PDA

Επιστροφή στο Forum : v4 5-15 autotune logs



stratos
12-06-10, 02:53
Αυτοκίνητο: 335i

Κινητήρας: Ν54 με 2 τούρμπο

Βελτιώσεις: ελευθερα downpipes, intercooler, σκάστρα, παράλληλος εγκέφαλος

Λογισμικό: V4 5-15 autotune

Το συγκεκριμένο λογισμικό έχει πολλά πλεονεκτήματα όπως έχει αναφερθεί και παλιότερα. Επίσης, σημαντικό πλεονέκτημα είναι το autotune που ρυθμίζει το πρόγραμμα ανάλογα με τις βελτιώσεις και πειράζει μόνο του το αβάνς αλλά όχι και την πίεση.

Εδώ είναι εστιασμένο ένα πάτημα με τρίτη ταχύτητα σε συγκεκριμμένες στροφές:

https://img808.imageshack.us/img808/4295/log2.jpg (https://img808.imageshack.us/i/log2.jpg/)

Παρατηρούμε οτι ακόμα και στις 6000 rpm η πίεση κρατιέται αρκετά ψηλά στα 19.5 psi

Το αβάνς ρυθμίζεται αποτελεσματικά: -9 μοίρες προπωρίας με τον παράλληλο εγκέφαλο να διατάζει να γίνει προσαρμογή ακόμα 2 μοίρες.


Αυτό που με χαλάει: το μείγμα είναι υπέρ-πλούσιο με λ = 9.8:1

Με παρόμοιες ρυθμίσεις το αυτοκίνητο είχε γράψει 416.2 bhp στο dynojet του περιοδικού power. Στον δρόμο είναι αρκετά δυνατό και πρόθυμο και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

Τι θα γινόταν άρα αν το λ πήγαινε στο 11.0 - 11.1:1? Τι διαφορές θα είχαμε? Μακάρι να μπορούσα με κάποιο τρόπο να φτωχείνω το μείγμα.

ΟΚ, είναι ένα πολύ safe πρόγραμμα αλλά γιατί να μην μπορούσα να το κάνω φτωχότερο με τα επιθυμητά αποτελέσματα?

m-power_01
12-06-10, 02:58
Γιατι δουλευεις τοσο πλουσιος??????

stratos
12-06-10, 03:02
Γιατι δουλευεις τοσο πλουσιος??????

Το πρόγραμμα φτιάχνεται με κάποιες universal ρυθμίσεις. Ο προγραμματιστής προτιμά να το κρατήσει πλούσιο και ασφαλές παρά φτωχό και με ανεβασμένες θερμοκρασίες.

Μακάρι να μπορούσαν να το κάνω λίγο πιο φτωχό. Το αυτοκίνητο θα μεταμορφωνόταν

m-power_01
12-06-10, 03:19
Το πρόγραμμα φτιάχνεται με κάποιες universal ρυθμίσεις. Ο προγραμματιστής προτιμά να το κρατήσει πλούσιο και ασφαλές παρά φτωχό και με ανεβασμένες θερμοκρασίες.

Μακάρι να μπορούσαν να το κάνω λίγο πιο φτωχό. Το αυτοκίνητο θα μεταμορφωνόταν

Παρα ειναι ασφαλες πιστευω... Αν πεσει λιγη φτώχεια ,καταλαβαινεις ποσο ωραια θα φουσκωσει το διαγραμματάκι σου!

υ.γ Δηλαδη αν γνωμονας ειναι η δυναμη και μονον αυτη πρεπει να παμε σε flash tunning?

Dim135
12-06-10, 13:35
Παρα ειναι ασφαλες πιστευω... Αν πεσει λιγη φτώχεια ,καταλαβαινεις ποσο ωραια θα φουσκωσει το διαγραμματάκι σου!

υ.γ Δηλαδη αν γνωμονας ειναι η δυναμη και μονον αυτη πρεπει να παμε σε flash tunning?

poios eipe oti einai kalo na einai toso plousio? uparxei ena simeio pou thewritika einai pio safe alla oso upervainei auto to simeio arxizei kai ginetai kako gia to moter.fusika ola ta moter einai diaforetika kai exoun diaforetikes anoxes

egw aporw me auta ta noumera migmatos pws kai den mpainei se save mode to autokinito. egw exw pei tin gnwmi mou kai o stratos ti gnwrizei. kalo to v4 gia ekei pou einai ruthmismeno edw omws den apodidei ta anamenomena thumb

stratos
12-06-10, 14:39
Δημήτρη την γνώμη σου την ξέρω αλλά το procede δεν υπάρχει περίπτωση να το πετάξω απο το αυτοκίνητο για να βάλω άλλο εγκεφαλάκι ή reflash. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση.-

Το λ δεν είναι δυνατόν να βγάλει σε safe mode το αυτοκίνητο. Ούτε Evo με άγραφο είναι ούτε θα διέθεταν ένα εγκεφαλάκι στην αγορά που επειδή δουλεύει πλούσιο θα έβγαζε σε safe mode το αυτοκίνητο. Δεν το συνεχίζω άλλο με αυτό γιατί αναφέρθηκαν κάποιο βράδυ και πιθανόν να αποτελέσει αιτία για διαμάχη.

Πιστεύω πως κάποια επόμενη έκδοση λογιμικού θα χαμηλώσει λίγο την αναλογία προς το πλουσιότερο

paganis
12-06-10, 15:29
Πιστεύω πως κάποια επόμενη έκδοση λογιμικού θα χαμηλώσει λίγο την αναλογία προς το πλουσιότερο[/QUOTE]

φανταζομαι ,εννοεις να ανεβασει λιγο την αναλογια και να το κανει φτωχοτερο!!.αν επαιζες λιγο με μεθανολες...ισως το διορθωνες αυτο..αφου δεν θελεις να επεμβεις στον εγκεφαλο...

turbodog
12-06-10, 15:39
Με μεθανολες δεν θα φτωχυνει. Θα γινει ακομα πιο πλουσιο! Μην μπερδευεστε με τα αποτελεσματα που εχει η μεθανολη οταν το μπεκ τοποθετηται πριν τον κομπεσσορα (εφικτο στα twin -screw, οχι ομως σε centifugal SC η τουρμπο καθως η φτερωτη υποφερει απο φαινομενα ψωριασης λογω των σταγονιδιων).
Τa 10αρια AFR ειναι βεβαια πολυ πλουσια. Το ιδανικοτερο για τη περιπτωση σου ειναι 11.5αρια. Μηπως θα επρεπε να επικοινωνησεις με την εταιρεια και να τους στειλεις τα αποτελεσματα σου? Ισως να μπορεσουν να σε βοηθησουν με ενα custom update. thumb

Dim135
12-06-10, 19:56
Δημήτρη την γνώμη σου την ξέρω αλλά το procede δεν υπάρχει περίπτωση να το πετάξω απο το αυτοκίνητο για να βάλω άλλο εγκεφαλάκι ή reflash. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση.-

Το λ δεν είναι δυνατόν να βγάλει σε safe mode το αυτοκίνητο. Ούτε Evo με άγραφο είναι ούτε θα διέθεταν ένα εγκεφαλάκι στην αγορά που επειδή δουλεύει πλούσιο θα έβγαζε σε safe mode το αυτοκίνητο. Δεν το συνεχίζω άλλο με αυτό γιατί αναφέρθηκαν κάποιο βράδυ και πιθανόν να αποτελέσει αιτία για διαμάχη.

