PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Επιλογες αναρτησης-ελατηριων χαμηλωματος



aggelosmk2
18-06-10, 00:56
Καλησπερα στο φορουμ thumb !

Ειμαι σε φαση να χαμηλωσω το αμαξι αμεσα αλλα λογω καποιας σχετικης ελλειψης χρηματων λεω να προβω μονο σε αλλαγη ελατηριων για την ωρα και αργοτερα αλλαζω και αμορτισερ.
Να σημειωσω οτι φοραω Bilstein sport και οχι sprint.

Oi αποριες μου:

1) Σαν ελατηριο εχω αποφασισει κατα καποιο τροπο να παω σε eibach μιας και ειναι λιγο πιο μαλακο απο το H&R
Τα ελατηρια βγαινουν σε 30/30 χαμηλωμα και 50/30 .

α)Υπαρχει καποιος που τα φοραει να μου πει τις εντυπωσεις του ?

β)Εμφανισιακα προτιμω το look 50/30 :tt1: αλλα απο την αλλη η ανησυχια μου εγγυται στο οτι με 5ποντους χαμηλωμα ποσο θα δουλευει η αναρτηση :think: :think: ?Μην χοροπηδαει σα Peugeot rallye .
θα χω προβλημα μες στην Αθηνα αραγε?
γ)Υπαρχει καποιο αλλο ελατηριο αντιστοιχα καλο του eibach και σχετικα μαλακο π.χ apex ?

2) Εχει δοκιμασει καποιος αναρτηση Fk στο bimmer του ? Σε golf π.χ εχω δει οτι δουλευουν πολυ καλα κ εχουν κ αντοχη στο χρονο .

Ευχαριστω πολυ :thnx:

kloukakis
18-06-10, 01:14
Φίλτατε Αγγελε το 50/30 θα σου δώσει πολύ καλύτερη συμπεριφορά καθώς το τιμόνι θα ακούει πιο άμεσα τις εντολές σου. Το οχημα θα γίνει πιο απόλυτο σε όλους τους τομείς, ενω θα μπορείς να μπένεις τέρμα πατημένος στη στροφή χωρίς να γωνατίζει το πίσω μερος και το μπροστινό να κοιτάει το θεό.

έγω πάλι εμφανισιακά προτιμώ το 30/30(ή το 50/50 χεχε), αλλα στις στροφες το 50/30 είναι μανούλα. Γουστα....

Τα eibach πιο σκληρά απο τα Hr? δεν το νομίζω, χωρις να ξέρω σίγουρα. Για ποια eibach μιλας? εγω λέω για τα pro kit. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, εχω πάθει πλάκα με το πόσο ευχάριστο κάνουν το αυτοκίνητο σε παιχνίδια!!!

Αν περιμένεις λιγότερο απο 1 μήνα, θα ανέβω Αθήνα οπότε θα μπορεις να δεις και το δικό μου για να έχεις μια γνώμη(θα το λατρέψεις χεχε)

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με κοπάνημα, αν και αυτό το πέτυχα χάρη στις βάσεις αμορτησερ της uuc!!! OTI ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!! Το αυτοκίνητο είναι απλά πολύ σφυχτό και νιώθεις τα σκαμπανεβάσματα, αλλά χωρίς να πρίζει...

Πρείμενε πριν κανεις κατι να ανέβω να δεις και το δικό μου..... το κιν μου το έχεις?

Nick bmwlover
18-06-10, 01:49
Sachs,kw σκεφτηκες καθολου?!

giannis_compact
18-06-10, 02:10
Φιλε εγω εχω ελατηρια eibach pro kit 30/30.Tα μαυρα δηλαδη.Παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος!!

kloukakis
18-06-10, 02:19
Φιλε εγω εχω ελατηρια eibach pro kit 30/30.Tα μαυρα δηλαδη.Παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος!!

