακαλυψαμε τον τροχο.
Αυτο γινεται σε σελ απο τοτε που βγηκε η vpower.

Απο την αλλη προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα ολα αυτα τα χρονια.
Οταν πεις στον υπαλληλο αυτο που θελεις, σου βαζει αυτο το που θελεις.

Αν του πεις π.χ. «γεμισε το» ή «βαλε 20» κλπ, σου βαζει οτι θελει.

Μην λαμβανετε το τρωκτικο και πολυ τοις μετρητοις, ο καθενας γραφει εκει οτι του καπνισει ανεξελεγκτα...

Konstantinos E60
18-06-10, 09:17
παντου ειναι το ιδιο τροπαρι και θεσ/νικη το ιδιο κανουν!!!του λες απλη σου βαζει v power πληρωνεις με τιμη απλης και αντε γεια!!!!μονο ετσι θα βαλουν μυαλο!!!

Ετσι ακριβώς.....αφήνεις τον υπαλληλο να πληρώσει απο την τσεπούλα του την διαφορά...!!!
Να δουμε το ξανακάνει...?????

gyiama
18-06-10, 09:20
μου το εχουν κανει σε μενα Σταθη 2 φορες!!!<< τι να βαλω? απλη . v power? απλη . κατι κοιταω αλλου βλέπω εχει την μανικα v power μεσα!!!!! τι σου ειπα απλη δεν σου ειπα?εεε και η v power απλη ειναι!!!!!!!!!!!! 2 η φορα!! τι βαζω? απλη αμολυβδη.ποσο? γεμισε το.- φευγω παω να παρω ενα νερο γιατι ειχα ταξιδι,γυριζω v power η μανικα μεσα!!!! δεν σου ειπα απλη?ααα ναι?συγνωμη εγω καταλαβα απλη v power και οχι racing!!!!!!!!!!!!! τον πλακωνεις στο ξυλο μετα η οχι?δλδ για ποσο μ@@@@@κα με περνας ρε φιλε?

Stathis
18-06-10, 09:25
Σε τετοια περιπτωση τον πλακωνεις. Χαχαχαχα

tassos
18-06-10, 10:02
Αλλη καλη συνηθεια της shell αμφιθεας ειναι το ''θα ανοιξετε το καπω να δουμε λαδια κλπ??'' και ''θα ερθετε μεσα να βγαλουμε καρτα για ποντους??''....ε και οταν το ακους 2 φορες τη βδομαδα απ τον ιδιο ανθρωπο, και ακουει παντα το ιδιο ΟΧΙ ε κατανταει αηδια... Το συγκεκριμενο πρατηριο το σταματησα οταν αρχισα να παρατηρω μεγαλες διαφορες στην ποσοτητα που εμπαινε στο ρεζερβουαρ, με το ιδιο ποσο, και την ιδια τιμη βενζινης...

Christos 330
18-06-10, 10:11
Αυτο ειναι λιγο Βασιλη . . .

Οταν του λες βαλε 30 ευρω και ενω κανει οτι καθαριζει το παρμπριζ το ρεζερβουρ

γεμιζει ; ; ;

Και σου λεει ο υπαλληλος sygnomi mou ksefige . . .

Αντε πληρωνε 70 αρια αερα πατερα . . .

Κωνσταντίνος
18-06-10, 10:21
Αυτο ειναι λιγο Βασιλη . . .

Οταν του λες βαλε 30 ευρω και ενω κανει οτι καθαριζει το παρμπριζ το ρεζερβουρ

γεμιζει ; ; ;

Και σου λεει ο υπαλληλος sygnomi mou ksefige . . .

Αντε πληρωνε 70 αρια αερα πατερα . . .

Οχι δεν πληρώνεις 70άρια.
Τους λες "εγώ σου είπα 20 ¤ γιατί τόσα έχω μαζί μου. Δεν ξέρω τι θα κάνετε, βγάλτε την. Προβλημά σας".

Libanner
18-06-10, 10:21
Γενικά shell και bp δε πατάω ποτε ειδικά bp γιατι πουλάει πανάκριβα.
Τελευταία φορα που πηγα shell ήθελαν να μου πουλήσουν v power ταχα σε προσφορα με μια επιβάρυνση μετά στο ταμείο!Eγω απλα ηθελα να βάλω βενζινη και να φυγω.
Στο τέλος του λέω φερε και μια απόδειξη,μου λεει θα αφήσεις το αμαξι στην ακρη και θα πας στο ταμειο να σου δώσουν,αντι να τσακιστεί να την φέρει.Νευρίασα και παράτησα το αμαξι μπροστα στην αντλία επίτηδες να μη μπορει να δουλέψει και πηγα με το πάσο μου να πάρω την απόδειξη μου.
Δεν είναι υποχρεωμένοι να κόβουν αποδείξεις πλέον;Μήπως πληρώνουμε ενα τονο φόρο για να τον καρπώνεται ο κάθε απατεώνας στο τέλος;

oldcarskickass
18-06-10, 11:04
Αυτό που κάνω εγώ σε αυτή την περίπτωση ή στην περίπτωση που η << απλή απλή >> (πρέπει να το τονίσεις ΔΥΟ φορές) έχει τελειώσει, ζητάω από ΠΑΝΤΑ να μου βάλουν από την Vpower που έχουν, ένα ευρώ.

ΕΝΑ και μόνο ευρώ.

Και αν πάει παραπάνω (που είναι πλέον ΠΟΛΥ δύσκολο να ΜΗΝ πάει πάνω από ¤) δεν πληρώνω και λέω ΔΕΝ έχω, κάνε μου μήνυση.
Το έκανα από όταν είχε .7ανα λίτρο αλλά τώρα έχει ΑΚΟΜΑ περισσότερη πλάκα.

Και μετά πάω και μέσα για να πάρω τους πόντους.

Τσαμπουκά στον τσαμπουκά θέλει.

Αυτό να ξέρετε ΠΑΝΤΑ γίνεται βράδυ και όταν εφημερεύει κάποιο πρατήριο της SHELL.

BILL007
18-06-10, 12:20
στη συντριπτικη πλειοψηφια των πρατηριων της shell αυτο συμβαινει.
αν δεν τους τονισεις οτι θελεις απλη σου βαζουν v power.
η ολως τυχαιως δεν εχουν ποτε απλη...

