PDA

Επιστροφή στο Forum : Οθόνη 7" για BMW 3er E46



tsagio
16-06-10, 23:15
Μετά από την ομαδική αγορά της οθόνης που κάναμε πριν λίγες μέρες thumb και επειδή όλοι θα έχουμε απορίες σχετικά με την οθόνη , και το άλλο Thread έχει γίνει παρα πολύ μεγάλο, ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε όλοι τις απορίες μας ή και ότι άλλο έχουμε κατά νου σχετικό με την αγορά μας.

Δε ξέρω τι κάνατε με κάμερα οπισθοπορείας εγω εχω βρεί εδω στα 100 ευρω (λίγο τσιμπημένη η τιμή ) αλλά ταιριάζει σίγουρα και χωρίς πατέντες στη θέση απο το λαμπάκι της πινακίδας θα το ψάξω λίγο ακόμα ή αν έχει βρει κάποιος άλλως ας μου πεί :thanks:

dimtz
17-06-10, 01:03
Μετά από την ομαδική αγορά της οθόνης που κάναμε πριν λίγες μέρες thumb και επειδή όλοι θα έχουμε απορίες σχετικά με την οθόνη , και το άλλο Thread έχει γίνει παρα πολύ μεγάλο, ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε όλοι τις απορίες μας ή και ότι άλλο έχουμε κατά νου σχετικό με την αγορά μας.

Δε ξέρω τι κάνατε με κάμερα οπισθοπορείας εγω εχω βρεί εδω στα 100 ευρω (λίγο τσιμπημένη η τιμή ) αλλά ταιριάζει σίγουρα και χωρίς πατέντες στη θέση απο το λαμπάκι της πινακίδας θα το ψάξω λίγο ακόμα ή αν έχει βρει κάποιος άλλως ας μου πεί :thanks:

Οκ Κωστα θα περιμενουμε νεα σου :mpaks:

dimtz
17-06-10, 19:28
δε μου λετε λεβεντες εχω μια απορια για την οθονη που πηραμε, οταν βαζω dvd video μετα απο 5 λεπτα περιπου ακουω καποιο θορυβο του μηχανηματος ειναι ο ανεμηστηρας της συσκευης, εσεις τον ακουτε τον θορυβο?????? :think: το ιδιο ισχυει και οτον κανω χρηση usb με βιντεακια σε μορφη avi, οταν εχω ραδιο δεν ακουγετε τιποτα, σ εσας ισχυει κατι τετοιο?

Dathanaso
17-06-10, 20:04
Μητσο καλησπερα, δεν εχω παρατηρησει κατι μηπως ακους την περιστροφη του DVD και σου φαινεται?επισης δεν ειδα να εχει ανεμιστηρα!!

dimtz
17-06-10, 20:17
Μητσο καλησπερα, δεν εχω παρατηρησει κατι μηπως ακους την περιστροφη του DVD και σου φαινεται?επισης δεν ειδα να εχει ανεμιστηρα!!

Γεια σου Διονυση ακομα και οταν βγαλω το dvd παλι τα ιδια ακουω, επικοινωνησα με τον προμηθευτη και μου ειπε οταν ζεσταινετε το μηχανημα ψυχετε γι αυτο και ακουγετε ο θορυβος, αλλα να ζεσταινετε τοσο γρηγορα τι να πω δε ξερω, ειναι φυσιολογικο μου λεει :cool:

Dathanaso
17-06-10, 20:21
Πως ψυχεται ρε φιλε αφου δεν εχει φουρφουρι απο εξω λες να ειναι μεσα?
για λόγους ασφαλειας φιλε δεν αφηνω cd στο μηχανημα μεσα με τετοια ζεστη.
τι τυπο αρχειων βιντεο σου παιζει Δημητρη?
κ ενα μειον το οποιο το ειχα διαβασει στο fanatics την μερα δεν βλεπεις τιποτα σχεδον με ηλιο μεσα στο αυτοκινητο.

dimtz
17-06-10, 20:30
ξερω και γω φιλε πως ψυχετε?????? ετσι μου ειπε :ranting2: , Διονυση στο φλασακι που εγραψα μερικα βιντεο σε μορφη avi τα εκανα, πως θα μαθουμε αν τελικα ψυχετε και με ποιο τροπο?????:crying:

Dathanaso
17-06-10, 20:33
ο mpower δεν το εχει βαλει ακομη απ'οτι ξερω, στειλε ενα pm να δει :φαινεται απο πισω στις εγκοπες ανεμιστηρας?

dimtz
17-06-10, 20:40
δε θυμαμε φιλε αν φαινετε η οχι, μηπως να γραψω σε αλλη μορφη τα βιντεο????? τοσο πολυ ζοριζετε????? τελος παντον σ ευχαριστω Διονυση για τις απαντησεις σου αν παρατηρησετε κατι σφυριξτε :whistle: , ελπιζω να μην εχω θεμα :thnx:

apovas
17-06-10, 21:27
Βρε παιδια εσεις ειστε ευχαριστημενοι με την ποιοτητα του ηχου που βγαζει? Γιατι εγω οσοκαι να το σκαλιζω απο το φτωχο του EQ αποτελεσμα δεν βλεπω

Dathanaso
17-06-10, 22:54
εγω ευχαριστημενος,παιζει ρολο κη ποιοτητα mp3

gyiama
18-06-10, 09:43
ρε παιδια ναι ψυχεται το μηχανημα πισω εχει ανεμιστηρακι αν το δειτε το μηχανημα απο πισω φαινεται !!οταν διαβαζει dvd η παιζει video λογικο ειναι να ζεσταινεται παραπανω μιας και κουραζει τον επεξεργαστη του!!!!τωρα για το αν πρεπει να ακουγεται κλπ δεν το ξερω!!παντως ανεμιστηρα εχει!!!!!

dimtz
18-06-10, 10:03
ρε παιδια ναι ψυχεται το μηχανημα πισω εχει ανεμιστηρακι αν το δειτε το μηχανημα απο πισω φαινεται !!οταν διαβαζει dvd η παιζει video λογικο ειναι να ζεσταινεται παραπανω μιας και κουραζει τον επεξεργαστη του!!!!τωρα για το αν πρεπει να ακουγεται κλπ δεν το ξερω!!παντως ανεμιστηρα εχει!!!!!

ναι Παναγιωτη λογικο ειναι να ψυχεται, αλλα δεν ειναι λογικο στο δικο μου να ακουγεται και στα αλλα οχι, μη φανταστεις θορυβο που σου παιρνει τ αυτια, απλα οταν παιζει χαμηλοφωνα 4-5 ενταση ψιλοακουγεται :whistle:

gyiama
18-06-10, 11:05
μηπως τα αλλα παλικαρια δεν το δουλεψανε σε ταινιες κλπ'?????οποτε δεν το ακουσανε να ζεσταινεται το εργαλειο!!!!

gant
18-06-10, 12:55
Προσωπικά, δεν έχω δοκιμάσει το dvd player.

ART1
18-06-10, 16:18
παιδια δεν υπαρχει λογος να φοβασται για τον θορυβο.το μηχανημα εχει μεσα ενσωματωμενο ανεμιστηρακι το οποιο παιρνει μπροστα απο μια θερμοκρασια και μετα και ο θορυβος του ακουγεται μονο οταν ειναι χαμηλα η ενταση.αυτο σας το λεω με απολυτη σιγουρια γιατι εχει τυχει να το δω και απο μεσα πως ειναι.ο ανεμιστηρας βρισκεται απο μεσα δεν φαινεται με το ματι και οπως ειπα και πριν παιρνει μπροστα μονο οταν το μηχανημα ανεβασει θερμοκρασια.

dimtz
18-06-10, 16:42
παιδια δεν υπαρχει λογος να φοβασται για τον θορυβο.το μηχανημα εχει μεσα ενσωματωμενο ανεμιστηρακι το οποιο παιρνει μπροστα απο μια θερμοκρασια και μετα και ο θορυβος του ακουγεται μονο οταν ειναι χαμηλα η ενταση.αυτο σας το λεω με απολυτη σιγουρια γιατι εχει τυχει να το δω και απο μεσα πως ειναι.ο ανεμιστηρας βρισκεται απο μεσα δεν φαινεται με το ματι και οπως ειπα και πριν παιρνει μπροστα μονο οταν το μηχανημα ανεβασει θερμοκρασια.

Συμφωνω μαζι σου φιλε δεν αντιλεγω και ευχαριστω για την διευκρινηση οσο αφορα τον τροπο που ψυχετε, η απορια μου ειναι η εξης΄' μονο στο δικο μου συμβαινει αυτο?????? και τα υπολοιπα παιδια εχουν δοκιμασει εκτος απο τον Γιωργο (gant) που ανεφερε πιο πανω και δεν αντιμετοπιζουν το παραμικρο, δεν ακουνε τιποτα, τυχαιο??? για να καταλαβετε βαζω dvd player μετα απο 5 λεπτα περιπου παιρνουν μπροστα τα οργανα (για τον θορυβο λεω), αμεσως βγαζω το dvd και συνεχιζει ο θορυβος για κανα 2 ωρες περιπου, το θεμα μου ειναι μηπως ζεστενεται με το παραμικρο το δικο μου ενω δε θα επρεπε τοσο γρηγορα :think:

Dathanaso
19-06-10, 19:37
ναι Παναγιωτη λογικο ειναι να ψυχεται, αλλα δεν ειναι λογικο στο δικο μου να ακουγεται και στα αλλα οχι, μη φανταστεις θορυβο που σου παιρνει τ αυτια, απλα οταν παιζει χαμηλοφωνα 4-5 ενταση ψιλοακουγεται :whistle:

καλησπερα στα παιδια.Δημητρη επιβεβαιωνω για το θορυβο σημερα κοντεψε να απογειωθει

dimtz
19-06-10, 19:59
καλησπερα στα παιδια.Δημητρη επιβεβαιωνω για το θορυβο σημερα κοντεψε να απογειωθει

Ωστε ισχυει Διονυση :original: οκ φιλε σ ευχαριστω !

Moufas E46
19-06-10, 20:23
εγω παρηγγηλα καμερα πηρα την βαση του κλιματισμου και τωρα ψαχνω για κεραια. σιγα σιγα θα γινει και το μπαξιμο:thumbsup:

ghost-rider
19-06-10, 21:25
Παιδια εχει παρατηρησει κανεις οτι οταν ανεβαζει τον φωτισμο των οργανων, το φως απο τα κουμπακια του βγαινει απο παντου? Σα να μην εχει παχος η βαφη των κουμπιων. Μονο σε μενα συμβαινει?
Επισης δεν πιανει καλο σημα η κεραια του gps αλλα αυτο μαλλον ειναι δικο μου λαθος. Με πρωτη ευκαιρια θα το ξανακατεβασω να τη βαλω σε πιο καλη θεση.

tsagio
19-06-10, 21:32
Παιδια εχει παρατηρησει κανεις οτι οταν ανεβαζει τον φωτισμο των οργανων, το φως απο τα κουμπακια του βγαινει απο παντου? Σα να μην εχει παχος η βαφη των κουμπιων. Μονο σε μενα συμβαινει?
Επισης δεν πιανει καλο σημα η κεραια του gps αλλα αυτο μαλλον ειναι δικο μου λαθος. Με πρωτη ευκαιρια θα το ξανακατεβασω να τη βαλω σε πιο καλη θεση.

Οχι φίλε μου και σε μενα το ίδιο συμβαίνει ως προς τον φωτισμό και το έχω εντοπίσει ως (-) απο την αρχή. Το GPS όμως δεν έχει κανενα πρόβλημα έχει πολύ καλο σημα thumb

ghost-rider
19-06-10, 21:42
Οχι φίλε μου και σε μενα το ίδιο συμβαίνει ως προς τον φωτισμό και το έχω εντοπίσει ως (-) απο την αρχή. Το GPS όμως δεν έχει κανενα πρόβλημα έχει πολύ καλο σημα thumb
Μαλιστα. Το οτι μου φαινεται να χειροτερευει καθε φορα(στους περιστροφικους διακοπτες)? Ιδεα μου? Εχεις παρατηρησει τιποτα?
Ναι την κεραια μαλλον την καταχωνιασα υπερβολικα. θα την ανεβασω πανω απο το μηχανημα.

stef_E46m3cabrio
19-06-10, 22:54
Μαλιστα. Το οτι μου φαινεται να χειροτερευει καθε φορα(στους περιστροφικους διακοπτες)? Ιδεα μου? Εχεις παρατηρησει τιποτα?
Ναι την κεραια μαλλον την καταχωνιασα υπερβολικα. θα την ανεβασω πανω απο το μηχανημα.

Εγώ την έβαλα εδώ που λέει αυτός
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=754606
δηλαδή πάνω στο σασί (στέκεται γιατί είναι μαγνητική) ακριβώς κάτω από τους αεραγωγούς, και πιάνει μια χαρά.

