PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι καινούργιο προσθέσατε στη BMW σας μέρος 5ο''



alexm
29-09-20, 11:22
Ας κάνω την αρχή.
Μπάξαμε σωληνάκια φρένων Goodridge... :original:

44975

dreamer
29-09-20, 11:56
michaelp900

ναι για εμπρος, τα πισω εχουν ακομα...

https://www.dcperformance.co.uk/cheapest/ebc-brakes.html

michaelp900
30-09-20, 03:03
Ας κάνω την αρχή.
Μπάξαμε σωληνάκια φρένων Goodridge... :original:

44975

Είδες κάποια διαφορά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexm
30-09-20, 09:10
Είδες κάποια διαφορά;

Στην καθημερινή χρήση δεν υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά, σε διαδρομές όμως που απαιτείται αυξημένη χρήση φρένου σίγουρα υπάρχει καλύτερη αίσθηση και αποτελεσματικότητα.
Τα λαστιχένια σωληνάκια του εργοστασίου στην παρατεταμένη χρήση με την άνοδο της θερμοκρασίας των υγρών φρένων διογκώνονται, με ότι αυτό συνεπάγεται...

pilot
30-09-20, 11:31
Η φθηνότερη και με καλύτερο value for money αναβάθμιση των φρένων!

alexm
30-09-20, 11:58
Η φθηνότερη και με καλύτερο value for money αναβάθμιση των φρένων!
Άλλο ένα θέμα Γιώργο είναι τα υγρά φρενών, το MOTUL π.χ είναι καλό υγρό και μάλλον λίγο καλύτερο από το μαμά bmw, είναι ομως υδροφιλο και θέλει τακτικοτερα αλλαγή.
Το ATE TYPE 200 είναι η μέση λύση ανάμεσα στα race υγρά και στα μαμά Bmw.

pilot
30-09-20, 12:01
Σωληνακια, υγρά και τακάκια είναι ουσιαστικά ότι χρειάζεται κάποιος που "πιέζει" τα φρένα του. Απλά τα σωληνακια είναι το φθηνότερο.

Χρίστος
30-09-20, 14:47
εγω θα ρωτησω κατι αλλο...
Γιατι μπλε????:innocent:

dreamer
30-09-20, 21:09
τα motul ποσο συχνα θελουν ,ανα χρονο ας πουμε? ενω τα αλλα ανα 2?

michaelp900
30-09-20, 21:10
τα motul ποσο συχνα θελουν ,ανα χρονο ας πουμε? ενω τα αλλα ανα 2?

Όλα ανα δυο έτη νομίζω είναι. Με τον Καζακο Motul βάλαμε προχτές στην αλλαγή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexm
01-10-20, 08:54
εγω θα ρωτησω κατι αλλο...
Γιατι μπλε????:innocent:
Για να ταιριάζουν με τις δαγκάνες.

dreamer
02-10-20, 08:32
ανα 2 ετη ειναι και τα αλλα συμφωνα με τις οδηγιες..απλα το ρωτησα επειδη ο αλεξ ανεφερε οτι ειναι υδροφιλο και θελει πιο συντομη αλλαγη..

noname
03-10-20, 12:18
44977

44978


Performance Short shift και knob + performance hand brake

michaelp900
03-10-20, 12:57
44977

44978


Performance Short shift και knob + performance hand brake

Τέλεια! Τα έχω σε αυτόματο και τα τρία
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2020/10/db44400de80a37bfd3d1fddee48d49e6-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

noname
03-10-20, 13:23
Πολύ ωραία. Άλλο "πράγμα"...

nikos valvetronic
07-10-20, 20:23
Μεγεια σου Άλεξ , είμαι σίγουρος ότι έχεις βρει και τακάκια με μπλε λαμαρινάκι :whistle:
Όσον αφορά τα υγρά είχα διαβάσει ένα αναλυτικότατο άρθρο στο POWER για τα φρένα και είχα καταλήξει ότι για εμάς τους "χαζούς" το ιδανικό είναι το DOT 5.1

zaharias
08-10-20, 13:08
Για να ταιριάζουν με τις δαγκάνες.

Εισαι ρε φιλε..

skaros
10-12-20, 10:52
Για να 'έχει κυκλοφορία' και αυτό το νήμα, παραθέτω τις τελευταίες προσθήκες στο 36άρι.

Είχα διαρροή από τις φούσκες της κρεμαγιέρας (σκίστηκαν οι δόλιες και έδειξε πως την κοπανάει το atf, λερώνοντας το έδαφος και το πάτωμα του αμαξιού).
Αποφάσισα να τη βγάλω και να την πάω για επισκευή. Μπόσικα στο τιμόνι δεν είχα, οπότε απλή στεγανοποίηση χρειαζόταν.
Σούζα λοιπόν και λύσιμο.

45023

45024

'Επεσε καθάρισμα μέχρι να την παραλάβω. Όλα καθαρά τώρα, χωρίς λαδίλες/μάκες κλπ.

45025

45026

Με την ευκαιρία, έγινε αλλαγή και στα ακρόμπαρα (ήταν φθαρμένες/σκισμένες οι φούσκες, χωρίς να έχει κενά το μπαλάκι).

45027

Ακολούθησε προφανώς ευθυγράμμιση.
Διαφορά ιδιαίτερη στο δρόμο δεν είδα, πλην της λίγο πιο σφιχτής αίσθησης σε επαρχιακό δρόμο.
Ξέρω όμως ότι για τα επόμενα χρόνια θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου (από αυτό τουλάχιστον :winkcool:).

skaros
10-12-20, 11:01
Χρόνια επίσης τρωγόμουν για την τοποθέτηση lpg, για διάφορους λόγους. Κυριότερος η απώλεια χώρου, κωψοκώλικος γαρ...

Πλέον μπορώ να το γεμίζω και τρώγοντας... φασολάδα! :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

45028

45029

skaros
10-12-20, 11:11
Για να 'εξισορροπήσω' την απώλεια χώρου, πήρα σβάρνα τα παλιατζίδικα για κοτσαδόρο. Βουαλά:

45031

45030

Λόγω των ημερών, είμαι στην αναμονή για την άδεια ρυμούλκησης.