Eγω βάζω απο shell συνέχεια...Δεν μου το έχουν κάνει αυτό,απλά πάντα μου προτείνουν τη V-Power...
Γι'αυτό πάντα τα λόγια μου είναι απλά... "Καλημέρα/Καλησπέρα Χ ευρώ απλή"

Ως τώρα δεν είχα κανένα παρατράγουδο με αυτή την τακτική...:original:thumb

:rally:

G_kaliteros
18-06-10, 12:30
poio palia pou douleua se shell venzinadiko (select) kiolas
mas legane na poulame mono v-power kai racinig apli katholou ean aspoume erxotan enas kai elege apli tote mono.. p.x papous na sou pei 20e tou vazeis racinig!! einai poli m@.....s
klevoun to kosmo egw p.x den to ekana afto panta kai me dioksane xaxaxaxaxa!
na to kserete lipon kai na fonazete dinata APLI..! kai den fteh to paidi ekso auto tou lene na kanei..


y.g den exo elinika sorry!!

johnnye46
18-06-10, 12:35
Γιλε μου Βασιλη μου το εχουν κανει 2-3 φορες στη σελ αλλα κ στη ΒΡ μου το εχουν κανει μια φορα , κανουν πως δεν ακουν κ απλα προωθουν την Vpower κ για να σε φανε στα λιτρα σαφως , γι αυτο την ξεκινησανε αλλωστε απο το 1.06 περιπου κ τωρα το εχουν κανει 1.60 στην καλυτερη ... το θεμα ειναι αυτο που λεει κ ο gyiama μας περνανε κ για μ@%$#** δλδ ... παντως αυτο με το "γεμισε το " το χω παθει κ ηθελα να του δωσω κατακεφαλο μετα ! :D

Driver M
18-06-10, 13:20
Eπειδή έχει τύχει 2-3 φορές το περιστατικό αυτό σε γνωστούς μου (στην αρχή πίστευα ότι είναι τυχαίο αλλά το έχω ακούσει από πάρα πολύ κόσμο και πλέον δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο) που ζήτησαν απλή και τους έβαλαν v power, πιστεύω ότι η λύση είναι πολύ απλή. Δε χρειάζεται να τονίζουμε 50 φορές ότι θέλουμε απλή, να πλακωνόμαστε με τους υπαλλήλους κοκ..πολύ απλά δεν ξαναπατάμε στη shell, τουλάχιστον αν θέλουμε απλή βενζίνη!

Τόσες εταιρείες υπάρχουν που και καλύτερες τιμές έχουν και καλύτερη (έστω αντίστοιχη) ποιότητα και δεν έχουν γραμμή να εξαπατούν τον πελάτη, όπως κάνει συστηματικά η shell. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να μην πάμε σ'αυτές..

autodream-nikos
18-06-10, 13:33
"Χτες στην shell επι της ανόδου της Κηφισίας στο ύψος του Νέου Ψυχικού μου συνέβη το εξής συνήθες περιστατικό για shell. Να τους πώ να μου βάλουν απλή αμόλυβδη και αυτοί να ακούσουν V-Power!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Το "λάθος" αυτό συμβαίνει κατα κόρων στα πρατήρια της shell (όχι σε όλα) οπότε ή η εν λόγω εταιρία εκτελεί ...
κοινωνικό έργο προσλαμβάνοντας "κωφούς" ή απλά προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Όταν είπα στον αλλοδαπό υπάλληλο ότι άλλο του είπα και άλλο έβαλε, αυτός με αγνόησε και όταν μίλησα με την υπάλληλο στο ταμείο μου είπε¨"τινα σου πω εγώ, βρες τα με το παιδί που έκανε το λάθος". Με έναν άνθρωπο δηλαδή που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και δε μιλάει καν ελληνικά καλά καλά, και απλά εκτελεί τις εντολές του μ... ελληναρά απαταιώνα. Σε αυτή τη χώρα κάποιοι δεν βάζουν μυαλό.
Παρακαλώ την προσοχή σας λοιπόν την επόμενη φορά που θα ανεφοδιαστείτε εκεί μην εξαπατηθείτε και εσείς.
Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.


Πηγη:Τρωκτικο

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τη shell Ασπροπυργου που ειναι επι της Εθνικης Αθηνων -Κορινθου στο ρευμα προς Αθηνα.

Christos 330
18-06-10, 13:34
Οχι δεν πληρώνεις 70άρια.
Τους λες "εγώ σου είπα 20 ¤ γιατί τόσα έχω μαζί μου. Δεν ξέρω τι θα κάνετε, βγάλτε την. Προβλημά σας".

Μαζι σου απλα . . .

Αντε να βγαλεις ακρη με τον tzipsi . . .

ZWMZ
18-06-10, 14:06
Eπειδή έχει τύχει 2-3 φορές το περιστατικό αυτό σε γνωστούς μου (στην αρχή πίστευα ότι είναι τυχαίο αλλά το έχω ακούσει από πάρα πολύ κόσμο και πλέον δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο) που ζήτησαν απλή και τους έβαλαν v power, πιστεύω ότι η λύση είναι πολύ απλή. Δε χρειάζεται να τονίζουμε 50 φορές ότι θέλουμε απλή, να πλακωνόμαστε με τους υπαλλήλους κοκ..πολύ απλά δεν ξαναπατάμε στη shell, τουλάχιστον αν θέλουμε απλή βενζίνη!

Τόσες εταιρείες υπάρχουν που και καλύτερες τιμές έχουν και καλύτερη (έστω αντίστοιχη) ποιότητα και δεν έχουν γραμμή να εξαπατούν τον πελάτη, όπως κάνει συστηματικά η shell. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να μην πάμε σ'αυτές..

Ετσι ειναι ρε παιδια.Δεν ειμαστε στο βουνο,στην ακρη του Θεου για να γινομαστε ερμαια του καθε απατεωνα.
Δεν με ικανοποιει το service,το προιον,το περιβαλλον,η φατσα του υπαλληλου
η' χιλια δυο αλλα πραγματα?παω παρακατω,στο τετραγωνο εχει δεκα βενζιναδικα.Κι αυτο πρεπει να το κανουμε σε ολα τα πραγματα κατα τη γνωμη μου.Αλοιμονο αν κατσω να καυγαδιζω καθε φορα για ενα τοσο απλο θεμα οσο ειναι το να βαλω βενζινη σε ενα αυτοκινητο.

gyiama
18-06-10, 14:30
το θεμα ξερετε ποιο ειναι?οπως γνωριζετε η αν θυμαστε καποιοι η shell και η bp σαν επισημες εταιριες δλδ πολυεθνικες εχουν αποχωρισει απο την αγορα της Ελλαδας εδω και 2 χρονια το λιγοτερο,αυτο για λογους οτι δεν συνεφερε τις εταιριες η Ελληνικη αγορα!!! ειχε βγει επισημη ανακοινωση και απ τις 2 εταιριες!!εδω πλεων λειτουργουν τα υποκαταστηματα με το brand απλα σαν μεταπωλητες (πολλα βενζιναδικα εχουν το σημα ειδικα της bp αλλα αν δειτε δεν το γραφουν πουθενα το ονομα BP απλα με αυτο τον τροπο τσιμπανε κοσμο!! οποτε ολο αυτο ειναι καθαρα ΕΛΛΗΝΙΚΗ πολιτικη(απατεωνια) να κοροιδευουν με αυτον τον τροπο τον κοσμο!!!πιστευετε οτι αν ηταν ακομα εδω οι πολυεθνικες και γινοταν μια τετοια καταγγελια θα ειχε ακομα ο βενζινας το πρατηριο του????εξαλλου αυτο συμβαινει τα τελευταια 2 χρονια!!!τυχαιο???????δεν νομιζω!!!!!!απλα δεν μπορει να τους ελεγξει κανενας!!εχουν παρει 2-3 τα ονοματα και σου λεει εδω Ελλαδα ειμαι εγω αντιπροσωπος της shell και της bp οποτε εγω παιρνω απ την εταιρια και απο κει και περα κανω οτι γουσταρω με τις πωλησεις!!!!!

strof
18-06-10, 14:33
Ετσι ειναι ρε παιδια.Δεν ειμαστε στο βουνο,στην ακρη του Θεου για να γινομαστε ερμαια του καθε απατεωνα.
Δεν με ικανοποιει το service,το προιον,το περιβαλλον,η φατσα του υπαλληλου
η' χιλια δυο αλλα πραγματα?παω παρακατω,στο τετραγωνο εχει δεκα βενζιναδικα.Κι αυτο πρεπει να το κανουμε σε ολα τα πραγματα κατα τη γνωμη μου.Αλοιμονο αν κατσω να καυγαδιζω καθε φορα για ενα τοσο απλο θεμα οσο ειναι το να βαλω βενζινη σε ενα αυτοκινητο.

