PDA

Επιστροφή στο Forum : Good bye Mini, welcome X2 Hybrid



Kostas_1
11-06-22, 11:32
Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Πρώτες παρατηρήσεις:


Εξαιρετικά γρήγορο στην οδήγηση με το ρεύμα - διατηρεί το ύφος οδήγησης BMW
Πολύ χαμηλή κατανάλωση με το ρευμα (Μ.Ο. 3-3,5€/100χλμ)
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευης
Θέλει συχνή φόρτιση (η μπαταρία αντεχει 45-50 χλμ), αλλά αν φορτίζεις κάθε βράδυ ξεχνας να βαλεις βενζίνη
Εχει διάβασμα - πολλά ηλεκτρονικά κολπάκια


45712
45713

Stamatis
11-06-22, 11:56
Ω! Καλοταξιδο!
Και ωραιο χρωμα!

deepBLUE
11-06-22, 15:09
Πολύ όμορφο να το χαρείς !!!
Καλοτάξιδο !!

GiannisRob
11-06-22, 15:14
Επειδή δεν είμαι σίγουρος τι λένε όταν παίρνει κάποιος καινούριο αυτοκίνητο (έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία φορά, δε θυμάμαι καν τη μυρωδιά του καινούριου) θα πω στην τύχη καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Απο νευρικότητα πως είναι με το ρεύμα, σε σχέση με το θερμικό κινητήρα?

Kostas_1
11-06-22, 17:36
Πολύ καλύτερο με το ρευμα Γιάννη. Εχει άμεση απόκριση και όταν πατησεις το γκαζι η επιτάχυνση ειναι εκπληκτική, δεν το πίστευα.

Stamatis
11-06-22, 19:39
Ε ναι λογικο ρε. Ροπη απο το μηδεν.
Το μελλον ερχεται με γοργα βηματα.

BILL007
12-06-22, 01:20
Καλορίζικο και καλοτάξιδο Κώστα!! :thumbsup:

gerry
12-06-22, 07:55
καλοταξιδο με πολλα και ασφαλη χλμ

S8N
12-06-22, 20:17
Καλοτάξιδο, Κώστα! Πολύ όμορφο είναι. Έχω οδηγήσει το ΜΙΝΙ Countryman S All4 Phev Works, λογικά έχει τα ίδια μηχανικά μέρη αλλά συνδυασμένα με τετρακίνηση. Όπως τα περιγράφεις είναι!

nikos valvetronic
12-06-22, 22:37
Καλοτάξιδο φίλε κούκλα είναι thumb

Kostas_1
13-06-22, 10:57
Καλοτάξιδο, Κώστα! Πολύ όμορφο είναι. Έχω οδηγήσει το ΜΙΝΙ Countryman S All4 Phev Works, λογικά έχει τα ίδια μηχανικά μέρη αλλά συνδυασμένα με τετρακίνηση. Όπως τα περιγράφεις είναι!

Ευχαριστω!
Η αληθεια ειναι ότι προβληματίστηκα αρκετά ανάμεσα στο Χ2 και στο ΜΙΝΙ Countryman (υβριδικά). Κατέληξα στο Χ2, είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκινητο και καλύτερο ποιοτικά.
Το ΜΙΝΙ είναι πολύ σκληρό (αναρτησεις), διατηρει το οδήγημα του cooper, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα χρώματα που λανσαρουν πια στα ΜΙΝΙ (έχουν γίνει μοδα...), και το BMW είναι γενικά καλύτερο.

Kostas_1
13-06-22, 11:04
Μερικά ακόμη:

Για οικιακή φόρτιση θέλει εγκατάσταση με πρίζα (οι μπαλαντέζες δεν ενδείκνυνται)

Η φόρτιση για οικιακό δίκτυο από άδεια μπαταρία στην αργή ρύθμιση (1,3KW - 6A) θέλει 8-9 ωρες και στην μεσαία (3,6ΚW - 8A) θέλει περιπου 6 ώρες. Στην γρηγορη (4,8ΚW - 10A) δεν το δοκίμασα ούτε πρόκειται.

Από ταχύτητα 100χλμ και πανω παει σε θερμικό κινητηρα υποχρεωτικά (λογικό).