Τα pro kit δεν είναι 50/30? Μήπως κάνεις λάθος? Η μούρη σου δεν είναι πιο χαμηλή απο το πίσω μέρος?

giannis_compact
18-06-10, 03:06
Οχι φιλε μου,εμενα το αυτοκινητο καθεται στα ισια του.Τα κοκκινα ειναι τα sportline που ειναι 50 mm.Pro kit λεγονται τα μαυρα και ειναι 3μποντα.:) :)

aggelosmk2
18-06-10, 07:48
@kloukakis : Το αντιθετο ειπα,οτι δηλαδη τα eibach ειναι πιο ****** ελατηρια απο τα H&R . Κ οπως κ να το κανουμε καλο το κουτσουρο ελατηριο αλλα αμα ειναι να μας φευγουν τα σφραγισματα τι να το κανω.
Αρα το δικο σου ειναι 30/30 :wink: ? .
Το κιν σου δεν θυμαμαι αν μου το χες στειλει.Αν θες ξαναστειλε το μου !

Υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει σε bmw Fk αναρτηση ?

Οσο για sachs performance εχω ακουσει πολυ καλα λογια σε αλλα αμαξια,το ιδιο κ για kw ,αλλα ξεπερναμε το budget της συγκεκριμενης περιοδου.

Τα pro-kit βγαινουν κ 30/30 και 50/30.

deepBLUE
18-06-10, 15:04
Ισως θα ηταν καλυτερα να περιμενεις λιγο να τα βαλεις μαζι.
Υπαρχουν οι αναρτησεις MadSportive που ειναι μαζι με ελατηρια και εχουν ρυθμιση υψους.
Η τιμη τους πρεπει να ειναι γυρω στα 650 ευρω.
Τα φοραω στο Ζ3 και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος πιο πολυ και απο οταν φοραγα hr με bilstein.
Tα εχει ο Μπουκης στην Λευκα στον Πειραια αλλα μπορεις να τα προμηθευτεις και απο συνεργειο και να σου δωσει τιμη μαζι με τοποθετηση.\
Μεσα στο φορουμ εχουμε επαγγελματιες συνεργεια αλλα και ανταλλακτικα με προσφορες ρωτα και αυτους γιατι μπορει με την εκπτωση του φορουμ να πετυχεις καλυτερη τιμη η στην οποια τιμη να ειναι μεσα και η τοποθετηση.

kloukakis
18-06-10, 15:11
Μια που λετε για ρυθμιζόμενα, μπορώ να σου βρώ τα κονι με 550Ε αν και θέλεις και ελατήρια(KW) μετα.

Γιατι δεν βάζεις τα D2, που μας είχαν πει? 650Ε στην πόρτα σου απο Αγγλία, και είναι και κορυφέα...

aggelosmk2
18-06-10, 15:28
Τα eibach τα βρισκω με 200 ευρω :thumbsup: εδω απο Αθηνα σε ενα μαγαζι. Αργοτερα λεω να προβω κ σε αλλαγη αμορτισερ .

Οσο για την D2 το σκεφτομαι :think: ,απλα δεν ξερω ποσο σκληρη η μαλακη αντιστοιχα ειναι.

Απο την αλλη κατι με ψηνει κ για Fk .

Για το χαμηλωμα 50/30 υπαρχει καποια γνωμη απο καποιον που φοραει αυτο το συνδυασμο ?

kloukakis
18-06-10, 15:38
Αφού σου έγραψα πιο πάνω ρε λουκουμά..... και εγω 50/30 είμαι.....

Πάντως D2 σκέψου τα καλά....thumb

aggelosmk2
18-06-10, 16:14
Αφου βρε μπουγατσά δεν το αποσαφηνιζεις πιο πανω! εγραψες οτι γενικως προτιμας το 30/30 κ το 50/50 .

Τεσπα για να ριξω μια ματια στο θεμα D2 να δω σε τι τιμες παιζει απ'εξω .

