PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπραβο bmw, το γ@μησες εντελως το θεμα….



Stamatis
26-06-22, 13:41
Ελεγα πως στα 55 θα κανω δωρο στον εαυτο μου μια 7αρα.
Ε λοιπον η bmw προσπαθει να μου το κανει ολο και πιο ευκολο.
Αντι σκασω ενα νεφρο να παρω αυτες τις μ@λακιες που κυκλοφορουν, εστρεψα το στοχαστρο στις παλιες σειρες με τεραστια ευκολια.
Σε αναζητηση V12 λοιπον.
Αν ακουσετε κατι… μιλατε.

S8N
26-06-22, 15:37
Ναι μωρέ. Ο καθένας μας γνωρίζει απο δυο-τρεις με 750i/Li ή 760i/Li που να τις δίνουν κιόλας. Και σε καλή τιμή.

Κοψε το MDMA.

Ebisu
26-06-22, 15:40
Εχει ο Λαγιος ενα τροπετο πισινο απο e32 ... καθαρο ατρακαριστο. Κανε λιγο υπομονη να βρουμε και τα μουτρα

S8N
26-06-22, 15:45
Το θέλει μαύρο με μπεζ δέρμα.

Stamatis
26-06-22, 17:07
Ναι μωρέ. Ο καθένας μας γνωρίζει απο δυο-τρεις με 750i/Li ή 760i/Li που να τις δίνουν κιόλας. Και σε καλή τιμή.

Κοψε το MDMA.
Νομιζω πως απευθυνομαι στις αρχοντοι και τις πριγκιποι.
Αν δεν εχει εκαστος απο πεντε γνωριμιες τετοιες τι πενβε φορουμ ειναι αυτο;

Stamatis
26-06-22, 17:35
Θα φερω απο Γερμανια. Το αποφασισα. Ετσι να το εχω στο γκαραζ Και Να ΜηΝ το ΠιστευΩ ο Ιδιος οτι Τοχω. Θα κανω απλωσιες με τον Γιωργη.

GiannisRob
26-06-22, 21:39
Θα φερω απο Γερμανια. Το αποφασισα.

Δηλαδή στα 55 αποφάσισες να στηθείς στα 4 στα ελληνικά τελωνεία. Ποτέ δεν είναι αργά. Άσε που μπορεί να σου αρέσει τελικά, και να καταλήξεις να εισάγεις κανα δυό τετράτροχα λείψανα το μήνα.

BILL007
26-06-22, 23:19
Θα κανω απλωσιες με τον Γιωργη.

Ωρεεε θα γεμίσει ο τόπος μυδράλια!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2022/06/lefkadasillipsi-1.jpg

dreamer
27-06-22, 01:00
οχι ρε γαμωτο σημερα περασε ενας παππους με την παρεα του μεσα στην τριτη στην φωτο σε λαδι χρωμα, να τον σταματουσα να τον ρωτησω...

προσωπικα μου αρεσει η πεμπτη και η εκτη σειρα μονο σχεδιαστικα,ειναι απο τα αγαπημενα μου μοντελλα..καλα κανεις και ψαχνεις 7αρι μαρεσουν πολυ ..συμφωνω οτι σημερα μαμακιες αλλα δεν ειναι που δεν ειναι πολλες οι μεταχειρισμενες,οι καλες ψυλος στα αχυρα πλεον..αργησε καμμια 10αρια χρονια να ξυπνησει το ενστικτο να επαιρνες μια απο αυτες που αξιζουν καινουριες

S8N
27-06-22, 10:23
Ναι, αλλά ο παππούς οδηγούσε Ε38 750i?

Γιατί ο El Chapo πιο πάνω θέλει V12, λέει...

Έχει το κίνητρο...
Να αποκτήσει τα όνειρά του σ' ένα δίμηνο...
5.000 κυβικά, δε θέλει τρίλιτρο...
Stackάρει μέχρι να χτυπήσει και το μύριο...
Έχει το κίνητρο...
Καινούριο σπίτι, μία γυναίκα κι αυτοκίνητο...

jannisa
27-06-22, 12:17
45741

With the good, presidante

vchris
27-06-22, 13:30
Μια πρώτη γεύση, καλή ειναι η τιμή της:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314243382-bmw-760

PetrosD
30-06-22, 23:13
Ψηφίζω E38, αν σου αρέσει.

dreamer
01-07-22, 08:01
Ναι, αλλά ο παππούς οδηγούσε Ε38 750i?