Stamatis
13-06-22, 11:47
Οταν λες οικιακό δικτυο, μονοφασικο η τριφασικο;
Εχω μπερδευτει χοντρα με ολα αυτα τα καινουργια που μαθαινω.
Εχω 3φασεις. Ποσο max φορτιστη μπορω να βαλω;

S8N
13-06-22, 12:21
Μονοφασικό σε 16Α ασφάλεια = 7.4 kW
Τριφασικό = 11 kW

Αυτά για Wallbox level 2 ή 3

Με πρίζα σούκο παίζεις από 1,8 έως 2,3 kW.

topmar
13-06-22, 13:20
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!

Αυτή η έκδοση είναι;

https://www.newsauto.gr/test-drive/dokimi-bmw-x2-xdrive25e/

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

Kostas_1
14-06-22, 12:02
Οταν λες οικιακό δικτυο, μονοφασικο η τριφασικο;
Εχω μπερδευτει χοντρα με ολα αυτα τα καινουργια που μαθαινω.
Εχω 3φασεις. Ποσο max φορτιστη μπορω να βαλω;

Μονοφασικό, όπως τα λεει ο Αρης.
Απλά με πρίζα σουκο πρόσεξε σε τι ασφαλεια ειναι η γραμμη της (10 ή 16 Α) καθως και τι αλλα φορτία έχει στην ιδια γραμμη

Kostas_1
14-06-22, 12:03
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!

Αυτή η έκδοση είναι;

https://www.newsauto.gr/test-drive/dokimi-bmw-x2-xdrive25e/

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

Σωστα!

Kostas_1
14-06-22, 12:49
Παραθέτω και 2 φωτο από το manual και από το φορτιστή για να γινει πιο σαφες.
Ναι οι ρυθμίσεις φόρτισης ειναι 3 επίπεδα όπως είπαμε, αλλά εξαρτάται και από τον φορτιστή.
Για παραδειγμα ο φορτιστης που εχω ειναι στα 10Α max και το έχω ρυθμίσει στη μεσαία ρυθμιση (μειωμένο), άρα φορτίζει στα 7,5Α. Αν επέλεγα "μεγιστο' θα φόρτιζε στα 10Α, αλλά δεν το θέλω γιατί αν και έχω 16Α ασφάλεια στη γραμμή δεν υπάρχει λόγος να την ζορίσω - έχει κ αλλα φορτία εκει.
45717
45719

Stamatis
14-06-22, 14:42
Για να καταλαβω καλυτερα, το ρελε που εχω στο υπογειο ειναι 30 Αμπερ.
Υποθετω πως το μαξιμουμ που θα πιασει ειναι τα 15 αμπερ γιατι αυτο ειναι το μεγιστο του οχηματος.
Σωστα;

Kostas_1
14-06-22, 16:32
Για να καταλαβω καλυτερα, το ρελε που εχω στο υπογειο ειναι 30 Αμπερ.
Υποθετω πως το μαξιμουμ που θα πιασει ειναι τα 15 αμπερ γιατι αυτο ειναι το μεγιστο του οχηματος.
Σωστα;

Με τον φορτιστη που εχω εγω για το Χ2, το μεγιστο που θα επιανε (στην ρυθμιση "μεγιστο") ειναι 10Α.
Αν το καλωδιο - φορτιστης που θα σου δωσουν ειναι 15Α, ναι θα ηταν οπως τα λες

Χρίστος
15-06-22, 10:09
Καλοριζικο Κωστα και καλοταξιδο να ειναι.!

Katnik18
16-06-22, 10:26
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Άντε και στα δικά μας :hyper:

wheelman
16-06-22, 12:22
Κώστα, Καλορίζικο και καλότάξιδο!!!

manosm3
22-06-22, 14:50
Kαλοταξιδο!
Θα με ενδιεφερε πολυ οταν θα εχεις εικονα να αναφερεις την καταναλωση του ρευματος σε μηνιαια βαση.
Ειμαι σε παρομοια φαση αναζητησης καθημερινου/οικογενειακου/εκδρομικου οχηματος και κλινω προς το Countryman S E.

The Ace
23-06-22, 08:37
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα!!

Κοίταγα και εγώ το Χ1 25ε (το Χ2 δεν μας χωράει ούτε με βαζελίνη :D ) αλλά για να το κάνω όπως ήθελα ξεπερνούσα τις 55Κ€, και σε αυτά τα χρήματα έτυχε ακριβώς δίπλα να βρω φορτωμένο Χ3 ακόμα στην εγγύηση, οπότε δεν το σκέφτηκα και πολύ ;)
Πιθανότατα όμως το επόμενο αυτοκίνητο (μικρό ή μεγάλο) θα είναι είτε PHEV είτε BEV...