650 δεν ειναι κ ασχημα thumb

Επισης κατι αλλο : Συντομευε κ ελα Αθηνα λιγο πιο γρηγορα να παμε τη βολτα κ κανα καφε . :cheers:

kloukakis
18-06-10, 17:55
ΜΑΜΗΜΕΝΗ εξεταστική....
αρχες Ιούλη-μέσα το πολυ θα είμαι στο προτεύουσα. Μην βιαστείς να αγοράσεις...

Fad3In
19-06-10, 19:41
1) Σαν ελατηριο εχω αποφασισει κατα καποιο τροπο να παω σε eibach μιας και ειναι λιγο πιο μαλακο απο το H&R
Αυτο χωρις πλακα πρωτη φορα το ακουω!!! :shok:
Απ οσο ξερω (για Ε30 σιγουρα και αποκλειεται πιστευω ν αλλαζει αυτο για Ε36)
συμβαινει το αντιθετο ακριβως φιλε...Σιγουρεψου! :original:
Ν.

aggelosmk2
19-06-10, 21:17
Αυτο χωρις πλακα πρωτη φορα το ακουω!!! :shok:
Απ οσο ξερω (για Ε30 σιγουρα και αποκλειεται πιστευω ν αλλαζει αυτο για Ε36)
συμβαινει το αντιθετο ακριβως φιλε...Σιγουρεψου! :original:
Ν.

Κ ομως. Δεν ειναι οτι αλλαζει στο Ε36 ειναι γενικο συμπερασμα.
Κ απο ατομα με focus,και απο ατομα με golf mk2,mk3,mk4,mk5,ΤΤ,γενικως ολο το group vag και πολλα αλλα ακομα.
Το ιδιο διαβαζω κ στα φορουμ που ειμαι γραμμενος.
Μηπως καπου μπερδευεσαι ?

giannis_compact
19-06-10, 21:58
Παιδια εγω ξερω οτι H&R ειναι σκληροτερα απο Eibach.Και απο προσωπικα εμπειρια σε Ε46 με την ιδια αναρτηση αυτο που φορουσε τα H&R ηταν αρκετα σκληροτερο.

Dimitrios
19-06-10, 22:25
Τα eibach όντως είναι πιο μαλακά, το θέμα είναι τι ρύθμιση έχει το αμορτισέρ.

kloukakis
19-06-10, 22:40
To eibach pro kit ειναι πιο σκληρο.

ghost-rider
20-06-10, 11:42
Τα eibach όντως είναι πιο μαλακά, το θέμα είναι τι ρύθμιση έχει το αμορτισέρ.
Ειστε σιγουροι γι αυτο? Γενικοτερα απο αυτα που λενε εξω τα eibach ειναι πιο ξερα και λιγοτερο προοδευτικα απο τα H&R και εγω εχοντας ζησει δυο σετ eibach pro kit στη σειρα(και εχοντας δει αυτοκινητα με h&r) θα συμφωνησω με αυτο. Ειναι πολυ ξερα. Εκτος αν αναφερεστε σε eibach αγορασμενα απο τη shnitzer που ειναι λιγο πιο χαλαρα.
Παντως το αυτοκινητο μεταμορφωνεται κυριολεκτικα με eibach. Καμια αλλη αναρτηση και κανενα ελατηριο δε θα του δωσει τετοια συμπεριφορα. Κυριολεκτικα γινεται καρτ.
Τα συγκεκριμενα ελατηρια (τα ειχα συνδιασει με bilstein sprint upside down) τα κατεβασα οταν εβαλα τροχους 17 ιντσων γιατι οι θολοι μου(και συγκριμενα ο δεξιος) ξεκινησαν να φουσκωνουν παρολη την υπαρξη θολομπαρας.
Εαν τοποθετηθει τετοια αναρτηση σε e46, καλο ειναι να μπει στους μπροστινους θολους και το πακετο ανωμαλου οδοστρωματος(επι της ουσιας οι ενισχυσεις μπροστινων θολων του Μ3).
Πωλειται απο τη μαμα bmw σε πολυ χαμηλη τιμη και κανει τη διαφορα.

