PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με "φώτα αλάρμ"



Pitbull
08-06-10, 22:16
Παιδιά μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα στο Ε46 Ci μου. Ενώ τα φλας μπρος πίσω και τα αλάρμ δουλεύουν κανονικά, στο ταμπλό του αυτοκινήτου δεν ανάβουν τα λαμπάκια ότι δηλαδή αναβοσβήνει το φλας. Πήγα συνεργείο και μου είπαν πως πρέπει να ανοιχτεί ταμπλό για να δουν τα καλώδια και πως δεν κάνει καλή επαφή το κλειδί. Αυτό ισχύει επειδή στις 10 πχ φορές που βάζω μπρος την μίζα, την μία θα λειτουργήσουν όλα κανονικά. Κόστος 60 ευρώ μου είπε. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ποτέ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη εάν το θεμα έχει ειπωθεί ξανά. :rally:

katsaraios
08-06-10, 23:27
Παιδιά μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα στο Ε46 Ci μου. Ενώ τα φλας μπρος πίσω και τα αλάρμ δουλεύουν κανονικά, στο ταμπλό του αυτοκινήτου δεν ανάβουν τα λαμπάκια ότι δηλαδή αναβοσβήνει το φλας. Πήγα συνεργείο και μου είπαν πως πρέπει να ανοιχτεί ταμπλό για να δουν τα καλώδια και πως δεν κάνει καλή επαφή το κλειδί. Αυτό ισχύει επειδή στις 10 πχ φορές που βάζω μπρος την μίζα, την μία θα λειτουργήσουν όλα κανονικά. Κόστος 60 ευρώ μου είπε. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ποτέ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη εάν το θεμα έχει ειπωθεί ξανά. :rally:

δεν το εχω ξαναπετυχει.
αλλα και 60 ευρω για να ανοιξει το καντραν πολλα μου φαινονται φιλε.

Pitbull
08-06-10, 23:29
δεν το εχω ξαναπετυχει.
αλλα και 60 ευρω για να ανοιξει το καντραν πολλα μου φαινονται φιλε.

και εμένα πολλά μου φαίνονται... :s

katsaraios
08-06-10, 23:34
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=764266&highlight=turning+lights+problem

κατα συμπτωση το ιδιο περιπου γραφει και εδω αλλα ακομα κανεις δεν εχει απαντησει !!!

Pitbull
10-06-10, 01:00
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=764266&highlight=turning+lights+problem

κατα συμπτωση το ιδιο περιπου γραφει και εδω αλλα ακομα κανεις δεν εχει απαντησει !!!

bro ευχαριστώ.. ελπίζω να απαντήσει κάποιος τέλος πάντων χαχα :p Ελπίζω να μην πάθουν κάτι ανάλογο και άλλα λειτοθργικά στο ταμπλό μεχρι να το παω για σερβις τον Ιούλιο.. σνιφ

ghost-rider
10-06-10, 02:40
Πως δεν κανει καλη επαφη το κλειδι? Το αισθανεσαι να μπαινει με μαγαλυτερο ζορι στη μιζα απ οτι παλια? Υπαρχουν σπρευ ηλεκτρικων επαφων για αυτες τις δουλειες. Ριχνεις μεσα στη "μιζα" (μικρη ποσοτητα, ενα στιγμιαιο πατημα κανεις) και μπαινοβγαζεις το κλειδι καμια δεκαρια φορες. Αν ειναι θεμα επαφης του κλειδιου με αυτο τον τροπο εχεις καθαρισει. Ηλεκτρικων επαφων σπρευ ετσι? Οχι λιπαντικο η αντισκωριακο(πχ WD-40). Τα τελευταια και δεν κανουν και μπορει να σου προκαλεσουν προβλημα. Με αυτα μπορεις να καθαρισεις μονο το κλειδι αν χρειαζεται(με τον καιρο μουντευουν και αλλαζουν χρωμα). Το εχω κανει για αισθητικους λογους. Δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι παιζει ζητημα σαν αυτο που ανεφερες.

E46 POWER
10-06-10, 03:16
Παιδιά μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα στο Ε46 Ci μου. Ενώ τα φλας μπρος πίσω και τα αλάρμ δουλεύουν κανονικά, στο ταμπλό του αυτοκινήτου δεν ανάβουν τα λαμπάκια ότι δηλαδή αναβοσβήνει το φλας. Πήγα συνεργείο και μου είπαν πως πρέπει να ανοιχτεί ταμπλό για να δουν τα καλώδια και πως δεν κάνει καλή επαφή το κλειδί. Αυτό ισχύει επειδή στις 10 πχ φορές που βάζω μπρος την μίζα, την μία θα λειτουργήσουν όλα κανονικά. Κόστος 60 ευρώ μου είπε. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ποτέ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη εάν το θεμα έχει ειπωθεί ξανά. :rally:


εχεις κανει ελεγχο στα αλλα λαμπακια? μπες στο τεστ μενου και ελεγξε τα..επισης μηπως παιζει τιποτα με καμια ασφαλεια?