Kostas_1
23-06-22, 09:04
Kαλοταξιδο!
Θα με ενδιεφερε πολυ οταν θα εχεις εικονα να αναφερεις την καταναλωση του ρευματος σε μηνιαια βαση.
Ειμαι σε παρομοια φαση αναζητησης καθημερινου/οικογενειακου/εκδρομικου οχηματος και κλινω προς το Countryman S E.

Γεια σου Μανο!

Λοιπόν το βασικό είναι οχι μονο πόσα χλμ κάνεις αλλά και οι αποστάσεις. Και αυτό διότι εστω οτι η μέγιστη απόσταση που κανει με ρευμα ειναι 50χλμ. Αν λοιπόν διανύεις καθημερινά αποστάσεις μικρότερες από 50 χλμ και μετά το ξαναφορτίζεις (αρα δηλ κινείσαι μονο με ηλεκτρικό) τότε ειναι αυτονόητο ότι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση στο ρεύμα από αν κινείσαι υβριδικά (δηλ και με βενζίνη).
Αυτό όμως ειναι και το ζητούμενο. Όσον το δυνατόν περισσότερο με ρευμα, διότι είναι πολύ πιο φθηνο.

Σε μενα όπως ειπα και στην αρχη με ρευμα "καιει" περίπου 3,5€ στα 100χλμ. Αν εχω φουλ κλιματισμό και το παω και λίγο γρηγορα παει μέχρι 4,5€ στα 100χλμ. (Υπολογισμένα με την ακριβή τιμή του ρευματος και μέ ολες τις προσαυξήσεις μέσα, δηλ με την τελική που πληρώνουμε και φόρτιση νυχτερικό/ημερήσιο ρευμα περίπου 50-50%.).

Αν το ψαξεις στο γκουγκλη, θα δεις ότι αναφέρουν και ακόμη λιγότερα ποσά, αναλογα το αυτοκίνητο).

iliasb
23-06-22, 16:34
Τότε ποια η διαφορά (στην κατανάλωση) από αυτά εδώ?

https://www.gocar.gr/news/feed/9846,22_oikogeneiaka_me_katanalwsh_katw_apo_4.html

Stamatis
23-06-22, 18:52
3.5 ευρω στα 100 χλμ δηλαδη με τρεχουσα τιμη λιτρου καιει 1.4 λιτρα στα 100 σε μικρες καθημερινες διαδρομες στο οριο της ηλεκτρικης αυτονομιας του.
Αυτη ειναι η διαφορα.

iliasb
24-06-22, 13:29
Σωστά είναι μια διαφορά! Τώρα, το που θα πάει το ρεύμα, και που το πετρέλαιο, δεν ξέρουμε ακόμη, πάντως θα ανεβούν, δεν θα κατεβούν!

Kostas_1
24-06-22, 19:26
Τότε ποια η διαφορά (στην κατανάλωση) από αυτά εδώ?

https://www.gocar.gr/news/feed/9846,22_oikogeneiaka_me_katanalwsh_katw_apo_4.html


3.5 ευρω στα 100 χλμ δηλαδη με τρεχουσα τιμη λιτρου καιει 1.4 λιτρα στα 100 σε μικρες καθημερινες διαδρομες στο οριο της ηλεκτρικης αυτονομιας του.
Αυτη ειναι η διαφορα.

Σωστα. Αλλο 4λτ/100χλμ (δηλ τωρα 8€/100), άλλο 3,5€/100χλμ. = λιγότερο από τα μισα.

Ασε Ηλία που δεν πιστευω τις μετρησεις τους (σιγα μην ειναι μονο 4λτ/100χλμ)- παντα ειναι υπεραισιόδοξα αυτα που γραφουν. Ομοίως και για το ρευμα, λιγότερα γραφουν.
Εγω σας λεω πραγματικά ποσά οπως τα μετραω ο ιδιος.

Αν δε υπολογίσει κανείς φορτιση μονο βραδυ (με νυχτερινό) ειναι ακόμη πιο λίγα.

Τωρα για τις τιμές οσο κι αν ανεβαινουν το ρεύμα παντα θα είναι καπως πιο προστατευόμενο καταναλωτικό προιον σε σχεση με το πετρέλαιο/βενζίνη.