Πιστεύω πως κάποια επόμενη έκδοση λογιμικού θα χαμηλώσει λίγο την αναλογία προς το πλουσιότερο

strato den me apasxolei poia einai i epilogi sou kai kala kaneis kai exeis auto pou thes alla pisteuw edw leme alitheies kai mia alitheia einai oti ta procede den douleuoun swsta opws alla programata.
den tithetai thema gia diamaxi mono gegonota leme kai ta pragmata me to onoma tous oxi na zoume ston kosmo ton diko mas opws sumvainei se alla forum. telos auto to thema

twra gia to save mode to anaferw giati to diko mou to parousiase kata tin ruthmisi den to fantastika kapou :original:

BILL007
12-06-10, 21:54
Μηπως θα επρεπε να επικοινωνησεις με την εταιρεια και να τους στειλεις τα αποτελεσματα σου? Ισως να μπορεσουν να σε βοηθησουν με ενα custom update. thumb

+1...Eίμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφερθούν Στράτο...thumb:rally:

stratos
13-06-10, 00:43
+1...Eίμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφερθούν Στράτο...thumb:rally:

Δυστηχώς δεν έχουν απαντήσει σε mail που είχα στείλει παλιότερα. Θα επικοινωνήσω πάλι μαζί τους και ελπίζω να μου βρούν λύση.

Μόλις επέστρεψα και έκανα άλλα 5 logs. Θα τα επεξεργαστώ και θα τα ανεβάσω σε λίγο

stratos
13-06-10, 01:21
Σήμερα έκανα και τις παρακάτω μετρήσεις αλλά δυστηχώς ξέχασα να βάλω και το κανάλι της αναλογίας λ. Οι μετρήσεις είναι ώς εξής:

ut 85 ignition cor 85 που πήγε μόνο του στο 90 ----- μαύρη γραμμή. Πίεση 9.5 με 10 και χωρίς knocks

ut 100 ignition cor 90 ----- μπλέ γραμμή. Πίεση 10 - 10.5 χωρίς knocks

ut 100 ignition cor 75 ---- πράσινη γραμμή. Πίεση 10 - 10.2 χωρίς knocks

ut 100 ignition cor 75 με upshift softening στο 20 που σκαρφάλωσε μόνο του στο 30 που ήταν ----- Κόκκινη γραμμή. Πίεση 9.8 με 10 και χωρίς knocks

ut 90 ignition cor 60 ----- γκρίζα γραμμή. Πίεση 9.5 με 9.8 και χωρίς knocks.

https://img156.imageshack.us/img156/2795/logsu.jpg (https://img156.imageshack.us/i/logsu.jpg/)

Πάντα γεμίζω με Avin super plus (η καλήτερη στην περιοχή μου με 1.67 το λίτρο σε σχέση με BP Ultimate 100).

deepBLUE
13-06-10, 07:42
Dim σε παρακαλω γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του φορουμ.
Ευχαριστω.

Dim135
13-06-10, 09:29
Dim σε παρακαλω γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του φορουμ.
Ευχαριστω.


sorry παιδια το γνωριζω αλλα ο υπολογιστης που ειχα βρει εχθες στη δουλεια δεν ειχε

KOSTADAS
13-06-10, 13:02
Στρατο αν βρεις τροπο να το φτωχεινεις λιγο το αμαξι πιστευω πως θα δεις διαφορες μεχρι και 'κολωνας' μπροστα απο οτι εισαι τωρα!ειμαι σιγουρος πως θα βρεις την λυση!!!

stratos
13-06-10, 13:12
Η λύση βρέθηκε. Υστερα απο επικοινονία με κάποιους φίλους μου κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.


Και αυτό που χρειάζεται είναι reset εγκεφάλου γιατί εδώ και 2 εβδομάδες δούλευα 22 psi overboost και 19 psi ώς τον κόφτη. Και για να μην γίνει ζημιά στο μοτέρ έχωνε καύσιμο και το έκανε υπερπλούσιο για να μην πάθει τίποτα. Χοντρή μαμακία απο μέρους μου.

VanVIC
13-06-10, 21:20
Η λύση βρέθηκε. Υστερα απο επικοινονία με κάποιους φίλους μου κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.


Και αυτό που χρειάζεται είναι reset εγκεφάλου γιατί εδώ και 2 εβδομάδες δούλευα 22 psi overboost και 19 psi ώς τον κόφτη. Και για να μην γίνει ζημιά στο μοτέρ έχωνε καύσιμο και το έκανε υπερπλούσιο για να μην πάθει τίποτα. Χοντρή μαμακία απο μέρους μου.

Είπα κι εγώ...
:whistle:

stratos
14-06-10, 02:27
Λοιπόν νέες μετρήσεις έγιναν σήμερα το βράδυ με εξωτερική θερμοκρασία 27 βαθμούς:

Μπλέ γραμμή --- UT 47, Future use 42.7, Ignition correction 100

Πράσινη γραμμή --- UT 50, Future use 42.7, Ignition correction 100

Μαύρη γραμμή --- UT 55, Future use 42.7, Ignition correction 100

Κόκκινη γραμμή --- UT 55, Future use 42.0, Ignition correction 100

https://img696.imageshack.us/img696/6360/logs14052010.jpg (https://img696.imageshack.us/i/logs14052010.jpg/)


Παρατηρούμε οτι στην κόκκινη γραμμή το learning είναι κοντά στο 5 σε πάτημα της τρίτης αλλά πέφτει στο 2 στην αλλαγή σε τατάρτη, αντίθετα η μάυρη γραμμή είναι στο 9 στην τρίτη και πέφτει στο 5 στην τετάρτη.Αντίθετα η κόκκινη γραμμή κρατιέται στα 13.5 psi ενώ η μαύρη μένει στο 15.5 που είναι σωστή για UT = 55.

Το λ ανέβηκε σε 10.2 σταθερά


Υ.Γ. Ευτυχώς έτσι δεν πάμε για πυροτεχνήματα

stratos
14-06-10, 02:36
log = 3

DME = 3

turbo = 5

Σύνολο 335

Τυχαίο? Δεν νομίζω

BILL007
14-06-10, 18:36
Η λύση βρέθηκε. Υστερα απο επικοινονία με κάποιους φίλους μου κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.


Και αυτό που χρειάζεται είναι reset εγκεφάλου γιατί εδώ και 2 εβδομάδες δούλευα 22 psi overboost και 19 psi ώς τον κόφτη. Και για να μην γίνει ζημιά στο μοτέρ έχωνε καύσιμο και το έκανε υπερπλούσιο για να μην πάθει τίποτα. Χοντρή μαμακία απο μέρους μου.

Ωραίος Στράτο...thumb :warriorsmiley: :rally:

Papajim
15-06-10, 00:50
Ο shiv απαντα σε ΟΛΑ τα email αρκει να το στειλει κανεις στο σωστο inbox...
Το θεμα με το μιγμα ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτο που νομιζετε...
Το reset δεν εχει σχεση με το μιγμα αλλα με αλλη λειτουργια...
Φτωχοτερο μιγμα δεν εχει σχεση με γρηγοροτερο αμαξι...
Το adaptation του procede πλεον λειτουργει ακομη και με 15 διαφορετικες βενζινες στο τεποζιτο προσφεροντας την καλυτερη αποδοση με την καλυτερη προστασια (κατι που ΠΟΤΕ δεν θα καταφερει ΚΑΝΕΝΑ reflash) γιατι...

Τις απαντησεις των παραπανω λεπτομερειων και πολλων αλλων εξειδικευμενων πληροφοριων ξερετε που θα τις βρείτε...!

KOSTADAS
15-06-10, 09:20
Η λύση βρέθηκε. Υστερα απο επικοινονία με κάποιους φίλους μου κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.


