PDA

Επιστροφή στο Forum : e30



gnx
11-06-10, 08:32
Οσα χρονια και εαν περασουν...ε Κωστα;

TSAF
11-06-10, 09:37
Ετσι ειναι τα Ε30, μια μεγαλη ΠΟΡΩΣΗ!!

Monsta
11-06-10, 09:57
Οσα χρονια και εαν περασουν...ε Κωστα;

Αϊ χάσου πρωί πρωί :tt1::tt1::tt1:

edit: Κι άλλες κι άλλες σε facelift please

TSAF
11-06-10, 10:30
Αϊ χάσου πρωί πρωί :tt1::tt1::tt1:

edit: Κι άλλες κι άλλες σε facelift please

αυτη σου αρεσει?

S8N
11-06-10, 10:31
Α ρε Κώστα...

Έτσι για να σε φτιάξω κι εγώ, να σου περιγράψω τρεις Μ3 Ε30 που μου έχουν μείνει σαν αναμνήσεις:

Την πρώτη την είχε ένας συμφοιτητής στο Πολυτεχνείο. Ήταν από μεγαλύτερο έτος και χρωστούσε μαθήματα. Γνωριστήκαμε στα έδρανα, του έδινα σημειώσεις και κάναμε παρέα αφού αγαπούσαμε και οι δυο τα αυτοκίνητα. Ήταν μια λευκή Sport Evolution 2,5λιτρη με κάποια μετατροπή της Hartge, δε θυμάμαι ακριβώς τι... Ήταν μια κούκλα, λυπόμουν να τη βλέπω παρκαρισμένη στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου. Λεγόταν Μάρκελλος (επίθετο δεν αναφέρω) κι έμενε στα βόρεια προάστια. Ίσως να τον ξέρουν κάποιοι, εγώ έχω να τον δω μια 10ετία πάντως.

Τη δεύτερη Μ3 Ε30 τη θυμάμαι να συχνάζει στην πολιτεία, στον παλιό Αλέκο (νυν Best Friends). Χρώματος μαύρου και μάλιστα ειδική έκδοση (Cecotto).

Την τρίτη Μ3 Ε30 (μπλε) την είχε ο Νίκος ο Σπέης στην Αγ. Παρασκευή, ο αντιπρόσωπος της Superchips. Την έδωσε για μια Ε46 Μ3 CS.

Πανέμορφα αυτοκίνητα... Πολύ θα ήθελα να αποκτήσω κάποτε μια και να την ανακατασκευάσω.

Monsta
11-06-10, 10:44
Α ρε Κώστα...

Έτσι για να σε φτιάξω κι εγώ, να σου περιγράψω τρεις Μ3 Ε30 που μου έχουν μείνει σαν αναμνήσεις:

Την πρώτη την είχε ένας συμφοιτητής στο Πολυτεχνείο. Ήταν από μεγαλύτερο έτος και χρωστούσε μαθήματα. Γνωριστήκαμε στα έδρανα, του έδινα σημειώσεις και κάναμε παρέα αφού αγαπούσαμε και οι δυο τα αυτοκίνητα. Ήταν μια λευκή Sport Evolution 2,5λιτρη με κάποια μετατροπή της Hartge, δε θυμάμαι ακριβώς τι... Ήταν μια κούκλα, λυπόμουν να τη βλέπω παρκαρισμένη στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου. Λεγόταν Μάρκελλος (επίθετο δεν αναφέρω) κι έμενε στα βόρεια προάστια. Ίσως να τον ξέρουν κάποιοι, εγώ έχω να τον δω μια 10ετία πάντως.

Τη δεύτερη Μ3 Ε30 τη θυμάμαι να συχνάζει στην πολιτεία, στον παλιό Αλέκο (νυν Best Friends). Χρώματος μαύρου και μάλιστα ειδική έκδοση (Cecotto).

Την τρίτη Μ3 Ε30 (μπλε) την είχε ο Νίκος ο Σπέης στην Αγ. Παρασκευή, ο αντιπρόσωπος της Superchips. Την έδωσε για μια Ε46 Μ3 CS.

Πανέμορφα αυτοκίνητα... Πολύ θα ήθελα να αποκτήσω κάποτε μια και να την ανακατασκευάσω.


Τη πρώτη δεν τη ξέρω.....δεν ήμουνα Ελλάδα τότε.

Τη δεύτερη την έχω δει :)

Του Νίκου το Ε30 ήτανε μετατροπή (πανέμορφο μεν) και το 46 του είναι κανονικό 46 και όχι CS. Ότι έχει πάνω το αμάξι, τα έχει βάλει ο ίδιος. :thumbsup:

TSAF
11-06-10, 10:53
Τη πρώτη δεν τη ξέρω.....δεν ήμουνα Ελλάδα τότε.

Τη δεύτερη την έχω δει :)

Του Νίκου το Ε30 ήτανε μετατροπή (πανέμορφο μεν) και το 46 του είναι κανονικό 46 και όχι CS. Ότι έχει πάνω το αμάξι, τα έχει βάλει ο ίδιος. :thumbsup:

Sorry αλλα επειδη το ειδα το αυτοκινητο οταν το πουλησε και το ειχε παρει για λιγο καιρο ο Μητσης θα το χαρακτηριζα σαν "γνησια" μετατροπη. Δεν ξερω εαν γινομαι αντιληπτος. Παρ΄ολα αυτα ενα απο τα πιο ομορφα Μ3 που εχω δει και με παρα πολυ μεγαλη προικα. Τοτε που το ειχε ο Μητσης το εδεινε 17,000 με ολα τα πραγματα του. Αποφασισα ομως και ξεκινησα το σκαραβαιο μου οποτε δεν εκανα κινηση αγορας.