Και εδώ, Μυτιλήνη, μια από τα ίδια. Και στο αυτοκίνητο- diesel vpower αντί για απλό- και στο μηχανάκι (innova 100αρι!) racing.
Επειδή όμως εδώ ο κόσμος είναι μικρός, μέχρι τώρα έχει μετρήσει 3 μυνήσεις από εξαπατημένους πελάτες.
Και επειδή εδώ είναι πιο κοντά στην 'άκρη του Θεού' που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω και εγώ θέλω να βάζω από αυτό το συγκεκριμένο πρατήριο που είναι το μόνο εταιρικό στο νησί (οπότε δεν έχω άλλη επιλογή), ΠΑΝΤΑ πηγαίνω, του λέω: 20 ευρώ (σκέτο) ή γεμισέ το (πάλι σκέτο) για το μηχανάκι. Αυτός τις περισσότερες φορές βάζει την vpower, βγάζω εγώ το κινητό, υπολογίζω τα λίτρα που έχει βάλει Χ την τιμή της απλής, του δίνω αυτά και φεύγω. Τις 2 πρώτες φορές αντέδρασε, τώρα όμως με έχει μάθει!
Οπότε εγώ κερδισμένος είμαι αφού βάζω την vpower στην τιμή της απλής!

nikos ///M
18-06-10, 15:04
σε αυτην τη ζωη τιποτα δεν ειναι τυχαιο!

z3 2.2
18-06-10, 15:08
Δεν ξαναβαζεις σε Shell....τελος.
Η καλυτερη τιμωρια του "επαγγελματια"...απλα δεν ξαναπας.;)

PANOS-E60
18-06-10, 19:16
Το ίδιο ακριβώς ψευτοκόλπο έγινε πρόσφατα στη shell της Λ. Αναπαύσεως στο Πάτημα Χαλανδρίου στο ρεύμα προς Γέρακα. Θύμα η γυναίκα μου ... :thumbsdown:

TOMIS
18-06-10, 19:25
Μπορεις βεβαια και να αρνηθεις να πληρωσεις αν εχεις χρονο για να τσακωνεσαι.....Εγω αυτο θα εκανα,δεν θα με πιατσει κοτσο κανενας κλεφτης Ελληνας,Πακιστανος,Ταλιμπα νεζος η οτιδηποτε..

E60_Arkadia
18-06-10, 23:18
Η λυση ειναι να ειμαστε ΠΑΝΤΑ προσεκτικοι και να κατεβαινουμε απ το αυτοκινητο ωστε να ειμαστε μπροστα και να αποτρεψουμε τον κουτοπονηρο βενζινα να κανει την μ@λ@κια,και το κυριοτερο να βλεπουμε απο πια αντλια παει να μας βαλει.Αυτοι εκει πονταρουν ,στην απροσεξια μας,γιατι να τους κανουμε την χαρη....

Fad3In
19-06-10, 19:42
Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.
Πηγη:Τρωκτικο
Τυχαιο οχι και εννοειται δεν ξαναπατας σε τετοιο καταστημα.
Ν.

ghost-rider
19-06-10, 22:11
Τωρα ξερω οτι δεν θα ακουστει ομορφο, αλλα εκεινη την ωρα κοιτας την τιμη της απλης, βλεπεις ποσα λιτρα σου εβαλε, και του δινεις το αντιστοιχο ποσο για απλη. Συγνωμη αλλα μη μας καβαλησουν κιολας..
Το ιδιο και οταν κλεβουν οι αντλιες τους. Ειχα παει να φουλαρω σε γνωστο βενζινα της πατρας και μου εβαλε μεσα στο e46 75 λιτρα. Αθεοφοβος. Πολυ απλα και ευγενικα του ειπα οτι το αυτοκινητο παιρνει το μεγιστο 63 λιτρα. Και γυριζει και μου λεει για τον σωληνα μεχρι την ταπα. Ποσο 12 λιτρα? Του σκαω στο χερι 50 και σηκωνομαι και φευγω. θελουν τραμπουκισμο κατι τετοιοι χαρακτηρες.
Ακουγεται ασχημο αλλα καποιοι το εχουν παρακανει.

Κωνσταντίνος
19-06-10, 22:19
Τωρα ξερω οτι δεν θα ακουστει ομορφο, αλλα εκεινη την ωρα κοιτας την τιμη της απλης, βλεπεις ποσα λιτρα σου εβαλε, και του δινεις το αντιστοιχο ποσο για απλη. Συγνωμη αλλα μη μας καβαλησουν κιολας..
Το ιδιο και οταν κλεβουν οι αντλιες τους. Ειχα παει να φουλαρω σε γνωστο βενζινα της πατρας και μου εβαλε μεσα στο e46 75 λιτρα. Αθεοφοβος. Πολυ απλα και ευγενικα του ειπα οτι το αυτοκινητο παιρνει το μεγιστο 63 λιτρα. Και γυριζει και μου λεει για τον σωληνα μεχρι την ταπα. Ποσο 12 λιτρα? Του σκαω στο χερι 50 και σηκωνομαι και φευγω. θελουν τραμπουκισμο κατι τετοιοι χαρακτηρες.
Ακουγεται ασχημο αλλα καποιοι το εχουν παρακανει.


Για πες με πμ το πρατήριο να έχουμε το νου μας εμεις εδώ (οι μινάρες)

Vasilis
19-06-10, 22:32
Για πες με πμ το πρατήριο να έχουμε το νου μας εμεις εδώ (οι μινάρες)

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:τοσα χρονια νομιζα οτι το μιναρας γραφεται με ''η''....απο τον Μηνά.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ghost-rider
19-06-10, 22:47
Για πες με πμ το πρατήριο να έχουμε το νου μας εμεις εδώ (οι μινάρες)

Κωνσταντινος, ελαβες?

Κωνσταντίνος
19-06-10, 23:18
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:τοσα χρονια νομιζα οτι το μιναρας γραφεται με ''η''....απο τον Μηνά.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Οχι Μπιλ. Με "ι" είναι.
Εχω την εντύπωση πως έχει Ιταλικές ρίζες. Θα το ψάξω.........:thumbsup::th_Laie_67-1:

Snoo
20-06-10, 11:22
και εμενα μου εχει τυχει αυτο!! με παρακαλεσε βενζινας ντε και καλα να γινω μελος στο shell club και αφου του ειπα βαριεμαι να παω μεσα μου εδωσε την αιτηση να παω σπιτι να την φτιαξω και την επομενη μερα να του την δοσω συμπληρωμενη! μου ειπε και ολας οτι η τιμη της v-power ειναι σωστη και πως αυτη πρεπει να βαζουμε γιατι ειναι πιο καθαρη απο την απλη εχουμε καλυτερη αποδοση κλπ φυσικα εβαλα την απλη! και δεν ξαναπατησα να του δοσω και την καρτα απλα πεταξα την αιτηση! το ξερετε πως τα βενζιναδικα shell βαζουν μια φορα την εβδομαδα μια μερα την τιμη της v-power στην ιδια τιμη της απλης?

fanisk
20-06-10, 11:52
Οχι Μπιλ. Με "ι" είναι.
Εχω την εντύπωση πως έχει Ιταλικές ρίζες. Θα το ψάξω.........:thumbsup::th_Laie_67-1:

Μαλλον απο το minare (shake).

the_stig
20-06-10, 13:03
Μαλλον απο το minare (shake).