E46-31
20-06-10, 12:04
υστερα απο 2 μερες χρησης τα κουμπια αρχισαν και φεγγιζουν σαν να μην εχουν βαφτει καλα τα κουμπια.πιστευω οτι σε ενα 3 μηνο δεν θα φενοντα ουτε τα γραμματα πανω απο τα κουμπια.το θεωρω μεγαλο μειον γιατι χαλαει την εικονα το βραδυ σε ολο το κοπκιτ.ο ανεμιστηρας εινα ενα αλλο μειον που δουλευει υστερα απο 20 λεπτα χρησης και με το ραδιοφωνο.

apovas
20-06-10, 19:45
Καλησπερα. Εχει παραγγηλει κανεις καμερα ποσο και τι?

sierra
20-06-10, 19:53
Την έχει παραγγήλει ο Γιάννης (Moufas E46) θα σου πεί... thumb

dimtz
20-06-10, 20:58
καλα οσο αφορα για τον φωτισμο των κουμμιων και σε μενα το ιδιο συμβαινει σε ολα τα κουμπια, ισως κανουμε καμια πατεντα αργοτερα να τα βαψουμε απο μεσα, αν βγαινουν φυσικα ευκολα :whistle:

Moufas E46
20-06-10, 21:14
καλα οσο αφορα για τον φωτισμο των κουμμιων και σε μενα το ιδιο συμβαινει σε ολα τα κουμπια, ισως κανουμε καμια πατεντα αργοτερα να τα βαψουμε απο μεσα, αν βγαινουν φυσικα ευκολα :whistle:

αν αρχισαμε τα παραπονα ακομα δεν το βαλαμε αστα να πανε φιλε μου

dimtz
20-06-10, 21:45
αν αρχισαμε τα παραπονα ακομα δεν το βαλαμε αστα να πανε φιλε μου

κοιτα φιλε μου σε γενικες γραμμες καναμε πολυ καλη επιλογη, ετσι φαινεται προς το παρον, εχουν αναφερθει μικρο ατελειες οπως πχ το κουμπι της φωνης ας πουμε που γυριζει μαζι με το εικονιδιο, ακομα και σε audi A4 καινουριο που πηρε φιλος μου το κουμπι αυτο ετσι γυριζει, ενταξει αλλους τους ενοχλει αλλους οχι, οσο αφορα τον φωτισμο ετσι θα παραμεινει δεν νομιζω να αλλαξη, δεν ειναι και τοσο ασχημο πολλοι θα δουνε λιγοι θα καταλαβουνε, οσο αφορα τον θορυβο λογικο ειναι αφου δεν συμβαινει μονο σε μενα μετα απο καποια χρηση να μπαινει σε λειτουργια το συστημα ψυξης, εχει αναφερθει κατι αλλο σαν προβλημα? δεν θυμαμαι κατι αλλο το θεμα ειναι να μας βγουνε καλα τα μηχανακια απο θεμα λειτουργιας και ολα τ αλλα παλευονται, στην πορεια θα βαλουμε και αλλα προγραμματα και λογισμικα με διαφορετικα menu (εχουμε πολλους χακερ στο σαιτ :thumbsup:) και δεν βλεπω να τα βαριομαστε, τελος παντον δεν νομιζω να βρεθει καποιος ο οποιος να μετανιωσει για την επιλογη του :mpaks:

Dathanaso
20-06-10, 23:04
Με το θεμα των κουμπιων εγω ουτως η αλλως εχω τον φωτισμο χαμηλο επομενο δεν με ενοχλει.Το μηχανακι ειναι πολυ καλό.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

kplc16
20-06-10, 23:12
καλοφορετα και να σταματησουν οι γκρινιες.
:warriorsmiley:

gant
20-06-10, 23:37
Κατέβηκα πριν από λίγο στο αμάξι ρε παιδιά να δώ τον φωτισμό των πλήκτρων, επειδή δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο και εξηγούμαι, δεν το είχα παρατηρήσει γιατί τον ροοστάτη φωτισμού των οργάνων τον έχω τέρμα στο μείον, γιατί έτσι με βολεύει.
Είναι αλήθεια πως τέρμα στο + γύρω απ τα γράμματα των πλήκτρων υπάρχει μια κοκκινίλα.
Αν εννοείται αυτό, νομίζω πως κατασκευαστικά είναι έτσι και έτσι θα παραμείνουν και δεν υπάρχει περαιτέρω πρόβλημα με την χρήση τους.

Αντε καλοφόρετα να μας είναι όπως πολύ σωστά μας λέει παραπάνω ο kplc.

sierra
21-06-10, 08:43
Εγω δεν το έβαλα ακόμα. Τον φωτισμό πάντα τον έχω πολύ χαμηλα και πιστεύω δεν θα με ενοχλεί. Εξ΄άλλου δεν το πήραμε για τον φωτισμό. Τις άλλες λειτουργείες τις κάνει καλά; Εχει κανείς που το έβαλε κάποιο πρόβλημα; Αυτό μας ενδιαφέρει. Είστε όλοι ευχαριστημένοι όπως ο Dathanaso;... :thanks: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

E46-31
21-06-10, 09:05
Να ρωτησω και εγω πως βαζουμε στην μνημη ραδιοφωνικους σταθμους.με εχει μπερδεψει.

gant
21-06-10, 09:49
Εκτός απ τον θόρυβο του ανεμιστήρα όταν παίζει dvd (εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη)
τιποτα άλλο.

Όσο για την ενταμίευση σταθμών στο ραδιόφωνο, αφού επιλέξεις την συχνότητα που επιθυμείς, πιέζεις κάτω δεξιά το εικονίδιο των φακέλων και σου εμφανίζεται μιά λίστα με συχνότητες, με πρώτη αυτή που έχεις επιλέξει. Πιέζεις για 2-3 sec στην οθόνη το πλαίσιο αυτό και γίνεται η ενταμίευση.

tsagio
21-06-10, 17:37
Ψάχνοντας στο ινερνετ σήμερα σχετικά για το dynavin βρήκα αυτό στο μέλλον μπορεί να μας φανεί χρήσιμο.
Όταν ψάχνετε στο Ιντερνετ πως να βρείτε τη σωστή εκδοχή του software για το dynavin:
1. Πρέπει να ψαξετε για PNA (οχι PDA) WinCE 5.0 versions για ARMAI processors.
2. Πρέπει να ψάξετε για προγράμματα που δουλεύουν σε 800x480 (WVGA).

υποσημείωση : Αν τα βρείτε, κάθε κατασκευαστής μπορεί να έχει διαφορετική εικόνα του WinCE. Έτσι στο δικό μας messada (κάνει τον πίνακα του GPS) είναι πιο φωτεινά και έτσι μπρεί να λείπουν κάποια απαραίτητα στοιχεία. Βρείτε το αντίστοιχο scanner (σαρωτή) και προσθέστε το στη ροη του προγράμματος.

ΥΓ. το κείμενο ήταν στα αγγλικά ελπίζω η μετάφραση να είναι σωστή.thumb

gant
21-06-10, 18:19
Ψάχνοντας στο ινερνετ σήμερα σχετικά για το dynavin βρήκα αυτό στο μέλλον μπορεί να μας φανεί χρήσιμο.
Όταν ψάχνετε στο Ιντερνετ πως να βρείτε τη σωστή εκδοχή του software για το dynavin:
1. Πρέπει να ψαξετε για PNA (οχι PDA) WinCE 5.0 versions για ARMAI processors.
2. Πρέπει να ψάξετε για προγράμματα που δουλεύουν σε 800x480 (WVGA).

υποσημείωση : Αν τα βρείτε, κάθε κατασκευαστής μπορεί να έχει διαφορετική εικόνα του WinCE. Έτσι στο δικό μας messada (κάνει τον πίνακα του GPS) είναι πιο φωτεινά και έτσι μπρεί να λείπουν κάποια απαραίτητα στοιχεία. Βρείτε το αντίστοιχο scanner (σαρωτή) και προσθέστε το στη ροη του προγράμματος.

ΥΓ. το κείμενο ήταν στα αγγλικά ελπίζω η μετάφραση να είναι σωστή.thumb

Κώστα, παρόλο που είμαι ηλεκτρονικός, ελάχιστα κατάλαβα απ τα ενδιαφέροντα που έγραψες. :whistle:

tsagio
21-06-10, 18:34
Κώστα, παρόλο που είμαι ηλεκτρονικός, ελάχιστα κατάλαβα απ τα ενδιαφέροντα που έγραψες. :whistle:

κ.Γιώργο με λιγα λογια το δικο μας μηχάνημα θέλει προγράμματα WinCE 5.0 για PNA και γράφω ακριβός την versions και το μέγεθος της οθόνης. Μπορεί να βρούμε πρόγραμμα για WinCE αλλα να μην παιζουν στο δικό μας μηχάνημα, παίζει σύμφωνα με τα λεγόμενα τους μονο την συγκεκριμένη version, απο εκει και περά και παρόλα αυτα μπορεί κάποια προγράμμαατ να θέλουν αλλη ρύθμιση του μηχανήματος.
Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό (πριν το ανέβασα όπως το είχα βρει):original:

gant
21-06-10, 18:52
Οκ Κώστα, κατανοητός.
Άρα γνώμη μου είναι, να μη πολυπασπατεύουμε το λειτουργικό της συσκευής, αν δεν είμαστε βέβαιοι για το τι κάνουμε, γιατί μπορεί να χάσουμε τα αυγά με τα καλάθια.

E46-31
27-06-10, 18:53
Καλησπερα σε ολου;.

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει βαλει την συγκεκριμενη οθονη προχωρησε σε τοποθετηση ενισχυτη για βελτιωση της ηχητικης εικονας.

παιζει καλα?

apovas
30-06-10, 14:22
Και εγω την ιδια απορια εχω. Αποδοση ηχου μηδεν

E46-31
01-07-10, 20:24
απ οτι καταλαβα τα ενισχυτικα του δεν αποδιδουν.το θεμα ειναι πως θα παιξει με εναν ενισχυτη και καλητερα ηχεια.

gyiama
01-07-10, 20:31
ποιο προβλημα υπαρχει ρε παιδια?δεν ειναι τπτ η συνδεση του με ενισχυτη εχει απο πισω rca γι αυτη τη δουλεια!!

E46-31
01-07-10, 22:23
θελω να ακουσω εντυπωσεις σε καποιον που το εχει κανει.εκτος απο harman kardon

apovas
05-07-10, 18:14
Καλησπερα! Τελικά έβαλε κανεις καμερα οπισθοπορειας να ακουσουμε εντυπωσεις?

apovas
09-08-10, 07:41
Καλημερα! Εχει ασχοληθει κανενας με καμερα οπισθοπορειας και ενισχητη για το dynavin να μας δωσει τις γνωσεις του?

stavros67
22-09-10, 08:41
Παιδια γεια σας. Εχω κι εγω ενα προβλημα με το μηχανημα, και δεν ξερω τι να κάνω. Εκει που λειτουργεί κανονικα, σβύνει η οθονη, σταματάει η μουσική, και γενικά νεκρώνει, και παίζει μόνο ραδιόφωνο με την οθόνη μαύρη. Να θέλει τιποτα αναβάθμιση, ή πέταμα;Ευχαριστώ

stavros67
22-09-10, 08:43
Για κάμερα οπισθοπορείας που λέτε, εγώ την έχω βάλει. Βλέπεις πάρα πολύ καλά, αλλά το βράδυ που ανάβουν τα φώτα μου κάνει μερικές γραμμές. Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι από μηχάνημα και δεν φτιάχνει.

dimtz
31-10-10, 17:22
δε μου λετε λεβεντες υπαρχει τροπος να βαλουμε στις οθονες μας το παρακατω menu που βλεπουμε στην φωτο????????????:shok:

Moufas E46
31-10-10, 17:49
θελω να ακουσω εντυπωσεις σε καποιον που το εχει κανει.εκτος απο harman kardon

μεσα στο νοεμβριο που θα εχω χρονο θα περασω μαζι με ενα φιλο μου ενισχυτες και πιθανον ενα σαμπακι γιατι ο ηχος παραειναι μαπα. ηδη εχω περασει 4 καλωδια RCA απο την πηγη εως το πορτπαγκαζ οποτε δεν μας μενει πολυ δουλεια ακομα μιας και η μπαταρια ειναι πισω οποτε πιστευω αν κατσουμε ενα απογευμα θα το τελειωσουμε.

Dathanaso
01-11-10, 20:29
δε μου λετε λεβεντες υπαρχει τροπος να βαλουμε στις οθονες μας το παρακατω menu που βλεπουμε στην φωτο????????????:shok:

Μητσο καλησπερα μην το σκαλιζεις ο Ζερββββ προλαβε και εβαλε στην εγγυηση οτι επιπλεον software ακυρωνει την εγγυηση.

dimtz
04-11-10, 23:34
Μητσο καλησπερα μην το σκαλιζεις ο Ζερββββ προλαβε και εβαλε στην εγγυηση οτι επιπλεον software ακυρωνει την εγγυηση.

Οκ φιλε μου δεν ειπα οτι θα το κανω μονος, αν μπορει ας το κανει ο ιδιος χωρις να χασουμε την εγγυηση, απλα μου αρεσε αλλα δεν τρελαινομαι κιολας :mpaks:

alexandros11
15-11-10, 11:40
Γεια σας παιδια και εγω ενδιαφερομαι για μια οθονη.Εχω το bmw 320ci e46 και θελω να βαλω αυτη την οθονη ξερετε που μπορω να την βρω και ποσο κοστιζει αν ξερετε να μου πειτε.Την θελω με ολα τα προγραμματα που εχει.Ευχαριστω

bill_m3
15-11-10, 12:15
Γεια σας παιδια και εγω ενδιαφερομαι για μια οθονη.Εχω το bmw 320ci e46 και θελω να βαλω αυτη την οθονη ξερετε που μπορω να την βρω και ποσο κοστιζει αν ξερετε να μου πειτε.Την θελω με ολα τα προγραμματα που εχει.Ευχαριστω

Από εδώ:
https://www.dynavin.gr


Κορίνθου 7, Θεσσαλονίκη ΤΚ 54453, Ελλάδα.

