PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 1.18d..



citty
13-06-10, 16:36
Θα προσπαθήσω να μην μπω σε πολλες λεπτομέρειες για να μην σας κουράσω.

Εδώ και περίπου έναν χρόνο το Ε81, 1.18d (N47 με 83.000 χλμ) ο κινητήρας είχε αρχίσει να μην αποδίδει όπως στις αρχές και να κολλάει η επαναφορά του τιμονιού. Αφού γύρισα κάποιες αντιπροσωπίες (με το γνωστό... "δεν βλέπουμε κάτι στο διαγνωστικό!"), αποφάσισα (μετά από τόσα θετικά σχόλια από κάποιους εδώ μέσα) να πάω στην Καλλιθέα στον Σίττα-Φλασκή.

Στο πρόβλημα: το διαγνωστικό δεν εμφανίζει κάτι, το αυτοκίνητο όμως ψόφιο ως τις 2200-2300 σ.α.λ. (στις 2500 σ.α.λ. ζωντανεύει με "κλωτσιά") και η επαναφορά του τιμονιού να κολλάει (μετά τα 70-80 περίπου χλμ/ώρα)
Το αυτοκίνητο τελικά έμεινε μέσα στο συνεργείο και σαν εργασίες: η αλλαγή τουρμπίνας ή/και εγκεφάλου για να τσεκάρουν αν ευθύνεται κάτι από αυτά.:thumbsdown:
Ομολογώ ότι δεν περίμενα κάτι τόσο σοβαρό. Εγώ στο μυαλό μου είχα κάτι σαν καθάρισμα swirl flips ή μπεκ ή κάτι άλλο σε προληπτικό κυρίως επίπεδο από τη στιγμή που αλλαγές λαδιών έκανα κάθε περίπου 12.000 χλμ (μόνο castrol edge) και φίλτρα αέρα και πετρελαίου, χωρίς να προβλέπονται, αλλαγή κάθε 40.000 χλμ.
Το καλό είναι ότι το αυτοκίνητο είναι ακόμη στην εγγύηση.

Θα σας κρατάω ενήμερους για την εξέλιξη που ελπίζω να μην πάρει πολύ χρόνο. Οποιεσδήποτε προτάσεις ή υποθέσεις για το τί μπορεί να ευθύνεται, δεκτές.

Υ.Γ.: Το προσωπικό πολύ φιλικό και ευγενικό πρέπει να αναφέρω.

E46 POWER
13-06-10, 18:06
πριν κανεις οτιδηποτε κανε αναβαθμιση τον εγκεφαλο...ελεγξε βαλβιδα egr και οπως ειπες και εσυ τσεκαρε τα φλιπς..εχει προσεξει αλλαγη στον ηχο του κινητηρα?

NickE60
13-06-10, 19:59
Bρίσκω λίγο απίθανο να έχει σχέση το κόλλημα στην επαναφορά του τιμονιού με την τουρμπίνα ή κάποιο εγκέφαλο. Είναι servotronic? (pardon my ignorance)

Κολλάει όταν επαναφέρει και από δεξιά και από αριστερά, ή μόνο από τη μία το παρατηρείς?? Σε μικρότερες ταχύτητες από τα 80χλμ δηλαδή δουλεύει σωστά?

citty
13-06-10, 22:24
E 46: και εμένα προς εκεί μου πάει το μυαλό, αλλά τί να πώ, περιμένω να δω τα αποτελέσματα. Αναβάθμιση έχει γίνει, τζίφος. Ο ήχος, όχι δεν έχει αλλάξει.
NickE60: μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά: άλλο το ένα πρόβλημα και άλλο το τιμόνι, εντελώς ξεχωριστά το ένα από το άλλο. Και ναι το εμφανίζει και από τις δύο μεριές και σε μικρότερες ταχύτητες δουλεύει καλά. πχ δεξιά στροφή, έπειτα στην ευθεία ΜΕΤΑ την επαναφορά κόβει αριστερά (σαν να συνεχίζει να λειτουργεί η επαναφορά και στην ευθεία)και το αντίστροφο όταν η στροφή είναι αριστερή. Τι να πω, περίεργο το ξέρω αλλά αυτό μου κάνει.