Έπεται αλλαγή μαρκουτσιών φρένων και αμορτισέρ/ελατήρια. Ρίχνω το διαβασματάκι μου εδώ μέσα περί αυτού, ακόμα δεν έχω καταλήξει... :think:

nikos valvetronic
10-12-20, 22:12
Μπράβο παιδιά μπάξτε πράμα! Μαρκούτσια εννοείται μεταλλικά έτσι?
Ο κοτσαδόρος που πατάει τον προφυλακτήρα δεν έμπαινε αλλιώς? Χαλάει όλο τον κώλο :think:

///Maniac
10-12-20, 23:00
Και γω θελω να βαλω υψηλης στα φρενα...δεν ξερω τι γινεται στα compact αλλα στο κουπε που εχω εγω ειναι 6 κομματια και οχι 4..προσοχη γιατι οσοι βαζουν 4 κανουν την κατασταση χειροτερη αφου ολο το μπαλονιασμα που αρχικα διαιρουταν σε 6 σωληνακια, καταληγει στο τελος να συσσωρευεται στα 2 απο τα 4 σωληνακια του πισω αξονα.
Αν βρεις κατι καλο απο ποιοτητα/τιμη αν θες στειλτο εδω να το δουμε. Η αλλη επιλογη ειναι να πας σε μαρκουτσα να στα φτιαξει αυτος.

skaros
11-12-20, 07:13
Ο κοτσαδόρος που πατάει τον προφυλακτήρα δεν έμπαινε αλλιώς? Χαλάει όλο τον κώλο :think:

Η φωτο ειναι μολις γυρισα απο τον μαστορα, με σαφεστατη εντολη απο μενα να μην αγγιξει τον προφυλακτηρα. Το εχω διορθωσει εγω, λιμαροντας οσο το δυνατον λιγοτερο.

skaros
11-12-20, 07:31
Περι των μαρκουτσιων, απλα αντικαταστασης θα μπουν. Ειναι ηδη αγορασμενα, χρονο να τα τοποθετησω θελω. Εντος των ημερων φανταζομαι θα τα βαλω.

Ενα αλλο θεματακι δημιουργηθηκε, αλλα δεν ειναι για αυτο το thread. Με την εγκατασταση του αεριου, αλλαξα και μεσαια τριβη γιατι εκανε θορυβο (σχετικα καινουργια ηταν, αλλα μου πηρε νερα σε καποια απο τις γερες βροχες), χωρις ομως να εχει καποιο αλλο συμπτωμα. Μετα την αλλαγη, με 2α κυριως, σε ενα φασμα στροφων τρεμει (δεν κανει ιδιοπεριστροφη μονο ο αξονας). Οσο πιο πολυ το φορτιο στην επιταχυνση, τοσο πιο πολυ 'κοπαναει'.
Το μαστορι μου ειπε οτι σημαδευτηκαν ταπαντα κ επανατοποθετηθηκαν. Τα κατεβασε παλι κατω, μπροστα μου, τα ξαναεβαλε και το αποτελεσμα ειναι να επιδεινωθει το τρεμουλο και να ακουγεται και ενα τσιριχτο.
Ο μαστορας λεει για αλλαγη αξονα.
Εγω κραταω μια πισινη.... Θα παω για επιβεβαιωση.

BILL007
23-12-20, 18:40
Μπάξαμε αυτοκινητάκια :D :rockz:

45051

wheelman
12-03-21, 10:46
Ας Εγκαινιάσω και εγώ αυτό το thread :D
Μπάξαμε και εμείς εχθές λοιπόν μετά από πολύμηνη αναμονή.


Το αυτοκίνητο (Ε90 316i) χρειαζόταν αναρτήσεις έχοντας αισίως φτάσει τα 135Κ με τις μαμά,
ενώ είναι εξοπλισμένο με τα πακέτα Dynamic+Advantage που συνεπάγεται sport ανάρτηση άρα ήδη λίγο χαμηλωμένο.

Μετά απο πολύ ψάξιμο,
και λόγω περιορισμένου budget κατέληξα στις HR Cup-Kit Comfort-Suspensions με κωδικό 40187-1

https://www.h-r.com/en/cup-kit/
http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?230=1&1271=48&1272=57f3f3f8-28a2-4da4-bad1-3b23bc94697d&1273=1&34=0,2014088&36=190&35=0&32=27555&14=4&1220=1&10=9C1DB714D41141DDBA6612CE58D983F5107004&12=130


Πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι συνεργασία της HR με την KONI, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Την έχουν φορέσει αρκετοί Αμερικάνοι στην sport εκδοχή της, κάτι που όμως δέν ήθελα, γιατί έχει drop 50mm-25mm
εν' αντιθέσει με την Comfort όπου το drop είναι αποδεκτό για τα δικά μου δεδομένα 35mm-20mm.

Πρώτες εντυπώσεις:
*Δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά στο ύψος του αυτοκινήτου, σίγουρα υπάρχει αλλα δεν είναι εξωπραγματική
(όχι δεν μέτρησα πρίν-μετά), όμως ο θόλος του Ε90 είναι τεράστιος και δεν θα το γλυτώσω το έξοδο της 18αρας mpack :D :D :D

*Αρκετά μαλακή και επιτέλους το αυτοκίνητο αποσβένει, όμως θα το ήθελα λίγο ποιο σφιχτό ιδιαίτερα σε ανοιχτές καμπές,
μάλλον θα πρέπει να κάνω μια λίγο διαφορετική ευθυγράμμιση.

Τώρα σχετικά με το αν θα αντέξουν,
και πώς θα συμπεριφέρονται στην πορεία, μάλλον θα πρέπει να επανέλθω.
Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, αλλάχτηκαν και αρκετά πραγματάκια όπως
*Top Mount εμπρός
*Top & Bottom mounts πίσω
*Ακρόμπαρα
*Μπαράκια Ζαμφόρ
*Bump Stop
*Ψαλίδια εμπρός
(είχα προμηθευτεί ήδη συνεμπλόκ, αλλά τα ψαλίδια ήταν πολύ καταπονημένα οπότε αλλάχτηκαν και αυτά).

Νομίζω πώς θα κάνω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το θέμα ανάρτηση :D

michaelp900
12-03-21, 10:50
Ας Εγκαινιάσω και εγώ αυτό το thread :D
Μπάξαμε και εμείς εχθές λοιπόν μετά από πολύμηνη αναμονή.


Το αυτοκίνητο (Ε90 316i) χρειαζόταν αναρτήσεις έχοντας αισίως φτάσει τα 135Κ με τις μαμά,
ενώ είναι εξοπλισμένο με τα πακέτα Dynamic+Advantage που συνεπάγεται sport ανάρτηση άρα ήδη λίγο χαμηλωμένο.

Μετά απο πολύ ψάξιμο,
και λόγω περιορισμένου budget κατέληξα στις HR Cup-Kit Comfort-Suspensions με κωδικό 40187-1

https://www.h-r.com/en/cup-kit/
http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?230=1&1271=48&1272=57f3f3f8-28a2-4da4-bad1-3b23bc94697d&1273=1&34=0,2014088&36=190&35=0&32=27555&14=4&1220=1&10=9C1DB714D41141DDBA6612CE58D983F5107004&12=130


Πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι συνεργασία της HR με την KONI, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Την έχουν φορέσει αρκετοί Αμερικάνοι στην sport εκδοχή της, κάτι που όμως δέν ήθελα, γιατί έχει drop 50mm-25mm
εν' αντιθέσει με την Comfort όπου το drop είναι αποδεκτό για τα δικά μου δεδομένα 35mm-20mm.

Πρώτες εντυπώσεις:
*Δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά στο ύψος του αυτοκινήτου, σίγουρα υπάρχει αλλα δεν είναι εξωπραγματική
(όχι δεν μέτρησα πρίν-μετά), όμως ο θόλος του Ε90 είναι τεράστιος και δεν θα το γλυτώσω το έξοδο της 18αρας mpack :D :D :D

*Αρκετά μαλακή και επιτέλους το αυτοκίνητο αποσβένει, όμως θα το ήθελα λίγο ποιο σφιχτό ιδιαίτερα σε ανοιχτές καμπές,
μάλλον θα πρέπει να κάνω μια λίγο διαφορετική ευθυγράμμιση.

Τώρα σχετικά με το αν θα αντέξουν,
και πώς θα συμπεριφέρονται στην πορεία, μάλλον θα πρέπει να επανέλθω.
Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, αλλάχτηκαν και αρκετά πραγματάκια όπως
*Top Mount εμπρός
*Top & Bottom mounts πίσω
*Ακρόμπαρα
*Μπαράκια Ζαμφόρ
*Bump Stop
*Ψαλίδια εμπρός
(είχα προμηθευτεί ήδη συνεμπλόκ, αλλά τα ψαλίδια ήταν πολύ καταπονημένα οπότε αλλάχτηκαν και αυτά).

Νομίζω πώς θα κάνω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το θέμα ανάρτηση :D

Δυο ερωτήσεις επειδή έχω το dynamic και εγώ με 105.000χλμ. Πρώτον γιατί δεν έβαλες ξανά τα μαμά αμορτισέρ και δεύτερον τα ελατήρια τα άλλαξες γιατί χρειαζόταν, δεν έμπαινε το αμορτισέρ στα μαμά ελατήρια η για άλλο λόγο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

wheelman
12-03-21, 11:05
Καλημέρα Μιχάλη,
Ήταν καθαρά θέμα κόστους,
τα μαμα ήταν αρκετα ποιο ακριβά απο τα ~471€ που κόστισε το πακέτο της HR (Αμορτισέρ κ Ελατήρια)

Όσο για τα ελατήρια,
Όχι δεν χρειάζοταν αλλαγή, και ίσως εάν επέλεγα καποιο αλλο αμορτισερ να συνεργάζονταν.

Όμως με την συγκεκριμένη λύση όταν με το καλό θα ξαναχρειαστώ αμορτισέρ,
θα έχω ήδη τα ελατήρια χαμηλώματος όποτε θα μου έιναι ποιο βατή μια αλλαγή σε Bilstein B8 πχ

BILLYS
12-03-21, 12:38
Μεγειες για όλες τις βελτιώσεις.
Πας σιγουρα για 18αρες να γεμίσουν θολοι..

nikos valvetronic
12-03-21, 13:05
Μεγεια σου Ηλία! Έκανες ολοκληρωμένη δουλειά μπράβο. Όπως βλέπω όντως καμια σχέση το 90 με το 46 στην ανάρτηση. Έχει λογική 5αρας το 90. Μια χαρά χαμήλωσε. Από εκεί και πιο κάτω τελειώνουν τα + και αρχίζουν τα - ... Αν θες να αντιμετωπίσεις την κλίση ίσως ένα σετ αντιστρεπτικες από μεγαλύτερο 90αρι;; Δεν ξέρω καθόλου τον καροτσα αυτή τι φοράει. Θα ήταν VFM λύση σίγουρα. Καλοπάτητες φίλε!

wheelman
12-03-21, 13:46
Μεγεια σου Ηλία! Έκανες ολοκληρωμένη δουλειά μπράβο. Όπως βλέπω όντως καμια σχέση το 90 με το 46 στην ανάρτηση. Έχει λογική 5αρας το 90. Μια χαρά χαμήλωσε. Από εκεί και πιο κάτω τελειώνουν τα + και αρχίζουν τα - ... Αν θες να αντιμετωπίσεις την κλίση ίσως ένα σετ αντιστρεπτικες από μεγαλύτερο 90αρι;; Δεν ξέρω καθόλου τον καροτσα αυτή τι φοράει. Θα ήταν VFM λύση σίγουρα. Καλοπάτητες φίλε!Ευχαριστώ πολύ Νικόλα [emoji3059]

Όντως τα Ε6/8/9 έχουν διαφορετική σχεδίαση σε σχέση με το 46αρι.

Με ευχάριστη έκπληξη την αλλαγή πλέον στην σειρά F όπου το πίσω αμορτισέρ δεν γίνεται σάντουιτς πάνω στο σασί.

Αλλά εδράζεται σε παπουτσάκι που βιδώνει εξωτερικά του οχήματος από την κάτω πλευρά.

Που σημαίνει πως πλέον δεν χρειάζεται να λύσεις όλες τις μοκέτες πίσω.

Εννοείτε θα το κοιτάξω το θέμα με τις αντριστεπτικες...

Απλά άμεση προτεραιότητα πλέον είναι ένας εμπρόσθιος mpack προφυλακτήρας.
(Οπίσθιο έχω και περιμένει καρτερικά να μπει πάνω στο αυτοκίνητο) για να τελειώσουμε με το θέμα look [emoji16]

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

wheelman
12-03-21, 14:26
@nikos valvetronic (https://www.bmwfans.gr/forum/member.php?u=322)

Με τσάκισες ρε φίλε, δεν μπορώ να αγιασω αχαχαχαχαχαχα


Λοιπόν έπεσε μελέτη...
μαλλον φοράω μικρότερη καθότι το αυτοκίνητο δεν είναι mpack,αλλα βρήκα
160€ κούτα η OEM 14mm απο γειτονικής χώρας bmw store


Για όποιον ενδιαφέρετε το p/n για την πίσω ζαμφόρ των 14mm είναι 33 55 6 764 426 ,
και τις φοράνε απο Diesel 118 και mpack 316 μεχρι 335 Βενζίνη.

Εδώ το link του realοem https://www.realoem.com/bmw/enUS/partxref?q=33+55+6+764+426

Μπροστά απο μια γρηγορη ματια που έριξα ειναι όλες 26mm,
χωρίς να ξέρω ομως αν υπάρχει διαφορά στις σκληρότητες.

isou
12-03-21, 17:12
Μεγεια Ηλία. Εσύ άλλαξες το μισό αυτοκίνητο στα "υπόλοιπα" που γράφεις. Εντάξει όπως λες ξεμπέρδεψες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Άντε με το καλό και οι 18αρες ή οι αντιστρεπτικές ή και ότι άλλο βάλεις.Περιμένουμε φωτό ,ευχαριστούμε για την ενημέρωση και τις πληροφορίες.

BILL007
14-03-21, 15:44
Μπράβο Ηλία! Νομίζω αυτό ηταν απο τα καλυτερα VFM πακέτα για το θέμα ανάρτηση. Keep μπάξing! :thumbsup: :fountwtis:

iliasb
17-03-21, 17:29
Εχθές καινούρια μπαταρία στην Ε36 μου, αυτήν!
https://www.bannerbatterien.com/en/Products/Starter-Batteries/Running-Bull-EFB/324-EFB-565-12

///Maniac
17-03-21, 18:17
με τι κοστος αν επιτρεπεται ?

iliasb
17-03-21, 18:27
Την αγόρασα 150€, ήταν προφορτισμένη, κατασκευή 4μήνου, αλλά αφού την δοκίμασα εάν χωράει στο κουτί, και κλείνει το καπάκι, την πήρα σπίτι και την φόρτισα μόνος μου, δεν έκανε πολύ, σχεδόν μισή ώρα, και την έβαλα μόνος μου, προσωρινά γιατί έχω παραγγείλει και ακροδέκτες απο e-bay, που όταν έρθουν, εκεί θα πέσει δουλειά, βγάλσιμο όλα, πλύσιμο, πέρασμα με σιλικόνη το κουτί, ξέρεις τώρα! Οι ακροδέκτες είναι αυτοί! θέλω να είναι ωραίο το σκέλος μπαταρία ρε παιδί μου, τι να κάνουμε! :original:
https://www.ebay.com/itm/2x-Battery-Terminal-Clamp-Post-1-0-2-8-GA-AWG-Car-Gauge-Positive-Negative-Ports/402651438770?hash=item5dbfe55eb2:g:ixMAAOSw93pgBqk b

nikos valvetronic
17-03-21, 20:11
Πριν λίγες μέρες έκανα τυπικά λάδια φίλτρα κ.λ.π. και είπα στον Καζάκο να κοιτάξει έναν θόρυβο που με ταλαιπωρεί
εδώ και 4-5 χρόνια...του είπα επίσης να τσεκάρει και βάσεις μηχανής αν και τις είχα αλλάξει πριν 75.000χλμ.
Ο θόρυβος αυτός είναι ένας συντονισμός που κάνει έντονα 1800-2000 στο ανέβασμα αλλά και στο κατέβασμα
των στροφών. Με είχε στοιχειώσει. Είναι στροφές που ο Ν42 δουλεύει άνετα και τετάρτη μες την πόλη που
σημαίνει ότι βρισκεται σε αυτήν την περιοχή πάρα πολύ συχνά. Είχα παει και στον ηλεκτρολόγο μου κάποια στιγμή
για να κλείσουμε ένα ραντεβού για ψάξιμο του θορύβου, δηλαδή ξήλωμα-βόλτα-ξήλωμα-βόλτα μέχρι να βρούμε τι
σκ@τ@ συντονίζει και μου έλεγε οκ να το κάνουμε αλλά δεν είναι μέσα από το ταμπλό σίγουρα! Μη σας κουράζω άλλο
τελικά αυτός ο διάολος ήταν οι βάσεις μηχανής...όταν αλλάχτηκαν οι μαμά, δεν ξέρω τι μάρκα μπήκαν αλλά ήταν
λίγο πιο κοντές και 'κάτσανε' και γρήγορα. Αυτές που μπήκανε τώρα είναι corteco και φέραν το μοτέρ ένα πόντο
πιο πάνω περίπου. Επίσης έχουν το ΒΜW σβησμένο δίπλα στο PN. Το αμάξι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ησύχασε. ΚΡΕΜΑ. Δεν το πιστεύω
μετά από τόσα καιρό. Επειδή έχω ακούσει αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις συστήνω όταν πάτε για βάσεις βάλτε
αυτές ! ! ! Ελπίζω να σωθούν και άλλοι από το μαρτύριο του τριξίματος!

///Maniac
17-03-21, 20:59
Σχετικα με τη μπαταρια...δεν εχω αλλαξει πολλες μπαταριες στη ζωη μου, αλλα στου πατερα μου το ε36 οταν ειχε αλλαξει θυμαμαι ειχε δωσει γυρω στα 80 90 ευρω και ειχε βαλει εμποριου οχι γνησια bmw....
Εγω οταν πηρα το δικο μου ε36 πριν 6 χρονια, ειχε πανω καινουρια μπαταρια απο τον σπανο γνησια bmw αγορασμενη στα 98 ευρω με 20%εκπτωση ...τωρα για ποιο λογο ειχε εκπτωση δε γνωριζω αλλα και εκπτωση να μην ειχε σιγουρα ειναι πιο συμφερουσα κατα τη γνωμη μου....
Τοσα χρονια μετα την εχω ακομα...γενικα εχω ακουσει οτι οι γνησιες ειναι παντα καλυτερες και εχουν πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο απο τις εμποριου... ομως συνεπαγονται κσι καποια αρνητικα...
Πρωτον ειναι αρκετα βαρυτερες (ενας λογος που ειναι πιο ποιοτικες και αντεχουν και πιο πολυ)
Και δευτερον επειδη κανεις δε βαζει γνησιες μπαταριες επειδη ειναι πιο ακριβες ...οι γνησιες μενουν στα ραφια πολυ καιρο αχρησιμοποιητες και ειναι ηδη πολυκαιρισμενες οταν καποιος τις προτιμησει...
Ενα ε46 ενος φιλου μου ειχε πανω απο 10 χρονια τη μαμα γνησια μπαταρια...
Οσο για το καπακι που ειπες οτι πρεπει να κλεινει ειναι πολυ ευστοχη παρατηρηση γιατι εμενα το δικο μου δεν κλεινει...δεν ξερω τι παιζει με τις διαστασεις και τα βολτ αμπερ κλπ αλλα οταν το ειδε ενας μηχανικος μου μου ειπε οτι βγαινει η ιδια μπαταρια σε πιο χαμηλη για να κλεινει εντελως και οχι απλα να ακουμπαει πανω...
Μια τελευταια παρατηρηση που εκανα ειναι οτι τα 2 ε36 της οικογενειας ... (το δικο μου και του πατερα μου) δεν φορανε ιδιων spec μπαταριες..συγκεκριμενα του πατερα μου ειναι 60Αh 540Α και η δικια μου 55Ah 480A...τωρα αν αυτο οφειλεται σε λαθος αυτου που εβαλε την μπαταρια εμποριου στον πατερα μου και δεν ειναι η καταλληλη δεν το γνωριζω...
Γενικα αν εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα της μπαταριας γενικοτερα ας μας διαφωτισει.

dreamer
18-03-21, 07:17
ειναι αληθεια αυτο για τις μαμα-γνησιες,οτι κρατανε χρονια και αξιζουν τα χρηματα τους..και εγω 10 χρονια την εχω ,φιλος μου 11...ειπαμε οτι στις μπαταριες ειναι οπως τα τακακια..εχει πρωτες και δευτερες ποιοτητες ακομα και στην ιδια μαρκα και τυπο..αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι του εμποριου κρατανε τοσο πολυ..αν εχει βαλει καποιος ειδικα μπανερ παλιαοτερα να μας πει ποσο του κρατησε,τι χρηση εκανε κ.λ.π.
τωρα για να παρεις της μαμας-γνησια μπαταρια και να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι πολλων χρονων ειναι απλο ,κοιτας την ημερομηνια κατασκευης ..αναγραφεται πανω στην μπαταρια με κωδικο,αναλογα τον προμηθευτη..

iliasb
18-03-21, 15:24
Η δική μου ''επιλογή'' ήταν με σειρά GEL, AGM, EFB! για τις διαφορές θα διαφωτιστήτε απο το διαδίκτυο, επειδή είναι πολλές! Αυτού του είδους μπαταρίες, έχουν μεγαλύτερο CCA (ρεύμα εκκίνησης), μεγαλύτερη αντοχή στις ακραίες θερμοκρασίες, και στα τραντάγματα, επίσης εκφορτίζονται πολύ πιο αργά! Το θέμα μπαταρία το έψαξα (μέχρι την Αυστρία με e-mail), και ξέροντας (απο το 75 που δούλευα μηχανικός), ότι η μπαταρία είναι η ''καρδιά'' του αυτοκινήτου! Αυτήν την επέλεξα, γιατί είμαι και λίγο μυστήριος, θέλοντας να κλείνει το κουτί, και να μην με τρώει το ότι κάτι ΔΕΝ είναι σωστό! Όσο για τις ''μαμά'' νομίζετε ότι η BMW κατασκευάζει μπαταρίες? Πρώτη τοποθέτηση λοιπόν της εταιρίας, εάν ρωτήσετε, είναι οι BANNER! τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει, είναι για το μπλε άσπρο σηματάκι!!! και προσοχή στο χρόνο κατασκευής! οι δε καινούριοι να θυμούνται να ''δηλώσουν'' την μπαταρία στο αυτοκίνητο (εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα μιας και το αυτοκίνητό μου δεν έχει τέτοιον εγκέφαλο, όπως και το αφεντικό του :th_Laie_67-1:)

dreamer
18-03-21, 18:14
φιλε μου αν διαβασεις παρομοια θεματα στο φορουμ ,το εχουμε εξηγησει οτι η μαμα δεν κανει μπαταριες και εχουμε αναφερει και τις μαρκες που φτιαχνουν γιαυτην..οπως επισης εχουμε ξαναπει οτι μερικες φορες ορισμενα ανταλλακτικα εχουν δικιαως την σφραγιδα της μαμας γιατι διαλεγει πρωτης ποιοτητας εναντι του εμποριου που μπορει να ειναι δευτερης και τριτης..το οτι φοραει μπανερ δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι με ιδιες προδιαγραφες..πολλες οφρες η μαμα ζηταει δικες της προδιαγραφες και ποιοτητες αποτι κυκλοφορει η ιδια εταιρεια στο εμποριο//οι δισκοι και τα τακακια για να σου δωσω ενα παρεδιεγμα ειναι μερικα απο επισης ανταλλακτικα που επισης διαφερουν απο της ιδια εταιρειας που τα κυκλοφορει εξω..οποτε ναι η μαμα ορισμενες φορες με την σφραγιδα της οτνως ειναι εγγυηση για καλυτερη ποιοτητα..κιαυτο δνε ειναι πεποιθηση δικη μου ,μπες στα ξενα φορουμ να δεις που εχουν την ιδια αποψη σε αγορες που δυσκολα πειθονται για την ποιοτητα και δεν μπορει η μαμα να κανει το κοροιδο..

iliasb
18-03-21, 19:24
Πολύ σωστά! δεν αντιλέγω σε τίποτα απο αυτά!!! Απλά για το δικό μου αυτοκίνητο, ήταν και λίγο δική μου υπερβολή, μιας και όλες οι εταιρίες μου έδιναν απλή μπαταρία 50Ah!