Και αυτό που χρειάζεται είναι reset εγκεφάλου γιατί εδώ και 2 εβδομάδες δούλευα 22 psi overboost και 19 psi ώς τον κόφτη. Και για να μην γίνει ζημιά στο μοτέρ έχωνε καύσιμο και το έκανε υπερπλούσιο για να μην πάθει τίποτα. Χοντρή μαμακία απο μέρους μου.
Στρατο προσεχε τους 'φιλους' σου για τι μπροστα σου ειναι φιλοι και απο πισω εχθροι σου!!εχω ακουσει διαφορα προς το μερος σου οτι τους 'αντιγραφεις' και πως αν δεν ηταν αυτοι να σε βοηθησουν θα ειχες σπασει κτλ.κτλ.και διαφορα αλλα!!

KOSTADAS
15-06-10, 09:28
Ο shiv απαντα σε ΟΛΑ τα email αρκει να το στειλει κανεις στο σωστο inbox...
Το θεμα με το μιγμα ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτο που νομιζετε...
Το reset δεν εχει σχεση με το μιγμα αλλα με αλλη λειτουργια...
Φτωχοτερο μιγμα δεν εχει σχεση με γρηγοροτερο αμαξι...
Το adaptation του procede πλεον λειτουργει ακομη και με 15 διαφορετικες βενζινες στο τεποζιτο προσφεροντας την καλυτερη αποδοση με την καλυτερη προστασια (κατι που ΠΟΤΕ δεν θα καταφερει ΚΑΝΕΝΑ reflash) γιατι...

Τις απαντησεις των παραπανω λεπτομερειων και πολλων αλλων εξειδικευμενων πληροφοριων ξερετε που θα τις βρείτε...!
τα reflash μην τα πιανεις στο στομα σου ασχολησου με τα procede εκει που τα γραφετε δεν χρειαζετε διαφημιση!!

BILL007
15-06-10, 09:44
τα reflash μην τα πιανεις στο στομα σου ασχολησου με τα procede εκει που τα γραφετε δεν χρειαζετε διαφημιση!!

Θα παρακαλούσα όχι εντάσεις και "βαριές" κουβέντες, ώστε να έχουμε ομαλή διεξαγωγή της "συζήτησης".
:thanks:

fanisk
15-06-10, 17:00
Ο shiv απαντα σε ΟΛΑ τα email αρκει να το στειλει κανεις στο σωστο inbox...
Το θεμα με το μιγμα ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτο που νομιζετε...
Το reset δεν εχει σχεση με το μιγμα αλλα με αλλη λειτουργια...
Φτωχοτερο μιγμα δεν εχει σχεση με γρηγοροτερο αμαξι...
Το adaptation του procede πλεον λειτουργει ακομη και με 15 διαφορετικες βενζινες στο τεποζιτο προσφεροντας την καλυτερη αποδοση με την καλυτερη προστασια (κατι που ΠΟΤΕ δεν θα καταφερει ΚΑΝΕΝΑ reflash) γιατι...

Τις απαντησεις των παραπανω λεπτομερειων και πολλων αλλων εξειδικευμενων πληροφοριων ξερετε που θα τις βρείτε...!

Που θα τις βρουμε εμεις που δεν ξερουμε?

Papajim
15-06-10, 19:32
Δεν λειτουργει πλουσιο το procede. Πλουσιο νομιζετε οτι λειτουργει διαβαζοντας καποιο καναλι!

Stathis
15-06-10, 20:17
Που θα τις βρουμε εμεις που δεν ξερουμε?



ΥΓ. fanisk δυστυχως δεν μου επιτρεπετε απο τους κανονες να βαλω λινκ και θα ηθελα να τους τηρησω!

μπορει ο φιλος μας να βαλει εδω τις πληροφοριες του, ωστε να διαβασουν οσοι ενδιαφερονται.

αληθεια, 335 με κατω απο 4,7 τα 0-100...
δηλαδη ταχυτερο απο Μ5 Ε60...
με κλειστο μοτερ ειναι αυτο? τι βελτιωσεις εχει...?

μου φαινεται λιγο αισιοδοξο το νουμερο...:original:

BILL007
15-06-10, 20:32
μου φαινεται λιγο αισιοδοξο το νουμερο...:original:

Εως "πάρα πολύ" με κλειστό μοτέρ...Εδώ μιλάμε για αύξηση ιπποδύναμης απο το εργοστασιακό κατα 67%!!!!:shok:thumb

Για πες μας παραπάνω πράγματα φίλε μου:original:

KOSTADAS
16-06-10, 09:59
Δεν καταλαβαινω την επιθεση σου και τις ανοητες παιδικες προσβολες!
Παρακαλω τους mods να συμβαλουν στην διατηρηση του επιπεδου της κουβεντας!

Δεν λειτουργει πλουσιο το procede. Πλουσιο νομιζετε οτι λειτουργει διαβαζοντας καποιο καναλι! Περισσοτερα δεν βλεπω τον λογω να πω γιατι με τετοιες επιθεσεις και υφος απο 2 χρηστες προτιμω να γελω με τις ασχετες απαντησεις που παιρνω παρα να βοηθω, το θεωρω αχαριστια και περιτο!
Το δικο μου (που εχω αγνοια) αυτη τη στιγμη παιζει σε δρομο (και οχι πιστα και χωρις μπλοκε) κατω απο 4.7" τα 0-100 και κατι ψιλα πανω απο 12:45 το 400αρι και δεν εχω καταληξει ακομη.
Οποτε το ποιος νομιζει οτι ξερει ή ποιος ειναι ασχετος καλο ειναι να μην ξανοιγεστε, οπως ξανοιχτηκατε με την μπαρουφα οτι το procede δουλευει μονο σε ατμοσφαιρα αμερικης, και μετα ξεκινησατε τα WOW και τα ΜΠΡΑΒΟ μολις μαθατε 2 πραγματα απο τον Στρατο για το πως λειτουργει (αργα βεβαια) το V4!!! :hystericalbs1:
Διαβασα τα περισσοτερα ποστ εδω. Πλακα ειχαν! Αλλα ειναι μακραν τα πιο ακυρα και αοριστα για το procede, και δεν το λεω θελοντας να προσβαλω καποιον, αλλα ειναι η πραγματικοτητα και λοιπαμαι που η ημιμαθεια θεωρειται και αποψη! :original:

Δεν θα μπω σε αντιπαραθεση για το ποιος γνωριζει περισσοτερα! Θελω να ειμαι μεσα στους κανονες του φορουμ αγνοωντας την προσωπικη αντιπαραθεση που ξεκινατε! Οι υπολοιποι χρηστες μπορουν να κρινουν.

ΥΓ. fanisk δυστυχως δεν μου επιτρεπετε απο τους κανονες να βαλω λινκ και θα ηθελα να τους τηρησω!ακουσε να δεις energy εισαι η αιτια που σιγα σιγα φευγουμε απο το v4forumclub!!!μην προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις και εδω!!!εμεις που δεν εχουμε procede δεν γνωριζουμε σχεδον τιποτα και στην ουσια δεν μας ενδιαφερει κιολας τι κανει!!!τα ποστ εδω εχουν πλακα για σενα διδασκαλε των procede?εσυ εχεις πιο πολυ πλακα το εχεις παρει χαμπαρει?με αυτα που λες βγαζεις στην ουσια ακυρο τον Στρατο που μιας και ειναι ο μονος που ασχολειται τοσο καιρο προσπαθει να τα βγαλει περα με το procede!ζητησε καποιες πληροφοριες και του ζητησατε να σας ευχαριστησει δημοσια πρωτα ΕΔΩ και μολις δεν το εκανε η βοηθεια κοπικε σαν μαχαιρι!!!ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!

ΥΓ.energy η papajim μιας και εισαι πολυ γρηγορος:th_Laie_67-1: στο δρομο οπως λες σε προκαλω να ανοιξουμε οπως θες οσα μετρα θες!!!!

turbodog
16-06-10, 10:40
Περισσοτερα δεν βλεπω τον λογω να πω γιατι με τετοιες επιθεσεις και υφος απο 2 χρηστες προτιμω να γελω με τις ασχετες απαντησεις που παιρνω παρα να βοηθω, το θεωρω αχαριστια και περιτο!