E-mail: info@dynavin.gr

Τηλέφωνο: +302310944433

Fax: +302310951689
Είναι ο επίσημος εισαγωγέας της εταιρίας και η τιμή έχει πέσει αρκετά!!

Πρόσεξε:
https://www.car.gr/parts/view/921699/

alexandros11
17-11-10, 23:02
Οκ φιλε μου ευχαριστω για την βοηθεια οταν μπορεσω θα παω γιατι μενω και θεσσαλονικη.

sierra
28-09-11, 20:26
Οκ φιλε μου ευχαριστω για την βοηθεια οταν μπορεσω θα παω γιατι μενω και θεσσαλονικη.

Πουλάω τη δικιά μου. Δεν την έχω τοποθετήση είναι στο κουτί της...

sierra
26-10-11, 22:53
Πουλήθηκε η συσκευή παιδιά.Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Stamatis
26-10-11, 23:00
θελω να ακουσω εντυπωσεις σε καποιον που το εχει κανει.εκτος απο harman kardon
Mε δύο τελικούς sony Xplod κανένα πρόβλημα
ο ήχος αφού ρυθμιστεί απο τα καναλια των ενισχυτων ειναι πολύ καθαρός


Καλησπερα! Τελικά έβαλε κανεις καμερα οπισθοπορειας να ακουσουμε εντυπωσεις?
ναί, αλλά δεν ειναι να την εμπιστεύεσαι, δεν ξέρεις ποτέ που τελειώνει το αμάξι σου.
Ψιλοάχρηστη τελικά


Πουλήθηκε η συσκευή παιδιά.Ευχαριστώ για την βοήθεια...
Οπως καταλάβατε το πήρα εγώ και έφαγα ολο το απόγευμα να περνάω καλώδια.

Το μηχάνημα είναι καλό, το navi είναι πάαααρα πολύ καλό, το bt έχει ενα θεματάκι με το iphone αλλά είναι θέμα που διορθώνεται, και ήδη έχω περάσει επάνω όλα τα τζατζαλομάτζαλα που μπορεί να πάρει.

sierra
26-10-11, 23:35
Καλορίζικο Σταμάτη και να ΄σαι καλά να το χαρείς. Πιστεύω κάποια στιγμή να το δω και να το ακούσω μιας και δεν μπόρεσα να το βάλω...thumb

Moufas E46
24-11-11, 19:22
εχω βρει αυτον τον δεκτη που ειναι οικονομικος και εχει καλα χαρακτηριστικα. τον εχει βαλει κανεις να πει εντυπωσεις?

https://in-car.car.gr/parts/view/1884676/

Moufas E46
25-11-11, 18:52
κανεις δεν εχει βαλει δεκτη ψηφιακο σε dynavin?

zgouriazmenos
25-11-11, 20:37
Έχω βάλει εγώ στο δικό μου Γιάννη, τον δέκτη που δίνει η Dynavin και το χειρίζομαι απο την οθόνη. Καλώς είναι δε λέω, απλά δεν το χρησιμοποιώ και πολύ. Άσε που με τα ψηφιακά ή πιάνεις ή δεν πιάνεις, με αποτέλεσμα να κόβεται συνέχεια το σήμα και η εικόνα. Δεν είναι όπως με το αναλογικό, λίγο χιονάκι λίγο εικόνα .....

Moufas E46
25-11-11, 21:10
Έχω βάλει εγώ στο δικό μου Γιάννη, τον δέκτη που δίνει η Dynavin και το χειρίζομαι απο την οθόνη. Καλώς είναι δε λέω, απλά δεν το χρησιμοποιώ και πολύ. Άσε που με τα ψηφιακά ή πιάνεις ή δεν πιάνεις, με αποτέλεσμα να κόβεται συνέχεια το σήμα και η εικόνα. Δεν είναι όπως με το αναλογικό, λίγο χιονάκι λίγο εικόνα .....

βαγγελη δυστυχως εχω την προηγουμενη εκδοση οποτε ψαχνω για εξωτερικο δεκτη ανεξαρτητου μαρκας. καλα στη θρακη και κανει σπασιματα? εκει εχει πεδιαδες. η μηπως φταινε οι πομποι επειδη ειναι αρχη ακομα?

zgouriazmenos
26-11-11, 09:38
Μπορεί να είναι και αυτό ρε Γιάννη, ξέρω και γω τι να πω.. Πάντως Ορεστιάδα ακόμη δεν πιάνουμε ψηφιακό. Μόνο Αλεξανδρούπολη.Αλλά και Τρίκαλα που πάω το σήμα τους είναι χάλια, πολύ αδύναμο. Γνώμη μου είναι να μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά για δέκτη ψηφιακό. Βρες κάτι οικονομικό και βάλτο πάνω, θα την κανει τη δουλεια του.

graphe36
26-11-11, 14:49
Δεν αξιζει η αγορα αναλογικου δεκτη καθως η προθεσμια για την χρηση αναλογικων καναλιων τελειωνει. Σε λιγο (κανα χρονο και λιγοτερο) θα εχουν καταργηθει πληρως. Εκτος εαν βρεθει δεκτης Hybrid, αλλα ειναι ακριβοι.

graphe36
26-11-11, 14:51
Επειδη ακουσα παραπονα απο την εν λογω συσκευη πειτε μου ποιο μοντελο ειναι η τα χαρακτηριστικά του για να σας βοηθήσω στο θεμα του ηχου.

sierra
26-11-11, 16:54
Επειδη ακουσα παραπονα απο την εν λογω συσκευη πειτε μου ποιο μοντελο ειναι η τα χαρακτηριστικά του για να σας βοηθήσω στο θεμα του ηχου.

Αυτό έχει βάλει ο Γιάννης: https://in-car.car.gr/parts/view/1884676/ thumb

graphe36
27-11-11, 04:16
Αυτο ειναι ο δεκτης DVB-T. Εγω λεω για την πηγη?

sierra
27-11-11, 08:10
Αυτο ειναι ο δεκτης DVB-T. Εγω λεω για την πηγη?

Αυτό είχαμε πάρει. Από τα πρώτα της DYNAVIN: https://www.gps-com.gr/default.asp?psid=1144&sid=10071&LangId=47

Εαν σε βοηθάει ή αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι άλλο ας πεί...

graphe36
27-11-11, 15:50
Ωραια, λοιπον για να βελτιωθει ο ηχος σας πρεπει να τοποθετηθει ενισχυτης. Καθως ο ενσωματωμένος δεν ειναι για πολλα. (αυτο ισχυει σχεδον για ολες τις πηγες. Οι ελαφρως ανωνυμες οπως αυτη ακομα χειροτερα). Ειδικα και οταν εχει φτωχα ρυθμιστικά για τον ηχο στο σταδιο της προενισχυσής.

Απο οτι καταλαβα εχει μια εξοδο προενισχυσης (pre out). Αρα με αυτην μπορει να τοποθετηθει ενισχυτης. Μπορει να οδηγησει μεχρι ενα ζευγος μεγαφωνων. Σε περιπτωση που θελετε και τα πισω, η θα πρεπει να μπει καποιο Y splitter μεα αποτελεσμα, μειωση της συνολικης τασης της προενισχυσης και αδυναμια της λειτουργιας fade η καποιο high to low adapter. Παθητικο η καλυτερα ενεργο.

Εαν θελετε να μπει και subwoofer, κατι που για την Ε46 το προτείνω καθως τα μεγαφωνα που δεχεται ειναι μικρης διαμετρου. Τοτε θα μπορουσατε να προμηθευτείτε αυτο εδω https://www.audiocontrol.com/t34/5251/18452/Car-Audio-Electronic-Crossovers/2XS--2--way-Electronic-Crossover.html (150¤ τιμη καταλογου) το οποιο δεχεται το φτωχό σε σημα rca της πηγης, το ενισχύει καθως και το κροσσαρει οπως θελουμε. Τελος μας δινει και εξοδο sub ετοιμη και κροσσαρισμενη.

Σε περιπτωση που θελετε ακομα περισσοτερες ρυθμισεις και να αποκτησετε ενα πολυ καλο hi-fi. Τοσο καλο που δεν θα εχετε να ζηλεψετε πολλα απο κατοχους Pionner rs και Alpine. (περιπου..) Τοτε βαζετε ενα DSP οπως πχ https://www.audiocontrol.com/t34/5248/14159/Trunk-Mount-Equalizers/EQL-Trunk-Mount-Equalizer-and-Pre--amp.html το οποιο δινει EQ 13 περιοχών και 7 παραμετρικό. Απλα θα ανεβει το budget λιγο ακομα. 285 ¤ (τιμη καταλογου). Εδω μπορουμε να παραμετροποιησουμε πολυ περισσοτερο τον ηχο μας. Ετσι θα εχουμε την δυνατοτητα να ταιριαξουμε τα μεγαφωνα με το χωρο του αυτοκινήτου ιδανικοτερα.

Χτιστε το σιγα σιγα, δεν ειναι αναγκη να τα παρετε ολα μαζι. Το αποτελεσμα θα σας ανταμείψει, μαλιστα ισως και παραπανω απο τις προσδοκιες μερικων.

DK
27-11-11, 15:57
Από εδώ:
https://www.dynavin.gr


Κορίνθου 7, Θεσσαλονίκη ΤΚ 54453, Ελλάδα.

E-mail: info@dynavin.gr

Τηλέφωνο: +302310944433

Fax: +302310951689
Είναι ο επίσημος εισαγωγέας της εταιρίας και η τιμή έχει πέσει αρκετά!!


Παιδιά να ρωτήσω....εφόσον πρόκειται για club(π.χ bmwfans) η τιμή είναι καλύτερη?Πόσο κοστίζει αυτή το προιόν σε ευρώ αυτή την εποχή?
Και κάτι ακόμη...αυτή η πηγή είναι της vision?

gyiama
27-11-11, 18:34
η πηγη ειναι της dynavin οχι δεν υπαρχει καποια προσφορα καποτε ειχαμε κανει ενα γκρουπ.τωρα παιζει στα 750ε περιπου λιγο πανω λιγο κατω

VanVIC
27-11-11, 18:57
...εφόσον πρόκειται για club(π.χ bmwfans) ...

Παρένθεση: Το www.BMWfans.gr δεν είναι club, forum είναι και αυτό είναι σημαντικά διαφορετικό (τυπικά δεν έχει καμιά σχέση)

sierra
27-11-11, 20:03
η πηγη ειναι της dynavin οχι δεν υπαρχει καποια προσφορα καποτε ειχαμε κανει ενα γκρουπ.τωρα παιζει στα 750ε περιπου λιγο πανω λιγο κατω

Oι τιμές εδω Αθήνα είναι από 755 - 765 euro απ΄ότι ξέρω. Στα 755 euro έιναι μέσα και ο ψηφιακός δέκτης και στα 765 euro δίνουν και internet μαζί αυτά μέχρι την περασμένη εβδομάδα... thumb

Moufas E46
27-11-11, 21:28
Ωραια, λοιπον για να βελτιωθει ο ηχος σας πρεπει να τοποθετηθει ενισχυτης. Καθως ο ενσωματωμένος δεν ειναι για πολλα. (αυτο ισχυει σχεδον για ολες τις πηγες. Οι ελαφρως ανωνυμες οπως αυτη ακομα χειροτερα). Ειδικα και οταν εχει φτωχα ρυθμιστικά για τον ηχο στο σταδιο της προενισχυσής.

Απο οτι καταλαβα εχει μια εξοδο προενισχυσης (pre out). Αρα με αυτην μπορει να τοποθετηθει ενισχυτης. Μπορει να οδηγησει μεχρι ενα ζευγος μεγαφωνων. Σε περιπτωση που θελετε και τα πισω, η θα πρεπει να μπει καποιο Y splitter μεα αποτελεσμα, μειωση της συνολικης τασης της προενισχυσης και αδυναμια της λειτουργιας fade η καποιο high to low adapter. Παθητικο η καλυτερα ενεργο.

Εαν θελετε να μπει και subwoofer, κατι που για την Ε46 το προτείνω καθως τα μεγαφωνα που δεχεται ειναι μικρης διαμετρου. Τοτε θα μπορουσατε να προμηθευτείτε αυτο εδω https://www.audiocontrol.com/t34/5251/18452/Car-Audio-Electronic-Crossovers/2XS--2--way-Electronic-Crossover.html (150¤ τιμη καταλογου) το οποιο δεχεται το φτωχό σε σημα rca της πηγης, το ενισχύει καθως και το κροσσαρει οπως θελουμε. Τελος μας δινει και εξοδο sub ετοιμη και κροσσαρισμενη.