giannis_compact
20-06-10, 12:26
Ειστε σιγουροι γι αυτο? Γενικοτερα απο αυτα που λενε εξω τα eibach ειναι πιο ξερα και λιγοτερο προοδευτικα απο τα H&R και εγω εχοντας ζησει δυο σετ eibach pro kit στη σειρα(και εχοντας δει αυτοκινητα με h&r) θα συμφωνησω με αυτο. Ειναι πολυ ξερα. Εκτος αν αναφερεστε σε eibach αγορασμενα απο τη shnitzer που ειναι λιγο πιο χαλαρα.
Παντως το αυτοκινητο μεταμορφωνεται κυριολεκτικα με eibach. Καμια αλλη αναρτηση και κανενα ελατηριο δε θα του δωσει τετοια συμπεριφορα. Κυριολεκτικα γινεται καρτ.
Τα συγκεκριμενα ελατηρια (τα ειχα συνδιασει με bilstein sprint upside down) τα κατεβασα οταν εβαλα τροχους 17 ιντσων γιατι οι θολοι μου(και συγκριμενα ο δεξιος) ξεκινησαν να φουσκωνουν παρολη την υπαρξη θολομπαρας.
Εαν τοποθετηθει τετοια αναρτηση σε e46, καλο ειναι να μπει στους μπροστινους θολους και το πακετο ανωμαλου οδοστρωματος(επι της ουσιας οι ενισχυσεις μπροστινων θολων του Μ3).
Πωλειται απο τη μαμα bmw σε πολυ χαμηλη τιμη και κανει τη διαφορα.

Φιλε εγω εχω τα eibach pro kit και τωρα σκεφτομαι να βαλω Bilstein Sprint.Πρεπει να βαλω λες και αυτο το πακετο ανωμαλου οδοστρωματος?Αν δεν το βαλω τι συμβαινει?Θα εχω προβλημα?

Fad3In
20-06-10, 16:42
Μηπως καπου μπερδευεσαι ?
Οχιγιατι εχω οδηγησει Bilstein HR καθως και Bilstein Eibach.
Υπο αυτη την εννοια ας γραφει ο καθενας την γνωμη του
ή το τι εχει ακουσει ή το τι εχει διαβασει...
Το ιντερνετ εξ αλλου γι αυτο ειναι... :rolleyes:
N.

ghost-rider
20-06-10, 20:44
Φιλε εγω εχω τα eibach pro kit και τωρα σκεφτομαι να βαλω Bilstein Sprint.Πρεπει να βαλω λες και αυτο το πακετο ανωμαλου οδοστρωματος?Αν δεν το βαλω τι συμβαινει?Θα εχω προβλημα?

Δεδομενου οτι το κοστος ειναι καπου στα 20 ευρω αν θυμαμαι καλα, μην το σκεφτεις καθολου. Βαλτο! Στην αντιπροσωπεια το παραγγελνεις, και επι της ουσιας ειναι η μονη διαφορα των θολων του Μ απο τους δικους μας.
Δεν χρειαζεται κολληση! Μια φλαντζα ειναι που απλα παρεμβαλλεται μεταξυ top mount και θολου.

aggelosmk2
20-06-10, 20:47
Μια που λετε για ρυθμιζόμενα, μπορώ να σου βρώ τα κονι με 550Ε αν και θέλεις και ελατήρια(KW) μετα.

Γιατι δεν βάζεις τα D2, που μας είχαν πει? 650Ε στην πόρτα σου απο Αγγλία, και είναι και κορυφέα...

Σε ποιο link ειναι αυτο ?

ghost-rider
20-06-10, 21:11
Οχιγιατι εχω οδηγησει Bilstein HR καθως και Bilstein Eibach.
Υπο αυτη την εννοια ας γραφει ο καθενας την γνωμη του
ή το τι εχει ακουσει ή το τι εχει διαβασει...
Το ιντερνετ εξ αλλου γι αυτο ειναι... :rolleyes:
N.