Pitbull
10-06-10, 05:39
Πως δεν κανει καλη επαφη το κλειδι? Το αισθανεσαι να μπαινει με μαγαλυτερο ζορι στη μιζα απ οτι παλια? Υπαρχουν σπρευ ηλεκτρικων επαφων για αυτες τις δουλειες. Ριχνεις μεσα στη "μιζα" (μικρη ποσοτητα, ενα στιγμιαιο πατημα κανεις) και μπαινοβγαζεις το κλειδι καμια δεκαρια φορες. Αν ειναι θεμα επαφης του κλειδιου με αυτο τον τροπο εχεις καθαρισει. Ηλεκτρικων επαφων σπρευ ετσι? Οχι λιπαντικο η αντισκωριακο(πχ WD-40). Τα τελευταια και δεν κανουν και μπορει να σου προκαλεσουν προβλημα. Με αυτα μπορεις να καθαρισεις μονο το κλειδι αν χρειαζεται(με τον καιρο μουντευουν και αλλαζουν χρωμα). Το εχω κανει για αισθητικους λογους. Δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι παιζει ζητημα σαν αυτο που ανεφερες.

Αδερφέ έβαλα και το 2ο και 3ο κλειδί που εχω και πάλι τα ίδια. Θα το πάω να το κοιτάξουν ίσως απο βδομάδα... ευχαριστω παντος

Pitbull
10-06-10, 05:41
εχεις κανει ελεγχο στα αλλα λαμπακια? μπες στο τεστ μενου και ελεγξε τα..επισης μηπως παιζει τιποτα με καμια ασφαλεια?

Αυτά που δεν λειτουργούν στο ταμπλό είναι τα φώτα πορείας και τα φλας. Επίσης τα αλάρμ. Θα τους το πάω να το κοιταξουν thx bro

gyiama
10-06-10, 09:10
αυτο υπαρχει περιπτωση να ειναι απο φυσα πισω απ το καντραν στην οποια συνδεεται το μοντουλ των φωτων αλλα μπορει και να ειναι και απο το ιδιο το μοντουλ των φωτων!!!αυτο που μπορεις να κανεις ειναι παιρνεις ενα σπρευ επαφων και με το καλαμακι που εχει ριχνεις αρκετο μες τον διακοπτη,περιμενε λιγο και παιξει με το κλειδι ανοιξε κλισε αλλα οχι στο αναμμα μεχρι να στεγνωσει λιγο το σπρευ!!και κανε και ενα τσεκ στην φυσα του μοντουλ των φωτων!!μηπως δεν παταει καλα!!!αλλα να ξερεις υπαρχει και μια πολυ μικρη πιθανοτητα να ειναι και απ το ιδιο το καντραν!!!!

ΔημήτρηςΜ3
10-06-10, 10:26
ακομα Πανο υπαρχει περιπτωση καπου να εχει φαγωθει καποιο καλωδιο
και να κανει βραχυκυκλωμα!
και γι αυτο δεν δουλευει το κοντερ!

Kazakos Garage
10-06-10, 12:06
μαλλον εχει ο διαβλος can προβλημα η το καντραν σου φιλε. Απο επαφες ξεχασε το, εκτος αν το πειραξε καποιος.

Pitbull
14-06-10, 03:22
τωρα αναβουν κ της πορτας οτι ειναι ανοιχτη το παω αυριο συνεργειο και σας λεω μαγκες... ευχαριστω πολυ ολους

m-power_01
14-06-10, 03:26
τωρα αναβουν κ της πορτας οτι ειναι ανοιχτη το παω αυριο συνεργειο και σας λεω μαγκες... ευχαριστω πολυ ολους

Πηγαινε σε καποιο συνεργειο, επαναπρογραμματισε το καντραν σου!
αν δεν φτιαξει να δοκιμασεις ενα αλλο καντραν ...να δεις αν εχει παλι σφαλμα!

gyiama
14-06-10, 09:27
+1 σε αυτο που ειπε ο Σπυρος μπορει να θελει προγραμματισμο το καντραν αλλα θελει και ελεγχο το can bus γιατι για να στα βγαζει ενα ενα μαλλον ψιλοαρπαγμενο το βλεπω!!(η GM κανει τον ελεγχο του can bus)

Pitbull
16-06-10, 16:33
Παιδιά τελικά ήθελε ένα reset και τώρα είναι κομπλέ.. ευχαριστώ πολύ, τώρα έχει πρόβλημα το aircondition,, χαχα πάω να ψάξω άλλο thread σας ευχαριστώ πολύ :)