Τεσπα ο καθενας οτι θελει αγοράζει.

topmar
31-07-22, 23:02
Καλησπέρα, 2 ερωτήματα προς τον κάτοχο Κώστα:

1) Σε ταξίδι αποστάσεως 100 - 1000 ΚΜ, κινούμενος επί Ε.Ο και με ταχύτητες σταθερές μεταξύ 120 - 140 ΚΜ/h, έχεις καταγράψει (εάν έχεις κάνει μεγάλο ταξίδι) μέση κατανάλωση μεικτή (ρεύματος και βενζίνης εάν είναι εφικτό ξεχωριστά), σε €/ΚΜ;

2) Σε δημόσιους φορτιστές των ΣΕΑ - Ε.Ο, έχεις φορτίσει και εάν ΝΑΙ, ποιο είναι το κόστος;



VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

Kostas_1
01-08-22, 08:40
Καλημερα.

1) Ναι έχω κανει ταξίδι και τα δεδομενα εχουν ως εξης:

το αυτοκινητο έχει 2 ρυθμίσεις για ηλεκτροκίνηση: Η μια είναι η στανταρ όπου μολις ξεπερασει μια ταχύτητα (συνηθως γυρω στα 100χλμ/ωρα) γυρίζει μονο του σε βενζίνη και η 2η είναι σε φουλ ηλεκτροκίνηση οπου διατηρεί τη χρήση ηλεκτροκινητήρα μεχρι να αδειασει η μπαταρια του.

Εγω χρησιμοποιώ τη 2η ρύθμιση. Και η κατανάλωση είναι ότι κανει περίπου 50χλμ ως ηλεκτρικό (δηλ περίπου 1,5 - 2 ευρω) και μετά γυρίζει σε βενζίνη όπου έιναι όπως όλα τα βενζινοκίνητα (αναλογα τον κινητήρα, τη ταχύτητα, το ρυθμό οδήγησης, κλπ). Το Χ2 έχει την ίδια κατανάλωση με το ΜΙΝΙ που είχα (ίδιοι κινητήρες) δηλ περίπου 6-8 λιτρα/100 χλμ ανάλογα με το πως κινείσαι με μέση ταχύτητα στα 120χλμ/ωρα.
Σε κάθε περίπτωση τα δεδομένα είναι παρόμοια. Δηλ σε ενα ταξίδι 500 χλμ που έκανα πρόσφατα έκαψε συνδιαστικά τα ιδια οπως είπα.

2) Όχι δεν έχω φορτίσει, δεν συμφέρει. Ειναι πιο ακριβά από την οικιακή κατανάλωση (μπορείς να τα βρείς στο ιντερνετ στα sites των εταιρειών που παρέχουν) αλλά κυρίως βαριέμαι να περιμένω. Οσο για καποιους που λένε δωρεάν φορτιση σε δημόσιους φορτιστες δεν αξίζει, το έχουν ρυθμίσει τοσο χαμηλα, που θέλει εναν αιώνα να φορτίσει.

Stamatis
01-08-22, 09:50
Δηλαδη Κωστα δεν φορτιζει απο την κινηση με θερμικο;
Καταλαβα σωστα;

topmar
01-08-22, 20:35
Ευχαριστώ για την απάντηση σου Κώστα.

Εάν κατάλαβα καλά λοιπόν:

Α) Εσύ χρησιμοποιείς πλήρως την ηλεκτροκίνηση έως ότου να ξεφορτίσει πλήρως, κάνοντας 50 ΚΜ (ΜΑΧ) ως αμιγώς ηλεκτρικό και καίγοντας 2€ (για τα 50 ΚΜ), ήτοι κόστος ρεύματος 4€/100 ΚΜ (0,04€/ΚΜ).

Β) Σε ότι αφορά την κατανάλωση βενζίνης, με ταχύτητες 120 Km/h καίει ως Μ.Ο 7 l/100Km, το οποίο μεταφράζεται (με μέση τιμή 2,2€/l) σε 15,4€/100ΚΜ (0,154€/ΚΜ).

Συνδυαστική κατανάλωση λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη αφενός την φόρτιση στο σπίτι σου μόνο, αφετέρου την κίνηση έως 120 Km/h, έχεις 0,158€/ΚΜ.