Σε περιπτωση που θελετε ακομα περισσοτερες ρυθμισεις και να αποκτησετε ενα πολυ καλο hi-fi. Τοσο καλο που δεν θα εχετε να ζηλεψετε πολλα απο κατοχους Pionner rs και Alpine. (περιπου..) Τοτε βαζετε ενα DSP οπως πχ https://www.audiocontrol.com/t34/5248/14159/Trunk-Mount-Equalizers/EQL-Trunk-Mount-Equalizer-and-Pre--amp.html το οποιο δινει EQ 13 περιοχών και 7 παραμετρικό. Απλα θα ανεβει το budget λιγο ακομα. 285 ¤ (τιμη καταλογου). Εδω μπορουμε να παραμετροποιησουμε πολυ περισσοτερο τον ηχο μας. Ετσι θα εχουμε την δυνατοτητα να ταιριαξουμε τα μεγαφωνα με το χωρο του αυτοκινήτου ιδανικοτερα.

Χτιστε το σιγα σιγα, δεν ειναι αναγκη να τα παρετε ολα μαζι. Το αποτελεσμα θα σας ανταμείψει, μαλιστα ισως και παραπανω απο τις προσδοκιες μερικων.

εγω φιλε μου εβαλα ενισχυτη rockford 4καναλο καθως και ενα sub 15αρι. παιζει καλητερα το μηχανημα αλλα οχι οπως το περιμενα. πιστευω πως φταει το μεγεθος της καμπινας και η ηχομονωση που εχει. ο ηχος του sub δεν ακουγεται μεσα στην καμπινα για να καταλαβεις. για αυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω. και τα ηχεια τα εχω αλλαξει μπρος πισω με μεγαλητερα οποτε περιμενα καλητερο αποτελεσμα

DK
27-11-11, 23:13
Oι τιμές εδω Αθήνα είναι από 755 - 765 euro απ΄ότι ξέρω. Στα 755 euro έιναι μέσα και ο ψηφιακός δέκτης και στα 765 euro δίνουν και internet μαζί αυτά μέχρι την περασμένη εβδομάδα... thumb

Μισό λεπτό βρε παιδιά...της vision αντίστοιχο προιόν plug and play με ίδιες λειτουργίες(tv- dvd- mp3 - πλοήγηση) κοστίζει 400-480 ευρώ!Τι διαφορές υπάρχουν?Το λέω μήπως δοκίμασε κανεις, διότι η διαφορά τιμής είναι 50%!Φυσικά δεν περιλαμβάνεται ο ψηφιακός δέκτης...αλλά και πάλι υπάρχει διαφορά!
Επίσης αποτι συζήτησα προ 2ωρου με ενα παιδι που δουλευει σε καταστημα με ηχοσυστηματα εδω Θεσ/νίκη..μούπε πως ΟΕΜ κυκλοφορουν παρα πολλών ειδών τετοιες οθόνες για Ε46!Και λέγοντας ΟΕΜ δεν εννοούμε γνήσια ΒΜW αλλα να μοιαζει της γνήσιας αλλα ουσιαστικά σε λειτουργιες ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη.Κ φυσικα τιμή στο 1/4!Ολες μουπε ειναι κινεζικες....δινει μουπε οποιαδηποτε εταιρια παραγγελια στον κινεζο Π.Χ H VISION και φτιαχνει αυτος για λογαριασμο της π.χ 2000 τεμαχια που τα βαφτιζει ΟΕΜ.Αληθεύει?

katsaraios
27-11-11, 23:17
Μισό λεπτό βρε παιδιά...της vision αντίστοιχο προιόν plug and play με ίδιες λειτουργίες(tv- dvd- mp3 - πλοήγηση) κοστίζει 400-480 ευρώ!Τι διαφορές υπάρχουν?Το λέω μήπως δοκίμασε κανεις, διότι η διαφορά τιμής είναι 50%!Φυσικά δεν περιλαμβάνεται ο ψηφιακός δέκτης...αλλά και πάλι υπάρχει διαφορά!
Επίσης αποτι συζήτησα προ 2ωρου με ενα παιδι που δουλευει σε καταστημα με ηχοσυστηματα εδω Θεσ/νίκη..μούπε πως ΟΕΜ κυκλοφορουν παρα πολλών ειδών τετοιες οθόνες για Ε46!Και λέγοντας ΟΕΜ δεν εννοούμε γνήσια ΒΜW αλλα να μοιαζει της γνήσιας αλλα ουσιαστικά σε λειτουργιες ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη.Κ φυσικα τιμή στο 1/4!Ολες μουπε ειναι κινεζικες....δινει μουπε οποιαδηποτε εταιρια παραγγελια στον κινεζο Π.Χ H VISION και φτιαχνει αυτος για λογαριασμο της π.χ 2000 τεμαχια που τα βαφτιζει ΟΕΜ.Αληθεύει?
μπορεις να βαλεις καποιο λινκ με το αντιστοιχο της vision να το δουμε??
η τιμη που λες ειναι πολυ συμφερουσα αν δινουν και εγγυηση...

DK
27-11-11, 23:17
Παρένθεση: Το www.BMWfans.gr δεν είναι club, forum είναι και αυτό είναι σημαντικά διαφορετικό (τυπικά δεν έχει καμιά σχέση)

Εντάξει πάνω κάτω το ίδιο πιστεύω είναι...και τις συναντησεις μεταξύ μελών τις έχει....και ομαδικές δραστηριότητες, ομαδικές προσφορές σε αγορές...
απλά μάλλον είθιστε απο παλιά να εννοούν( ο κόσμος) διαφορετικά το club....ασχετα αν στη πράξη ενα κ το αυτό είναι!

graphe36
28-11-11, 00:35
εγω φιλε μου εβαλα ενισχυτη rockford 4καναλο καθως και ενα sub 15αρι. παιζει καλητερα το μηχανημα αλλα οχι οπως το περιμενα. πιστευω πως φταει το μεγεθος της καμπινας και η ηχομονωση που εχει. ο ηχος του sub δεν ακουγεται μεσα στην καμπινα για να καταλαβεις. για αυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω. και τα ηχεια τα εχω αλλαξει μπρος πισω με μεγαλητερα οποτε περιμενα καλητερο αποτελεσμα

Δεν ειναι ετσι απλο φιλε μου. Το να μπει ενας ενισχυτης ενα sub και τελος. Παιζει ρολο τι μεγαφωνα επελεξες? Tι μαρκα sub? Ειναι σε κουτι κλειστου τυπου η bass reflex? Ειναι στα σωστα λιτρα το μεγεθος του κουτιου? Ο τροπος συνδεσης πηγης ενισχυτου? οι ρυθμίσεις επισης ειναι το Α και το Ω.

Εχω παει σε διαγωνισμο EMMA Quality και ενας με setup 6500 ¤ (εγω εχω συστηματα αξιας 2500¤ με 2700¤ περιπου, πιο κατω απο τα μισα). εχασε με μεγαλη διαφορα λογο κακων ρυθμίσεων και κακων συνδιασμων. Κριμα τα μηχανηματα του.

graphe36
28-11-11, 01:05
Oι τιμές εδω Αθήνα είναι από 755 - 765 euro απ΄ότι ξέρω. Στα 755 euro έιναι μέσα και ο ψηφιακός δέκτης και στα 765 euro δίνουν και internet μαζί αυτά μέχρι την περασμένη εβδομάδα... thumb

Χωρις να θελω να φανω καπως, αλλα ειναι υπερβολικο το ποσο, δεδομενου του brand name και των δυνατοτήτων του ηχητικα, τοσο σε ποιοτητα κατασκευης.

Μπορω να θεσω παραδειγματα.

Με το ποσο που αναφερετε καποιος μπορει να αποκτησει το KENWOOD MULTIMEDIA DNX5260BT. Διαθετει φοβερη οθονη, GPS απο την Garmin για ολη την δυτικη Ευρωπη + Ελλαδα. DVD, Bluetooth, USB αλλα και το βασικοτερο 3 RCA PRE OUT, με ελεγχο LPF-HPF και ενα υποτυπώδες EQ το οποιο ομως θα εκανε την δουλεια του, χωρις να μπουν εξωτερικα DSP και High to Low adapters για επιπλεων οδηγηση μεγαφωνων. Στα θετικα οτι εχει και πολλη καλη ποιοτητα κατασκευης. Ουτε θορυβοι, ουτε illumination προβληματα κτλ.

Στα μειονεκτηματα οτι δεν εχει TV. Αλλα ετσι και αλλιως το dynavin θα χρειαστει DVB-T tunner εξωτερικου τυπου σε ενα χρονο απο τωρα. Αρα ενα και το αυτο.

Εαν παλι μερικοι θεωρειτε οτι ειναι πολλα λεφτα. Στα χαρακτηριστικα του dynavin η Vision Υπαρχει αυτο εδω https://www.ebay.co.uk/itm/Erisin-ES728GBP-HD-3D-Audio-Car-Player-GPS-PiP-TV-USB-SD-Dual-Zone-Bluetooth-/180762150172?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2a1643851c#ht_13293wt_1185 Τα εχει ολα, Ελληνικο μενου, χαρτες Ευρωπης - Ελλαδας, (Tom - Tom, i-go) TV, Κτλ με τιμη στα 229 ευρω. Πιστευω οτι βασικα προκειται για το ιδιο μηχανημα με αλλη προσοψη.

Υπαρχει και αυτο που μοιαζει περισσοτερο https://www.ebay.co.uk/itm/ERISIN-ES878T-7-2-DIN-HD-3D-CAR-AUDIO-TMC-GPS-DVB-T-BT-BLUETOOTH-AVI-VW-/120803597331?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item1c20749c13#ht_14096wt_1017 αλλα παει στα 347 ¤. Χωρις λογο.

Δεν θελω να παρεξηγηθώ, ουτε να το παιξω εξυπνος, ουτε να στεναχωρισω αυτους που εχουν κανει αγορες. Απλα λογω του επαγγελματος μου εχω μεγαλη τριβη και ενασχόληση με αυτα και τα κρινω αυστηρα.

Απο την αλλη οσοι εχετε παρει ηδη το Dynavin, εχω δωσει λυσεις στο ηχητικο κομματι για να παιξει πολυ καλα.

fanisk
28-11-11, 02:00
Χωρις να θελω να φανω καπως, αλλα ειναι υπερβολικο το ποσο, δεδομενου του brand name και των δυνατοτήτων του ηχητικα, τοσο σε ποιοτητα κατασκευης.

Μπορω να θεσω παραδειγματα.

Με το ποσο που αναφερετε καποιος μπορει να αποκτησει το KENWOOD MULTIMEDIA DNX5260BT. Διαθετει φοβερη οθονη, GPS απο την Garmin για ολη την δυτικη Ευρωπη + Ελλαδα. DVD, Bluetooth, USB αλλα και το βασικοτερο 3 RCA PRE OUT, με ελεγχο LPF-HPF και ενα υποτυπώδες EQ το οποιο ομως θα εκανε την δουλεια του, χωρις να μπουν εξωτερικα DSP και High to Low adapters για επιπλεων οδηγηση μεγαφωνων. Στα θετικα οτι εχει και πολλη καλη ποιοτητα κατασκευης. Ουτε θορυβοι, ουτε illumination προβληματα κτλ.

Στα μειονεκτηματα οτι δεν εχει TV. Αλλα ετσι και αλλιως το dynavin θα χρειαστει DVB-T tunner εξωτερικου τυπου σε ενα χρονο απο τωρα. Αρα ενα και το αυτο.

Εαν παλι μερικοι θεωρειτε οτι ειναι πολλα λεφτα. Στα χαρακτηριστικα του dynavin η Vision Υπαρχει αυτο εδω https://www.ebay.co.uk/itm/Erisin-ES728GBP-HD-3D-Audio-Car-Player-GPS-PiP-TV-USB-SD-Dual-Zone-Bluetooth-/180762150172?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2a1643851c#ht_13293wt_1185 Τα εχει ολα, Ελληνικο μενου, χαρτες Ευρωπης - Ελλαδας, (Tom - Tom, i-go) TV, Κτλ με τιμη στα 229 ευρω. Πιστευω οτι βασικα προκειται για το ιδιο μηχανημα με αλλη προσοψη.

Υπαρχει και αυτο που μοιαζει περισσοτερο https://www.ebay.co.uk/itm/ERISIN-ES878T-7-2-DIN-HD-3D-CAR-AUDIO-TMC-GPS-DVB-T-BT-BLUETOOTH-AVI-VW-/120803597331?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item1c20749c13#ht_14096wt_1017 αλλα παει στα 347 ¤. Χωρις λογο.

Δεν θελω να παρεξηγηθώ, ουτε να το παιξω εξυπνος, ουτε να στεναχωρισω αυτους που εχουν κανει αγορες. Απλα λογω του επαγγελματος μου εχω μεγαλη τριβη και ενασχόληση με αυτα και τα κρινω αυστηρα.

Απο την αλλη οσοι εχετε παρει ηδη το Dynavin, εχω δωσει λυσεις στο ηχητικο κομματι για να παιξει πολυ καλα.

Αυτο που πληρωνεις στο Dynavin ειναι το οτι δεν χαλας το εσωτερικο με τετοιες οθονες..

DK
28-11-11, 09:31
Χωρις να θελω να φανω καπως, αλλα ειναι υπερβολικο το ποσο, δεδομενου του brand name και των δυνατοτήτων του ηχητικα, τοσο σε ποιοτητα κατασκευης.

Μπορω να θεσω παραδειγματα.

