PDA

Επιστροφή στο Forum : Kenwood KVT-524DVD



Stamatis
30-12-09, 19:17
:mpaks:

Εμπαξα με χαρά το Kenwood KVT-524DVD στο Ε46.
Είχα τις αμφιβολίες μου στην αρχή, γιατί το συγκεκριμένο είναι με ανακλινόμενη οθόνη που όταν ανοίγει κρύβει λίγο τις εξόδους του κλιματισμού, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό καθώς μπορεί να λειτουργεί ακόμα και συρταρωμένο στη θήκη του χωρίς να χρειάζεται να έχεις όλη την οθόνη απλωμένη.
Διπλωμένο λειτουργεί σε ολα τα mode ακόμα και στο navigation, όπου ακούς τις οδηγίες απλά δεν βλέπεις τον χάρτη.

Λοιπόν, το συγκεκριμένο κέρατο, μπορεί να αλλάξει χρώμα στα display και να γίνει πορτοκαλί, όπως επίσης μπορεί να αλλάξει και το skin της οθόνης όπου μπορεί να μπεί πορτοκαλί (amber) μενού, καθώς και wallpaper BMW για ομορφιά.

Η οθόνη είναι 7'' και είναι αφής.
Η λειτουργία της είναι απλή και κατανοητή, χωρίς τρελά μενού και υπομενού, με μεγάλα κουμπιά ωστε να μην χρειάζεται να συγκεντρώνεις το βλέμμα σου εκεί και όχι στο δρόμο.
Έχει DVD Player που παίζει τα πάντα, με μόνο πρόβλημα την φωτεινότητα στα μπροστινά καθίσματα.
Σίγουρα δεν μπορεί ο διπλανός σου να βλέπει DVD χωρίς να σε ενοχλεί όταν οδηγείς, αν δεν έχεις κατεβάσει το κοντράστ στο 4/10.
Η Οθόνη έχει καλη ανάλυση και για έναν παράξενο λόγο φαίνεται καλύτερα απο τα πίσω καθίσματα. Ισως είναι η κοντινή απόσταση που τονίζει κάποιες μικρές ατέλειες.
Εχει θύρα USB και συνεργάζεται με iPone και με έναν έξτρα (που επίσης έμπαξα) αντάπτορα δουλεύει αρκετά καλά και με Bluetooth Handsfree.
Έξτρα επίσης είναι ο δέκτης της τηλεόρασης (ΔΕΝ τον έβαλα) και έξτρα επίσης το NAVI το οποίο έβαλα και έτσουξε λίγο γιατί πάει πακέτο με τους ορίτζιναλ χάρτες ελλάδας και ευρώπης της MLS και το destinator.
Ολο το κόλπο αυτό δίνει ήχο σε έναν τελικό τετρακάναλο Sony XM-4060GTX με ηχεία Focal μπροστά και MB Quart πίσω.

Το αποτέλεσμα?
Είναι καλό. Σε ήχο είναι ισάξιο και καλύτερο απο το harman kardon που βάζει η BMW.
Σε ομορφιά, όχι.
Παρόλο που μπήκε εκείνο το φιλέτο στην τρύπα για να ταιριάξει η πηγή, και παρόλο που όταν είναι κλειστή είναι κατάμαυρη και δεν ενοχλούν κουμπιά κτλ κτλ, υπολείπεται του εργοστασιακού.
Το Navi είναι άψογο, έχει πολυ καλό σήμα και η λειτουργία καθοδήγησης είναι πολύ καλή.
Δουλεύει σε δικό του ηχείο (το αριστερό του οδηγού) και όταν μιλάς στο τηλέφωνο, ακούς μουσική ή βλέπεις DVD σε ενημερώνει πολύ διακριτικά για το τι πρέπει να κάνεις.

Σαν αγορά το συνιστώ έναντι του Alpine IVAD106R που επίσης είδα στο μαγαζί, κυρίως λόγω των κουμπιών του και των χρωμάτων του (απο λειτουργίες πάνω κάτω το ίδιο πράγμα) αλλά και του Clarion VRΧ888RBT που είναι πρακτικά η ίδια συσκευή αλλά με άλλο πληκτρολόγιο.