Γιατί ο El Chapo πιο πάνω θέλει V12, λέει...

Έχει το κίνητρο...
Να αποκτήσει τα όνειρά του σ' ένα δίμηνο...
5.000 κυβικά, δε θέλει τρίλιτρο...
Stackάρει μέχρι να χτυπήσει και το μύριο...
Έχει το κίνητρο...
Καινούριο σπίτι, μία γυναίκα κι αυτοκίνητο...

you twist in his sobriety !

nikos valvetronic
05-07-22, 22:00
Θα γίνω πολύ πεζός κι εγώ αν πω για Ε38 ?? Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι εκείνες οι γενιές βγάζουν, και το έχουν εν πολλοίς
αυτό που λέμε overengineer. Φίλος είχε 38αρι 740 μερικά χρόνια και πήρε Ε65 όμως δεν του έβγαλε αγάπη τελικά..

GiannisRob
05-07-22, 23:15
Θα γίνω πολύ πεζός κι εγώ αν πω για Ε38 ??

Όχι. Οι περισσότεροι κάτοχοι Ε38 πεζοί κινούνται, άλλωστε, καθώς το Ε38 τους είναι στο συνεργείο.

S8N
10-07-22, 23:17
Μεγάλη αγάπη το Ε38. Κατά τη γνώμη μου, το πιο όμορφο 7αρι και ένα από τα ομορφότερα BMW.

Bitz
13-07-22, 13:50
Ειχα αρκετο διαστημα να μπω εδω μεσα και βλεπω επιστροφες διαπιστωνω και μια αναμενομενη ζωντανια...αντε ρε παλιοπαπ@ρες σας πεθυμησα.
Προεδρε καλοριζικο:thumbsup:

dreamer
14-07-22, 08:14
κατσε να το βρει πρωτα!

Stamatis
16-07-22, 08:16
Σιγα μην το βρω.
Αυτα τα αυτοκινητα κυκλοφορησαν οταν στην Ελλαδα υπηρχε τεκμηριο και δραχμη. Ελαχιστοι απο οσους ειχαν τη δυνατοτητα να τα αποκτησουν τα προτιμησαν.
Ιδανικα ενα προ-φεησλιφτ 7 με τον M73B54 θα ηταν η πρωτη επιλογη μου, που ειναι και το μοτερ που φορεσε η Rolls Royce.
Οτι υπαρχει εδω σε εμας ομως ειναι βαναυσα κακοποιημενο και ασυντηρητο.
Ενα εχει ο Αποστολου στην Πατρα αλλα θα χρειαστει ακομα ενα αυτοκινητο απεξω για να συνερθει.

nikos valvetronic
17-07-22, 22:22
Γιατί προφεης Σταμάτη?

Stamatis
17-07-22, 23:03
Το μετα φοραει τον TUB με αλλη διαχειρηση στον ψεκασμο και την αναπνοη του για να περναει ρυπους.
Ο εγκεφαλος του παλιου διορθωνει μονος του μεχρι και για 10% παραπανω δυναμη χωρις προγραμματισμο η πειραγματα.
Το επομενο δεν εχει κανενα περιθωριο και πεταει τα CEL σαν χριστουγεννιατικο δεντρο ακομα και απλες παρεμβασεις οπως τα ελευθερα φιλτρα.
Και τα δυο μοτερ δηλωνουν ιδια αλογα αλλα το πρωτο ειναι πιο χαρουμενο στο δυναμομετρο.

GiannisRob
17-07-22, 23:14
Ενα εχει ο Αποστολου στην Πατρα αλλα θα χρειαστει ακομα ενα αυτοκινητο απεξω για να συνερθει.