Με το ποσο που αναφερετε καποιος μπορει να αποκτησει το KENWOOD MULTIMEDIA DNX5260BT. Διαθετει φοβερη οθονη, GPS απο την Garmin για ολη την δυτικη Ευρωπη + Ελλαδα. DVD, Bluetooth, USB αλλα και το βασικοτερο 3 RCA PRE OUT, με ελεγχο LPF-HPF και ενα υποτυπώδες EQ το οποιο ομως θα εκανε την δουλεια του, χωρις να μπουν εξωτερικα DSP και High to Low adapters για επιπλεων οδηγηση μεγαφωνων. Στα θετικα οτι εχει και πολλη καλη ποιοτητα κατασκευης. Ουτε θορυβοι, ουτε illumination προβληματα κτλ.

Στα μειονεκτηματα οτι δεν εχει TV. Αλλα ετσι και αλλιως το dynavin θα χρειαστει DVB-T tunner εξωτερικου τυπου σε ενα χρονο απο τωρα. Αρα ενα και το αυτο.

Εαν παλι μερικοι θεωρειτε οτι ειναι πολλα λεφτα. Στα χαρακτηριστικα του dynavin η Vision Υπαρχει αυτο εδω https://www.ebay.co.uk/itm/Erisin-ES728GBP-HD-3D-Audio-Car-Player-GPS-PiP-TV-USB-SD-Dual-Zone-Bluetooth-/180762150172?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2a1643851c#ht_13293wt_1185 Τα εχει ολα, Ελληνικο μενου, χαρτες Ευρωπης - Ελλαδας, (Tom - Tom, i-go) TV, Κτλ με τιμη στα 229 ευρω. Πιστευω οτι βασικα προκειται για το ιδιο μηχανημα με αλλη προσοψη.

Υπαρχει και αυτο που μοιαζει περισσοτερο https://www.ebay.co.uk/itm/ERISIN-ES878T-7-2-DIN-HD-3D-CAR-AUDIO-TMC-GPS-DVB-T-BT-BLUETOOTH-AVI-VW-/120803597331?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item1c20749c13#ht_14096wt_1017 αλλα παει στα 347 ¤. Χωρις λογο.

Δεν θελω να παρεξηγηθώ, ουτε να το παιξω εξυπνος, ουτε να στεναχωρισω αυτους που εχουν κανει αγορες. Απλα λογω του επαγγελματος μου εχω μεγαλη τριβη και ενασχόληση με αυτα και τα κρινω αυστηρα.

Απο την αλλη οσοι εχετε παρει ηδη το Dynavin, εχω δωσει λυσεις στο ηχητικο κομματι για να παιξει πολυ καλα.
Συμφωνώ με όσα λες απόλυτα!Απλά έχω μία απορία...στην πρώτη οθόνη που προτείνεις....θεέι κοψιματα εσωτερικά οποτε αποριπτεται.Στην δευτερη αναφερει οτι ταιριαζει για vw....αλλα κανει ακριβως και για bmw?

DK
28-11-11, 10:14
Από εδώ:
https://www.dynavin.gr


Κορίνθου 7, Θεσσαλονίκη ΤΚ 54453, Ελλάδα.

E-mail: info@dynavin.gr

Τηλέφωνο: +302310944433

Fax: +302310951689
Είναι ο επίσημος εισαγωγέας της εταιρίας και η τιμή έχει πέσει αρκετά!!

Πρόσεξε:
https://www.car.gr/parts/view/921699/
Φυσικά και δεν μπορεί να προμηθευτεί κάποιος την οθόνη απο τον αντιπρόσωπο παραπάνω.Τηλεφωνόντας τους ,σε παραπέμπουν κατευθείαν στον εγκαταστάτη που συνεργάζονται... τον sakatzidi στη τούμπα...

graphe36
28-11-11, 13:33
Συμφωνώ με όσα λες απόλυτα!Απλά έχω μία απορία...στην πρώτη οθόνη που προτείνεις....θεέι κοψιματα εσωτερικά οποτε αποριπτεται.Στην δευτερη αναφερει οτι ταιριαζει για vw....αλλα κανει ακριβως και για bmw?

Για την δευτερη οχι δεν κανει. Απλα την εβαλα για να σας δειξω οτι βγαζουν και με την κοψια συγκεκριμενων αυτοκινητων σε αυτην την τιμη. Για ε46 δεν βρηκα αλλα δεν εψαξα και πολυ.

Στην πρωτη, εννοεις την kenwwod η την Erisin? Και οι δυο τυπου 2DIN ειναι. Με την προσθηκη αυτου https://img370.imageshack.us/img370/3419/doubledinbm8.jpg που κανει 8 ευρω, το αποτελεσμα που θα περιμενεις θα ειναι αυτο με οποιαδηποτε 2 DIN https://mybimmer.net/doubledintrim.htm. Μοναδικο μειονεκτημα, οταν καποιος θα κοιταει την πηγη απο το πλαι, με τα μουτρα κολλημενα στο ταμπλο, θα φαινεται μια μικρη γωνια να εξεχει απο πανω. Αυτο γιατι κανει κουρμπα το ταμπλο της Ε46.

BILL007
28-11-11, 13:43
Με την προσθηκη αυτου https://img370.imageshack.us/img370/3419/doubledinbm8.jpg που κανει 8 ευρω

Μπορείς να μου πεις που θα το βρω με 8 ευρώ? :original: :thnx:

doctore
28-11-11, 13:53
Το αισθητικό αποτέλεσμα με κορνίζες, για μένα είναι μη αποδεκτό.
Τρείς είναι οι λύσεις: Μεταχειρισμένη εργοστασιακή ή Dynavin ή καθόλου οθόνη.

fanisk
28-11-11, 14:09
Το αισθητικό αποτέλεσμα με κορνίζες, για μένα είναι μη αποδεκτό.
Τρείς είναι οι λύσεις: Μεταχειρισμένη εργοστασιακή ή Dynavin ή καθόλου οθόνη.

thumb

DK
28-11-11, 14:10
Για την δευτερη οχι δεν κανει. Απλα την εβαλα για να σας δειξω οτι βγαζουν και με την κοψια συγκεκριμενων αυτοκινητων σε αυτην την τιμη. Για ε46 δεν βρηκα αλλα δεν εψαξα και πολυ.

Στην πρωτη, εννοεις την kenwwod η την Erisin? Και οι δυο τυπου 2DIN ειναι. Με την προσθηκη αυτου https://img370.imageshack.us/img370/3419/doubledinbm8.jpg που κανει 8 ευρω, το αποτελεσμα που θα περιμενεις θα ειναι αυτο με οποιαδηποτε 2 DIN https://mybimmer.net/doubledintrim.htm. Μοναδικο μειονεκτημα, οταν καποιος θα κοιταει την πηγη απο το πλαι, με τα μουτρα κολλημενα στο ταμπλο, θα φαινεται μια μικρη γωνια να εξεχει απο πανω. Αυτο γιατι κανει κουρμπα το ταμπλο της Ε46.

Για να μπει οθόνη 2din πρέπει να κοπουν οι αεραγωγοί εσωτερικά και να ταπωθούν απότι μούπε ένα άλλο παιδί.Πραγμα μη συνιστωμενο σε καμία περίπτωση.Επίσης το πλαισιάκι 2din είναι αρκετά πιο ακριβο απο τα 8 ευρώ που ενδεχομένως να βρει καποιος μεταχειρο και 1/100!
Σε προσωπική μου άποψη αξίζει η τοποθετηση OEM vision Ή Erisin(ΑΝ οντως υπάρχει για Ε46).....για ναμαστε και απο οικονομικης αποψης σε κατο προσιτό..

graphe36
28-11-11, 14:27
Μπορείς να μου πεις που θα το βρω με 8 ευρώ? :original: :thnx:

Εψαξα ολους τους καταλογους μου και δεν το βρηκα. Πριν 4 μερες εβαλα σε ενα Golf VI κατι παρομοιο απο την Phonocar με κοστος 8,5¤

Σε Ε46 τωρα που το θυμαμαι ειχα βαλει 1 din frame adaptor αλλα παει ενας χρονος και δεν ειμαι σιγουρος.

Μπορει παντως να εχεις και δικιο καθως ακομα και στο Ebay το βρισκεις 75 ευρω.
https://www.ebay.com/itm/BMW-3-series-E46-double-din-bezel-Radio-GPS-DVD-/360409427103?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item53ea136c9f#ht_2620wt_1185

Αρα η τιμη λαθος μου. Προετρεξα και την πατησα.

graphe36
28-11-11, 14:31
Για να μπει οθόνη 2din πρέπει να κοπουν οι αεραγωγοί εσωτερικά και να ταπωθούν απότι μούπε ένα άλλο παιδί.Πραγμα μη συνιστωμενο σε καμία περίπτωση.Επίσης το πλαισιάκι 2din είναι αρκετά πιο ακριβο απο τα 8 ευρώ που ενδεχομένως να βρει καποιος μεταχειρο και 1/100!
Σε προσωπική μου άποψη αξίζει η τοποθετηση OEM vision Ή Erisin(ΑΝ οντως υπάρχει για Ε46).....για ναμαστε και απο οικονομικης αποψης σε κατο προσιτό..

Ουτε αυτο το γνωριζω για τους αεραγωγους. Υπαρχουν εγκαταστατες που το εχουν κανει παντως. Δεν ξερω το κοστος. Αυτο ειναι απο Ελληνα στη Θεσσαλονικη https://www.studioautocar.gr/project_application/CatalogManager/images/20110604101459_0.JPG

Για Ε46 τυπου Erisin υπαρχει αυτο εδω. https://www.ebay.com/itm/BMW-E46-CAR-DVD-PLAYER-BMW-CAR-GPS-NAVI-2DIN-CAR-DVD-GPS-PLAYER-IPOD-BT-4GB-SD-/160689132729?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2569d194b9#ht_2941wt_1185 στα 400¤

BILL007
28-11-11, 14:33
Αρα η τιμη λαθος μου. Προετρεξα και την πατησα.

Πριν απο 3 χρόνια είχα πάρει φτηνά στα 80 ευρώ για 2din :original:thumbthumbthumb

gyiama
28-11-11, 15:49
Oι τιμές εδω Αθήνα είναι από 755 - 765 euro απ΄ότι ξέρω. Στα 755 euro έιναι μέσα και ο ψηφιακός δέκτης και στα 765 euro δίνουν και internet μαζί αυτά μέχρι την περασμένη εβδομάδα... thumb


Μισό λεπτό βρε παιδιά...της vision αντίστοιχο προιόν plug and play με ίδιες λειτουργίες(tv- dvd- mp3 - πλοήγηση) κοστίζει 400-480 ευρώ!Τι διαφορές υπάρχουν?Το λέω μήπως δοκίμασε κανεις, διότι η διαφορά τιμής είναι 50%!Φυσικά δεν περιλαμβάνεται ο ψηφιακός δέκτης...αλλά και πάλι υπάρχει διαφορά!
Επίσης αποτι συζήτησα προ 2ωρου με ενα παιδι που δουλευει σε καταστημα με ηχοσυστηματα εδω Θεσ/νίκη..μούπε πως ΟΕΜ κυκλοφορουν παρα πολλών ειδών τετοιες οθόνες για Ε46!Και λέγοντας ΟΕΜ δεν εννοούμε γνήσια ΒΜW αλλα να μοιαζει της γνήσιας αλλα ουσιαστικά σε λειτουργιες ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη.Κ φυσικα τιμή στο 1/4!Ολες μουπε ειναι κινεζικες....δινει μουπε οποιαδηποτε εταιρια παραγγελια στον κινεζο Π.Χ H VISION και φτιαχνει αυτος για λογαριασμο της π.χ 2000 τεμαχια που τα βαφτιζει ΟΕΜ.Αληθεύει?

οι τιμες αυτες δυστυχως ηταν μια ρποσφορα η οποια εχει ληξει πια δεν δινουν τον δεκτη πλεον.η vision ειναι ακριβως η ιδια οθονη απλα λεγεται vision και εχει ακριβως την ιδια τιμη με την dynavin.εκτος αν ειναι κατι αλλο και οχι αυτη η τυπου oem οθονη.480 ειναι υπερχλωμο να βρεθηκε η συγκεκριμενη

DK
28-11-11, 16:00
οι τιμες αυτες δυστυχως ηταν μια προσφορα η οποια εχει ληξει πια δεν δινουν τον δεκτη πλεον.η vision ειναι ακριβως η ιδια οθονη απλα λεγεται vision και εχει ακριβως την ιδια τιμη με την dynavin.εκτος αν ειναι κατι αλλο και οχι αυτη η τυπου oem οθονη.480 ειναι υπερχλωμο να βρεθηκε η συγκεκριμενη

Παναγιώτη δες εδώ -->https://www.car.gr/parts/view/1833259/
κοστίζει 600 ευρώ καινουργια η vision!Στη θεσνίκη είχα δει ενα φυλλαδιο προ 2 βδομαδων με καταστημα ηχοσυστηματων που ειχε παλι vision προιον με τιμη 490 ευρώ με φ.π.α κ τοποθετηση δώρο.....

gyiama
28-11-11, 16:04
ελα ρε φιλε ειναι εντελως σκοτωμα η τιμη τι γινεται αραγε?εκτος αν θελουν να ξεστοκαρουν για καποιο λογο και τις δινουν κοψοχρονιας

katsaraios
28-11-11, 16:06
λοιπον
στο κοκκινο Ε46 ειχα εγκαταστησει μονος μου οθονη 2 din ...
Το diy το ειχα ετοιμο να το αναρτησω αλλα κατα λαθος εχασα τον φακελο με τις φωτο απο την διαδικασια..
Το κοψιμο γινεται στο ενα κλαπετο της εβαπορετας δεξια και στην πλαστικη ντιζα που μετακινει τα κλαπετα δεξια-αριστερα οταν ενεργοποιειται το κλιμα ,επισης κοβεται το behr box δλδ το πλαστικο κοματι που φαινεται αν βγαλουμε το πανελακι των χειρηστηριων του κλιμα...
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο το μονο προβλημα ειναι να μην κολληθει σωστα το κομμενο κλαπετακι αλλα και παλι το κλιμα δουλευει κανονικα...
Στο νεο 46αρι και επειδη βλεπω τις τιμες να τσουζουν ακομα,αν δεν βρω σωστη τιμη για τυπου μαμα οθονη ,θα ξανακανω το ιδιο...

