PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουρανός



giannis79
23-11-22, 23:09
Γεια σας.Χθρς παρατήρησα οτι ο ουρανός εσωτερικά , πάνω από τα πίσω καθίσματα, έχει πέσει.Εχεθ πάθει κανείς κάτι να παρόμοιο;;;; Χρειάζεται αλλαγή ταπετσαρίας;;;;και αν υπάρχει κάποιος καλός Λαμία η Αθήνα.....Το κόστος πόσο κυμαίνεται;;

Στάλθηκε από το M2007J17G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GiannisRob
23-11-22, 23:12
Ο ουρανός κρέμασε γιατί είναι BMW. Για το Ε39 η τιμή που πήρα πρόσφατα ήταν 200€ για ουρανό και 6 κολωνάκια.

Stamatis
23-11-22, 23:54
Κρεμασε στο vectra της μανας μου. 45 ευρω πηρε να κολλησει τον ιδιο ο ταπετσερης. Χαλανδρι auto perfect.

S8N
24-11-22, 21:08
Και στο Facebook 80-100 διαφημίζουν για ουρανό.

mark e92
09-12-22, 22:14
Γεια σας.Χθρς παρατήρησα οτι ο ουρανός εσωτερικά , πάνω από τα πίσω καθίσματα, έχει πέσει.Εχεθ πάθει κανείς κάτι να παρόμοιο;;;; Χρειάζεται αλλαγή ταπετσαρίας;;;;και αν υπάρχει κάποιος καλός Λαμία η Αθήνα.....Το κόστος πόσο κυμαίνεται;;

Στάλθηκε από το M2007J17G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλό είναι να περαστεί καινούργιο ύφασμα, κόστος περίπου 100 με 150 €

The Ace
10-12-22, 10:23
Δεν πρέπει να υπάρχει VW των '80s που να μην έχει φτιάξει ουρανό ή να μην κυκλοφορεί σαν αερικό, έτσι που κρέμεται από παντού ο ουρανός.

Και όντως, σε οποιοδήποτε ταπετσέρη, καινούριο ύφασμα στα ~100€, εκτός και αν θέλουμε κάτι καλύτερο, οπότε ανεβαίνει (π.χ. αλκαντάρα πάει κοντά στο 500αρικο)

Ptboul
12-12-22, 10:29
Γεια σας.Χθρς παρατήρησα οτι ο ουρανός εσωτερικά , πάνω από τα πίσω καθίσματα, έχει πέσει.Εχεθ πάθει κανείς κάτι να παρόμοιο;;;; Χρειάζεται αλλαγή ταπετσαρίας;;;;και αν υπάρχει κάποιος καλός Λαμία η Αθήνα.....Το κόστος πόσο κυμαίνεται;;


και εμένα, από το καλοκαίρι, λογικά από τις ζέστες, κρέμασε ένα μέρος επάνω απο τα πίσω καθίσματα αλλά και το κομάτι της ηλιοροφής.


Κρεμασε στο vectra της μανας μου. 45 ευρω πηρε να κολλησει τον ιδιο ο ταπετσερης. Χαλανδρι auto perfect.

Τον πήρα επειδή είναι κοντά στο πάτρικ και με βολεύει και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο ίδιος ουρανός και πως θέλει όλο το ύφασμα αλλαγή.

Ξέρω πως αυτό ευσταθεί μιας και υπάρχει ένα υλικό επάνω στο ύφασμα που με τα χρόνια καίγεται και χαλάει οπότε η αντικατάσταση είναι αναπόφευκτη.

Επειδή όμως η οροφή είναι m pack δεν θέλω να την αλλάξω. Θα ψάξω αλλού να βρω μήπως κάποιος μπορεί να κάνει καμιά πατέντα.

S8N
12-12-22, 15:42
Κοντά στον Πάτρικ τον αστερία? Στο βυθό του Μπικίνι?

Αν ψάχνεσαι για πατέντα, να σου στείλω τους γυψαδόρους να σου φτιάξουν μια ωραία ψευδοροφή. Βάζουμε και κρυφό φωτισμό αν θες, ντιμαριζόμενο. Με led RGB.

Stamatis
12-12-22, 16:12
Εγω με 100 ευρω το κανω ταργκα αμα θες. Πηρα καινουργιο αλυσοπριονο.