Βέβαια, θα ήταν πιο χρήσιμο να ήξερα κατανάλωση με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα Ε.Ο, πιο κοντά στην πραγματικότητα δηλαδή, στα 130-140 Km/h. Εάν υπολογίσω γύρω στα 9 l/100Km με τέτοιες ταχύτητες, αυτό θα μεταφράζεται (με μέση τιμή 2,2€/l) σε 19,8€/100ΚΜ (0,198€/ΚΜ) και προσθέτοντας το κόστος του ρεύματος 4€/100 ΚΜ (0,04€/ΚΜ), καταλήγουμε στο 0,238€/ΚΜ.

Ευχαριστώ για τα στοιχεία, διόρθωσε με για την τελευταία παράγραφο εάν θες.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

Kostas_1
02-08-22, 10:47
Δηλαδη Κωστα δεν φορτιζει απο την κινηση με θερμικο;
Καταλαβα σωστα;

Φορτιζει οταν κατεβαζεις ταχυτητα, ή (κυριως) οταν φρεναρεις. Αλλα πόσες φορες συμβαινει αυτό σε ταξίδι?
Ομως κ σε οδηγηση στη πολη μη φανταζεσαι... ψιλοπράγματα η φόρτιση από φρενο ή κατεβασμα....
Κατα κανονα θελει μπριζωμα

Kostas_1
02-08-22, 10:52
Ευχαριστώ για την απάντηση σου Κώστα.

Εάν κατάλαβα καλά λοιπόν:

Α) Εσύ χρησιμοποιείς πλήρως την ηλεκτροκίνηση έως ότου να ξεφορτίσει πλήρως, κάνοντας 50 ΚΜ (ΜΑΧ) ως αμιγώς ηλεκτρικό και καίγοντας 2€ (για τα 50 ΚΜ), ήτοι κόστος ρεύματος 4€/100 ΚΜ (0,04€/ΚΜ).

Β) Σε ότι αφορά την κατανάλωση βενζίνης, με ταχύτητες 120 Km/h καίει ως Μ.Ο 7 l/100Km, το οποίο μεταφράζεται (με μέση τιμή 2,2€/l) σε 15,4€/100ΚΜ (0,154€/ΚΜ).

Συνδυαστική κατανάλωση λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη αφενός την φόρτιση στο σπίτι σου μόνο, αφετέρου την κίνηση έως 120 Km/h, έχεις 0,158€/ΚΜ.

Βέβαια, θα ήταν πιο χρήσιμο να ήξερα κατανάλωση με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα Ε.Ο, πιο κοντά στην πραγματικότητα δηλαδή, στα 130-140 Km/h. Εάν υπολογίσω γύρω στα 9 l/100Km με τέτοιες ταχύτητες, αυτό θα μεταφράζεται (με μέση τιμή 2,2€/l) σε 19,8€/100ΚΜ (0,198€/ΚΜ) και προσθέτοντας το κόστος του ρεύματος 4€/100 ΚΜ (0,04€/ΚΜ), καταλήγουμε στο 0,238€/ΚΜ.

Ευχαριστώ για τα στοιχεία, διόρθωσε με για την τελευταία παράγραφο εάν θες.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

α) Ναι. Αλλα και την αλλη ρυθμιση να ειχα, ο μεσος ορος ειναι ιδιος. Απλά καταναλωνει το ηλεκτρικό όταν πεφτει σε χαμηλες ταχυτητες.
β) Ναι ο μεσος ορος ειναι περίπου αυτός.
Οσο για τη καταναλωση με 140 ειναι πολλά τα 9. Θα ελεγα κατω από 9, στα 8,5 ισως. Παντως αυτό εξαρταται από το καθε αυτοκίνητο και τον τροπο οδηγησης οπως ειπαμε.
Η γενικη εικονα ειναι ότι συμφέρει πολύ (οσο πιο στη πόλη τοσο πιο πολύ) χωρις καμμια υποχώρηση στο ύφος BMW

topmar
02-08-22, 22:20
α) Ναι. Αλλα και την αλλη ρυθμιση να ειχα, ο μεσος ορος ειναι ιδιος. Απλά καταναλωνει το ηλεκτρικό όταν πεφτει σε χαμηλες ταχυτητες.
β) Ναι ο μεσος ορος ειναι περίπου αυτός.
Οσο για τη καταναλωση με 140 ειναι πολλά τα 9. Θα ελεγα κατω από 9, στα 8,5 ισως. Παντως αυτό εξαρταται από το καθε αυτοκίνητο και τον τροπο οδηγησης οπως ειπαμε.
Η γενικη εικονα ειναι ότι συμφέρει πολύ (οσο πιο στη πόλη τοσο πιο πολύ) χωρις καμμια υποχώρηση στο ύφος BMW

Καλησπέρα Κώστα, οπότε έχουμε και λέμε:

Α) Και στις δύο περιπτώσεις λοιπόν το κόστος ρεύματος είναι 4€/100 ΚΜ (0,04€/ΚΜ).