H όλη εγκατάσταση (NAVI-BT) έγινε πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού όπου τα κουτιά χώρεσαν μια χαρά, ενώ ο ενισχυτής παίζει στο πορτ μπαγκαζ άνετα στην πλάτη του καθίσματος. (την πιάνει όλη όμως).

Ικανοποιημένος λοιπόν απο την πρώτη επαφή με το μηχάνημα αυτό.

Tips - Ψάχνοντάς το, βήκα τιμές που είχαν απόκλιση έως και 160 ευρώ για το μηχάνημα. Η παγίδα είναι πως σου δίνουν 160 φτηνότερα την πηγή αλλά σου χρεώνουν ακριβότερα το NAVI και το BT.
Σε μαγαζί που ήμουν έτοιμος να πάω αφού είχα ακούσει καλή τιμή, μετά δεν ξέρω τι με φώτισε και ρώτησα τιμή για ολο το κόλπο, όπου τελικά το έδινε πιό ακριβά απο τον ακριβότερο που είχα βρεί μέχρι στιγμής.

Ο συνάδελφος Σιτάθης μπορεί να σας πει και αυτός τη δική του άποψη μιας και έχει το προηγούμενο μοντέλο αν θυμάμαι καλά στην κατοχή του.

Stathis
30-12-09, 20:00
το νεο παιχνιδι του σιταματη, απλα "τα σπαει"...
ειναι πολυ ευχρηστο και εχει ενα καρο δυνατοτητες...
αντε καλοριζικο....

Stamatis
30-12-09, 22:19
ορίστε και μερικές πρόχειρες φωτό από το κενγουντάκι.
είπαμε ορίτζιναλ BMW δεν γίνεται με τίποτα, αλλά τουλάχιστον δεν είναι ενοχλητικό και κυρίως δεν ξηλώθηκε το μισό αμάξι για να μπει.

Ιδου το μηχανημα κλειστό
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0261.jpg

Οθόνη έναρξης, σύντομα θα έχει τον Snoopy πάνω στο σπιτάκι του
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0262.jpg

Βασικό Μενού
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0263.jpg

Stamatis
30-12-09, 22:20
Μπέζος - Παπαδοπούλου, θεϊκή σειρά Απαράδεκτοι
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0264.jpg

το Ναβιγάτορ
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0266.jpg

και η Ανάλυση του Ναβιγάτορ.
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0267.jpg

κλείσιμο αλλά με ανοιχτή την πηγή (να παίζει δλδ)
https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/102_0265.jpg

katsaraios
30-12-09, 22:23
ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"

Stamatis
30-12-09, 22:26
ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"

εχει τα κουμπιά απο κάτω που αλλάζουν σταθμό (preset) ανεβάζουν φωνή και προχωράνε τραγούδια στο CD ή το DVD ανάλογα.
Το καλό είναι ότι αν έχεις βάλει πάνω το iphone adaptor δουλεύει και απο το iphone ολο το σύστημα, οπότε ντάξει, μικρό το κακό.

Πάντως μαζεμένο μου κάνει καλύτερο, με ολο εκείνο το πανελ μπροστά στη μούρη μου θυμάμαι το στρατό τα άρματα με τα ρανταρ...

georggge46
30-12-09, 22:28
ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"

αυτο ειναι αληθεια ! εχω μια 1din panasonic και η ελιψη display ειναι φοβερα αβολη ...ειναι και ενας απο τους λογους που παω για 2din !

katsaraios
30-12-09, 22:35
εχει τα κουμπιά απο κάτω που αλλάζουν σταθμό (preset) ανεβάζουν φωνή και προχωράνε τραγούδια στο CD ή το DVD ανάλογα.
Το καλό είναι ότι αν έχεις βάλει πάνω το iphone adaptor δουλεύει και απο το iphone ολο το σύστημα, οπότε ντάξει, μικρό το κακό.