NickE60
13-06-10, 22:30
χμμ όντως περίεργο, από ευθυγράμμιση τι λέει? έχεις κάνει πρόσφατα?

citty
13-06-10, 22:36
Ευθυγράμμιση όχι δεν έχω κάνει, όμως δεν είναι ότι τραβάει αλλά σαν μια δύναμη να προσπαθεί να στρίψει το τιμόνι και μόνο αν το κρατάς στην ευθεία, πάει ευθεία, μέχρι να ξαναπάρω -απότομα- άλλη στροφή οπότε ξεμπλοκάρει! Το έκανε όμως από την αρχή που το πήρα.
Για να σας προλάβω, λάστιχα καινούρια.

Stamatis
13-06-10, 22:39
Για δες τις ανακλησεις.
Κατι ειχαν αυτα θυμαμαι.
Τρομπα ηταν; Κατι τετοιο.

citty
13-06-10, 22:44
Που μπορώ να τσεκάρω τις ανακλήσεις;

Stamatis
13-06-10, 22:55
Στο συνεργειο.
Με αριθμο κινητηρα και αριθμο πλαισιου.
Αλλιως βαζεις bmw recall 1 series στο google και αρχιζεις διαβασμα

citty
13-06-10, 23:00
Αν υπάρχει ανάκληση, στο συγκεκριμένο συνεργείο που βρίσκεται ήδη το αυτοκίνητο, δεν θα το βρουν;
Από ότι γνωρίζω, ανάκληση είχε η κρεμαγιέρα σε κάποια σειρά 1, το δικό μου όμως δεν ήταν μέσα σε αυτά. Είδωμεν...

z3 2.2
13-06-10, 23:08
Ευθυγράμμιση όχι δεν έχω κάνει, όμως δεν είναι ότι τραβάει αλλά σαν μια δύναμη να προσπαθεί να στρίψει το τιμόνι και μόνο αν το κρατάς στην ευθεία, πάει ευθεία, μέχρι να ξαναπάρω -απότομα- άλλη στροφή οπότε ξεμπλοκάρει! Το έκανε όμως από την αρχή που το πήρα.
Για να σας προλάβω, λάστιχα καινούρια.

Περιεργο πολυ το προβλημα αυτο...
Δεν εχει βρεθει καποια λυση απο τα προιγουμενα συνεργεια που πηγες το αυτοκινητο???
Δλδ τι σου ελεγαν? "Οκ δεν βρηκαμε κατι...παρτο οπως το εφερες με το ιδιο προβλημα"???? Σε αυτοκινητο εγγυησης???

Τεσπα,μου ειχε τυχει μια παρομοια περιπτωση ενος αυτοκινητου που τραβαγε παρολες τις ευθυγραμμισεις (και κοντρα ευθυγραμμισεις) και το προβλημα λυθηκε υστερα απο πολυ ψαξιμο με αλλαγη αντλιας Υ/Τ.
Δεν λεω πως ειναι αυτο το προβλημα σου αλλα μου θυμισες την περιπτωση αυτη με την περιγραφη σου.

Πρεπει να εισαι "σε καλα χερια" ομως τωρα και ελπιζω να βρεθει η λυση στον γριφο και να ευχαριστηθεις το αυτοκινητο σου:)

citty
14-06-10, 08:27
Και όμως, ακριβώς αυτά άκουγα: δεν βλέπουμε κάτι, αφού και το διαγνωστικό δεν δείχνει τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κτλ
Αχχχχ, αντιπροσωπίες .....

strof
14-06-10, 08:39
Και όμως, ακριβώς αυτά άκουγα: δεν βλέπουμε κάτι, αφού και το διαγνωστικό δεν δείχνει τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κτλ
Αχχχχ, αντιπροσωπίες .....

