PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ΔΙΣΚΟΣ - ΠΛΑΤΩ (Πατιναρισμα)



Vasilis
30-12-09, 15:38
Λιγο πολυ ολοι εχετε ακουσει για το προβλημα σασμαν που αντιμετωπιζω κ για τον δισκο που μυριζει.....

Την ημερα που ειχαμε την συναντηση κ πηγαμε κ την δοκιμαστικη βολτα με τον μπεμπας......το αυτοκινητο ειχε παραζεσταθει απο τα πολλα ανοιγματα κ εβλεπα οτι η αποδοση δεν ηταν η πρεπουσα....περαν της μυρωδιας που ευωδιαζε τον τοπο.....
Σημερα λοιπον κ συγκεκριμενα πριν λιγο....επεστρεψα απο μια διαδρομη ΠΕΙΡΑΙΑ - κτελ Κηφισου (πηγα κ ηρθα καπακι) με ελαφρια κινηση στο δρομο αλλα με πατηματακια οπου με επαιρνε...Ειχα εντελως διαφορετικη αισθηση στο πατημα....δεν ενοιωθα να κρεμαει το αυτοκινητο περαν απο ψηλες στροφες...κ αυτο ανεπαισθητο μιας κ δεν ειχα ελευθερο δρομο....ωστοσο πηγαινε - ακουγε φανερα καλυτερα κ πανω απο ολα δεν μυριζε....Σε καμμια περιπτωση βεβαια δε πιεστηκε οπως εκεινη την βραδια....!

Η απορια μου.....

παιζει οταν ο δισκος ειναι φθαρμενος αλλα κρυος , να χει καλυτερη αποδοση απο οτι οταν ζεσταινετα μετα απο πατηματα?....θα αλλαζε δλδ η συμπεριφορα πατιναρισματος του αυτοκινητου αν το πλακωνα παραπανω....ή ενας χαλασμενος δισκος αποδιδει το ιδιο ειτε ζεστος ειτε κρυος....?

Παρεπιπτοντως .....οταν το παρκαρω σπιτι....αναγκαστικα γινεται με οπισθεν κ σε ανηφορικο σημειο.....στο παρκαρισμα λοιπον σημερα μου μυρισε....ενας νορμαλ δισκος θα μυριζε σε ενα ολιγο δευτερολεπτο γκαραζ...(δεν ειμαστε κ αχρηστοι να παρκαρουμε μια ωρα αμπαραγιαριστοι...νορμαλ πραγματα λεμε)

ευχαριστω για τον χρονο σας.....πιθανοτατα θα αλλαχτει κ ο δισκος πλατω μιας κ θα κατεβει σασμαν.....αλλα οι αποριες μου ειναι για την καλυτερη τυχη του καινουργιου.....:thanks:

BILL007
30-12-09, 15:48
Να αλλάξεις δίσκο και να βάλεις ενισχυμένο Βασίλη...

Γιατί σύντομα θα θες και σε αυτό αλλαγή...

Vasilis
30-12-09, 15:55
ενισχυμενος?????

τι,πως που βασιλη..?

ποιον προτεινετε?

υπαρχουν πολλες μαρκες....?θα αλλαξει κατι στην συμπεριφορα εκτος απο την αντοχη του δισκου.....
πλατω? ενισχυμενο?υπαρχει?...δεν παιζει ρολο?

ευχαριστω

alexm
30-12-09, 16:32
Ο δισκος οταν μυρισει δεν σημαινει οτι ειναι για πεταμα.Η χελωνα του σασμαν οπου βρισκετε ειναι ενα αρκετα κλειστο κοματι και η μυρωδια αργει να φυγει.Εδω αλλαζουμε σετ δισκου, πλενουμε πολυ καλα τη χελωνα και η μυρωδια συνεχιζει να υπαρχει για αρκετα χ.λ.μ.
Εαν δεν σου δημιουργει μηχανικα καποιο προβλημα η μυρωδια μετα απο λιγα χ.λ.μ. θα αρχισει να φευγει.

VanVIC
30-12-09, 17:56
Μήπως πάμε παρέα για αγορά sachs performance ?

m-power_01
30-12-09, 18:19
Μήπως πάμε παρέα για αγορά sachs performance ?

Απο τις λιγες προσγειωμενες λυσεις!

Kostas_1
30-12-09, 18:30
...

Η απορια μου.....

παιζει οταν ο δισκος ειναι φθαρμενος αλλα κρυος , να χει καλυτερη αποδοση απο οτι οταν ζεσταινετα μετα απο πατηματα?....θα αλλαζε δλδ η συμπεριφορα πατιναρισματος του αυτοκινητου αν το πλακωνα παραπανω....ή ενας χαλασμενος δισκος αποδιδει το ιδιο ειτε ζεστος ειτε κρυος....?


Ναι αλλαζει η συμπεριφορα. Οταν ζεσταινεται μυριζει και πατιναρει καμμια φορα, χωρις να σημαινει οτι εχει χαλασει.