Stathis
11-06-10, 10:55
μια επισης καλοφτιαγμενη και γρηγορη Ε30 ειναι του δημητρη...
αν ειχε και φουσκωτα φτερα...:whistle:

TSAF
11-06-10, 11:00
μια επισης καλοφτιαγμενη και γρηγορη Ε30 ειναι του δημητρη...
αν ειχε και φουσκωτα φτερα...:whistle:

thanks αλλα εγω αυτα τα θεωρω μεγαλα λαθη. Να κανω τρομπετο το αμαξι για να το φουσκωσω, με Τ Ι Π Ο Τ Α.

Monsta
11-06-10, 11:01
Sorry αλλα επειδη το ειδα το αυτοκινητο οταν το πουλησε και το ειχε παρει για λιγο καιρο ο Μητσης θα το χαρακτηριζα σαν "γνησια" μετατροπη.

Δεν υπάρχει such thing as 'γνήσια μετατροπή'. Σε bmw forum είμαστε, όχι στη Χρυσή Ευκαιρία ούτε στο 'Αγορά Αυτοκινήτου' που ο καθένας γράφει ότι του κατέβει.

Με το Νίκο είμαστε φίλοι, το αυτοκίνητο του ήταν φανταστικό γι αυτό και έγραψα 'πανέμορφο' πιο πάνω. Σαν το πρώην δικό μου, το Ε34 Μ5 3.8 nurburgring edition. Αν δεν έβλεπες το WBA στο θώλο, ορκιζόσουν ότι έβλεπες γνήσιο. Μέσα-έξω-πάνω-κάτω.

Παρ όλα αυτά μιλάμε για μ ε τ α τ ρ ο π ή.

TSAF
11-06-10, 11:10
Εγω δεν ειπα οτι ειμαστε Χρυση Ευκαιρια και ουτε μιλησα με καποιον τονο αλλα μετατροπη λεγεται οταν το αμαξι εχει κοπει σε 2 για να γινει φουσκωτο, ωστε να παραμεινουν η σωστες κολωνες και το σωστο παρμπριζ. Αυτο το αμαξι δεν ηταν κομμενο.

Christos 330
11-06-10, 11:13
To αλλο ειναι ενος φιλου μου που ηταν στην Πανελληνια ceccoto γνησιο . . .

Monsta
11-06-10, 11:25
Μη γίνεσαι υπερβολικός και μη παρεξηγιέσαι δίχως λόγο. Δεν σου έγραψα με κανένα ειδικό τόνο.

Γράφω ότι το αμάξι του Σπέη ήτανε μετατροπή και μου απαντάς ότι εσύ θα το χαρακτηρίζεις 'γνήσια μετατροπή', που ξαναλέω ότι δεν υπάρχει / δεν στέκει τέτοιο πράγμα.

Επίσης απ όσο ξέρω στα Ε30 για να μπουν τα φτερά του Μ3 πίσω, το αμάξι κόβεται στο τόξο.

thumb

TSAF
11-06-10, 11:38
Δεν τσαντιστηκα ρε Κωστα, προς θεου σωστα γνωριζεις αλλα για να εχεις και το παρμπριζ θελει αλλου (μου ειχε δειξει ο Μακης ο μηχανικος μου). No problem. Eπειδη ειχα παθει πλακα με το αυτοκινητο αυτο σου λεω ηθελα να το παρω αλλα ειχα και εχω την καψουρα του σκαραβαιου οποτε με κερδισε το air cooled. Απο οτι γνωριζω το αμαξι εχασε ολα τα καλα πραγματα (σαλονι evo II, φτερουγες, μοτερ-σασμαν, ζαντες και πουληθηκε με ενα 2,0is κλπ). Αργοτερα το μετανιωσα γιατι εκεινο θα το εβαζα μπροστα και θα εφευγα ενω μεχρι στιγμης εχω χαλασει 40,000 για το σκαθαρι και ακομα ειναι στο τρικολωνο.

Monsta
11-06-10, 11:49
Δεν τσαντιστηκα ρε Κωστα, προς θεου σωστα γνωριζεις αλλα για να εχεις και το παρμπριζ θελει αλλου (μου ειχε δειξει ο Μακης ο μηχανικος μου). No problem. Eπειδη ειχα παθει πλακα με το αυτοκινητο αυτο σου λεω ηθελα να το παρω αλλα ειχα και εχω την καψουρα του σκαραβαιου οποτε με κερδισε το air cooled. Απο οτι γνωριζω το αμαξι εχασε ολα τα καλα πραγματα (σαλονι evo II, φτερουγες, μοτερ-σασμαν, ζαντες και πουληθηκε με ενα 2,0is κλπ). Αργοτερα το μετανιωσα γιατι εκεινο θα το εβαζα μπροστα και θα εφευγα ενω μεχρι στιγμης εχω χαλασει 40,000 για το σκαθαρι και ακομα ειναι στο τρικολωνο.

Βρε και γω είχα πάθει πλάκα με το αμάξι του και όταν μου χε πει ο Νίκος ότι 'γδύθηκε' είχα στεναχωρηθεί......

Επειδή τυχαίνει να είμαι και γω fan της ανακατασκευής / μετατροπής (αλλιώς δεν θα είχα πάρει το 34 τότε) δεν είμαι σε καμία περίπτωση κατά, ούτε το υποτίμησα που ήτανε μετατροπή, απλά για χάρη σωστής ορολογίας είπα ότι δεν στέκει.

Όπως και να χει, εκείνο το 30άρι ήταν ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο σε χέρια ανθρώπου που γνωρίζει καλά τι θα πει ///Μ.

:thumbsup:

TSAF
11-06-10, 12:09
Εγω σου λεω το μετανιωσα γιατι τωρα θα ειχα βαλει τον S50 σε αυτο για να μην σου πω οτι θα του εβαζα τον S54 μια που βρεθηκε λυση και μπορεις να βαλεις το δικο του ecu με την δικια του πλεξουδα σε Ε30. Τι να κανουμε η μαλακιες πληρωνονται. Και του boutcher (εκθεση SMG II) το M3 coupe ηταν πανεμορφο. Και αυτο το αμαξι χαθηκε.