Να σε ρωτήσω κάτι off εντελώς...
Γιατί στο π@π@ριστάν που ζούμε (που φορολογούνται τα κυβικά) προτίμησες να πάρεις την 118d η οποία είναι 2000 κυβικά ενώ θα μπορούσες να πάρεις την 120 με περισσότερη δύναμη και τα ίδια πάγια έξοδα;;

citty
14-06-10, 08:44
Δεν πειράζει, καλά είναι και τα off...
Απάντηση: γιατί το χρόνο κάνω περίπου 50.000 χλμ!!! (το 95% αυτών σε εθνική οδό - με μέση κατανάλωση πλέον 4,7 λτ/100 χλμ).

citty
29-06-10, 09:28
Λοιπόν, το αυτοκίνητο το παρέλαβα την προηγούμενη Τρίτη (sorry αλλά δεν μπορούσα να postαρω πιο νωρίς). Αποτέλεσμα; μάλλον .....απογοήτευση. Εξηγούμαι:
-όσον αφορά το τιμόνι, μου είπαν ότι έκαναν κάποια λίπανση σε κάποιο σημείο του τιμονιού (αν και κατέχω λίγα πράγματα, δεν ήταν ξεκάθαρο πιο σημείο ήταν αυτό) με αποτέλεσμα μην το κάνει τόσο συχνά πλέον. Πάλι καλά.
- όσον αφορά την απροθυμία στις χαμηλές στροφές: μου είπαν ότι αποκαταστάθηκε μια (;;;) βλάβη σε καλώδιο-βύσμα κοντά στην τουρμπίνα (πάλι δεν ήταν ξεκάθαρο τί και που). Αποτέλεσμα, κανένα.
Να σημειώσω βέβαια ότι το αυτοκίνητο τελικά μπήκε σε εξουσιοδοτημένο (λόγω εγγύησης) και στο σημείο αυτό πρέπει να αναφέρω την πολύ καλή αντιμετώπιση που είχα από τον κο Χρήστο Φλασκή.
Εμένα πάντως ακόμη με «τρώει» ότι μάλλον για το δεύτερο θέμα μου ευθύνονται (όχι κατά σειρά): μαφ, μπεκ, εισαγωγή (swirl-flips).
Περιμένω τις προτάσεις σας.

E46 POWER
29-06-10, 14:01
Λοιπόν, το αυτοκίνητο το παρέλαβα την προηγούμενη Τρίτη (sorry αλλά δεν μπορούσα να postαρω πιο νωρίς). Αποτέλεσμα; μάλλον .....απογοήτευση. Εξηγούμαι:
-όσον αφορά το τιμόνι, μου είπαν ότι έκαναν κάποια λίπανση σε κάποιο σημείο του τιμονιού (αν και κατέχω λίγα πράγματα, δεν ήταν ξεκάθαρο πιο σημείο ήταν αυτό) με αποτέλεσμα μην το κάνει τόσο συχνά πλέον. Πάλι καλά.
- όσον αφορά την απροθυμία στις χαμηλές στροφές: μου είπαν ότι αποκαταστάθηκε μια (;;;) βλάβη σε καλώδιο-βύσμα κοντά στην τουρμπίνα (πάλι δεν ήταν ξεκάθαρο τί και που). Αποτέλεσμα, κανένα.
Να σημειώσω βέβαια ότι το αυτοκίνητο τελικά μπήκε σε εξουσιοδοτημένο (λόγω εγγύησης) και στο σημείο αυτό πρέπει να αναφέρω την πολύ καλή αντιμετώπιση που είχα από τον κο Χρήστο Φλασκή.
Εμένα πάντως ακόμη με «τρώει» ότι μάλλον για το δεύτερο θέμα μου ευθύνονται (όχι κατά σειρά): μαφ, μπεκ, εισαγωγή (swirl-flips).
Περιμένω τις προτάσεις σας.

