PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ ΜΙΝΙ COUNTRYMAN ALL4 SD (μεταχειρισμένο)



manov
27-11-21, 22:27
Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Μάνος και μου αρέσει το Coutryman, το θέλω SD γιατί κάνω χιλιόμετρα γενικά, ALL4 για τις εκδρομές σε χιόνια βουνά και λαγκάδια και αυτόματο για την ξεκούραστη οδήγηση.. Κοιτάζω για μεταχειρισμένο αλλά υπάρχουν λίγα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω και τι να προσέξω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Μάνος.

BILL007
29-11-21, 20:55
Μάνο καλωσήρθες στην παρέα μας.

Δεν είμαι ιδιοκτήτης μίνι, αλλά κάποια στιγμή μπήκα στη διαδικασία να ψάξω και απο αυτά.
Απο τις εμπειρίες μου, το αμαξι που ψάχνεις δεν ειναι εύκολο και θα σου πω τους δυο κυριότερους λόγους κατ'εμενα:
1) Countryman και γενικότερα mini πετρέλαιο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις με λίγα χιλίομετρα και στην Ελλάδα που το πετρέλαιο δεν ειναι και το σύνηθες. "Λίγα" λοιπόν τα αμάξια αυτά και συνήθως οι ιδιοκτήτες τους αφού πρώτα γυρίσουν τη γη καμία 50αριά φορές, τότε τα βγάζουν προς πώληση και σε αστρονομικές τιμές - δε θα μιλήσω για μάντρες και περίεργες υποθέσεις.
2) Όπου βλέπεις το γράμμα S σε μίνι δεν ειναι για καλό. Με μια γρήγορη αναζήτηση θα βρεις άπειρα προβληματα που σχετίζονται με τα λεγόμενα S

Αυτό που μπορώ να πω σαν γενικό κανόνα είναι να κοιτάξεις το αυτοκίνητο να έχει βιβλίο σέρβις και τιμολόγια εργασιών και απο εκεί και πέρα τα χιλιόμετρα να μην τα φοβάσαι - ειδικά στα πετρέλαια. Καλύτερα ένα καλοσυντηρημένο αμάξι που να έχεις εικόνα τι να περιμένεις παρά ένα αφημένο στην τύχη του που περιμένει σαν βόμβα να σκάσει στα χέρια κάποιου. Στα πετρέλαια ζημίες του τύπου καδένες, DPF και άλλα ωραία κοστολογούνται σε χιλιάρικα, αμα σε βρουν.

Καλή τύχη στο ψάξιμο και υπομονή!

The Ace
30-11-21, 08:00
Έψαχνα και εγώ παλιότερα (πριν το Kuga) αλλά γενικά ισχύουν αυτά που λέει ο Bill, λίγα μοντέλα και θέλουν ψάξιμο.

αλλά...

ο κουμπάρος μου έχει αγοράσει ένα Cooper SD (όχι το Countryman) με ψιλοnormal χλμ (κάτω από 100Κ) και μέχρι στιγμής δεν του έχει βγάλει κάτι. Του έχει φορέσει και 4-5 εξτραδάκια, του έβαλε και ένα προγραμματάκι και είναι γενικά κατενθουσιασμένος. Μανιτζέβελο, καλό τιμόνι, σχετικά σβέλτο (με το πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο τάφος), οι γνωστές παραξενιές των Mini στο εσωτερικό και στους χώρους, γενικά όμως τίμιο αυτοκινητάκι. Το Countryman είναι τα ίδια ακριβώς, με μια ιδέα περισσότερους χώρους και πρακτικότητα.

gnx
30-11-21, 14:25
Τι μοτερ εχει το αυτοκινητο που ψαχνες Ν ή Β;

Stamatis
30-11-21, 20:13
Τι μοτερ εχει το αυτοκινητο που ψαχνες Ν ή Β;
Το μοτερ δεν παιζει κανενα ρολο στις αποφασεις. Αρκει να ειναι μαυρο με μπεζ καθισματα, ζαντες bbs λευκα φλας και χαμηλωμενο.
Μην ψαχνουμε τωρα ασημαντες λεπτομερειες που δεν εχουν σημασια.

manov
30-11-21, 22:41
Δεν ξέρω.. Δεν έχω πολλές επιλογές.. Εχω δει 2 στο car ένα του 12 με 150.000χλμ και είναι εδώ Αθήνα και ένα άλλο με 107.000χλμ του 14 αλλά είναι Θεσσαλονίκη. Σχεδόν τα ίδια λεφτά. Τι μοτέρ φοράνε δεν ξέρω. Δεν είμαι γνώστης.

manov
30-11-21, 22:45
Σευχαριστω πολύ Bill. Θα ξεκινήσω πιο εντατικά και θα περιμένω και με το νέο έτος να προβώ αν βρω κάτι αξιόλογο σε αγορά.

manov
30-11-21, 22:50
Έψαχνα και εγώ παλιότερα (πριν το Kuga) αλλά γενικά ισχύουν αυτά που λέει ο Bill, λίγα μοντέλα και θέλουν ψάξιμο.

αλλά...

ο κουμπάρος μου έχει αγοράσει ένα Cooper SD (όχι το Countryman) με ψιλοnormal χλμ (κάτω από 100Κ) και μέχρι στιγμής δεν του έχει βγάλει κάτι. Του έχει φορέσει και 4-5 εξτραδάκια, του έβαλε και ένα προγραμματάκι και είναι γενικά κατενθουσιασμένος. Μανιτζέβελο, καλό τιμόνι, σχετικά σβέλτο (με το πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο τάφος), οι γνωστές παραξενιές των Mini στο εσωτερικό και στους χώρους, γενικά όμως τίμιο αυτοκινητάκι. Το Countryman είναι τα ίδια ακριβώς, με μια ιδέα περισσότερους χώρους και πρακτικότητα.

Εγώ δεν θέλω να βάλω προγράμματα και γενικά να πειράξω το αυτοκίνητο ειδικά μηχανικά, γιατί όσο πιο πολύ το σκαλίζεις τόσο θα σου βγάζει θεματάκια. Απλά μαρεσει σαν σχεδιασμός είναι ιδιαίτερο νομίζω όλα τα άλλα μικρά suv ας πω είναι copy-paste.!

Stamatis
01-12-21, 06:01
Δεν ξέρω.. Δεν έχω πολλές επιλογές.. Εχω δει 2 στο car ένα του 12 με 150.000χλμ και είναι εδώ Αθήνα και ένα άλλο με 107.000χλμ του 14 αλλά είναι Θεσσαλονίκη. Σχεδόν τα ίδια λεφτά. Τι μοτέρ φοράνε δεν ξέρω. Δεν είμαι γνώστης.
Βαλε αν θελεις τις αγγελιες εδω να τις δουμε. Θα δεις χρησιμες απαντησεις και ισως δουμε και κατι παραπανω που πρεπει να προσεξεις.
Ισως ξερουμε και ενα δυο πραγματα για τον εμπορο και τη φημη του.

manov
01-12-21, 19:00
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/23320353-mini-countryman
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/316270920-mini-countryman

Αυτά τα 2 κοιτάζω φαίνονται νορμάλ γενικά. Ακούω γνώμες. (Μένω Αθήνα.)

Ευχαριστώ.!

Stamatis
01-12-21, 21:11
Εναν καλο ελεγχο στο πρωτο και ενα χιλιαρικο στην ακρη για να διορθωσεις τυχον ψιλα θεματα
Εξυπακουεται πως το βιβλιο ειναι πληρως ενημερωμενο και το ιστορικο μπορει να αποδειχθει με αποδειξεις η εγγραφα απο συνεργειο.
Τα ψιλοθεματα ειναι κατι σαχλαμαριτσες τυπου σινεμπλοκ, βαση μηχανης κτλ που ισως ερθουν σε 10κ χλμ.

manov
03-12-21, 20:42
Εναν καλο ελεγχο στο πρωτο και ενα χιλιαρικο στην ακρη για να διορθωσεις τυχον ψιλα θεματα
Εξυπακουεται πως το βιβλιο ειναι πληρως ενημερωμενο και το ιστορικο μπορει να αποδειχθει με αποδειξεις η εγγραφα απο συνεργειο.
Τα ψιλοθεματα ειναι κατι σαχλαμαριτσες τυπου σινεμπλοκ, βαση μηχανης κτλ που ισως ερθουν σε 10κ χλμ.

Σευχαριστω πολύ Σταμάτη. Θα πάω να το δω και από κοντά να δω τα service κτλ και θα περιμένω μετά τα Χριστούγεννα για να πάω για αγορά μπας και εμφανιστεί και τίποτα άλλο.

BILLYS
05-12-21, 17:50
Γνωριζει κάποιος αν στις 60.000 περίπου χλμ σπάει καδένα και καρφώνει βαλβιδες;
Κατι που λέγεται ότι είναι γνωστό σε όλα τα συνεργεία γι αυτο και πλέον το σετ αλλαγής καδενα κλπ είναι πιο ενισχυμένο;

Stamatis
07-12-21, 08:50
Το μοτερ Ν47 εχει οντως προβλημα με την καδενα, την waste-gate και την βαλβιδα EGR.
Και τα τρια αυτα θεματα κανουν σαφεστατη και πληρως αναγνωρίσιμη την φθορα τους.
Δεν αποφασιζουν «μια μερα» να χαλασουν και να σπασει το μοτερ.
Ο θορυβος της καδενας στις γλυστρες ειναι ενα χαρακτηρισκο κροταλισμα, η waste μενει η ανοιχτη η κλειστη και το egr αναβει λαμπακι.
Σωστη και τακτικη λιπανση με τα προβλεπομενα λαδια συντηρει την καδενα για πολλα παραπανω απο τα 60κ χιλιομετρα, αλλα ναι, οποιος εχει την υποψια καλο ειναι να την αλλαξειωμε το ενισχυμενο σετ που πραγματι εχει βγει.
Το κοστος του σετ ειναι 150 ευρω + οτι παρει ο μηχανικος. Αν δεν εχει γινει στην ανακληση απο τον επισημο.
Για αυτο λεμε παντα βιβλιο σερβις + ιστορικο.

The Ace
07-12-21, 09:31
To N47, όπως και τα Ν13/Ν14/Ν18 (οι versionς της BMW του Prince) έχουν το ίδιο κοινό πρόβλημα, ότι τρώγεται πολύ εύκολα η γλίστρα (tensioner) και απαιτεί έλεγχο χρονισμού και αλλαγή βιδών ή και ολόκληρου σετ αρκετά συχνά. Το ξέρω καθώς είχα Prince στη C5 THP μου. Αν όμως το προσέχεις, δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει κάτι "ξαφνικά". Υπάρχει και "πατέντα" που μπορείς να κάνεις ώστε να μην χάνει χρονισμό, αλλά τη γλίστρα και το σετάκι δεν το γλυτώνεις.


Timing chain problems

The N47 engine family is prone to excessive timing chain wear and premature failure.[3] Rattling noise from the rear of the engine is indicative of the condition. Timing chain failure may call for engine replacement or a costly repair. The most seriously affected units which require the most extensive repairs were produced from 01.03.2007 to 05.01.2009.[4] However there have been frequent reports of timing chain failure in 1, 3 and 5 series BMW engines manufactured from as early as 2004 until at least 2011 in both the petrol and diesel versions (and hence not just necessarily in the N47 engine). At times the failure has resulted in a dangerous cut out of the engine while the vehicle was being driven - sometimes at relatively high speed. A "Quality Enhancement" was issued by BMW for some, but not all vehicles, but has since been discontinued.

manov
07-12-21, 19:02
To N47, όπως και τα Ν13/Ν14/Ν18 (οι versionς της BMW του Prince) έχουν το ίδιο κοινό πρόβλημα, ότι τρώγεται πολύ εύκολα η γλίστρα (tensioner) και απαιτεί έλεγχο χρονισμού και αλλαγή βιδών ή και ολόκληρου σετ αρκετά συχνά. Το ξέρω καθώς είχα Prince στη C5 THP μου. Αν όμως το προσέχεις, δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει κάτι "ξαφνικά". Υπάρχει και "πατέντα" που μπορείς να κάνεις ώστε να μην χάνει χρονισμό, αλλά τη γλίστρα και το σετάκι δεν το γλυτώνεις.

Και ποια country είναι αυτά με τον N47 κινητήρα? Πάει με βάση την χρονολογία ή το καταλαβαίνεις και από κάπου αλλού?

Stamatis
07-12-21, 19:16
Και ποια country είναι αυτά με τον N47 κινητήρα? Πάει με βάση την χρονολογία ή το καταλαβαίνεις και από κάπου αλλού?
Οτιδηποτε μεχρι το 2017.

manov
07-12-21, 20:47
Οτιδηποτε μεχρι το 2017.

Οκ. Τότε θα την χρειαστώ αυτη την πληροφορία. Ευχαριστώ!

The Ace
08-12-21, 07:57
Το πιο σοβαρό πρόβλημα το είχαν τα λεγόμενα "πρώτης γενιάς" μοτέρ, δηλαδή μέχρι τέλος 2009-αρχές 2010. Μετά βγήκε η δεύτερη γενιά, και BMW/Mini και PSA, με λίγο καλύτερο υλικό στο tensioner, λίγο καλύτερες βίδες και -νομίζω- διαφορετικό σχήμα στους κρίκους της αλυσίδας (τα λέω από μνήμης, μπορεί να λέω και π@π@ριές :D). Σε όλες τις γενιές μπορείς να κάνεις την πατέντα με το χρονισμό (μια σφήνα είναι ουσιαστικά) αλλά προσοχή θέλουν τα πρώτα, μετά το 2011-2012 τα πράγματα έστρωσαν αρκετά. Όλα όμως θέλουν έλεγχο και καθαρισμό βαλβίδων κάθε 30-40Κ χλμ, γιατί μπουκώνουν οι βαλβίδες και το μοτέρ χάνει δύναμη.

manov
08-01-22, 20:16
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους..! Μήπως να κοίταζα καμία Γερμανία ή Ιταλία?? Οι τιμές είναι αρκετά πιο χαμηλές και έχει μοντέλα 2014 κ μετά δλδ euro6 και με κάτω από 15000ευρω.!

BILL007
14-01-22, 00:07
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους..! Μήπως να κοίταζα καμία Γερμανία ή Ιταλία?? Οι τιμές είναι αρκετά πιο χαμηλές και έχει μοντέλα 2014 κ μετά δλδ euro6 και με κάτω από 15000ευρω.!

Και το τελωνείο? Αυτό το έβαλες στην εξίσωση? :think:

manov
14-01-22, 08:44
Και το τελωνείο? Αυτό το έβαλες στην εξίσωση? :think:

Όχι δεν το έβαλα αλλά πόσο να είναι? Εκεί με 15 βρίσκεις αυτά που εδώ τα έχουν με 20+! Δεν νομίζω να πάει και 5000. Εκτελωνιστή ψάχνω για να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σε carbroker που πήρα τηλ μου είπαν το μέγιστο 3000ε και το έχεις σπίτι σου χωρίς να κάνεις τπτ. Το ψάχνω, να πω την αλήθεια.. Δεν έχω αποφασίσει κάτι. Στις αγγελίες στο car τα ίδια έχει εδώ και μήνες.. Αλλα οι τιμές δεν αλλάζουν!! Τι να πω? Οποιαδήποτε πρόταση την ακούω.

The Ace
14-01-22, 10:11
Όχι δεν το έβαλα αλλά πόσο να είναι? Εκεί με 15 βρίσκεις αυτά που εδώ τα έχουν με 20+! Δεν νομίζω να πάει και 5000. Εκτελωνιστή ψάχνω για να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Σε carbroker που πήρα τηλ μου είπαν το μέγιστο 3000ε και το έχεις σπίτι σου χωρίς να κάνεις τπτ. Το ψάχνω, να πω την αλήθεια.. Δεν έχω αποφασίσει κάτι. Στις αγγελίες στο car τα ίδια έχει εδώ και μήνες.. Αλλα οι τιμές δεν αλλάζουν!! Τι να πω? Οποιαδήποτε πρόταση την ακούω.

Μην είσαι τόσο σίγουρος, μάθε πρώτα ακριβώς το συνολικό κόστος πριν αρχίσεις να το σχεδιάζεις. Αυτό το "μέγιστο 3000€" στο είπαν με βεβαιότητα και για συγκεκριμένο μοντέλο, ή έτσι στον αέρα ?

manov
14-01-22, 11:13
Μην είσαι τόσο σίγουρος, μάθε πρώτα ακριβώς το συνολικό κόστος πριν αρχίσεις να το σχεδιάζεις. Αυτό το "μέγιστο 3000€" στο είπαν με βεβαιότητα και για συγκεκριμένο μοντέλο, ή έτσι στον αέρα ?

Μα γιαυτό λέω οτι θέλω να ρωτήσω εκτελωνιστή για να είμαι σίγουρος πριν κάνω το οτιδήποτε. Δεν σκοπεύω να πάω στα τύφλα φυσικά και γιαυτό άλλωστε το γράφω και εδώ για να μάθω περισσότερα πράγματα από κάποιον που ίσως ξέρει.

Katnik18
19-04-22, 17:05
Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος και μπήκα να δω τι γράφετε γιατί ένας φίλος μου είναι σε παρόμοιο δίλημμα. Από το τελωνείο του είπαν μέχρι 7000 για κάμπριο, δεν ξέρω παιδιά μου φαίνεται ογκώδες το ποσό. Αν προχώρησε, καθως έχουν περάσει και 2-3 μήνες θα ήθελα να γνωρίζω για να βοηθήσω την κατάσταση κι εγώ.