TSAF
11-06-10, 12:52
Κοιταχτε δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι. Στην Ελλαδα πολλοι προσπαθησαν αλλα ολοι απετυχαν. Στο να μπει και να κατσει εκει που πρεπει το μοτερ ειναι το ευκολο (δεν μιλαμε στα ραμφη, ουτε να σφυρηλατησουμε λιγο τους θολους γιατι τα εχουμε δει και αυτο). Το να δουλεψει ομως με τον δικο του εγκεφαλο και πλεξουδα δεν το καταφερε κανεις. Αυτος ηταν και ο λογος που τα S50 B30 & B32 (μοτερ-σασμαν) κρατουν υψιλη τιμη γιατι τα ηλεκτρικα τους ειναι απλα και παντρευονται ευκολα με του Ε30. Τελικα εμφανιστηκε ενας gentleman στην Αγγλια που κατασκευασε παραλληλο εγκεφαλο που τοποθετειται σε συνεργασια με τον εγκεφαλο του S54 και τα παντα δουλευουν αψογα (vanos, ews, etc). To αυτοκινητο της φωτο εχει αυτο τον εγκεφαλο και δουλευει ΑΨΟΓΑ. Το ειδα το αυτοκινητο στην Sanda Pod το 2009 και επαθα Π Λ Α Κ Α. Τοτε ηταν που ξαναηρθαν οι σκεψεις για την μαλακια που ειχα κανει με του Σπεης το Μ3.

Fad3In
11-06-10, 12:57
Παρ όλα αυτά μιλάμε για μ ε τ α τ ρ ο π ή.

Συμφωνω! Με πολυ απλα λογια! thumb
Ν.

S8N
11-06-10, 19:07
Κοιταχτε δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι...

Έχω πάθει πλάκα... Απίστευτη δουλειά!

Christos 330
11-06-10, 19:10
Τα σαλια μου . . .

Monsta
11-06-10, 21:41
Κοιταχτε δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι.

όοοοοοοοχι τι μας έκανες τώρα???????????

:shok::shok:

michaelp900
11-06-10, 21:54
Αν και κατοχος αυτης της 3αρας δεν σας κρυβω οτι ο ποθος μου για ενα κοκκινο η μαυρο 2.5 η Μ3 coupe E30 ειναι οπως οταν ημασταν μικροι κ ειχαμε τα....κακα περιοδικα κρυμενα σε καμια ντουλαπα αλλα παντα θελαμε να ειχαμε τοτε αυτο που βλεπαμε!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/149zfx2-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/ehi2ac-1.jpg

z3 2.2
11-06-10, 22:49
κακα τα ψεμματα,τα Ε30 ειναι οτι πιο αγνο και αλητικο υπαρχει σε bmw

E60_Arkadia
11-06-10, 22:59
Ολοι οι μπεμβεδακιδες ειχαμε καποτε εμπειρια απο καποιο Ε30.Σε καθενα μας εχει μεινει αξεχαστη.Τυχαιο??

TSAF
14-06-10, 11:19
Το θεμα δεν ειναι Ε Ε30. Το θεμα ειναι να εχεις ΤΟ Ε30 η ΤΟ Ε30 Μ3

Fad3In
14-06-10, 13:03
Το θεμα δεν ειναι Ε Ε30. Το θεμα ειναι να εχεις ΤΟ Ε30 η ΤΟ Ε30 Μ3

Μπα.Ακομα και ενα 316 Ε30 ειναι πολυ αγνοτερο οδηγικα απο οτιδηποτε εχει ηλεκτρονικα συστηματα και ενα καρο ακρονυμια σε εξοπλισμο!
Καταλαβαινεις συνεχεια τι και γιατι το κανεις! thumb
Δεν ειναι τυχαιο που δυο φορες το 2009 εμφανιστηκε Ε30
(Μ3 βεβαια,αλλα Ε30 οπως και να χει!) στο αγγλικο evo! :original:
Και τις δυο φορες το ιδιο συμπερασμα:
Οδηγικα κορυφαιο ακομα! :warriorsmiley:
Ν.

NickE60
14-06-10, 13:24
Κοιταχτε δουλεια που εχουν κανει οι ανθρωποι. Στην Ελλαδα πολλοι προσπαθησαν αλλα ολοι απετυχαν. Στο να μπει και να κατσει εκει που πρεπει το μοτερ ειναι το ευκολο (δεν μιλαμε στα ραμφη, ουτε να σφυρηλατησουμε λιγο τους θολους γιατι τα εχουμε δει και αυτο). Το να δουλεψει ομως με τον δικο του εγκεφαλο και πλεξουδα δεν το καταφερε κανεις. Αυτος ηταν και ο λογος που τα S50 B30 & B32 (μοτερ-σασμαν) κρατουν υψιλη τιμη γιατι τα ηλεκτρικα τους ειναι απλα και παντρευονται ευκολα με του Ε30. Τελικα εμφανιστηκε ενας gentleman στην Αγγλια που κατασκευασε παραλληλο εγκεφαλο που τοποθετειται σε συνεργασια με τον εγκεφαλο του S54 και τα παντα δουλευουν αψογα (vanos, ews, etc). To αυτοκινητο της φωτο εχει αυτο τον εγκεφαλο και δουλευει ΑΨΟΓΑ. Το ειδα το αυτοκινητο στην Sanda Pod το 2009 και επαθα Π Λ Α Κ Α. Τοτε ηταν που ξαναηρθαν οι σκεψεις για την μαλακια που ειχα κανει με του Σπεης το Μ3.