///Maniac
18-03-21, 19:46
Κατεβηκα να κοιταξω και τελικα η μπαταρια ειναι exide με κωδικο 61 21 8 386 950
55Αh 480A 12V αγορασμενη απο σπανο στα 98 ευρω με 20% εκπτωση και εγγυηση

Dimimav
18-03-21, 19:47
Ναι ναι banner τι να σου πω
Στο δικό μου e46 banner 55ah με ελάχιστη χρήση του αυτοκινήτου άντεξε 2χρονια και ένα μήνα
Πήγα αντιπροσωπεία έβαλα την γνήσια ακριβώς ίδια Αμπερ και ίδια χρήση του αυτοκινήτου έχει ήδη 4 χρόνια πάνω και συνεχίζει

BILLYS
18-03-21, 19:49
Εγω έχω εργοστασιακή από Γενάρη του 2015 .
Μέχρι στιγμης ολα οκ...

CHKO3CI
19-03-21, 07:49
Αγορά 12/2014 Banner.thumb12V 70ah για e46 1.6cc.

Απροβλημάτιστη χρήση.

Απρίλιο 2020 δεν εκκίνησε, Εκεί είπα πάει.....δεν θα ξανά λειτουργήσει. Με διέψευσε, απροβλημάτιστα μέχρι σήμερα.


Δεν έχω χρησιμοποιήσει καλύτερη.:original:

iliasb
19-03-21, 11:31
Θα ήθελα να τονίσω την σημασία, των ''διαφορετικών'' τεχνολογιών μπαταριών, οι GEL, AGM, και EFB μπαταρίες, (που έχουν όλες οι μάρκες), διαφέρουν πολύ απο τις απλές, μην τα ισοπεδώνουμε όλα! όπως όλα τα πράγματα η τεχνολογίες της μπαταρίας, έχουν προχωρήσει πολύ! Το ''μυστικό'' (για το οποίο έστειλα e-mail στην BANNER για να σιγουρευτώ), είναι πόσα VOLT βγάζει το δυναμό του αυτοκινήτου, μιλάμε πάντα, για παλιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα,
θέλοντας να βάλω AGM, μου απάντησε η BANNER, ότι εάν βγάζει 14,4V και πάνω, μπορώ να βάλω AGM! (όταν όλοι οι Έλληνες μου έλεγαν ότι ΔΕΝ κάνει το αυτοκίνητο για τέτοιες μπαταρίες), τρίχες κατσαρές θα έλεγα εγώ! το δικό μου στο ρελαντί βγάζει 14,6, οπότε άνετα μπορούσα να την βάλω, όμως η 60άρα ΔΕΝ χωρούσε στο κουτί!!! Δηλαδή δεν έκλεινε το καπάκι.........(έ όλοι έχουν τα ψυχολογικά τους), δεν μπορούσα να βλέπω την μπαταρία έξω, μου έβγαζε το μάτι! Προτίμησα EFB, που είναι ένα σκαλοπάτι πιο κάτω! Επίσης, όλες οι μπαταρίες, ανάλογα την κίνηση του οχήματος θέλουν ''συντήρηση'' μην το ξεχνάτε αυτό! Δεν είμαι ''ειδικός'' λέω ότι διάβασα (πολύ), και ότι μου είπαν ηλεκτρολόγοι, και εταιρίες του εξωτερικού! Και κάτι άλλο σπουδαίο, με ένα πολύμετρο μετρήστε μήπως έχετε απώλειες!

BILL007
19-03-21, 18:06
Και κάτι άλλο σπουδαίο, με ένα πολύμετρο μετρήστε μήπως έχετε απώλειες!

:thnx: για το αρχείο!

///Maniac
10-07-21, 20:45
Kαλησπερα!
Ενω τον μαρτιο ολα πηγαιναν καλα, τελικα μετα απο 5χρονια και 9μηνες εμεινα απο μπαταρια...τον τελευταιο μηνα ειχα καταλαβει οτι πεφτει σιγα σιγα καθως το ''μπιμ'' που κανει ο συναγερμος ασθενουσε ελαφρως σταδιακα...τις τελευταιες 4 5 φορες που μιζαρα παρατηρησα και καποια δυσκολια σταδιακα αυξανομενη μεχρι που τελικα χτες παρεδωσε εντελως...εντωμεταξυ η προηγουμενη ακριβως διαδρομη που ειχα κανει ηταν μεχρι τον ορωπο και μαλιστα με αρκετα γρηγορη οδηγηση...μου εκανε εντυπωση το οτι επεσε τοσο αποτομα και ενω παντα εκανα μεγαλες διαδρομες με σπορ οδηγηση.

Τελοσπαντων, αν εχετε κατι να προτεινετε θα το εκτιμουσα πολυ...το βασικο μου κριτηριο ειναι να κλεινει το καπακι της μπαταριας, καθως αυτη που ειχα τωρα (exide με σφραγιδα bmw αγορασμενη απο σφακιανακη 55Αh 480A) ηταν ψηλη και το καπακι απλα ακουμπουσε επανω χωρις να κλεινει εντελως....αν βεβαια για να κλεινει το καπακι πρεπει να πληρωσω τα διπλασια τοτε ας μεινει με κενο :thumbsdown:
Το αυτοκινητο ειναι Ε36 318is coupe.

dreamer
10-07-21, 21:05
οχι ρε, εργοστασιακη και τοσο λιγο...εκτος τις διαδρομες τι χρηση κανεις? εχεις εξοπλισμο περιεργο τιποτα? παιζεις ραδιο σβησμενος? εχεις οθονες μεσα στο εσωτερικο? προσπαθω να βγαλω ενα συμπερασμα,αν και οι ειχα ακουσει οτι οιexide με σφραγιδα bmw δεν βγηκαν σε ολους καλες..παντως οι μπαταριες το εχουν αυτο να σε αφηνουν ξαφνικα..μπορει και εμενα τωρα που εχει 51% να με αφησει ξαφνικα σε κανα μηνα..και κανω και ταξιδια..

///Maniac
10-07-21, 21:26
Οχι δεν εχω κατι εξτρα..και το δυναμο επισκευαστηκε μαζι με τη μιζα προληπτικα πριν μερικους μηνες.

