PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW M2 2023 auto...



nik200
23-10-23, 12:14
Θυμαστε οτι καποτε ειχα κανει δοκιμη το πρωτο m2??σχεδον ουτε και εγω...πανε χρονια..πρεπει να ηταν το 2016-17 και ενα συναισθημα μου ειχε μεινει...πωωωωω..τι ωραιο αμαξι...μια συγχρονη τελεια m3 e46 (χωρις το χαρισματικο μοτερ...)..δυστυχως στην m2 του σημερα δεν μου εμεινε αυτο και ας ειναι αρκετα καλυτερο αμαξι απο εκεινο...

ας βαλουμε κατω τα σπεκια..460 αλογα που πραγματικα ειναι 475 dyno (και με akrapa και eventuri) παμε θα ελεγα χοντρικα στα πεντε κατοσταρικα...ροπη ,χωρις να ειμαι σιγουρος, ευκολα κανα 60αρι κιλα..αυτοματο 8αρι σασμαν..και γιατι δεν μπορω με τιποτα να διαβασω την χαζο-μπαρα στροφομετρο..μεχρι να καταλαβω πωςς παει, ηδη εχω βαρεσει κοφτη δευτερας...μιλαμε για εργονομια για 10χρονα μαλλον με κινητο απο τα 4..αχ εχω γινει παλιογερος...μια τεραστια οθονη λοιπον μπρος απο οδηγο που φτανει μεχρι το μεσο της καμπινας και εκει κανεις τα παντα..δεν ασχοληθηκα καν..ενα m αμαξι το οδηγας...δεν παιζεις με τα μπλιμπλικια...m mode m1 δηλαδη κοκκινο κουμπι πισω απο το τιμονι, esc οff και παμε...και η πρωτη σφαλιαρα ερχεται...πολυ νεκρο τιμονι..ακριβες αλλα νεκρο σε αισθηση...ηλεκτρικο βλεπετε..βαλε και την 20αρα μπροστα extra..οτι ειχε μεινει απο αισθηση παει κ αυτο...δευτερο περιεργο...για κατσε αυτο το μοτερ δεν θυμιζει n54 με τα υπερογκα φουσκωματα του απο τις 2500..λιγο ατμοσφαιριζει..θελει κοφτη για να ξυπνησει η δυναμη...γνωριζετε οτι στα τελευταια m ηταν σοφη επιλογη της bmw να κατεβασει συμπιεση για να σπουλαρουν λιγο πιο ψηλα κανοντας τα λιγο πιο ψοφια χαμηλα αλλα ταυτοχρονα αρκετα πιο γραμμικα και ευκολοδηγητα!!!!!εξυπνο τρικ αν με ρωτατε..το μοτερ ειναι θηριο..δεν το συζηταμε..το αμαξι αλλαζει λωριδες με 4η...μεχρι εκει τολμησα χωρις να το ξερω..οποιος ειναι πιο θρασυς ας βαλει και 5η στο δημοσιο δρομο να γυρισει τις 21 ιντσες πισω..και παμε και στο δευτερο ξενερωμα..πριν λιγο καιρο δοκιμασα το rs3...ε το σασμαν του ειναι σαφως ανωτερο του m2...χωρις ομως να σημαινει οτι δεν ειναι αρκετα καλο του bmw...απλα το αλλο ειναι φοβερο..κριμα...