...
Παρεπιπτοντως .....οταν το παρκαρω σπιτι....αναγκαστικα γινεται με οπισθεν κ σε ανηφορικο σημειο.....στο παρκαρισμα λοιπον σημερα μου μυρισε....ενας νορμαλ δισκος θα μυριζε σε ενα ολιγο δευτερολεπτο γκαραζ...(δεν ειμαστε κ αχρηστοι να παρκαρουμε μια ωρα αμπαραγιαριστοι...νορμαλ πραγματα λεμε)

ε, λογικο ειναι (λογω κλησης)


...
ευχαριστω για τον χρονο σας.....πιθανοτατα θα αλλαχτει κ ο δισκος πλατω μιας κ θα κατεβει σασμαν.....αλλα οι αποριες μου ειναι για την καλυτερη τυχη του καινουργιου.....:thanks:

.............

m-power_01
30-12-09, 18:38
Βασιλη μην το πολυκουραζεις...Αφου θα κατεβασεις που θα κατεβασεις σασμαν εντος των ημερων, θα δεις σε τι κατασταση ειναι και τοτε αποφασιζεις

mpempas
01-01-10, 12:49
εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα.Απλα οταν ζεσταινεται πολυ μετα απο πολλα πατηματα πεφτει η αποδοση του,.
Και το παρκαρισμα που γραφεις που κανεις ειναι λογικο να το κανει.Τιποτα αφυσικο δεν βλεπω στον δισκο σου!

z3 2.2
01-01-10, 13:08
Μήπως πάμε παρέα για αγορά sachs performance ?

Πολυ καλο σετακι!!!
Βασιλη μη κανεις κανα αστειο και κατεβασεις κιβωτιο και δεν αλλαξεις συμπλεκτη!!!!

Apostolos
01-01-10, 13:40
Βασίλη μιας και θα μπεις στο κόπο να κατεβάσεις το σασμάν σου είτε επισκευή είτε για αντικατάσταση καλό θα ήταν να μπει και ένα καινούργιο σετάκι δίσκου πλατώ και ρουλεμάν. Μια ενδεικτική τιμή από ebay είναι στα 146¤ συν τα μεταφορικά για ένα sachs με περίπου 20% πιο ανθεκτικότητα από ένα μαμά!!!

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/SACHS-NEW-CLUTCH-KIT-01-05-BMW-330-330i-330ci-330xi-E46_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5d2502d67eQQitemZ40 0052901502QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

Vasilis
01-01-10, 14:16
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας....σιγουρα θα αλλαξω κ δισκο μιας κ μου ''μυριζει'' η δουλεια...!:th_Laie_67-1:

Stathis
01-01-10, 15:17
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας....σιγουρα θα αλλαξω κ δισκο μιας κ μου ''μυριζει'' η δουλεια...!:th_Laie_67-1:

αφου το αποφασισες το παρακατω παει γαντι...:hystericalbs1:


https://www.youtube.com/watch?v=zV1w5E73f9w

NickE60
01-01-10, 15:37
Βασίλη υπ' όψιν οτι αν βάλεις 6αρι, για να είσαι 100% σωστός θέλεις και άλλο βολάν.

E39COMP
01-01-10, 15:44
Βασίλη υπ' όψιν οτι αν βάλεις 6αρι, για να είσαι 100% σωστός θέλεις και άλλο βολάν.

Για ποιον ακριβως λόγο να βαλει 6ρι ? Το εχω ξανακούσει για το συγκεκριμένο αυτοκινητο και ...παραλίγο να με χωρίσει η γυναικα μου μετα την καραφλα που στιγμιαία εβγαλα καθως η κόμη μου προσωρινά με αποχαιρετησε ....
Το μόνο που θα καταφερεις Bill με το 6ρι είναι να χασεις αποδοση απο οτι εχεις βγαλει με οτι εχεις βαλει πανω τωρα .
Αλλαξε τον δίσκο με την πολύ καλή προταση που σου εκανα τα παιδια παραπάνω ( "Sachs Performance":thumbsup::thumbsup: τον ίδιο αγορασα και εγω προχθες ) , τσεκαρετε και μια τα γραναζακια της 4ης σου και μην πας να βγαλεις τα ματακαι σου και μετα να τραβιεσαι ... Αστο οπως ειναι .... Θα το μακρυνεις πολύ μετα με 6ρι .

Κωστας

NickE60
01-01-10, 15:54
Για ποιον ακριβως λόγο να βαλει 6ρι ? Το εχω ξανακούσει για το συγκεκριμένο αυτοκινητο και ...παραλίγο να με χωρίσει η γυναικα μου μετα την καραφλα που στιγμιαία εβγαλα καθως η κόμη μου προσωρινά με αποχαιρετησε ....
Το μόνο που θα καταφερεις Bill με το 6ρι είναι να χασεις αποδοση απο οτι εχεις βγαλει με οτι εχεις βαλει πανω τωρα .
Αλλαξε τον δίσκο με την πολύ καλή προταση που σου εκανα τα παιδια παραπάνω ( "Sachs Performance":thumbsup::thumbsup: τον ίδιο αγορασα και εγω προχθες ) , τσεκαρετε και μια τα γραναζακια της 4ης σου και μην πας να βγαλεις τα ματακαι σου και μετα να τραβιεσαι ... Αστο οπως ειναι .... Θα το μακρυνεις πολύ μετα με 6ρι .