Πάντως μαζεμένο μου κάνει καλύτερο, με ολο εκείνο το πανελ μπροστά στη μούρη μου θυμάμαι το στρατό τα άρματα με τα ρανταρ...

ειχα βαλει και εγω 1 din περσι,το καλοκαιρι σου κοβει το ''φρεσκο" θανατος.....
δεν συγκρινεται εργονομικα τουλαχιστον με τοποθετηση 2din.
μεγεια παντως καλη η ποιοτητα

Stamatis
30-12-09, 22:39
Ευχαριστώ, βασικά μου έδειξε και ενα 2din αλλά μου έλεγε κάτι τρελά ότι πρέπει να κοψει απο πίσω, να κατεβάσει το κλίμα κατω και ότι θέλει 2 μέρες + ενα πλαίσιο που κάνει κάμποσα λεφτά και καθώς το Ε46 είναι πλέον χόμπυ και όχι καθημερινό, είπα να μην το τολμήσω, μιας και έχει προτεραιότητα ένα άλλο έξοδο που έχει να κάνει με τα θαλασσινά πλάσματα και ειδικά αυτά που έχουν 8 πόδια.

tassos
30-12-09, 22:55
Σταματη ποσο αν επιτρεπεται? Ειμαι παντως φαν του οριτζιναλ (το οποιο και εμπαχθη πριν 3 μηνες).. Το κακο ειναι οτι ειναι ακριβο και οτι τα περισσοτερα aftermarket ειναι καλυτερα σε αναλυση και ταχυτητα ανταποκρισης... Οσο για το ξηλωμα μη το φοβασαι, απο εμπειρο μαστορα ειναι σαν να μην εγινε ποτε!!

tassos
30-12-09, 22:58
Ευχαριστώ, βασικά μου έδειξε και ενα 2din αλλά μου έλεγε κάτι τρελά ότι πρέπει να κοψει απο πίσω, να κατεβάσει το κλίμα κατω και ότι θέλει 2 μέρες + ενα πλαίσιο που κάνει κάμποσα λεφτά και καθώς το Ε46 είναι πλέον χόμπυ και όχι καθημερινό, είπα να μην το τολμήσω, μιας και έχει προτεραιότητα ένα άλλο έξοδο που έχει να κάνει με τα θαλασσινά πλάσματα και ειδικά αυτά που έχουν 8 πόδια.

Ασε τα θαλασσινα στη θαλασσα και βουρ ενα 30αρι μοτορι τσιλικο και διαμαντοψωλικο!!!χαχα :warriorsmiley:

tamtamcafe
30-12-09, 22:59
καλοριζικο φιλε να μη βλεπεις ομως τον μπεζο οταν οδηγεις χαχαχα
και κοιτα μην ξεχαστεις αν βρεις κανενα απο αυτα τα πλασματα με τα οκτω ποδαρακια να ριξεις συμα (χεχεχεχ)

Stamatis
30-12-09, 23:00
Σταματη ποσο αν επιτρεπεται? Ειμαι παντως φαν του οριτζιναλ (το οποιο και εμπαχθη πριν 3 μηνες).. Το κακο ειναι οτι ειναι ακριβο και οτι τα περισσοτερα aftermarket ειναι καλυτερα σε αναλυση και ταχυτητα ανταποκρισης... Οσο για το ξηλωμα μη το φοβασαι, απο εμπειρο μαστορα ειναι σαν να μην εγινε ποτε!!

1300 έδωσα για όλο το πακέτο της πηγής,(πηγή, BT, NAVI, Iphone adaptor + εξτρα τηλεκοντρόλ που ξέχασα να το πώ) δεν νομίζω ότι είναι πολλά, αλλά ούτε και λίγα.
Τα υπόλοιπα, ηχεία κτλ ήταν πραγματικά πολύ φθηνά σε σχέση με το κύριο κόστος.