swirl-flips λιγο δυσκολο..και εντελως να τα καταργησεις πιθανον να δουλευει καλα..αλλα καλο ειναι να βγαλεις την εισαγωγη και να τα ελεγξεις μην την πατησεις οπως εγω που εσπασε ενα και τρεχω και δεν φτανω...πιθανοτατα μπεκ η maf..αλλα το maf λογικα θα σου αναβε λαμπακι..ομως αφου εχεις εγγυηση πηγαινε στην αντιπροσωπεια και πες τους οτι δεν θα το παρεις πισω αν δεν ειναι ολα οκ..και επισης πες τους οτι αν δεν βρουνε τι εχει θα στειλεις ενα μειλ στην bmw μηπως και καλα ξερουν αυτοι κατι παραπανω...

katsaraios
29-06-10, 17:13
Θα προσπαθήσω να μην μπω σε πολλες λεπτομέρειες για να μην σας κουράσω.

Αφού γύρισα κάποιες αντιπροσωπίες (με το γνωστό... "δεν βλέπουμε κάτι στο διαγνωστικό!")


Περιεργο πολυ το προβλημα αυτο...
Δεν εχει βρεθει καποια λυση απο τα προιγουμενα συνεργεια που πηγες το αυτοκινητο???
Δλδ τι σου ελεγαν? "Οκ δεν βρηκαμε κατι...παρτο οπως το εφερες με το ιδιο προβλημα"???? Σε αυτοκινητο εγγυησης???




Και όμως, ακριβώς αυτά άκουγα: δεν βλέπουμε κάτι, αφού και το διαγνωστικό δεν δείχνει τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κτλ
Αχχχχ, αντιπροσωπίες .....



- όσον αφορά την απροθυμία στις χαμηλές στροφές: μου είπαν ότι αποκαταστάθηκε μια (;;;) βλάβη σε καλώδιο-βύσμα κοντά στην τουρμπίνα (πάλι δεν ήταν ξεκάθαρο τί και που). Αποτέλεσμα, κανένα.
Να σημειώσω βέβαια ότι το αυτοκίνητο τελικά μπήκε σε εξουσιοδοτημένο (λόγω εγγύησης)


ομως αφου εχεις εγγυηση πηγαινε στην αντιπροσωπεια και πες τους οτι δεν θα το παρεις πισω αν δεν ειναι ολα οκ..και επισης πες τους οτι αν δεν βρουνε τι εχει θα στειλεις ενα μειλ στην bmw μηπως και καλα ξερουν αυτοι κατι παραπανω...

Στα μισα του 2010 στην Ελλαδα της ευρωπαικης ενωσης με ενα σωρο νορμες και κανονισμους προστασιας των καταναλωτων φτανουμε στο σημειο να κανουμε υποθεσεις και πειραματισμους στα αυτοκινητα μας,επειδη οι πανμεγιστοι και αφ υψηλου αντιπροσωποι δεν ξερουν και δεν ασχολουνται με την σωστη αντιμετωπιση σε αυτοκινητα ουτε καν της ιδιας εταιρειας τους.
Δηλαδη με λιγα λογια οταν το 2007 μου ελεγε γνωστοτατος ιδιοκτητης εξειδικευμενου συνεργειου BMW οτι θα πεσει πολυ κλαμα αμα κυκλοφορησουν τα ντιζελοκινητα στις πολεις εβλεπε ο ανθρωπος τα χαλια τους και επεφτε 1000% μεσα.
Φιλε μου συγνωμη για το οφ τοπικ μακαρι να βρεις γρηγορα λυση.

oldcarskickass
29-06-10, 23:49
Γιατί εγώ πιστεύω, ότι το πρόβλημα με τους Ν47 τώρα ξεκινάει;

Δες και ψάξτο βαθύτερα ίσως (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ) είναι χειρότερα από όσο νομίζεις.

Αρκετά Ν47 έχουν κάνει μπαμ.

Δες συμπίεση κυλίνδρων, πίεση λαδιού και τέτοια θέματα.