Κωστας

Κώστα δεν αλλάζει κάτι με το 6άρι. Οι 5 πρώτες σχέσεις παραμένουν ώς έχουν με την 5η στο 1:1 όπως ειναι και τώρα. Απλά προστίθεται 1 ακόμα σχέση overdrive. Με τις ροπές που έχει τώρα με τον ess, θα γλυτώσει πολλή βενζίνη στα μεγάλα ταξίδια που κάνει ο Βασίλης..

VanVIC
01-01-10, 16:06
ακόμα και με την overdrive θα «τραβάει» (ESSense of Power λέμε...)

Apostolos
01-01-10, 16:07
Κώστα δεν αλλάζει κάτι με το 6άρι. Οι 5 πρώτες σχέσεις παραμένουν ώς έχουν με την 5η στο 1:1 όπως ειναι και τώρα. Απλά προστίθεται 1 ακόμα σχέση overdrive. Με τις ροπές που έχει τώρα με τον ess, θα γλυτώσει πολλή βενζίνη στα μεγάλα ταξίδια που κάνει ο Βασίλης..
Πολυ σωστα, αφου η 6η του ειναι πλεον 0,85 προς 1 με αποτελεσμα οικονομικοτερα και πιο ησυχα ταξιδια μιας και πλεον ταξιδευεις με λιγοτερες rρm's

E39COMP
01-01-10, 16:15
Οκ . Μπορει να κανω λαθος ( που δεν το νομιζω αλλα δεν επιμενω .... ) Θα περιμενω αν τελικα το κανει ο Βασιλης , να μας πει τα τελικα αποτελεσματα .

Vasilis
01-01-10, 16:20
Για ποιον ακριβως λόγο να βαλει 6ρι ? Το εχω ξανακούσει για το συγκεκριμένο αυτοκινητο και ...παραλίγο να με χωρίσει η γυναικα μου μετα την καραφλα που στιγμιαία εβγαλα καθως η κόμη μου προσωρινά με αποχαιρετησε ....
Το μόνο που θα καταφερεις Bill με το 6ρι είναι να χασεις αποδοση απο οτι εχεις βγαλει με οτι εχεις βαλει πανω τωρα .
Αλλαξε τον δίσκο με την πολύ καλή προταση που σου εκανα τα παιδια παραπάνω ( "Sachs Performance":thumbsup::thumbsup: τον ίδιο αγορασα και εγω προχθες ) , τσεκαρετε και μια τα γραναζακια της 4ης σου και μην πας να βγαλεις τα ματακαι σου και μετα να τραβιεσαι ... Αστο οπως ειναι .... Θα το μακρυνεις πολύ μετα με 6ρι .

Κωστας

κωστη μου...το χω ξεχασει ηδη το 6αρι...δεν θελω να μπλεκω....βλεπω οτι απο δω κ περα.....περαν τον να το κανω TS2 + (μπορει κ αυτο δεν ειμαι κ πολυ θετικος),Θα αρχισει να μπλεκει το πραγμα...κ με περισσοτερη δυναμη θα αρχισει να ζηταει το αυτοκινητο...κ δεν δυναμαι...ουτε οικονομικα αλλα ουτε κ ψυχολογικα να τρεχω συνεργεια...Η δυναμη του μεχρι τωρα με υπερκαλυπτει.....ας με περνανε κ καποιοι....αχαχαχαχα
Οσον αφορα το 6αρι...καλο θα ηταν να χε μπει απο την αρχη...τωρα ειναι αργα που λεει κ το λαικο ασμα....ασε που απο καταναλωση ειμαι ηδη 8,8 με την οικογενεια....και 11,00 μονος μου....μια χαρα ειναι για μενα....!
για πες ομως...ποσο σου πηγε δισκος - πλατω μιας κ με ενδιαφερει ο sachs?????

E39COMP
01-01-10, 16:30
κωστη μου...το χω ξεχασει ηδη το 6αρι...δεν θελω να μπλεκω....βλεπω οτι απο δω κ περα.....περαν τον να το κανω TS2 + (μπορει κ αυτο δεν ειμαι κ πολυ θετικος),Θα αρχισει να μπλεκει το πραγμα...κ με περισσοτερη δυναμη θα αρχισει να ζηταει το αυτοκινητο...κ δεν δυναμαι...ουτε οικονομικα αλλα ουτε κ ψυχολογικα να τρεχω συνεργεια...Η δυναμη του μεχρι τωρα με υπερκαλυπτει.....ας με περνανε κ καποιοι....αχαχαχαχα
Οσον αφορα το 6αρι...καλο θα ηταν να χε μπει απο την αρχη...τωρα ειναι αργα που λεει κ το λαικο ασμα....ασε που απο καταναλωση ειμαι ηδη 8,8 με την οικογενεια....και 11,00 μονος μου....μια χαρα ειναι για μενα....!
για πες ομως...ποσο σου πηγε δισκος - πλατω μιας κ με ενδιαφερει ο sachs?????