Ptboul
12-12-22, 19:37
:hystericalbs1:

Ptboul
13-12-22, 10:30
:laughing: στείλτε μου και έναν μαραγκό για body kit

Stamatis
13-12-22, 14:56
:laughing: στείλτε μου και έναν μαραγκό για body kit
Το εχω πει αυτο, στο track day στα μεγαρα. Ο Snoo το εχει υπογραφη.
Τοσο μπροστα ειμαι.

Ptboul
14-12-22, 00:44
Το εχω πει αυτο, στο track day στα μεγαρα. Ο Snoo το εχει υπογραφη.
Τοσο μπροστα ειμαι.

Μα από εσένα το πήρα!

Δεν το ξέχασα ποτέ και ας πέρασαν 10+ χρόνια! :laughing:

BILL007
17-12-22, 14:53
ή με κόστος 1.5 ευρώ, όπως είδα πρόσφατα σε ταξί στην Αθήνα όπου ο ουρανός ήταν γεμάτος

https://www.back-office.gr/images/detailed/12/31020-b.jpg

:dance1::winkcool:

Ptboul
19-12-22, 09:15
Βγαίνουν σε m pack;

BILL007
19-12-22, 20:06
Βγαίνουν σε m pack;

Σε performance μόνοΝ!

jaws
01-01-23, 22:21
και εμένα, από το καλοκαίρι, λογικά από τις ζέστες, κρέμασε ένα μέρος επάνω απο τα πίσω καθίσματα αλλά και το κομάτι της ηλιοροφής.



Τον πήρα επειδή είναι κοντά στο πάτρικ και με βολεύει και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο ίδιος ουρανός και πως θέλει όλο το ύφασμα αλλαγή.

Ξέρω πως αυτό ευσταθεί μιας και υπάρχει ένα υλικό επάνω στο ύφασμα που με τα χρόνια καίγεται και χαλάει οπότε η αντικατάσταση είναι αναπόφευκτη.

Επειδή όμως η οροφή είναι m pack δεν θέλω να την αλλάξω. Θα ψάξω αλλού να βρω μήπως κάποιος μπορεί να κάνει καμιά πατέντα.

Καλη χρονια, με υγεια πανω απ'ολα!!!
Το λοιπον, το καλοκαιρι που μας περασε, κρεμασε η ηλιοροφη στο si μου... πηγα σε φιλο ταπετσερη εδω στο νησι και μου βρηκε υφασμα ολοϊδιο με το μαυρο (μαλλον individual) που εχει η δικη μου. Κοιταξε και τον ουρανο και μου ειπε να προετοιμαστω ψυχολογικα, γιατι την ανοιξη που μας ερχεται θα τον φτιαξουμε προληπτικα, μιας και εχει κανει σα μικρες ζαρες... τι υφασμα ειναι η δικη σου οροφη;
Ωστοσο, το φιλαρακι μου, ειπε το ιδιο ακριβως, πως πρεπει να αντικατασταθει το υφασμα, απλα ειναι επιπονη διαδικασια να καθαριστει ο ουρανος απο το παλιο καθως και απο τις κολλες του και ειπε πως οι "φθηνοι" ταπετσερηδες το κανουν αρπα-κολλα και σε 2-3 χρονια ξανακρεμαει ο ουρανος, οποτε προσοχη, γιατι το εσωτερικο δεν ειναι για πολλα λυσε-δεσε...

Ptboul
02-01-23, 01:22
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Φίλε Jaws εφόσον έχουμε το ίδιο αμάξι λογικά έχουμε και το ίδιο ύφασμα, ένα μαύρο-ανθρακι σκούρο.

Ακόμα δεν έχω προλάβει να πάω κάπου να το δουν. Ωστόσο τα λεγόμενα όλων συγκλίνουν προς την αλλαγή :crying:

A8hnaios
06-01-23, 21:49
Ψωνιζεις απο εδω>>> https://www.e-vardikos.gr/index.php?route=product/category&path=34_60&limit=100



και το το φτιαχνεις μονος σου.... Εγώ την άνοιξη θα το τολμήσω στο 46άρι μου...


https://www.youtube.com/watch?v=fVHsX6BhswY


https://www.youtube.com/watch?v=Jkg8fxVZ-Hk