Διαβασα τα περισσοτερα ποστ εδω. Πλακα ειχαν! Αλλα ειναι μακραν τα πιο ακυρα και αοριστα για το procede, και δεν το λεω θελοντας να προσβαλω καποιον, αλλα ειναι η πραγματικοτητα και λοιπαμαι που η ημιμαθεια θεωρειται και αποψη! :original:


Δεν θα μπω σε διαδικασια αντιπαραθεσης, μιας και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στα twin turbos αλλα θεωρω μεγιστη προσβολη προς το Forum να μπαινει ενα καινουργιο μελος με μολις ενα-δυο δημοσιευμενα posts, και να λεει οτι γνωριζει αλλα προτιμα να γελα με τις απαντησεις που παιρνει παρα να βοηθα....
Κατα την γνωμη μου τετοιες απαραδεκτες συμπεριφορες θα πρεπει να αντιμετωπιζονται και αναλογα απο τους διαχειριστες του forum. Νομιζα οτι ο σκοπος της υπαρξης αυτου του forum ειναι ακριβως μια παρεα που βοηθα με τις γνωσεις που εχει ο καθενας, οποιον τις εχει αναγκη....

Stathis
16-06-10, 10:54
περιμενουμε να δουμε που θελει να καταληξει ο φιλος μας δημητρη...
μην τον πιασουμε και απο τα μουτρα ακομα δεν μπηκε...
(αν και εκανε "επεισοδιακη" εισοδο...)

turbodog
16-06-10, 11:02
Ναι Σταθη.... αλλα βλεπω σαν αρχη επιθετικα posts χωρις τεκμηριωση και ενα υφος περιφρονησης προς τα υπολοιπα μελη. Και κατι απιθανους χρονους....Κατι δεν μου καθεται καλα. Για να δουμε....

Stathis
16-06-10, 11:24
εχει γεμισει ο κοσμος απο κοντρακηδες και υπερμηχανικους του πληκτρολογιου...
δεν τα ξερεις ρε μητσο? :whistle:

τωρα τι ακριβως ισχυει για το φιλο μας θα φανει, αργα ή γρηγορα...

παντως εδω η ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων "χωρις φοβο και παθος" ειναι το ζητουμενο.
δεν βλεπω το λογο να ειναι κανεις εριστικος σε ενα χωρο που μπαινει για να γραψει και να διαβασει... :original:

Dim135
16-06-10, 13:52
καλα παιδια τα νουμερα που αναφερει ο ειδικος δεν υπαρχουν. εγω κανω αρκετα παραπανω και αμα θελει ο φιλος μπορουμε να ανοιξουμε οπου θελει οσο θελει γιατι απο θεωριες χορτασαμε στη πραξη θελουμε να δουμε αλλα ξεχασα αυτοι βαζουν μονοι τους τις κονσερβες πατανε μονοι τους και νομιζουν οτι πανε και οταν τους πεις να ανοιξουν εχουν καμια χαλασμενη κλειδαρια η θα μπαινουν σε save mode και αλλα παρομοια!!!

yodas
16-06-10, 14:10
Άρα να γίνει ένα θέμα procede vs flash...

Dim135
16-06-10, 14:27
yodas δεν χρειαζεται να γινει τετοιο θεμα εγω φοραω cp-e αγραφο εγκεφαλο και ρυθμιστηκε εδω.θεμα δεν υπαρχει τα εχουμε δει στον δρομο και φυσικα ο καθενας κανει τις επιλογες του

yodas
16-06-10, 14:37
Dim το έγραψα μόνο ως θέμα ενημέρωσης...δηλαδή καλό θα ήτανε και εσύ με τις γνώσεις σου και την διαφορετική πορεία στο θέμα Ν54 να μας έδινες τα φώτα σου

patriNOS
16-06-10, 14:52
Αυτοκίνητο: 335i

Κινητήρας: Ν54 με 2 τούρμπο

Βελτιώσεις: ελευθερα downpipes, intercooler, σκάστρα, παράλληλος εγκέφαλος

Λογισμικό: V4 5-15 autotune

Το συγκεκριμένο λογισμικό έχει πολλά πλεονεκτήματα όπως έχει αναφερθεί και παλιότερα. Επίσης, σημαντικό πλεονέκτημα είναι το autotune που ρυθμίζει το πρόγραμμα ανάλογα με τις βελτιώσεις και πειράζει μόνο του το αβάνς αλλά όχι και την πίεση.

Εδώ είναι εστιασμένο ένα πάτημα με τρίτη ταχύτητα σε συγκεκριμμένες στροφές:

https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://img808.imageshack.us/i/log2.jpg/)

Παρατηρούμε οτι ακόμα και στις 6000 rpm η πίεση κρατιέται αρκετά ψηλά στα 19.5 psi

Το αβάνς ρυθμίζεται αποτελεσματικά: -9 μοίρες προπωρίας με τον παράλληλο εγκέφαλο να διατάζει να γίνει προσαρμογή ακόμα 2 μοίρες.


Αυτό που με χαλάει: το μείγμα είναι υπέρ-πλούσιο με λ = 9.8:1

Με παρόμοιες ρυθμίσεις το αυτοκίνητο είχε γράψει 416.2 bhp στο dynojet του περιοδικού power. Στον δρόμο είναι αρκετά δυνατό και πρόθυμο και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

Τι θα γινόταν άρα αν το λ πήγαινε στο 11.0 - 11.1:1? Τι διαφορές θα είχαμε? Μακάρι να μπορούσα με κάποιο τρόπο να φτωχείνω το μείγμα.

ΟΚ, είναι ένα πολύ safe πρόγραμμα αλλά γιατί να μην μπορούσα να το κάνω φτωχότερο με τα επιθυμητά αποτελέσματα?

strato πιστευω οτι εισαι πολυ πλουσιος σε μιγμα..... μηπως να το στεγνωσετε λιγο? ενταξει οταν ειναι πλουσιο ειναι ασφαλες αλλα εσενα παρα ειναι.. αν φτωχεινει λιγο θα δεις τρελη διαφορα στο αμαξι και δεν θα κινδυνευει ουτε θα σηκωνει θερμοκρασιες... ασε που τοσο πλουσιο που το εχεις μπορει να σου ξεπλενει τα εμβολα και να δεις στιγματα στα πιστονια αν λυσεις ποτε κεφαλη.. γνωμη μου παντα και φυσικα ο προγραμματιστης σου θα ξερει καλυτερα απλα λεω....

Papajim
16-06-10, 16:12
ακουσε να δεις energy εισαι η αιτια που σιγα σιγα φευγουμε απο το v4forumclub!!!μην προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις και εδω!!!εμεις που δεν εχουμε procede δεν γνωριζουμε σχεδον τιποτα και στην ουσια δεν μας ενδιαφερει κιολας τι κανει!!!τα ποστ εδω εχουν πλακα για σενα διδασκαλε των procede?εσυ εχεις πιο πολυ πλακα το εχεις παρει χαμπαρει?με αυτα που λες βγαζεις στην ουσια ακυρο τον Στρατο που μιας και ειναι ο μονος που ασχολειται τοσο καιρο προσπαθει να τα βγαλει περα με το procede!ζητησε καποιες πληροφοριες και του ζητησατε να σας ευχαριστησει δημοσια πρωτα ΕΔΩ και μολις δεν το εκανε η βοηθεια κοπικε σαν μαχαιρι!!!ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!

ΥΓ.energy η papajim μιας και εισαι πολυ γρηγορος:th_Laie_67-1: στο δρομο οπως λες σε προκαλω να ανοιξουμε οπως θες οσα μετρα θες!!!!