270 Βασιλη ... Ξερει ο Γιαννης και ο Δημητρης πανω απο που τον αγορασα , αν θες ρωτα τους να σου πουν .... Σκεφτομουνα να παρω τον οργανικο που δινει στο πακετο ο Νορβηγος αλλα .... Δεν ξερω ρε γμτ ... Και μια συζητηση που εκανα οταν εψαχνα το ολο εγχειρημα και με επισημο αντιπροσωπο του στην Ελλαδα αλλα και στην Γερμανια , και οι δυο μου ειπαν πως δεν εχει καμμια διαφορα , ισα ισα που υστερεί αρκετα απο εναν ενυσχημενο sachs . Η μόνη διαφορα τους ηταν πως ο Νορβηγος αν θυμαμαι καλα ζηταγε 485 συν μεταφορικα για να τον παρω απο αυτον συν τα μεταφορικα αν δεν τον επαιρνα μαζι με το κιτ ωστε να τον στειλει πακετο .....
Αλλα σου ξαναλέω καθως ειχα χρησιμοποιησει και στο παλιο το 328ρακι μου SACHS performance , καμμια επαφη με τους μαμα .... Και στην περιπτωση σου ( ΕSS εννοώ ) ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και η σοφοτερη - ασφαλεστερη ΛΥΣΗ .

E39COMP
01-01-10, 16:35
270 βεβαια ειναι η τιμη για Ε39 540 .... Δεν ξερω ποσο ειαι για το δικο σου καθως οταν ειδα την τιμη που εδωσαν τα παιδια απο το ebay για το δικο σου ενιωσα ψιλογκαου .... Αλλα μολις συνειδητοποιησα πως δεν εχουν καμμια επαφη οι δισκοι μεταξυ τους .... Μαθε τιμη και θα μαθω και εγω απο τον δικο μου να σου πω οκ ?

Vasilis
01-01-10, 16:37
1000 ευχαριστω φιλαρακι μου....να σαι καλα....!!!!
(μιλαμε κομπλε για δισκο πλατω ρουλεμαν ή οχι??)

E39COMP
01-01-10, 16:48
ΦΥΣΙΚΑ ΒΡΕ .... Ολα κομπλε ..... Ή παρε με τηλ να μου το θυμησεις να ρωτησω οποτε θες ή πες πανω στα παιδια να μαθουμε οκ ?

Vasilis
01-01-10, 16:50
οκ....αν κ δεν εχω το κινητο σου.....στειλτο μου με πμ ή στο 6932 364384....σε ευχαριστω κ παλι κ καλη χρονια!!!!

E39COMP
01-01-10, 16:55
οκ....αν κ δεν εχω το κινητο σου.....στειλτο μου με πμ ή στο 6932 364384....σε ευχαριστω κ παλι κ καλη χρονια!!!!

Εφυγε sms ...Παρε με οποτε θες να τα πουμε φιλος

shido
01-01-10, 16:58
Την λυση πακετο δισκο με ελαφρωμενο βολαν δεν την σκεφτεσαι?θα εχεις και διαφορα στις τρεις πρωτες ταχυτητες

Καλη χρονια σε ολους

NickE60
01-01-10, 17:01
Την λυση πακετο δισκο με ελαφρωμενο βολαν δεν την σκεφτεσαι?θα εχεις και διαφορα στις τρεις πρωτες ταχυτητες

Καλη χρονια σε ολους

Καλή χρονιά Γιάννη!

Δεν ανεβαίνει πολύ η τιμή? Δεν έχει θέματα με παράξενους ήχους, τρέμουλο κλπ?

shido
01-01-10, 17:02
Καλή χρονιά Γιάννη!

Δεν ανεβαίνει πολύ η τιμή? Δεν έχει θέματα με παράξενους ήχους, τρέμουλο κλπ?

Τρεμουλο οχι,θορυβο μονο στο ρελαντι κανει και κυριως με κλιματισμο ανοιχτο,

NickE60
01-01-10, 17:09
Το ρωτάω γιατί είχε βάλει ένας φίλος UUC νομίζω ..ειχε δώσει και κανα 1000αρικο ...και μετά από 2-3 μήνες αποφάσισε να τον βγάλει.. και έβαλε τον performance..

Vasilis
01-01-10, 17:11
κ γω εχω ακουσει για περιεργα ''παντρεματα'' για να γινουν ολα σωστα....

καλη χρονια γιαννακο με υγεια πανω απο ολα...!

shido
01-01-10, 17:12
Το ρωτάω γιατί είχε βάλει ένας φίλος UUC νομίζω ..ειχε δώσει και κανα 1000αρικο ...και μετά από 2-3 μήνες αποφάσισε να τον βγάλει.. και έβαλε τον performance..

Εγω φοραω uuc βολαν (fidanza ειναι) kai δισκο πλατο απο Μ5 ε34.
Ποια παντρεματα ...αφου ερχεται ετοιμο κιτ.
Πολυχρονος Βασιλη

NickE60
01-01-10, 17:16
Εγω φοραω uuc βολαν (fidanza ειναι) kai δισκο πλατο απο Μ5 ε34.
Ποια παντρεματα ...αφου ερχεται ετοιμο κιτ.