Moufas E46
11-12-11, 12:44
λοιπον
στο κοκκινο Ε46 ειχα εγκαταστησει μονος μου οθονη 2 din ...
Το diy το ειχα ετοιμο να το αναρτησω αλλα κατα λαθος εχασα τον φακελο με τις φωτο απο την διαδικασια..
Το κοψιμο γινεται στο ενα κλαπετο της εβαπορετας δεξια και στην πλαστικη ντιζα που μετακινει τα κλαπετα δεξια-αριστερα οταν ενεργοποιειται το κλιμα ,επισης κοβεται το behr box δλδ το πλαστικο κοματι που φαινεται αν βγαλουμε το πανελακι των χειρηστηριων του κλιμα...
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο το μονο προβλημα ειναι να μην κολληθει σωστα το κομμενο κλαπετακι αλλα και παλι το κλιμα δουλευει κανονικα...
Στο νεο 46αρι και επειδη βλεπω τις τιμες να τσουζουν ακομα,αν δεν βρω σωστη τιμη για τυπου μαμα οθονη ,θα ξανακανω το ιδιο...

δεν αξιζει να ξανακανεις την φασαρια αυτη. πιστευω πως το κινεζικο ειναι μονοδρομος πλεονthumb

graphe36
11-12-11, 14:58
Αυτην εδω λες ε? https://www.ebay.com/itm/Car-dvd-player-gps-Navigation-BMW-3-E46-M3-3-Series-Bluetooth-double-Din-SD-/160681059334?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2569566406#ht_10351wt_1185
Με 485¤ οποιος θελει την εχει σπιτι του. 25% κερδοφορια στις μερες που ζουμε ειναι υπερπολυτελεια για τους Ελληνες μαγαζατορες....
Εδω εμεις στο ΡΑ οπου εκει παιζουν και ατομα που εχουν φραγκα δεν παιζαμε πανω απο 12%. ΕΛΕΟΣ.

katsaraios
15-01-12, 03:14
ειναι καλο αυτο το γκατζετακι ρε παιδια??
για πειτε καμια γνωμη οποιοι το ψαξατε με τις οθονες...

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-3-Series-7-Touchscreen-DVD-Sat-Nav-GPS-MP3-iPod-/290639491907?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ab76b343

doctore
15-01-12, 10:01
Το dynavin ειναι πολυ καλυτερο, και μονοδρομος πιστευω για το e46.

stefm5
15-01-12, 12:50
Σας ενημερώνουμε ότι ο οίκος DYNAVIN έχει πλέον διακόψει οριστικά την προμήθεια των OEM πωλητών με τις νέες σειρες απο πλατφόρμες νεας γενιας και πολυ εξελιγμένης τεχνολογίας, αρχής γενομένης με την πλατφόρμα D99.

Τις συσκευες με την νεα πλατφορμα D99 και ολα τα νεα μοντελα του οικου dynavin.hk θα τα βρισκετε κατ'αποκλειστικοτητα στο καταστημα μας και στο υπολοιπο εξουσιοδοτημενο δικτυο της DYNAVIN-HELLAS

Οι συσκευές χαμηλού κόστους με την πρώτης γενιάς πλατφόρμα D95 θα διατίθενται, ως την εξάντληση των αποθεμάτων, από τους διάφορους ΟΕΜ πωλητές και οι συσκευές δεύτερης διαλογής θα διατίθενται από το ebay, και μέσω αγγελιών από το Internet, με διάφορες ονομασίες.

Επίσης, για την αποφυγή παραπλάνησης του κοινού, οι νέες συσκευές του οίκου DYNAVIN που ήδη διατίθενται από τις επίσημες Aντιπροσωπείες, φέρουν ανάγλυφο το λογότυπο στην πρόσοψη και το ψηφιακό ολόγραμμα με ταινία ασφαλείας και τον σειριακό αριθμό παραγωγής του Εργοστασίου στο επάνω μέρος της συσκευής και συνοδεύονται με την κάρτα εγγύησης της επίσημης Aντιπροσωπείας

katsaraios
15-01-12, 23:00
οκ μας κατατοπιζει η Ντιναβιν αλλα την συγκεκριμενη οθονη γιατι την απορριπτουμε??
την εχει αγορασει καποιος να μας πει?

Moufas E46
15-01-12, 23:38
οκ μας κατατοπιζει η Ντιναβιν αλλα την συγκεκριμενη οθονη γιατι την απορριπτουμε??
την εχει αγορασει καποιος να μας πει?

τι εννοεις?

katsaraios
15-01-12, 23:51
τι εννοεις?

αν την αγορασε καποιος και την εχει να μας πει τι αρνητικο εχει π.χ λειτουργικο,φωτισμο,ταχυτη τα,κολληματα κλπ
γιατι μαλλον ειναι το ιδιο λειτουργικο που ειχα σε 2 din αλλη κινεζικη που δουλευε μια χαρα..
η διαφορα με την Ντιναβιν στα χρηματα ειναι μεγαλη ..

graphe36
15-01-12, 23:52
Ελα ντε γιατι να την απορρίψεις. Για τους περισσοτερους ισως να τους αρκει η ειδηση: ανανεωση της ''πλατφορμας''. Για καποιον ομως που γνωριζει και 5 πραγματα δεν ξεκαθαριζεται τι ειναι η πλατφορμα D95 και D99.

Ποιες οι τεχνικες διαφορες? Στο λογισμικο? Αν ναι τι μας επηρεάζει αυτο σε μια υλοποιση Embedded λειτουργικου οπου δεν παρεμβαινει ο χρηστης?
Μηπως εχει διαφορα ο δεκτης GPS? Το DSP του ηχου? H μηπως ο Κινεζος απλως αλλαξε σειρα και την ονομασε D99 οπως κανουν ολες οι εταιριες σε καθε νεο line up?

Εγω πιστευω οτι ολοι απο τον ιδιο προμηθευτη τα αγοραζουν και αναλογα τις απαιτήσεις του καθενος μπαινει και η αναλογη ταμπελα brand name. Οπως εκαναν και πολλοι Ελληνες προμηθευτες με τους DVB-T δεκτες. Ιδια μηχανηματα, αλλη ταμπελα...

Οπως επισης η αγορα του E-bay δεν ελεγχεται απο καποια συγκεκριμενη εταιρια. Ειναι και εκει ελευθερη αγορα. Παραγγελνουν , παραλαμβανουν και πωλουν. Δεν μπορουν να ισχυριζονται οτι οτιδηποτε κυκολφορει στο e-bay ειναι χαμηλης ποιοτητας και απο συγκεκριμενο προμηθευτη.

Αλλωστε και στις 2 περιπτωσεις κινεζικες υλοποιησεις ειναι. Μην περιμενετε ουτε ηχητικες επιδοσεις επωνυμων κατασκευαστων οπως (Pioneer-JVC-Kenwood κτλ). Ουτε ποιοτητα κατασκευης (βλεπε παραπονα για την αποδοση του φωτισμου των χειριστηριων κτλ). Και τα 2 κανουν αυτα που υποσχονται. Αναπαραγωγη μουσικης, dvd και GPS.

Ασε που παω στοιχημα εαν μπορουσα να τις εχω στα χερια μου και τις 2, στο εσωτερικο τους, τα ιδια πραγματα θα εβλεπα...

Για την ιστορια εχω βαλει 2 τετοιες απο e-bay (Hong-Kong φυσικα) 2 DIN (οχι με το Ε46 look) αλλα ειχε το ιδιο λειτουργικο - χαρακτηριστικά και λειτουργουν εδω και 2 χρονια οκ.

Moufas E46
16-01-12, 00:05
αν την αγορασε καποιος και την εχει να μας πει τι αρνητικο εχει π.χ λειτουργικο,φωτισμο,ταχυτη τα,κολληματα κλπ
γιατι μαλλον ειναι το ιδιο λειτουργικο που ειχα σε 2 din αλλη κινεζικη που δουλευε μια χαρα..
η διαφορα με την Ντιναβιν στα χρηματα ειναι μεγαλη ..

κατι που με χαλαει ειναι ο ηχος. οσο αφορα την ενταση περισσοτερο. κατι αλλο ειναι που πρεπει να την κλεινω πριν σβησω το αμαξι. αργο δε θα το λεγα. η πλοηγηση δουλευει πολυ καλα το bluetooth μου εχει λυσει τα χερια, κολληματα δεν εχω. σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος και την συστυνω στον οποιοδηποτε ανεπιφυλακτα. κατι που με χαλαει σε σχεση με την καινουργια ειναι οτι πρεπει να βαλω εξωτερικο ψηφιακο δεκτη με ξεχωριστο τηλεκοντρολ.

katsaraios
16-01-12, 00:11
Αν ναι τι μας επηρεάζει αυτο σε μια υλοποιση Embedded λειτουργικου οπου δεν παρεμβαινει ο χρηστης?


στα windows μπορουμε να παιξουμε με σκινς και καποια μικροπροσθετα νομιζω.
γενικα συμφωνω ,βεβαια δεν υπαρχει και καλα η επισημη υποστηριξη η σερβις αλλα και παλι δεν με ικανοποιει σαν λογος απορριψης...

κατι που με χαλαει ειναι ο ηχος. οσο αφορα την ενταση περισσοτερο. κατι αλλο ειναι που πρεπει να την κλεινω πριν σβησω το αμαξι. αργο δε θα το λεγα. η πλοηγηση δουλευει πολυ καλα το bluetooth μου εχει λυσει τα χερια, κολληματα δεν εχω. σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος και την συστυνω στον οποιοδηποτε ανεπιφυλακτα. κατι που με χαλαει σε σχεση με την καινουργια ειναι οτι πρεπει να βαλω εξωτερικο ψηφιακο δεκτη με ξεχωριστο τηλεκοντρολ.
Δεν εχει κολληματα σε αναπαραγωγη dvd καλο,απο την τιμη που εβαλα στο λινκ ειχες αγορασει ακριβοτερα??

graphe36
16-01-12, 00:18
στα windows μπορουμε να παιξουμε με σκινς και καποια μικροπροσθετα νομιζω.

Ειναι embbeded λειτουργικα συστηματα. Δηλαδη κλειστου κωδικα. Δεν μπορεις να παρεμβεις καπου. Απλα το χρησιμοποιεις οσο τρεχει. Τι ιδιο συστημα τρεχουν τα GPS PNA, κινητα που δεν ειναι smartphone. Αυτοματισμοι (οχι PLC) κτλ.

Εγγυηση δινουν οι περισσοτεροι και στο e-bay. Απλα το ποσο έγκυρη ειναι δεν μπορω να το απαντησω με σιγουρια. Παντως οτι μου εχει τυχει ελλατωματικο, το εχω αλλαξει. Απλα οχι κατι τοσο ακριβο και πολυπλοκο.

Moufas E46
16-01-12, 00:21
η αγορα η δικια μου ηταν με group buy μεσω του forum . αν θυμαμαι καλα ειχαμε δωσει 650 ευρω για παραγγελια 10 και πλεον οθονων τιμη πολυ χαμηλοτερη απο οσα ζηταγε για μεμωνομενες αγορες.

katsaraios
16-01-12, 00:32
Ειναι embbeded λειτουργικα συστηματα. Δηλαδη κλειστου κωδικα. Δεν μπορεις να παρεμβεις καπου. Απλα το χρησιμοποιεις οσο τρεχει. Τι ιδιο συστημα τρεχουν τα GPS PNA, κινητα που δεν ειναι smartphone. Αυτοματισμοι (οχι PLC) κτλ.

Εγγυηση δινουν οι περισσοτεροι και στο e-bay. Απλα το ποσο έγκυρη ειναι δεν μπορω να το απαντησω με σιγουρια. Παντως οτι μου εχει τυχει ελλατωματικο, το εχω αλλαξει. Απλα οχι κατι τοσο ακριβο και πολυπλοκο.
skins δεν μποριες να αλλαξεις σιγουρα?
σε win ce 5.0 γινοταν...

graphe36
16-01-12, 00:48
Η αλλαγη των skins ειναι πανω στο κομματι της παραμετροποιησης. Δηλαδη οι προσωπικές ρυθμίσεις του χρηστη.

Δεν εχεις πχ την δυνατοτητα εγκαταστασης εφαρμογων. Η να αλλάξεις τελειως τα μενου. Η να επεμβεις στο κωδικα.

Σε αυτου του ειδους τα λειτουργικά οπου συνηθως δουλευουν με καποιο front end οπως αυτα εδω οι εκδοσεις δεν εχουν συνηθως σοβαρο και ιδιαιτερα χρηστικο αντικτηπο στους χρηστες τους.