Ζητω συγνωμη απο τους mods, αλλα λογω σπιλωσης και ψεματων ζητω λιγο επιεικεια να απαντησω στις ανακριβεις επιθεσεις!

O Στρατος πηρε οση βοηθεια χρειαστηκε και θα παιρνει οποτε ζηταει. Εδω ειναι να διαψευσει εναν απο τους δυο μας (την πατησες! :th_Laie_67-1:). Δεν ειδα πότε κοψαμε κατι? Το εστησε μια χαρα το αμαξι του και πηγαινει ΑΕΡΑ! Κανενας δεν εβγαλε ακυρο τον Στρατο. Τα ιδια λαθη εκανα και εγω με τα αρχικα V4 και μου εβγαζε ενα σωρο προβληματα που τα περισσοτερα κατεληγαν μετα απο 3-4 ανοιγματα σε safe mode... Οποιος δεν θελει να μενει με κονσερβα προγραμμα και ψαχνει και το τελευταιο δεξατο στις μετρησεις και οχι δυναμομετρα κλπ, κανει και λαθη... αλλος γουσταρει την διαδικασια, και αλλος γουσταρει να πληρωνει για να την εχει ετοιμη. Ειναι απλα διαφορετικη προσεγγιση του ιδιου αποτελεσματος.
Αν δεν γνωριζεις τιποτα για το procede και αν δεν σε ενδιαφερει λογω εγκαταστασης cpe, μαγκια σου, αλλα φιλε μου γραφεις ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟΠΙΚ και το χαλας με τα απανωτα off topic σου. 3 ατομα φυγατε... οι κοντρακιδες της cpe με τον ιδιοκτητη της και πιστεψε με ειναι πολυ καλυτερα! Ευχομαι εσυ και ο γιατρος να μην χαλασετε και εδω ολα τα τοπικ για το procede οπως κανετε αυτη τη στιγμη!

Τα νουμερα δυστυχως ειναι περα για περα αληθηνα. Στα 5.0" επαιζα με τα αρχικα προβληματα που ειχα προσωπικα με το V4 (οπως εγινε και με τον Στρατο μεχρι να κατανοησει καποια πραγματα μετα απο πολλα ποστ μας)... τωρα που το εστησα λοιπον λετε να ειναι χαμηλοτερα?

ΥΓ. Κοντρακιας δεν ημουν στα 18 μου λες να γινω στα 33 μου γιατρε μου?

Papajim
16-06-10, 16:24
καλα παιδια τα νουμερα που αναφερει ο ειδικος δεν υπαρχουν. εγω κανω αρκετα παραπανω και αμα θελει ο φιλος μπορουμε να ανοιξουμε οπου θελει οσο θελει γιατι απο θεωριες χορτασαμε στη πραξη θελουμε να δουμε αλλα ξεχασα αυτοι βαζουν μονοι τους τις κονσερβες πατανε μονοι τους και νομιζουν οτι πανε και οταν τους πεις να ανοιξουν εχουν καμια χαλασμενη κλειδαρια η θα μπαινουν σε save mode και αλλα παρομοια!!!

Παλι θα αρχισει η διαδικασια ποιος την εχει γρηγοροτερη? Δεν μπηκα στο τρυπακι να αποδειξω κατι οταν εχασα σαν σταματημενος απο σενα, τοτε με το safe mode γιατι οτι κανω δεν το κανω για να ΔΕΙΞΩ/ΑΠΟΔΕΙΞΩ στους γυρω μου... το κανω απο μερακι και αγαπη στο χομπυ που λεγετε βελτιωση, και την τρελα μου να ψαχνω/φτιαχνω/συμβαλω σε αυτη... Γιατι βελτιωση, εγω εμαθα στο εξωτερικο οτι δεν ειναι μια μεγαλη τσεπη και επιδειξη/κοντρα με φιλους... αλλα τρελα και αγαπη για το αντικειμενο... Μεγαλη τσεπη εχουμε ολοι με ενα BMW twin turbo... μερακι λιγοι! Κοντρακιας δεν ημουν στα 18 μου λες να γινω στα 33 μου γιατρε μου για να βρεθω με σκοπο να αποδειξω κατι που ΔΕΝ θελω να επιδειξω? Για σκεψου λιγο καποια στιγμη και τα λεμε σε κανα καφε γιατι δεν ενδιαφερει κανεναν αυτη η ανουσια κοντρα των "μπλοκαρισμενων κλειδαριων" που αναφερεις τοσο παιδικα οταν δεν καταλαβαινεις πως ειναι να σπαζεται κανεις απο ενα αμαξι 87.000ευρω...

Dim135
16-06-10, 16:55
κοιτα energy κανε οτι γουσταρεις με τα procede δεν με απασχολει δεν με ενδιαφερει αλλα δεν θα κρινεις και δεν θα βγαζεις αχρηστα ολα τα υπολοιπα γιατι στην πραγματικοτητα τα υπολοιπα εχουν δειξει την αξια τους και οχι στη ΘΕΩΡΙΑ!

επειδη εχουμε ιστορια απο αλλο φορουμ για να καταλαβουν και οι υπολοιποι οταν δεν μπορεις να φτασεις κατι δεν θα το κατηγορεις και να το αμφισβητεις. αυτο κανατε οι περισσοτεροι για το αυτοκινητο μου και ακομα νομιζετε οτι φοραω τουρμπινες νιτρα και οτι αλλο υπαρχει.φτασατε στο σημειο να κλειδωνετε ολα τα θεματα και να τα ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΕ οσα ητανε εκτος procede!

δεν θελω να το συνεχισω καλη σου συνεχεια o καθενας κανει αυτο που θελει

Panoz
17-06-10, 04:55
Αγαπητα μου παιδια,
Προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος? Προφανως υπαρχουν αλλα πραγματα να στεναχωριομαστε και οχι τα αυτοκινητα. Ημαρτον...

Πιστευω , οτι καθενας βλεπει τα πραγματα απο διαφορετικη οπτικη γωνια (εδω και πολλους μηνες) και γινονται τσακωμοι & σκοτωμοι.
Τα πραγματα ειναι απλα...αρκει να διαβασετε ολη την αραδα παρακατω :original:

Απο πλευρας επιδοσεων, το αμαξι του Dim135 ειναι το ποιο γρηγορο στην περιοχη. Ως εκ τουτου μπορουμε να πουμε με σιγουρια οτι το CPE standback ειναι το πιο γρηγορο tune για τον Ν54. Αυτο στον δρομο...οχι σε δυναμομετρα.


Δεν κρινονται ομως ολα απο την απολυτη επιδοση και ενα tune δεν πρεπει να κρινεται μονο με αυτον τον γνωμονα. Υπαρχει και ο τομεας "ασφαλεια" ο οποιος ειναι ανυπολογιστης σημασιας για καποιους οι οποιοι εχουν δωσει τοσα χρηματα για ενα τετοιο αυτοκινητο ή κανουν πιο ευρεια χρηση απο το να το λιωνουν στις κοντρες(πχ εγω που το εχω για βολτες με την οικογενεια αλλα να κανω και το κεφι μου ταυτοχρονα). Εκει το Procede με 2500+ αυτοκινητα ανα τον κοσμο να το χρησημοποιουν σε ολες τις δυνατες συνθηκες , σε ολους τους δυνατους συνδιασμους upgrades/ιπποδυναμεων (ακομη και μεγαλα τουρμπο), και ανεξαρτητως "καφροσυνης" του στυλ οδηγησης, εχει αποδειξει οτι ειναι απολυτα αξιοπιστο με μηδενικο ρεκορ "σπασιματος" μοτερ η καποιας αντιστοιχα σοβαρης βλαβης. Its a fact thumbthumb

Ενα tune που το φορανε τοσα πολλα αυτοκινητα σου δινει την ασφαλεια οτι και το παραμικρο προβλημα που θα προκυψει , θα βρεις την λυση του. Φυσικα και καθοτι καθε εγκεφαλος/μοτερ ειναι διαφορετικος οπως και στην περιπτωση του Konstada ειναι δυνατο να μην δουλεψει. Ειναι εξαιρετικα σπανια η περιπτωση αυτη ομως και ακομη οταν αυτο προεκυψε ο dealer τον καλυψε. Πιστευω οτι στα τοσες χιλιαδες αμαξια, δικαιουται και μια-δυο ασυμβατοτητες.

