PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΥΡΕΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ DIESEL KAI ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ



E46 POWER
09-06-10, 22:42
Μετα απο ενα ατυχες περιστατικο που πολλοι ισως διαβασατε η μπουμπου μου χτυπησε βαλβιδα και χανω συμπιεση...το αμαξι δουλευει αλλα χτυπαει (οχι πολυ δυνατα) ομως εχω 30% περιπου μειωμενη αποδοση..εκανα μερικα χιλιομετρα μηπως και πατησουν αλλα τιποτα...

τωρα αυτο που θελω ειναι να μαθω τι ακριβως χρειαζεται..

πχ. φλαντζα κεφαλης καθαρισμος ολων των βαλβιδων καινουριες εδρες κτλ..

για να ψαξω να τα βρω τα ανταλλακτικα απο εξω γιατι οι καιροι ειναι παααρα πολυ δυσκολοι...

επισης ο μηχανικος μου ζηταει εργατικα 380 ευρω ειναι καλα?

giannis_compact
10-06-10, 00:00
Φιλε απο που εισαι?Ξερω εναν πολυ καλο πετρελαια στη Θεσσαλονικη που σιγουρα θα εχει μοτερ σαν το δικο σου και θα παρεις απο αυτον οτι χρειαζεσαι.Απο κει πηρε και ο ξαδερφος μου κεφαλαρι για Ε39 525d.

E46 POWER
10-06-10, 00:26
απο Σερρες ειμαι αλλα μενω Αθηνα... οπως και να εχει ριξε κανενα πμ..

thanks

ghost-rider
10-06-10, 01:41
Φανταζομαι οτι η περιπτωση σου δεν διαφερει απο την αντιστοιχη στη βενζινη, ετσι? Λοιπον δεν καταλαβαινω. Εχω ακουσει οτι το παθαινουν αρκετοι. Βγαζουν off ενα κυλινδρο, το πολυ δυο και κουτσα κουτσα κανουν τη δουλεια τους. Εμενα οταν ειχε χτυπησει δεν ειχε μεινει ουτε μια ορθια( απο τις εξαγωγης παντα, οι αλλες ηταν οκ). Στον τοπο εμεινα. Φορτωμα επι τοπου. Με την απορια θα μεινω.. Ισως τον ειχα στειλει υπερβολικα ψηλα.
Τελος παντων, να μη σε κουραζω, δεν ξερω τι διαφορες μπορει να εχουν οι δυο περιπτωσεις, αλλα να σου πω τι ειχα κανει στο δικο μου(Μ54 Β22).
Αλλαγη ολες οι στραβες βαλβιδες
φρεζαρισμα ολες οι υπολοιπες
Καινουριοι οδηγοι βαλβιδων
πλανισμα το καπακι
Καινουρια φλαντζα
Καινουριες βιδες για να σφιξει το καπακι..
Αυτα ηταν τα απαραιτητα. Με την ευκαιρια ειχα κανει ενα καλο καθαρισμο στην εισαγωγη, ειχα αλλαξει κατι κολαρα που ειχαν ξεραθει, και εβαλα και καινουριες φλαντζες στην πολλαπλη εξαγωγης. Και ενα παγουρι ψυγειου. Το κουστουμι ακομα τσουζει, αλλα εχοντας κανει περιπου 20.000 χιλιομετρα, μπορω να πω οτι δεν εχω μετανιωσει που προτιμησα επισκευη απο αντικατασταση κινητηρα. Το μοτερ δουλευει σαν καινουριο και κοστισε αρκετα λιγοτερο απο την αλλαγη.

ghost-rider
10-06-10, 01:44
Α, τα εργατικα που αναφερεις ειναι καλα. Βεβαιωσου οτι δε σκοπευει να βγαλει τιποτα σπασμενα φορτωνοντας σου καπελο στα ανταλλακτικα.