Θες να πάω να δω αυτό εδώ στην Πάτρα; Είναι στην άλλη άκρη της πόλης, αλλά αυτό στην επαρχία σημαίνει 10 λεπτά με το αμάξι. Με 2,30€ που έβαλα σήμερα το λίτρο, με ένα 50αρικάκι που θα σε χρεώσω για την αυτοψία (χωρίς σύνταξη τεχνικής έκθεσης), βγαίνει φθηνότερο από την άλλη προφανή διέξοδο για ξεκά@υλωμα.

:D

Stamatis
17-07-22, 23:28
Θα με υποχρεωσεις τρομερα αν το κανεις.
Και θα σου στειλω paypal τον κοπο σου.
Δυο οχηματα εχω δει σε αυτον.
https://apostolou-cars.car.gr/cars/view/2020745/ Αυτο που ειναι το plan B
Και
https://apostolou-cars.car.gr/cars/view/11125373/ Αυτο που μαλλον θα ειναι σκετη απογοητευση.

Stamatis
18-07-22, 00:04
Επισης θα ημουν υποχρεωμενος σε οποιον μου κανει decode αυτο το vin

GiannisRob
18-07-22, 00:17
Επισης θα ημουν υποχρεωμενος σε οποιον μου κανει decode αυτο το vin

WBAGG21000DG22627

06/1995 750i

BILL007
18-07-22, 23:19
Επισης θα ημουν υποχρεωμενος σε οποιον μου κανει decode αυτο το vin

https://www.vindecoder.pl/WBAGG21000DG22627
https://www.mdecoder.com/decode/wbagg21000dg22627

Nα πούμε μεγειές!? :D

Stamatis
19-07-22, 10:23
Πιθανότατα.
Θα δείξει.

Ptboul
19-07-22, 14:14
Mobile de για σιγουριά https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=342349805&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelGroupId=24&maxFirstRegistrationDate=1999-12-31&minFirstRegistrationDate=1995-01-01&pageNumber=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=DESCENDING&ref=srp&searchId=af375077-fc47-a724-8b2a-855fdd54612c για να μην μπλέξεις με βαρέλια δίχως πάτο. (δεν ξέρω με το τελωνείο πόσο θα ανάβει)

Προσωπικά θα τσίμπαγα μια διαχρονική αγάπη (Ε30 - 325is με ηλιοροφή) και τέλος.

Stamatis
19-07-22, 18:57
Δεν γινονται πλεον εισαγωγες σε αυτα. Μονο ιστορικα.

Ptboul
20-07-22, 10:57
Δεν το ήξερα! Έχω μείνει πίσω πια σε όλα.

Stamatis
24-07-22, 10:19
Αναρωτιεμαι ποσα κερδιζει απο το καναλι του ο Σρετεν.
Ενα καθολου προχειρο και αρκετα αναλυτικο κοστολογιο για την επαναφορα ενος v12 σε καλη κατασταση (top rebuild) μου βγαινει στα 3.400 και μαζι με επισκευη και αντικατασταση σε ακρα, φρενα, σωληνακια και αλλα τυπου «αλλαζω και αυτο για να μην το εχω αργοτερα» ειναι ενα τεσσαρι ακομα. Εκτος αν μπει καποιος στη λογικη αλλαζω οτι χαλαει και παει να γινει συγκατοικος με τον μηχανικο του.
Αν δεν ηταν τοσο τραγικα ασχημη και τοσο ψευτικη μεσα η Ε65 θα ειχα στραφει κατευθειαν εκει.
Και μιας και ειπα ψευτικη, ποσο ανεπιτρεπτο να βλεπεις ναυαρχιδες με ξεφτισμενα χερουλια, θαμπους διακοπτες και καμμένα πανελ…

GiannisRob
24-07-22, 12:15
Αναρωτιεμαι ποσα κερδιζει απο το καναλι του ο Σρετεν.

Ένα 3χίλιαρο πρέπει να το καθαρίζει σίγουρα. Πριν μερικούς μήνες, με ένα φίλο υπολογίσαμε ότι πέρναγε το 2χίλιαρο από τους patreons. Βάλε και βίντεο με εκατομμύρια προβολών, μπορεί να φτάνει και το 5χίλιαρο για πλάκα.


