PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματισμος immobilizer



giannis_compact
13-06-10, 17:01
Παιδια γνωριζει κανεις αν προγραμματιζεται το immobilizer του κλειδιου σε Ε46?Οχι του αυτοκινητου,αλλα το μαυρο τσιπακι που εχει μεσα το κλειδι.Υπαρχει καποιος κλειδαρας ή ηλεκτρονικος που να μπορει να το κανει αυτο?

gyiama
13-06-10, 17:08
ναι προγραμματιζεται , εδω θεσ/νικη ο ηλεκτρολογος που εχω το κανει τωρα απο κοστος δεν γνωριζω δυστυχως

Apostolos
13-06-10, 17:18
Έχεις πμ Γιάννη thumb

giannis_compact
13-06-10, 17:35
Φιλε Αποστολε ευχαριστω πολυ.Παναγιωτη για το Σακη μιλας στη Θεσσαλονικη η καποιον αλλο?

Apostolos
13-06-10, 17:50
Φιλε Αποστολε ευχαριστω πολυ.

:original: Να'σαι καλά Johny

gyiama
13-06-10, 18:13
Φιλε Αποστολε ευχαριστω πολυ.Παναγιωτη για το Σακη μιλας στη Θεσσαλονικη η καποιον αλλο?

πολυ σωστα μαντεψεςthumbthumb

E46 POWER
13-06-10, 20:36
μου ειχε πει μια μερα ο μηχανικος μου εδω στην αθηνα οτι εχει καποιον κλειδαρα που βγαζει κλειδια με 80 ευρω..λογικα θα μπορει να σου κανει και αυτο..

gyiama
13-06-10, 20:41
κλειδι απο Ε46 και πανω ,δεν βγαινει αντικλειδι ΤΕΛΟΣ!!δεν μπορει να αντιγραφει το imobilizer λογο κυλιωμενου κωδικου!!!μπορει ομως κλειδι που εχει πανω του imobilizer να προγραμματιστει μεσω του εγκεφαλου ωστε να δουλευει!!

ΥΓ αν και να πω την αληθεια Γιαννη τι θελεις ακριβως να κανεις?εχει κλειδι κομμενο για το αυτοκινητο σου αλλα δεν δουλευει?η πηρες κανενα μεταχειρισμενο και θες να κανεις το απλο το δικο σου με χειριστηριο??????thumbthumb

giannis_compact
13-06-10, 20:50
Παναγιωτη εχω ενα κλειδι απο το αμαξι του ξαδερφου μου που τρακαρε και ανοιξα το κλειδι του και πηρα το μηχανισμο.Εκοψα και ενα κλειδι ιδιο με το το δικο μου.Εβαλα το μηχανισμο αυτο στο δικο μου,προγραμματισα μονος το ανοιξε-κλεισε αλλα οπως ειναι φυσικο λογω αλλου immobilizer δεν βαζει μπροστα.Και ερχομαι εγω να ρωτησω.Μπορω να προγραμματισω το immobilizer απο αλλο στο δικο μου?

gyiama
13-06-10, 20:55
απ οσο ξερω ναι γινεται αν και τωρα που το σκεφτομαι υπαρχει μια πιθανοτητα να κανω ενα λαθος και να μην γινεται και να μπερδευομαι με το οτι μπορει ο εγκεφαλος ενος αυτοκινητου να προγραμματιστει με το mobilizer των κλειδιων!!δλδ αν κανεις μετατροπη ο εγκεφαλος απ το καινουργιο μοτερ να δουλεψει με τα δικα σου κλειδια!!!! παρε αυριο τον Σακη ενα τηλ να σου πει αν γινεται αυτος ξερει σιγουρα!!!

giannis_compact
13-06-10, 20:57
Θα περασω ετσι και αλλιως αυριο απο τον Σακη γιατι εχω και κατι αλλο να κανω!Οπως και να'χει ευχαριστω πολυ!

apovas
07-06-11, 16:31
Κανενας τεχνικος απο αθηνα υπαρχει για αυτη τη δουλεια?Ξερει κανεις?

apovas
09-06-11, 22:17
Καποιος που να μη κοβει λαιμους υπαρχει να προγραμματισω καινουργια κλειδια με ιμμομπιλαιζερ?

m-power_01
09-06-11, 22:48
Καποιος που να μη κοβει λαιμους υπαρχει να προγραμματισω καινουργια κλειδια με ιμμομπιλαιζερ?