Κορυφαία δουλειά!!! :worthy: :worthy: ...και φυσικά, αυτό το έργο τέχνης δεν το λες ποτέ μαϊμού! thumb

TSAF
15-06-10, 14:14
+ μερικα Ε30/Μ3 για το θεαθηναι. Πραγματικα ομορφα αυτοκινητα.

TSAF
30-06-10, 12:31
Σημερα μιλησα με τον μηχανικο μου για το ενδεχομενο να βγαλουμε τον S50 και το κιβωτιο του και να τοποθετησουμε εναν S54 μαζι με το κιβωτιο του. Ολα ξεκινησαν οταν εμαθα οτι υπαρχει αγοραστης για τον S50 και οτι μου βγαινει η αγορα για τον S54 σχεδον μια η αλλη. Αυτο που με απασχολει ομως ειναι σιγουρα το κοστος μιας τετοιας δουλειας (να ανοιξουμε τον S54 για ελεγχο, να αλλαξουμε μεταλλα στροφαλου, καινουργια τρομπα λαδιου, και ελεγχο σε πιστονια,κλπ), το κοστος του να στειλω την stock ECU + πλεξουδα στην Αγγλια για modification ωστε να ταιριαξει σε Ε30 χωρις ομως να καταργησουμε λειτουργιες οπως τα Vanos, κλπ. Το κοστος του ηλεκτρολογου εδω για να τοποθετηση τα πραγματα που θα μας στειλουν οι Αγγλοι, εαν χωρανε οι stock εξατμισεις μιλαω για τα τελικα, γιατι αμα δεν χωρανε δεν το συζηταω καν για custom κατασκευη λογω θορυβου και θελω να ακουγεται οπως ακουγεται ενα νορμαλ Ε46 Μ3. Βεβαια υπαρχει και η λυση του τελικου απο το S50 B32 που γνωριζουμε οτι χωραει γιατι τωρα εχω stock τελικο απο S50 B30 αλλα εχω την εντυπωση οτι θα φιμωνει τον S54 ειδικα στις ψιλες στροφες. Βεβαια αμα χωραει το stock καζανι, πρεπει να βγαλω το πισω Μtech II να το στειλω στον φαναρτζη να κλεισει την θεση που βγαινει η εξατμιση, να μετρησουμε και να κοψουμε ωστε να βγουν οι διπλες αποληξεις του S54, δηλαδη και αλλα λεφτα σε φαναρτζοδουλειες, βαψιματα, κλπ. Ενα αλλο θεμα ειναι για το αν θα δουλευει κανονικα το στροφομετρο μου (Ε30 Μ3) χωρις παρερμηνειες στις στροφες του κινητηρα. Τωρα το στροφομετρο εχει μια custom ηλεκτρονικη πλακετα απο Αμερικη (Dakota Digital) που διορθωνει το σημα που παιρνει απο τον S50 και δουλευει τελεια χωρις προβληματα και με ακριβη ενδειξη αλλα δεν ξερω εαν θα διαβαζει σωστα και τον S54. Θα πρεπει να στειλω email στο Αμερικανακι για να μαθω. Πολλα τα θεματα αλλα το project αυτο με εχει εξιταρει απιστευτα.

Stathis
30-06-10, 12:40
αντε με το καλο!

δε βαζεις ενα V8 να ησυχασεις μια κι εξω???

TSAF
30-06-10, 13:50
Δεν μου αρεσουν τα V8 σε Ε30.

Stathis
30-06-10, 14:12
βαλε V10 τοτε... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

TSAF
30-06-10, 14:18
δεν μου αρεσουν τα V ρε φιλε στα Ε30. Το θεμα ειναι να μην κοβεις και ραβεις λαμαρινες. Το S54 μπαινει ατοφιο μεσα οπως και τα S50

Stathis
30-06-10, 14:23
καλα οκ πασο!

TSAF
30-06-10, 14:33
Σταθη ετσι και παρεις βολτα το Ε30 θα τρομοκρατηθεις και ας ειναι μονο 3,0λιτρο.

Monsta
30-06-10, 14:55
...........για το ενδεχομενο να βγαλουμε τον S50 και το κιβωτιο του και να τοποθετησουμε εναν S54 μαζι με το κιβωτιο του.............

Πολύ ωραίο προτζεκτάκι. Δε μπορείς να συμβουλευτείς άλλους που έχουν πραγματοποιήσει την ίδια μετατροπή στο εξωτερικό?

Stathis
30-06-10, 14:56
Σταθη ετσι και παρεις βολτα το Ε30 θα τρομοκρατηθεις και ας ειναι μονο 3,0λιτρο.

αντε κανονισε.

TSAF
30-06-10, 15:01
στο εξωτερικο βαζουν αγραφους κατι που εγω δεν θελω. Μετα εμαθα για τον Αγγλο. Οσον αφορα τα οργανα υπαρχει λυση τελικα στο στροφομετρο. Τωρα για εξατμιση βαζουν custom το οποιο δεν το θελω με τιποτα. Δεν μου αρεσει η κακια βαβουρα καθολου ασε που προκαλεις τα blues.

TSAF
30-06-10, 15:04
αντε κανονισε.

Μολις το παρω απο τον Μακη γιατι εχει παει για το μικρο σερβις. Λαδια, φιλτρα.

TSAF
30-09-10, 15:24
Τελικα βρεθηκε ο ανθρωπος κλειδι στην Γερμανια που ξεκλειδωνει την stock ecu του S54 και δουλευουν τα Vanos, ews, electric throttle κανονικα χωρις παραλληλους εγκεφαλους και αλλα τετοια. Το κοστος ειναι 900 euro και θελει αλλα 500 για να το φτιαξει να δουλευει με Αlpha N. Επισης ταιριαζει τα οργανα απο Ε30 Μ3 και δεν εχουν κανενα προβλημα. Οσον αφορα τα ψυκτικα θεματα, χρειαζεται ψυγειο νερου και σωληνωσεις απο Ε28 535/Μ5. Τωρα ομως δεν υπαρχουν τα χρηματα για ενα τετοιο project.