Stamatis
30-12-09, 23:03
Ασε τα θαλασσινα στη θαλασσα και βουρ ενα 30αρι μοτορι τσιλικο και διαμαντοψωλικο!!!χαχα :warriorsmiley:

καλή σκέψη αλλά δεν θέλω τόσο πολύ. Καλό είναι και αυτό που έχω αρκεί να βελτιωθεί στα σημεία - δλδ ήχος κινητήρα, λίγο πιό γρήγορο άρπαγμα εκεί που θέλω (στα 130+) και μετά ενα σετάκι σπορ καθίσματα και το 46 κλείνει σαν αμάξι.
Μπορεί να μην είναι ότι ονειρεύτηκα αλλά προέκυψε αυτό που θέλω.

Stamatis
30-12-09, 23:06
καλοριζικο φιλε να μη βλεπεις ομως τον μπεζο οταν οδηγεις χαχαχα
και κοιτα μην ξεχαστεις αν βρεις κανενα απο αυτα τα πλασματα με τα οκτω ποδαρακια να ριξεις συμα (χεχεχεχ)


χαχαχα, θα το βάλεις στα κάρβουνα ρε θηρίο?

Οχι ρε δεν βλέπω όταν οδηγάω, βασικά για το NAvi το ήθελα, εκτός και αν έχεις τίποτα άλλο "θαλασσινο" να βάλουμε στο ντιβιντάκι... πχ του βαρκάρη κτλ κτλ

320d
30-12-09, 23:14
Έμπαξες και αντάπτορα για τα χειριστήρια του τιμονιού?

Stamatis
30-12-09, 23:16
Έμπαξες και αντάπτορα για τα χειριστήρια του τιμονιού?

όχι, δεν έχω το καλό τιμόνι. πήρα το τηλεκοντρόλ όμως που με ένα δαχτυλίδι μπαίνει στο στεφάνι και κάπως σώζει την κατάσταση.

scania124
31-12-09, 19:41
μπραβο φιλε πολυ καλη η οθονη.....καλορυζικη....και εγω στο Ε90 1din εχω και σε καμια βδομαδα παω για αλλαγη σε 2din...
θα βαλω και diy της τοποθετησης......

Stamatis
25-07-11, 13:53
Επαναφερω αυτο το θεμα καθως θελω βοηθεια.
Οταν πηρα αυτο το μηχανημα το gps ειχε κατι χαρτες της MLS και το αναλογο προγραμμα destinator επανω.
Επειδη η φωνη που εχει ειναι μια αφροξυλανθη που μου σπαει τα νευρα (μιλαει λες και εχει καταπιει σαξοφωνο) παιζει να αλλαξει με τιποτα αλλο;
Και αν ναι πως;
Usb καλωδιο εχω, εχει κανεις υποψη του τη διαδικασια;

Stamatis
25-07-11, 13:58
Σορρυ ξεχαστηκα, φοραει το navibox os100 επανω.

liakos
25-07-11, 16:07
Σορρυ ξεχαστηκα, φοραει το navibox os100 επανω.

https://www.navimania.gr

Από όσο θυμάμαι έχει ξεχωριστό section για το navibox. Πιστεύω πως το συγκεκριμένο φόρουμ θα σε βοηθήσει.

YiorgosXania
25-07-11, 20:19
Επαναφερω αυτο το θεμα καθως θελω βοηθεια.
Οταν πηρα αυτο το μηχανημα το gps ειχε κατι χαρτες της MLS και το αναλογο προγραμμα destinator επανω.
Επειδη η φωνη που εχει ειναι μια αφροξυλανθη που μου σπαει τα νευρα (μιλαει λες και εχει καταπιει σαξοφωνο) παιζει να αλλαξει με τιποτα αλλο;
Και αν ναι πως;
Usb καλωδιο εχω, εχει κανεις υποψη του τη διαδικασια;

πολλά μπορείς να κάνεις στο NAVIBOX.... μπορείς να έχεις αν skin π.χ. με ένα ταχύμετρο και συγχρόνως να έχει το λιγότερο 3 προγράμματα GPS π.χ. iGO 8.3, destinator 7, NDRIVE κ.α. μόνο με μια κάρτα 2GB να είναι καλά ο ΜinOtaVrS και η πολύτιμη βοήθεια του.
αν θες λεπτομέρειες π.μ.