Πάντως το λέγανε για τους Κολοκοτρωναίους για την κίνηση να γεμίσουν τα όπλα.
Εγώ έχω βάλει 2 φορές V-power στην τιμή της απλής και δεν είδα διαφορά στην κατανάλωση μέσα στην πόλη.

Dimzan
20-06-10, 14:53
Πηγα να την πατησω κι εγω ετσι προσφατα. Λεω στον πακιστανο γεμισε το και εβγαλε μανικα v-power racing. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως παντα κατεβαινω απ το αμαξι να δω οτι μηδενιζει η μανικα και οτι η τιμη συμφωνει με την ταμπελα . Οποτε ο πακης (που εντολες εκτελει ο δυσμοιρος) ξαναπηγε και εφερε τη σωστη μανικα. Αυτο εγινε σε shell στην ηρακλειου στο υψος του περισσου.

Σε αλλη shell που βαζω στην τατοιου στο ηρακλειο δεν εχει 100αρα οποτε παντα βαζουν την απλη που την εχει και φτηνη. Διοτι αλλιως εχει την racing με 1,7 νομιζω που το θεωρω μαζοχισμο...


Βασικα εχω την αισθηση πως σφιξαν τα λουρια τωρα που κοβουν αποδειξεις και εχουν μειωθει αφανταστα τα καθαρα τους κερδη οποτε ψαχνουν αλλες "λυσεις" .

Με δεδομενο λοιπον οτι οι περισσοτερες 100αρες εχουν διαφορα μονο στην τιμη και το ονομα οι βενζιναδες εχουν καθε λογο να τις προωθουν.

Εγω παντως μονο 2 φορες απο τις 10 καταλαβα διαφορα με την 100αρα κι αυτες τις εκανα για δοκιμη. Τωρα ουτε για δοκιμη δε βαζω 100αρα..

kplc16
20-06-10, 16:10
λοιπον φιλοι μου πραγματικα ενδιαφερουσες οι εμπειριες σας.

Μενω Καλαμαρια.Πριν απο δυο χρνια εβαζα BP Shell ωσπου ξυπνησα.
Στη περιοχη της καλαμαριας και οποιος θελει εχει πμ, ενα καιρο μου τα πριζαν:κυριε bmw εχετε καλυτερα να βαλετε power και ενα σωρο μακακιες. Τελος 300 και 700 μετρα απο την οικονομικη εφορια Καλαμαριας σε πρατηριο shell επεσα σε κουφους υπαλληλους. Και στις δυο περιπτωσεις ζητησα απο τους κουφους να σταματησουν τη μανικα μολις καταλαβα τι συμβαινει(και στισ δυο περιπτωσεις δε προλαβαν να βαλουν πανω απο 20lt). Πληρωσα οτι εγραφε η αντλια και δε ξαναπατησα.

Τι εννοω οταν λεω ξυπνησα. Στη Β.Ελλαδα η βενζινη ολων των πρατηριων ερχεται απο τα ΕΛ.ΠΕ. Εχω συμφοιτητες που δουλευουν στα ΕΛ.ΠΕ.. Γνωριζω και ιδιοκτητη βυτιου που προμηθευει βενζιναδικα και φουλαρει απο ΕΛΠΕ.

Απο το ιδιο καζανι ειναι ολες οι 95αρες(vpower & απλη ειναι ΟΛΟΙΔΙΕς)

Απο κοινο καζανι ειναι ολες οι 100αρες και ειναι οντως 100αρες.
Στη 100αρα ομως η καθε εταιρεια βαζει νομιμα τα δικα ΤΗς προσθετα.

Και το καθε πρατηριο εχει τη δικια του νοθεια και μεθοδο κλ...ης πλην ελαχιστων εξαιρεσεων

stratos
20-06-10, 16:34
Πηγα να την πατησω κι εγω ετσι προσφατα. Λεω στον πακιστανο γεμισε το και εβγαλε μανικα v-power racing. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως παντα κατεβαινω απ το αμαξι να δω οτι μηδενιζει η μανικα και οτι η τιμη συμφωνει με την ταμπελα . Οποτε ο πακης (που εντολες εκτελει ο δυσμοιρος) ξαναπηγε και εφερε τη σωστη μανικα. Αυτο εγινε σε shell στην ηρακλειου στο υψος του περισσου.

Σε αλλη shell που βαζω στην τατοιου στο ηρακλειο δεν εχει 100αρα οποτε παντα βαζουν την απλη που την εχει και φτηνη. Διοτι αλλιως εχει την racing με 1,7 νομιζω που το θεωρω μαζοχισμο...


Βασικα εχω την αισθηση πως σφιξαν τα λουρια τωρα που κοβουν αποδειξεις και εχουν μειωθει αφανταστα τα καθαρα τους κερδη οποτε ψαχνουν αλλες "λυσεις" .

Με δεδομενο λοιπον οτι οι περισσοτερες 100αρες εχουν διαφορα μονο στην τιμη και το ονομα οι βενζιναδες εχουν καθε λογο να τις προωθουν.

Εγω παντως μονο 2 φορες απο τις 10 καταλαβα διαφορα με την 100αρα κι αυτες τις εκανα για δοκιμη. Τωρα ουτε για δοκιμη δε βαζω 100αρα..

Η 100άρα της Shell είναι η μόνη που τέλος παντώςν μου δεν βαράει knocks το αυτοκίνητο ή είναι λιγότερο απο 1 μοίρα. Με την 100άρα της BP δυστηχώς βαράει συχνά πυκνά 4-5 μοίρες.

Επίσης, η υπερυψηλή τιμής της με κρατάει μακριά, εκτός αν πετύχεις την μέρα που την πουλάνε στην τιμή της απλής που λέει και ο Snoo

kplc16
20-06-10, 17:09
λοιπον φιλοι μου πραγματικα ενδιαφερουσες οι εμπειριες σας.

Μενω Καλαμαρια.Πριν απο δυο χρνια εβαζα BP Shell ωσπου ξυπνησα.
Στη περιοχη της καλαμαριας και οποιος θελει εχει πμ, ενα καιρο μου τα πριζαν:κυριε bmw εχετε καλυτερα να βαλετε power και ενα σωρο μακακιες. Τελος 300 και 700 μετρα απο την οικονομικη εφορια Καλαμαριας σε πρατηριο shell επεσα σε κουφους υπαλληλους. Και στις δυο περιπτωσεις ζητησα απο τους κουφους να σταματησουν τη μανικα μολις καταλαβα τι συμβαινει(και στισ δυο περιπτωσεις δε προλαβαν να βαλουν πανω απο 20lt). Πληρωσα οτι εγραφε η αντλια και δε ξαναπατησα.

Τι εννοω οταν λεω ξυπνησα. Στη Β.Ελλαδα η βενζινη ολων των πρατηριων ερχεται απο τα ΕΛ.ΠΕ. Εχω συμφοιτητες που δουλευουν στα ΕΛ.ΠΕ.. Γνωριζω και ιδιοκτητη βυτιου που προμηθευει βενζιναδικα και φουλαρει απο ΕΛΠΕ.

