PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW bavaria



aristent
06-06-10, 09:20
Ειχα καιρο να δω το λογοτυπο bavaria σε BMW και εχτες που το ειδα σε μια παλια 3αρα αναρωτηθηκα παλι τι αραγε συμβολιζει.
Αν γνωριζει κανεις ας απαντησει να ενημερωθουμε.
https://www.cartype.com/pics/1618/small/bmw_bavaria-e3_73.jpg

NickE60
06-06-10, 10:02
Ήταν Αμερικάνικες εκδόσεις, limo των '70s (E3 Bavaria), πρόγονος της "7αρας" (Ε23) με εξακύλινδρους 2.5 - 3.0 L κινητήρες.

aristent
06-06-10, 10:20
Γεια σου Νικο!!!
Αυτο ελειπε να μην ξερεις εσυ!thumb
Πολλα λογοτυπα ομως εχω δει εδω στην Ελλαδα πιθανον αφτερμαρκετ/μαϊμου.
Τι χαρα μας επιασε και καμαρωναμε για ευρωπαικο αυτοκινητο που ηταν αμερικανικων προδιαγραφων?

NickE60
06-06-10, 10:22
Γεια σου Νικο!!!
Αυτο ελειπε να μην ξερεις εσυ!thumb
Πολλα λογοτυπα ομως εχω δει εδω στην Ελλαδα πιθανον αφτερμαρκετ/μαϊμου.
Τι χαρα μας επιασε και καμαρωναμε για ευρωπαικο αυτοκινητο που ηταν Αμερικανικων προδιαγραφων?

θα βάλω ένα και στο punto.... Punto 55S - Bavaria χαχαχα

aristent
06-06-10, 10:27
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

NickE60
06-06-10, 10:30
Τι χαρα μας επιασε και καμαρωναμε για ευρωπαικο αυτοκινητο που ηταν αμερικανικων προδιαγραφων?

Είχαν κυκλοφορήσει αρκετά και εδώ, κυρίως από υπαλλήλους/αξιωματικούς των στρατιωτικών βάσεων του ΝΑΤΟ στην Ελλάδα, τα οποία αργότερα μεταπωλήθηκαν σε Έλληνες ..

Samaro
06-06-10, 11:47
Οπως τα λέει ο Νικόλας!! ( Ειναι Νικ-ipedia όπως λέμε Wikipedia ):thumbsup:
https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_New_Six

Εγώ είχα βάλει σε εναν Σκαραβαίο του '70 (το πρώτο μου αμάξι)

yiannis2002
07-06-10, 08:59
Οι bavaria E3 κυκλοφορούσαν κανονικά σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Αμερική. Αρκετές έχουν πουληθεί και στην Ελλάδα και πολλές σώζονται.
Την δεκαετία του 80 κάθε "πενβε" που σεβόταν τον εαυτό του είχε κοτσαρισμένο πίσω και ενα bavaria , ετσι για να δείχνει την καταγωγή του...είχε κυκλοφορήσει και σε αυτοκόλλητο με μικρότερη γραμματοσειρά. Όντας μικρός και θρασύς είχα ρωτήσει κάποτε εναν ιδιοκτήτη 2002 με το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο, "τι ήταν ο μπαβαριας?" (μη γελάτε μιλάμε για εποχή 85-86), και μου είχε απαντήσει...-αυτός που σχεδίαζει τα μπεμβε...

Thomelef
07-06-10, 09:06
αμερικάνικων προδιαγρφών είχε και ο πατέρας μου ένα 320 Ε21.
με τους μεγάλους προφυλακτήρες. τότε εγώ πείγαινα πρώτη δημοτικού
όταν το είχε πάρει και ήταν το καμάρι μου. απο όπου και να περνούσαμε
όλοι σα χαζοί το κοιτούσαν!!!

gant
07-06-10, 09:07
Οι bavaria E3 κυκλοφορούσαν κανονικά σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Αμερική. Αρκετές έχουν πουληθεί και στην Ελλάδα και πολλές σώζονται.
Την δεκαετία του 80 κάθε "πενβε" που σεβόταν τον εαυτό του είχε κοτσαρισμένο πίσω και ενα bavaria , ετσι για να δείχνει την καταγωγή του...είχε κυκλοφορήσει και σε αυτοκόλλητο με μικρότερη γραμματοσειρά. Όντας μικρός και θρασύς είχα ρωτήσει κάποτε εναν ιδιοκτήτη 2002 με το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο, "τι ήταν ο μπαβαριας?" (μη γελάτε μιλάμε για εποχή 85-86), και μου είχε απαντήσει...-αυτός που σχεδίαζει τα μπεμβε...


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Να συμπληρώσω πως έρχονταν τότε, δεκαετία 70, 80 οι μετανάστες για διακοπές και οι "ξενέρωτοι" καβαλούσαν ασκόνες ενώ οι πιό εξελιγμένοι 3άρες και οι 7 στους 10 φορούσαν και το bavaria.
Δεν ξέρω όμως αν είναι αλήθεια, αλλά ισχυρίζονταν πως είχαν πλουσιότερο εξοπλισμό και καλύτερο φινίρισμα.