Τροχαλία στροφάλου μπροστά φοράς τη "μαμά" Γιάννη?

shido
01-01-10, 17:17
Τροχαλία στροφάλου μπροστά φοράς τη "μαμά" Γιάννη?

Ναι
Υδραυλικης και νερου εχω αλλες

NickE60
01-01-10, 17:20
Ναι
Υδραυλικης και νερου εχω αλλες

έχω ακούσει ότι αν μπει ελαφρωμένη κάνει καλύτερο ταίρι με το ελαφρωμένο βολάν, ζυγίζει καλύτερα και σταματάει η φασαρία*. Έχεις ακούσει κάτι τέτοιο?
*edit: και στροφάρει και ακόμα καλύτερα

shido
01-01-10, 17:24
οχι δεν τον ξερω αυτο
Αυτο που ξερω ειναι οτι σχεδον ολοι οι βελτιωτες στο μοτερ μας δεν προτεινουν αλλαγη τροχαλιας στροφαλου.

NickE60
01-01-10, 17:25
οχι δεν τον ξερω αυτο
Αυτο που ξερω ειναι οτι σχεδον ολοι οι βελτιωτες στο μοτερ μας δεν προτεινουν αλλαγη τροχαλιας στροφαλου.

χμμμ κι αυτό το έχω ακούσει... απορώ όμως γιατί πίσω ναι ελάφρωμα, όχι όμως και μπροστά..

m-power_01
01-01-10, 18:36
Ενας επιπλεον ρολος του βολαν ειναι η ζυγοσταθμιση του στροφαλοφορου αξονα!
Αρα κανονικα οταν αλλαζουμε βολαν πρεπει να κατεβασουμε στροφαλο να ελαφρωσουμε και να ζυγοσταθμισουμε εκ νεου το σετ βολαν-στροφαλο. Βεβαια η ολη διαδικασια στοιχιζει ,και ετσι σχεδον κανεις εκτος απο αγωνιστηκα μοτερ, δεν μπαινει την διαδικασια να την κανει. Βασιζομαστε οτι τα εδρανα του στροφαλου ειναι πολλα, και οτι τα ακριανα ειναι αρκετα κοντα σε βολαν τροχαλια επισεις. Αυτο δεν παυει την αζυγοσταθμια, απλα περιοριζει-εξαλειφει τις ταλαντωσεις.

Vasilis
01-01-10, 18:41
Ενας επιπλεον ρολος του βολαν ειναι η ζυγοσταθμιση του στροφαλοφορου αξονα!
Αρα κανονικα οταν αλλαζουμε βολαν πρεπει να κατεβασουμε στροφαλο να ελαφρωσουμε και να ζυγοσταθμισουμε εκ νεου το σετ βολαν-στροφαλο. Βεβαια η ολη διαδικασια στοιχιζει ,και ετσι σχεδον κανεις εκτος απο αγωνιστηκα μοτερ, δεν μπαινει την διαδικασια να την κανει. Βασιζομαστε οτι τα εδρανα του στροφαλου ειναι πολλα, και οτι τα ακριανα ειναι αρκετα κοντα σε βολαν τροχαλια επισεις. Αυτο δεν παυει την αζυγοσταθμια, απλα περιοριζει-εξαλειφει τις ταλαντωσεις.

ρε φιλαρακι.....η ΔΟΜΗ εισαι??????:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

χαιρομαι ιδιαιτερα που εισαι στην ομαδα μας φιλε μου....να σαι καλα!!!

VanVIC
01-01-10, 19:16
Ελαφρωμένο βολάν για την δική μας «κατάσταση» δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν «σοφή» μιας και «τώρα» δεν προαβαίνουμε το στροφόμετρο ειδικά σε 1η και 2α.
Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε για την λύση sachs performance για Μ5 Ε34·
Με την προοπτική κι άλλης «αναβάθμισης» μιλάμε για 45+ κιλά ροπής...

330compressor
01-01-10, 21:04
Ενας επιπλεον ρολος του βολαν ειναι η ζυγοσταθμιση του στροφαλοφορου αξονα!
Αρα κανονικα οταν αλλαζουμε βολαν πρεπει να κατεβασουμε στροφαλο να ελαφρωσουμε και να ζυγοσταθμισουμε εκ νεου το σετ βολαν-στροφαλο. Βεβαια η ολη διαδικασια στοιχιζει ,και ετσι σχεδον κανεις εκτος απο αγωνιστηκα μοτερ, δεν μπαινει την διαδικασια να την κανει. Βασιζομαστε οτι τα εδρανα του στροφαλου ειναι πολλα, και οτι τα ακριανα ειναι αρκετα κοντα σε βολαν τροχαλια επισεις. Αυτο δεν παυει την αζυγοσταθμια, απλα περιοριζει-εξαλειφει τις ταλαντωσεις.