Απο το ιδιο καζανι ειναι ολες οι 95αρες(vpower & απλη ειναι ΟΛΟΙΔΙΕς)

Απο κοινο καζανι ειναι ολες οι 100αρες και ειναι οντως 100αρες.
Στη 100αρα ομως η καθε εταιρεια βαζει νομιμα τα δικα ΤΗς προσθετα.

Και το καθε πρατηριο εχει τη δικια του νοθεια και μεθοδο κλ...ης πλην ελαχιστων εξαιρεσεων

το καθε ειναι υπερβολη.Ας το διορθωσουν οι διαχειριστες. Εννοουσα αρκετα ως πολλα πρατηρια.

επισης αν ξερει καποιος κι εφοσον δεν ειναι off topic ας μας ενημερωσει για το τι συμβαινει στη Ν.Ελλαδα με τη ποιοτητα και καθαροτητα των καυσιμων

Dimzan
20-06-10, 17:30
Η 100άρα της Shell είναι η μόνη που τέλος παντώςν μου δεν βαράει knocks το αυτοκίνητο ή είναι λιγότερο απο 1 μοίρα. Με την 100άρα της BP δυστηχώς βαράει συχνά πυκνά 4-5 μοίρες.

Επίσης, η υπερυψηλή τιμής της με κρατάει μακριά, εκτός αν πετύχεις την μέρα που την πουλάνε στην τιμή της απλής που λέει και ο Snoo


Δεν εχω κρατησει στατιστικα απο τις 100αρες που εχω βαλει κατα καιρους ωστε να σε φωτισω. Παλια ομως εβαζα εκο και ελλιν γενικως αρα και τετοια 100αρα θα ειχα βαλει.

Επισης ανακαλυψα πως ο κινητηρας μου ειτε βαλω 100αρα (δηθεν) ειτε 95(δηθεν) λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο οταν ειναι κρυος. Νομιζα οτι ακουγα πυρακια αλλα καμια σχεση. Αφου τα αμαξια εχουν knock sensor πλεον και κανει καλα τη δουλεια του, το κερδος απο τα παραπανω οκτανια ειναι δυσαναλογο του κοστους.

Επισης το κερδος του κρυου αερα σε σχεση με το ζεστο εινια εμφανες τουλαχιστο στο δικο μου αμαξι. Αρα η 100αρα τη μερα δεν φτανει τις νυχστερινες επιδοσεις με 95αρα, ειδιακ τωρα που βαραμε και 40αρια στην αθηνα.

Τελος δεν εχω δα και κανα αμαξι που διεκδικει δαφνες επιδοσεων και δεν το κηνυγαω. Αν ειχα κι εγω κανα καλο σαν το δικο σου, ναι θα το εψαχνα, και κατα τη γνωμη μου καλα κανεις. Παλαιοτερα που ειχα μπει σε καποιο impreza ο τυπος μου ειχε πει πως απο τις μοιρες του αβανς ο παραλληλος που ειχε βαλει εβρισκε με προσομοιωση τα οκτανια της βενζινης. Οταν τον ρωτησα ποσο ειναι οι βενζινες μας μου απαντησε αστο καλυτερα...

Παρολα αυτα πειτε μου κι εμενα ποτε ειναι η τιμη της 100αρας στην τιμη της απλης μπας και το δοκιμασω κι εγω. Προτιθεμαι να κανω και τεστ με παρομοιες συνθηκες βαρους-θερμοκρασιας κλπ κλπ να δω αν οντως αξιζει.


[offtopic end/] :D

strof
20-06-10, 17:42
σας εχει κανει κανενας βενζινας το 'τεστ' για να σας αποδειξει την καθαροτητα απο νερο της βενζινης του? Εγω οταν πηρα το αυτοκινητο ειχα παει στον υπευθυνο της εδω shell (εταιρικο) και του ειπα πως θα βαζω πετρελαιο μονο απο αυτον και αν παθει κατι το αυτοκινητο λογω κακης ποιοτητας καυσιμου θα του ζητουσα να μου πληρωσει την ζημια (ειπαμε,εδω ο κοσμος ειναι μικρος κ ολοι γνωριζονται με ολους). Τον ρωτησα αν δεχεται την παραπανω προταση μου και αυτος οχι μονο δεχτηκε,αλλα για να με πεισει για την ποιοτητα του προιοντος του, πηρε μια βεργα και εβαλε στην ακρη της μια αλοιφη λευκου χρωματος.ανοιξε την δεξαμενη του πετρελαιου και την εβαλε μεσα. Την εβγαλε βρεγμενη με πετρελαιο και την αλοιφη ακομα ασπρη.μετα με πηγε σε μια βρυση και μου ειπε βρεξε τα χερια σου και πετα μερικες σταγονες νερο πανω στην ακρη,εκει που ηταν η αλοιφη. Με το που εριξα λιγο νερο η αλοιφη εγινε ροζ προς κοκκινο!ειδες μου λεει,ιχνος νερου δεν εχει η δεξαμενη! (βεβαια μετα του εξηγησα πως δεν με νοιαζει τοσο το νερο αφου εχω υδατοπαγινα,αλλα ηυψηλη περιεκτηκοτητα σε θειο ειναι αυτη που προκαλει τις ζημιες) για την βενζινη ομως νομιζω ειναι πολυ καλο τεστ!

Dimzan
20-06-10, 18:04
το νερο εχει αλλο ειδικο βαρος και ειναι δυσκολο να αναμιχθει με το πετρελαιο. Οταν δηλαδη το μιγμα των υγρων βρισκεται σε ηρεμια το νερο παει κατω και το πετρελαιο-βενζινη πανω.

ο βενζινας σου λοιπον βουτηξε σε μια ηρεμη δεξαμενη που και νερο να ειχε θα ηταν κατω.. ;)

κοιτα κατω κατω που εχει πινακα με ειδικο βαρος https://1tee-amaliad.ilei.sch.gr/texniki_ajenda.htm


αν παλι καταφερει να περασει στο ντεποζιτο σου νερο τοτε η νεροπαγιδα θα κανει τη δουλεια της. αν παλι εισαι και τακτικος και την ελεγχεις συχνα τοτε δεν τιθεται θεμα νοθειας με νερο.

strof
20-06-10, 18:16
το νερο εχει αλλο ειδικο βαρος και ειναι δυσκολο να αναμιχθει με το πετρελαιο. Οταν δηλαδη το μιγμα των υγρων βρισκεται σε ηρεμια το νερο παει κατω και το πετρελαιο-βενζινη πανω.

ο βενζινας σου λοιπον βουτηξε σε μια ηρεμη δεξαμενη που και νερο να ειχε θα ηταν κατω.. ;)

κοιτα κατω κατω που εχει πινακα με ειδικο βαρος https://1tee-amaliad.ilei.sch.gr/texniki_ajenda.htm


αν παλι καταφερει να περασει στο ντεποζιτο σου νερο τοτε η νεροπαγιδα θα κανει τη δουλεια της. αν παλι εισαι και τακτικος και την ελεγχεις συχνα τοτε δεν τιθεται θεμα νοθειας με νερο.