A8hnaios
30-09-10, 16:52
Τελικα βρεθηκε ο ανθρωπος κλειδι στην Γερμανια

ποιος.. αυτος??.../// :whistle:

BILL007
30-09-10, 18:37
Εγώ να ρωτήσω κάτι?

(Γουστάρω 1ον απ'ολα αυτό το thread ως "αρχαιολάτρης" :original:)

Γιατί να μπείς στον κόπο να βάλεις τον S54 του Μ3 Ε46 απο την στιγμή που έχεις τον S50B32?ή έχεις τον απλό S50?
Aν έχεις τον απλό S50 με τα 286 τότε συμφέρει να μπεις σε μανούβρα.Αν όμως έχεις τον S50B32 με τα 321 δεν βρίσκω λόγο.

Και κάτι ακόμα.Δεν θα ήταν πιο εύκολο να μπει μοτέρ και τα συναφή απο το M5 το Ε34 με τα 380???Το έχω δει σε πολλά περιοδικά στο εξωτερικό που το έχουν κάνει αυτό σε Ε30 (δεν μιλάω για τα V που βάζουν αλλα πετσοκόβουν όλη την καρότσα) και τα ηλεκτρικά παίζουν άψογα(χωρίς να ξέρω αν χρησιμοποιούν κάτι σε παράλληλο ή άγραφο:()!thumb

TSAF
30-09-10, 19:31
Εγω στο δικο μου εχω τον S50 B30 με τα 286 αλογα. Ο S50 B32 εχει 321 αλογα αλλα δεν ειναι τοσο "νευρικος" οσο ο B30 και παρουσιαζει θεματα με τα Vanos. Ο S38 B38 του Ε34 Μ5 ειναι φοβερο μοτερ αλλα υπερβολικα λαιμαργο / μπεκρης και πλεον λιγο παλιος. Ο S54 ειναι το πιο καινουργιο μοτερ απο ολα της παρεας, ειναι πιο ελαφρυ απο τον S50 B30/B32 και ειναι και πιο οικονομικο στο θεμα καυσιμου.

TSAF
30-09-10, 19:44
Eχω βαρεθει να ακουω μην βαλεις αλλο μοτερ πανω στο Ε30 γιατι αλλαζει το βαρος του και αλλαζει συμπεριφορα του

-S38- (Also known as M88 and M88/3)
Straight 6 DOHC 24V Solid Lifter Valvetrain and Individual Throttle Bodies. 1979-1980, 1986-1990. 146kg 321lbs
Used in M1, E28 M5, M6, SA E23 745i
3.5L (277-286bhp)

-S38 B36 - B38
Straight 6 DOHC 24V Solid Lifter Valvetrain and Individual Throttle Bodies. 1988-1996. 151kg 332lbs
Used in E34 M5 3.6 (315bhp), 3.8 (340bhp)

-S50-
Straight 6 DOHC 24V Solid Lifter Valvetrain with Single VANOS and Individual Throttle Bodies. (Dual Vanos on 3.2Ls) 1992-2000. 152kg 333lbs
Used in non-US E36 M3 3.0 (286bhp), 3.2L (321bhp)

-S54-
Straight 6 DOHC 24V Solid Lifter Valvetrain with Dual VANOS and Individual Throttle Bodies. 2001-present. 148kg 326lbs
Used in the E46 M3 and the last of the Z3 M-Coupe and M-Roadster.
3.2 (321-343bhp)

-S62-
V8 DOHC 32V Solid Lifter Valvetrain with Dual VANOS and Individual Throttle Bodies. 1999-present. 158kg 348lbs
Used in E39 M5 and Z8
4.9L (400bhp)

Πλεον υπαρχουν περιπτωσεις οπου Ε30 φορανε πανω τους V8 απο Μ5 η αλλιως S62. Δεν νομιζω οτι τα 40 παραπανω κιλα καταστρεφουν το αυτοκινητο οταν υπαρχουν πια αναρτησεις που κανεις οτι θες. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ S54. O λογος ειναι οτι ειναι καινουργιο μοτερ με ελαχιστη διαφορα βαρους απο τα ρημαδια τα παλια και με δυναμη/αξιοπιστια αλλα και με καταναλωση απιστευτα χαμηλη.

Κωνσταντίνος
30-09-10, 21:46
Eχω βαρεθει να ακουω μην βαλεις αλλο μοτερ πανω στο Ε30 γιατι αλλαζει το βαρος του και αλλαζει συμπεριφορα του.............


Eχω την εντύπωση πως το λένε αυτό όχι για το βάρος καθεαυτό, αλλά λόγω των 2 επιπλέον κυλίνδρων, αλλάζει η κατανομή. Το κέντρο βάρος μετατοπίζεται πιό μπροστά λόγω του μήκους του κινητήρα, εφ΄όσον οι 6κυλινδροι βγαίνουν πιο μπροστά, σε αντίθεση με τους 4κύλινδρους που κάθονται πιό πίσω.
Απ΄ότι έχω καταλάβει αυτό εννοούν.

Monsta
08-10-10, 12:29
:shok::shok::shok:

m3est
08-10-10, 12:47
Να και μια φωτο απο το δικο μου.Εντελως μαμα 2,3 καταλυτικο με τα 195 αλογα του 1987.Δεν μπορω να πω πως σκοτωνει αλλα οταν βγει βολτα και ζεσταθει το μοτερακι του και η εξατμιση προσφερει μοναδικη αισθηση.Ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχω καταφερει να κρατησω 10 χρονια και απ οτι βλεπω θα μεινει μεχρι να φυγω εγω πρωτος.