E46 POWER
10-06-10, 03:11
Αλλαγη ολες οι στραβες βαλβιδες
φρεζαρισμα ολες οι υπολοιπες
Καινουριοι οδηγοι βαλβιδων
πλανισμα το καπακι
Καινουρια φλαντζα

αυτα ειχα και εγω κατα νου.. φλατζες στην εισαγωγη μπεκ κτλ εχουν καθαριστει..ολα ειναι κομπλε..

οι βιδες πρεπει να αλλαχτουν και αυτες?

επισης στο https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AX71&mospid=47664&btnr=11_2091&hg=11&fg=15. ποια φλατζα χρειαζομαι την 01 0-LOCH (no 4)?

τις βαλβιδες επισης γιατι δεν τις βρισκω? που τις εχει στο site?

ghost-rider
10-06-10, 03:24
Δεν ειναι μεγαλο το κοστος για τις βιδες. Αφου φτανεις μεχρι εκει κριμα ειναι να αφησεις τις ιδιες. Οπως και να το κανεις θα ειναι κουρασμενες. Τη φλαντζα με του Νο 1 στο σχεδιαγραμμα θες. Απο κατω στον πινακα δε βγαζω ακρη.

m-power_01
10-06-10, 03:28
Υπαρχουν διαφορετικα παχη ,αναλογα το πασο που θα παρεις το καπακι σου!

ghost-rider
10-06-10, 03:33
??????????????????????????????????????????????
Γιατι?????????????????????????????????
Την ιδια να παρει κ λιγο συμπιεση ακομα!
Οχι?

oldcarskickass
10-06-10, 06:50
??????????????????????????????????????????????
Γιατι?????????????????????????????????
Την ιδια να παρει κ λιγο συμπιεση ακομα!
Οχι?

Έχει 16 και κάτι προς ένα, νομίζεις ότι το 0.1-2 που θα πάρει θα το καταλάβει;

E46 POWER
10-06-10, 14:31
αρα να παρω την πρωτη ετσι? τις βαλβιδες γιατι δεν μπορω να τις βρω πουθενα? ξερει κανεις που ειναι? επισης χρειαζεται κανενα ειδικο εργαλειο-μετρηση- δεν ξερω τι αλλο που πρεπει να υπαρχει στο συνεργειο? μετα θελει και κανενα προγραμματισμο-μηδενισμο με gt1?

m-power_01
10-06-10, 22:38
Χρειαζεσαι αναλυτικες οδηγιες απο το TIS και
αυτο https://cgi.ebay.co.uk/BMW-M47-2-0-16-Engines-Camshaft-Timing-Tools-Kit-3577-/190399189855?cmd=ViewItem&pt=UK_Hand_Tools_Equipment&hash=item2c54ad135f

m-power_01
10-06-10, 22:40
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/318d-M47/LHD/N/browse/engine/timing_and_valve_train_camshaft/
Εδω οι βαλβιδες σου

E46 POWER
02-07-10, 23:54
ευχαριστω για το ψαξιμο!!!

το αμαξι μετα απο ελεγχο στην bmw μου ειπαν οτι δεν εχει καθολου συμπιεση ο 4ος κυλινδρος και ο 2ος εχει την μιση....αρα παμε και για πιστονια?

περιμενω την απαντηση απο την bmw μηπως καλυψει τιποτα μετα το μειλ που εστειλα...

m-power_01
03-07-10, 04:56
ευχαριστω για το ψαξιμο!!!

το αμαξι μετα απο ελεγχο στην bmw μου ειπαν οτι δεν εχει καθολου συμπιεση ο 4ος κυλινδρος και ο 2ος εχει την μιση....αρα παμε και για πιστονια?

περιμενω την απαντηση απο την bmw μηπως καλυψει τιποτα μετα το μειλ που εστειλα...

Αν δεν εχεις αλλαξει τις βαλβιδες ...ψιλοειναι αναμενομενο να μην εχεις συμπιεση, αφου δεν σφραγιζουν! Αν εχεις αλλαξει βαλβιδες και εξακολουθεις να μην εχεις συμπιεση χρειαζεσαι ελατηρια