ας παμε και στην αισθηση που μ εδωσε αυτο το αμαξι..δεν σας κρυβω οτι με δυσκολεψε, κυριως λογω του τιμονιου..δεν ειναι τα αλογα που ειναι πολλα, ειναι το τιμονι που πρεπει να συνηθισεις φουλ! για την ακριβεια σε σημεια που γνωριζω και οπου μπορω να παιξω με ευκολια το αμαξι δεν μ εδινε την αισθηση και την διαθεση να γυρισει ενω εβγαζε πολυ εμπιστοσυνη γενικα..πολυ παραπανω απο το παλιο m2 οπου το ξαπλωνες παντου με το καλημερα..να σημειωθει οτι εχουν και γυρω στα 250kg διαφορα!!!!!..ειναι πιο σοβαρο αμαξι το τωρινο m2 κακα τα ψεμματα. θα κυνηγησει αρκετα πιο ευκολα χρονο απο την παλια πλατφορμα..αυτο ειναι m4 απο κατω και φαινεται..ειναι τεραστιο..και απο διαστασεις μου θυμιζει αρκετα m3 e92..ε ρε που φτασαμε 4.6 μετρα και 1750 κιλα το baby m car!!!γενικα το αμαξι στον ελληνικο δρομο με συστηματα off ειναι αγριμι..θελει εμπειρια, συνεση και φυσικα να συνηθισεις το τιμονι...εγω μεσα σε μιση ωριτσα προφανως και δεν μπορω να το βρω ενα αμαξι με 500 αλογα..ελαχιστοι μπορουν πιστεψτε με..και παμε και στο βασικο ερωτημα...θα το αγοραζα,αν ειχα τα χρηματα παντα???

δεν μπορω να πω με σιγουρια αλλα μαλλον οχι..οπωσδηποτε θα ηθελα να το κανω ενα μεγαλο test drive δυο τρεις μερες..να νιωσω ακριβως..αλλα και παλι μπορει και οχι...κατι μ λειπει..και λεω απο μεσα μου, ιδεα σου θα ειναι, δεν μπορει...επιμενω τα πολυ σοβαρα αμαξια σου μιλανε απευθειας..φωναζουν οι δημοσιογραφοι με τα gt3-gt4 οτι ειναι αλλου..και αυτα εχουν ηλεκτρικα τιμονια και πολλα πολλα αλλα συγχρονα..πως γινεται να ειναι τοσο καλα??οπως βλεπετε δεν εχει να κανει με την εποχη που λενε ολοι..ποιο αμαξι εχει τιμονι πλεον??πολλα ειναι η σωστη απαντηση...και οχι το προηγουμενο m2 ηταν τοσο καλο απο την πρωτη βολτα και ας γραφει σαφως χειροτερους χρονους!!δεν πανε πολλα χρονια απο τοτε εξαλλου...το παλιο m2 ηθελε να παιξει..αυτο σοβαρεψε...γιατι?

υγ..δεν αναφερθηκα καθολου σε εξωτερικη εμφανιση...προσωπικα ειναι αρκετα πιο ομορφο απο m4 αλλα και παλι δεν τρελαθηκα..συμπαθητικο αλλα μεχρι εκει..συνεχιζει το προηγουμενο m2 να ειναι πιο ομορφο στα ματια μ!!!

υγ2...πριν πεσετε να με φατε...να ξερετε και αρκετοι αλλοι που το οδηγησαν, ειτε με εμπειρια ειτε χωρις..πανω κατω ειπαν τα ιδια...απο οσο εχω ακουσει το m3/m4 ειναι αρκετα καλυτερο!!

Stamatis
23-10-23, 14:26
Θα συμφωνησω.
Ειχα το προηγουμενο για αρκετο διαστημα (δυστυχως με ξενες πινακιδες και εντελως απαγορευτικο κοστος εκτελωνισμού) και ηταν συνολικα (και τονιζω το συνολικα) ενα ανωτερο αυτοκινητο για τον οδηγο του.
Το καινουργιο ειμαι σιγουρος πως ειναι για καποια πολυ ιδιαιτερη κατηγορια κοινου, που μαλλον δεν θελει απολυτη συμπεριφορα, αλλα δεν θελει και Μ4.
Ομως το προηγουμενο ηταν φτιαγμενο να «σε φτιαχνει» και να θελεις να παιξεις μεχρι να βαρεθεις, ενω το νεο ειναι «σοβαρο οπλο» για time attack και ταυτοχρονα μια σημαντικη δοση τεχνολογιας.
Τυπου συγκριση με ημιμεθυσμενη ζουμερη Ολλανδεζα τουριστρια της δεκαετιας του 90 και κατεβασμενες ολες τις αναστολες της σε συγκριση με εμπειρη πληρωμενη κουκλα βιτρινας της ιδιας προελευσης.
Στηξ πρωτη περιπτωση δεν εισαι με το τελειο, αλλα το διασκεδαζεις, στη δευτερη ακολουθεις τη χορογραφια και ξερεις πως απλα βλεπεις μια παρασταση.
Κακως δεν ασχοληθηκες με την οθονη, σε track mode κανει παπαδες.

nik200
24-10-23, 10:31
Γενικα το Μ2 πρωτης γενιας ειχε ολα τα χαρακτηριστικα των παλιων m cars...