TSAF
08-10-10, 12:49
Να και μια φωτο απο το δικο μου.Εντελως μαμα 2,3 καταλυτικο με τα 195 αλογα του 1987.Δεν μπορω να πω πως σκοτωνει αλλα οταν βγει βολτα και ζεσταθει το μοτερακι του και η εξατμιση προσφερει μοναδικη αισθηση.Ειναι το μοναδικο αυτοκινητο που εχω καταφερει να κρατησω 10 χρονια και απ οτι βλεπω θα μεινει μεχρι να φυγω εγω πρωτος.

Παρα μα παρα πολυ ομορφο και ας ειναι μονο 197 αλογα μια χαρα ειναι.

Ptboul
08-10-10, 12:54
Να και μια φωτο απο το δικο μου.

Το είχα δει ένα βράδυ που είχαμε πάει Ζαχο. Π-α-ν-ε-μ-ο-ρ-φ-ο κ ζηλευτό._

TSAF
20-05-11, 10:33
Ωραιο αυτοκινητο αλλα τη χρωμα εβαλε ο Γερμαναρας, ελεος. Παντως αυτο που ετοιμαζουμε εμεις ειναι πανεμορφο με stock εγκεφαλο ο οποιος φτιαχτηκε μαζι με την πλεξουδα του απο την αρχη ωστε να δουλευουν τα παντα και χωρις θεματα πανω στην Ε30 αλλα και με Αlpha N.

A8hnaios
20-05-11, 17:50
Eτοιμο για Απογειωση!!!...

Monsta
22-06-11, 19:25
https://i32.photobucket.com/albums/d24/ndndiablo88/MPACT%20EAST/MPactEast141.jpg

TSAF
27-06-11, 11:15
Το κοριτσι του Μαη

Ε30 convertible powered by S62. Stock DME και δουλευουν ολα τα ηλεκτρικα, vanos, sport button, κλπ.

panose30
27-06-11, 14:43
Η εταιρεια που βαζει τους S54 ειναι η Munich Motors.Σε 2 τευχη του performance bmw mac εχει μεσα 2 Ε30 που δουλευουν με ολα τα ηλεκτρονικα και το sport button,,το ενα ειναι το ασημι Ε30 Μ3 που το δειξατε πιο πανω και το οποιο δουλευει και με γκαζι(πισω απο την πινακιδα κανανε πατεντα να πηγαινει κατω η πινακιδα και μπενει η αντλια γκαζιου )το δευτερο ειναι ενα Ε30 325ι του ιδιοκτητη της Munich Motors!να αναφερω επισης πως το sport button to βαζουνε απο το Z4 M και οχι απο το Ε46 Μ3

Christos 330
27-06-11, 16:09
Tελικα μερα με την μερα βγαινουν νεοι ερωτευμενοι για μια Ε30 . . .

Ισως βρεθω και εγω στον δρομο της καποτε κοντευει 30 χρονια αυτη η ιστορια με την

"φουσκωτη κυρια". . .

TSAF
27-06-11, 16:13
οι χοντροφουσκωτες κυριες ειναι ακριβεςςςςςςςςςςς.

Christos 330
27-06-11, 16:21
οι χοντροφουσκωτες κυριες ειναι ακριβεςςςςςςςςςςς.

Και απαγορευτικεςςςςςςςςς !!!!!!!!!!

Monsta
27-06-11, 19:57
Το κοριτσι του Μαη

Ε30 convertible powered by S62. Stock DME και δουλευουν ολα τα ηλεκτρικα, vanos, sport button, κλπ.


Ω ρε μου φαίνεται ότι οι χρυσές εποχές των μετατροπών θα γίνουν και πάλι επίκαιρες με τα αγαπημένα μας bmw.


Έτσι μου ρχεται Δημήτρη να 'σφάξω' το δικό μου και να χτίσω ένα Ε30 με S54.

TSAF
28-06-11, 09:02
Ω ρε μου φαίνεται ότι οι χρυσές εποχές των μετατροπών θα γίνουν και πάλι επίκαιρες με τα αγαπημένα μας bmw.


Έτσι μου ρχεται Δημήτρη να 'σφάξω' το δικό μου και να χτίσω ένα Ε30 με S54.

Just say the word και θα το κανουμε τουμπανο και με τα δικα του ρευματα και ολα τα "παιχνιδια" του S54 στο Ε30. Ο ανθρωπος μου στην Γερμανια ειναι αλλου πραγματικα. Σε λιγες μερες βγαινει το τερας απο κατω (Ε30 Μ3) με μοτερ απο S62 & Αlpha N & naturally με stock DME (vanos fully operational, sport button) & αλλα πολλα.

Monsta
28-06-11, 09:20
Just say the word και θα το κανουμε τουμπανο και με τα δικα του ρευματα και ολα τα "παιχνιδια" του S54 στο Ε30. Ο ανθρωπος μου στην Γερμανια ειναι αλλου πραγματικα. Σε λιγες μερες βγαινει το τερας απο κατω (Ε30 Μ3) με μοτερ απο S62 & Αlpha N & naturally με stock DME (vanos fully operational, sport button) & αλλα πολλα.


Αρκεί να χωράει η καβούκα μου στο Ε30. :D

Άντε με φούντωσες πάλι πρωί πρωί!!!!!!

TSAF
28-06-11, 09:28
Κανονικα χωρανε τα παντα. Θα βαλουμε τον S54 κομπλε + κομπρεσσερ απο S50 B32 για να εχεις και καλο Α/C. Οργανα σαν τα παλια δικα μου απο Ε30 Μ3 customized σε χιλιομετρα & chip απο την dakota digital για να διαβαζει σωστα τις στροφες του μοτερ. Πες μου τι αλλο θες. Αλλα το πιο συμαντικο απο ολα ειναι οτι θα βαλουμε τον S54 οχι ομως με το σκουπιδι το σασμαν το δικο σου το Getrag Type D αλλα το dogleg Getrag 265 απο Ε30 Μ3.

nikos1400
25-09-11, 09:10
παρτε εδω δυο με Μ3/321 μοτερ

https://www.youtube.com/watch?v=BpPH3xzXPoo&list=LL_SDZ4eOVd3Hfee_jew4cOA&index=1

https://www.youtube.com/watch?v=EXFBtMXw7oQ&list=LL_SDZ4eOVd3Hfee_jew4cOA&index=2

Stunt Mike
25-09-11, 10:17
Εγω δεν ειπα οτι ειμαστε Χρυση Ευκαιρια και ουτε μιλησα με καποιον τονο αλλα μετατροπη λεγεται οταν το αμαξι εχει κοπει σε 2 για να γινει φουσκωτο, ωστε να παραμεινουν η σωστες κολωνες και το σωστο παρμπριζ. Αυτο το αμαξι δεν ηταν κομμενο.