θυμαμαι πως η βεργα χτυπησε στο πατο και μπηκε σχεδον ολη μεσα.αλλα οπως και να εχει δεν εδωσα και πολυ σημασια.αν παρω τα μπεκ η την αντλια στα χερια,ξερω πως θα χρησιμοποιησω την βεργα!(κι αυτος το ξερει!) την υδατοπαγιδα πως ακριβως την ελεγχω κ που βρισκεται?

strof
22-06-10, 08:01
το έχουν ξεφτιλήσει τελείως! (https://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_4514.html)

bomberman 3.28
26-06-10, 13:45
παντου ειναι το ιδιο τροπαρι και θεσ/νικη το ιδιο κανουν!!!του λες απλη σου βαζει v power πληρωνεις με τιμη απλης και αντε γεια!!!!μονο ετσι θα βαλουν μυαλο!!!

ή καλείς την αστυνομία εκείνη την στιγμή..... να δεις πως δέχονται να πληρωθούν στην τιμή της απλής...

E46 POWER
03-07-10, 01:14
οοοχι..τωρα αρχισανε το καινουριο(?) παω εχθες στην Ηλια Ηλιου απεναντι εχει και ενα εκο μπαινω μεσα καθοτι πιο φθηνος απο εκο και του λεω να βαλει 30 ευρω απλη και μου λεει ο νεος ξερετε μας εχει τελιωσει η απλη να βαλω ν power που ειναι και πιο καλη? του απαντησα απλα: καληνυχτα. 1η και εφυγα..τελικα εβαλα στην χαμοστερνας σε αλλο εκο που ηταν και πιο φθηνο απο τα αλλα δυο!!!

stratos
04-07-10, 06:29
Δεν εχω κρατησει στατιστικα απο τις 100αρες που εχω βαλει κατα καιρους ωστε να σε φωτισω. Παλια ομως εβαζα εκο και ελλιν γενικως αρα και τετοια 100αρα θα ειχα βαλει.

Επισης ανακαλυψα πως ο κινητηρας μου ειτε βαλω 100αρα (δηθεν) ειτε 95(δηθεν) λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο οταν ειναι κρυος. Νομιζα οτι ακουγα πυρακια αλλα καμια σχεση. Αφου τα αμαξια εχουν knock sensor πλεον και κανει καλα τη δουλεια του, το κερδος απο τα παραπανω οκτανια ειναι δυσαναλογο του κοστους.

Επισης το κερδος του κρυου αερα σε σχεση με το ζεστο εινια εμφανες τουλαχιστο στο δικο μου αμαξι. Αρα η 100αρα τη μερα δεν φτανει τις νυχστερινες επιδοσεις με 95αρα, ειδιακ τωρα που βαραμε και 40αρια στην αθηνα.

Τελος δεν εχω δα και κανα αμαξι που διεκδικει δαφνες επιδοσεων και δεν το κηνυγαω. Αν ειχα κι εγω κανα καλο σαν το δικο σου, ναι θα το εψαχνα, και κατα τη γνωμη μου καλα κανεις. Παλαιοτερα που ειχα μπει σε καποιο impreza ο τυπος μου ειχε πει πως απο τις μοιρες του αβανς ο παραλληλος που ειχε βαλει εβρισκε με προσομοιωση τα οκτανια της βενζινης. Οταν τον ρωτησα ποσο ειναι οι βενζινες μας μου απαντησε αστο καλυτερα...

Παρολα αυτα πειτε μου κι εμενα ποτε ειναι η τιμη της 100αρας στην τιμη της απλης μπας και το δοκιμασω κι εγω. Προτιθεμαι να κανω και τεστ με παρομοιες συνθηκες βαρους-θερμοκρασιας κλπ κλπ να δω αν οντως αξιζει.


[offtopic end/] :D

Στον παράλληλο εγκέφαλο έχει μια παράμετρο που σε φούλ πάτημα κατεβάζει το αβάνς μόνο του. Στο 100 κάνει πλήρη διόρθωση και στο 0 δεν κάνει καθόλου. Στην Avin της γειτονιάς μου που βάζω πάει σταθερά στο 40 με 45 ενώ με v-power της Αττιής οδού πάει στο 0 έως το 10 που είναι φυσικά ότι καλήτερο για μένα. Την βενζίνη την ψάχνω, αλλά ας μην μας πιάνουν και κορόιδα μερικοί

patriNOS
04-07-10, 22:52
"Χτες στην shell επι της ανόδου της Κηφισίας στο ύψος του Νέου Ψυχικού μου συνέβη το εξής συνήθες περιστατικό για shell. Να τους πώ να μου βάλουν απλή αμόλυβδη και αυτοί να ακούσουν V-Power!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Το "λάθος" αυτό συμβαίνει κατα κόρων στα πρατήρια της shell (όχι σε όλα) οπότε ή η εν λόγω εταιρία εκτελεί ...
κοινωνικό έργο προσλαμβάνοντας "κωφούς" ή απλά προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Όταν είπα στον αλλοδαπό υπάλληλο ότι άλλο του είπα και άλλο έβαλε, αυτός με αγνόησε και όταν μίλησα με την υπάλληλο στο ταμείο μου είπε¨"τινα σου πω εγώ, βρες τα με το παιδί που έκανε το λάθος". Με έναν άνθρωπο δηλαδή που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και δε μιλάει καν ελληνικά καλά καλά, και απλά εκτελεί τις εντολές του μ... ελληναρά απαταιώνα. Σε αυτή τη χώρα κάποιοι δεν βάζουν μυαλό.
Παρακαλώ την προσοχή σας λοιπόν την επόμενη φορά που θα ανεφοδιαστείτε εκεί μην εξαπατηθείτε και εσείς.
Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.


Πηγη:Τρωκτικο

μου ειχε τυχει το περιστατικο 4 φορες συνεχομενα στο shell που βαζω και δεν ξαναεγινε απο την μερα που εκανα το εξης. παω κι λεω 80 ευρω απλη. ο υπαλληλος μου βαζει V-power και μολις τον βλεπω του λεω να σταματησει. αυτος μου λεει γιατι και συνεχιζει.του λεω παλι να σταματησει και να βγαλει την βενζινη που εχει ηδη βαλει απο το ρεζερβουαρ μου γιατι αρνουμε να την πληρωσω.το αποτελεσμα ηταν να μου εχει ηδη βαλει καπου στα 8 κατι ευρω και να μου πει οτι ειναι αδυνατο αυτο. του λεω οκ δεν την πληρωνω. κλεινω την ταπα μου και φευγω.την επομενη μερα πηγα παλι και ο υπαλληλος μου εβαλε απλη απο μονος του... τους χρειαζετε κατι τετοιο γιατι μας κοροιδευουν μες τα μουτρα μας οτι δηθεν δεν ακουσαν και τα σχετικα υποτιμωντας την νοημοσυνη μας.

nikos1400
04-07-10, 23:25
Απλο ειναι.
Ή απλως δεν πας σε Σελλ, ή κανεις αυτο που εκανε ο φιλος patriNOS.
Ή και τα δυο!

BladeGT
06-07-10, 01:02
ρε παιδια τι αμαξια εχουν knock sensor και ειπατε οτι χτυπησε μερικες φορες... πως χτυπαει δηλαδη? εχει λαμπακι ? :S να το ξερω πως ειναι γιατι σιγουρα η Ε36 μου δεν θα χει αλλα η Ε90 πρεπει να το χει...

stratos
06-07-10, 02:55
Δεν μπορείς να το δείς έτσι απλά, ίσως με διαγνωστικό αν και δεν νομίζω. Εγώ έχω παράλληλο εγκέφαλο και μπορώ να τα βλέπω απο εκεί μέσω αναλιού που καταγράφει το αβάνς

katsaraios
06-07-10, 06:45
Πηγα να την πατησω κι εγω ετσι προσφατα. Λεω στον πακιστανο γεμισε το και εβγαλε μανικα v-power racing. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως παντα κατεβαινω απ το αμαξι να δω οτι μηδενιζει η μανικα και οτι η τιμη συμφωνει με την ταμπελα . Οποτε ο πακης (που εντολες εκτελει ο δυσμοιρος) ξαναπηγε και εφερε τη σωστη μανικα. Αυτο εγινε σε shell στην ηρακλειου στο υψος του περισσου.

Σε αλλη shell που βαζω στην τατοιου στο ηρακλειο δεν εχει 100αρα οποτε παντα βαζουν την απλη που την εχει και φτηνη. Διοτι αλλιως εχει την racing με 1,7 νομιζω που το θεωρω μαζοχισμο...


Βασικα εχω την αισθηση πως σφιξαν τα λουρια τωρα που κοβουν αποδειξεις και εχουν μειωθει αφανταστα τα καθαρα τους κερδη οποτε ψαχνουν αλλες "λυσεις" .

Με δεδομενο λοιπον οτι οι περισσοτερες 100αρες εχουν διαφορα μονο στην τιμη και το ονομα οι βενζιναδες εχουν καθε λογο να τις προωθουν.

Εγω παντως μονο 2 φορες απο τις 10 καταλαβα διαφορα με την 100αρα κι αυτες τις εκανα για δοκιμη. Τωρα ουτε για δοκιμη δε βαζω 100αρα..
Αυτος ο μουλ@@@ ο Πακιστανος προχθες μου λεει,"κυριε ντεν εχουμε απλη,περιμενουμε παραλαβη" μιλαμε για 7 το απογευμα ,του λεω βαλε κατουρο μεσα και δεν καταλαβε...τελικα εφυγα για Γαλατσι σε σελ παλι και βαλανε απλη.

Dimzan
06-07-10, 09:02
Αυτος ο μουλ@@@ ο Πακιστανος προχθες μου λεει,"κυριε ντεν εχουμε απλη,περιμενουμε παραλαβη" μιλαμε για 7 το απογευμα ,του λεω βαλε κατουρο μεσα και δεν καταλαβε...τελικα εφυγα για Γαλατσι σε σελ παλι και βαλανε απλη.

μου εχει τυχει μια φορα να τους εχουν αδειασει οι αντλιες. Αλλα δεν εχουν 100αρα εκει. Εχουν μονο v-power εκει, με αστρονομικη τιμη καπου 1,75 που δε βαζει κανει. Τι να σου πω, εγω εκει βαζω μονιμως πλεον και δεν εχω προβλημα

konstantinaM3
06-07-10, 19:11
εμενα η shell με εχει απαφτοσει στα μυνηματα για να παω λεει να βαλω v power συγκεκριμενες μερες με εχει απαφτοσει!

Vasilis
22-07-10, 18:46
"Σε συγκεκριμένο πρατήριο καυσίμων στην περιοχή της Μεταμόρφωσης το οποίο φαίνεται να έχει και αρκετά καλές τιμές στα καύσιμα έχω την βεβαιότητα πλέον ότι γίνεται συστηματικά κλοπή στην ποσότητα των καυσίμων. Το αυτοκίνητο μου έχει με βάση τα στοιχεία...


του κατασκευαστή 40 λίτρα ντεπόζιτο και πάντα όταν γεμίζω με αναμμένο λαμπάκι από αυτό το πρατήριο μου βάζουν από 38 (μόλις έχει ανάψει το λαμπάκι) μεχρι και 42 (τελείως άδειο) λίτρα. Δεν είχα δώσει σημασία μέχρι πριν δυο βδομάδες που γέμισα σε άλλο πρατήριο, με τελείως άδειο ντεπόζιτο (τουλάχ! ιστον 40 χμ με λαμπάκι) και έβαλα 38 λίτρα προκαλώντας έκπληξη μάλιστα τον υπάλληλο του βενζινάδικου που είχε το ίδιο αμάξι το οποίο όπως ο ίδιος μου είπε γεμίζει με 40! Για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου πήγα πάλι χτες και γέμισα στο ίδιο πρατήριο στην Μεταμόρφωση αμέσως μόλις άναψε το λαμπάκι και έβαλα 38 λίτρα, πράγμα θεωρητικά αδύνατο αφού όταν ανάβει το λαμπάκι έχει περίπου 5 λίτρα συν 38 ίσον 43 λίτρα που απλά δεν χωράνε."



Εχει κ συνεχεια το πραγμα....... (https://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_3626.html)


Πηγη:τρωκτικο

individual
22-07-10, 19:28
το ιδιο πραγμα συμβαινει και στο ντιζελ.....
οσες φορες εχω παει σε shell παντα με προτεινουν το DIESEL EXTRA αντι για το απλο DIESEL........και φυσικα παντα με το ''ακραδαντο'' επειχηρημα......
''ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ......BMW ΕΧΕΙΣ......ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΛΟ DIESEL?????....
ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ......ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ!!!!!! ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΥΣΙΜΟ Α΄ΕΘΝΙΚΗ!!!!

Thomelef
22-07-10, 20:43
το πιο ωραίο είναι στα όλυμπους πλάζα έξω απο την κατερίνη που μόνο που δεν κλαίνε
για να σου κάνουν αλλαγή λαδιών. την προπερασμένη εβδομάδα που γυρνούσα απο
λάρισα, σταματάω για ανεφοδιασμό.
υπάλληλος...να κάνουμε έναν έλεγχο στα λάδια???
εγώ... και δεν κάνεις???είπα να σπάσω και λίγη πλάκα.
υπάλληλος... εεεεεε είστε πιο κάτω απο την μέση, αφού το σκούπισε με κίνηση νίντζα.
εγώ...σοβαρά??????????????????
υπάλληλος...ναι καλύτερα να του τα αλλάξουμε.
εγώ...και τι λάδια παίρνει??? εγώ δεν ξέρω. μήπως ξέρεις εσύ???
υπάλληλος...φυσικά φούλ συνθετικά 5-35.
εγώ είσαι σίγουρος, ήηηηηηη θα πάθουμε καμιά ζημιά???
υπάλληλος...σας παρακαλώ κύριε τη δουλειά μας δεν ξέρουμε???
εκεί τα πείρα και του λέω. λοιπόν εδώ μπροστά μου ξανατσέκαρε τα λάδια, να
δούμε πρώτα οτι λείπει(δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω απο μόνος μου έλεγχο την
ώρα που σταμάτησα για καφέ πρίν μπώ στο βενζινάδικο και τα άδια ήταν φούλ), και
μετά μιλάμε και για το νούμερο του λαδιού που θές να βάλεις.
υπάλληλος...μισό λεπτό να σας φέρω την τσάντα δώρο που έχετε για το γέμισμα και μετά μου λέτε τι θέλετε.
φυσικά δεν το συνέχισα άλλο μιάς και είχαν είδη γίνει ρόμπα σε τέσσερα πέντε αυτοκίνητα που γέμιζαν βενζίνη.
δεύτερη φορά που κάνω ιστορία σε αυτό το βενζινάδικο...