Αυτα λοιπον εκαναν δυο πραγματα εξαιρετικα καλα...ηθελες να στριψεις και να στιψεις γενικα το αμαξι σε ενα στροφιλικι?ναι μεν εδειχνε λιγακι το βαρος του, καθως ποτε δεν ηταν ελαφρια, αλλα σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο στην κατηγορια τους ειχαν ενα κορυφαιο μπροστινο και πραγματικα ρυθμιζες εσυ την τροχια πως θα με μπει το αμαξι μαγικα με τα τεσσερα..ταυτοχρονα λογω του κορυφαιοου μπροστινου ηταν και πανευκολα οταν ξεπεραστει το οριο πισω και αρχιζεις να "χορευεις"..για την ιστορια δεν ξερω αλλα αμαξια που να μην ειναι πιο ειδικες κατασκευες, αυτουσια sport (rx..πχ),ροουντστερ ,διθεσια, κεντρομηχανα που να κανουν πανω κατω τα ιδια με βαριες σενταν καροτσες..

Ποιο ειναι το προβλημα λοιπον πλεον??ο σκοπος παντα ηταν αυτα που περιγραφω απανω να μπορει να τα κανει ο μεσος κουλος οδηγος, και περιλαμβανω και εμενα μεσα..το m2 ειναι πλεον οπλο..εχει χασει κατι απο την οδηγησιμοτητα του προκειμενου να γραψει χρονο και αυτο φαινεται απο την πρωτη στιγμη..ειμαι σιγουρος οτι το αμαξι θα μου φαινοταν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ αμα ειχα ρυθμισει σε μια αρκετα ελευθερη "σκαλα" του esp..γιατι πλεον ετσι ρυθμιζουν οι εταιριες..ασε τα συστηματα λιγο μεσα αμα το παρακανεις να σε σωσουν!παλια οι εταιριες ειχαν τοσο επεμβατικα esp-βλεπε ε46-που ουσιαστικα σ φρεναρε το αμαξι..οποτε ρυθμιζαν το πλαισιο-αναρτησεις με full off..τωρα ρυθμιζουν και με τα δυο...και με βαθμιδες..αντε τωρα να το πετυχεις....να αρεσει σε ολους!!!!

Stamatis
24-10-23, 11:33
Σε πολυ λιγο, οταν ολα θα ειναι ηλεκτρικα, θα μπορεις να ρυθμισεις μεχρι και το ποσοστο εμπλοκης σε καθε ροδα, οποτε παει περιπατο αυτο που λεμε «οδηγος» και θα κανουν μονα τους μεχρι και drift courses.
Ας χαρουμε οτι εχουμε και οσο αντεχουμε και ας κρατησουμε τις αναλογικες μας μνημες για οσο τα κοτσια μας ειναι ακομα στη θεση τους.
Παρατηρω βεβαια πως γιναμε και εμεις μια γενια που αναφερει την «εποχη» της σαν σημειο αναφορας κατι που κανεναν που γεννηθηκε μετα το 1990 δεν απασχολει.
Εμεις μεγαλωσαμε με μια Μιουρα στον τοιχο του δωματιου μας, νοιωσαμε το πρωτο ερωτικο μας σκιρτημα με την Tanya Roberts και διαβαζαμε 4Τ του Καββαθα.
Τουτα δω τα μεταμοντερνα (που ποτε μου δεν καταλαβα) γουσταρουνε Τρανσφορμερς (ενω εμεις ειχαμε την Κριστιν του Στιβεν Κινγκ) την παιζουν με καρτουν Μανγκα και διαβαζουν φεησμπουκ Σουπερκαρ Μπλοντ που αντι μα δειξει το αμαξι της μοστραρει τον κωλο της.
Δε βαριεσαι… ολα καλα, δικος τους ειναι ο κοσμος, σε λιγο εμεις θα ειμαστε παρελθον και γραφικοι μπαρμπαδες.

