PDA

Επιστροφή στο Forum : X3 28i τουρμπίνα.



trifonas
13-10-23, 16:19
Καλησπέρα στην παρέα.
Είπα πριν κάποιες μέρες να στείλω την τουρμπίνα προληπτικά για έλεγχο παρότι δεν είχα κάποιο error η κάποια άλλη ένδειξη βλάβης πέρα από κάποια λαδακια που είχε πάνω η τουρμπίνα αλλά όχι κάτι δραματικό. Η αφαίρεση έγινε σε συνεργείο γνωστού μου και απεστάλη σε τουρμπίνα στην Κρήτη.Απο Κρήτη είμαι.
Το αποτελεσμα του ελέγχου ότι δεν δεν κλείνει η wastegate με αποτέλεσμα να χάνει πίεση όπως αναφέρει ο τουρμπίνας οπότε πάμε σε αναγκαστική αλλαγή τουρμπίνας.
Οι γνωστές τούρμπο τι άποψη έχετε;

deepBLUE
13-10-23, 16:48
Αλλαγή με καινούργια ?
Γιατί δεν την στέλνεις για επισκευη να την κανεις υβριδική ?

trifonas
13-10-23, 16:54
Δώσε λεπτομέρειες και στοιχεία γιατί έχω άγνοια επί του θέματος σε παρακαλώ

GiannisRob
13-10-23, 17:36
Στις τουρμπίνες σχεδόν τα πάντα επισκευάζονται, πόσο μάλλον η wastegate. Ένα καλό μηχανουργείο θα στην κάνει να σφραγίζει σαν πόρτα από θησαυροφυλάκιο, λίγο πριν σκάσει ο Jason Statham. Αλίμονο αν αλλάζαμε τουρμπίνες για ψύλου πήδημα. Θα πρέπει να ξέρεις, πάντως, που από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάσεις και να λύσεις την τουρμπίνα σου, πρέπει να κάνεις μια σωστή επισκευή, δηλαδή να αλλάξεις και τα τσιμουχάκια και τα εδρανάκια της και να καθαρίσεις τις γραμμές λαδιού. Και δεν ξεχνάμε τη ζυγοστάθμιση μετά!

trifonas
13-10-23, 19:18
Οκ. Το έχω υπ όψιν μου. Σας ευχαριστώ πολύ!!

The Ace
16-10-23, 08:10
Αν δεν έχεις εκεί, βρες καλό τουρμπινά στην Αθήνα και στείλτη του πακέτο για rebuild/ανακατασκευή (είναι μόνο η wg ή π.χ. έχει θέμα και κάποια φτερωτή ?). Λογικά θα δεις επαναφορά απόδοσης και επιδόσεων, αφού αν δεν έκλεινε η wg, τότε είχες boost leak και άρα μειωμένη απόδοση. Έχω κάνει την ίδια δουλειά στη τουρμπίνα του RX7 και μετά είδα άλλο (σαν καινούριο) αυτοκίνητο.

trifonas
16-10-23, 17:24
Μιλησα με πολυ γνωστο τουρμπινα της Αθηνας και μου ειπε οτι δεν φτιαχνει και χρειαζεται αλλαγη.

Stamatis
16-10-23, 20:22
Γραψε μου τον κωδικο της τουρμπινας σου σε παρακαλω.

trifonas
17-10-23, 07:44
Καλημερα. απο realoem 11657634486

Stamatis
17-10-23, 08:36
Turbo Charger Wastegate Actuator is currently unavailable and on back order.
Last item on stock was March 11, 2022.
Please enter your dealer code in order to be notified on availability.

Δυστυχως ιδια φαση με τα μπεκ των Ν43.
Εχει τελειωσει το ανταλλακτικο και μαλλον για αυτο λενε πως δεν επισκευαζεται. Αν ειναι η wastegate και δεν ειναι κατι αλλο.