PANOS-E60
12-09-10, 20:38
Και φυσικά οι συνήθεις ύποπτοι της κερδοσκοπίας ήταν πιστοί στο ραντεβού τους και απόψε με την ταλαιπωρία όλων ημών των απλών καταναλωτών ... Τα γνωστά πρατήρια shell των βορείων προαστίων ξέμειναν νωρίς - νωρίς το απόγευμα από απλή αμόλυβδη ... Ο κόσμος που ήταν ήδη πάνω από 1 ώρα στην ουρά, μόλις έφτανε μπροστά στην αντλία έβλεπε το χειρόγραφο του απατεώνα " ΑΜΟΛΙΒΔΗ ΤΕΛΟΣ - ΜΟΝΟ ΡΑΣΙΝΚ ΕΧΕΙ " και του ερχοταν ο ουρανός σφοντύλι. 1,859 e/lt ζήταγε ο αδιόρθωτος από τον κοσμάκη που αύριο θα βγεί γιά το μεροκάματο ... όσοι είναι τυχεροί δηλαδή και κάνουν ακόμα κανένα ...

Τίποτα δεν θα αλλάξει σε τούτη τη χώρα παιδιά ! Ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του αλλουνού ... αυτό είναι το πατροπαράδοτο αμάρτημα της φυλής μας, αυτό θα μας στείλει στον αγύριστο σαν χώρα, τελικά ...

Driver M
12-09-10, 21:42
Και φυσικά οι συνήθεις ύποπτοι της κερδοσκοπίας ήταν πιστοί στο ραντεβού τους και απόψε με την ταλαιπωρία όλων ημών των απλών καταναλωτών ... Τα γνωστά πρατήρια shell των βορείων προαστίων ξέμειναν νωρίς - νωρίς το απόγευμα από απλή αμόλυβδη ... Ο κόσμος που ήταν ήδη πάνω από 1 ώρα στην ουρά, μόλις έφτανε μπροστά στην αντλία έβλεπε το χειρόγραφο του απατεώνα " ΑΜΟΛΙΒΔΗ ΤΕΛΟΣ - ΜΟΝΟ ΡΑΣΙΝΚ ΕΧΕΙ " και του ερχοταν ο ουρανός σφοντύλι. 1,859 e/lt ζήταγε ο αδιόρθωτος από τον κοσμάκη που αύριο θα βγεί γιά το μεροκάματο ... όσοι είναι τυχεροί δηλαδή και κάνουν ακόμα κανένα ...

Τίποτα δεν θα αλλάξει σε τούτη τη χώρα παιδιά ! Ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του αλλουνού ... αυτό είναι το πατροπαράδοτο αμάρτημα της φυλής μας, αυτό θα μας στείλει στον αγύριστο σαν χώρα, τελικά ...

Πάνο, αν ήμασταν και εμείς όμως ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι καταναλωτές, υπό νορμάλ συνθήκες σε κάτι τέτοιους αετονύχηδες δεν θα έπρεπε να πατάμε ποτέ. Όχι μόλις τελειώσει η απεργία και επανέλθουν οι τιμές, όλα μέλι γάλα και ξανά μόλις αρχίσουν τα δύσκολα να καταρριόμαστε. Εννοείται φυσικά πως αυτό δεν το λέω για'σένα αλλά γενικά.

Εγώ τιμάω τους επαγγελματίες που με σέβονται και όχι αυτούς που βρίσκουν με το παραμικρό ευκαιρία να κάνουν υπέρογκες αυξήσεις, που βάζουν βενζίνη με σούπερ ουάου εξελιγμένα πρόσθετα (και αρκετά λεπτά διαφορά) τη στιγμή που τους ζητάω απλή και με την πρώτη ευκαιρία λένε ότι ξεμείνανε για να αγοράσουμε τις σούπερ των 1,80+ ευρώ.
Η ΕΚΟ στη γειτονιά μου ήταν μέχρι το μεσημέρι ανοιχτή και είχε την τιμή ακριβώς όσο την είχε και τον υπόλοιπο καιρό. Γι'αυτό και συνεχίζω να βάζω εκεί βενζίνη και ας είναι 1,5 λεπτό πιο ακριβή από τον άλλο της shell που με το παραμικρό κοπανάει τιμές και κάνει κόλπα βάζοντας v power ενώ του ζητάς απλή.

Αλλά ο Έλληνας δυστυχώς, με το που περάσει η μπόρα, ξεχνάει πολύ εύκολα και έτσι κάτι τέτοιοι "επαγγελματίες" συνεχίζουν να πλουτίζουν και να εκμεταλλεύονται καταστάσεις.

PANOS-E60
12-09-10, 22:26
Πάνο, αν ήμασταν και εμείς όμως ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι καταναλωτές, υπό νορμάλ συνθήκες σε κάτι τέτοιους αετονύχηδες δεν θα έπρεπε να πατάμε ποτέ. Όχι μόλις τελειώσει η απεργία και επανέλθουν οι τιμές, όλα μέλι γάλα και ξανά μόλις αρχίσουν τα δύσκολα να καταρριόμαστε. Εννοείται φυσικά πως αυτό δεν το λέω για'σένα αλλά γενικά.

Εγώ τιμάω τους επαγγελματίες που με σέβονται και όχι αυτούς που βρίσκουν με το παραμικρό ευκαιρία να κάνουν υπέρογκες αυξήσεις, που βάζουν βενζίνη με σούπερ ουάου εξελιγμένα πρόσθετα (και αρκετά λεπτά διαφορά) τη στιγμή που τους ζητάω απλή και με την πρώτη ευκαιρία λένε ότι ξεμείνανε για να αγοράσουμε τις σούπερ των 1,80+ ευρώ.
Η ΕΚΟ στη γειτονιά μου ήταν μέχρι το μεσημέρι ανοιχτή και είχε την τιμή ακριβώς όσο την είχε και τον υπόλοιπο καιρό. Γι'αυτό και συνεχίζω να βάζω εκεί βενζίνη και ας είναι 1,5 λεπτό πιο ακριβή από τον άλλο της shell που με το παραμικρό κοπανάει τιμές και κάνει κόλπα βάζοντας v power ενώ του ζητάς απλή.

Αλλά ο Έλληνας δυστυχώς, με το που περάσει η μπόρα, ξεχνάει πολύ εύκολα και έτσι κάτι τέτοιοι "επαγγελματίες" συνεχίζουν να πλουτίζουν και να εκμεταλλεύονται καταστάσεις.

Αρη το ίδιο κάνω και εγώ. Εχω βρει καλό επαγγελματία στην γειτονια μου και τον εμπιστεύομαι και εκείνος τιμά αυτή την εμπιστοσύνη. Ετυχε όμως απόψε κάτι έκτακτο και γύρισα κάμποσους στην περιοχή και δυστυχώς είδα τα ίδια σημεία και τέρατα που έχουμε ξαναδεί σε ανάλογες περιστάσεις (απεργίες κλπ). Ημουνα με τη μηχανη και δεν ταλαιπωρήθηκα, πολύς κόσμος όπως δεν είχε άλλη επιλογή από την ουρά και το "καπέλο", δυστυχώς ... Οσο γιά τη λήθη, δυστυχώς και αυτό είναι κακό ιδίωμα του λαού αυτού ...