nik200
24-10-23, 12:49
οταν μ ειπε συνομιλικος "δεν ντρεπεσαι στην ηλικια σου"..ηταν ενα κρυο ντους..που μετα απο 3 λεπτα το ειχα ξαχασει!!!:hystericalbs1::whistle:

GiannisMRE
24-10-23, 14:01
Είμαι μετά του 1990 και ρωτάω, κανένα καλό roundabout εκτός του Σεφ έχουμε στην Αθήνα?

Για ένα φίλο ρωτάω που θέλει να χαλάσει τα λάστιχα πριν την αλλαγή.

Stamatis
24-10-23, 14:44
Ο Νικος θα σου πει. Ειναι αντικοινωνικος τεντυμποης.
Εγω δεν αθλουμαι πλεον.

nik200
24-10-23, 16:29
Είμαι μετά του 1990 και ρωτάω, κανένα καλό roundabout εκτός του Σεφ έχουμε στην Αθήνα?

Για ένα φίλο ρωτάω που θέλει να χαλάσει τα λάστιχα πριν την αλλαγή.

Της μοδος ειναι μπροστα απο το σταυρος νιαρχος..

nik200
25-10-23, 21:06
Οριστε και το συμπερασμα του εβο πριν απο καποιους μηνες, που οδηγησε το m2 και το εβαλε σε τεστ απεναντι σε alpine r και porsche cayman gt4...εξαιρετικα δυσκολους αντιπαλους..
46431
Υγ..σε αντιθεση με τα αλλα m cars του παρελθοντος..το m2 παιρνει 4.5/5 αστερια..ενω ολα τα αλλα ειναι πενταστερα...κριμα κριμα κριμα..
Υγ2...η πρωτη.φορα που η m δεν πηρε 5 αστερια ηταν με το m4 f80...και ολο το βελτιωναν μετα..λειπει ο biermann...

PetrosD
26-10-23, 15:02
porsche cayman gt4

Αυτό θα διάλεγα, όσο καλό κι αν ήταν το M2.

nik200
26-10-23, 21:32
Αυτό θα διάλεγα, όσο καλό κι αν ήταν το M2.

Δεν εχουν σχεση σε λεφτα..το m2 ειναι 110κ...το gt4 152κ...

PetrosD
27-10-23, 11:18
Α, δε θα μου το χάριζαν; :th_Laie_67-1:

BILL007
29-10-23, 04:16
M2, ΑΠΛΑ :tt1:

dark knight
02-11-23, 08:45
Νικο το μονο αξιολογο απο αυτα που ανεφερες ειναι το μοτερ που ατμοσφαιριζει. Αν το καταφεραν αυτο ειναι μεγαλο επιτευγμα και θα βοηθησει παρα πολυ το αμαξι, να γραφει χρονους. Το μεγαλο φαουλ εκτος απο το τιμονι που ανεφερες, ειναι το βαρος 1750 κιλα;;;; Ειναι πιο βαρυ κατα 150 κιλα απο το ε46 καμπριο μου. Οσο και να ντομπαρεις το μοτερ, το βαρος στην οδικη συμπεριφορα φαινεται. Ειδα ενα χθες, η εμφανιση ειναι υποκειμενικη. Ωστοσο ειναι λιγο καλυτερο απο τις φωτο αλλα σαφως πιο ασχημο απο την προηγουμενη γενια!

nik200
02-11-23, 12:47
Μαλλον βρηκαμε τον elephant in the room...
Το οδηγησαν και αλλοι..και καταληξαμε στο ιδιο ακριβως συμπερασμα..η kw 4 που φοραει εχει σεταριστει πολυ πολυ βασικα...κοινως στο ποδι, γιαυτο το αμαξι δεν ειναι ενδεικτικο ακριβως του τι κανει σαν μαμα, θελει ψαξιμο ακομα δηλαδη!!!...ειπα και γω...τοσο λαθος?