Στο κομματι των επιδοσεων δεν μπορει κανεις να ισχυριστει οτι το procede "δεν παει" (την ακουσαμε και αυτη την μπουρδα). Στο event του M5Board στην Σουηδια τον Προηγουμενο Σεπτ-Οκτ μα ζευτικαν 20-25 335 με διαφορετικους συνδιασμους αναβαθμισεων και προγραμματισμων (JB3 , Procede, GIAC, Noelle , και καποια custom Σουηδικα). Τα αυτοκινητα με το Procede διελυσαν τον ανταγωνισμο εκτος απο την περιπτωση αυτοκινητου με μεθανολη που περασε μπροστα λογω της μεθανολης.
Αυτο αποδεικνυει περιτρανα οτι το Procede "παει" και "παραπαει". Και στην Ελλαδα αλλωστε δεν ειναι λιγα τα κηδειοχαρτα που εχει μοιρασει.

Respect για το εξαιρετικα δυνατο (παντοδυναμο θα ελεγα) tune της CPE αλλα αν δεν φτιαχτουν καμια 30αρια αυτοκινητα και να πατησουν 40.000 χιλιομετρα στον δρομο , δεν μπορουμε να μιλαμε αποδεδειγμενα περι ασφαλειας. ΔΕΝ υποννοω κατι οποτε μην μου την πεσετε να με φατε...θεωρω οτι αυτο που λεω ανωτερω ειναι λογικο καθοτι μιλαω περι αποδειξεων και οχι ενδειξεων (οπως η προς το παρον σωστη λειτουργια του μοτερ κτλ).

Οταν λοιπον το CPE παρουσιασει την ιδια επαναληψημοτητα επιδοσεων και μακρας διαρκειας ασφαλεια (σε χιλιομετρα) σε διαφορετικα αυτοκινητα τοτε θα μπορουμε να μιλαμε για ενα ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλυτερο tune απο το Procede...που μπορει να ειναι ηδη ,αλλα ΔΕΝ αποδεικνυεται.

Ο Στρατος εκανε πολλαπλες λαθος ρυθμισεις (οχι μονο πιεσης) με μεγαλο βαθμο αποκλισης απο τα κανονικα επιπεδα που θα επρεπε να ειναι. Φανταστειτε το Procede να ερχοταν στον καθενα με ελευθερα τα πεδια ρυθμισεων και ενα προκαθορισμενο φτωχο μιγμα βενζινης . Θα βλεπαμε καθε μερα να τιναζεται στον αερα και ενα νεο Ν54.
Το Procede και το πλουσιο (οχι υπερπλουσιο που ειπε καποιος) μιγμα βενζινης εσωσε -υποθετω- τον Στρατο...οποτε ολα γινονται για καποιον λογο.

Αναφορικα με τα μιγματα εχει εξηγησει ο Papajim στον Στρατο καθοτι μιλησαν αρκετη ωρα στο τηλεφωνο για να διορθωσουν τις λαθος ρυθμισεις και του εξηγησε γιατι δενθεωρει υπερπλουσιο το μιγμα. Μπορειτε να ρωτησετε τον Στρατο λοιπον να σας εξηγησει.

Καλημερα σε ολους....και καλη συνεχεια!!!:thumbsup:
Ελπιζω οι κυριοι που παρεξηγιουνται, να καταλαβαν οτι ο υπολοιπος κοσμος δεν βλεπει/κρινει ενα tune απο το αποτελεσμα της κοντρας αλλα και απο αλλους παραγοντες καθως ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια στο προιον που θα επιλεξει. Οταν αυτο γινει αντιληπτο , θα σταματησει και η φαγωμαρα.

KOSTADAS
17-06-10, 07:25
Ζητω συγνωμη απο τους mods, αλλα λογω σπιλωσης και ψεματων ζητω λιγο επιεικεια να απαντησω στις ανακριβεις επιθεσεις!

O Στρατος πηρε οση βοηθεια χρειαστηκε και θα παιρνει οποτε ζηταει. Εδω ειναι να διαψευσει εναν απο τους δυο μας (την πατησες! :th_Laie_67-1:). Δεν ειδα πότε κοψαμε κατι? Το εστησε μια χαρα το αμαξι του και πηγαινει ΑΕΡΑ! Κανενας δεν εβγαλε ακυρο τον Στρατο. Τα ιδια λαθη εκανα και εγω με τα αρχικα V4 και μου εβγαζε ενα σωρο προβληματα που τα περισσοτερα κατεληγαν μετα απο 3-4 ανοιγματα σε safe mode... Οποιος δεν θελει να μενει με κονσερβα προγραμμα και ψαχνει και το τελευταιο δεξατο στις μετρησεις και οχι δυναμομετρα κλπ, κανει και λαθη... αλλος γουσταρει την διαδικασια, και αλλος γουσταρει να πληρωνει για να την εχει ετοιμη. Ειναι απλα διαφορετικη προσεγγιση του ιδιου αποτελεσματος.
Αν δεν γνωριζεις τιποτα για το procede και αν δεν σε ενδιαφερει λογω εγκαταστασης cpe, μαγκια σου, αλλα φιλε μου γραφεις ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟΠΙΚ και το χαλας με τα απανωτα off topic σου. 3 ατομα φυγατε... οι κοντρακιδες της cpe με τον ιδιοκτητη της και πιστεψε με ειναι πολυ καλυτερα! Ευχομαι εσυ και ο γιατρος να μην χαλασετε και εδω ολα τα τοπικ για το procede οπως κανετε αυτη τη στιγμη!

Τα νουμερα δυστυχως ειναι περα για περα αληθηνα. Στα 5.0" επαιζα με τα αρχικα προβληματα που ειχα προσωπικα με το V4 (οπως εγινε και με τον Στρατο μεχρι να κατανοησει καποια πραγματα μετα απο πολλα ποστ μας)... τωρα που το εστησα λοιπον λετε να ειναι χαμηλοτερα?

ΥΓ. Κοντρακιας δεν ημουν στα 18 μου λες να γινω στα 33 μου γιατρε μου?
Δεν εχω cp-e energy ειμαι reflash ace motorsport ποσες φορες θα το πω!δεν ειμαι κοντρακιας της cp-e μην μπευρδευσε!!!τον Στρατο το βοηθησατε μεχρι εκει που θελατε εσεις!!!μην προσπαθεις να τον φερνεις σε δυσκολη θεση τον Στρατο δεν προκειτε να με διαψευσει!τα off topic βλεπουμε ολλοι ποιος τα ξεκινησε ετσι δεν ειναι energy?μπηκες εδω μεσα και παροτρινες οσοι θελουν να διαβασουν για το procede ξερουν που να το κανουν!!!ετσι δεν ειπες?δεν ειδα να γραφεις κατι ουσιωδες με τις γνωσεις που εχεις:th_Laie_67-1:
Ας σταματησουν εδω ολλα τα off topic δεν υπαρχει λογος να χαλαμε το τοπικ του Στρατου!