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι το μπλε του Μητση ηταν γνησια καροτσα??Μια φορα το'χα δει βεβαια αλλα δεν διαπιστωσα φαναρτζοδουλεια πανω του....δεν ξερω βεβαια αν ηταν μετατροπη το μοτερ(πχ να ητανε γνησιο 2.3 και να βαλανε 2.5αρι μετα...

Monsta
25-09-11, 12:22
Too much νίκελ στη bbs, αλλά κατά τ άλλα φοβερό !!! Και λευκό πέρλα απ΄ότι είδα.

TSAF
22-03-12, 09:57
E30 M3 for life. Απλα τελειο. Ρε παιδια το Ε30 Μ3 ειναι αλλου σαν αυτοκινητο και αμα βαλεις και κανα S54 μεσα τοτε πραγματικα το κακο look ταιριαζει με την δυναμη.

dark knight
22-03-12, 14:25
[QUOTE=nikos1400;195941]παρτε εδω δυο με Μ3/321 μοτερ

https://www.youtube.com/watch?v=BpPH3xzXPoo&list=LL_SDZ4eOVd3Hfee_jew4cOA&index=1

https://www.youtube.com/watch?v=EXFBtMXw7oQ&list=LL_SDZ4eOVd3Hfee_jew4cOA&index=2[/QUOTEτα εχω δει και παλαιοτερα αυτα τα βιντεο και με τρελλαινει ο ηχος.τωρα ειμαι στο γραφειο και μου ερχεται να βαλω τερμα τον ηχο να πεταχτουν και απο τα αλλα γραφεια!

Monsta
22-03-12, 15:41
Αν και τρελά φανατικός των εξακύλινδρων εν σειρά για τον ήχο τους από τα 80s (ειδικά στη σειρά S), πιστεύω πως πλέον έχουν ξεπεραστεί.

Εδώ και κάποια χρόνια και ειδικά με τη έλευση του e92, έχω κολλήσει άσχημα με τον V8. Πιστεύω λοιπόν ότι με ένα τέτοιο μοτέρ, θα είμαι χαρούμενος για πολλά πολλά χρόνια. :)

TSAF
22-03-12, 16:45
Πανευκολο αλλα αμα ειναι ετσι go all the way και ριξε μεσα ενα S85 να εισαι Ο αρχοντας.

Nick bmwlover
22-03-12, 18:10
Εδώ και κάποια χρόνια και ειδικά με τη έλευση του e92, έχω κολλήσει άσχημα με τον V8. Πιστεύω λοιπόν ότι με ένα τέτοιο μοτέρ, θα είμαι χαρούμενος για πολλά πολλά χρόνια. :)

Δικαιολογημενα Κωστα,ο ηχος ειναι απιστευτα ηδονικος!!!
Εχω παρει βολτα το Μ3 Ε92 του θειου μου κ μετα εχω αραξει στην καρεκλα ακριβως διπλα απο το αμαξι,αναμμενο να το ακουω,κ εχω αναψει κ απολαμβανω το τσιγαρο,ακριβως οπως μετα το...

Monsta
22-03-12, 19:15
Δικαιολογημενα Κωστα,ο ηχος ειναι απιστευτα ηδονικος!!!
Εχω παρει βολτα το Μ3 Ε92 του θειου μου κ μετα εχω αραξει στην καρεκλα ακριβως διπλα απο το αμαξι,αναμμενο να το ακουω,κ εχω αναψει κ απολαμβανω το τσιγαρο,ακριβως οπως μετα το...


Νίκο, έχεις πάει βόλτα με του Νίκου (Μάγου) χωρίς προκαταλύτες ? Θα χάσεις τον ύπνο σου για καμιά βδομάδα. thumb

Nick bmwlover
22-03-12, 19:24
Νίκο, έχεις πάει βόλτα με του Νίκου (Μάγου) χωρίς προκαταλύτες ? Θα χάσεις τον ύπνο σου για καμιά βδομάδα. thumb

Ελα Κωστα,πες μου την αληθεια,δεν θα ειναι μονο μια βδομαδα...:th_Laie_67-1:

Monsta
22-03-12, 19:37
Άσε γιατί το πράμα με στοιχειώνει όποτε το σκέφτομαι.

TSAF
23-03-12, 09:27
Εγω θελω ενα τετοιο. Πλεον και το S62 μικρο ειναι. Καμια φορα λεω θα πουλησω το σκαθαρι, θα παρω στην μανα μου κανα Jimny και θα φτιαξω το Cabrio με ενα S85 αλλα μετα βαραει το ξυπνητηρι και πρεπει να σηκωθω.


https://www.youtube.com/watch?v=WTJRGfFcuno&feature=channel


https://www.youtube.com/watch?v=l_GyGwSBITo&feature=relmfu

Monsta
23-03-12, 11:22
^^ Αχόρταγε άνθρωπε. :p

TSAF
23-03-12, 11:35
^^ Αχόρταγε άνθρωπε. :p

Well Said!!!!. Αλλο πραγμα ο V10, παντως. Και για να φουντωσω και λιγο παραπανω τον φιλο μου τον Gus, ξερει αυτος!!!
Αλλα το δικο σου θα ειναι με 6αρι
:fountwtis::fountwtis::fountwtis::fountwtis::fount wtis::fountwtis::fountwtis:

Monsta
23-03-12, 12:38
Fuk me !!! Άπαξ και διπλώσει αυτό το πράμα, ισιώνει ποτέ ?