Εδώ σε έπιασα αδιάβαστο !!!! ο στρόφαλος είναι άλλο κομμάτι που είναι ζυγοσταθμισμένος ξεχωριστά και το βολάν είναι άλλο κομμάτι που το έχουν ζυγοσταθμίσει και αυτό χώρια ….!!!! Δηλαδή το κάθε κομμάτι πάνω στα αυτοκίνητα που περιστρέφονται δεν τα έχουν ζυγοσταθμίσει.???? χρονια πολλα !!! :thumbsup:

m-power_01
01-01-10, 21:16
Εδώ σε έπιασα αδιάβαστο !!!! ο στρόφαλος είναι άλλο κομμάτι που είναι ζυγοσταθμισμένος ξεχωριστά και το βολάν είναι άλλο κομμάτι που το έχουν ζυγοσταθμίσει και αυτό χώρια ….!!!! Δηλαδή το κάθε κομμάτι πάνω στα αυτοκίνητα που περιστρέφονται δεν τα έχουν ζυγοσταθμίσει.???? χρονια πολλα !!! :thumbsup:

Ο ρολος του βολαν ειναι 4πλος!

1)μεταδοση της κινησης σε συνεργασια με δισκο πλατο
2)εκκινηση κινητηρα μεζι με την μιζα
3)φερει το ''ματι'' που ειναι απαραιτητο για την ρυθμιση των βαλβιδων
4)Ζυγοσταθμιζει τον στροφαλο.

Μην μπερδευεσαι με το τι κανουν τα ρεκτιφιε ...που ζυγοσταθμιζουν ξεχωρα τον στροφαλο.Η σωστη διαδικασια ,την οποια ακολουθει το εργοστασιο ειναι να γινεται μαζι.

330compressor
01-01-10, 21:55
Ο ρολος του βολαν ειναι 4πλος!

1)μεταδοση της κινησης σε συνεργασια με δισκο πλατο
2)εκκινηση κινητηρα μεζι με την μιζα
3)φερει το ''ματι'' που ειναι απαραιτητο για την ρυθμιση των βαλβιδων
4)Ζυγοσταθμιζει τον στροφαλο.

Μην μπερδευεσαι με το τι κανουν τα ρεκτιφιε ...που ζυγοσταθμιζουν ξεχωρα τον στροφαλο.Η σωστη διαδικασια ,την οποια ακολουθει το εργοστασιο ειναι να γινεται μαζι.

Κατι μικρες τριπουλες πανω στα βολαν που του αφερουν μεταλο τα εχεις δει.??? αυτο ειναι και η ζυγοσταθμιση τους δεν νομιζω και τα εργοστασια στο μονταρισμα της μηχανης να το κανουν μαζι.

shido
01-01-10, 23:03
Ελαφρωμένο βολάν για την δική μας «κατάσταση» δεν ξέρω κατά πόσον θα ήταν «σοφή» μιας και «τώρα» δεν προαβαίνουμε το στροφόμετρο ειδικά σε 1η και 2α.
Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε για την λύση sachs performance για Μ5 Ε34·
Με την προοπτική κι άλλης «αναβάθμισης» μιλάμε για 45+ κιλά ροπής...

Εδω βαζουν σε 997 τουρμπο με ιποδυναμη στον Θεο
τεσπα

Ο δισκος του Μ5 ε34 δεν μπαινει με μαμα βολαν.

shido
01-01-10, 23:10
Ο ρολος του βολαν ειναι 4πλος!

1)μεταδοση της κινησης σε συνεργασια με δισκο πλατο
2)εκκινηση κινητηρα μεζι με την μιζα
3)φερει το ''ματι'' που ειναι απαραιτητο για την ρυθμιση των βαλβιδων
4)Ζυγοσταθμιζει τον στροφαλο.

Μην μπερδευεσαι με το τι κανουν τα ρεκτιφιε ...που ζυγοσταθμιζουν ξεχωρα τον στροφαλο.Η σωστη διαδικασια ,την οποια ακολουθει το εργοστασιο ειναι να γινεται μαζι.

Σωστος πχ φιλος με ατμοσφαιρκο τουμπανο Μ3 τα εχει ζυγοσταθμισει βολαν στροφαλο μαζι

VanVIC
02-01-10, 00:07
ενδιαφέρον φαίνεται:
https://www.sachsperformance.com/EU/sachs-race-performance-clutch/bmw/bmw-3-e46/328i-m52b-0209-bis-0600/sre-performance-kupplung-set-2.htm

Stamatis
02-01-10, 00:51
Παιδιά τώρα διάβασα το thread κυρίως επειδή δεν ανακατεύομαι σε βελτιωμένα, ειδικά επειδή δεν ξέρω και φοβάμαι μην πω μ$λακίες, αλλά αυτόν που λέτε τον Sachs Performance τον φοράω στο αμάξι μου, όχι επειδή τον επέλεξα εγώ, επειδή έγινε λάθος στην παραγγελία (δικό μου λάθος όχι του μηχανικού) και μιας και ταίριαζε τον βάλαμε.

To αμάξι μου δεν έχει βαλβίδα συμπλέκτη (CDValve) και απο τη μέρα που έβαλα το περφορμανς δεν μπορώ να ξεκινήσω ανθρώπινα. Στην πρώτη δεν έχει μέση λύση, ομαλό δηλαδή, και μέχρι και την 3η οι ταχύτητες μπαίνουν και -κολλάνε- κατ ευθείαν.
Πως να το πώ, έχει χάσει την προοδευτικότητα που είχε?
Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά είναι εντελώς απόλυτο ρε παιδί μου στις αλλαγές.
Μόλις αφήνεις το συμπλέκτη, γκαπ, κατευθείαν αρπάζει...