τα εχεις κομμενα Αποστολη ? Θες μονο το ιμομπιλαιζερ να προγραμματισεις?

apovas
16-06-11, 15:51
Σορρυ αλλα τωρα ειδα την απαντηση σου.Χρειαζομαι δυο καινουργια κλειδια που να συνεργαζονται με τις παλιες κλειδαριες του 320 και με το ιμμομπιλαιζερ απο το 330.Ζηταω πολλα?Μεχρι στιγμης το αμαξι το δουλευω με το ενα και μοναδικο κλειδι που ειχε το τροπετο

apovas
19-06-11, 22:31
Κανεις?

gyiama
20-06-11, 09:41
δεν εχεις τα παλια κλειδια η απλα αλλαξες κλειδαρια τιμονιου να για να δουλεψει το ιμομπιλαιζερ σου με το καινουριο μοτερ?αν ειναι το 2ο αλλαζεις παλι κλειδαρια και ιμομπιλαιζερ βαζεις τα παλια και πας και προγραμματιζεις το ιμομπιλαιζερ σου με το καινουριο μοτερ.αν συμβαινει το πρωτο τοτε πας σε αντιπροσωπεια και παραγγελνεις κλειδια με 170ε το ενα!!!!!!!!!

m-power_01
22-06-11, 16:25
Κανεις?

Sorry Αποστόλη τώρα το είδα ρε συ. Σου στελνω μήνυμα με στοιχεία.

apovas
22-06-11, 19:06
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!

m-power_01
07-07-11, 16:31
Αποστόλη τελικά λύθηκε το πρόβλημα? Ολα οκ ?

apovas
07-07-11, 17:01
Η λυση του προβληματος μαλλον βρεθηκε.Τωρα απομενει να βρεθει χρονος για να γινει εφαρμογη της λυσης στο προβλημα(αμα ειμαι 10 ωρες στο τιμονι....με πιανει κατι..).Παντως για ολα υπαρχει λυση και ΠΟΤΕ μην δεχεστε λυσεις του ειδους"το αμαξι σου ειναι το battlestar galactica και χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση και πρεπει να φερουμε ανταλακτικα και ειδικο απο τη NASA".Και παλι ευχαριστω Σπυρο & σια

m-power_01
07-07-11, 20:20
Η λυση του προβληματος μαλλον βρεθηκε.Τωρα απομενει να βρεθει χρονος για να γινει εφαρμογη της λυσης στο προβλημα(αμα ειμαι 10 ωρες στο τιμονι....με πιανει κατι..).Παντως για ολα υπαρχει λυση και ΠΟΤΕ μην δεχεστε λυσεις του ειδους"το αμαξι σου ειναι το battlestar galactica και χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση και πρεπει να φερουμε ανταλακτικα και ειδικο απο τη NASA".Και παλι ευχαριστω Σπυρο & σια

Δεν κάνει τίποτα Αποστόλη. Άμα είναι ,όταν θα πας πάρε τηλ να περάσω!

gianvas
04-02-12, 06:24
ΚΛΑΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ...
ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΑΚΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΛΕΙΔΙ? ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΕΛΕΙ? ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

raisis
18-03-15, 22:20
paidia kalispera sas....exo ena idio problima me to kleidi m kai brika ena kseno gia na kano tin douleia m telika kanate eseis douleia programatistike douleuei?

alpina
03-04-15, 00:28
paidia kalispera sas....exo ena idio problima me to kleidi m kai brika ena kseno gia na kano tin douleia m telika kanate eseis douleia programatistike douleuei?

Δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να προγραμματιστή καινούργιο κλειδί!!!!:)

giannis_compact
03-04-15, 01:39
Μπορείς να προγραμματίσεις πανεύκολα το άνοιξε/κλείσε αλλά όχι το immobilizer για να παίρνει μπρος το αυτοκίνητο.

fast-enough
03-04-15, 09:49
Λοιπόν... Δυστυχώς έχω πλέον και εγώ θέμα, καθώς έμεινα με μόνο ένα κλειδί.
Το ένα (το πλαστικό) το πέταξα μαζί με το πορτοφόλι στα σκουπίδια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Το άλλο το έχασα πρόσφατα.
Έχω βρει στο ebay πολύ οικονομικά κλειδιά άγραφα με άγραφο immobilizer chip. Το θέμα είναι πως και που τα προγραμματίζω, ώστε να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο (Ε46).
Ο τύπος που τα πουλάει, λέει πως αν του στείλω το σχετικό εγκέφαλο μπορεί να το προγραμματίσει. Εδώ τι γίνεται?
Μένω νότια, οπότε θα με βόλευε αν ξέρατε κάποιον εδώ.
:thnx:

alpina
03-04-15, 11:02
Λοιπόν... Δυστυχώς έχω πλέον και εγώ θέμα, καθώς έμεινα με μόνο ένα κλειδί.
Το ένα (το πλαστικό) το πέταξα μαζί με το πορτοφόλι στα σκουπίδια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Το άλλο το έχασα πρόσφατα.
Έχω βρει στο ebay πολύ οικονομικά κλειδιά άγραφα με άγραφο immobilizer chip. Το θέμα είναι πως και που τα προγραμματίζω, ώστε να παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο (Ε46).
Ο τύπος που τα πουλάει, λέει πως αν του στείλω το σχετικό εγκέφαλο μπορεί να το προγραμματίσει. Εδώ τι γίνεται?
Μένω νότια, οπότε θα με βόλευε αν ξέρατε κάποιον εδώ.
:thnx:
Στείλε μου PM:)

raisis
19-09-15, 20:12
mporeite ligo na me boithisete me to pos?den thelo na pernei mprosta mono na anigokleinoun oi portes me to koumpi...to kleidi den einai kenourgio einai apo allo amaksi...

A8hnaios
20-09-15, 10:59
Ειχα κ γω θεμα..... Μπηκα στη θαλασσα με τα κλειδια στη τσεπη του μαγιω.! :ranting2:

Βλεποντας σχετικα βιντεο απο ξενα φορουμ το στεγνωσα με το πιστολακι μαλλιων.. Μετα απο 1 βδομαδα ξαναπηρε μπρος αλλα δε ανοιγοκλεινει το αμαξι... Καμμια ιδεα;; :sad:

ART1
05-12-15, 18:16
επαναφερω το θεμα...εχω χασει και εγω το ενα κλειδι απο το e46 και προσφατα πηρα ενα ανοιγομενο με ακοπη λαμα και ενσωματωμενο τσιπακι και μπαταρια.το πηγα σε κλειδαρα μου εκοψε την λαμα και ανοιγει κανονικα την πορτα το πορτμπαγκαζ και τον διακοπτη.απο εκει και μετα χρειαζεται απο οσα μου ειπε προγραμματισμο το τσιπακι για να παιρνει μπροστα ο κινητηρας και να κλειδωνουν-ξεκλειδωνουν πορτες...τιμη που μου ζητησε 250 ευρω τιμη βεβαια που δεν προκειται να δωσω.τελικα το εκανε καποιος φιλος γινεται να δουλεψει υπαρχει αλλος τροπος κωδικοποιησης?

ChristosKDE
05-12-15, 22:34
Ο Κώστας είμαι σίγουρος μπορεί να στο κάνει!

wheelman
05-12-15, 22:49
επαναφερω το θεμα...εχω χασει και εγω το ενα κλειδι απο το e46 και προσφατα πηρα ενα ανοιγομενο με ακοπη λαμα και ενσωματωμενο τσιπακι και μπαταρια.το πηγα σε κλειδαρα μου εκοψε την λαμα και ανοιγει κανονικα την πορτα το πορτμπαγκαζ και τον διακοπτη.απο εκει και μετα χρειαζεται απο οσα μου ειπε προγραμματισμο το τσιπακι για να παιρνει μπροστα ο κινητηρας και να κλειδωνουν-ξεκλειδωνουν πορτες...τιμη που μου ζητησε 250 ευρω τιμη βεβαια που δεν προκειται να δωσω.τελικα το εκανε καποιος φιλος γινεται να δουλεψει υπαρχει αλλος τροπος κωδικοποιησης?

Αν δεν απατομαι 180 εχει το κλειδι στην αντιπροσωπεια ετοιμο...

Αν εχεις το μικρο το πλαστικο,
το vallet που λενε, μπορεις να παρεις τον trasponder απο αυτο.

Τα συνεργεία/κλειδαραδες για προγραματισμο συνηθως χρεωνουν εως 90¤

Send from my OT 997D

ART1
06-12-15, 19:54
Αν δεν απατομαι 180 εχει το κλειδι στην αντιπροσωπεια ετοιμο...

Αν εχεις το μικρο το πλαστικο,
το vallet που λενε, μπορεις να παρεις τον trasponder απο αυτο.

Τα συνεργεία/κλειδαραδες για προγραματισμο συνηθως χρεωνουν εως 90¤

Send from my OT 997D
σωστα τοσο εχει 180 μου ειπαν και εμενα.οταν λες το πλαστικο ποιο εννοεις?αυτο?

wheelman
06-12-15, 20:06
σωστα τοσο εχει 180 μου ειπαν και εμενα.οταν λες το πλαστικο ποιο εννοεις?αυτο?

Ναι αυτά τα δύο λέω, wallet κ vallet.
Τα δυο "μικρά" επειδή δεν έχουν τον τηλεχειρισμό πάνε ποιο φτηνά.
Παρόλα αυτά έχουν κανονικά transponder κ παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο

ART1
06-12-15, 20:11
Ναι αυτά τα δύο λέω, wallet κ vallet.
Τα δυο "μικρά" επειδή δεν έχουν τον τηλεχειρισμό πάνε ποιο φτηνά.
Παρόλα αυτά έχουν κανονικά transponder κ παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο
για δωσε μια βοηθεια παραπανω...τι μπορω να κανω με αυτο που δεν εχει τηλεχειρισμο?

wheelman
06-12-15, 20:21
για δωσε μια βοηθεια παραπανω...τι μπορω να κανω με αυτο που δεν εχει τηλεχειρισμο?

Να πάρεις τον Transponder και να τον βαλεις στο κινεζόκλειδο ;)

ART1
06-12-15, 20:28
Να πάρεις τον Transponder και να τον βαλεις στο κινεζόκλειδο ;)

θα το τολμησω...το επομενο βημα ποιο θα ειναι?θα δουλεψει η πρεπει προγραμματισμο απο την αρχη?

wheelman
06-12-15, 20:33
θα το τολμησω...το επομενο βημα ποιο θα ειναι?θα δουλεψει η πρεπει προγραμματισμο απο την αρχη?