TSAF
23-03-12, 12:56
Δεν εχει δυναμη για να διπλωσει ρε Gus :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
23-03-12, 14:27
To κουμπί sport απο που το ξηλώσανε???:shok:

nikos1400
23-03-12, 14:52
To κουμπί sport απο που το ξηλώσανε???:shok:

αφου λεει ο Τσαφ οτι γινεται η μετατροπη και δουλευουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το ντονορ-καρ.
:thumbsup:

dblade
23-03-12, 15:17
https://www.youtube.com/watch?v=MIoWoEymwkc&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=MIoWoEymwkc&feature=related

TSAF
23-03-12, 16:11
To κουμπί sport απο που το ξηλώσανε???:shok:

Για τετοιες μετατροπες (S54, S62, S85) σε Ε30 παιρνουμε το sport button απο Ζ4.

TSAF
23-03-12, 16:13
https://www.youtube.com/watch?v=MIoWoEymwkc&feature=related

αυτο ειναι κατακομενο το αυτοκινητο. Του Αυστριακου ειναι stock απο καροτσι. Αυτο ειναι της Viper νομιζω και ειναι αστα να πανε τελειως Frakenstein

TSAF
27-03-12, 10:54
Aπλο και ομορφο. Βρισκεις ενα απλο 316i coupe κατα προτιμηση με ηλιοροφη γιατι πραγματικα αυτοκινητο χωρις ηλιοροφη δεν εχει αξια εκτος και εαν εινα αγωνιστικο οποτε δεν σου χρειαζεται. Το θεμα ειναι οτι εδω ο Γερμανος το παραξευτηλησε που λεμε γιατι το συγκεκριμενο δεν εχει ηλεκτρικα παραθυρα αλλα ουτε και το φοβερο και τρομερο A/C. Για Γερμανια το A/C μπορει να ειναι αχρηστο αλλα για εμας εδω ειναι MUST. Εβαλε τα παρακατω εξτρα και εφτιαξε ενα πολυ ομορφο Ε30:
-Coilover αναρτηση
-Μtech II τιμονι
-Μ λεβιε με short shift
-Πίσω αεροτομουλα απο 318is
-Κομπλε σαλονι απο Ε30 Μ3 (το καλο με τα πισω προσκεφαλα χεχεχεχε)
-κομπλε κρεμαγιερα απο E36 Μ3 (better & faster)
-Κινητήρας M50B25
-Σασμαν απο Ε36 325i
-Stock εξατμιση απο Ε36 325i (αθορυβη και ομορφη)
-Μπροστα & πισω συστημα απο Ε30 325, με φτιαγμενα μουαγιε σε 5 μπουλονο και φρενα απο Porsche 944 turbo.

Για καποιον που δεν θελει να φτασει all the way και να ξοδεψει εναν κουβα λεφτα οπως εκανα εγω για παραδειγμα, ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ & εφικτο.


For example: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2191355/

και εχει και bodykit mtech II δηλαδη 1500 euro !!!!!

TSAF
27-03-12, 10:58
MONSTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
:fountwtis::fountwtis::fountwtis::fountwtis::fount wtis::fountwtis:

Monsta
27-03-12, 11:29
ΤΕΛΕΙΟ είναι !! Και το χρώμα μ αρέσει !!!!

Αν δε πάρει ο :fountwtis: την εβδομαδιαία του δόση δε μπορεί. :hystericalbs1:

Τρέλανέ μας Μήτσο, που θα πάει θα το φτιάξω το 30άρι. :wub:

TSAF
27-03-12, 11:32
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2191355/

Guw κοιτα αυτο που εχει και ιδιο μοτερ και αμα ειναι σωστο παιξε μπαλα και αμα θες αργοτερα το αναβαθμιζουμε απο ακρα και τετοια. Αλλα αμα σαν βαση ειναι σωστο πιστευω οτι πρεπει να το παρεις.:original: Ξεχνα το αλλο.

TSAF
05-06-12, 11:10
Α Π Λ Α ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ. Ε30 M3 CONVERTIBLE!!!

ΒΕΒΑΙΑ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΧΟ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΧΟΓΕΡΜΑΝΟΣ. ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΠΙΣΩ ΦΩΤΑ ΡΕ ΓΙΔΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Ι ΜΕ ΤΑ ORIGINAL. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

TSAF
05-06-12, 11:13
++++ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΑ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ BMW TOY MHNA??

m_power_lunatic
05-06-12, 11:32
Ωραιο ΑΛΛΑ...

1)Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να βαλουμε στον διαγωνισμο αμαξι που δεν ειναι ελληνικο.....

2)Μεγαλο φαουλ τα ''σβησμενα'' σηματα για εμενα......σχεδον προδοσια!!!!!!

TSAF
05-06-12, 11:36
σηματα και φαναριερες πισω και ειναι μια χαρα το οχημα. Πλακα εκανα για το αμαξι του μηνα αλλα αφου δεν εχω αλλο......

dblade
05-06-12, 12:17
Aυτο το αμαξι δεν μου καθεται καθολου καλα σαν καμπριο .
Κουπε 1000 φορες καλυτερο thumb

TSAF
05-06-12, 12:39
Δεν υπαρχει πιο ομορφο convertible. Απλα πανεμορφο!!!! Αλλα γουστα ειναι αυτα.

BILL007
05-06-12, 17:48
Καλούδια ενίσχυσης για την καρότσα του Ε30 https://dtmfiberwerkz.com/access/strut-braces-c-1072_22_33_79_773.html thumb:rally: