PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση_Φρένα Μ3 σε 328



Gregory_///M
07-06-10, 11:25
Σκεπτόμενος μια πιθανή βελτίωση-αντικατάσταση των φρένων μου θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το εξής:
Τα "μαμά" φρένα από Μ3 Ε46 μοντ.'03 μπορούν να τοποθετηθούν σε Ε46 318ci μοντ. '01?? Βασικά το 318 τώρα είναι 328ci μετατροπή αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κ άκρα από Μ3??

ΔημήτρηςΜ3
07-06-10, 11:30
ναι θελει μια πατεντα να γινει εκτος απο τα ακρα
καποιοι το εχουν κανει εδω !!

ΔημήτρηςΜ3
07-06-10, 12:11
ποιο ευκολο θα ελεγα χωρις να εχεις προβληματα φρενα απο 330 και τελειωσες!

Gregory_///M
07-06-10, 12:25
ποιο ευκολο θα ελεγα χωρις να εχεις προβληματα φρενα απο 330 και τελειωσες!

Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να βγάλω τα δικά μου φρένα κ θέλει να τα φορέσει ο γνωστός μου με το 328...(αν τα βγάλω τελικά να έφευγαν κατευθείαν)

ghost-rider
08-06-10, 09:01
Για να μπουν τα φρενα του Μ3 θες σιγουρα τα ακρα του. Στη συνεχεια θα δεις οτι το Μ εχει και αλλα ψαλιδια, που σε συνδυασμο με τα ακρα του δινουν σωστη καμπερ. Υποψιαζομαι οτι για να γινει σωστα η δουλεια τα θες και αυτα.
Και αφου πας και στα ψαλιδια θα δεις οτι δεν καθονται αν δε μπει η αλουμινενια ποδια του Μ3...
Αν τα κανεις βεβαια ολα αυτα θα ειναι ολιγον απο Μ3 η μουρη του αυτοκινητου. Αξιζει? Δικο σου ζητημα.
Προσωπικα θα ψηφισω κ εγω υπερ των φρενων του 330 οπως πολυ σωστα προανεφερε ο φιλτατος pontiosM3.

Gregory_///M
08-06-10, 10:50
Για να μπουν τα φρενα του Μ3 θες σιγουρα τα ακρα του. Στη συνεχεια θα δεις οτι το Μ εχει και αλλα ψαλιδια, που σε συνδυασμο με τα ακρα του δινουν σωστη καμπερ. Υποψιαζομαι οτι για να γινει σωστα η δουλεια τα θες και αυτα.
Και αφου πας και στα ψαλιδια θα δεις οτι δεν καθονται αν δε μπει η αλουμινενια ποδια του Μ3...
Αν τα κανεις βεβαια ολα αυτα θα ειναι ολιγον απο Μ3 η μουρη του αυτοκινητου. Αξιζει? Δικο σου ζητημα.
Προσωπικα θα ψηφισω κ εγω υπερ των φρενων του 330 οπως πολυ σωστα προανεφερε ο φιλτατος pontiosM3.

Κάτι τέτοιο του είπαν κ του φίλου μου με το 328 και δεν είναι σε θέση να πάρει κ άκρα για να βάλει τα φρένα μου, οπότε άκυρο! :thanks:

gyiama
08-06-10, 11:16
δεν ειναι απαραιτητο να μπουν και ακρα απλα θελει καλη πατεντα και μπαινουν οπως και στα Ε46 γινεται να μπουν τα φρενα του Μ3 χωρις ολοκληρο το ακρο!!!ηδη φιλος απο εδω μεσα αγορασε ενα τετοιο ετοιμο σετακι για Ε46!!!!!!

Gregory_///M
08-06-10, 11:39
δεν ειναι απαραιτητο να μπουν και ακρα απλα θελει καλη πατεντα και μπαινουν οπως και στα Ε46 γινεται να μπουν τα φρενα του Μ3 χωρις ολοκληρο το ακρο!!!ηδη φιλος απο εδω μεσα αγορασε ενα τετοιο ετοιμο σετακι για Ε46!!!!!!

Αν γνωρίζεις λεπτομέρειες, πες μου για να τα δώσω κατευθείαν στον φίλο με το 328...να μην μπάινω και σε διαδικασία να βάζω αγγελίες κτλ. :thnx:

georggge46
08-06-10, 11:42
δεν ειναι απαραιτητο να μπουν και ακρα απλα θελει καλη πατεντα και μπαινουν οπως και στα Ε46 γινεται να μπουν τα φρενα του Μ3 χωρις ολοκληρο το ακρο!!!ηδη φιλος απο εδω μεσα αγορασε ενα τετοιο ετοιμο σετακι για Ε46!!!!!!

Σωστος !! Εγω τα πηρα τα φρενα . Απλα επειδη τα πηρα ετοιμα απο τον ΠανοΜ3 δεν ξερω τι τροποποιηση εχουν κανει ακριβως στα ακρα .

Gregory_///M
08-06-10, 11:49
Σωστος !! Εγω τα πηρα τα φρενα . Απλα επειδη τα πηρα ετοιμα απο τον ΠανοΜ3 δεν ξερω τι τροποποιηση εχουν κανει ακριβως στα ακρα .

Δηλαδή πήρες μαζί και τα άκρα?? Ή μόνο δίσκους+δαγκάνες+βάσεις?

georggge46
08-06-10, 11:54
Δηλαδή πήρες μαζί και τα άκρα?? Ή μόνο δίσκους+δαγκάνες+βάσεις?

πηρα μαζι και τροποποιημενα ακρα απο απλο Ε46 . Το παιδι που τα ειχε ,τα ειχε πανω σε 316 .