Μαζι σου και εγω. Το eibah ειναι πιο σκληρο και ειναι λογικο, αφου δεν εχει προοδευτικες σπειρες οπως το H&R. Καλο θα ηταν να μην γινονται συγκρισεις με αυτοκινητα αλλων εταιριων. Τα eibah που προοριζονται για την bmw και ιδιως το pro kit δεν εχει σχεση με αυτα για τα υπολοιπα αυτοκινητα. Βεβαια παντα μετραει και το αμορτισερ με το οποιο κρινεις το καθε ελατηριο!! Με το ιδιο ακριβως αμορτισερ το eibah ειναι πιο σκληρο. Με ενα bilstein upside down ειναι σα να μην εχεις αναρτηση.

Fad3In
20-06-10, 21:43
Με το ιδιο ακριβως αμορτισερ το eibah ειναι πιο σκληρο.

Ακριβως! thumb
Ειχες ή εχεις ακομα μηπως Ε30;
Εκτος αν μιλας για Ε36 3αρα.
Ν.

ghost-rider
20-06-10, 21:46
Ακριβως! thumb
Ειχες ή εχεις ακομα μηπως Ε30;
Εκτος αν μιλας για Ε36 3αρα.
Ν.
E46.. αλλα δεν αλλαζει κατι νομιζω.. 30αρι δεν ειχα την τυχη να εχω.

kloukakis
21-06-10, 11:09
Σε ποιο link ειναι αυτο ?

To είχε πει κάποιος στο έτερο φορουμ, δεν μπορώ να το ψάξω τώρα...... αλλά για ρίξε μια ματια:original:

aggelosmk2
21-06-10, 16:33
Λοιπον...και ο Fad3in & o Ghost-rider ειχαν δικιο :thnx: . Το pro-kit ειναι πιο σκληρο απο τα H&R .
Μικρη η διαφορα αλλα ειναι. Δεν ισχυει λοιπον αυτο που ειχα γραψει τουλαχιστον για BMW .Eκτος κ αν μου ειχαν πει για τον ετερο τυπο ελατηριων της eibach .

Aρα λοιπον αφου θελω ενα σχετικα μαλακο ελατηριο για τα bilstein sport που φοραω η λυση ειναι τa H&R και το Αpex ....??

kloukakis
21-06-10, 16:56
Λοιπον...και ο Fad3in & o Ghost-rider ειχαν δικιο :thnx: . Το pro-kit ειναι πιο σκληρο απο τα H&R .
Μικρη η διαφορα αλλα ειναι. Δεν ισχυει λοιπον αυτο που ειχα γραψει τουλαχιστον για BMW .Eκτος κ αν μου ειχαν πει για τον ετερο τυπο ελατηριων της eibach .

Aρα λοιπον αφου θελω ενα σχετικα μαλακο ελατηριο για τα bilstein sport που φοραω η λυση ειναι τa H&R και το Αpex ....??

Και εγω το ειπα εεε:thumbsup:

Κοιτα Άγγελε, έχοντας 318ις με μπισταει-eibach και έχοντας οδηγήσει άλλο 318ις με μπισταει-HR η διαφορά δεν είναι μικρή κατ εμε.

Το HR ειναι πιο άνετο και ξεκούραστο, αλλά την οδηγική ευχαρίστηση και αμεσότητα του eibach δεν την έχει με τίποτα. Ακόμα και πριν που φόραγα πίσω(μόνο) τα schnitzer(που τα φτιάχνει η eibach) και μπροστά τα eibach το αμάξι είχε διαφορά αισθητή.....