Σαφώς και έχετε πολλά άλογα και χρειάζεστε κάτι καλύτερο και ισχυρότερο αλλά μήπως το εμφανίζει σε μεγαλύτερο βαθμό στα δικά σας;

Σόρρυ αν είμαι αλλαντάλων σε αυτό που λέω, μια άποψη κατέθεσα, ίσως φανεί χρήσιμη.

Stathis
02-01-10, 00:54
εγω θα προτεινα σταματη, να εμπαζες εναν κομπρεσορα ωστε να δοκιμασεις πως συμπεριφερεται και με μεγαλυτερη ιπποδυναμη ο συμπλεκτης...

να ξερουν και τα παιδια μην τον βαλουν και δεν δουλευει σωστα...

Stamatis
02-01-10, 01:03
Κάποιος φίλος μπορεί αν θέλει να μου εγκαταστήσει τον κομπρέσορά του?
για να δούμε πως δουλεύει το σύστημα πακέτο?

(Με παρασύρεις και έχω κάνει 2 οφφ τοπικ σε μια μέρα. Θα με φάει ο Κόνας)

Stathis
02-01-10, 01:11
δεν ειμαστε εκτος θεματος, για το συμπλεκτη δεν μιλαμε...? πως θα δοκιμασουμε την αντοχη του ωστε να πληροφορησουμε αυτους που μας διαβαζουν?
οφ-τοπικ θα σε βγαλει η γυναικα σου μαλλον, αν της πεις οτι θα ριξεις κι αλλα λεφτα στο bmw...:th_Laie_67-1:


(αλλαξε και η μερα, ο κωστας εχει παει για υπνο, οποτε μιλα ελευθερα...):whistle:

Vasilis
02-01-10, 01:44
ποιο ευκολο δεν ειναι ρε σνουπακο να μας δανεισεις εσυ τον δισκο απο το να σου δωσουμε εμεις τον κομπρεσορα......??
κ μιας κ θα το κανεις.....δωσε κ το σασμαν αν ειναι 5 αρι ......γιατι δεν βρισκω κατι καλο προς το παρον.....:hystericalbs1::th_Laie_67-1::thumbsup:

Stamatis
02-01-10, 01:48
χαχα

παντως αν θες να το οδηγήσεις, στη διάθεσή σου.

Vasilis
02-01-10, 01:53
χαχα

παντως αν θες να το οδηγήσεις, στη διάθεσή σου.

:thanks::thnx:

matador
06-01-10, 00:21
Aν ο σταματης εβαλε αυτο της φωτογραφιας,δειχνει οτι ειναι χωρις ελατηρια ο δισκος αρα λογικο να ειναι πολυ αποτομος και εκνευριστικος ο συμπλεκτης.προσοχη λοιπον οσοι σκεφτονται να τον βαλουν γιατι η αποτομη συμπλεξη δε συνιθιζεται και σε κουραζει

m-power_01
06-01-10, 04:37
Aν ο σταματης εβαλε αυτο της φωτογραφιας,δειχνει οτι ειναι χωρις ελατηρια ο δισκος αρα λογικο να ειναι πολυ αποτομος και εκνευριστικος ο συμπλεκτης.προσοχη λοιπον οσοι σκεφτονται να τον βαλουν γιατι η αποτομη συμπλεξη δε συνιθιζεται και σε κουραζει

Μην ξεχνας οτι εχει βολαν διπλης μαζας...

manos///3
06-01-10, 12:04
Μην ξεχνας οτι εχει βολαν διπλης μαζας...

Σπυρο αυτο δεν εχει μαλλον σημασια...θα το μαθω ομως σιγουρα τις επομενες μερες.

Εχω στα χερια μου βολαν μονης μαζας ελαφρωμενο και δισκο (χωρις ελατηρια?) - πλατω της Spec. Για smg ο δισκος ειναι χωρις ελατηρια.

Μεγαλο κεφαλαιο ανοιξατε....θα επανελθω με νεο θρεντ!

Monsta
06-01-10, 12:20
Παρεπιπτοντως .....οταν το παρκαρω σπιτι....αναγκαστικα γινεται με οπισθεν κ σε ανηφορικο σημειο.....στο παρκαρισμα λοιπον σημερα μου μυρισε....ενας νορμαλ δισκος θα μυριζε σε ενα ολιγο δευτερολεπτο γκαραζ...(δεν ειμαστε κ αχρηστοι να παρκαρουμε μια ωρα αμπαραγιαριστοι...νορμαλ πραγματα λεμε)



Λογικό είναι να μυρίσει. Εδώ μου χει μυρίσει εμένα σε F430 & σε Gallardo από μικρομανούβρες μέσα στο μαγαζί...

Πάντως στην αλλαγή συμφωνώ να πας για ενισχυμένο!

kplc16
15-01-10, 13:14
Μολις αγορασα δισκο πλατω LUK μαζι και ρουλεμαν . Τιμη με φπα 180 γιουρια, απο εμπορο ανταλλακτικων στη Καρακαση
Σαζμαν μας εδωσε ο Μακης στην εγγυηση της μετατροπης.
Προμηθευτηκα και δυο λιτρα MTF LΤ2 απο την αντιπροσωπεια της ανατολικης Θεσσαλονικης.Ζητησα LT1 αλλα πλεον η BMW το εχει καταργησει κι εχει προτινει αντ' άυτου LT2.
Αν συνεχισει να σκαλωνει ή να κουμπωνει ο λεβιες με δυσκολια αλλαζουμε και μια συστοιχια λεβιεδων και βλεπουμε.
Κοστος συστοιχιας λεβιεδων 100 γιουρια περιπου.
Και ολη αυτη τη ταλαιπωρια επειδη ενας μηχανικος BMW στη Λυγαρια του Φοινηκα βαριεται να δουλεψει και απλα του αρεσει να ξυριζει πελατες. Δευτερα απογευμα τελειωνω Θεου θελοντος και σας ενημερωνω

m-power_01
15-01-10, 13:17
Και ολη αυτη τη ταλαιπωρια επειδη ενας μηχανικος BMW στη Λυγαρια του Φοινηκα βαριεται να δουλεψει και απλα του αρεσει να ξυριζει πελατες. Δευτερα απογευμα τελειωνω Θεου θελοντος και σας ενημερωνω

Καλα ξεμπερδεματα...αλλα τι ακριβως εγινε?

kplc16
15-01-10, 13:23
Καλα ξεμπερδεματα...αλλα τι ακριβως εγινε?

τη μετατροπη τη πηρα απο τροπετα. Ο οποιος αποδυκνειεται σοβαρος και μαλιστα large επιχειρηματιας. Ο μηχανικος που συνεργαζεται ομως ειναι λαμογιο. Τα ψιλοδιορθωματα που ακολουθουν απο μια μετατροπη απλα σε μενα θελει να τα πασαλειψει.Γι αυτο θα παω σε αλλο μηχανικο. Ο κυριος στη Λυγαρια απλα του αρεσει να αλλαζει λαδια μονο.

dark knight
16-01-10, 16:04
μαλλον και εγω για sachs-performance παω οχι 4φτερο.η τιμη στο σαιτ ειναι στα 500 +εξ.μεταφορας.αν ο δισκος βγει ελλαττωματικος ξαναπληρωνεις μεταφορικα.η πρωτη τιμη που πηρα εδω (οχι απο γνωστο)685 ευρω(ωχ η τσεπη μου).βρηκα και μια αλλη μαρκα(spec) που αναφερθηκε εδω αλλα δεν γνωριζω πολλα για αυτην την εταιρεια περα απο το σαιτ που μπηκα.σε πεςριπτωση αστοχια τα ιδια ισχυουν την spec οσον αφορα τα μεταφορικα

paganis
16-01-10, 19:05
προχθες περασα απο δσκοτεχνικη στην αθηνα...για ενα σετακι δισκο πλατο για το επαγγελματικο(luk -κοστος περιπου 90 ευρω) ρωτησα και για το ζ3 μιας και με τον κομπρεσσορα θα χρειαστει καποια στιγμη αλλον! (σημειωτεον το πακετο γνησιο μαμα της luk ..κομπλε το δινει περιπου 115 ευρω)..μου ειπε επιπλεον πως αναλαμβανει ανακατασκευη του δικου μου ,εφοσον ειναι σε καλη κατασταση, σε εξαφτερο για 25 κιλα ροπη περιπου ...με 120 ευρω..(εξαλλου σχεδον ολα τα αφτερμαρκετ ειναι ανακατασκευες)....αν παλι δεν ειναι καλο, αγοραζεις ενα καινουριο σετ και κανει την τραμπα σε εξαφτερο!!

dark knight
17-01-10, 18:47
μου ειχε πει ενας φιλος που ασχολειται με νυκτερινα σπορ για ανακατασκευη του δικου μου με πολυ χαμηλη τιμη και ιδια αντοχη και προδιαγραφες καινουργιου.αλλα εχω αμφιβολιες για την αποτελεσματικοτητα του

kplc16
18-01-10, 21:23
παιδια μολις γυρισα απο το συνεργειο το νεο μεταχειρισμενο σαζμαν μου φαινεται να δουλευει ενταξει. Αλλαξα και πλατω δισκο. Το παλιο το πλατο ηταν αψογο ο παλιος ο συμπλεκτης 1ως 2 mm φαγωμενος. το ρουλεμανακι αθλιο.Αλλαξα και MTF(2lt 40e)
To neo set μπηκε παλι απο LUK(180e).
θα δω πως θα παει το πραγμα και θα ενημερωσω εκ νεου το thread

m-power_01
18-01-10, 21:27
Αντε ...τετοια να ακουμε! Να το χαρεις με την ανεση σου!

Vasilis
18-01-10, 21:37
αντε φιλαρακι...καλα χιλιομετρα...!!!