Ενα καθολου προχειρο και αρκετα αναλυτικο κοστολογιο για την επαναφορα ενος v12 σε καλη κατασταση (top rebuild) μου βγαινει στα 3.400 και μαζι με επισκευη και αντικατασταση σε ακρα, φρενα, σωληνακια και αλλα τυπου «αλλαζω και αυτο για να μην το εχω αργοτερα» ειναι ενα τεσσαρι ακομα. Εκτος αν μπει καποιος στη λογικη αλλαζω οτι χαλαει και παει να γινει συγκατοικος με τον μηχανικο του.

Από τη στιγμή που θέλεις να αναβαθμίσεις το image σου σε βαλκάνιο έμπορο λευκής σαρκός, στην παραπάνω συντήρηση πρέπει να υπολογίσεις και μια τετράδα period correct BBS και μια μαύρη μεμβράνη στα νζάμια.

Επίσης, σε 20+ χρονώ αυτοκίνητα, πιστεύω ότι το μισό εσωτερικό θα είναι για πέταμα. Φαντάζομαι το έχεις σκεφτεί.

Stamatis
24-07-22, 13:08
Το εχω σκεφτει. Και αυτις ειναι και ο βασικος λογος του v12.
Αν ειναι να φυγει ενα δεκαρικο για χαβαλε σε επισκευες, ας φυγει σε κατι που τουλαχιστον να εχει καποια ιδαιτεροτητα.

Stamatis
24-07-22, 20:24
Επισης θα το ηθελα με 18αρες Alpina.

nikos valvetronic
25-07-22, 18:46
+1000 για τις ALPINA
Αν κάνεις τελικά το απονενοημένο διάβημα θα έχεις στο πλευρό σου το απύθμενο know how του Γιωργάρα
απάνου στο δοδεκακήλοινδρω που με τις συμβουλές του θα γλιτώσεις ένα κάρο λεφτά σε περιττές επισκευές και ανταλλακτικά.
Ξέρει όλα τα μαντζούνια της αγοράς που είναι συμβατά με τα μέταλλα του μοτέρ για να κολλήσεις τυχόν αστοχίες και φυσικά
τα πιο ψαγμένα λάδια για εξασφαλισμένα πολύχρωμα ντουμάνια. :thumbsup:

BILL007
25-07-22, 23:23
Επισης θα το ηθελα με 18αρες Alpina.

Οι ζάντες που θες εχουν γίνει ΒΙΝΤΑΤΖ (έτσι τα λένε τώρα) και θα κάνουν περισσότερο απο όλο το αμάξι :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2022/07/lead-1.jpg