Άμα βρεθούμε θα καταλάβεις πόσο άμεσα είναι τα eibach και τι αίσθηση σου δίνουν, κάνουν το αυτοκίνητο υπερστροφικό ακόμα στα πολλά χλμ, γι αυτό θέλει λίγη προσοχή. Μιλάμε όμως για πολύ παιχνιδιάρικο το αυτοκίνητο. Θα πρέπει όμως να συμβιβαστείς οτι θα χάσεις σε άνεση:whistle:.

Dimitrios
21-06-10, 18:10
Μήπως τα eibach αν συνδυαστούν με koni sport θα έχουν καλύτερη απόδοση?

joseph
21-06-10, 20:53
Λοιπον...και ο Fad3in & o Ghost-rider ειχαν δικιο :thnx: . Το pro-kit ειναι πιο σκληρο απο τα H&R .
Μικρη η διαφορα αλλα ειναι. Δεν ισχυει λοιπον αυτο που ειχα γραψει τουλαχιστον για BMW .Eκτος κ αν μου ειχαν πει για τον ετερο τυπο ελατηριων της eibach .

Aρα λοιπον αφου θελω ενα σχετικα μαλακο ελατηριο για τα bilstein sport που φοραω η λυση ειναι τa H&R και το Αpex ....??

Aγγελε επειδη παλιοτερα στο δικο μου ειχα για λιγο καιρο ΑPEX ΚΑΙ Η&R δεν εχουν διαφορα στην σκληροτητα, το κακο με τα ΑPEX ειναι οτι χαμηλωνουν πισω πολυ, πχ 4εμπρος 4 πισω, ενω το Η&R 4εμπρος 1,5 πισω , με αποτελεσμα να "στεκετε' πιο αρμονικα το αυτοκινητο, και οχι οι πισω τροχοι να μπαινουν μεσα στο φτερο.
Ενα αλλο μειον για μενα,ειναι οτι με τα apex σε γρηγορα στροφιλικια καταλαβαινα οτι "κωλος" του αμαξιου βυθιζεται πιο πολυ με αποτελεσμα η "μουρη" να ελαφρωνει.
Ενω με τα Η&R το αμαξι το αισθανομουν πιο αρμονικο, πιο ουδετερο θα ελεγα.
Αυτος ηταν ηταν ο λογος που εβγαλα τα apex σε ενα μηνα.
Τωρα αν θες την γνωμη μου, μεταξυ ολων καλυτερη επιλογη ειναι να βαλεις Mpack ελατηρια, "Οπως εκανα και εγω, αφου εντωμεταξυ ειχα δοκιμασει και μια τετραδα VIDEN " ειναι η χρηση τομη και σε ανεση και σε κρατημα.

ghost-rider
21-06-10, 21:08
Μήπως τα eibach αν συνδυαστούν με koni sport θα έχουν καλύτερη απόδοση?

Ετσι πιστευω και εγω. Οι καλυτεροι συνδυασμοι πρεπει να ειναι koni- eibach η bilstein-h&r. Το πρωτο λιγο πιο σφιχτο απο ελατηριο και πιο χαλαρο απο αμορτισερ, ενω το δευτερο ακριβως το αντιθετο. Διαλεγεις το προσανατολισμο που θες να δωσεις και παιζεις σε μια απο τις δυο επιλογες.
Ο συνδυασμος bilstein-eibach προσφερεται κυριως για πιστα. Στο δρομο το αμαξι αν εχει ζαντα μεγαλυτερη απο 16αρα υποφερει.

Dimitrios
21-06-10, 21:30
Ετσι πιστευω και εγω. Οι καλυτεροι συνδυασμοι πρεπει να ειναι koni- eibach η bilstein-h&r. Το πρωτο λιγο πιο σφιχτο απο ελατηριο και πιο χαλαρο απο αμορτισερ, ενω το δευτερο ακριβως το αντιθετο. Διαλεγεις το προσανατολισμο που θες να δωσεις και παιζεις σε μια απο τις δυο επιλογες.
Ο συνδυασμος bilstein-eibach προσφερεται κυριως για πιστα. Στο δρομο το αμαξι αν εχει ζαντα μεγαλυτερη απο 16αρα υποφερει.



