PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλα (Logo) στο καπω



stavros67
05-06-10, 20:57
Παιδια γεια σας.Κι εγω πριν μια εβδομαδα αποκτησα επιτελους ενα πολυ ομορφο e 46 μεταχειρισμενο βεβαια αλλα σε πολυ καλη κατασταση, απο αντιπροσωπεια. Αριστο σε ολα του.το μονο προβλημα που ειχε ηταν το σημα στο καπω το οποιο ειχε καποια σημαδακια και ειπα να το αλλαξω.πηγα λοιπον σε καποιον να τον πω βλάκα; τι να πω. πηγε και μου εβαλε κολλα στιγμης την πολυ δυνατη. εβαλε τοση πολλη που ετρεξε μπροστα. μουρθε τρελα.τι να κανω τωρα; πως βγαινει; αν ξερει καποιος κατι ας με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.

beliris
05-06-10, 21:12
Δυστυχώς η κυανοακρυλική κόλα(Logo στιγμής) καθαρίζει με ασετόν!!! Φοβάμαι οτι θα σου καταστρέψει το χρώμα!
Ο τύπος ήταν εντελώς άσχετος,το σήμα δεν το κολάμε,απλά κουμπώνει σε λαστιχένια βυσματα στο καπώ!
Θα σε βοήθήσει ειδικός για mikro-repair χρώματος!!!

stavros67
05-06-10, 21:20
Ευχαριστώ. Λεω να το παω καπου που κανουν μικροεπισκευες. Ευχομαι να γινει κατι και να μην χρειαστει να βαφτει ολο το καπω.

Monsta
05-06-10, 21:28
Προσπάθησε να βγάλεις τη κόλλα πρώτα και γυάλισέ το μετά, πριν οποιαδήποτε επέμβαση στο χρωμα. Διότι τοπική επισκευή σε καπό, το έχω ξαναπεί, ΔΕΝ συνιστώ σε καμία περίπτωση.

stavros67
05-06-10, 21:53
Εγω φοβαμαι να το πειραξω μην το κανω χειροτερο. Λεω να το παω στον Αγιο Στεφανο στο microrepairs εκει πιστευω οτι θα γινει σωστη δουλεια.

Driver M
05-06-10, 22:44
H κόλλα πιθανόν να βγαίνει με καθαρό οινόπνευμα, το οποίο είναι ό,τι καλύτερο για ρετσίνια, όταν τίποτ'άλλο δε μπορεί να δώσει λύση. Σίγουρα πάντως μη χρησιμοποιήσεις βενζίνη, γιατί σχεδόν πάντα προκαλεί ανεπανόρθωτη ζημιά.
Ότι και να κάνεις πάντως, όπως σου είπε κι ο Κώστας, μετά κάνε κι ένα γυαλισματάκι στην περιοχή εκείνη.

Monsta
05-06-10, 22:49
Επίσης θα σου πρότεινα να ζεστάνεις την περιοχή που είναι οι κόλλες με θερμοπίστολο, με αυτό το τρόπο θα φύγουν πολύ πιο εύκολα και χωρίς πολύ τρίψιμο.