VanVIC
26-07-22, 19:54
είναι ένα ΑΛΛΟ αμάξι με τις συγκεκριμένες ζάντες !
+1000

Stamatis
31-07-22, 17:31
Ωρες ωρες αναρωτιεμαι τι με πιανει και παιζω παρτιδες χαμενες απο το πρωτο φυλλο.
Το «ραφι» με τα ανταλλακτικα του V12 στο εργοστασιο εχει αδειασει εδω και χρονια και η αμπσολουτ ντοϊτσε κουαλιτατ μαμα τον εχει βαλει στο χρονοντουλαπο μαζι με την ιστορια της και τα πικαντικα τσιτατα του «η δυναμη δεν συμπιεζεται», «απολυτο μηχανημα οδηγησης» και «das paparia mandoles» που κατα καιρους εχει και η ιδια πιστεψει.
Ελεγα πως θα αποκτησω ενα οροσημο, λιγο πριν το ηλιοβασιλεμα των θερμικων, πως θα φτιαξω κατι να κρατησω να θυμαμαι.
Κολοκυθια.
Απο τα Ελληνικα V12 η απογοητευση διαδεχεται το κλαμα…
Στο εξωτερικο, 20/30 αυτοκινητα σε ενα ευρος απο 7.000 μεχρι 45.000 οπου σαφως και οτι πληρωνεις παιρνεις, αλλα ποιος ο λογος;
Η υποστηριξη ειναι μηδενικη.
Εκει που η Porsche εχει ακομα το 80% των ανταλλακτικων διαθεσιμα ακομα και για τη δεκαετια του 60 η πεμβε κοβει ραφι ακομα και απο το Ε46.
Οποτε; Τι να κανει ο «πιστος» της μαρκας;
Να στραφει στη βοηθεια του Γιωργη για να βαλει τσιμεντοκολα στο καπακι;
Να αγορασει 3 αυτοκινητα για να συνθεσει ενα;
Να δωσει 40 χιλιαρικα για να βγαλει ενα γουστο που στην πρωτη στραβη θα το κανει γλαστρα στον κηπο;
Και ποιο το ενδιαφερον του υπολοιπου κοσμου μετα για ενα τετοιο οχημα;
Γιατι στα 30 η 40 χιλιαρικα να μην κοιταξεις σε κατι που οσο φευγει ο καιρος θα παιρνει αξια αντι να τα δεσμευσεις σε μια μπουργανα που στην τελικη ουτε το εργοστασιο υποστηριζει;
Και δεν μιλαω για τους διπλους εγκεφαλους η τις φουσκες στην αναρτηση. Ουτε για την πλεξουδα που γινεται φρυγανια στον καθρεφτη του κινητρα.
Μιλαμε για τα απλα. Τα τσιμουχακια των βαλβιδων, ενα ανταλλακτικο των 120 ευρω, για τον θερμοστατη, για τη βαλβιδα του ψυγειου.
Μιλαω εδω και μερες με εναν Αγγλο και εναν Γερμανο που εχουν εδω και δεκα χρονια το 750 και το επιστεγασμα ειναι ενα.
Dont do it Fedon.
Μας θα μου πεις απο την αλλη ο Σρετεν εχει φτιαξει τρια ως τωρα.
Οκ. Μιλαμε για εναν τυπο που εχει καναλι στο τιουμπ και παρολο που δειχνει σοβαρος, ιδεα δεν εχουμε ουτε τι ισοζυγιο εχει απο τα views vs τα εξοδα που κανει και σαφως η ολη ενασχοληση ειναι το επαγγελμα του.
Παραμενει λοιπον και αυτο ενα ακομα ονειρο για εμενα και παω να πλυνω το twin power turbo μου γιατι ως γνωστον, η πραγματικη δυναμη, δεν συμπιεζεται.

PetrosD
31-07-22, 18:19
Δεν υπάρχουν aftermarket ανταλλακτικά;

Stamatis
31-07-22, 19:03
Πρεπει να ξερει ο μηχανικος τι θα παραγγειλει και κυριως να μπορει να ειναι σιγουρος για την ποιοτητα του.
Να ανοιξεις ενα V12 για να του αλλαξεις φλατζες ας πουμε στα καπακια και να σου κλασουνε σε δεκα μηνες δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να σου συμβει.
Επιπλεον πρεπει να ξερει και τι θα παραγγειλει.
Και μην ξεχναμε το v12 εχει That means the V12 has 2 τρομες, 2 φιλτρα, 2 κατανεμητες, 4 καταλυτες, 4 λαμδα, 2 ντιστριμπιτερ, 2 maf, 2 αισθητηρες εκκεντροφορων, 2 θερμοστατες (και ακομα 1 στο μοτερ), και 2 DME Motronic για το μοτερ και εναν ακομα για το ταμπλω.
Το 80% απο αυτα ειναι πλεον ανυπαρκτα.

Stamatis
31-07-22, 19:05
Ακομα και το φορουμ δημοσιευεσε το θεμα δυο φορες….

dreamer
01-08-22, 07:31
ολα καλα αλλα τι σχεση εχει η πορσε με το 750? μιλαμε για μια μαρκα ικονικη που πουλαει ιστορια σε καθε αυτοκινητο και δεν παραγει και 10 μοντελλα τον χρονο..αν δεν ειχε στηριξη η πορσε και ολες αυτες οι σπορ εξωτικες μαρκες ποιος θα εχει? η bmw πλεον ειναι μαζικης παραγωγης,κατι ρομαντικοι την βλεπουν ακομα σαν κατι αλλο απο αυτο που πλεον ειναι. τελειωνει το μοντελλο στην δεκαετια,να παρεςι αλλο,τι ανταλλακτικα και παποριες,γιαυτο πεταξε τα ανταλλακτικα ανοδικα σε τιμες χρυσου .