Papajim
17-06-10, 10:32
επειδη εχουμε ιστορια απο αλλο φορουμ για να καταλαβουν και οι υπολοιποι οταν δεν μπορεις να φτασεις κατι δεν θα το κατηγορεις και να το αμφισβητεις. αυτο κανατε οι περισσοτεροι για το αυτοκινητο μου και ακομα νομιζετε οτι φοραω τουρμπινες νιτρα και οτι αλλο υπαρχει.

Για να καταλαβουν και οι υπολοιποι λοιπον, απλα αναφερω οτι το ψεμα πεφτει συνεφο... ποτε εριξα κατηγοριες και αμφισβητησεις για καποιο tune?
ΠΟΤΕ!
Αντιθετως με εσενα δεν σταματουσες την ειρωνια και τα λοιπα, μεχρι που σε πηραμε χαμπαρι και την εκανες σε νεο φορουμ.

Papajim
17-06-10, 10:35
τον Στρατο το βοηθησατε μεχρι εκει που θελατε εσεις!!!μην προσπαθεις να τον φερνεις σε δυσκολη θεση τον Στρατο δεν προκειτε να με διαψευσει!τα off topic βλεπουμε ολλοι ποιος τα ξεκινησε ετσι δεν ειναι energy?

Kostada κοιτα, εαν σου ειπε κατι τετοιο ο Στρατος, λυπαμαι πολυ για τον χρονο που εχασα μαζι του βραδιατικα που με πηρε και μολις ειχα μπει σπιτι μου κουρασμενος και λυπαμαι που του ελυσα το προβλημα πριν του το λυσουν τα... συνεργεια με αλλαγες τουρμπινων/μοτερ!
Και το οτι δεν παιρνει θεση ο Στρατος 3 μερες τωρα μαλλον σε επιβεβαιωνει και με κανει να νιωθω πολυ ζωον/μακακα που ασχοληθηκα και ασχολουμαι ακομη για την βελτιωση του...
Στρατο λυπαμαι, αλλα το παιζεις μαλλον 2 ταμπλο για να λεει αυτα που λεει ο Kostadas...

Kostas_1
17-06-10, 10:43
Κυριοι το θεμα εχει εξελιχθει σε μια μη κατανοητη για ολους υποθεση που την ξερουν - ερμηνευουν συγκεκριμένοι εμπλεκόμενοι και ο καθενας απο τη πλευρα του.

Παρακαλω να μην συνεχίζονται οι αντεγκλισεις και ας περνατε και μια βόλτα από εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23) να γνωριζομαστε οι νεο-εγγεγραμμένοι και με τους υπολοιπους...

Dim135
17-06-10, 14:52
panoz pali oti na nai les giati to skisimo kai tis voltes pou kanei to diko mou eseis me ta procede oute pou tis exete dianoithei. epeidi sto eipe o americanos den mou leei kati vgalto sto dromo na doume ama spaei kai exei asfaleia EKEI FAINETAI!
pano exeis 40.000 kai pas mexri 5000strofes exw 25000klm kai paw terma sunexeia mexri 280klm poio einia pio aksiopisto? min mperdeuomaste kai leme ta dika mas pali.

eutuxws pou to anoikses strato kai irthane oi ekproswpoi tou shiv.oso gia ton energy mallon ta fantazetai kai den mporei na katalavei tin sumperifora tou.

p.s. sorry den exei ellinika o upologistis

Papajim
17-06-10, 15:11
Γινεται να μιλησει ο ιδιος o στρατος καλυτερα...?

Stathis
17-06-10, 15:23
αγαπητε φιλε ενερτζι-παπατζιμ κλπ, θα σε παρακαλουσα να μην παρασυρεσαι σε αντεκλησεις και να μην ανεβαζεις τους τονους.

αν βοηθησες το στρατο, μπραβο σου και καλα εκανες, οτι γνωση εχεις μπορεις να τη μοιραστεις με οποιον την εχει αναγκη χωρις παρατραγουδα.

αυτο ισχυει και για τους αλλους.

οτι προηγουμενα εχετε, ουτε τα ξερουμε, ουτε μας ενδιαφερουν να τα μαθουμε.
πηγαινετε να τα λυσετε οπου θελετε, αλλα οχι εδω.

παρακληση απο μενα, να μεινουμε στο θεμα και να προσθεσει ο καθενας τις εμπειριες του.

οπως ειπωθηκε πιο πανω δεν εχουμε κανενα λογο αντιπαλοτητας, φανς της αυτοκινησης ειμαστε ολοι.

με αλλα γουστα, με αλλες προσδοκιες, ειναι σιγουρο.
αυτο ομως δεν χρειαζεται να οδηγει σε μη φιλικη και ευγενικη συμπεριφορα.

τωρα οποιος εχει το πιο γρηγορο bi-turbo μπραβο του και να το χαιρεται.
καντε πατηματα και βγαλτε τα συμπερασματα σας, ειστε ελευθεροι να κανετε οτι θελετε.

οχι ομως να χαλατε το καλο και φιλικο κλιμα του bmwfans.

Panoz
17-06-10, 17:05
panoz pali oti na nai les giati to skisimo kai tis voltes pou kanei to diko mou eseis me ta procede oute pou tis exete dianoithei. epeidi sto eipe o americanos den mou leei kati vgalto sto dromo na doume ama spaei kai exei asfaleia EKEI FAINETAI!
pano exeis 40.000 kai pas mexri 5000strofes exw 25000klm kai paw terma sunexeia mexri 280klm poio einia pio aksiopisto? min mperdeuomaste kai leme ta dika mas pali.


Mαλλον δεν διαβασες ολοκληρο το ποστ μου η δεν θες να καταλαβεις αυτο που λεω. Εγω ειμαι ενα συγκεκριμενο στυλ οδηγου...οι υπολοιποι 2500 ανα τον κοσμο μεταξυ των οποιων καποιοι του πινουν το αιμα περισσοτερο απο εσενα, σε πιστες και σε κοντρες ειναι ενα πολυ ασφαλες δειγμα. Μην επιμενεις να προσωποποιεις το θεμα.

Και τελος δεν ειμαι fan-boy κανενως συγκεκριμενου tune. Απλα τυγχανει να ξερω το Procede καλα και να εχω την καλη διαθεση να επικοινωνω αυτα που γνωριζω συνεχως , κατι το οποιο δεν εχω δει κανεναν απο τους υπολοιπους να κανετε για τα υπολοιπα tunes ωστε να μας διαφωτισετε τι ακριβως κανουν, πως δουλευουν και για ποιους λογους καταφερνουν να αποδιδουν τοσο καλα.Οι μονες αναφορες που γινονται ειναι συγκρητικα πατηματα & κοντρες αλλα κανενα τεχνικο στοιχειο. Αυτο δεν αφηνει και πολλα περιθωρια κουβεντας καταλαβαινεις...οπως επισης θα πρεπει να μαθεις να δεχεσαι και τον αντιλογο, οταν αυτος υπαρχει και να μην παρεξηγιεσαι.

Σταθη,
Αναφορικα με τα τελευταια σου σχολια προς τον energy-papajim , πιστευω οτι ειναι λαθος να χρεωνεις την παρεκτροπη της συζητησης σε αυτον. Αλλοι ηταν αυτοι που αναφερθηκαν σε "ανοιχτους λογαριασμους" και ωθησαν την συζητηση προς λαθος κατευθυνση ,οπως αλωστε συνηθιζουν. Μπορεις να κανεις revert και να ξαναδεις.