Πχ εντελως τυχαιο παραδειγμα. Σε ενα PNA GPS οπου φοραει εκδοση λειτουργικου 6,1 και τρεχει ενα προγραμμα πλοηγησης. Το εαν φορουσε 6,1 η 6,2 εαν ετρεχε το ιδιο προγραμμα πλοηγησης ειναι ενα και το αυτο. Εαν ομως μπορουσαμε να τρεξουμε νεο προγραμμα πλοηγησης οπου η παλαια εκδοση λειτουργικου δεν επαιζε τοτε αλλαζει. Γινεται αυτο ομως στα ηχοσυστηματα??

Σε αυτη την πλατφορμα των ηχοσυστηματων οπου ο χρηστης δεν μπορει να αλλαξει τα προγραμματα με αλλα (κλειστος κωδικας) δεν εχει νοημα. Θεματα σταθεροτητας σε τοσο ελαφρια OP δεν νομιζω να ειναι συνηθες φαινομενο.

katsaraios
16-01-12, 00:57
υπαρχει και η σκεψη για car-pc αλλα μαζευε-στηνε-παραμετροποιησε απαιτει πολυ χρονο και περισσοτερο χρημα..
ισως παω για την κινεζια...

graphe36
16-01-12, 01:27
Υπαρχουν ετοιμα 2 din https://www.vic-ltd.com/?gclid=CK_ts9Sj060CFcGDDgod2jVUlg Αλλα δυσκολο να μπει στο Ε46. Ασε που και αυτα ειναι καπως περιορισμενα σε λειτουργικο.

Απο αλλη βαζεις μια 7'' οθονη με πολυαιστερικο πανελ και το pc σε mini μεγεθος αλλου οπως αυτο εδω https://www.cartft.com/catalog/gl/104

Αλλα εχει μανουρα και πολυ ασχολία.

katsaraios
16-01-12, 01:47
Υπαρχουν ετοιμα 2 din https://www.vic-ltd.com/?gclid=CK_ts9Sj060CFcGDDgod2jVUlg Αλλα δυσκολο να μπει στο Ε46. Ασε που και αυτα ειναι καπως περιορισμενα σε λειτουργικο.

Απο αλλη βαζεις μια 7'' οθονη με πολυαιστερικο πανελ και το pc σε mini μεγεθος αλλου οπως αυτο εδω https://www.cartft.com/catalog/gl/104

Αλλα εχει μανουρα και πολυ ασχολία.
ναι την εχω κανει την πατεντα αν διαβασεις πιο πισω αλλα τωρα δεν εχω διαθεσηthumb

Dathanaso
23-01-12, 21:46
Παιδες πως θα συνδεσω αυτην την κεραια στο dynavin?
Πρεπει να αντικαταστησω την φυσσα (καρφι) με βυσμα κεραιας?

dimtz
24-01-12, 00:03
Παιδες πως θα συνδεσω αυτην την κεραια στο dynavin?
Πρεπει να αντικαταστησω την φυσσα (καρφι) με βυσμα κεραιας?

Διονυση υπαρχει ανταπτορας και γινετε η δουλεια σου, θα δω εγω εαν εχω κατι :original:

Dathanaso
24-01-12, 14:16
Παιδες πως θα συνδεσω αυτην την κεραια στο dynavin?
Πρεπει να αντικαταστησω την φυσσα (καρφι) με βυσμα κεραιας?

Που συνδεονται τα αλλα δυο καλωδια Μητσο?

BILL007
24-01-12, 15:14
Tα άλλα δυο καλώδια πρέπει να είναι του ενσωματωμένου ενισχυτή που έχει λογικά η κεραία ;)

To μόνο που χρειάζεται είναι +12 (το κόκκινο στο + και το μαύρο/με λίγο κόκκινο στη γείωση) Λογικά πρέπει να το γράφει και η συσκευασία ;)

zgouriazmenos
24-01-12, 15:14
Που συνδεονται τα αλλα δυο καλωδια Μητσο?

Τα άλλα δύο είναι η τροφοδοσία της κεραίας με ρεύμα (+12ν). Το κόκκινο (+) το συνδέεις στο "remote" και το μαύρο είναι η γείωση (-).

graphe36
24-01-12, 16:32
Τα άλλα δύο είναι η τροφοδοσία της κεραίας με ρεύμα (+12ν). Το κόκκινο (+) το συνδέεις στο "remote" και το μαύρο είναι η γείωση (-).

Ακριβως..

Dathanaso
24-01-12, 17:49
Ακριβως..

Το REMOTE ειναι πανω στο dynavin?

graphe36
24-01-12, 18:33
Δεν εχω τα spec του αλλα εαν ειναι με φισα ISO τοτε θα ειναι το μπλε καλωδιο. Ακομα και ξεχωριστα να ειναι δες το group των καλωδίων τροφοδοσιας και εντοπισε το μπλε. Με μια απλη μετρηση μπορεις να το διαπιστωσεις. Παντως μπορεις να την τροφοδοτήσεις και με το διακοπτόμενο +12V καλωδιο. Δεν συνιστώ μονιμη τροφοδοσια καθως θα εχεις ασκοπη καταναλωση.

dimtz
26-01-12, 00:43
Που συνδεονται τα αλλα δυο καλωδια Μητσο?

Διονυση τελικα δεν εχω, μαλλον εχω αλλα δε ξερω που το εβαλα ευκολο να βρεθει σε μαγαζι , οσο για την συνδεση δοθηκε η απαντηση πιο πανω :original:

dimtz
16-02-12, 16:17
λεβεντες μετα απο απροσμενη διακοπη ρευματος (εμεινα απο μπαταρια) οταν εχω ραδιο καποιον σταθμο ας πουμε 98.5 μετα απο καποια δευτερα πηγαινει αυτοματος στον 105.3 παιζει για λιγα δευτερα και γυριζει παλι εκει που ηταν, αυτο το κανει συνεχεια..................τι πρεπει να ρυθμισω??????????? επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις αλλα δεν εβγαλα ακρη :whistle:

Stamatis
16-02-12, 16:32
το automatic frequency να είναι off το κοίταξες?

dimtz
16-02-12, 16:36
το automatic frequency να είναι off το κοίταξες?

Φιλε μου που ειναι αυτην η ρυθμιση???????? αν εχεις χρονο πες μου τα βηματα σ ευχαριστω !

Stamatis
16-02-12, 16:40
Φιλε μου που ειναι αυτην η ρυθμιση???????? αν εχεις χρονο πες μου τα βηματα σ ευχαριστω !

δεν είμαι κοντά στο αμάξι αλλά αν θυμάμαι καλά, πας στο ράδιο, πατάς επάνω που έχει ένα γραναζάκι και βγάζει ένα μενού.
κάπου εκεί λέει AUTOMATIC FREQUENCY ή ΑF η κάπως έτσι.
αυτό το βάζεις στο OFF.

αν δεν βγάλεις άκρη το βράδυ θα σου βάλω φωτογραφίες βήμα βήμα, αλλά τωρα ακριβώς δεν θυμάμαι.

dimtz
16-02-12, 19:51
εκανα καποιες ρυθμισεις που δε ξερω αν θα ειναι οκ γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καμια βολτα.......................καταρχας δε βρηκα απευθειας επιλογη για ενεργοποιηση-απενεργοποιηση AF, αυτο που εκανα απο τις ρυθμισεις του ραδιοφωνου ειναι απο το TA options επελεξα seek και απο το TA Return επελεξα το long, οποιος θα εχει χρονο και θυμηθει ας ριξει μια ματια αυριο μεθαυριο (δε καιγομαστε) να μου πει πως ειναι οι δικες του ρυθμισεις..............

Stamatis
16-02-12, 23:56
οπως κοιτάς το ράδιο στην οθόνη στην αριστερή μεριά έχει αυτές τις επιλογές

dx
loc/pty
af
ta

εσύ διαλέγεις το af και το βάζεις στο off

είναι η σελίδα 10 στο βιβλιαράκι

https://ebookbrowse.com/dynavin-e46-user-manual-pdf-d121714481

skandalis447
17-02-12, 21:39
Παιδια επειδη βρισκομαι κοντα στην αγορα του dynavin,θα μπορουσατε παρακαλω με λιγα λογια εσεις που το εχετε και το δουλευετε να γραψετε αν ειστε ευχαριστημενοι,οπως επισης απο που μπορω να το προμηθευτω σε συμφερουσα τιμη...Με λιγα λογια...θα το ξαναγοραζατε?ευχαριστω για τον χρονο σας...

Stamatis
17-02-12, 21:48
καλή λήψη ραδιοφώνου, μέτρια λήψη τηλεοπτικού σήματος, γρήγορο και πραγματικά εντυπωσιακή λειτουργία GPS, μέτρια λειτουργία DVD σε ταχύτητα και μενού λειτουργίας
Ευκολο στον χειρισμό του και στην εγκατάσταση

ο ήχος του σαν πηγή είναι μέτριος και χρειάζεται φιλτράκια και ενισχυτή για να παίξει καθαρά και καλά στις ψηλές.
αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός θα μείνεις ικανοποιημένος απο τον ήχο.

για τα χρήματά του σε σχέση με το BMW ναβι, είναι τέλειο.

skandalis447
17-02-12, 21:55
Αυτο θα πει αποκριση...Σταματη εχεις αναλογικο τιουνερ?επισης γινεται με στικακι να εχω ιντερνετ?Και τελος απο που να το προμηθευτω?

Stamatis
17-02-12, 22:06
Αυτο θα πει αποκριση...Σταματη εχεις αναλογικο τιουνερ?επισης γινεται με στικακι να εχω ιντερνετ?Και τελος απο που να το προμηθευτω?

και το αναλογικό και το ψηφιακό είναι μάπα.
έχω δεί πολύ καλύτερη λήψη απο επώνυμες πηγές.

για το στικάκι δεν ξέρω.

Απο όπου και να το πάρεις, κάνε παζάρι, να πουλήσουν θέλουν.
Η εγκατάσταση είναι απλή μη μασάς (ενα μικρό θέμα έχει με τα καλώδια που πρέπει να τα στουμπώσεις σε ένα μέρος στο ταπλώ αλλά ντάξει, δεν είναι και τίποτα τραγικό)

skandalis447
17-02-12, 22:14
Θενκ γιου...

doctore
17-02-12, 22:20
Παιδια επειδη βρισκομαι κοντα στην αγορα του dynavin,θα μπορουσατε παρακαλω με λιγα λογια εσεις που το εχετε και το δουλευετε να γραψετε αν ειστε ευχαριστημενοι,οπως επισης απο που μπορω να το προμηθευτω σε συμφερουσα τιμη...Με λιγα λογια...θα το ξαναγοραζατε?ευχαριστω για τον χρονο σας...

Εγω εχω το v5 (wince) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν έχω ενισχυτή, αλλά χρειάστηκα φιλτράκια για να κόψω κάποιο παράσιτο.
Με ipod σαν πηγή ο ήχος είναι πολύ ποιοτικος.
Το ραδιόφωνο έχει λίγο κατώτερη λήψη απο το εργοστασιακό, με την τηλεόραση δεν έχω ασχοληθεί. Το navigation δουλεύει πολύ καλά, και το internet τέλεια. Επίσης του έχω βάλει email και remote desktop!
Θα το ξαναγόραζα με κλειστά τα μάτια.
Έχουν Καλιθέα και Μοσχάτο (car.gr)
Tα καινούργια έχουν android.

Nino
18-02-12, 01:04
Παιδια επειδη βρισκομαι κοντα στην αγορα του dynavin,θα μπορουσατε παρακαλω με λιγα λογια εσεις που το εχετε και το δουλευετε να γραψετε αν ειστε ευχαριστημενοι,οπως επισης απο που μπορω να το προμηθευτω σε συμφερουσα τιμη...Με λιγα λογια...θα το ξαναγοραζατε?ευχαριστω για τον χρονο σας...