Ασχετο, έχει ειπωθεί ξανα αλλά η D2 έχει πλήρη γκάμα από ότι κοιτάω για όλα τα μοντέλα της μάρκας μας αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι τα φρένα που βγάζει.... 8 πίστονα για Ε30.... αν μου το έλεγες χθες δε θα το πίστευα...

aggelosmk2
23-06-10, 17:13
Απο αυτους που δοκιμασαν τις raceland εχουμε κανα νεο ??

Ξερει κανεις αν τελικα αντεχουν σε βαθος χρονου κ δεν τα φτυνουν στα 20.000 χιλιομετρα?

filippos e36
19-01-11, 12:44
φιλε μου μακρια απο d2 εκτος και αν θες να οδηγας και να χορευεις στον δρομο

leo328
06-06-12, 08:36
Ειστε σιγουροι γι αυτο? Γενικοτερα απο αυτα που λενε εξω τα eibach ειναι πιο ξερα και λιγοτερο προοδευτικα απο τα H&R και εγω εχοντας ζησει δυο σετ eibach pro kit στη σειρα(και εχοντας δει αυτοκινητα με h&r) θα συμφωνησω με αυτο. Ειναι πολυ ξερα. Εκτος αν αναφερεστε σε eibach αγορασμενα απο τη shnitzer που ειναι λιγο πιο χαλαρα.
Παντως το αυτοκινητο μεταμορφωνεται κυριολεκτικα με eibach. Καμια αλλη αναρτηση και κανενα ελατηριο δε θα του δωσει τετοια συμπεριφορα. Κυριολεκτικα γινεται καρτ.
Τα συγκεκριμενα ελατηρια (τα ειχα συνδιασει με bilstein sprint upside down) τα κατεβασα οταν εβαλα τροχους 17 ιντσων γιατι οι θολοι μου(και συγκριμενα ο δεξιος) ξεκινησαν να φουσκωνουν παρολη την υπαρξη θολομπαρας.
Εαν τοποθετηθει τετοια αναρτηση σε e46, καλο ειναι να μπει στους μπροστινους θολους και το πακετο ανωμαλου οδοστρωματος(επι της ουσιας οι ενισχυσεις μπροστινων θολων του Μ3).Πωλειται απο τη μαμα bmw σε πολυ χαμηλη τιμη και κανει τη διαφορα.

στο ε36 οσον αφορα το πακετο ανωμαλου οδοστροματος στον μπροστινο αξονα
(πισω ηδη φορεσα λαστιχενιες βασεις ελατηριου 14,5mm πιο ενισχυμενες απο ε46 διοτι για ε36 ειναι 21,5mm και θα φαινονταν σαν κατσικι...)
1) ποιες ειναι οι ενισχυσεις που μπαινουν μεταξυ top mount και θολων μπροστα?εχεις καποιος part number?
μηπως ειναι το νο14?
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA71&mospid=47435&btnr=31_0087&hg=31&fg=10
αυτο δεν θα σηκωσει την μουρη οταν μπει? (αμα ειναι αυτο ειναι πανακριβο..)
2) το νο11 απο δω ποιος ειναι ο ρολος του?
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA71&mospid=47435&btnr=31_0417&hg=31&fg=10

MIKEN636
06-06-12, 10:23
φιλε μου μακρια απο d2 εκτος και αν θες να οδηγας και να χορευεις στον δρομο

