PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46]D.I.Y Επισκευή ψαλιδιών μπροστινού συστήματος



m-power_01
15-06-10, 22:29
Ολοι οι κατοχοι Ε46 λιγο πολυ ξερετε οτι σε καποια χιλιομετρα το αυτοκινητο ζηταει αλλαγη στα μπροστινα ψαλιδια!
Ο λογος ειναι ο τζογος του αποχτουν τα μπαλακια (balljoint) τους, κυριως τα εξωτερικα!
Η αντικατάσταση στοιχιζει περιπου 160 το κομματι σε γνησιο + την τοποθετηση! Υπαρχει βεβαια η πιο value for money λυση της LEMFÖRDER (επισημος προμηθευτης της bmw) με τιμη κοντα στα 125 ευρω το κομματι!

Υπαρχει και μια αλλη οικονομικοτερη λυση !
Να παραγγειλει καποιος μονο τα μπαλακια (απο την meyle πχ), να ξεπρεσαρει τα δικα του και να πρεσαρει τα καινουρια!
Παρακατω επισυναπτω εναν οδηγο.
1) Ο οδηγος αυτος δειχνει μονο για τα εξωτερικα ,ομοιως γινεται και για τα μεσα!
2) Ο εξωλκεας που χρησιμοποιει δεν ειναι απαραιτητος... Σιγουρα μπορουν να μπουν και χωρις αυτον σε μια πρεσα...απλα θα πρεπει να κατεβει το ψαλιδι!
3) Εγω προσωπικα δεν το συστηνω σε κανενα, παρα μονο αν ειναι μοναδικο κριτηριο το κοστος...Ο λογος, ειναι οτι τα ψαλιδια ειναι αλουμινενια, και με το πρεσαρισμα μπορει να ξεχειλωσουν...και να παει αδικα ο κοπος μας!

ghost-rider
15-06-10, 22:54
Τα αντεχει αυτα το αλουμινιο ρε Σπυρο? Γιατι διαφορα στο κοστος μιλαμε?
Ισως λεω τωρα εγω, χωρις να ξερω αν μπορει να γινει, αν καποιος θελει να παιζει ετσι με τα συνεμπλοκ των ψαλιδιων, να βαλει τα ψαλιδια του ε36.. Γινεται?

gyiama
16-06-10, 09:07
Σπυρο νομιζω αυτο που ανεβασες ειναι ΜΟΝΟ για ψαλιδια MEYLE!στα μαμα ψαλιδια δεν ξεπρεσαρει το μπαλακι,απο κατω ειναι κλειστα δλδ δεν μπορεις να πρεσαρεις μιας και εχουν αλουμηνιο!!το DIY ειναι για ψαλιδια MEYLE στα οποια,ναι μπορεις να αλλαξεις μπαλακια!!!!αυτος ειναι και ενας απ τους λογους που εβαλα και αυτα τα ψαλιδια!!!!

m-power_01
16-06-10, 10:53
Σπυρο νομιζω αυτο που ανεβασες ειναι ΜΟΝΟ για ψαλιδια MEYLE!στα μαμα ψαλιδια δεν ξεπρεσαρει το μπαλακι,απο κατω ειναι κλειστα δλδ δεν μπορεις να πρεσαρεις μιας και εχουν αλουμηνιο!!το DIY ειναι για ψαλιδια MEYLE στα οποια,ναι μπορεις να αλλαξεις μπαλακια!!!!αυτος ειναι και ενας απ τους λογους που εβαλα και αυτα τα ψαλιδια!!!!

Αλλαζουν και στα εργοστασιακα...αλλα οπως ειπα, ειναι αμφιβολου αποτελεσματος...Δεν το εχω κανει και ουτε το σκεφτομαι !
Αν καποια στιγμη αλλαξεις στα meyle μπαλακια θα ηθελα να μου πεις αποτελεσματα!

https://www.youtube.com/watch?v=PZLxPyRdAbY&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=PZLxPyRdAbY&feature=related

gyiama
16-06-10, 11:14
οτι αλλαζουν ναι αλλα απλα με τον τροπο στο pdf δεν γινεται με τον τροπο στο βιντεο ναι!!!! πιστευω Σπυρο μεχρι να ερθει η ωρα να αλλαξω μπαλακια στα meyle να εχω αλλαξει αυτοκινητο!!!!!!!!!γεροι να ειμαστε!!!!αλλα αν γεινει τπτ ναι θα σε ενημερωσω!!!!παντως σαν ψαλιδια ειναι παρα πολυ καλα και ειναι σε ποιοτητα ιδια με τα Μ πακ!!