ριξε μια ματια εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=11371

gyiama
18-02-12, 09:11
εχει βελτιωθει αρκετα στην τελευταια εκσδοση(προβληματα παρασιτου κλπ κλπ) και ειδικα τωρα κυκλοφορει με δυνατοτητα board computer σαν το εργοστασιακο ναβι. η εκδοση android ειναι αλλη δλδ εχεις 2 επιλογες η την μια με την πλατοφορμα d99 η με την android.στην τελευταια εκδοση κυκλοφορει με win ce6 και οχι 5 που ειχαν μεχρι τωρα. ιντερνετ μπαινεις ειτε με wifi stick το οποιο το εχει μεσα η συσκευασια ειτε με 3g dongle το οποιο ομως μπορεις να βαλεις μονο της dynavin(καποια ''@ουστια'' με τους drivers των συσκευων κανουν και δεν παιζουν οι αλλες του εμποριου).σε γενικες γραμμμες ειναι πολυ καλες συσκευες και διαρκως εξελισσονται.(μακαρι να εκαναν το ιδιο και αυτοι που τα εισαγουν αλλα αυτοι ειναι σε αλλο κοσμο)

BILL007
18-02-12, 10:28
μπαινεις ειτε με wifi stick το οποιο το εχει μεσα η συσκευασια ειτε με 3g dongle το οποιο ομως μπορεις να βαλεις μονο της dynavin(καποια ''@ουστια'' με τους drivers των συσκευων κανουν και δεν παιζουν οι αλλες του εμποριου

Eφαρμόζει τη λεγόμενη πολιτική whitelist και δυστηχώς δεν είναι γραμμένο στους drivers,αλλά στο firmware της συσκευής...thumb Εξυπνάδες των εταιριών...:thumbsdown:

gant
18-02-12, 11:25
Έχω την πάλαιότερη έκδοση (V3 or V4?), με τον ενσωματωμένο αναλογικό δέκτη TV.
Το ραδιόφωνο δεν έχει την ευαισθήσια του μαμα business.
Στον ήχο, δεν παρατηρώ κάτι το μειον απ το μαμά. Καθαρός, δεν έχω καθόλου παράσιτα όπως έχει αναφερθεί.
Δέκτης gps καλός.
Bluetooth, ανοικτή ακρόαση τέλεια. Τηλεφωνικός κατάλογος (χωρί υποστήριξη ονoμάτων, η V99 τώρα το υποστηρίζει) εξερχομένων και εισερχομένων κλήσεων.
Απόδοαη Ipod με πληροφορίες στην οθόνη τέλεια.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου cd, dvd, stick και τηλεόραση, αφού ούτε καν κεραία δεν έχω.

dimtz
08-03-12, 16:51
αυτο που επαθα σημερα δε ξερω εαν θα υπαρχει εξηγηση, καθως μπηκα στο οχημα ειδα την οθονη να εχει το λογοτυπο της bmw και να παιζει ραδιο , να σημειωσω οτι οταν βγαζω το κλειδι απο τον διακοπτη κλεινει και το ραδιο τωρα πριν βαλω καν το κλειδι στην μιζα βλεπω να παιζει το ραδιο τι γινετε μηπως να φωναξω κανα παππα να το διαβασει?????? παραξενα πραγματα δοκιμασα παλι χωρις το κλειδι στην μιζα να ανοιξει αλλα τιποτα ολα κανονικα .................επισης να πω οτι ποτε δεν μου εχει τυχει να παιζει ραδιο και να εχει το σημα της bmw στην οθονη

edit παλι καλα που δε μας εφαγε την μπαταρια

Dathanaso
08-03-12, 18:14
καντο ενα reset μητσο καλησπερα!!

dimtz
08-03-12, 18:55
καντο ενα reset μητσο καλησπερα!!

γεια σου φιλε μου ναι αυτο θα κανω αλλα γιατι να το εκανε αραγε????????? τεσπα, γινετε να ακους ραδιο και να εχει το λογοτυπο της bmw στην οθονη ???????? υπαρχει ρυθμιση?????????

edit αν το κανω reset θα πρεπει να ρυθμισω gps κλπ κλπ ?????????? γιατι εαν θυμαμαι καλα κατα την εγκατασταση ειχε κανει πολλα κολπα το παληκαρι στην σαλονικα...................και κατι τελευταιο επειδη εμεινα απο μπαταρια τωρα τελευταια δεν εκανε ρεσετ????? αυτα......

Dathanaso
08-03-12, 20:12
οντως το να ακους ραδιο κ να βλεπεις το σημα ειναι παραδοξο.τωρα μαλλον αφου αλλαξες μπαταρ μαλλον εκανε ρεσετ.
μετα το ρεσετ το δικο σου θα χρειαστεις να ρυθμισεις ωρα,να απενεργοποιησης το μαλακισμενο μπιπ και να ορισεις την διαδρομη απο οπου θα παιρνει τους χαρτες.κυριακη θα ειμαι κοζανη αν αντιμετωπισεις προβλημα θα το κανουμε επι τοπου

sierra
22-03-12, 20:55
Παιδιά χθές έβαλα το μηχάνημα στο autosynthesis που μας έχει κάνει προσφορά. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές. Μήπως έχει κανένας τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά; Γιατί όπως ξέρετε δεν ξέρω Αγγλικά. Και αν μπορώ να αλλάξω πως δείχνει τα διάφορα μενού. Σας βάζω φωτό για να δείτε πως δείχνει... :thanks:

DK
22-03-12, 22:06
Παιδιά χθές έβαλα το μηχάνημα στο autosynthesis που μας έχει κάνει προσφορά. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές. Μήπως έχει κανένας τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά; Γιατί όπως ξέρετε δεν ξέρω Αγγλικά. Και αν μπορώ να αλλάξω πως δείχνει τα διάφορα μενού. Σας βάζω φωτό για να δείτε πως δείχνει... :thanks:

Παναγιώτη μεγιες!Πολύ όμορφο και έχει κ πολλές λειτουργίες!Εχει κ ενσωματωμένο δεκτη mpeg4?Μπορεις να μου στειλεις μια τιμή για όλα(οθόνη πόσο?εγκατάσταση?) με π.μ?

gant
23-03-12, 15:27
Παιδιά χθές έβαλα το μηχάνημα στο autosynthesis που μας έχει κάνει προσφορά. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές. Μήπως έχει κανένας τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά; Γιατί όπως ξέρετε δεν ξέρω Αγγλικά. Και αν μπορώ να αλλάξω πως δείχνει τα διάφορα μενού. Σας βάζω φωτό για να δείτε πως δείχνει... :thanks:

Πριν 2 χρόνια περίπου όταν το έβαλα, υπήρχε εγχειρίδιο λειτουργιών και βασικών ρυθμίσεων στα ελληνικά. Κάνε μια ερώτησουλα από κει που το πήρες.
Το μενού δεν μπορείς να το αλλάξεις αν το λειτουργικό σου είνα win6, εκτός και αν έχεις έκδοση με android που είναι ανοικτό λογισμικό και γνωρίζεις προγραμματισμό.

Bitz
23-03-12, 19:29
Παιδιά χθές έβαλα το μηχάνημα στο autosynthesis που μας έχει κάνει προσφορά. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές. Μήπως έχει κανένας τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά; Γιατί όπως ξέρετε δεν ξέρω Αγγλικά. Και αν μπορώ να αλλάξω πως δείχνει τα διάφορα μενού. Σας βάζω φωτό για να δείτε πως δείχνει... :thanks:

Βγαλε το αρωματικο απο το ταμπλω αν παταρει την γ@μ@σες:thumbsup:

sierra
24-03-12, 07:23
Πριν 2 χρόνια περίπου όταν το έβαλα, υπήρχε εγχειρίδιο λειτουργιών και βασικών ρυθμίσεων στα ελληνικά. Κάνε μια ερώτησουλα από κει που το πήρες.
Το μενού δεν μπορείς να το αλλάξεις αν το λειτουργικό σου είνα win6, εκτός και αν έχεις έκδοση με android που είναι ανοικτό λογισμικό και γνωρίζεις προγραμματισμό.

Πάνο μετά από αυτό που έκανε στους δικούς μου ούτε να τον δω δεν θέλω. Πήρα τον Θωμά στην autosynthesis και μου είπε θα το βρεί και θα μου το στείλει. Το λειτουργικό πρέπει να είναι σε 5. Θα το κοιτάξω.



Βγαλε το αρωματικο απο το ταμπλω αν παταρει την γ@μ@σες:thumbsup:

Χαχαχαχαχα.:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: Που το πήρε το μάτι σου βρε Μιχάλη; Είναι άδειο γιαυτό το έβαλα εκεί...:hystericalbs1: :hystericalbs1:

gyiama
24-03-12, 08:48
γι να αλλαξουν τα μενου (οχι το ραδιοφωνο αλλα το ναβι κλπ) χρειαζεται να φορτωθουν στην sd καρτα σου. ειναι ενα προγραμματακι που ανοιγει αυτοματα και παρακαμπτει το μενου της dynavin-vision(ειναι τα ιδια ακριβως μην αγχωνεσαι)δυστυχως δεν δουλευουν απο μηχανημα σε μηχανημα ετσι απλα ειναι αναλογα το firmware. αν εχει καποιο παιδι απο αθηνα καρτα απο dynavin το οποιο ειναι απο τον Ζερβουδακη τοτε θα εχει ολα αυτα φορτωμενα. εσενα δυστυχως ειναι αδεια η καρτα σου,μονο χαρτες εχει.κανε δοκιμη με αλλη καρτα μη πειραξεις την δικη σου.

sierra
24-03-12, 10:16
Ευχαριστώώώώώ. Θα το κάνω και θα σας πω νέα. Τώρα όποιος έχει μου λέει και το κάνουμε και πίνουμε καφέ...

sierra
24-03-12, 10:18
γι να αλλαξουν τα μενου (οχι το ραδιοφωνο αλλα το ναβι κλπ) χρειαζεται να φορτωθουν στην sd καρτα σου. ειναι ενα προγραμματακι που ανοιγει αυτοματα και παρακαμπτει το μενου της dynavin-vision(ειναι τα ιδια ακριβως μην αγχωνεσαι)δυστυχως δεν δουλευουν απο μηχανημα σε μηχανημα ετσι απλα ειναι αναλογα το firmware. αν εχει καποιο παιδι απο αθηνα καρτα απο dynavin το οποιο ειναι απο τον Ζερβουδακη τοτε θα εχει ολα αυτα φορτωμενα. εσενα δυστυχως ειναι αδεια η καρτα σου,μονο χαρτες εχει.κανε δοκιμη με αλλη καρτα μη πειραξεις την δικη σου.

Κρίμα που δεν είσαι εδώ. Θα μας έδινες τα φώτα σου. Δεν μετακομίζεις προς τα κάτω; thumb

gant
24-03-12, 10:52
γι να αλλαξουν τα μενου (οχι το ραδιοφωνο αλλα το ναβι κλπ) χρειαζεται να φορτωθουν στην sd καρτα σου. ειναι ενα προγραμματακι που ανοιγει αυτοματα και παρακαμπτει το μενου της dynavin-vision(ειναι τα ιδια ακριβως μην αγχωνεσαι)δυστυχως δεν δουλευουν απο μηχανημα σε μηχανημα ετσι απλα ειναι αναλογα το firmware. αν εχει καποιο παιδι απο αθηνα καρτα απο dynavin το οποιο ειναι απο τον Ζερβουδακη τοτε θα εχει ολα αυτα φορτωμενα. εσενα δυστυχως ειναι αδεια η καρτα σου,μονο χαρτες εχει.κανε δοκιμη με αλλη καρτα μη πειραξεις την δικη σου.

Κάπου μπερδεύσε ρε Πάνο. Το αρχικό μενού με τα applications δεν μπορεί να το αλλάξει με τίποτα είναι firmware.

zgouriazmenos
25-03-12, 16:35
Το αρχικό μενού (ράδιο, cd, dvd κτλ.) είναι firmware και αλλάζει μόνο αν "φλασάρεις" το μηχάνημα με άλλη έκδοσή του. Έχω την αγγλική αλλά δυστυχώς δεν έχω την ελληνική να ανεβάσω. Τώρα για το ναβι, έχω φτιάξει μενού i-Drive ελληνικό, αν θέλετε το ανεβάζω κάπου και βάζω λινκ

sierra
25-03-12, 20:43
Πες πως γίνετε γιατί δεν τα ξέρω για το αρχικό. Οτι μπορείς βάλε να αλλάξουμε αυτό που έχει...thumb

gyiama
25-03-12, 21:34
η εκδοση που εχεις εχει το τελευταιο firmware οποτε δεν αναβαθμιζεται. αν βαλεις ''πειραγμενο'' firmware δεν σε καλυπτει η εγγυηση και εχεις πιθανοτητες να εχεις ψιλοπροβληματακια.

sierra
25-03-12, 22:12
Και τι κάνουμε Πάνο; Δεν γίνετε να βάλω κανένα άλλο; Όταν ανοίγει βγάζει το DYNAVIN και προτοιμώ το σήμα της BMW ή κάτι άλλο... thumb

gyiama
25-03-12, 23:12
αυτο ειναι που ειπα πιο πανω το startup των windows.αυτο αλλαζει,αλλα χρειαζεται να αντιγραψεις μια καρτα απο καποιον που εχει ενα dynavin πχ που τπο πηρε απο ζερβουδακη και να κανεις μια ρυθμιση ωστε να ξεκιναει αυτοματα το προγραμμα.μην σβησεις και γραψεις την δικια σου γιατι μπορει να μη δουλεψη η αλλη.κανε δοκιμη με μια ετοιμη και αν δουλεψει παρε μια καινουρια.

sierra
25-03-12, 23:56
Ευχαριστώ. Θα το ψάξω και θα δώ. Πολύ πολύ να φορτωθώ σε ένα Πάνο να με βοηθήση χαχαχαχα... thumb

stefm5
26-03-12, 08:43
Και τι κάνουμε Πάνο; Δεν γίνετε να βάλω κανένα άλλο; Όταν ανοίγει βγάζει το DYNAVIN και προτοιμώ το σήμα της BMW ή κάτι άλλο... thumb

αυτό αλλάζει με κάποια επιλογή απ'ό,τι έχω διαβάσει σε ξένα forums

zgouriazmenos
26-03-12, 19:17
αυτό αλλάζει με κάποια επιλογή απ'ό,τι έχω διαβάσει σε ξένα forums

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά στην πλατφόρμα D90 που έχω, δυστυχώς δεν έχει επιλογή να το αλλάξεις. Μόνο με update στο firmware της συσκευής, αλλάζοντας μόνο αυτό.