Αν παρεις απο κλειδί του αυτοκινήτου σου,
ή αν παραγγείλεις ένα τέτοιο στην αντιπροσωπεία Όχι

Το μόνο που θα χρειαστείς,
είναι προγραμματισμός για τον τηλεχειρισμό που τον κάνεις μόνος σου, έχουμε τις οδηγίες εδω σε καναδυο thread

ART1
17-12-15, 18:58
Αν παρεις απο κλειδί του αυτοκινήτου σου,
ή αν παραγγείλεις ένα τέτοιο στην αντιπροσωπεία Όχι

Το μόνο που θα χρειαστείς,
είναι προγραμματισμός για τον τηλεχειρισμό που τον κάνεις μόνος σου, έχουμε τις οδηγίες εδω σε καναδυο thread

το εγχειρημα πετυχε πηρα το Transponder απο το μαμα κλειδι το εβαλα και παιρνει κανονικα μπροστα ο κινητηρας..με τον τηλεχειρισμο τι γινεται πως το προγραμματιζουμε να δουλευουν και τα κουμπια?

wheelman
17-12-15, 19:04
Δεν με βοηθαει το κινητο στο search, το εχουμε σιγουρα σε δυο θρεντ.
Ψαξτο , εναλλακτικα περιμενε να σχολασω για να το βρω απο το pc

wheelman
17-12-15, 20:29
Δεν με βοηθαει το κινητο στο search, το εχουμε σιγουρα σε δυο θρεντ.
Ψαξτο , εναλλακτικα περιμενε να σχολασω για να το βρω απο το pc

Δες εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=27)κ εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1019)

ART1
28-12-15, 20:57
Δες εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=27)κ εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1019)

εχω κανει κατα βημα και πολλες φορες ολα αυτα...αλλα το κινεζοκλειδιο το ατιμο δεν λεει να προγραμματιστουν τα κουμπια

wheelman
29-12-15, 21:13
εχω κανει κατα βημα και πολλες φορες ολα αυτα...αλλα το κινεζοκλειδιο το ατιμο δεν λεει να προγραμματιστουν τα κουμπια
Το κινεζοκλειδο ειναι στην σωστη συχνοτητα?
Συνηθως αυτα παιζουν κ στις δυο κ προγραματιζεις εσυ σε ποια θελεις να δουλευει.
Τσεκαρε το,κ αν οχι βαλτο στα 433

Send from my OT 997D

ART1
29-12-15, 22:36
Το κινεζοκλειδο ειναι στην σωστη συχνοτητα?
Συνηθως αυτα παιζουν κ στις δυο κ προγραματιζεις εσυ σε ποια θελεις να δουλευει.
Τσεκαρε το,κ αν οχι βαλτο στα 433

Send from my OT 997D

ναι οντως ετσι ειναι ειδα οτι παιζει και στις 2 συχνοτητες...πως θα την αλλαξω γτ μαλλον ειναι στην λαθος συχνοτητα και το κουμπια ειναι νεκρα

wheelman
29-12-15, 23:08
ναι οντως ετσι ειναι ειδα οτι παιζει και στις 2 συχνοτητες...πως θα την αλλαξω γτ μαλλον ειναι στην λαθος συχνοτητα και το κουμπια ειναι νεκρα
Ο εμπορος που το πήρες δεν σου λέει?

Τες πα δοκίμασε το παρακάτω αν και δεν είναι σίγουρο,
γιατί κάποια κλειδιά παίζουν σε παραπάνω συχνότητες (εκτός 315 & 433)



How to set to 433 (https://www.aliexpress.com/item/Remote-Key-For-BMW-3-5-7-SERIES-E38-E39-E46-315MHZ-433MHZ-HU92-ID44/32376443830.html)MHz:

1. Hold on EWS1 Button, and then hold on EWS3 button with the other hand.
2. During you hold on EWS1, press EWS3 button 5 times in 5 seconds.
3. Frequency is 433MHz now, test frequency with programmer.
4. Start to program on car for working.


https://www.youtube.com/watch?v=0H3dSk3gORY

ART1
30-12-15, 09:44
το κλειδι ειναι αυτο...και οσο βλεπω παιζει στις ιδιες συχνοτητες
https://www.aliexpress.com/item/Folding-Remote-Key-Case-Uncut-315-434-MHz-w-Chip-for-BMW-E81-E46-E39-E63/32494862949.html