Stamatis
01-08-22, 07:49
Οπου Porsche, βαλε Fiat….

https://www.fcaheritage.com/en-uk/shop/parts-for-the-youngtimers

Αυτοι δεν ειναι το «σωρου» ?
Και ομως, εχουν μεχρι και για το πρωτο πεντακοσαρακι αν θελεις…. https://www.fcaheritage.com/en-uk/heritage/stories/fiat-500-abarth-classiche-595-conversion-kit

Αγκαλιασαν τα κατα τοπους κλαμπ, τα ακουσαν και τα υποστηριζουν.

Οσο για την Porsche ακομα και για το ταπεινο boxster και το 996 εβγαλε multimedia upgrade στην τιμη που κανει ενα καλο κινεζικο, ωστε να μην τρεχει ο «πιστος» στον μαστροΜητσο να κοβει καλωδια…
https://www.porsche.com/international/accessoriesandservice/classic/genuineparts/producthighlights/pccm/

Ισως επρεπε να πω fiat απο την αρχη για να γινει πιο καλη συγκριση.

dreamer
02-08-22, 07:04
οκ,καλο το επιχειρημα σου..αλλα εκει εχουν μια μαζα πελατες να τους στηριξουν,οπως φανταζομαι και στα δικα μας μικρα..το 750 ποσοι το εχουν ? και ποσοι το εχουν και το λιβανιζουν ακομα? εξαλου οι ιταλοι για κλεισιμο ειναι,δεν ξερουν τι τους γινεται αυριο,αυτοκινητα δεν πουλανε,με τα ανταλλακτικα θα ζησουν μεχρι να ερθει το θαυμα.

BILL007
02-08-22, 22:38
Οσο για την Porsche ακομα και για το ταπεινο boxster και το 996 εβγαλε multimedia upgrade στην τιμη που κανει ενα καλο κινεζικο, ωστε να μην τρεχει ο «πιστος» στον μαστροΜητσο να κοβει καλωδια…
https://www.porsche.com/international/accessoriesandservice/classic/genuineparts/producthighlights/pccm/



ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! :shok:

BILL007
02-08-22, 22:42
Το Ε38 750 ακόμα και στην Αγγλία που το BMW σκράπ πάει σύννεφο είναι δύσκολο αμάξι. Αν μου έκανες συζήτηση πριν 10 χρόνια θα σου έλεγα να πάρεις 3 που τα χαρίζανε 5000 λίρες (όπως και τα 850) για να έχεις ανταλλακτικά.

Αυτή τη στιγμή πολύ δύσκολο! Το τελευταίο κακομεταχειρισμένο 850 έχει φτάσει στα 14Κ λίρες με τα καλά να είναι πάνω απο τις 20-25. Ομοίως και τα 750!
Οτι σπάσανε σπάσανε και τώρα ότι εχει μείνει ειναι πλέον για συλλεκτικούς σκοπούς (και ξέρεις τι σημαίνει αυτό, ο κούκος αηδόνι και για το πιο περίεργο παρτάλι).

Προσπάθησε να βρεις Ελληνικό, γιατι απο Γερμανία, Αγγλία ξέχασε τα.

dreamer
04-08-22, 07:57
η' μπορεις να παρεις το σημερινο,με ολα του τα καλουδια και σε 20 χρονια που θα ειναι ολα ηλεκτρικα να βγαινεις στον δρομο με μουρη συλλεκτικοτητας:hystericalbs1:

Eleni
10-08-22, 01:15
Δηλαδή στα 55 αποφάσισες να στηθείς στα 4 στα ελληνικά τελωνεία. Ποτέ δεν είναι αργά. Άσε που μπορεί να σου αρέσει τελικά, και να καταλήξεις να εισάγεις κανα δυό τετράτροχα λείψανα το μήνα.

τι εννοείς???? συγνώμη που σε ρωτάω αλλά δεν κατάλαβα...

Vegest
05-03-23, 16:03
Το V12 τουλάχιστον ο S70B56 δεν έχει 4 αισθητήρες λαμδα
Αλλά 2 ετσι ειναι σε εμένα πάνω στους θαλάμους τών καταλύτων τους εχει ( που δεν υπάρχουν λογο προγράμματος).