Το αυτοκινητο μου οταν ειχα δει το bmw vin decoder πρεπει να εβγαινε με μεγαλυτερη μπαταρια...η 55αρα με 480Α εκκινισης που ειχα τωρα δεν ειναι μεγαλη σε καμια περιπτωση...στου πατερα μου το ε36 μ40 εχουν βαλει 60αρα με 540Α....οποτε κατα τη γνωμη μου ή ο σφακιανακης εκανε απατεωνια τοτε που την ειχα βαλει, καθως ηταν απο αλλαγη καινουριας μπαταριας με εγγυηση του προηγουμενου, που ειχε χαλασει λογω ακινησιας και εκαψε στοιχειο και απλα μου εβαλε μικροτερη για να γλυτωσει χρηματα, η εχουν βαλει λαθος μεγαλυτερη μπαταρια στου πατερα μου διοτι οι πιο οικονομικες αλλα και οι πιο πολλες του εμποριου ειναι 60αρες... ειδα και απο πανω τη banner που εβαλε ο φιλος ηλιας και κλεινει το καπακι, αλλα δε σκοπευω να δωσω 150ευρω...ηδη με ενα ψαξιμο στο σκρουτζ εχω δει εναν απο πειραια ο οποιος εχει πραγματικα ατελειωτη γκαμα απο μπαταριες και με βλεπω για bosch γυρω στα 55-60 ευρω. Οι varta exide και banner ειναι οι αμεσως επομενες με αυξουσα τιμη.

iliasb
11-07-21, 14:51
Η Ε36 απο το εργοστάσιο έχει 50άρα, μέχρι και την 1.8is, απο την 323 και μετά έχουν 65άρες! Θα το βρεις εδώ στην σελίδα 28!

///Maniac
11-07-21, 20:47
Πολυ ωραιο και χρησιμο...σε ευχαριστουμε!
Φανταζομαι με τα χρονια ψιλοξεχαστηκαν οι 50αρες και βαζουν ολοι 55 και 60

The Ace
12-07-21, 16:14
Είμαι σε δίλημμα αν θα ανοίξω thread με το τι βάζω στο δικό μου ή απλά να ενημερώνω αυτό.
Ας κάνω το απλό, εύκολο και γρήγορο εδώ και αργότερα βλέπουμε....

Με το που αγοράστηκε:
- Μεμβράνες (νόμιμες) MADICO, αν και μετά είδα ότι έχει πακέτο αντιηλιακών (Sun Protection) οπότε μου έμεινε μόνο το look :D
- Thule Wing Edge μπάρες, καθότι έχουμε μπαγκαζιέρα και βάσεις ποδηλάτων, σε αναμονή πιθανού κοτσαδόρου
- Πεταλιέρα M (δηλαδή δίνεις τόσα λεφτά για M-sport και η πεταλιέρα είναι extra ?!?!)
- Αλλαγή όλου του εσωτερικού φωτισμού με LED και αλλαγή στα puddle lights με τα "BMW" LED
- Διάφορα αυθεντικά ψιλοπραγματάκια όπως αρωματικά, key case, USB chargers κλπ

Καθότι το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο, το μοναδικό πραγματικά "μεγάλο" extra που θέλω θα είναι τα ηλεκτρικά καθίσματα και -αν τελικά πάω εκεί- ο αναδιπλούμενος κοτσαδόρος. Ήθελα και την πανοραμική, αλλά αυτή δεν μπαίνει τώρα :whistle: Έγιναν και οι απαραίτητες ρυθμίσεις και αναβαθμίσεις στο iDrive, να δω αν και πότε θα αρχίσω να πειράζω και τα μηχανικά....

trueno
12-07-21, 20:33
Είμαι σε δίλημμα αν θα ανοίξω thread με το τι βάζω στο δικό μου ή απλά να ενημερώνω αυτό.
Ας κάνω το απλό, εύκολο και γρήγορο εδώ και αργότερα βλέπουμε....

Με το που αγοράστηκε:
- Μεμβράνες (νόμιμες) MADICO, αν και μετά είδα ότι έχει πακέτο αντιηλιακών (Sun Protection) οπότε μου έμεινε μόνο το look :D
- Thule Wing Edge μπάρες, καθότι έχουμε μπαγκαζιέρα και βάσεις ποδηλάτων, σε αναμονή πιθανού κοτσαδόρου
- Πεταλιέρα M (δηλαδή δίνεις τόσα λεφτά για M-sport και η πεταλιέρα είναι extra ?!?!)
- Αλλαγή όλου του εσωτερικού φωτισμού με LED και αλλαγή στα puddle lights με τα "BMW" LED
- Διάφορα αυθεντικά ψιλοπραγματάκια όπως αρωματικά, key case, USB chargers κλπ

Καθότι το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο, το μοναδικό πραγματικά "μεγάλο" extra που θέλω θα είναι τα ηλεκτρικά καθίσματα και -αν τελικά πάω εκεί- ο αναδιπλούμενος κοτσαδόρος. Ήθελα και την πανοραμική, αλλά αυτή δεν μπαίνει τώρα :whistle: Έγιναν και οι απαραίτητες ρυθμίσεις και αναβαθμίσεις στο iDrive, να δω αν και πότε θα αρχίσω να πειράζω και τα μηχανικά....
Αν φορτωνεις συχνα ποδηλατα, βαλε τον αναδιπλουμενο κοτσαδόρο θα σωθεις!!!

trueno
12-07-21, 20:37
45225
Η δική μου ''επιλογή'' ήταν με σειρά GEL, AGM, EFB! για τις διαφορές θα διαφωτιστήτε απο το διαδίκτυο, επειδή είναι πολλές! Αυτού του είδους μπαταρίες, έχουν μεγαλύτερο CCA (ρεύμα εκκίνησης), μεγαλύτερη αντοχή στις ακραίες θερμοκρασίες, και στα τραντάγματα, επίσης εκφορτίζονται πολύ πιο αργά! Το θέμα μπαταρία το έψαξα (μέχρι την Αυστρία με e-mail), και ξέροντας (απο το 75 που δούλευα μηχανικός), ότι η μπαταρία είναι η ''καρδιά'' του αυτοκινήτου! Αυτήν την επέλεξα, γιατί είμαι και λίγο μυστήριος, θέλοντας να κλείνει το κουτί, και να μην με τρώει το ότι κάτι ΔΕΝ είναι σωστό! Όσο για τις ''μαμά'' νομίζετε ότι η BMW κατασκευάζει μπαταρίες? Πρώτη τοποθέτηση λοιπόν της εταιρίας, εάν ρωτήσετε, είναι οι BANNER! τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει, είναι για το μπλε άσπρο σηματάκι!!! και προσοχή στο χρόνο κατασκευής! οι δε καινούριοι να θυμούνται να ''δηλώσουν'' την μπαταρία στο αυτοκίνητο (εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα μιας και το αυτοκίνητό μου δεν έχει τέτοιον εγκέφαλο, όπως και το αφεντικό του :th_Laie_67-1:)

κι εμενα η X3 F25 μου , Banner φοραει απο το εργοστασιο, AGM 90Ah

BILL007
12-07-21, 21:32
Η Ε36 απο το εργοστάσιο έχει 50άρα, μέχρι και την 1.8is, απο την 323 και μετά έχουν 65άρες! Θα το βρεις εδώ στην σελίδα 28!