Β) Για την κατανάλωση βενζίνης, αφού πιστεύεις ότι θα κυμαίνεται σε χαμηλότερες τιμές (αμφιβάλλω αλλά τέλος πάντων), με ταχύτητες 140 Km/h ας πούμε ότι καίει ως Μ.Ο 8,5 l/100Km, το οποίο μεταφράζεται (με μέση τιμή 2,2€/l) σε 18,7€/100ΚΜ (0,187€/ΚΜ).

Συνδυαστική κατανάλωση λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη αφενός την φόρτιση στο σπίτι σου μόνο, αφετέρου την κατανάλωση που πιστεύεις ότι θα έχει με κίνηση στα 140 Km/h, στο ύψος των 0,227€/ΚΜ.

Χρήσιμα συμπεράσματα βγαίνουν λοιπόν.....

Υ.Γ: Εάν το κάνουμε πιο ρεαλιστικό, με φόρτιση και σε δημόσιους φορτιστές, πόσο πιστεύετε ότι θα φτάσει το παραπάνω νούμερο 0,227€/ΚΜ;

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line

Kostas_1
08-08-22, 09:44
....

Υ.Γ: Εάν το κάνουμε πιο ρεαλιστικό, με φόρτιση και σε δημόσιους φορτιστές, πόσο πιστεύετε ότι θα φτάσει το παραπάνω νούμερο 0,227€/ΚΜ;



Εξαρταται πόσο χρεώνουν. Υπαρχουν sites αναλογα με τον παροχο που τα αναφερουν, αλλα δεν το εχω ψαξει

topmar
08-08-22, 15:06
Εξαρταται πόσο χρεώνουν. Υπαρχουν sites αναλογα με τον παροχο που τα αναφερουν, αλλα δεν το εχω ψαξει

Με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό το site:

https://ypodomes.com/ta-panta-gia-ta-ilektrika-aytokinita-aytonomia-poy-kai-pos-fortizoyn-kai-pos-tha-ta-asfalisete/

Βλέπουμε στο παραπάνω site να αναγράφεται το εξής:

"Το κόστος φόρτισης ηλεκτρικού αυτοκινήτου στα ΣΕΑ υπολογίζεται σε 0.50€/kwh για αργή φόρτιση AC 11KW και 0,60-0,62€/kwh για γρήγορη DC φόρτιση."

Βέβαια, είναι Φεβ 22 το άρθρο, οπότε με τις εκρηκτικές αυξήσεις της τιμής του ρεύματος, μάλλον θα έχουν ανέβει οι εν λόγω τιμές σήμερα, υποθέτω.

Αλλά κι έτσι να είναι, έχουμε:

0,187€/ΚΜ για το κόστος βενζίνης

Με την ηλεκτροκίνηση είπες ότι βγάζει περίπου 50 KM, οπότε χρειάζεται 10 KWh για αυτά τα 50 ΚΜ το οποίο μεταφράζεται σε κόστος (στους γρήγορους DC ταχυφορτιστες) 0,2 KWh/KM ήτοι σε ευρώ ανέρχεται στο ποσό των 0,124€/ΚΜ (0,2 x 0,62).

Οπότε, η συνδυαστική κατανάλωση έχει ως εξής:

Α) Με αργή φόρτιση στο σπίτι σου μόνο, στα 0,227€/ΚΜ.

Β) Με φόρτιση στους σταθμούς φόρτισης των Ε.Ο, στα 0,311€/ΚΜ.

Εάν θέλουμε να βρούμε τη χρυσή τομή τους δε, βγάζουμε ως μέσο όρο τα 0,269€/ΚΜ.

Χοντρικά λοιπόν, με 27 cent/KM ταξιδεύει το συγκεκριμένο όχημα. (Όσο πιο πολύ κινείται στην πόλη, τόσο πέφτει το νούμερο αυτό, και αντιστρόφως εάν κινείται σε επαρχιακή ή εθνική οδό).

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου στην εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων!

Υ.Γ: Κι αυτά τα νούμερα κόστους, μόνο για συντηρητική οδήγηση έως 140 Km/h.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line