PDA

Επιστροφή στο Forum : [E30] χαμηλωμα



kostaspop
16-06-10, 18:41
Σκεφτομαι να χαμηλωσω το e30 μου.... και σκεφτομαι να βαλω ρυθμιζομενη αναρτηση... Εχει να μου προτεινει κανεις κατι? οχι κατι πολυ ακριβο αλλα να μην ειναι κ μαπα η αναρτηση... ευχαριστω

oldcarskickass
16-06-10, 19:29
Αν δε θες να έχεις θέματα με το κάρτερ καλό είναι να μην χαμηλώσεις πάνω από 3.5 εκατοστά.

ρυθμιζόμενες αναρτήσεις βγάζει η D2, bilstein και διάφορες άλλες.

Για το Ε30 όμως θα πρότεινα να πάρεις ένα σετ ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (πχ ΚΟΝΙ) και να φτιάξεις τα μπροστινά πιατέλα με στενά ελατήρια.

kostaspop
16-06-10, 20:09
σε τι τιμες κυμαινονται ολα τα παραπνω? ξεσ?

oldcarskickass
16-06-10, 20:16
Για ρυθμιζόμενες όχι.

Τα ΚΟΝΙ (να ΜΗΝ βάλεις bilstein σε καμία περίπτωση) τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ πάνε γύρω στο 500άρικο.

Μπες και στην FK και δες, έχει παμφθηνες γερμανικές αναρτήσεις.

https://www.streetandcircuit-shop.biz/fk-automotive-greece---fk-suspension---fk-coil-overs-18996-c.asp

m-power_01
17-06-10, 03:19
Όπως σου είπε και ο Λευτερης πιο πάνω, όχι παραπάνω από 3,5 πόντους! Επίσης εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις της ρυθμιζομενες με στενά ελατηρια! Το Ε 30 έχει μια ευαισθησία στους θολους του! Επένδυσε σε μια καλή θολομπαρα ! Εγώ μετά από τις δικές μου δοκιμές έχω καταληξει σε vogland και bilstein sprint.

Υ.γ Λευτερη γιατί όχι bilstein;

BILL007
17-06-10, 09:55
Το Ε 30 έχει μια ευαισθησία στους θολους του!

Έως ΜΕΓΑΛΗ!thumb Σωστός Σπύρο!:original:

TSAF
17-06-10, 10:42
Να ξερεις οτι τα Ε30 ΑΝΟΙΓΟΥΝ στους μπροστα θολους με ελατηρια και αμορτησερ τσιμεντο. Στην παρεα υπαρχουν 2 Ε30 και ενα Μ3 που ολα φορανε μεγαλα μοτερ Τα 2 Ε30 εχουνε D2 3 χρονια χωρις κανενα μα κανενα προβλημα και το Μ3 φοραει φτιαχτα bilstein coilover. Αμα πας για τα φτιαχτα coilover σε μαστορα που να ξερει θα φτασεις τα 1500 με 1600. Η D2 που ειναι φοβερη να την βρεις στα 1000 ευρω.

oldcarskickass
17-06-10, 11:25
Όπως σου είπε και ο Λευτερης πιο πάνω, όχι παραπάνω από 3,5 πόντους! Επίσης εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις της ρυθμιζομενες με στενά ελατηρια! Το Ε 30 έχει μια ευαισθησία στους θολους του! Επένδυσε σε μια καλή θολομπαρα ! Εγώ μετά από τις δικές μου δοκιμές έχω καταληξει σε vogland και bilstein sprint.

Υ.γ Λευτερη γιατί όχι bilstein;

Κοίτα bilstein φοράω και εγώ.

Τα κίτρινα τα χαμηλώματος.

Από θέμα ποιότητας και αντοχής στο χρόνο δεν έχω να πω τίποτα αρνητικό.

Όταν όμως μπήκα βόλτα με Ε30 με ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα (πάνω κάτω τα ίδια χρήματα με τα κίτρινα bilstein) βλέπεις ΑΡΚΕΤΗ διαφορά.

Και παρόλο που είναι πιο άνετο πατάει και καλύτερα.

Και το οδήγησα εγώ, για αρκετούτσικα χλμ.

βέβαια μπορεί εμένα να μου ταίριαζαν καλύτερα τα ΚΟΝΙ,απλά όση είχαν οδηγήσει με bilstein και ΚΟΝΙ μετέπειτα μόνο θετικά είχαν για τα ΚΟΝΙ, τα οποία κυμαίνονται στην ίδια τιμή.

autodream-nikos
17-06-10, 14:21
Φιλε μου για μενα η καλυτερη φτηνη λυση ειναι ενα σετ koni και ελατηρια χαμηλωματος 3,5 cm .Και επισης οπως ειπε καποιος αλλος προηγουμενως οπωσδηποτε μια θολομπαρα .

TSAF
17-06-10, 16:48
Εγω εχω βαλει θολομπαρα μπρος & πισω + ενα "χιαστι" απο κατω που δεν αφηνει το αμαξι να στρεβλωνει με τιποτα. Αυτα κανουν δουλεια αλλα η τιμη τους ειναι λιγο τσιμπημενη.

Fad3In
19-06-10, 19:46
Coilover και "φτηνα" στην ιδια προταση ξεχασε το! :no:
Αφ ετερου οπωσδηποτε θες και μπαρα τουλαχιστον μπροστα!
Μιλαμε για αμαξια 20ετιας που εχουν φαει και ξυλο,ετσι;
Προσεξε το και θα σε προσεξει μια ζωη.
Μη βιαστεις,κανε ερευνα αγορας! thumb
Ν.