Ωραίο έγγραφο! Δεν το είχα ξαναδεί τόσα χρόνια! :thumbsup:

trueno
13-07-21, 13:02
Ακολουθώντας τις συμβουλές του φίλου The Ace, ενεργοποίησα το Apple Car Play , αγοράζοντας το σχετικό software από το Ίντερνετ. Δουλειά 5 λεπτών.45226

///Maniac
13-07-21, 21:52
Τελικα εβαλα καινουρια μπαταρια bosch S5004 61Αh και 600Α με κοστος 58 ευρω...χαμηλη να κλεινει και το καπακι. Αριστη ποιοτητα και τιμη εκ πρωτης οψεως..μενει να δουμε ποσο θα κρατησει.

trueno
14-07-21, 18:15
Μπήκε και προστατευτικό χειλους πορτ-μπαγκάζ, αλουμινίου. Αγορά απο Γερμανία στα 45 Ευρω.4522745229

iliasb
15-07-21, 09:43
<< Πολυ ωραιο και χρησιμο...σε ευχαριστουμε!
Φανταζομαι με τα χρονια ψιλοξεχαστηκαν οι 50αρες και βαζουν ολοι 55 και 60 >>

Οι 50 και 60 ξεχάστηκαν, όμως ξεχάστηκε και ο ''τύπος'' της μπαταρίας! Υπάρχουν 7 τύποι, 1ος ο ανοιχτός (που συμπληρώνεις υγρά), 2ος ο κλειστός (πιο συνηθισμένος), 3ος Ασβεστίου, 4ος EFB, 5ος AGM, 6ος GEL, και ο απόλυτος αλλά απλησίαστος λιθίου! Όμως εξαρτάται, απο τον εναλλάκτη του κάθε αυτοκινήτου, ποιες μπορεί να φορτίζει! Προσωπικά ήθελα να βάλω AGM, και ΟΛΟΙ οι ηλεκτρολόγοι και πωλητές μπαταριών, μου έλεγαν ότι το αυτοκίνητό μου (BMW E36 1.6 1998) ΔΕΝ φορτίζει τέτοιες μπαταρίες! Εγώ λόγω της καχυποψίας μου με τους Έλληνες τεχνικούς, έστειλα e-mail στην BANNER και τους ρώτησα, η απάντηση ήταν αυτή που υποπτευόμουν ''Μετρήστε τον εναλλάκτη σας, και εάν βγάζει 14,5V, ασφαλώς και κάνει!'', δεν έβαλα τελικά AGM γιατί (μην γελάσεις!), δεν έκλεινε το καπάκι της θήκης! Έβαλα την αμέσως επόμενη EFB! Τώρα γιατί αυτές οι επιλογές? είναι καθαρά υποκειμενικό, έχουν και μερικά προτερήματα, αντέχουν περισσότερη θερμοκρασία, κραδασμούς, και το κυριότερο έχουν πολύ αργή αποφόρτιση!!!

dreamer
15-07-21, 15:51
καινουρια τακακια ΑΤΕ original και δεικτης φθορας,μενει τωρα να βαλω 5.1 ΑΤΕ υγρο και αν καποτε δεησουν να ερθουν ελλαδα και τα σωληνακια goodrich να ειμαι κομπλε απο φρενα.

45230

και σημερα εβαλα και νεα ελαστικα michelin pilot sport 4

45231

iliasb
15-07-21, 16:18
Πολύ καλή επιλογή ελαστικών!

BILLYS
15-07-21, 17:25
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.bassjunkies.com/ground-zero-gztb-25act-10-inch-25cm-active-underseat-car-sub-subwoofer.html&ved=2ahUKEwilsMPusOXxAhWZhf0HHYi9DgIQFjACegQIFRAC&usg=AOvVaw2aaFOIME3lxfNHPvxy9Wua

https://www.pioneer-car.eu/eur/products/mvh-s420bt

Sub και πηγή...

dreamer
15-07-21, 21:29
να πω οτι ημασταν με 2 διαφορετικες αποψεις για το αν τα τακακια θα εμπαιναν σε νεο δισκο η' θα παρεμενε ο παλιος και παροτι ειχε λιγο νυχι αποφασισαμε να μεινει ο παλιος και ετσι μαζι με τα εργοστασιακα αυτο ειναι το 3ο σετ τακακια πανω σε ενα δισκο..μπηκε πολυυυ παστα και φαγωθηκαν λιγο τα τακακια για να κατσουν αμεσως και να μην τσιριζουν..πετυχε!

BILL007
16-07-21, 23:22
Μπήκε και προστατευτικό χειλους πορτ-μπαγκάζ, αλουμινίου. Αγορά απο Γερμανία στα 45 Ευρω.

Πολύ ωραίο! :thumbsup:

michaelp900
18-02-22, 21:13
Γνήσιοι λασποτηρες σπάνιοι πλέον για Ε90
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2022/02/409a21a681f5fa4756e1eb60758dfb82-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

michaelp900
18-02-22, 21:14
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2022/02/2498f6e9209fdf1083bd76a9730a3279-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

michaelp900
18-02-22, 21:18
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2022/02/a2eb50e320dd525fe2c2183041e8cb93-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vegest
19-02-22, 17:43
δεν προσθεσαμε ακομη αλλα παη να γινη από conti sport contackt 6 315/25/19 πισω και 255 η 265/30/19 μπρος σκεψη και για TOYO διοτι εχει το τακουνι FALKEN που σε αυτή τη Racing διασταση ειχα μεινη παλαιωτερα υπερευχαριστιμενος
45607 45608 45609 [ATTACH=CONFIG]45610 45611