Ο energy εχει μοιραστει απειρο knowledge αναφορικα με το προγραμμα του το οποιο το ξερει σε τεχνικο κομματι καλα. Δεν μειωσε η δεν προσπαθησε να εξηγησει την λειτουργια αλλου προγραματος διοτι ουτε ξερει ουτε τον ενδιαφερει.Το μοιρασμα της γνωσης καποιοι το εκλαμβανουν σαν φανατισμο...την στιγμη που οι ιδιοι καταφευγουν σε "μυστικισμο" το οποιο ειναι η αγαπημενη συνηθεια των ελληνων κοντρερ. Ειμαι σιγουρος δεν θα βρειτε πουθενα σε ελληνικο φορουμ τεχνικες οδηγιες και επεξηγησεις για κανενα απο τα αλλα προιοντα. Γιατι τυγχανει μονο ο Εnergy και ενιοτε ο Stratos να μοιραζονται αυτα που ξερουν και οι "αλλοι" μονο να κατακρινουν και να μιλανε για φανατισμο? ΜΗΝ πυροβολειτε τον πιανιστα.


Δεν θα ηθελα να συζητησω το θεμα αυτο περεταιρω διοτι ειμαι σιγουροςοτι θα ξεφυγει η κουβεντα. Αν καποιοι θελουν να ανοιξουν κουβεντουλα και σεβονται (οπως μονο οι ιδιοι πιστευουν) τους υπολοιπους υπαρχουν και τα pm.

Καλο απογευμα

stratos
17-06-10, 17:18
Καλησπέρες σε όλους.

Αρχικά να ευχαριστήσω τον Πάνο και πιο πολύ τον Νίκο (papajim) για την βοήθεια που μου έδωσαν στο παρελθόν αλλά κυρίως πρόσφατα σε ότι αφορά το θέμα που είχα με το αυτοκίνητο μου.


Και τώρα ως μελος της συντονιστικής ομάδας σε ευτόν τον ιστόχωρο: Σταματήστε τα off-topic και συνεχίστε το θέμα αν θέλετε χωρίς προσωπικές αντεπιθέσεις, προς το πρόσωπο μου ή οποιονδίποτε άλλο. Αν υπάρχει κόντρα μεταξύ reflash, procede, JB3 ή CP-E ας ανοίξουμε ένα καινούριο thread να τα συζητήσουμε.

Εδώ παρουσιάζεται ένα πρόβλημα και όποιος θέλει βοηθάει, σχολιάζει η δεν απαντάει καθόλου. Δεν έχει όμως το δικαίωμα να προσβάλει κανέναν.

Ευχαριστώ πολύ και με εκτίμηση,

Στράτος Λ.

Re-Action Engineering
17-06-10, 18:31
Δεν μπορουμε να πουμε αν το standback της Cp-e ειναι καλυτερο η χειροτερο
απο το procede η to jb3 καθως ειναι κατι εντελος διαφορετικο. Ανηκει στην κατηγορεια των αγραφων εγκεφαλων. τελεια.

Eιναι ατοπο να μιλαμε για αξιοπιστια η μη του standback καθως αυτη εξαρταται
αποκλειστικα απο τον χρηστη. Οπως και σε οποιονδηποτε Motec, Aem, Autronic, Microtech, etc etc.


Το 135 του Dim ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το δυνατοτερο n54 της Ελλαδος σε
δρομο ΚΑΙ σε dyno αυτη τη στιγμη και οχι δεν φοραει ουτε μεγαλυτερα
turbo ουτε nitro. Αυτο πιστευω ειναι αρκετο για να αντιληφθει κανεις τις δυνατοτητες του Standback.

Papajim
17-06-10, 18:39
Στρατο πραγματικα 1000 συγνωμη... απλα μαλλον εχουμε να κανουμε με ειδικη περιπτωση παραποιησης γεγονοτων και δημιουργιας προβληματων/φημων οπου φυσικα δεν θα ξανασχοληθω με τα κειμενα του:

τον Στρατο το βοηθησατε μεχρι εκει που θελατε εσεις!!!μην προσπαθεις να τον φερνεις σε δυσκολη θεση τον Στρατο δεν προκειτε να με διαψευσει!

Φιλε χεστα 416hp peak power... Ειναι ενα πολυ καλο νουμερο οκ, αλλα εγω σου λεω οτι αν πας στο ιδιο δυναμομετρο μετα που θα βρεις τις τελικες ρυθμισεις θα δεις τετοια βελτιωση στις καμπυλες που θα τριβεις τα ματια σου απο την γενικοτερη βελτιωση του μοτερ. Οπου και ειναι αυτο που μετραει στο δρομο βεβαια...!

sokinm3
17-06-10, 19:19
Το 135 του Dim ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το δυνατοτερο n54 της Ελλαδος σε
δρομο ΚΑΙ σε dyno αυτη τη στιγμη [I]

οποτε μιας και ειναι ο ρχηγος ηρθε η στιγμη να σελγησω επανω του.......Ψαλιδα ετοιμασου να σε νυχοκοφτη:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
19-06-10, 01:59
Το θέμα ξανανοίγει και είναι διαθέσιμο προς όλους να ποστάρουν την γνώμη τους και τις εμπειρίες τους όσο αφορά την ρύθμηση του Vishnu Procede με χάρτες v4 5-15.

Παρακαλώ να μην υπάρχουν αντεγκλίσεις και προστριβές μεταξύ των μελών.

Το bmwfans.gr είναι ιστότοπος ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών. Η ευγενής άμιλλα είναι θεμιτή αλλά συναγωνισμοί και ποιός έχει το καλήτερο tune δεν είναι θέμα του παρόντος thread. Σύντομα θα δημιουργηθεί το ανάλογο thread που αφορά τις διάφορες λύσεις για το tuning που αφορά τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την διαμόρφωση και συνέχιση αυτού του υγιούς thread.

Με εκτίμηση,

Στράτος Λ.

stratos
20-06-10, 02:21
strato πιστευω οτι εισαι πολυ πλουσιος σε μιγμα..... μηπως να το στεγνωσετε λιγο? ενταξει οταν ειναι πλουσιο ειναι ασφαλες αλλα εσενα παρα ειναι.. αν φτωχεινει λιγο θα δεις τρελη διαφορα στο αμαξι και δεν θα κινδυνευει ουτε θα σηκωνει θερμοκρασιες... ασε που τοσο πλουσιο που το εχεις μπορει να σου ξεπλενει τα εμβολα και να δεις στιγματα στα πιστονια αν λυσεις ποτε κεφαλη.. γνωμη μου παντα και φυσικα ο προγραμματιστης σου θα ξερει καλυτερα απλα λεω....

Πατρινέ καλησπέρα. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έρχεται με τον παράλληλο εγκέφαλο μαζί. Κάθε τόσο βγαίνει στο internet η καινούρια έκδοση του προγράμματος όπου και την κατεβάζεις δωρεάν. Απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις ώς προς την μέγιστη πίεση και πόση διόρθωση θα κάνει στο αβάνς απο μόνο του, αφού ο ο εγκέφαλος διαβάζει το CANBUS του αυτοκινήτου. Δεν μπορείς δηλαδή να κάνεις κάτι έτσι ώστε να τους δώσεις standard δεδομένα και να τα χρησιμοποιεί αυτούσια. Απλά ορίζεις κάποια targets πίεσης και αβάνς και αυτό προπαθεί να τα πιάσει.

Η στοιχειομετρία είναι κάτι που δεν μπορείς να ρυθμίσεις. Απο την μία είναι καλό γιατί αποφεύγεις δυσάρεστα με το μοτέρ και μπορεί αν κάνει adapt μόνο του ανάλογα με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες, τις βελτιώσεις, την ποιότητα και το είδος βενζίνης και απο την άλλη είναι κακό γιατί δεν μπορείς να το φτωχείνεις για να πάρεις την μέγιστη ιπποδύναμη.

Εχω στα χέρια μου τους χάρτες 6-16, δηλαδή την καινούρια έκδοση. Θα τους βάλω και θα δούμε αν βελτιώθηκε καθόλου το αυτοκίνητο.