μετα απο καιρο και αλλαγη διαφορων αναρτησεων κυριως bilstein με ελατηρια hr και eibach μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η d2 ειναι μακρα ΚΑΛΥΤΕΡΗ.απο ανεση,κρατημα,συμπεριφορα; πλα αλλου...αλλο αμαξι κυριολεκτικα συν οτι το αμαξι εμπνεει εμπιστοσυνη.με 36 σκαλες ρυθμισεις το κανεις οτι θες(κρακουλο ή λιμουζινα).βεβαια παιζει τεραστιο ρολο και αυτος που θα τη βαλει γιατι αν δεν ξερει δεν θα δουλεψει ποτε σωστα οπως και το εχω δει.thumbthumb

leo328
08-06-12, 21:25
στο ε36 οσον αφορα το πακετο ανωμαλου οδοστροματος στον μπροστινο αξονα
(πισω ηδη φορεσα λαστιχενιες βασεις ελατηριου 14,5mm πιο ενισχυμενες απο ε46 διοτι για ε36 ειναι 21,5mm και θα φαινονταν σαν κατσικι...)
1) ποιες ειναι οι ενισχυσεις που μπαινουν μεταξυ top mount και θολων μπροστα?εχεις καποιος part number?
μηπως ειναι το νο14?
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA71&mospid=47435&btnr=31_0087&hg=31&fg=10
αυτο δεν θα σηκωσει την μουρη οταν μπει? (αμα ειναι αυτο ειναι πανακριβο..)
2) το νο11 απο δω ποιος ειναι ο ρολος του?
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA71&mospid=47435&btnr=31_0417&hg=31&fg=10

τελικα παιδια γνωριζει καποιος αν οι ενισχυσεις που μπαινουν μπροστα μεταξυ top mount και θολων ειναι το 14 απο το πρωτο λινκ που εβαλα?
ευχαριστω....thumb

nikos1400
08-06-12, 23:33
τελικα παιδια γνωριζει καποιος αν οι ενισχυσεις που μπαινουν μπροστα μεταξυ top mount και θολων ειναι το 14 απο το πρωτο λινκ που εβαλα?
ευχαριστω....thumb

Λεωνιδα δε νομιζω. Απο οτι ξερω ειναι κατι επιπεδα "πιατελα" λεπτα και κανανε γυρω στα 15$ σε τιμη.
Μπαινει ακριβως κατω απο το θολο, απο την κατω μερια δηλαδη.
Προφανως προσθετει και 2-3 χιλιοστα υψος.
Ειναι στου Μ3 τα πραματα.

πρεπει να'ναι αυτο που θες το #15.
https://bmwfans.info/parts/catalog/31312489795/

https://static.bmwfans.info/images/epc/MTY5MDVfcA==.png


υγ. τζαμι τα πεταλια !! φχαριστω ! thumb

leo328
09-06-12, 11:50
nik με εσωσες ρε φιλε.αυτα εψαχνα!
νομιζα οτι ειναι αυτα που εβαλα εγω στο πρωτο λινκ τα οποια ειναι ενισχυσεις-ανταπτορες (ειναι και πανακριβοι κανα 80αρι και οι2) και σηκωνουν την μουρη 2 ποντους! και θα ξενερωνα εμφανισιακα.(ευτυχως που ρωτησα πριν τα παρω....)
αυτα του μ3 μια χαρα ειναι.(δεν μου εκοψε να κοιταξω στο μ3 γιατι τωρα θυμηθηκα οτι τα απλα ε36 δεν τα φοραγανε...τι τρομπας που ειμαι......χαχαχα)αυτα που βαλες ενισχυουν-προστατευουν τους θολους και σηκωνουν και την μουρη μισο ποντο περιπου οπως λες...(οτι πρεπει για μενα γιατι μπροστα ειμαι οριακα προς πιτα χαμηλωμενος...:th_Laie_67-1: και βρησκω σε γκαραζ κλπ).:thanks:

υ.γ. τιποτα φιλε και γω ευχαριστω....ασε ρε φιλε για να τις βγαλω και να βαλω τις αλλες μου κοπηκαν τα γονατα...πολυ πακετο και πολυ λεπτοδουλεια...του τεμπελη ειναι με βιδες και μπαινοβγαινει μπαμ-μπαμ ενω τα αλλα 3 ειναι με αλλεν λεπτουλι....μου φυγε ο τακος.....:ranting2: