PDA

Επιστροφή στο Forum : Valentino Rossi



Samaro
05-06-10, 20:54
05.06.2010
Τραυματίστηκε ο Valentino Rossi στο Mugello
Στη δεύτερη περίοδο των δοκιμών, που πραγματοποιήθηκαν σήμερα Σάββατο στην πίστα του Mugello, ενόψει του αυριανού αγώνα του Πρωταθλήματος MotoGP, ο Valentino Rossi τραυματίστηκε στο πόδι.
Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο 31χρονος πλέον Valentino θα μείνει εκτός ενεργούς δράσης για δύο σχεδόν μήνες, ....................

πηγή,περισσότερα:https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=4&art_id=11411

gant
05-06-10, 21:00
O "Γιατρός", τώρα χρειάζεται γιατρούς!

Stathis
05-06-10, 21:03
δυστυχως ειναι σοβαρος ο τραυματισμος στο ποδι.

αν και δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα σαν χαρακτηρα, στεναχωρηθηκα με την ατυχια του.

ευχομαι γρηγορη αναρωση.

kplc16
05-06-10, 21:10
αυτο Σταθη γιατι το λες ; Ανθρωπος ειναι κι αυτος.Κι εχει προσφερει τα μεγιστα στο αθλημα
Προσωπικα του ευχομαι να επανελθει συντομα

Stathis
05-06-10, 21:24
φυσικα ειναι ανθρωπος, και για αυτο στεναχωρηθηκα με την περιπετεια του.
ουδεις αμφισβητει οτι προκειται για τεραστιο ταλεντο, ισως το μεγαλυτερο.

απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που χειριστηκε μαχες με εξισου ικανους και γρηγορους (τη δεδομενη χρονικη στιγμη) αντιπαλους.
τζιμπερναου, μπιατζι, στονερ κλπ δεν αντιμετωπιστηκαν με τροπο αντιστοιχο του επιπεδου του ροσι και του θεσμου.

δεν γινεται καποιος να κερδιζει παντα, και αν δεν μπορει, να στελνει αντιπαλους στις αμμοπαγιδες.
αυτο ειναι περισσοτερο λογικη που αρμοζει σε αγωνες συγκρουομενων και οχι σε παγκοσμιους πρωταθλητες.

π.χ., ενας χεϊλγουντ, ενας ρομπερτς, ενας λωσον, ενας ρεϊνι, ενας σβαντς (και αλλοι που για την οικονομια της κουβεντας δεν ανεφερω) ποτε δεν κατεφυγαν σε τετοιες αγωνιστικες συμπεριφορες.

αυτο πιστευω ειναι το μονο μελανο σημειο στην κατα τα αλλα, υπερανω καθε κριτικης καριερα του βαλεντινο.
δεν λεω περισσοτερα, διοτι με δεδομενο το ατυχημα, καποιος μπορει να παρεξηγησει τα λεγομενα μου.
επαναλαμβανω οτι να χτυπανε ανθρωποι και ιδιαιτερα κορυφαιοι αθλητες, ειναι πραγμα πολυ λυπηρο και εκφραζω τις ευχες μου προς τον ροσι να βρεθει γερος και συντομα πανω στη σελα.

Samaro
05-06-10, 21:30
Ειναι γεγονός οτι η διασημότητα φέρνει στους ανθρωπους ιδιορυθμίες,παραξενιές που κάνουν εμας τους υπόλοιπους να τους αντιπαθούμε.
Εγώ για παράδειγμα δεν πάω τον Σουμάχερ.:th_Laie_67-1:
Ομως αναγνωρίζω οτι και και οι δύο είναι μεγάλοι αθλητές, που γράφουν την δική τους μεγάλη ιστορία στα αθλήματά τους.
Και άν για τον Σουμάχερ έχω να θυμηθώ αρκέτα μεγάλα ονόματα της F1., για
τις Μοτό, το μόνο όνομα ιδιου μεγέθους που έρχεται στο μυαλό μου, ειναι αυτό του τεράστιου κ. Τζιάκομο Αγκοστίνι.

kplc16
05-06-10, 21:35
φυσικα ειναι ανθρωπος, και για αυτο στεναχωρηθηκα με την περιπετεια του.
ουδεις αμφισβητει οτι προκειται για τεραστιο ταλεντο, ισως το μεγαλυτερο.

απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που χειριστηκε μαχες με εξισου ικανους και γρηγορους (τη δεδομενη χρονικη στιγμη) αντιπαλους.
τζιμπερναου, μπιατζι, στονερ κλπ δεν αντιμετωπιστηκαν με τροπο αντιστοιχο του επιπεδου του ροσι και του θεσμου.

δεν γινεται καποιος να κερδιζει παντα, και αν δεν μπορει, να στελνει αντιπαλους στις αμμοπαγιδες.
αυτο ειναι περισσοτερο λογικη που αρμοζει σε αγωνες συγκρουομενων και οχι σε παγκοσμιους πρωταθλητες.

π.χ., ενας χεϊλγουντ, ενας ρομπερτς, ενας λωσον, ενας ρεϊνι, ενας σβαντς (και αλλοι που για την οικονομια της κουβεντας δεν ανεφερω) ποτε δεν κατεφυγαν σε τετοιες αγωνιστικες συμπεριφορες.

αυτο πιστευω ειναι το μονο μελανο σημειο στην κατα τα αλλα, υπερανω καθε κριτικης καριερα του βαλεντινο.
δεν λεω περισσοτερα, διοτι με δεδομενο το ατυχημα, καποιος μπορει να παρεξηγησει τα λεγομενα μου.
επαναλαμβανω οτι να χτυπανε ανθρωποι και ιδιαιτερα κορυφαιοι αθλητες, ειναι πραγμα πολυ λυπηρο και εκφραζω τις ευχες μου προς τον ροσι να βρεθει γερος και συντομα πανω στη σελα.

ξεχασες το ντουχαν. κι αυτος πολυ μεγαλη κλαση

Stathis
05-06-10, 21:48
γενικα δεν γινονται συγκρισεις διοτι οι εποχες ειναι διαφορετικες...

για παραδειγμα προσωπικα θεωρω τον χεϊλγουντ μεγαλυτερο αναβατη απο τον αγκο.
ο αριθμος των πρωταθληματων δεν ειναι το μονο κριτηριο για οσους παρακολουθουν και αναλυουν ολα τα στοιχεια. και πολυ περισσοτερο γι αυτους που εζησαν τις εποχες εκεινες.

π.χ. ο mike the bike κερδισε κατα κρατος τον αγκο οσο ετρεχαν μαζι.
μετα, με την αποχωρηση της χοντα απο τα gp (με την αλλαγη των κανονισμων και την απαγορευση των πολυκυλινδρων τετραχρονων στα τελη της δεκαετιας του '60), προσπαθησε να κανει καριερα στην F1.

απο την αλλη στις δεκαετιες 80-90, δεν ξερουμε τι θα εκανε ο βαλεντινο απεναντι σε ρομπερτς, σπενσερ, λωσον, σβαντς, ρεϊνι, ντουχαν, γκαρντνερ, κοζινσκι...

εκεινα τα χρονια, ηταν για μενα τα καλυτερα των gp διοτι συναντηθηκαν πολλες και μεγαλες αγωνιστικες προσωπικοτητες.

επισης διαφορετικη ηταν και στο παρελθον η πορεια που ακολουθουσαν οι πρωταθλητες.
οι αμερικανοι και αυστραλοι, ερχονταν στο παγκοσμιο αρκετα αργα, κοντα στα 30 τους, εχοντας ετσι μετρημενες καλες σαιζον.
αυτο συνεβαινε, διοτι για να οδηγησεις 500αρι διχρονο, επρεπε να εχεις εκτος απο καποια χερια, και καποια εμπειρια.

αντιθετα, τωρα οι μοτοσικλετες αλλαξαν στυλ, μπορουν πιο πολλοι να τις πανε γρηγορα, τα ηλεκτρονικα βοηθανε πιτσιρικαδες 20 ετων να ανοιγουν ολο το γκαζι.
πλεον για να φθασει καποιος απο τα 125 στα motogp, χρειαζεται αν ειναι καλος 2-3 χρονια.
παλιοτερα ηθελε τουλαχιστον 10 και δεν ηταν και σιγουρο οτι θα τα καταφερει.

γι αυτο ειχαμε κλασσικους 125 αρηδες με πολλα πρωταθληματα (π.χ. ασπαρ) και 250 αρηδες (τονι μανγκ, καρλος λαβαντο κλπ) πηραν πρωταθληματα αλλα δεν ανεβηκαν κατηγοριες.

kplc16
05-06-10, 22:16
γενικα δεν γινονται συγκρισεις διοτι οι εποχες ειναι διαφορετικες...

για παραδειγμα προσωπικα θεωρω τον χεϊλγουντ μεγαλυτερο αναβατη απο τον αγκο.
ο αριθμος των πρωταθληματων δεν ειναι το μονο κριτηριο για οσους παρακολουθουν και αναλυουν ολα τα στοιχεια. και πολυ περισσοτερο γι αυτους που εζησαν τις εποχες εκεινες.

π.χ. ο mike the bike κερδισε κατα κρατος τον αγκο οσο ετρεχαν μαζι.
μετα, με την αποχωρηση της χοντα απο τα gp (με την αλλαγη των κανονισμων και την απαγορευση των πολυκυλινδρων τετραχρονων στα τελη της δεκαετιας του '60), προσπαθησε να κανει καριερα στην F1.

απο την αλλη στις δεκαετιες 80-90, δεν ξερουμε τι θα εκανε ο βαλεντινο απεναντι σε ρομπερτς, σπενσερ, λωσον, σβαντς, ρεϊνι, ντουχαν, γκαρντνερ, κοζινσκι...

εκεινα τα χρονια, ηταν για μενα τα καλυτερα των gp διοτι συναντηθηκαν πολλες και μεγαλες αγωνιστικες προσωπικοτητες.

επισης διαφορετικη ηταν και στο παρελθον η πορεια που ακολουθουσαν οι πρωταθλητες.
οι αμερικανοι και αυστραλοι, ερχονταν στο παγκοσμιο αρκετα αργα, κοντα στα 30 τους, εχοντας ετσι μετρημενες καλες σαιζον.
αυτο συνεβαινε, διοτι για να οδηγησεις 500αρι διχρονο, επρεπε να εχεις εκτος απο καποια χερια, και καποια εμπειρια.

αντιθετα, τωρα οι μοτοσικλετες αλλαξαν στυλ, μπορουν πιο πολλοι να τις πανε γρηγορα, τα ηλεκτρονικα βοηθανε πιτσιρικαδες 20 ετων να ανοιγουν ολο το γκαζι.
πλεον για να φθασει καποιος απο τα 125 στα motogp, χρειαζεται αν ειναι καλος 2-3 χρονια.
παλιοτερα ηθελε τουλαχιστον 10 και δεν ηταν και σιγουρο οτι θα τα καταφερει.

γι αυτο ειχαμε κλασσικους 125 αρηδες με πολλα πρωταθληματα (π.χ. ασπαρ) και 250 αρηδες (τονι μανγκ, καρλος λαβαντο κλπ) πηραν πρωταθληματα αλλα δεν ανεβηκαν κατηγοριες.

νομιζω οτι στονερ και ροσι θα μπορουσαν να χωρεσουν στη παρεα των 80's kai των 90's

Stathis
05-06-10, 22:29
συμφωνω.

το ατυχημα:
https://www.motogp.com/en/videos/2010/FREE+EXCLUSIVE+VIDEO+Rossi+crash+in+Mugello+FP2

και οι δηλωσεις:

Ο Lorenzo δήλωσε για τον ομόσταβλό του: «Πρώτον θέλω να πω πόσο στεναχωρημένος είμαι για τον Valentino. Γνωρίζω πόσο άσχημο είναι να τραυματίζεσαι, ιδιαίτερα στον αγώνα της πατρίδας σου και μου φάνηκε ότι πόναγε αρκετά. Ελπίζω να αναρρώσει γρήγορα διότι το πρωτάθλημα δεν θα είναι το ίδιο χωρίς αυτόν».

Ο Wilco Zeelenberg, Αγωνιστικός Διευθυντής του Lorenzo είπε: «Λυπάμαι πάρα πολύ για τον Valentino. Όλοι θέλουν να τον κερδίσουν, αλλά μόνο μέσα στην πίστα. Όλοι οι άνθρωποι της ομάδας είναι στεναχωρημένοι που πονάει τόσο και για το ότι δεν μπορεί να αγωνιστεί».

Ο Casey Stoner από τη μεριά του στήριξε τον Rossi σε αυτήν τη δύσκολη στιγμή. «Λυπάμαι για τον Valentino διότι και οι τρεις κορυφαίοι αναβάτες της πρώτης σειράς ξέρουν τι σημαίνει να είσαι τραυματίας. Θα είναι δύσκολο για εκείνον και τους θαυμαστές του και του εύχομαι καλή ανάρρωση».

Ο Dani Pedrosa σχολίασε: «Δεν είδα την πτώση του Rossi, αλλά από αυτά που έχω ακούσει για τον τραυματισμό δεν είναι καλά τα πράγματα. Είναι κρίμα διότι οι αναβάτες γνωρίζουν τι σημαίνει να τραυματίζεσαι και απλά ελπίζω η εγχείρηση να πάει καλά διότι είναι πάντα η πιο σημαντική επέμβαση για τη συνέχεια».

Ο Nicky Hayden είπε: «Είναι σκληρό για τον Valentino διότι είναι πολεμιστής στη συγκεκριμένη πίστα. Είναι καλός για το άθλημα, είναι καλός για το θέαμα και παρότι δεν κάνει εύκολη τη ζωή μας τον σεβόμαστε όλοι και κανείς δεν θέλει τον συνάδελφό του να πονάει. Λυπάμαι για εκείνον και τους θαυμαστές του και του εύχομαι να επιστρέψει σύντομα».

Τέλος, ο Andrea Dovizioso δήλωσε: «Είναι κρίμα ο τραυματισμός του Valentino. Είναι πάντα άσχημο όταν ένας αναβάτης τραυματίζεται και λυπάμαι για εκείνον. Εύχομαι να αναρρώσει γρήγορα και του στέλνω τις καλύτερες ευχές μου».

απο το καλο site msfree.gr

Stathis
30-06-10, 18:23
https://www.motorcyclenews.com/upload/269277/images/rossi-cover.jpg

Rossi to Ducati!!!

https://www.motorcyclenews.com/MCN/sport/sportresults/MotoGP/2010/June/jun2910-World-Exclusive-Rossi-to-Ducati/

z3 2.2
30-06-10, 19:01
Aναμενομενο καποια στιγμη Σταθη!
Ειναι μεγαλη χαρα για τους Ιταλους αυτο!!!

Οσο για αυτα που εγραψες για τον βαλεντινο θα συμφωνησω εν μερει.
Ηταν πολυ μεγαλη "αγενεια" ο τροπος του απεναντυ στους αντιπαλους του.Μου θυμησε κακες εποχες του Σουμαχερ με αντιπαλο τον Βιλνεβ.
Ποτε δε συμπαθησα τον Σουμαχερ.Χωρις βεβαια να του αναγνωριζω το μεγιστο ταλεντο του.
Τωρα γιατι δεν συμπαθεις τον Βαλεντινο? Εμενα με εκστασιαζει ο τροπος του και το κουραγιο του ειδικα προς το τελος του καθε αγωνα.
Κουβεντα να γινεται....
Παντως το moto gp εχει πολυ θεαμα,σε αντιθεση με την F1 πλεον....

Stathis
30-06-10, 19:15
Τωρα γιατι δεν συμπαθεις τον Βαλεντινο?

αν οι παραπανω φημες επαληθευτουν, θα γινω φανατικος οπαδος!

z3 2.2
30-06-10, 19:24
αν οι παραπανω φημες επαληθευτουν, θα γινω φανατικος οπαδος!

χαχαχα αρρωστακι!!! χαχαχαχα

Samaro
30-06-10, 21:25
αν οι παραπανω φημες επαληθευτουν, θα γινω φανατικος οπαδος!
Κι' εγω που ήδη είμαι, θα τον υποστηρίζω διπλά !!!
Forza Italia !!! :thumbsup:

ghost-rider
30-06-10, 22:31
Φανταζομαι οτι ως Ιταλος θα θελει να κλεισει την καριερα του σε μια ιταλικη ομαδα.
Και δη οταν αυτη ειναι η Ferrari των 2 τροχων.
Τωρα στο θεμα του χαρακτηρα του.. Δεν τον κρινω γιατι αν ειχα τις ικανοτητες του θα ημουν πολυ χειροτερος.
Δε νομιζω οτι μπορει να γινει συγκριση με τον Μικαελ. Ισοπεδωτικο εκ μερους μου αλλα δεν τον αναγνωριζω. Επαιρνε νικες με ενα αυτοκινητο που ηταν αιωνες μπροστα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Εξαλλου πολυ συχνα επαιρνε τη 2η η και την 1η θεση ενας οδηγος που τωρα δε φαινεται πουθενα.
Τυχαιο? Δε νομιζω. Ναι ειχε δουλεψει πολυ. Ταλεντο δεν ηταν. Και αν δεν ειχε φυγει ο Αυρτον δεν θα σταυρωνε πρωταθλημα ουτε στον υπνο του.
και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ητανε πατινι θα μου πειτε βεβαια τωρα. τελος παντων. Η ιστορια γραφτηκε.
Ομως ο Ροσσι ειναι ταλεντο. Κατα καιρους πολλοι θα τον ακολουθησουν γιατι ειναι ευκολο να αντιγραφεις τον πρωτο και να κλεβεις απο τη λαμψη του. Μα αργα η γρηγορα θα κουραστουν.
Και που να αφησει αυτο το χρεπι που εχει στα χερια του να καβαλησει το ιταλικο καθαροαιμο. Προβλεπω... Πανικο!

kplc16
30-06-10, 22:44
Ο γιατρος στη DUCATI ;
:shok:
Ενα ειναι το σιγουρο οτι θα κερασει καζανια με τσαι!!!

Γιατρε ελα που ΣΕ λεω!
Οεο!
:viannen_01:

nfot
30-06-10, 23:31
Μπορει να ειμαι YAMAHAκιας, ως ιδιοκτητης FZ6, αλλα θα ηθελα να δω τον γιατρο στη ντουντουκα.

Πιστευω οτι θα γινουν ιστορικες κοντρες με τον Lorenzo και τον Spies με ΥΑΜΑΗΑ.
Τους πλυντηριαδες (HONDA) δε συμπαθω αν και τωρα τελευταια εχουν ανεβει αρκετα.

Stathis
02-07-10, 16:19
https://static.blogo.it/motoblog/ducati-desmosedici-gp11-di-valentino-rossi/big_Rossi_ducati.jpg

Lorenzo: Το μέλλον του Rossi είναι στην Ducati

Στη Βαρκελώνη περιμέναμε κάποιες εξελίξεις στα μεταγραφικά και ίσως, όσο περνάει το τριήμερο, να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα. Η έντονη φημολογία του γάμου Rossi-Ducati δεν έχει αφήσει ανεπηρέαστο κανέναν, πόσο μάλλον τον Jorge Lorenzo, ο οποίος είναι άμεσα συνδεδεμένος με το μέλλον του Valentino Rossi. Ο Ισπανός έκανε κάποιες δηλώσεις στην Gazzetta dello Sport οι οποίες αναφέρουν ότι δεν βλέπει απίθανο ο Rossi να ντυθεί στα κόκκινα την επόμενη σεζόν.

Ο Lorenzo είπε στην ιταλική εφημερίδα: «Βλέπω το μέλλον του Valentino στα κόκκινα. Νομίζω ότι είναι πιθανό να πάει στην Ducati του χρόνου. Αλλά θα προτιμούσα να μείνει μαζί μου στην Yamaha, να αγωνιζόμαστε με την ίδια μοτοσικλέτα».

Στην Gazzetta dello Sport μίλησε και ο Filippo Preziosi για το θέμα και δεν έκρυψε ότι οι συζητήσεις με τον Rossi έχουν γίνει και απλά περιμένουν την τελική απάντηση του Ιταλού. «Έχω ακούσει διάφορες φήμες για το θέμα και κάποιες είναι εντελώς λάθος. Νομίζω ότι η κατάσταση έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν. Ο Valentino έχει τη δυνατότητα να δεχτεί την πρόταση της Yamaha, ή να σκεφτεί αυτά που έχουμε συζητήσει».

Ο Preziosi αντέδρασε όταν ρωτήθηκε αν ο Rossi αναγκαστικά φεύγει από τη Yamaha: «Όταν έρθει η ώρα, αν έρθει, θα εξηγήσουμε τι συνέβη, αλλά αυτήν τη στιγμή σίγουρα δεν εξετάζει τις μικρές λεπτομέρειες του συμβολαίου. Δεν το βλέπει σαν διαζύγιο συμβιβασμού ή εκδίκηση προς κάποιον. Κανένας γάμος δεν είναι επιτυχημένος αν δεν υπάρχει αγάπη και δεν προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τις επιθυμίες του όποιο κι αν είναι το κόστος».

Ανακοινώσεις θα έχουμε πάντως πριν την καλοκαιρινή διακοπή. «Δεν γνωρίζω πότε θα έχουμε ανακοινώσεις. Αλλά θα ήθελα να πάω τις διακοπές μου το καλοκαίρι με καθαρό μυαλό».

απο το καλο site msfree.

Samaro
02-07-10, 18:08
Ο πολύ καλός Lorenzo ήταν έτοιμος να φύγει απο την ομάδα, αν ο Valentino παρέμενε στην Yamaha.
Νομίζω οτι επιθυμεί οσο τίποτα άλλο τη μετακίνηση του Rossi στην Ducati. Ετσι θα καθαρίσει γι'αυτόν το τοπίο, για τον πρώτο οδηγό στη Yamaha.

Nino
02-07-10, 18:12
doctor duc desmo...
οσα χρονια ειναι το συμβολαιο θα ειναι στη κορυφη!!!!!

Stathis
02-07-10, 18:17
ο λορενθο λογαριαζει χωρις τον spies...;)

Samaro
06-07-10, 19:40
Ezpeleta: Επιστρέφει στη Γερμανία ο Rossi

Ο CEO της Dorna γνωρίζει ότι ο Rossi θα πάρει μέρος στο Sachsenring
Όλο και περισσότεροι άνθρωποι αναφέρουν τελευταία ότι ο Valentino Rossi είναι πολύ κοντά στο να πάρει μέρος στο Grand Prix της Γερμανίας. Μετά τον Dr Claudio Costa (σχ. άρθρο), ήρθε και ο Carmelo Ezpeleta να επιβεβαιώσει τις συγκεκριμένες εικασίες αναφέροντας στην εφημερίδα As σήμερα (Τρίτη) ότι ο Ιταλός superstar είναι κοντά στο να βρεθεί ξανά στη σέλα της μοτοσικλέτας του.

Από την Ολλανδία κιόλας ο Ezpeleta γνώριζε ότι ο Rossi θα οδηγήσει στη Γερμανία. «Ο Valentino θα αγωνιστεί στη Γερμανία. Το γνωρίζω από το Assen. Είναι υπέροχα νέα».

«Φανταζόμουν ότι θα μπορούσε να επιστρέψει τόσο γρήγορα διότι γνωρίζω τον άνθρωπο Rossi και δεν με απασχολούσε ο τραυματισμός του. Συζήτησα μαζί του μία ημέρα πριν το ατύχημα και μου είπε ότι ανησυχούσε για τον ώμο του. Μου εξήγησε όλη τη διαδικασία του τραυματισμού του», πρόσθεσε ο ισχυρός άνδρας της Dorna.

Η απουσία του Rossi από το πρωτάθλημα δημιούργησε πτώση στην τηλεθέαση και στο ενδιαφέρον του κόσμου, όμως ο Ezpeleta πιστεύει πως αυτό ήταν φυσιολογικό διότι δεν ήταν προγραμματισμένο το γεγονός. «Αυτή η κατάσταση ήταν χειρότερη για το MotoGP από ότι να είχε σταματήσει να αγωνίζεται. Όταν αποσυρθεί, θα γνωρίζουν όλοι από το ξεκίνημα της σεζόν ότι δεν θα υπάρχει ο Valentino. Αλλά τώρα ήταν απρογραμμάτιστη η απουσία του στους 3 αγώνες και οι φήμες άρχισαν να διαρρέουν ταχύτατα».

Το Grand Prix της Γερμανίας πραγματοποιείται το τριήμερο 16-18 Ιουλίου.
πηγή:https://www.msfree.gr/ms.php?id=14781

Samaro
17-07-10, 00:16
Ο Valentino Rossi ικανοποιήθηκε από τη χθεσινη του απόδοση στo Sachsenring

Όλοι περίμεναν με αγωνία στην πίστα του Sachsenring χθες Παρασκευή να δουν σε τι κατάσταση θα βρίσκεται ο Valentino Rossi στη σέλα της μοτοσικλέτας του. Οι απορίες λύθηκαν σχεδόν άμεσα καθώς ο Ιταλός ήταν γρήγορος από τον πρώτο του γύρο και κατάφερε μέχρι το τέλος της περιόδου να βελτιώσει τους χρόνους του. Συμπλήρωσε 29 γύρους στη σέλα της M1 του και παραδέχτηκε ότι αισθάνθηκε καλά, παρά τον πόνο στο πόδι του προς το τέλος.

«Είμαι ικανοποιημένος σήμερα, ιδιαίτερα επειδή είμαι πιο επιθετικός στη μοτοσικλέτα σε σχέση με τις δοκιμές», είπε ο Rossi, ο οποίος έγραψε τον 7ο χρόνο της ημέρας. «Αισθάνομαι καλά και η συγκεκριμένη πίστα με βοηθάει αρκετά με τις πολλές αριστερές στροφές. Έχω αυτοπεποίθηση στη μοτοσικλέτα και επίσης ο ώμος μου είναι καλά και δεν μου προκαλεί πρόβλημα. Τώρα πονάω λίγο στο πόδι και στον αστράγαλο αλλά δεν είναι τόσο άσχημα. Κατάφερα να κάνω μερικούς γύρους συνεχόμενους και ήμουν αρκετά γρήγορος. Τώρα θα περιμένουμε αύριο το πρωί να δούμε πώς είναι το πόδι, πόσο θα έχει πρηστεί και πόσο θα έχουν προκύψει προβλήματα».

Ο Valentino Rossi θα εξετάσει σημερα πάλι το πόδι του για να δει σε τι κατάσταση είναι προκειμένου να συνεχίσει τη δουλειά του στην πίστα.
πηγη: https://www.msfree.gr/ms.php?id=15063

Stathis
17-07-10, 11:14
για να δουμε τι θα δουμε...

Samaro
18-07-10, 15:19
Ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα (4η θέση) ο Ρόσι απέδειξε για μιά ακόμη φορά πόσο μεγάλος οδηγός είναι.
Δεν χρειάζεται να τον συμπαθεί κάποιος για να το αναγνωρίσει, όταν με σπασμένο πόδι και μετά απο αποχή τόσων αγώνων, διεκδικεί με τόσο πάθος αλλη μια θέση στο βάθρο των νικητών.
Μπράβο του !!!

Stathis
18-07-10, 18:55
μπραβο και απο μενα!
πραγματικα συγκινητικη η προσπαθεια και η αποδοση!
σημερα εξευτελισε τον στονερ και οχι στη λαγκουνα σεκα προπερσι...

για ολα αυτα, αλλα μιας και ducatista πλεον, περασε στο κλαμπ των συμπαθειων μου...!

Samaro
18-07-10, 20:04
Θέλω κι εγώ να τον δώ να χαρίζει το πρωτάθλημα στην πανέμορφή ιταλίδα.(Ντουκάτι):original:

gant
18-07-10, 21:48
Ηταν υπέροχος σήμερα, να τον βλέπεις να πηγαίνει προς την μηχανή του κουτσαίνοντας και ύστερα να ανατριχιάζεις όταν πέφτει τελευταίος στα φρένα από 280χλμ/ωρα προσπερνώντας τον Stoner! και στην συνέχεια την δυνατή μάχη τους για πάνω από 10 γύρους.

Samaro
20-07-10, 22:27
Συνεργασία Burgess-Stoner;
Στην Ισπανία αναφέρουν ότι ο Jeremy Burgess συμφώνησε με τη Honda

Το γεγονός ότι ο Valentino Rossi την επόμενη σεζόν θα φοράει τα κόκκινα της Ducati είναι σχεδόν βέβαιο από τα διεθνή Μέσα Ενημέρωσης και πλέον έχουν τεθεί άλλα ζητήματα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Ο Jeremy Burgess από τον προηγούμενο μήνα κιόλας είχε εμφανιστεί αρνητικός στη μετακίνηση του Ιταλού στο εργοστάσιο της Μπολόνιας, ενώ έντονα στην Ιταλία κυκλοφόρησε το σενάριο ο Rossi να συνεργαστεί με τον Filippo Preziosi αποκλειστικά στην ομάδα της Ducati.

Στο περιοδικό Solo Moto κυκλοφόρησε ένα άρθρο το οποίο αναφέρει ότι ο Jeremy Burgess συναντήθηκε με τον Shuhei Nakamoto, Αντιπρόεδρο του HRC, και πλέον σκέφτεται σοβαρά να συνεχίσει την καριέρα του μακριά από τον Valentino Rossi. Ο Burgess θα συνεχίσει το εντυπωσιακό του έργο στο πλευρό του Casey Stoner, αυτήν τη φορά υπό τη σκέπη της Honda.

Αν τελικά η συμφωνία του Rossi είναι να έχει μαζί του τον Filippo Preziosi – ένα αρκετά ενδιαφέρον σχήμα – τότε η μετακίνηση του Burgess στη Honda δεν είναι απίθανη. Ο Αυστραλός αρχιμηχανικός έχει δουλέψει πολλά χρόνια στο HRC με αναβάτες όπως οι Doohan, Spencer και Gardner και σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα να δουλέψει με έναν συμπατριώτη του όπως ο Stoner. Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι η Honda δεν διστάζει να κινηθεί επιθετικά προς όλες τις κατευθύνσεις και η πολιτική του Nakamoto είναι να φέρει στην ομάδα όσο το δυνατόν περισσότερους πρωτοκλασάτους προκειμένου να επιστρέψει το εργοστάσιο στα πρωταθλήματα.

Απο το καλό μας :https://www.msfree.gr/ms.php?id=15126

kplc16
20-07-10, 22:34
Συνεργασία Burgess-Stoner;
Στην Ισπανία αναφέρουν ότι ο Jeremy Burgess συμφώνησε με τη Honda

Το γεγονός ότι ο Valentino Rossi την επόμενη σεζόν θα φοράει τα κόκκινα της Ducati είναι σχεδόν βέβαιο από τα διεθνή Μέσα Ενημέρωσης και πλέον έχουν τεθεί άλλα ζητήματα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Ο Jeremy Burgess από τον προηγούμενο μήνα κιόλας είχε εμφανιστεί αρνητικός στη μετακίνηση του Ιταλού στο εργοστάσιο της Μπολόνιας, ενώ έντονα στην Ιταλία κυκλοφόρησε το σενάριο ο Rossi να συνεργαστεί με τον Filippo Preziosi αποκλειστικά στην ομάδα της Ducati.

Στο περιοδικό Solo Moto κυκλοφόρησε ένα άρθρο το οποίο αναφέρει ότι ο Jeremy Burgess συναντήθηκε με τον Shuhei Nakamoto, Αντιπρόεδρο του HRC, και πλέον σκέφτεται σοβαρά να συνεχίσει την καριέρα του μακριά από τον Valentino Rossi. Ο Burgess θα συνεχίσει το εντυπωσιακό του έργο στο πλευρό του Casey Stoner, αυτήν τη φορά υπό τη σκέπη της Honda.

Αν τελικά η συμφωνία του Rossi είναι να έχει μαζί του τον Filippo Preziosi – ένα αρκετά ενδιαφέρον σχήμα – τότε η μετακίνηση του Burgess στη Honda δεν είναι απίθανη. Ο Αυστραλός αρχιμηχανικός έχει δουλέψει πολλά χρόνια στο HRC με αναβάτες όπως οι Doohan, Spencer και Gardner και σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα να δουλέψει με έναν συμπατριώτη του όπως ο Stoner. Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι η Honda δεν διστάζει να κινηθεί επιθετικά προς όλες τις κατευθύνσεις και η πολιτική του Nakamoto είναι να φέρει στην ομάδα όσο το δυνατόν περισσότερους πρωτοκλασάτους προκειμένου να επιστρέψει το εργοστάσιο στα πρωταθλήματα.

Απο το καλό μας :https://www.msfree.gr/ms.php?id=15126


το πρωταθλημα ή η ducati ή κανεις.

MV AGUSTA θα δουμε;

Samaro
13-08-10, 21:48
"Ώρα μηδέν" για τη μετακίνηση του Valentino Rossi στη Ducati

Θέμα ωρών είναι πλέον η επίσημη ανακοίνωση της συμφωνίας του Valentino Rossi με τη Ducati για το 2011. Ο Ιταλός δήλωσε ότι θα ξεκαθαρίσει τα πλάνα του για την επόμενη αγωνιστική χρονιά του MotoGP αμέσως μετά τον 10ο φετινό αγώνα του σπορ, το απόγευμα της Κυριακής (15/8) στο Μπρνο της Τσεχίας.

Αυτο το τριήμερο, λοιπόν, η Ducati αναμένεται να ανακοινώσει το δίδυμο Valentino Rossi και Nicky Hayden για το 2011 και η Yamaha τους Jorge Lorenzo και Ben Spies. Η Honda έχει ήδη δημοσιοποιήσει τη συμφωνία της με τον Casey Stoner και σύντομα αναμένεται να ολοκληρώσει την ανανέωση του συμβολαίου του Dani Pedrosa.

Τη διαφαινόμενη συμφωνία του V. Rossi με τη Ducati, που υπήρξε αντικείμενο δίμηνης έντονης φημολογίας, εμμέσως επιβεβαιώνει και η Yamaha λέγοντας ότι ο Ιταλός και οι μηχανικοί του, συμπεριλαμβανομένου του αρχιμηχανικού του, Jeremy Burgess, δεν θα έχουν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν την πρωτότυπη Yamaha M1 του 2011 στις δοκιμές της Δευτέρας (16/8) στην πίστα της Τσεχίας.

Τους περισσότερους γύρους με τη νέα μοτοσικλέτα θα κάνει φυσικά ο Jorge Lorenzo, ενώ και ο Ben Spies πιθανότατα θα βρεθεί για λίγο στη σέλα της. "Είναι ξεκάθαρο ότι αν κάνουμε κάποια στιγμή δοκιμές με την πρωτότυπη μοτοσικλέτα του 2011, θα είναι με έναν αναβάτη που θα βρίσκεται μαζί μας του χρόνου" είπε ο αγωνιστικός διευθυντής της Yamaha, Lin Jarvis.

Ο J. Lorenzo είπε για τις δοκιμές της Δευτέρας: "Είναι σημαντικές, γιατί πιστεύω ότι η Yamaha θα φέρει ορισμένα νέα εξαρτήματα του κινητήρα. Ελπίζω να αποκτήσουμε περισσότερη ισχύ, διότι είμαστε λίγο πίσω γενικά σε σχέση με τη Ducati και τη Honda".

Επίσης, τη μετακίνηση του Valentino στη Ducati εμμέσως επιβεβαιώνει και η ομάδα της Μπολόνια. Μιλώντας για το ενδεχόμενο δοκιμών του V. Rossi με τη desmosedici αμέσως μετά τον τελευταίο φετινό αγώνα στη Βαλένθια, πριν λήξει το συμβόλαιο του Ιταλού με τη Yamaha στις 31/12, ο διευθυντής Alessandro Cicognani τόνισε:

"Θα θέλαμε να επιτύχουμε μια λύση με τη Yamaha αν προκύψει τέτοια περίπτωση. Έχει ήδη μακροχρόνια και θριαμβευτική θητεία στη Yamaha και συνεπώς το βρίσκω αποδεκτό η Yamaha να απελευθερώσει τον Valentino, με δεδομένα όσα της έχει προσφέρει τα τελευταία επτά χρόνια".

πηγή :auto.in.gr

Stathis
16-08-10, 13:45
η ανακοινωση που ολοι περιμεναμε εγινε!!!

https://www.msfree.gr/photos2010/rossiz42_big.jpg

Ένας νέος έρωτας γεννιέται


Η Ducati ανακοίνωσε ότι από το 2011 και για 2 χρόνια ο Valentino Rossi θα ανήκει στο δυναμικό της


Ο Valentino Rossi θα φορέσει τα κόκκινα της Ducati για τα επόμενα δύο χρόνια, κάτι που επισημοποιήθηκε στο Brno της Τσεχίας. Όλες οι φήμες των τελευταίων εβδομάδων επιβεβαιώθηκαν την Κυριακή το απόγευμα και έπειτα από την ανακοίνωση της Yamaha για λύση της συνεργασίας με τον Ιταλό αναβάτη ακολούθησε εκείνη της Ducati για την έναρξη της συνεργασίας με τον 9 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή.

Ο Rossi υπέγραψε συμβόλαιο 2 χρόνων με την ιταλική εταιρία και μετά το τέλος του πρωταθλήματος στη Βαλένθια θα έχει την ευκαιρία να οδηγήσει την Desmosedici για πρώτη φορά - υπό την προϋπόθεση ότι θα πάρει άδεια από τη Yamaha. Ο Πρόεδρος της Ducati, Gabriele Del Torchio, τόνισε τη σημαντικότητα της συγκεκριμένης μεταγραφής για όλη την εταιρία από το Borgo Panigale, τόσο εμπορικά όσο και αγωνιστικά, ενώ ο Filippo Preziosi, Γενικός Διευθυντής του Ducati Corse, είναι έτοιμος να δεχτεί στην αγκαλιά του τον συμπατριώτη του.

Η ανακοίνωση της Ducati ήταν η εξής:

Η Ducati και ο Valentino Rossi υπέγραψαν συμβόλαιο διάρκειας 2 χρόνων, με τον 9 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή να αγωνίζεται με την «Rossa» του Borgo Panigale στην ομάδα της Ducati Marlboro το 2011.

Η άφιξη του Valentino στην Ducati ανοίγει ένα καινούριο και συναρπαστικό κεφάλαιο στην ιστορία του ιταλικού εργοστασίου και σε όλο το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoGP. Η ευκαιρία να συνεργαστούμε με έναν τόσο ιδιαίτερο αναβάτη και χαρακτήρα θεωρήθηκε από την Ducati τεράστιας σημασίας για το project Ducati MotoGP.

«Με χαρά ανακοινώνουμε ότι ο Valentino Rossi θα είναι μαζί μας το 2011», σχολίασε ο Gabriele Del Torchio, Πρόεδρος της Ducati Motor Holding. «Είναι παράδειγμα προς μίμηση στον κόσμο της μοτοσικλέτας παγκοσμίως και θα συνεργαστεί με την ιταλική εταιρία μας συντασσόμενος στην ιδέα του ΅Made in ItalyΆ. Είναι βασικοί παράγοντες για την επιτυχία στην τεχνολογία, στο σχεδιασμό και τον αθλητισμό. Μαζί με τη δυναμική και το πάθος των δύο πλευρών, η συμφωνία πήρε σάρκα και οστά λόγω της υποστήριξης του βασικού μας μετόχου και όλων των χορηγών οι οποίοι συνεργάζονται με την Ducati Marlboro Team – χορηγοί οι οποίοι πίστεψαν στη συγκεκριμένη ευκαιρία και υποστήριξαν την απόφασή μας».

Ο Γενικός Διευθυντής του Ducati Corse, Filippo Preziosi, δήλωσε:

«Πρώτα απΆ όλα, ο Valentino είναι μεγάλος φίλος της μοτοσικλέτας και πάντα ήταν μεγάλη χαρά για εμένα να ακούω τις απόψεις του. Μέχρι το GP της Βαλένθιας θα παραμένει αντίπαλος, τόσο μεγάλος που πάντα έδινε ιδιαίτερη αξία στις νίκες μας, αλλά από τη στιγμή που θα ανέβει στην Ducati για πρώτη φορά θα δουλέψουμε μαζί σε κάθε λεπτομέρεια πάνω στην εξέλιξη μιας μοτοσικλέτας ικανής να δείξει το πραγματικό του ταλέντο. Η συνεργασία με τον Valentino είναι κάτι πολύ συναρπαστικό για κάθε μηχανικό και είναι καλό να ξέρουμε ότι θα έχουμε αυτήν τη σπουδαία ευκαιρία την επόμενη σεζόν».


https://www.msfree.gr/ms.php?id=15567

Nikos
16-08-10, 14:57
Νομιζω οτι τα πραγματα στα motogp εχουν αλλαξει παρα πολυ τα τελευταια 5 χρονια.
Πριν μια δεκαετια ο 31 ετων Vale θα ειχε αλλα 4 χρονια πολυ δυνατης και σημαντικης προσφορας σε οποιαδηποτε πρωτοκλασσατη εταιρια .
Το 2010 δε νομιζω οτι αυτο ειναι πολυ εφικτο (παροτι ειμαι μεγαλος fan του doctor).
Οι πιτισρικαδες ειναι στον κοσμο τους και εχουν βαλθει να του κανουν τη ζωη παρα πολυ δυσκολη.
Απ την αλλη σκεφτομαι οτι και πριν 3-4 χρονια τα motoshops ξεπουλουσαν ολα τα Rossi memorabilia μιας και ολοι συζητουσαν οτι εφτασε το τελος του αλλα αυτος πηρε και αλλα πρωταθληματα και οποτε ακουει για Lorenzo βγαζει σπυρακια .
Περιμενω πως και πως κα δω πως θ'αντιδρασουν καποιοι σκληροπυρηνικοι ducatisti φιλοι μου που δε πηγαιναν καθολου το Γιατρο.......

Stathis
16-08-10, 18:25
για ολα αυτα, αλλα μιας και ducatista πλεον, περασε στο κλαμπ των συμπαθειων μου...!

:whistle::whistle::whistle:

Samaro
17-08-10, 08:19
Αρχικό μήνυμα απο Stathis
για ολα αυτα, αλλα μιας και ducatista πλεον, περασε στο κλαμπ των συμπαθειων μου...!
Δεν μίλησες μονο για απλή συμπάθεια !!!!:th_Laie_67-1:

αν οι παραπανω φημες επαληθευτουν, θα γινω φανατικος οπαδος!

Stathis
17-08-10, 10:53
σωστα το ειχα ξεχασει οτι το ειχα πει αυτο! χαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:thumbsup::thumbsup:

ροσσι - ντουκατι ρε! δε μπεστ!!!:warriorsmiley::warriorsmiley:

Nikos
17-08-10, 11:02
σωστα το ειχα ξεχασει οτι το ειχα πει αυτο! χαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:thumbsup::thumbsup:

ροσσι - ντουκατι ρε! δε μπεστ!!!:warriorsmiley::warriorsmiley:

Θα δεις και μονος σου ...ειναι καλο παιδι και του πανε και τα κοκκινα .....εχει και πολυ χρονο για να εξελιξει τη Ντουκατι που υστερει φετος στο πλαισιο...οποτε τον βλεπω παλι στον εναρκτηριο αγωνα να τερματιζει πρωτος και να φιλαει εκει στα γρασιδια την κοκκινουλα με το φανταστικο μοτερ.....

Stathis
17-08-10, 11:09
νικο, αυτη τη στιγμη, οι ντουκατιστι δεν παταμε στο εδαφος....
ειμαστε μεθυσμενοι, εκτασιασμενοι...

ιταλος (και μαλιστα ο ροσσι) με ιταλικη μοτοσικλετα (και μαλιστα ντουκατι) ισοδυναμει με ιδια αισθηση οπως οταν μπηκε ο πυρρος μεσα στο οακα στην ολυμπιαδα!

αν μαλιστα παρει και το πρωταθλημα του χρονου (το οποιο το εχω σιγουρο!!!), τι να σου πω... θα μπουμε μεσα!!!!!

Nikos
17-08-10, 11:17
νικο, αυτη τη στιγμη, οι ντουκατιστι δεν παταμε στο εδαφος....
ειμαστε μεθυσμενοι, εκτασιασμενοι...

ιταλος (και μαλιστα ο ροσσι) με ιταλικη μοτοσικλετα (και μαλιστα ντουκατι) ισοδυναμει με ιδια αισθηση οπως οταν μπηκε ο πυρρος μεσα στο οακα στην ολυμπιαδα!

αν μαλιστα παρει και το πρωταθλημα του χρονου (το οποιο το εχω σιγουρο!!!), τι να σου πω... θα μπουμε μεσα!!!!!

ROSSI :fountwtis: ROSSI :fountwtis:

liakos
17-08-10, 11:34
Αν και δεν ασχολουμε καθόλου με το moto gp μετά από αυτές της αλλαγές σίγουρα θα αρχίσω να παρακολουθώ. Για την μετεγραφή δεν έχω να σχολιάσω τίποτε, αλλά φαντάζομαι πως θα κάνουν οι Ιταλοί όταν εδώ στην Ελλάδα κάνετε έτσι.:thumbsup:

Samaro
04-10-10, 23:14
Rossi vs Lorenzo Japan 2010
Τι έκανε πάλι ο άνθρωπος ;;
https://www.youtube.com/watch?v=p_xIvnC78Oo&feature=player_embedded#

nfot
04-10-10, 23:22
Η κοντρα του με τον Lorenzo ηταν ολος ο αγωνας. Ειδικα η φαση του "τζαρτζαρισματος". Πραγματικος αγωνας.

Samaro
04-10-10, 23:27
Ο μικρός έκανε παράπονα μετά στην Yamaha.
Του έχει δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα...:th_Laie_67-1:
Φαντάζομαι τι θα γίνει του χρόνου !!!

Samaro
05-10-10, 12:44
Επίθεση της Yamaha στον Rossi
Ο Lin Jarvis δεν έμεινε ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά του Ιταλού

Η σκληρή μάχη του Valentino Rossi με τον Jorge Lorenzo στο Motegi έχει ανάψει για τα καλά τα αίματα στο στρατόπεδο της Yamaha. Ο Lin Jarvis ήταν πολύ εκνευρισμένος με τη συμπεριφορά του Valentino Rossi μέσα στην πίστα και χαρακτήρισε τις ενέργειες του στον Lorenzo ακατανόητες. Ο Jarvis ζήτησε μάλιστα από τον Masao Furusawa να μιλήσει στον Rossi και να του ξεκαθαρίσει ότι δεν πρέπει να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο στους αναβάτες της Yamaha!

«Νομίζω ότι οι ενέργειες του Valentino δεν ήταν σωστές απέναντι στον Lorenzo», είπε ο Jarvis σε δηλώσεις του στο GPOne.com. «Μετά τον αγώνα, ο Jorge ήρθε σε εμάς και μας ζήτησε τη γνώμη μας για τη συμπεριφορά του στον αγώνα. Ήμασταν 4 εκείνη τη στιγμή μαζί του. Εκτός από εμένα, ο Furusawa και άλλοι δύο άνθρωποι της Yamaha. Μαζί συμφωνήσαμε ότι μια μάχη σαν και αυτή με τον ομόσταβλό σου δεν έχει νόημα. Περιμένουμε από τους αναβάτες μας να αγωνίζονται με ασφάλεια. Ο Furusawa πήγε να μιλήσει στον Valentino και του ζήτησε να έχει διαφορετική αντιμετώπιση με τους αναβάτες της Yamaha. Ξεκαθαρίσαμε τη θέση μας. Ο αγώνας ήταν δύσκολος και πολύ σφικτός. Δεν κάνεις τέτοιες κινήσεις όταν βρίσκεσαι σε τέτοια θέση για το πρωτάθλημα. Ο Valentino ήταν πολύ επιθετικός, όχι απλά επιθετικός».

Όταν ρωτήθηκε ο Γενικός Διευθυντής της Yamaha Racing για το θέαμα το οποίο προσέφεραν οι δύο αναβάτες είπε: «Από αθλητικής άποψης οι αγώνες είναι πιο βαρετοί και λιγότερο θεαματικοί. Αλλά δεν θέλουμε οι αναβάτες να πέφτουν. Θέλουμε οι αναβάτες να σέβονται ο ένας τον άλλον».

Η κατάσταση δεν δείχνει καλή στη Yamaha, καθώς ο Rossi δεν «υπακούει» στους υπεύθυνους της ομάδας. Η συμπεριφορά πάντως του Rossi ίσως έχει να κάνει και με τη συμπεριφορά της Yamaha στο θέμα των δοκιμών της Βαλένθιας. Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά στο συγκεκριμένο θέμα και η εβδομάδα που ξεκινά τη Δευτέρα – ενόψει Sepang – θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον.
Πηγη : https://www.msfree.gr

Stathis
05-10-10, 12:53
τραγικος καραγκιοζης ο Jarvis. δεν εχει το ηθικο δικαιωμα να μιλαει περι σεβασμου.
ειδικα αυτος...
αν ηταν σωστος θα επρεπε να τα πει αυτα προπερσι στη λαγκουνα σεκα οταν ο ροσι εκανε τα 10πλασια στον στονερ...

ή ακομα καλυτερα να μην τον παρει σαν αναβατη στην ομαδα του αφου ο βαλεντινο στους "τσαμπουκαδες" εχει ουκ ολιγη προϊστορια απο τοτε που ηταν στη χοντα...
για την οποια μετακινηση ο αντιπαθεστατος λιν κινησε γη και ουρανο με ενα σωρο "παρασκηνιακες" κινησεις....

τωρα ακουγεται απλα αστειος.

θα επρεπε να το ξερει... "μαχαιρα εδωσες, μαχαιρα θα λαβεις..."
ας προσεχε.

Nikos
05-10-10, 13:12
Αν και απο βαθμολογικης πλευρας ο αγωνας ηταν αφιαφορος και για τους δυο , ειδικα υστερα απ τον τραυματισμο του Πεντροζα, η κοντρα Ροσσι - Λορενθο ηταν μονο και μονο για θεμα γοητρου.
Και οι δυο αναβατες της ιδιας ομαδας, ο γιατρος με σχετικα υποδεεστερη μοτο μιας και οι οδηγιες λενε να μη λαμβανει ολα τα νεα εξαρτηματα της Γιαμαχα ελεω μεταγραφης στη Ντουκατι, παρολ'αυτα ηθελε να δειξει στον μικρο who's the boss.....και μαλλον ο μικρος το καταλαβε παροτι αυτο εγινε οχι και με τον ποιο κομψο τροπο.
Οπως και στο παρελθον ειχε καταλαβει το αντιστοιχο ο Τζιμπερναου οταν τον ειχαμε δει να κοπαναει με το Ροσσι ουκ ολιγες φορες.
Ο Τζαρβις ειναι γνωστος ηλιθιος των παντοκς (το επιβεβαιωσε για αλλη μια φορα με τις χθεσινες βλακειες που ειπε) και ισως μια μερα να καταλαβει οτι η θεση που κατεχει στον κοσμο της μοτο οφειλεται εν πολλοις στην τεραστια επιτυχια της Γιαμαχα την τελευταια 7ετια , η οποια εντελως τυχαια συμπιπτει με την ελευση του Ντοκτορ στην ομαδα.(θυμιζει λιγο Ολυμπιακο και πετρινα χρονια).
Ο Λορενθο ειναι απιστευτο ταλεντο και καταπληκτικος οδηγος με μπιγκ κοχονες.
Αλλα ο Ροσσι ειναι ενας και μοναδικος και μαλλον του χρονου θα δωσει στους ιαπωνες αλλο ενα πικρο μαθημα.
Οποιος πει οτι δε του αρεσε το θεαμα που ειδαμε απ την κοντρα των δυο διοτι δεν χαραχτηριζοταν απο fair play κλπ νομιζω οτι κανει μεγαλο λαθος.
Αυτοι ειναι οι αγωνες και οσο περισσοτερα τετοια στιγμιοτυπα βλεπουμε τοσο περισσοτερο θα πεταγομαστε απ τους καναπεδες, καρεκλες, ντιβανια, μπαουλα κλπ.

Samaro
05-10-10, 13:35
Αν και απο βαθμολογικης πλευρας ο αγωνας ηταν αφιαφορος και για τους δυο , ειδικα υστερα απ τον τραυματισμο του Πεντροζα, η κοντρα Ροσσι - Λορενθο ηταν μονο και μονο για θεμα γοητρου.
Και οι δυο αναβατες της ιδιας ομαδας, ο γιατρος με σχετικα υποδεεστερη μοτο μιας και οι οδηγιες λενε να μη λαμβανει ολα τα νεα εξαρτηματα της Γιαμαχα ελεω μεταγραφης στη Ντουκατι, παρολ'αυτα ηθελε να δειξει στον μικρο who's the boss.....και μαλλον ο μικρος το καταλαβε παροτι αυτο εγινε οχι και με τον ποιο κομψο τροπο.
Οπως και στο παρελθον ειχε καταλαβει το αντιστοιχο ο Τζιμπερναου οταν τον ειχαμε δει να κοπαναει με το Ροσσι ουκ ολιγες φορες.
Ο Τζαρβις ειναι γνωστος ηλιθιος των παντοκς (το επιβεβαιωσε για αλλη μια φορα με τις χθεσινες βλακειες που ειπε) και ισως μια μερα να καταλαβει οτι η θεση που κατεχει στον κοσμο της μοτο οφειλεται εν πολλοις στην τεραστια επιτυχια της Γιαμαχα την τελευταια 7ετια , η οποια εντελως τυχαια συμπιπτει με την ελευση του Ντοκτορ στην ομαδα.(θυμιζει λιγο Ολυμπιακο και πετρινα χρονια).
Ο Λορενθο ειναι απιστευτο ταλεντο και καταπληκτικος οδηγος με μπιγκ κοχονες.
Αλλα ο Ροσσι ειναι ενας και μοναδικος και μαλλον του χρονου θα δωσει στους ιαπωνες αλλο ενα πικρο μαθημα.
Οποιος πει οτι δε του αρεσε το θεαμα που ειδαμε απ την κοντρα των δυο διοτι δεν χαραχτηριζοταν απο fair play κλπ νομιζω οτι κανει μεγαλο λαθος.
Αυτοι ειναι οι αγωνες και οσο περισσοτερα τετοια στιγμιοτυπα βλεπουμε τοσο περισσοτερο θα πεταγομαστε απ τους καναπεδες, καρεκλες, ντιβανια, μπαουλα κλπ.

Συμφωνώ απόλυτα !!!!
Ο Λορένθο αν και καλός οδηγός, εχει τεράστιο εγωισμό που δεν τον αφήνει να καταλάβει με ποιόν προσπαθεί να συναγωνισθεί .
Επιπλέον η Γιαμαχα περίμενα να δείξει χαρακτήρα και σεβασμό, αντι να δείνει υποδιέστερη μοτό στον Ρόσσι που τόσα χρόνια της χάριζε τίτλους.thumb

Nikos
05-10-10, 14:24
Συμφωνώ απόλυτα !!!!
Ο Λορένθο αν και καλός οδηγός, εχει τεράστιο εγωισμό που δεν τον αφήνει να καταλάβει με ποιόν προσπαθεί να συναγωνισθεί .
Επιπλέον η Γιαμαχα περίμενα να δείξει χαρακτήρα και σεβασμό, αντι να δείνει υποδιέστερη μοτό στον Ρόσσι που τόσα χρόνια της χάριζε τίτλους.thumb

Δεν περιμενα ποτε τοσο ασοβαρη αντιμετωπηση προς τον Ροσσι απ τη Γiαμαχα.....ξεχασαν πολυ συντομα οτι η Μ1 ηταν για χρονια η ουραγος του πρωταθληματος και πληρως απαξιωμενη με Μπιατζι κλπ.....
Ειλικρινα πιστευα οτι η αναγνωριση θα ηταν μεγαλη και οτι θα εφευγε απ αυτην ο Ροσσι σα θεος και οχι να ανεχονται τους τσαμπουκαδες και τα νταιλικια του Λορενθο σε σχεση με τον ανθρωπο που τους ανεστησε και πολλαπλασιασε τις πωλησεις της Γιαμαχα κατα ενα τρελλο ποσοστο.
Οποτε του χρονου ευχομαι ο Ντοκτορ να κανει το θαυμα του και να κερασει ενα ωραιο τσαγακι τα τρια διαπασων ετσι οπως εκανε το 2003 στους πολλα βαρεις και ασηκωτους Χοντακηδες.

gyiama
05-10-10, 16:05
με βαση την αποδοση των doucati φετος,του χρονου βελπω η yamaha να ριχνει πολυ κλαμα!!για του χρονου βελπω στο βαθρο honda και doucati μονο!!!!!!

Samaro
10-10-10, 16:44
Rossi: Άξιος ο Lorenzo
Ο Ιταλός επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες

Με μια εμφάνιση από τα παλιά, ο Valentino Rossi επέστρεψε στις νίκες στη Sepang. Ο Ιταλός δεν έκανε καθόλου καλή εκκίνηση και στην πρώτη στροφή έμεινε στην 11η θέση. Διατήρησε όμως την ψυχραιμία του και με ένα εξαιρετικό γυρολόγιο άρχισε να καταπίνει τους αντιπάλους του τον έναν μετά τον άλλο. Δεν είχε πρόβλημα να φτάσει τους Lorenzo και Dovizioso στην κορυφή και όταν πέρασε μπροστά κατάφερε να ελέγξει τις επιθέσεις του Dovizioso στους τελευταίους γύρους. Τελικά ο Rossi έφτασε στη νίκη, η οποία είναι η σημαδιακή 46η του με τη Yamaha.

«Είναι υπέροχη στιγμή για μένα, είμαι ικανοποιημένος με τη νίκη η οποία είναι η 46η με τη Yamaha M1 μου», είπε ο Rossi στο τέλος του αγώνα. «Έκανα τη χειρότερη δυνατή εκκίνηση και για μια στιγμή ανησύχησα, αλλά έπειτα από μερικές στροφές κατάλαβα ότι μπορούσα να τα καταφέρω, διότι η μοτοσικλέτα ήταν φανταστική χάρη στις αλλαγές που κάναμε στο ζέσταμα. Η ιδέα του Jeremy δούλεψε μια χαρά! Οδήγησα καλά και ήταν φανταστικός αγώνας, ένας από τους καλύτερους της καριέρας μου. Ήθελα την 46η νίκη πολύ διότι είναι το νούμερό μου. Ευχαριστώ την ομάδα διότι όλοι δούλεψαν σκληρά το τριήμερο και νομίζω ότι τους το ανταπέδωσα. Είναι υπέροχο το συναίσθημα να κερδίζεις όταν έχεις μείνει 11ος στην πρώτη στροφή».

Φυσικά δεν ξέχασε τον teammate του. «Θέλω να συγχαρώ τη Yamaha και τον Jorge. Ήταν γρήγορος όλη τη σεζόν, σε όλες τις πίστες και όλες τις συνθήκες και άξιζε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα».

Απο το www.msfree.gr

Stathis
10-10-10, 16:56
ξουρισε κοντρα ο γιατρος!
μπραβο!

Nikos
11-10-10, 16:29
Μπραβο στο Λορενθο για το πρωταθλημα, ενας πραγματικα πολυ καλος οδηγος, αλλα ο τιτλος αυτος θα ειχε ακομα μεγαλυτερη αξια αν δεν ειχε συμβει το ατυχημα του Ροσσι που αλλαξε ριζικα τα δεδομενα και αυτο του Πεντροζα ο οποιος ειχε βαλει πλωρη για την πρωτη θεση.
Προσωπικα θα ηθελα να τον δω να νικαει στα ισα το Γιατρο αλλα και πλαι αξιος.
Του χρονου βεβαια ετοιμαστειτε για το μεγαλυτερο ΧΑΜΟ στην ιστορια του σπορ.

Samaro
17-10-10, 19:01
Rossi: Θα δοκιμάσω την Ducati στη Βαλένθια
Ο Ιταλός πήρε το πράσινο φως από τη Yamaha για τις δοκιμές της Βαλένθια

Ένα ακόμα σίριαλ των paddock του MotoGP έλαβε τέλος στην Αυστραλία καθώς η Yamaha επέτρεψε τελικά στον Valentino Rossi να οδηγήσει την Ducati στις δοκιμές της Βαλένθια. Ο Masao Furusawa μίλησε το Σάββατο με τον Ιταλό και του άναψε ουσιαστικά το πράσινο φως να αρχίσει να ετοιμάζεται μετά τον τελευταίο γύρο του πρωταθλήματος να οδηγήσει την Desmosedici της Ducati.

Το σίριαλ τράβηξε αρκετά τους τελευταίους μήνες καθώς η Yamaha ήταν επιφυλακτική στο να επιτρέψει στον Rossi να οδηγήσει στις δοκιμές της Βαλένθια την Ducati. Ωστόσο, η κατάκτηση του τίτλου από τον Jorge Lorenzo, σε συνδυασμό με την καλή σχέση του Ιταλού με τον Furusawa βοήθησαν να μην έχουμε επανάληψη του 2003 όταν η Honda αρνήθηκε στον Rossi να οδηγήσει τη Yamaha. Η δημόσια εικόνα της Yamaha θα δεχόταν πλήγμα αν τελικά δεν οδηγούσε ο πολυπρωταθλητής στις δοκιμές της Βαλένθια και οι άνθρωποι της εταιρίας δεν ήθελαν να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα.

Ο Rossi, σε δηλώσεις του στους Ιταλούς δημοσιογράφους του GPOne.com αποκάλυψε ότι θα οδηγήσει τελικά την Ducati στις δοκιμές της Βαλένθια. «Μίλησα το πρωί με τον Furusawa και μου επέτρεψε να δοκιμάσω την Ducati στη Βαλένθια. Η Yamaha εκτίμησε όλα όσα έχω κάνει για εκείνους. Ο Furusawa μου είπε ότι είναι ένας τρόπο να μου πει ευχαριστώ η Yamaha για αυτά που έχω κάνει. Νομίζω ότι είναι ευγενική κίνηση».

Ο Alessandro Cicignani, Project Manager της Ducati μίλησε για το θέμα στο motogp.com. «Δεν έχω ακούσει τι είπε ο Rossi ή η Yamaha, αλλά το έμαθα και είμαι πραγματικά ικανοποιημένος. Νομίζω ότι είναι ένα δώρο της Yamaha στον Valentino μετά από όλα όσα έχει κάνει για εκείνους. Θα ήθελα από τη μεριά μου να ευχαριστήσω κατά κάποιο τρόπο τη Yamaha. Έχω καλή σχέση με τον Lin Jarvis και με την ευκαιρία θέλω να τον ευχαριστήσω διότι πάντα ήταν δίκαιος και ανοιχτός σε συζητήσεις. Θα δουλέψουμε τώρα προκειμένου να ολοκληρώσουμε τη σεζόν και έπειτα να αρχίσουμε το 2011 μετά τον αγώνα της Βαλένθια. Νομίζω ότι είναι σημαντικές δοκιμές για όλους διότι, λόγο των περιορισμών στις δοκιμές, είναι δίκαιο κάθε αναβάτης να έχει την ευκαιρία να κάνει δοκιμές με τη μοτοσικλέτα την οποία θα οδηγήσει την επόμενη σεζόν. Θα δοκιμάσει σίγουρα τη μοτοσικλέτα του 2011 και θα δούμε. Θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό».

Η Ducati θα φέρει στην Ισπανία δύο διαφορετικούς κινητήρες για τον Rossi – έναν Big Bang και έναν Screamer. Ο Ιταλός θα δοκιμάσει και τους δύο κινητήρες και θα αξιολογήσει με ποιόν θέλει να συνεχιστεί η εξέλιξη της μοτοσικλέτας στη διάρκεια του χειμώνα.
πηγη : www.msfree.gr

Nikos
17-10-10, 19:14
Άρχισαν τα όργανα........

Stathis
17-10-10, 20:24
προβλεπω οτι οι δοκιμες αυτες θα εχουν πιο μεγαλη θεαμτικοτητα απο τον αγωνα...

Samaro
12-11-10, 19:58
Ο Valentino Rossi αποχαιρέτησε τους ανθρώπους της Yamaha

Το GP της Βαλένθια ήταν το τελευταίο για τον Valentino Rossi με τα χρώματα της Yamaha. Ο Ιταλός έπειτα από 7 απίστευτα χρόνια αποφάσισε να πάρει το δρόμο της Ducati και όπως ήταν αναμενόμενο τα συναισθήματα ήταν έντονα μετά το τέλος του αγώνα. Ο Ιταλός εμφανίστηκε με μια μπλούζα η οποία έγραφε ΅bye bye babeΆ αναφερόμενος στην YZR-M1 και μετά το τέλος της συνέντευξης Τύπου έμεινε με τους Masao Furusawa και Lin Jarvis για να μιλήσουν για τα όμορφα τελευταία χρόνια.

Valentino Rossi: Είναι συναισθηματικά φορτισμένη ημέρα για μένα αλλά είμαι χαρούμενος επίσης διότι δεν έχω τύψεις και δεν είχα καμία άσχημη στιγμή με τη Yamaha αυτά τα 7 χρόνια. Από το ξεκίνημα ήταν υπέροχα και δουλέψαμε καλά μαζί. Όπως στη ζωή, έτσι και στον αθλητισμό τα αποτελέσματα είναι σημαντικά αλλά σημαντικό είναι να το ευχαριστιέσαι και αυτό έκανα με τη Yamaha. Είχαμε καλή χημεία στην ομάδα – οι Αυστραλοί, οι Ιταλοί, οι Ιάπωνες, οι Άγγλοι και πολλοί άλλοι περάσαμε καλά. Αν το 2004 κάποιος μου έλεγε ότι θα κέρδιζα 4 τίτλους με τη Yamaha και 46 GP θα είχα υπογράψει με άνεση. Είμαι χαρούμενος. Πρέπει πρώτα να ευχαριστήσω τον Masao Furusawa διότι περάσαμε δύσκολες φάσεις αλλά βελτιώσαμε τη μοτοσικλέτα και την κάναμε την καλύτερη. Μετά θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι με βοήθησαν αυτά τα 7 χρόνια και τους εύχομαι καλή τύχη.

Masao Furusawa: Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον Valentino. Ήρθα στο MotoGP το 2003, που ήταν κακή χρονιά, ήταν κόλαση για εμάς. Ήθελα η YZR-M1 να βελτιωθεί αλλά όσο το πάλευα τόσο καταλάβαινα ότι χρειαζόταν κάτι περισσότερο. Έτσι, βρήκαμε τον Valentino Rossi. Πρώτα από όλα δεν πίστευα ότι ο Valentino θα έρθει ποτέ στη Yamaha διότι η μοτοσικλέτα δεν ήταν καλή αλλά με κάποιο τρόπο ήρθε. Μετά τη Νότια Αφρική το 2004, αισθάνθηκα ότι πέταγα στα σύννεφα, ήταν συναρπαστική, αξέχαστη σεζόν. Το 2004 ο Valentino ήταν ο μοναδικός που κέρδισε με την YZR-M1 και συνέβαλε τα μέγιστα στην εξέλιξή της. Φέτος όχι μόνο ο Valentino, αλλά επίσης 3 αναβάτες ήταν γρήγοροι, έτσι ξεκάθαρα φάνηκε ότι η YZR-M1 είναι καλή μοτοσικλέτα. Αυτό συμβαίνει χάρη στη συνεισφορά του Valentino όλα αυτά τα χρόνια. Εκτιμώ βαθύτατα τη δουλειά που έκανε και του εύχομαι τα καλύτερα στο μέλλον.

Lin Jarvis: To 2003, στη χειρότερη σεζόν μας στα GP, είπαμε ότι θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατό για να πετύχουμε, αλλά χωρίς τον Valentino Rossi δεν θα είχε γίνει τίποτα. Αποφασίσαμε ότι τον χρειαζόμασταν. Οι διαπραγματεύσεις ήταν συναρπαστικές με τον Valentino διότι η απόφασή του ήταν σημαντική, αλλά με τη στήριξη του Masao Furusawa και του Προέδρου της εταιρίας τα καταφέραμε. Οι μηχανικοί, έχοντας την πλήρη στήριξη της Yamaha, δούλεψαν εξαιρετικά. Είμαστε ευγνώμονες στον Valentino διότι άλλαξε τα πράγματα στη Yamaha και επιστρέψαμε στις νίκες. Το ευχαριστούμε για αυτό. Είχαμε απίστευτες και συναρπαστικές στιγμές μαζί του και με την ομάδα που έφερε. Σήμερα θα πούμε αντίο σε αρκετούς ανθρώπους, όπως ο Davide Brivio, ο Jerry Burgess και όλη η ομάδα. Περάσαμε υπέροχα, ήταν απίθανη ομάδα και θα μας λείψουν. Αύριο θα είναι περίεργη ημέρα.

πηγη :www.msfree.gr

nikos1400
12-11-10, 20:18
Ανυπομονω για την επομενη χρονια !!

Αν και τελευταια δεν παρακολουθω. Μονο περιστασιακα.
Του χρονου θα'ναι μαλλον μια καλη χρονια για MotoGP !
:hyper:

SuperSonic
14-11-10, 12:04
Λογικο καποια στιγμη να πηγαινε και στην ιταλικη εταιρια,χαρα που θα εχουν οι ιταλοι τωρα!

soc12r
15-11-10, 11:13
:notworthy::notworthy:
και βιντεακι https://www.youtube.com/watch?v=4U6ysA4zVZA

Samaro
15-11-10, 12:25
Επιτυχημένη επέμβαση ο Rossi
Στην Κατόλικα έκανε την εγχείρηση στον ώμο του ο Ιταλός

Το τέλος της σεζόν βρήκε τον Valentino Rossi στο χειρουργείο προκειμένου να διορθώσει το πρόβλημα που είχε στον ώμο του. Ο Ιταλός superstar την Κυριακή, αντί για τη Δευτέρα που είχε αρχικά προγραμματίσει, μπήκε στο νοσοκομείο της Κατόλικα και υπό την καθοδήγηση των Dr Alessandro Castagna και Dr Giuseppe Percellini πραγματοποίησε την επέμβαση στον ώμο του που στέφθηκε με επιτυχία.

Οι δύο συνολικά επεμβάσεις πραγματοποιήθηκαν στις 11:30 τοπική ώρα και διήρκησαν 2 ώρες, σύμφωνα με το ιταλικό GPOne.com. Ο Dr Castagna εξήγησε για την κατάσταση του Ιταλού. «Η κατάσταση του ώμου ήταν κρίσιμη. Ο Valentino είχε δύσκολο έργο να αγωνίζεται με τέτοιο τραυματισμό. Η εγχείρηση ήταν επιτυχημένη, χωρίς επιπλοκές και η αποθεραπεία θα διαρκέσει 90 ημέρες. Θα προσφέρουμε κάθε φροντίδα στον ασθενή από εδώ και πέρα».

Ο Rossi είχε τραυματίσει τον ώμο του στις 15 Απριλίου σε προπόνηση motocross και από τότε ταλαιπωρείται με το συγκεκριμένο τραυματισμό.

Περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση του Valentino Rossi θα έχουμε τις επόμενες ημέρες, όταν ο Ιταλός και οι γιατροί θα μιλήσουν αναλυτικά για την επέμβαση.
πηγη:www.msfree.gr

Samaro
05-12-10, 20:44
Η AMG πάνω στην GP11
Πιο ουσιαστική η συνεργασία της AMG με την Ducati το 2011

Το 2011 θα βρει την Ducati Desmosedici GP11 να φέρει ακόμα έναν χορηγό πάνω της. Το λογότυπο της AMG-Mercedes θα βρίσκεται πάνω στο φέρινγκ της μοτοσικλέτας και στις δερμάτινες στολές των Valentino Rossi και Nicky Hayden, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμα μεγαλύτερο κύρος στη συγκεκριμένη συμφωνία. Η AMG και η Ducati ανακοίνωσαν τη συνεργασία τους στα μέσα Νοεμβρίου, στο Los Angeles με την παρουσία του Nicky Hayden, ο οποίος έλαβε μια Mercedes CLS63 AMG και ένα Ducati Diavel, που θα είναι τα επίσημα οχήματα με τα οποία θα κάνει τις δημόσιες εμφανίσεις του.

Όπως είναι λογικό ο ερχομός του Valentino Rossi άνοιξε την πόρτα σε πολλούς χορηγούς να ενισχύσουν την προσπάθεια του δημοφιλέστερου αναβάτη και μέσα από το MotoGP να προωθήσουν τα προϊόντα τους. Μετά λοιπόν από τη Fiat, θα έχουμε την AMG-Mercedes στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP.

Ο Ola Kallenius, CEO της Mercedes-AMG, ανακοίνωσε πως η συνεργασία με την Ducati γίνεται ακόμα πιο ουσιαστική. «Την επόμενη χρονιά, η AMG θα κάνει το ντεμπούτο της στο MotoGP, ως χορηγός στις μοτοσικλέτες και τις φόρμες της Ducati Marlboro Team. Η AMG και η Ducati σχηματίζουν το τέλειο δίδυμο, τόσο στην πίστα όσο και στο δρόμο, διότι είναι δύο εταιρίες οι οποίες μοιράζονται τις ίδιες αξίες. Το κλειδί για τις δύο φίρμες είναι το πάθος για τους αγώνες, η απόδοση και η μοναδικότητα».

Από τη μεριά του ο Gabriele del Torchio, CEO της Ducati Motor Holding, πρόσθεσε: «Η απόφαση να δώσουμε μεγαλύτερη δημοσιότητα στη συνεργασία, με την παρουσία του λογοτύπου της AMG στη μοτοσικλέτα της Ducati επιβεβαιώνει τη σημαντικότητα της συνεργασίας των δύο εταιριών. Προσθέτει κύρος στο πακέτο χορηγιών μας στο MotoGP, το οποίο αποτελείται από σημαντικές φίρμες, όπως η Philip Morris, η Generalli, η Enel και η TIM».
Πηγή :::https://www.msfree.gr

nikos1400
05-12-10, 23:51
Η AMG πάνω στην GP11
Πιο ουσιαστική η συνεργασία της AMG με την Ducati το 2011

Το 2011 θα βρει την Ducati Desmosedici GP11 να φέρει ακόμα έναν χορηγό πάνω της. Το λογότυπο της AMG-Mercedes θα βρίσκεται πάνω στο φέρινγκ της μοτοσικλέτας και στις δερμάτινες στολές των Valentino Rossi και Nicky Hayden, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμα μεγαλύτερο κύρος στη συγκεκριμένη συμφωνία. Η AMG και η Ducati ανακοίνωσαν τη συνεργασία τους στα μέσα Νοεμβρίου, στο Los Angeles με την παρουσία του Nicky Hayden, ο οποίος έλαβε μια Mercedes CLS63 AMG και ένα Ducati Diavel, που θα είναι τα επίσημα οχήματα με τα οποία θα κάνει τις δημόσιες εμφανίσεις του.

Όπως είναι λογικό ο ερχομός του Valentino Rossi άνοιξε την πόρτα σε πολλούς χορηγούς να ενισχύσουν την προσπάθεια του δημοφιλέστερου αναβάτη και μέσα από το MotoGP να προωθήσουν τα προϊόντα τους. Μετά λοιπόν από τη Fiat, θα έχουμε την AMG-Mercedes στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP.

Ο Ola Kallenius, CEO της Mercedes-AMG, ανακοίνωσε πως η συνεργασία με την Ducati γίνεται ακόμα πιο ουσιαστική. «Την επόμενη χρονιά, η AMG θα κάνει το ντεμπούτο της στο MotoGP, ως χορηγός στις μοτοσικλέτες και τις φόρμες της Ducati Marlboro Team. Η AMG και η Ducati σχηματίζουν το τέλειο δίδυμο, τόσο στην πίστα όσο και στο δρόμο, διότι είναι δύο εταιρίες οι οποίες μοιράζονται τις ίδιες αξίες. Το κλειδί για τις δύο φίρμες είναι το πάθος για τους αγώνες, η απόδοση και η μοναδικότητα».

Από τη μεριά του ο Gabriele del Torchio, CEO της Ducati Motor Holding, πρόσθεσε: «Η απόφαση να δώσουμε μεγαλύτερη δημοσιότητα στη συνεργασία, με την παρουσία του λογοτύπου της AMG στη μοτοσικλέτα της Ducati επιβεβαιώνει τη σημαντικότητα της συνεργασίας των δύο εταιριών. Προσθέτει κύρος στο πακέτο χορηγιών μας στο MotoGP, το οποίο αποτελείται από σημαντικές φίρμες, όπως η Philip Morris, η Generalli, η Enel και η TIM».
Πηγή :::https://www.msfree.gr

thumb
Εξυπνη και η κινηση της AMG-Mercedes, μιας και η φημη του Βαλεντινο πλεον υπερβαινει το χωρο της μοτοσυκλετας.
Και ειδικα τωρα που ο (Ιταλος) Βαλεντινο θα οδηγει Ιταλικη μοτοσυκλετα !

Αραγε θα προσφερει η AMG μονο χρημα, ή και τεχνικους/τεχνολογια ?

nikos1400
17-12-10, 15:32
Σχετικα με την μεταγραφη του Rossi στη Ducati και την προετοιμασια της μοτοσυκλετας για τη νεα χρονια, λεει ο μηχανικος του Jeremy Burgess:

"Παλιοτερα ειχαμε πολλες δοκιμες, αλλα ειμασταν εκει για να δουλεψουμε, και οχι να παμε διακοπες. Υποτιθεται οτι πολεμαμε για να βελτιωσουμε το επιπεδο του σπορ, τοσο απο την πλευρα του αναβατη οσο και απο την πλευρα του κατασκευαστη, οπότε...χρειαζομαστε δοκιμες για να το πετυχουμε. Τωρα πλεον ειναι ενα τηλεοπτικο show. Τρεχεις με οτι εχεις και αν δεν εισαι ετοιμος...τι να κανουμε, ατυχια."

Μην αποκλεισετε τις επιτυχιες, αλλα μην εκπλαγειτε και απο τις αποτυχιες. Διοτι με τους περιορισμους στις δοκιμες, οπως εξηγει ο Burgess, το παγκοσμιο πρωταθλημα εχει μεταβληθει σε ενα διαφορετικο ειδος παιχνιδιου.

μεταφορα απο αρθρο του Michael Scott στο περιοδικο MOTO τ.474


https://www.cycletorque.com.au/images/gallery/large/motogp-test-rossi-ducati-12.jpg

nikos1400
17-12-10, 15:37
https://farm5.static.flickr.com/4047/5161772283_73bf8c9c44_o.jpg

.

https://farm2.static.flickr.com/1431/5161772553_977b2c0d2c_b.jpg

Stathis
11-01-11, 00:06
wroom 2011 Madonna di Campiglio

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/01rossi.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/03rossi.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/04rossi.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/05rossi.jpg

πηγη: mcn news

Atsa linos
11-01-11, 02:09
καλημερα να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη στους "επικριτες του γιατρου κακα τα ψεματα ειναι μεγαλο αλανι ο γιατρος πολυ μεγαλος πιλοτος και απαιτει το σεβασμο και καλα κανει ,,οποιος και να ηταν απο εμας στην θεση του το ιδιο θα εκανε και θα σκεφτοταν ας μην επικρινουμε ενα αναβατη απο το υφος του αλλα απο τις ικανοτητες του,,,εξαλου το αθλημα ειναι "αλητικο" καλα κανει ο γιατρος εχει απαντησει στην πιστα με πολυ υποδιαιστερα διτροχα ουκ ολιγες φορες ,,
αυτα,,,,,,,

Stathis
11-01-11, 12:09
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/05rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/04rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/03rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/06rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/02rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/07rossi-leathers.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespa%20fans%200111/01rossi-leathers.jpg

SuperSonic
11-01-11, 13:51
Περα του οτι ο Βαλεντινο ειναι ενας καταπληκτικος οδηγος ειναι και τρομερος χαρακτηρας,οπου εχει παει ειναι πρωταγωνιστης και εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.
Μιλαμε για τον ανθρωπο που αλλαξε ολο το life style του moto GP με μοναδικο τροπο.

nikos1400
13-01-11, 00:32
https://www.youtube.com/watch?v=RH53EnNfj2Y

Samaro
15-05-11, 17:03
Σήμερα ο "γιατρός" είχε εφημερία !!:th_Laie_67-1:

Απέδειξε για μια ακόμη φορά την αξία του , νικώντας στα ίσια τον περσινό πρωταθλητή κ. Jorge Lorenzo και φέρνοντας την κόκκινη Ιταλίδα,(την οποία βελτιώνει συνεχώς) για πρώτη φορά και λίγο καιρό μετά τη σοβαρή εγχείρισή του, στο βάθρο !

Περαστικά στη Yamaha που τρέχει με το No 1 ! ! !:th_Laie_67-1:

Αναλυτικότερα :https://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=7287

gant
15-05-11, 17:18
Κρίμα ρε γμτ. το ξέχασα σήμερα, αν και χθές που παρακολουθούσα κάπου στο τελευταίο τέταρτο ήταν ακόμη στην 7η θέση της κατάταξης. Μπράβοο του λοιπόν!

pilot
15-05-11, 18:06
Σήμερα ο "γιατρός" είχε εφημερία !!:th_Laie_67-1:

Απέδειξε για μια ακόμη φορά την αξία του , νικώντας στα ίσια τον περσινό πρωταθλητή κ. Jorge Lorenzo και φέρνοντας την κόκκινη Ιταλίδα,(την οποία βελτιώνει συνεχώς) για πρώτη φορά και λίγο καιρό μετά τη σοβαρή εγχείρισή του, στο βάθρο !

Περαστικά στη Yamaha που τρέχει με το No 1 ! ! !:th_Laie_67-1:

Αναλυτικότερα :https://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=7287

ναι αφού πέσαν οι άλλοι δυο μπροστά του! :th_Laie_67-1:

Samaro
15-05-11, 18:53
ναι αφού πέσαν οι άλλοι δυο μπροστά του! :th_Laie_67-1:
Ετσι είναι οι αγώνες φίλε μου !!! Κι αυτός από πτώση και άσχημο τραυματισμό έχασε το περσινό πρωτάθλημα !!

Γεγονός είναι ότι ο Ρόσι δεν χρειάζεται τις πτώσεις των συναθλητών του για να διακριθεί. Η αξία του είναι δεδομένη αφού είναι εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής.!!!

Samaro
10-01-12, 13:06
Rossi: Θέλω ακόμα 2 χρόνια

Ο Ιταλός έχει στόχο να κερδίσει με την Ducati τα επόμενα χρόνια

Την Τρίτη το πρωί οι αναβάτες της Ducati, Valentino Rossi και Nicky Hayden ήταν στη διάθεση των δημοσιογράφων για μια συνέντευξη Τύπου, στο πλαίσιο του Wrooom 2012. Ο Rossi ήταν φυσικά στο επίκεντρο για μια ακόμα φορά δίνοντας τη δική του άποψη για το 2012 και το μέλλον του στο MotoGP.

Μια από τις ερωτήσεις που έγιναν στον Ιταλό αφορούσε το μέλλον του στο MotoGP. Ο Rossi ξεκαθάρισε πως θέλει να μείνει ακόμα 2 χρόνια στο MotoGP ώστε να μπορέσει να κερδίσει κάτι με την Ducati. «Θα έχει ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια της σεζόν. Διότι όλοι οι αναβάτες έχουν συμβόλαια που λήγουν και η τράπουλα θα ανακατευθεί. Θα ήθελα να βοηθήσω την Ducati να πετύχει κάτι και έπειτα ίσως να σταματήσω. Αλλά θα ήθελα τουλάχιστον ένα ακόμα συμβόλαιο, ακόμα δύο χρόνια».

Πάντως το να επιστρέψει σε ιαπωνικό εργοστάσιο ο Rossi το βλέπει ιδιαίτερα δύσκολο. «Δεν το βρίσκω πιθανό να βρεθώ σε ιαπωνικό εργοστάσιο, αλλά ποιος ξέρει; Δεν λέω ότι είναι απίθανο, αλλά ξεκινήσαμε το project και θέλουμε να κερδίσουμε κάτι».

Αργότερα θα έχουμε περισσότερα νέα από την Madonna di Campiglio για όσα είπαν οι δύο αναβάτες της Ducati. Να θυμίσουμε ότι η Desmosedici δεν θα παρουσιαστεί στο Wrooom, ενώ ο Filippo Preziosi θα μιλήσει στους δημοσιογράφους την Τετάρτη το πρωί.

πηγη :https://www.msfree.gr/ms.php?id=25570

soc12r
12-01-12, 08:54
https://www.youtube.com/watch?v=r1bG33j4YrY


https://www.youtube.com/watch?v=4jSKOmv9Lfc

Samaro
12-08-12, 22:43
Βγήκε το διαζύγιο

Ο Valentino Rossi δεν θα φοράει τα χρώματα της Ducati την επόμενη χρονιά


Η πολυναμενόμενη αποχώρηση του Valentino Rossi από την Ducati επιβεβαιώθηκε το πρωί της Παρασκευής. Η Ducati, σε ανακοίνωσή της, έκανε γνωστό ότι οι δρόμοι τις με τον Ιταλό superstar χωρίζουν στο τέλος της αγωνιστικής σεζόν και πλέον το εργοστάσιο είναι σε αναζήτηση αντικαταστάτη του Vale. Η Ducati ευχαρίστησε τον Rossi για τις υπηρεσίες του, ενώ επισήμανε στην ανακοίνωση ότι μαζί με την Audi έχουν στρατηγικό σχέδιο για την ανάπτυξη του project στο MotoGP.

Επόμενο βήμα είναι η ανακοίνωση της Yamaha πως καλωσορίζει τον Rossi στην εργοστασιακή ομάδα το 2013 για να ολοκληρωθεί το παζλ, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει να δούμε ποιος θα είναι ο δεύτερος αναβάτης της Ducati.

πηγή :https://www.msfree.gr/ms.php?id=28157
-------------------------------



Rossi - Yamaha ξανά μαζί


Η ιαπωνική ομάδα ανακοίνωσε την αναβίωση της πολύ επιτυχημένης συνεργασίας


Το φυσικό επόμενο της ανακοίνωσης που εξέδωσε η Ducati το πρωί της Παρασκευής 10/8, στην οποία ανακοίνωνε τη λύση της συνεργασίας με τον Valentino Rossi στο τέλος του 2012 (σχετικό θέμα), ήταν η ανακοίνωση από τη Yamaha της επανένταξης στις τάξεις της του Ιταλού σουπερστάρ. Ο Rossi επιστρέφει από το 2013 και για δύο χρόνια στην ομάδα με την οποία γνώρισε τις μεγαλύτερες επιτυχίες του καθώς στο διάστημα 2004-2010 που οδήγησε για λογαριασμό της πανηγύρισε την κατάκτηση 4 παγκόσμιων τίτλων και 46 νικών στα grand prix. Στη Yamaha θα αποτελέσει δίδυμο με τον Jorge Lorenzo, σε μια συνεργασία που αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο διευθυντής της Yamaha, Lin Jarvis, ήταν εκείνος που έκανε δηλώσεις για λογαριασμό της ομάδας, καλωσορίζοντας τον Valentino Rossi: «Για άλλη μία φορά αυτή η ανακοίνωση είναι σπουδαία νέα για τη Yamaha. Τον Ιούνιο καταφέραμε να συμφωνήσουμε με τον Jorge Lorenzo για τις σεζόν 2013 και 2014 και τώρα μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τη συμφωνία με τον Valentino Rossi για τα επόμενα δύο χρόνια. Με αυτό τον τρόπο δημιουργήσαμε την ισχυρότερη δυνατή ομάδα για να διεκδικήσουμε νίκες και να προωθήσουμε το όνομα της Yamaha. Είχαμε αυτήν τη «σούπερ ομάδα» τα 2008, 2009 και 2010 και εκείνες τις χρονιές καταφέραμε το «triple crown» με τίτλους στα πρωταθλήματα οδηγών, κατασκευαστών και ομάδων για τρεις συνεχόμενες χρονιές.

Ο στόχος για το μέλλον είναι προφανής και θα δώσουμε τα πάντα για να τον πετύχουμε. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι με την εμπειρία, τη γνώση, τις ικανότητες και την ταχύτητα αυτών των δύο πρωταθλητών θα μπορέσουμε να διεκδικήσουμε πολλές νίκες και τους τίτλους το 2013 και το 2014. Η συμφωνία με τον Valentino Rossi ολοκληρώνει το σχεδιασμό μας για την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha MotoGP. Τώρα που έγινε κι αυτό, θα δώσουμε το 100% των προσπαθειών μας για να ολοκληρώσουμε τη φετινή δουλειά και να υποστηρίξουμε τον Ben Spies και τον Jorge Lorenzo στην αναζήτησή τους για νίκες και τον Jorge στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος του 2012».


πηγή :https://www.msfree.gr/ms.php?id=28158

nikos1400
13-08-12, 06:31
:(
κριμα παντως,
λυπηθηκα που δε δουλεψε το Rossi-Ducati.

Stathis
13-08-12, 11:31
περνανε τα χρονια δυστυχως.

ο ροσι καποτε ηταν τοσο καλυτερος απο τους αλλους, ωστε του αρκουσαν δυο ροδες, ενας σκελετος, ενα μοτερ και την εβρισκε την ακρη.
αλλωστε μεχρι το 2007 δεν αντιμετωπισε ποτε πραγματικο ανταγωνισμο το επιπεδο του.
ειχε παντα αρκετο περιθωριο.

ο στονερ ομως το 2007 αλλα και τα επομενα χρονια εδειξε οτι ο ροσι χρειαζοταν να κανει μαγικα κολπα πλεον για να κερδισει.
πραγμα που εκανε σε μεγαλο βαθμο, με αποκορυφωμα τo γνωστο αγωνα της Laguna Seca, οπου κερδισε με αρκετη βρωμικη και αντιαθλητικη οδηγηση.
αλλωστε δεν υπηρχε αλλος τροπος να κρατηθει μπροστα απο συνδυασμο ταχυτερο μισο δευτερολεπτο στο γυρο.

αργοτερα ο λορενθο δημιουργησε προβλημα μεσα στην ιδια ομαδα καθως παρουσιασε ιδια επιπεδα ταχυτητας με το ροσι απο την αρχη δειχνοντας οτι η συνεχεια θα ειχε ενδιαφερον.
μετα ηρθε η πιεση, η πτωση του στην ιταλια, ο τραυματισμος, ο πρωτος της καριερας του, η απωλεια του πρωταθληματος, αλλα και η συνειδητοποιηση οτι τα πραγματα ηταν δυσκολα πια.

οταν εφθασε η ωρα της ανανεωσης του συμβολαιου, ο ροσι πιθανοτατα απαιτησε αλλον team mate στη γιαμαχα, πραγμα ομως που δεν εγινε δεκτο καθως ο ροσι μπορει να ηταν το παρον, αλλα ο λορενθο ηταν το μελλον.

ετσι θεωρησε με βαση και τα αποτελεσματα του στονερ με τη ducati οτι θα ηταν ευκολο γι αυτον να βελτιωσει λιγο το μηχανακι με δεδομενο την εμπειρια της ομαδας του και να βρεθει με ανταγωνιστικο εξοπλισμο, πραγμα απαραιτητο πλεον ωστε να μεινει στην κορυφη, καθως το ταλεντο του αρχισε να μην ειναι αρκετο ωστε να σταματησει τους πιστιρικαδες.

οπως ομως ολοι παρακολουθησαμε τα τελευταια δυο χρονια αυτο δεν κατεστη δυνατο.
μελετωντας καποιες λεπτομερειες εικαζω οτι το βετο του ροσι για μονομαρκα ελαστικων πριν λιγα χρονια, του γυρισε μπουμερανγκ αργοτερα.
η D16 εδειξε αρκετα ανταγωνιστικη στο βρεγμενο, πραγμα που σημαινει οτι με ενα ειδικα φτιαγμενο γι αυτην εμπρος ελαστικο θα ηταν ανταγωνιστικη και στο στεγνο.
δυστυχως για τους ιταλους οι ιαπωνες επηραζονται περισσοτερο απο το feedback των ιαπωνικων εργοστασιων, κι ετσι τα κοινα ελαστικα βολευουν περισσοτερο τις γιαμαχα και χοντα.
με αυτο το δεδομενο η ducati φετος αποφασισε να αλλαξει πλαισιο ωστε να ερθει σε συμπεριφορα πιο κοντα στις ιαπωνικες και ετσι να ταιριαξει καλυτερα με τα ελαστικα.
οπως εδειξε ομως το αποτελεσμα, το πλαισιο δεν ηταν το προβλημα, αλλα μαλλον ο ιδιος ο κινητηρας και η κατασκευη του ωστε να ειναι ακαμπτος και να παιζει ενεργο μερος, επιβαλει εμπρος ελαστικο με πιο μαλακο σκελετο, το οποιο απο την αλλη δεν δουλευει με τα χοντα και τα γιαμαχα τα οποια χρειζονται ακαμψια.

αν αλλαξει ο κανονισμος των ελαστικων εικαζω οτι η D16 θα γινει αμεσα ανταγωνιστικη, πραγμα που ισως ο ροσι δεν ειχε τη δυναμη να επηρεαασει οπως στο παρελθον...

με αυτα και αυτα ο ροσι επεστρεψε στη γιαμαχα ως πιο σιγουρη επιλογη ωστε να εχει κορυφαιο εξοπλισμο και δυνατοτητα να δειξει αν μπορει να περασει το λορενθο.
αν το καταφερει θα μιλαμε για μια επικη επιστροφη η οποια θα προσθεσει στο μυθο του ροσι.
αν οχι, θα μιλαμε για ενα αδοξο κλεισιμο μιας λαμπρης καριερας.

απο τη αλλη η χοντα εχασε μεγαλη ευκαιρια να εχει εναν κορυφαιο αναβατη στην ομαδα της.
σιγουρα το διδυμο ροσι-λορενθο παρουσιαζεται πολυ καλυτερο των πεντροζα-μαρκεζ, ενω η φυγη του στονερ αφηνει ενα κενο στον ανταγωνισμο που δυσκολα θα καλυφθει.

βεβαια οι φημες οργιαζουν απο τωρα οτι το αφεντικο του motogp αρχιζει να πιεζει για διδυμο στονερ-ντουκατι, τη μονη σιγουρη συνταγη για το ιταλικο εργοστασιο...
λετε?

Azurius
13-08-12, 11:51
Τουλάχιστον τώρα ελπίζω να δω κάτι το ενδιαφέρον απο το γιατρό γιατί είχα βαρεθεί αυτό το σκηνικό με την 6η, 7η θέση!!!

Azurius
13-08-12, 12:00
Και να προσθέσω ότι τώρα τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα για το Γιατρό γιατί ουσιαστικά θα είναι σαν δεύτερο όνομα στην σκιά του Λορένθο και όχι σαν ο "ήρωας". Έτσι αν τα καταφέρει και μονοπωλήσει το κοινό ενδιαφέρον με καλές επιδόσεις, τότε πραγματικά θα μιλάμε (όπως λέει και ο Στάθης) για μια επική επιστροφή η οποία προσθέσει στο μύθο του.

nikos1400
13-08-12, 12:50
βεβαια οι φημες οργιαζουν απο τωρα οτι το αφεντικο του motogp αρχιζει να πιεζει για διδυμο στονερ-ντουκατι, τη μονη σιγουρη συνταγη για το ιταλικο εργοστασιο...
λετε?

(αν και δεν τα παρακολουθω στενα)
να αναιρεσει τα οσα ειπε για την οικογενεια του και να συνεχισει λιγο ακομα τους αγωνες ?
μπααα.

Stathis
13-08-12, 13:40
ισως οχι για φετος αλλα για του χρονου.
βεβαια, ολα εχουν την τιμη τους, καμια φορα γινονται και προσφορες που δεν μπορεις να αρνηθεις.
ο στονερ ουσιαστικα αποχωρει διοτι βαρεθηκε εκεινο το κομματι των motogp εκτος το καθαρα αγωνιστικο, οπως και γιατι θελει να αφιερωσει χρονο στην οικογενεια του.
μην ξεχναμε οτι το "ιαπωνικο" κλιμα μεσα στην εργοστασιακη ομαδα της χοντα διαφερει παρα πολλυ σε σχεση με αυτο στην ιταλικη ομαδα στην οποια ενιωθε καλυτερα ο στονερ.

αν ηταν να διακινδυνευσω μια προβλεψη, θα ελεγα οτι ειτε απο του χρονου, ειτε μετα απο 1-2 χρονια αν ο στονερ ειναι να συνεχισει ή να επιστρεψει αυτο θα γινει με ducati... ;)

Samaro
13-08-12, 17:01
Α ! Ξέχασα να σας πώ !

Τον περασμένο Ιούνιο πήγα στο γιό μου στην Αγγλία ! Είχε κλείσει εισητήρια για τον αγώνα Moto GP στο Silverstone και τον παρακολουθήσαμε παρέα.

Αξίζει τελικά να επισκεφτεί κάποιος την πίστα του Silverstone ( φαντάζομαι και άλλη μεγάλη πίστα) σε ημέρα μεγάλου αγώνα για να καταλάβει τι σημαίνει οργάνωση ,τάξη, επαγγελματισμός κλπ

Τα χιλιάδες αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες που κατέκλησαν το χώρο μεσα απο ουρές χιλιομέτρων, βρήκαν το χώρο τους άριστα στα απέραντα διπλανά λιβάδια, που χρησιμοποιήθηκαν για πάρκινγκ, όπως άλλωστε και τα ελικόπτερα που βρήκαν το δικό τους χώρο.

Θα σας φανεί παράξενο ίσως, αλλά δεν ενθουσιάστηκα απο την παρακολούθηση του αγώνα. Αν και υπήρχαν γιγαντοοθόνες η παρακολούθηση των αγώνων απο την τηλεόραση είναι πιό λεπτομερής.

Ισως φταίει βέβαια το γεγονός οτι, η θέση μας ήταν στην ευθεία της εκκίνησης και σ'αυτό το σημείο δεν υπήρχαν πλαγιάσματα η θεαματικά προσπεράσματα.

Αξίζει επίσης να αισθανθεί κάποιος, έστω μιά φορα, το πραγματικά απίθανο κλίμα που δημιουργεί ο φανατισμένος μηχανόβιος κόσμος και ο εκκωφαντικός πραγματικά ήχος απο τις εξατμίσεις των μηχανών αλλά μέχρι εκεί.

Δεν θα ξαναπήγαινα ! Αντίθετα θα ήθελα περισσότερο να παρακολουθήσω ενα αγώνα BTCC η DDM. Αυτοκινητόσαυρος γάρ.

Καλά νάμασται ...... :original:

nikos1400
13-08-12, 18:33
κατσε και θα φτιαξουν...που ειπαμε;; Α ναι, στη δραπαιτσωνα...πιστα...χαχα!!

sent from my pain-in-the-ass smartphone using tapatalk 2

Samaro
16-09-12, 20:18
Misano MotoGP - O Valentino επιστρέφει ?


Ο Valentino Rossi τερμάτισε στη δεύτερη θέση με την Ducati.
Ναι, καλά διαβάσατε, ο Ιταλός της Ducati πήρε ένα φανταστικό αποτέλεσμα μέσα στην πατρίδα του και έκανε τους θεατές να τρελαθούν στις κερκίδες. Ο Rossi ήταν πολύ δυνατός από το ξεκίνημα και από την πρώτη στροφή βρέθηκε στη 2η θέση. Αμύνθηκε πολύ καλά απέναντι στον Stefan Bradl, διατήρησε ένα πολύ καλό γυρολόγιο και τελικά εύκολα έφτασε στην κατάκτηση του βάθρου. Οι βελτιώσεις στη μοτοσικλέτα και το επιπλέον κίνητρο εντός έδρας έφεραν ένα απίθανο αποτέλεσμα για τον Rossi και την Ducati.

Αποσπασμα απο το https://www.msfree.gr/gpresults.php?ss=25&round=13

nfot
16-09-12, 22:36
Λες και ξαναβρηκε το ταλεντο του ο Γιατρος ή οι μηχανικοι της Ducati. Τι να πω; Επρεπε να δηλωσει την αποχωρηση απο την ομαδα για να εχει καλο αποτελεσμα;

Azurius
03-01-13, 18:48
Καλώς τα δεχτήκαμε!!!!!!

Με τον καλύτερο τρόπο καλωσόρισε η Yamaha τον Βαλεντίνο Ρόσι στην δεύτερη θητεία του. Η ιαπωνική ομάδα έφτιαξε ένα βίντεο με στιγμιότυπα από τα κατορθώματα του «Γιατρού» με τα χρώματα της (2004-2010). Βέβαια τα πράγματα φέτος δεν θα είναι και τόσο εύκολα για τον Ρόσι, δεδομένου ότι θα αγωνίζεται στην ίδια ομάδα με τον παγκόσμιο πρωταθλητή Χόρχε Λορένθο.

https://www.enikos.gr/sports/109207,BINTEO-H_Yamaha_kalwsorizei_pisw_ton_Ros.html

Stathis
03-01-13, 18:53
ρε ουστ ο αχρηστος...

soc12r
16-01-13, 08:47
https://www.youtube.com/watch?v=aXSAkrhs-Z8

https://www.youtube.com/watch?v=QUbZnpmNcVA

Bitz
16-01-13, 09:22
ρε ουστ ο αχρηστος...

Γιατι ρε Σταθη;;;:original:

Stathis
16-01-13, 12:30
Γιατι ρε Σταθη;;;:original:

ρε ουστ ο αχρηστος...

Bitz
16-01-13, 12:50
Σαφεστατος....:thnx:

Bazil Van Sinner
16-01-13, 13:01
μου θυμιζει Jordan,Schumi....

κακως!δεν θα μπορεσει να ανταπεξελθει απεναντι στους πιτσιρικαδες...

Bazil Van Sinner
24-03-13, 21:25
https://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15955&subid=2&pubid=7277396

https://engine.feed.gr/?catid=15955&imgid=236327&srcid=77761&type=12389

:whistle:

Stathis
25-03-13, 10:02
πηρε τα πανω του το κουλαδι.

Bazil Van Sinner
25-03-13, 10:18
αμα ηταν ετσι τα κουλαδια....

Azurius
25-03-13, 10:58
Έλα μωρή Ιταλοτρέλα τρέλανε μας λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εε!!!!!!!!

Bazil Van Sinner
25-03-13, 13:43
μου θυμιζει Jordan,Schumi....

κακως!δεν θα μπορεσει να ανταπεξελθει απεναντι στους πιτσιρικαδες...


ΔΕΝ μου θυμιζει τελικα κανεναν,ειναι one of a kind!

nikos1400
25-03-13, 15:23
https://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15955&subid=2&pubid=7277396

https://engine.feed.gr/?catid=15955&imgid=236327&srcid=77761&type=12389

:whistle:

Άξιος !!

:D:D

Bitz
25-03-13, 18:16
Εδω το.....κουλαδι στο ποιο δυσκολο ες του κοσμου.

Οταν λεμε ξεβρακωμα....εννοουμε αυτο


https://www.youtube.com/watch?v=sfPM77TsGaA

Stathis
25-03-13, 18:38
Μιχαλη βαλε μας και κανενα στιγμυοτυπο απο το 2011-2012...
Για να σε βοηθησω ψαξε κανεναν αγωνα που ο ροσι εφαγε γυρο, η μονη περιπτωση να συναντηθει με τον στονερ εντος πιστας...

Bitz
25-03-13, 18:49
Και εγω δεν τον γουσταρω...αλλα κουλαδι δεν τον λες.
Τωρα οποιαδηποτε συγκριση με στονερ... τι να πω; ατυχης.
Στο κατω-κατω γερασε και αυτος τι να κανουμε;
Και τον σκουλικα τον σουμι δεν τον γουσταρω,αλλα δεν μπορω να τον πω και κουλαδι.

:original:

Bitz
25-03-13, 18:54
Επισης εχει σημασια και τι εργαλειο εχεις κατω απο τον κ@λο σου και πως θα σου καστει.
Δες στα μονοθεσια τι γινετε....ξαφνικα εγιναν οδηγοι ο φετελ και ο γουεμπερ.

Bitz
25-03-13, 19:34
Μιχαλη βαλε μας και κανενα στιγμυοτυπο απο το 2011-2012...
Για να σε βοηθησω ψαξε κανεναν αγωνα που ο ροσι εφαγε γυρο, η μονη περιπτωση να συναντηθει με τον στονερ εντος πιστας...

Ελα αυτο βρηκα...απο το 2012,δεν μπορω να βρω τιποτα αλλο.Εχω παρωπιδες:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=xXjdMESA4w0

Bazil Van Sinner
25-03-13, 21:39
Κουλο μπορει να αποκαλεσει το Rossi καποιος φανατικος οπαδος της Ducati!
Αν παρουμε υπ'οψιν μας και τη μαμα εταιρια....:whistle:

Οσον αφορα τις σεζον 07-09 το Μ1 ηταν αρκετα αλογα κατω απο τον ανταγωνισμο ,και δη τις Ducati :whistle:

Stathis
25-03-13, 22:37
ηταν αρκετα αλογα κατω? μαλιστα, προφανως τις δυναμομετρησες και το βρηκες.

ο ροσι απεδειξε στη ducati οτι ουτε μπορει να οδηγησει πλεον οπως παλια, ουτε μηχανη μπορει να φτιαξει.
του εδωσαν οτι ζητησε, δικη του ομαδα, προϋπολογισμο, τα παντα.
και τι εφερε? ιδρωνε να περασει τον χεϊντεν και τον μπαρμπερα με τη δορυφορικη.

συγκριση με το στονερ φυσικα δεν υπαρχει.
ο ενας κερδισε πρωταθλημα και νικες με μια μοτο που ο αλλος παλευε να ειναι στην 7αδα.

ποτε δεν μου αρεσε ο ροσι γιατι δεν ηταν αθλητικος και καθαρος με τους συναθλητες του.
κριμα γιατι το ταλεντο του ηταν πολυ ανωτερο απο καθε αναβατη της εποχης του δεν χρειαζοταν να ειναι κοπανος, αλλα τι να γινει ειναι θεμα χαρακτηρα.

θα χαρω αν παει καλα φετος γιατι γενικα μου αρεσει οταν ο παλιος μπορει ακομα να φερνει καλα αποτελεσματα σε κορυφαιο επιπεδο.
ομως ειναι γεγονος οτι χωρις κορυφαια μοτο το ταλεντο του πλεον δεν επαρκει μπροστα στους λορενθο, πεντροζα (τον στονερ δεν τον βαζω μιας και δεν αγωνιζεται πλεον), ακομα και στον μαρκεζ που αν δεν τσακιστει θα εκλπηξει αρκετους.

εν κατακλειδι δε νομιζω οτι ειναι θεμα εμπαθειας ή οπαδισμου οταν κι εγω και αλλοι που το λενε οτι τα τελευταια 2 χρονια ηταν και αχρηστος και κουλαδι, στην πιστα τουλαχιστον αυτο φανηκε, δυο ολοκληρα χρονια ειναι πολλα για να μην μπορεις να φτιαξεις το στησιμο σε μια μοτο που απο μοτερ δεν υστερει και να παλευεις με τους ουραγους.

StratosZ4
25-03-13, 22:52
το οτι μεγαλωσε και ειναι λιγο πισω απο τους νεοτερους να το δεχτω.

αλλα οχι και κουλαδι...

φετος που ουσιαστικα θα ειναι δευτερος οδηγος, θα δουμε αν τα "καλα" του εχουν περασει ανεπιστρεπτι.
πιστευω δε, πως αν δεν ειναι σε θεση να διεκδικησει νικες, θα ειναι και η τελευταια του χρονια.



αγαπημενος μου οδηγος ειναι ο hayden...

Bazil Van Sinner
26-03-13, 10:07
ηταν αρκετα αλογα κατω? μαλιστα, προφανως τις δυναμομετρησες και το βρηκες.
.

:original:

StratosZ4
26-03-13, 10:31
Οσον αφορα τις σεζον 07-09 το Μ1 ηταν αρκετα αλογα κατω απο τον ανταγωνισμο ,και δη τις Ducati :whistle:

βεβαια δεν ειναι και πολυ λογικο τοτε η Ducati να ειχε το πιο δυνατο μηχανακι και δυο χρονια μετα να ειναι πιο αδυναμο και απο τα Honda και απο τα Yamaha.

Bitz
26-03-13, 10:58
βεβαια δεν ειναι και πολυ λογικο τοτε η Ducati να ειχε το πιο δυνατο μηχανακι και δυο χρονια μετα να ειναι πιο αδυναμο και απο τα Honda και απο τα Yamaha.

Στρατο χωρις να εχει και μεγαλη σημασια,αλλα ετσι για την κουβεντα......και ομως γινεται.
Δες στο 2ο βιντεο που εχω ανεβασει στο λε μαν,πως το χοντα μαζεβει το ντουκατι στις εξοδους,καθως και την διαφορα τους στην μεγαλη ευθεια.
Ειναι εμφανης η ελλειψη δυναμης του ντουκατι,ασχετως αν ο ροσι δινει μαθημα φρεναρισματος στην εισοδο των στροφων,και αντοχης στην προσπαθεια βεβαια.

Υ.Γ το 9 και το 10 θυμαστε την ντουκατι στην ευθεια;; οταν ειχε μια τελικη 20-30 χλμ παραπανω απο ολους .

StratosZ4
26-03-13, 11:08
Στρατο χωρις να εχει και μεγαλη σημασια,αλλα ετσι για την κουβεντα......και ομως γινεται.
Δες στο 2ο βιντεο που εχω ανεβασει στο λε μαν,πως το χοντα μαζεβει το ντουκατι στις εξοδους,καθως και την διαφορα τους στην μεγαλη ευθεια.
Ειναι εμφανης η ελλειψη δυναμης του ντουκατι,ασχετως αν ο ροσι δινει μαθημα φρεναρισματος στην εισοδο των στροφων,και αντοχης στην προσπαθεια βεβαια.

Υ.Γ το 9 και το 10 θυμαστε την ντουκατι στην ευθεια;; οταν ειχε μια τελικη 20-30 χλμ παραπανω απο ολους .

Μιχαλη συμφωνω απολυτα.

Ειδα και το βιντεο που ποσταρες.

Διαφωνω με το Σταθη που απαξιωνει τοσο το Ροσι, αλλα συμφωνω σε κατι αλλο που ειπε. Ο Ροσι εγινε αυτος που ειναι και λογω των ομαδων που ετρεχε. Οταν εφυγε απο τη Χοντα για τη Yamaha ηταν τρελα αυτο που εκανε.

Ομως βρηκε μια ομαδα ετοιμη και δυνατη με την οποια κερδισε πρωταθληματα. Οταν εφυγε για τη Ducati το εκανε και καλα για πατριωτικους λογους και ονειρα ζωης και κλπ κλπ κλπ. Πηγε σε μια ομαδα που εδειχνε ως η επομενη υπερδυναμη και την πατησε.

αν ο Ροσι ηταν αυτος που εφτιαχνε και εστηνε τα μηχανακια, οπως βγαινει προς τα εξω, τοτε μεσα σε δυο χρονια θα ειχε φτιαξει ομαδα κορυφης. αλλα φανηκε πως τελικα δεν ειναι ετσι.


προσωπικα δεν μου αρεσει που πηγε θριαμβευτικα στη Ducati και εφυγε νυχτα και απραγος.

Bitz
26-03-13, 11:14
Μιχαλη συμφωνω απολυτα.

Ειδα και το βιντεο που ποσταρες.

Διαφωνω με το Σταθη που απαξιωνει τοσο το Ροσι, αλλα συμφωνω σε κατι αλλο που ειπε. Ο Ροσι εγινε αυτος που ειναι και λογω των ομαδων που ετρεχε. Οταν εφυγε απο τη Χοντα για τη Yamaha ηταν τρελα αυτο που εκανε.

Ομως βρηκε μια ομαδα ετοιμη και δυνατη με την οποια κερδισε πρωταθληματα. Οταν εφυγε για τη Ducati το εκανε και καλα για πατριωτικους λογους και ονειρα ζωης και κλπ κλπ κλπ. Πηγε σε μια ομαδα που εδειχνε ως η επομενη υπερδυναμη και την πατησε.

αν ο Ροσι ηταν αυτος που εφτιαχνε και εστηνε τα μηχανακια, οπως βγαινει προς τα εξω, τοτε μεσα σε δυο χρονια θα ειχε φτιαξει ομαδα κορυφης. αλλα φανηκε πως τελικα δεν ειναι ετσι.


προσωπικα δεν μου αρεσει που πηγε θριαμβευτικα στη Ducati και εφυγε νυχτα και απραγος.

Εστι ειναι...δεν δενει παντα η συνταγη.:original:

Nikos
26-03-13, 12:27
Ειναι ο λογος για τον οποιο ακομα και η κουτση Μαρια εμαθε τα ξεχασμενα απ τους φιλαθλους Motogp.
Στα 21 του εκανε πλακα με ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους εντος πιστας λες και ηταν δυο κλασεις κατωτεροι.
Οταν πηγε στη Γιαμαχα, η Μ1 ηταν μια λατερνα για τα πανηγυρια.
Μονος του την εστησε , μονος του της εφτασε σε κορυφαιο επιπεδο και στη συνεχεια ηρθε ο Λορενθο να βρει ενα τελεια στημενο μηχανακι και να επικεντρωθει στην προσωπικη του εξελιξη ως αναβατης (την πρωτη χρονια εγινε ο μεγαλυτερος γεοκτημονας στις πιστες ανα τον κοσμο οπως θυμαστε) και μετα πρωταθλητης.
Για Στονερ δε μπορω να πω πολλα διοτι μου ηταν υπερβολικα συμπαθης απ τον πρωτο του αγωνα . Ο ανθρωπος ειναι αλλου ως οδηγος, οδηγει ταχιστα οτιδηποτε του δωσεις, αλλα ειναι συναισθηματικος και δυσκολα εχει διαρκεια.
Ο Ροσσι κατα τη γνωμη μου δε μπορεσε να κανει τιποτα στη Ντουκατι διοτι το εργοστασιο αυτο εχει ολα τα γνωστα αρτιοσκληρωτικα κολληματα υποδομης και κουλτουρας που εχουν ολα τα ευρωπαικα εργοστασια αυτοκινητων και μοτοσυκλεττων ακομα και στα αγωνιστικα τους τμηματα.(να θυμησουμε την ηλιθια εμμονη της ///Μ στα απλα και οχι στα πολυπιστονα και κεραμικα φρενα στ'αυτοκινητα παραγωγης).
Για καθε αλλαγη που ηθελε, ενω στη Γιαμαχα γινοταν χωρις δευτερη κουβεντα και χωρις budget, στη Ντουκατι επρεπε να συμφωνησει και η μανα του Πρετσιοζι.
Αν εξαιρεσουμε το Στονερ που ακομα και με μουλαρι θα καταφερνε ισως να κερδιζει, κανεις δε μπορεσε να φερει τη Ντουκατι σε ανταγωνιστικο επιπεδο.
Και κατι αλλο βασικο......αλλιως βλεπεις την αγωνιστικη σου ζωη στα 30+ και αλλιως στα 21 και 23....καμια σχεση ειδικοτερα οταν εχεις φαει και τις τουμπες σου και τους τραυματισμους σου.
Και στο φιναλε οι μηχανοκινητοι αγωνες δε σηκωνουν και πολυ fair play και gentlemen's sportsmanship κλπ κλπ ....

Bitz
26-03-13, 13:07
Ειναι ο λογος για τον οποιο ακομα και η κουτση Μαρια εμαθε τα ξεχασμενα απ τους φιλαθλους Motogp.
Στα 21 του εκανε πλακα με ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους εντος πιστας λες και ηταν δυο κλασεις κατωτεροι.
Οταν πηγε στη Γιαμαχα, η Μ1 ηταν μια λατερνα για τα πανηγυρια.
Μονος του την εστησε , μονος του της εφτασε σε κορυφαιο επιπεδο και στη συνεχεια ηρθε ο Λορενθο να βρει ενα τελεια στημενο μηχανακι και να επικεντρωθει στην προσωπικη του εξελιξη ως αναβατης (την πρωτη χρονια εγινε ο μεγαλυτερος γεοκτημονας στις πιστες ανα τον κοσμο οπως θυμαστε) και μετα πρωταθλητης.
Για Στονερ δε μπορω να πω πολλα διοτι μου ηταν υπερβολικα συμπαθης απ τον πρωτο του αγωνα . Ο ανθρωπος ειναι αλλου ως οδηγος, οδηγει ταχιστα οτιδηποτε του δωσεις, αλλα ειναι συναισθηματικος και δυσκολα εχει διαρκεια.
Ο Ροσσι κατα τη γνωμη μου δε μπορεσε να κανει τιποτα στη Ντουκατι διοτι το εργοστασιο αυτο εχει ολα τα γνωστα αρτιοσκληρωτικα κολληματα υποδομης και κουλτουρας που εχουν ολα τα ευρωπαικα εργοστασια αυτοκινητων και μοτοσυκλεττων ακομα και στα αγωνιστικα τους τμηματα.(να θυμησουμε την ηλιθια εμμονη της ///Μ στα απλα και οχι στα πολυπιστονα και κεραμικα φρενα στ'αυτοκινητα παραγωγης).
Για καθε αλλαγη που ηθελε, ενω στη Γιαμαχα γινοταν χωρις δευτερη κουβεντα και χωρις budget, στη Ντουκατι επρεπε να συμφωνησει και η μανα του Πρετσιοζι.
Αν εξαιρεσουμε το Στονερ που ακομα και με μουλαρι θα καταφερνε ισως να κερδιζει, κανεις δε μπορεσε να φερει τη Ντουκατι σε ανταγωνιστικο επιπεδο.
Και κατι αλλο βασικο......αλλιως βλεπεις την αγωνιστικη σου ζωη στα 30+ και αλλιως στα 21 και 23....καμια σχεση ειδικοτερα οταν εχεις φαει και τις τουμπες σου και τους τραυματισμους σου.
Και στο φιναλε οι μηχανοκινητοι αγωνες δε σηκωνουν και πολυ fair play και gentlemen's sportsmanship κλπ κλπ ....

Συμφωνω σε ολα...και σε μενα ο Στονερ ηταν αρκετα συμπαθης και φυσικα τον θεωρω απο τους καλυτερους της 10ετιας.Αλλα πιστευω δεν μπορει να κανει την υπερβολη οταν χρειαστει.Τοτε τις περισσοτερες φορες η' δεν θα τα καταφερνε η' θα επεφτε.

Stathis
26-03-13, 13:25
ρε αντε με τον αχρηστο.

pilot
26-03-13, 13:28
:th_Laie_67-1:

StratosZ4
26-03-13, 13:29
ρε αντε με τον αχρηστο.

για τον ροσι λες??

StratosZ4
26-03-13, 13:31
https://www.motorcyclenews.com/upload/291436/images/hayden.jpg

Stathis
26-03-13, 13:32
για τον ροσι λες??

thumb :th_Laie_67-1:

StratosZ4
26-03-13, 13:33
thumb :th_Laie_67-1:

fixed that for you

Stathis
26-03-13, 14:00
επεμενεις.



https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c0.0.403.403/p403x403/188957_536965203014652_929108288_n.jpg

StratosZ4
26-03-13, 14:09
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c0.0.403.403/p403x403/188957_536965203014652_929108288_n.jpg

θα σε κανω report για καταχρηση εξουσιας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
26-03-13, 14:16
Ειναι ο λογος για τον οποιο ακομα και η κουτση Μαρια εμαθε τα ξεχασμενα απ τους φιλαθλους Motogp. Στα 21 του εκανε πλακα με ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους εντος πιστας λες και ηταν δυο κλασεις κατωτεροι.
Οταν πηγε στη Γιαμαχα, η Μ1 ηταν μια λατερνα για τα πανηγυρια.
Μονος του την εστησε , μονος του της εφτασε σε κορυφαιο επιπεδο και στη συνεχεια ηρθε ο Λορενθο να βρει ενα τελεια στημενο μηχανακι και να επικεντρωθει στην προσωπικη του εξελιξη ως αναβατης (την πρωτη χρονια εγινε ο μεγαλυτερος γεοκτημονας στις πιστες ανα τον κοσμο οπως θυμαστε) και μετα πρωταθλητης.
Για Στονερ δε μπορω να πω πολλα διοτι μου ηταν υπερβολικα συμπαθης απ τον πρωτο του αγωνα . Ο ανθρωπος ειναι αλλου ως οδηγος, οδηγει ταχιστα οτιδηποτε του δωσεις, αλλα ειναι συναισθηματικος και δυσκολα εχει διαρκεια.
Ο Ροσσι κατα τη γνωμη μου δε μπορεσε να κανει τιποτα στη Ντουκατι διοτι το εργοστασιο αυτο εχει ολα τα γνωστα αρτιοσκληρωτικα κολληματα υποδομης και κουλτουρας που εχουν ολα τα ευρωπαικα εργοστασια αυτοκινητων και μοτοσυκλεττων ακομα και στα αγωνιστικα τους τμηματα.(να θυμησουμε την ηλιθια εμμονη της ///Μ στα απλα και οχι στα πολυπιστονα και κεραμικα φρενα στ'αυτοκινητα παραγωγης).
Για καθε αλλαγη που ηθελε, ενω στη Γιαμαχα γινοταν χωρις δευτερη κουβεντα και χωρις budget, στη Ντουκατι επρεπε να συμφωνησει και η μανα του Πρετσιοζι.
Αν εξαιρεσουμε το Στονερ που ακομα και με μουλαρι θα καταφερνε ισως να κερδιζει, κανεις δε μπορεσε να φερει τη Ντουκατι σε ανταγωνιστικο επιπεδο.
Και κατι αλλο βασικο......αλλιως βλεπεις την αγωνιστικη σου ζωη στα 30+ και αλλιως στα 21 και 23....καμια σχεση ειδικοτερα οταν εχεις φαει και τις τουμπες σου και τους τραυματισμους σου.
Και στο φιναλε οι μηχανοκινητοι αγωνες δε σηκωνουν και πολυ fair play και gentlemen's sportsmanship κλπ κλπ ....

Mε καλυψε ο Νικος απολυτα!thumb

Το παλικαρι γεννηθηκε για να οδηγαει!Ειναι πολεμικη μηχανη και δεν εχει δειξει να φοβαται κατι τοσα χρονια,παρα μονο τον κακο του εαυτο.Εχει δοκιμασει να τρεξει με οτι εχει μοτερ πανω του!Ειναι αλητης και χαβαλεςthumb
https://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/xlarge/valentino-rossi-catalunya-03.jpg

:shok:

Bazil Van Sinner
26-03-13, 14:47
Μιλαμε με αθλητη που εχει προφιλ του παιδιου της γειτονιας με την τρελλα του για τα μηχανακια,οχι παιδακια σπουδαγμενα σε σχολες!

Ειναι φυσικο να εχει κοσμο που τον αντιπαθει για χιλιους δυο λογους,αλλα εχω να σας πω τοσους και αλλους τοσους για το αντιθετο!

Σεβασμο στο "Γιατρο"thumb

Nikos
26-03-13, 14:50
Στα δυσκολα δεν τον περνας ....

18422

το διαπιστωσε και ο Λορενθο στην Κορκσκρου στη Λαγκουνα Σεκα

Bitz
26-03-13, 15:29
Με αφορμη τον Ροσι...ψαξε-ψαξε τα βιντεο βρηκα αυτο.
τον θυμαστε τον κυριο Μαμολα;;

https://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=GC-8Mwp-rTc

Nikos
26-03-13, 15:36
Με αφορμη τον Ροσι...ψαξε-ψαξε τα βιντεο βρηκα αυτο.
τον θυμαστε τον κυριο Μαμολα;;

https://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=GC-8Mwp-rTc

Ποιος απο εμας τους μεγαλυτερους δε θυμαται τη διαφημηση της HB πριν την εναρξη ταινιων στους παλιους μεγαλους κινηματογραφους με το Μαμολα πανω σε στροφη σε αργη κινηση ?

Stathis
26-03-13, 16:16
ρε αντε με τον αχρηστο που θα τον συγκρινω κιολας με ιερα τερατα τυπου μαμολα, λωσον, σπενσερ, ρομπερτς, ρεϊνι, σβαντς κλπ

θα τον συγκρινω με τζιμπερναου, κριβιγιε, μπιατζι, τσεκα, μελαντρι, καπιροσι, απο τους οποιους ναι ειναι δυο κλασεις ανωτερος.
μην πω και τρεις και τεσσερις.

Bitz
26-03-13, 16:41
Δεν τον συγκρινε κανενας Σταθη.Το ονομα του Μαμολα τυχαιο ηταν...:original:

Stathis
26-03-13, 16:56
ρε ουστ, πηρε παγκοσμια πρωταθλητρια και την εκανε ουραγο.
ολοι λενε οτι εχασε δυο χρονια ο ροσι στη ντουκατι.
η ντουκατι ποσα χρονια πισω πηγε με τον ροσι?
ειχε ενα πολυ δυνατο κινητηρα με μοναδικο συστημα κινησης βαλβιδων (ντεσμο), και μια φιλοσοφια πλαισιου-ψαλιδιου που εδειξε οτι στα σωστα χερια ηταν εντος του συναγωνισμου με τεραστια ομως περιθωρια εξελιξης αφου ηταν ακομα στην αρχη.
και πηγε ο αχρηστος και τους εβαλε να φτιαξουν παλι πλαισιο δελταμποξ τεχνολογιας 1990.
μια τεχνολογια που οι αλλοι δουλευουν 20 και πλεον χρονια και εχουν εξελιξει σε απιστευτα οριακο βαθμο, πηγε η ντουκατι να φτιαξει απο το μηδεν επειδη ο ροσι δεν μπορουσε να προσαρμοσει το στυλ του σε κατι καινουργιο.
θα μου πεις, παλιος γαϊδαρος καινουργια περπατησια γινεται?
βεβαιως και δεν γινεται, επρεπε να το ξερουν και οι δυο.

StratosZ4
26-03-13, 19:58
ρε ουστ, πηρε παγκοσμια πρωταθλητρια και την εκανε ουραγο.
ολοι λενε οτι εχασε δυο χρονια ο ροσι στη ντουκατι.
η ντουκατι ποσα χρονια πισω πηγε με τον ροσι?
ειχε ενα πολυ δυνατο κινητηρα με μοναδικο συστημα κινησης βαλβιδων (ντεσμο), και μια φιλοσοφια πλαισιου-ψαλιδιου που εδειξε οτι στα σωστα χερια ηταν εντος του συναγωνισμου με τεραστια ομως περιθωρια εξελιξης αφου ηταν ακομα στην αρχη.
και πηγε ο αχρηστος και τους εβαλε να φτιαξουν παλι πλαισιο δελταμποξ τεχνολογιας 1990.
μια τεχνολογια που οι αλλοι δουλευουν 20 και πλεον χρονια και εχουν εξελιξει σε απιστευτα οριακο βαθμο, πηγε η ντουκατι να φτιαξει απο το μηδεν επειδη ο ροσι δεν μπορουσε να προσαρμοσει το στυλ του σε κατι καινουργιο.
θα μου πεις, παλιος γαϊδαρος καινουργια περπατησια γινεται?
βεβαιως και δεν γινεται, επρεπε να το ξερουν και οι δυο.

εγω κοβω το κεφαλι μου...

η εχεις ducati η εχεις αφισα του στονερ πανω απο το κρεβατι σου.
η και τα δυο μαζι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nikos1400
26-03-13, 20:39
εγω κοβω το κεφαλι μου...

η εχεις ducati η εχεις αφισα του στονερ πανω απο το κρεβατι σου.
η και τα δυο μαζι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Yamaha μαλλον δεν εχει παντως !
:th_Laie_67-1:
τα'χει παρει με τον (Ιταλο) προδότη...

pilot
26-03-13, 21:25
ρε αντε με τον αχρηστο που θα τον συγκρινω κιολας με ιερα τερατα τυπου μαμολα, λωσον, σπενσερ, ρομπερτς, ρεϊνι, σβαντς κλπ

θα τον συγκρινω με τζιμπερναου, κριβιγιε, μπιατζι, τσεκα, μελαντρι, καπιροσι, απο τους οποιους ναι ειναι δυο κλασεις ανωτερος.
μην πω και τρεις και τεσσερις.

Σε αυτό συμφωνώ..

Nikos
26-03-13, 22:25
Αν μιλαμε σημερα για motogp σε χρονο ενεστωτα ειναι χαρη στο γιατρο. Το σπορ ειχε πεσει σε ληθαργο και θ΄αποτελουσε ιστορια αν δεν ειχε εμφανισθει ο Valerossi

Stathis
26-03-13, 22:30
δε νομιζω νικο, αν δεν ειχε εμφανιστει ο ροσι θα ηταν καποιος αλλος, π.χ. ο μπιατζι.
τα σουπερμπαϊκς οπου δεν υπηρχε ο ροσι μια χαρα τα πηγαν και απο αποψη προσελευσης κοσμου στους αγωνες και δημοτικοτητας γενικοτερα.

Nikos
27-03-13, 12:15
δε νομιζω νικο, αν δεν ειχε εμφανιστει ο ροσι θα ηταν καποιος αλλος, π.χ. ο μπιατζι.
τα σουπερμπαϊκς οπου δεν υπηρχε ο ροσι μια χαρα τα πηγαν και απο αποψη προσελευσης κοσμου στους αγωνες και δημοτικοτητας γενικοτερα.

Πολυ σωστα.....αρχες-μεσα δεκαετιας 90 ωπου τα 500αρια ηταν σχεδον νεκρα, η Ντουκατι με τον Φογκαρτυ εκαναν παρτυ μπροστα σε 100.000+ οπαδους στα σουπερμπαικς. Αλλα και εκει ειχες το Φογκυ. Στα 500 ηταν νεκρη φυση Σταθη.

Stathis
27-03-13, 12:30
περασε μια καμψη οταν εφυγε ο ντουχαν, αλλα μετα ανεβηκε ο αχρηστος απο τα 250 και αναζωπυρωσε το ενδιαφερον.
τα sbk τι να λεμε τωρα, δεν επεφτε καρφιτσα, φογκυ, ρασελ, κορσερ, κοζινσκυ, εντουαρντς, ειχε δυνατους αναβατες.

Nikos
27-03-13, 12:42
Εκεινη η περιοδος στα SBK ηταν σκετη αλητεια (με την καλη αγωνιστικη εννοια)

Nikos
27-03-13, 13:03
H Honda δεν πρεπει να εχει ξοδεψει ποτε περισσοτερα χρηματα σε ερευνα και εξελιξη απο τοτε που με τη λυσσα που ειχε να περασει τη Ducati και να παρει το πρωταθλημα ,παρηγαγε αυτο το διαμαντι .....18433

δυστροπο, δυσκολο, ΑΛΛΑ μηχαναρα .....πολυ θα ηθελα μια τετοια σημερα στο γκαραζ

pilot
27-03-13, 13:46
ω ναι! πολυ ωραιο το SP2 και πολυ ''παρεξηγημενο'' στην Ελλαδα..

Bazil Van Sinner
27-03-13, 14:14
Toυ κολλητου μου!Δεν ηταν SP αλλα πολυ brutal μηχανακι!!!!
Πολυ αλητικο και σουζιαρικο!!!
Εκανα πολλα χιλιομετρα μαζι του!!!!
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/281869_220262164768606_1506717043_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/313946_203722413089248_544343025_n.jpg

memoriesthumb

Nikos
27-03-13, 14:53
Πολυ ωραιος ηχος του VTR αλλα καθε 100 χιλιομετρα ανεβε ρεζερβα . Επινε τον Βοσπορο.

pilot
27-03-13, 14:59
Toυ κολλητου μου!Δεν ηταν SP αλλα πολυ brutal μηχανακι!!!!
Πολυ αλητικο και σουζιαρικο!!!
Εκανα πολλα χιλιομετρα μαζι του!!!!
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/281869_220262164768606_1506717043_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/313946_203722413089248_544343025_n.jpg

memoriesthumb

Αιγίνιο ε? ώρε πστ τι μου θυμίζεις τώρα..τι ωραία περνούσαμε ρε...

Bazil Van Sinner
27-03-13, 16:08
Αιγίνιο ε? ώρε πστ τι μου θυμίζεις τώρα..τι ωραία περνούσαμε ρε...


.....:ranting2: :ranting2: :ranting2: ασε Γιωργο ειμαι σαν ενα μωρο που του πηρες το γλυφιτζουρι απ'το χερι
https://3.bp.blogspot.com/_rCk74vgzal8/TS83XZu2MzI/AAAAAAAAAqg/JXRfSeDLdqc/s1600/crying+baby.jpg

:hystericalbs1:

απ'τη μια λεω,τυχερος που τα ζησα...

απ'την αλλη ομως,μου χει μεινει αυτη η γευση,που δεν φευγει με τιποτα!

ειπα μετα το τροχαιο που ειχα,οτι δεν θα ξανακαβαλησω,αλλα δεν την παλευω

για πολυ ακομα...

pilot
27-03-13, 17:40
κααααααααλα... εγώ να δεις τι έλεγα στο κρεβάτι του νοσοκομείου στο Λονδίνο!! αλλα οι π@υστιδοι είχαν τηλεόραση σε κάθε κρεβάτι(μαζί με νετ και τηλέφωνο πσσσσ) και στον πρώτο αγώνα motogp φούντωσα!!!

Η αργότερα όταν ''σκότωσα'' το 600RR μόλις συνήλθα πήγα πήρα το 1000! χαχαχαχαχαχ...Η μοτοσυκλέτα είναι αρρώστια και μάλιστα ανίατη!

Stathis
28-03-13, 09:38
εγω κοβω το κεφαλι μου...

η εχεις ducati η εχεις αφισα του στονερ πανω απο το κρεβατι σου.
η και τα δυο μαζι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/iphone/01fa8c5f-049e-4220-a7c6-a50349d651b8_zps89da3c37.jpg

:tt1: :tt1: :tt1:

Bazil Van Sinner
28-03-13, 12:56
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/iphone/01fa8c5f-049e-4220-a7c6-a50349d651b8_zps89da3c37.jpg

:tt1: :tt1: :tt1:

τωρα εξηγουνται ολα!!!! thumb

:tt1: :tt1: :tt1: :tt1: :tt1:

StratosZ4
28-03-13, 13:03
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/iphone/01fa8c5f-049e-4220-a7c6-a50349d651b8_zps89da3c37.jpg

:tt1: :tt1: :tt1:

πανεμορφο Σταθη!

ειναι απο τα μηχανακια που κοιταζω στις αγγελιεςthumb

οταν αποκτησω κακαλα επανω στη σελα ισως παρω κατι αντιστοιχο.

Nikos
28-03-13, 14:07
Απ'οταν μπορουσαμε και καβαλουσαμε, παλιες καλες εποχες με ωραια track days στας Σερρας......
18449

Bazil Van Sinner
28-03-13, 14:12
Απ'οταν μπορουσαμε και καβαλουσαμε, παλιες καλες εποχες με ωραια track days στας Σερρας......
18449

ωχ αμαν!!!!!

ελα τα ξεροκαμπανα να βγαινουν στη φορα!!!!!!

Nikos
28-03-13, 14:20
Εδω παρεα με την "αλήτρα"...σκετη κακία
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18450&d=1364476709
18450

StratosZ4
28-03-13, 15:14
Εδω παρεα με την "αλήτρα"...σκετη κακία

18450

:shok::shok::shok:
speechless

Nikos
07-04-13, 21:57
Ροσσι .....!!!!!!!!!!!! ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΖΟ ΤΕΛΙΚΑ

nfot
07-04-13, 22:00
Εδω παρεα με την "αλήτρα"...σκετη κακία

18450

Αυτα ειναι τα εργαλεια του Jolly Cafe. ΕΙχαμε βρεθει κανα δυο φορες στις Σερρες. Με το ΚΤΜ κεντουσε.


Ροσσι .....!!!!!!!!!!!! ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΖΟ ΤΕΛΙΚΑ

Κουλομαρια, οντως :)))))))))))))
Ο Marquez ειναι ο επομενος πρωταθλητης, οπως εδειξε σημερα. Ο καημενος ο Pedrosa εφαγε μεγαλη ηττα.
Ο Jorge, απλα εδειξε οτι και φετος θα πρωταγωνιστησει και δυσκολα θα χασει τον τιτλο. Αν και ακομη εχουμε να δουμε πολλα πιστευω.

Dourios
07-04-13, 22:02
The Doctor is Back κ είναι μόνο η αρχή

Samaro
07-04-13, 22:11
Βρε το " κουλάδι " , βρέ τον " άχρηστο" " βρέ το μπάζο "!

(Κάπου εδώ τα διάβασα !!) :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Nikos
07-04-13, 22:15
Ωραιος αγωνας, καταπληκτικος Ροσσι και ως συνηθως αθλια μεταδοση απο ενα καραγκιοζη των αγωνων και κλοουν δημοσιογραφο ο οποιος φλυαρει ακατασχετα σε αστεια ελληνικα επιπεδου συνοικιακου συνεργειου ´ ροδα τσαντα και κοπανα ´ . Κριμα την μεταδοση high definition του otetv.

Stathis
07-04-13, 22:18
για αχρηστος καλα τα πηγε.
κριμα που εκανε τη μλκια στην αρχη, ισως βλεπαμε καλυτερο αγωνα αν δεν εχανε χρονο.

Azurius
07-04-13, 22:21
Ωραιος αγωνας, καταπληκτικος Ροσσι και ως συνηθως αθλια μεταδοση απο ενα καραγκιοζη των αγωνων και κλοουν δημοσιογραφο ο οποιος φλυαρει ακατασχετα σε αστεια ελληνικα επιπεδου συνοικιακου συνεργειου ΄ ροδα τσαντα και κοπανα ΄ . Κριμα την μεταδοση high definition του otetv.

Καταπληκτικος αγωνας και ο Γιατρος εδειξε την μεγαλη κλαση του με οδηγηση ρεσιταλ! Οσο για τον δημοσιογραφο, μπορω να πω οτι εχεις διαβασει το μυαλο μου απολυτα!!! Ασε που οταν περνει ανασα, ρουφαει με αηδιαστικο τροπο και τα σαλια του. Ελεος, οπως λεμε και στην αγωνιστικη ορολογια!!! (Ωχ αμαν. Κολλησα....)

hades7
07-04-13, 22:22
Τύπε Ασε τα ψωφια και κερνα καμια μπουγατσα τα παιδια :th_Laie_67-1:

Dourios
07-04-13, 22:26
Πάλι καλά που εγώ το είδα online με Άγγλους εκφωνητές οχι οτι ήταν καλύτερη αλλα τεσπα
τουλάχιστον φέτος θα δούμε τρέλες μάχες

Azurius
07-04-13, 22:30
Πάλι καλά που εγώ το είδα online με Άγγλους εκφωνητές οχι οτι ήταν καλύτερη αλλα τεσπα
τουλάχιστον φέτος θα δούμε τρέλες μάχες

Φετος οντως θα δουμε καλες μαχες. Λορενθο σε αριστη φορμα, ο γιατρος βελτιωμενος και ορεξατος, ο Μαρκεθ θελει να καθιερωθει σαν οδηγος, ο Πεντροσα θελει να δειξει στον ομοσταβλο οτι ειναι εδω και ενας Κρατσλοου απιστευτος με πολλες δυνατοτητες! Θα περασουμε πολυ ομορφα φετος!!!!!!!

Stathis
07-04-13, 22:31
Τύπε Ασε τα ψωφια και κερνα καμια μπουγατσα τα παιδια :th_Laie_67-1:

η μπουγατσα ειναι λιγο... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/gpa.gif
χαχαχαχαχα
καλυτερα γλυκο κουταλιου συκαλακι... :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Nikos
07-04-13, 22:35
Βεβαια αν ηταν ο Στονερ στη ντουκατι ..........

pilot
07-04-13, 22:37
Στάθη, να με συμπαθάς αλλά αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό...

Stathis
07-04-13, 22:40
Βεβαια αν ηταν ο Στονερ στη ντουκατι ..........
πες τα χρυσοστομε...


Στάθη, να με συμπαθάς αλλά αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό...
δεν πειραζει ρε γιωργο, ασε να κανω λαθος, ουτε το πρωτο θα ειναι ουτε το τελευταιο, ουδεις ασφαλτος!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

pilot
07-04-13, 22:43
μάλιστα... όπως αγαπάς..

Nikos
07-04-13, 22:49
Βεβαια αν ηταν ο Στονερ στη ντουκατι ..........

.......θα ηταν αυτος που απο την εβδομη θαση θα πηγαινε δικαβαλο το γιατρο που εμεινε απο βενζινη.....

Samaro
07-04-13, 23:46
Δηλαδή θα ανέβαζε τη Ducati από την 7η θέση ;;; :original:
.

Bazil Van Sinner
08-04-13, 07:48
Δηλαδή θα ανέβαζε τη Ducati από την 7η θέση ;;; :original:
.:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Azurius
08-04-13, 10:08
Δηλαδή θα ανέβαζε τη Ducati από την 7η θέση ;;; :original:
.

Θα την πήγαινε στην 6η.... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Stathis
08-04-13, 10:18
https://3.bp.blogspot.com/-xCySYx5OpMk/UHmfk3bAblI/AAAAAAAAYIE/ICRQIy_dfdA/s1600/4c5e4ec3a0c00_blog.jpg

Bazil Van Sinner
08-04-13, 12:03
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18669&d=1365411372


ελα ρε τιτανοτεραστιε!!!!!ελα ρε πανμεγιστε!!!!!!!με τα παιδια του τρεχει ο τυπος!!!

Stathis
08-04-13, 12:12
εκει κολλας, εδω ο μπουστας θα τρεχει με τα εγγονια του σε λιγο...
και θα τα κερδιζει...
χαχαχαχαχαχαχα

Bazil Van Sinner
08-04-13, 12:28
Βασικα να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω,αν και νομιζω πως το χουμε.:original:

Δεν ειμαι φανατικος,ουτε αντικειμενου,ιδεας,ανθρωπο υ!Καποια πραγματα μ'αρεσουν πολυ,μπορει και παρα πολυ,καποια αλλα περναν και αδιαφορα.

Ο Rossi μ'αρεσει γιατι:

1)Ειναι "σειρα" μου thumb ,Σταθη σιγουρα θα το χεις νιωσει,στα 25,στα 30,στα 33 που ειμαι εγω τωρα,να κανει κατι καποιος της σειρας σου,καλα δεν το συζητω για φιλους και γνωστους,αλλα και καποιος απ'αυτους που ανηκουν στον Εναστρο Ουρανο και να αισθανεσαι ωραια,περηφανα.

2)οταν εκανε σουζα αυτος με τα typhon......εκανα και γω!

3)ειναι αλητης μεγαλος,με την καλη εννοια!

4)εφερε "θεαμα" σε ενα αθλημα που ειχε κατακληστει απο ποζεραδες!ολοι μη μου απτου και ειμαι ο θεος των παντων!
Οοοοοχι φιλε,τα πανηγυρια που χει κανει το παλικαρι δεν τα χει κανει αλλος μες την πιστα!!!

5)ειναι η προσοποποιηση ενως παιδιου που εγινε Παγκοσμιος Πρωταθλητης!Ενως παιδιου που βγηκε απο χωματινες αλανες και οχι απο τα ακριβοθωρητα τερεν!

6)Εχει δικο του στυλ,δεν ειναι κοπια κανενος.

7)....τον ξερω απο παιδι :hystericalbs1: ,φανταζομαι οσο μεγαλωνεις ,τοσο τα ξεπερνας αυτα,αλλα μεχρι στιγμης,εχω δει καποιου απ'τους "ηρωες" μου να "φευγουν" ,καποιους να σβηνουν, και καποιους να κεντανε ακομα!!!!!!!

Τελος,οσο τιμη ειναι για ενα πιτσιρικα 20αρι που τρεχει σε ενα απο τα καλυτερα μηχανοκινητα σπορ,να τρεχει με ενα πολυπρωταθλητη,τοσο και αλλο τοσο μαγκια ειναι για τον "γερο" να κοντραρει τους εξελιγμενους νεαρους και να τους κερδιζει κι ολας.thumb

soc12r
08-04-13, 13:13
https://www.youtube.com/watch?v=RgTPMqWqv-A

:hystericalbs1::hystericalbs1:

https://www.youtube.com/watch?v=tXNZUYGAwSA

Nikos
08-04-13, 13:28
Highlight της χθεσινης μεταδοσης η αναφορα στον Κεννυ Ρομπερτς Τζει Αρ (Kenny Roberts Jr) ......
δηλαδη τον Κεννυ Ρομπερτς Τζουνιορ τον οποιο ο αστειος παλαιος αγωνιζομενος και αποτυχημενος δημοσιογραφισκος βαφτισε Τζει Αρ.....παραλιγο να δει και τη Σου Ελεν στην απονομη με το 500 SEC .

Stathis
08-04-13, 16:27
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/534301_591319904213921_1439125584_n.jpg

ο αχρηστος, δεν ντρεπεται να παιρνει τη χαρα απο τα παιδακια... :th_Laie_67-1:
τσ τσ τσ
ω ηθη, ω καιροι... :facepalm:

Bazil Van Sinner
08-04-13, 17:25
ιν τεξας γου'ι' γιλ μπι μοαρ χααααρρρντ!!!!!

δωσε πονο αγορι μου!!!!

nfot
08-04-13, 17:50
Εν το μεταξυ, στο Τεξας, στην COTA (circuit of the Americas), εδιωξαν τον Kevin Schwantz !!!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10151504415320688&id=30343660687

Bazil Van Sinner
10-04-13, 17:29
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/535693_10151593346205769_1858744626_n.jpg

Bazil Van Sinner
10-04-13, 17:32
https://www.youtube.com/watch?v=cePQ1J598Rg

Bazil Van Sinner
11-04-13, 17:29
https://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20130409/low/newego_LARGE_t_77761_237179.JPG

Bazil Van Sinner
11-04-13, 17:30
https://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20130409/low/newego_LARGE_t_77761_237183.JPG

Stathis
19-04-13, 14:51
ξεκινανε σε λιγο οι δοκιμες στο ωστιν...

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/48035_461719477235830_1704984733_n.jpg

:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Nikos
19-04-13, 15:01
ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

18970

Azurius
19-04-13, 16:33
ξεκινανε σε λιγο οι δοκιμες στο ωστιν...

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/48035_461719477235830_1704984733_n.jpg

:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ε δεν παίζεσαι!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Stathis
19-04-13, 19:52
προσπαθει να ρυθμισει τη γιαμαχα ο ροσι...

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/15045_434697506620746_858579116_n.jpg

Samaro
20-04-13, 20:16
https://www.youtube.com/watch?v=TeavJ3e6d1Q"]https://www.youtube.com/watch?v=TeavJ3e6d1Q

Stathis
20-04-13, 22:15
Καλα τα πηγε ο αχρηστιδης...

Azurius
21-04-13, 09:00
Καλα τα πηγε ο αχρηστιδης...

Μπορούσε και καλύτερα πάντως.... Θα δούμε σήμερα τι θα γίνει. thumb

Stathis
21-04-13, 09:52
Αν οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες οσο στις δοκιμες θα δουμε σουπα.
Ευχομαι να υπαρξει συναγωνισμος, στην αναγκη ας ξεφουσκωσουν τα λαστιχα στις χοντα...
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Azurius
21-04-13, 09:53
Αν οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες οσο στις δοκιμες θα δουμε σουπα.
Ευχομαι να υπαρξει συναγωνισμος, στην αναγκη ας ξεφουσκωσουν τα λαστιχα στις χοντα...
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αστεία αστεία ο πιτσιρικάς χθες πετούσε. :ranting2: :facepalm:

Stathis
21-04-13, 09:54
Φοβερος οδηγος θα γραψει ιστορια.

Nikos
22-04-13, 14:01
Η Χοντα δειχνει απο αλλο πλανητη.
Αν ο Μαρκες οδηγησει συνετα και αποφυγει τα λαθη που εκανε ο Λορενθο και ο Στονερ τις δυο πρωτες σαιζον που ειχαν αγορασει ολα τα οικοπεδα γυρω απ τις πιστες, τοτε οντως θα γραψει ιστορια.
Ετσι οπως παει θα χρειαστει και ξυστρα στο κεφαλι ο σπορος .

Bazil Van Sinner
23-04-13, 14:34
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/408032_10152771057165593_1028260239_n.jpg


...γι'αυτο τον γουσταρω!

Οτι εχει ροδα το'χει καβαλησει!!!

Thomelef
23-04-13, 15:47
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/408032_10152771057165593_1028260239_n.jpg


...γι'αυτο τον γουσταρω!

Οτι εχει ροδα το'χει καβαλησει!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

είναι και γρήγορος σαν τον άνεμο...

Bazil Van Sinner
23-04-13, 17:13
^

κακιες!!!!

Bazil Van Sinner
28-04-13, 22:17
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/197722_10151632606010769_303655687_n.png


https://www.youtube.com/watch?v=mtAYl2kpOwc

Bazil Van Sinner
03-06-13, 10:38
κλωτσια απ'την πρωτη γυρα τον παππου....

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/431914_10151634758320827_1461058229_n.jpg

Stathis
03-06-13, 11:38
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/935069_466437790105719_163370952_n.jpg

του χρονου θα συμμετεχει στο πρωταθλημα μοτοκρος.

Bazil Van Sinner
14-06-13, 23:07
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/998895_566521143400829_435652199_n.jpg

Ο Rossi έκλεψε την παράσταση στο FP2 της Catalunya σημειώνοντας τον καλύτερο χρόνο της ημέρας.

Προηγούμενοι νικητές στην Catalunya:

2012 - Jorge Lorenzo (Yamaha)
2011 - Casey Stoner (Honda)
2010 - Jorge Lorenzo (Yamaha)
2009 - Valentino Rossi (Yamaha)
2008 - Dani Pedrosa (Honda)
2007 - Casey Stoner (Ducati)
2006 - Valentino Rossi (Yamaha)
2005 - Valentino Rossi (Yamaha)
2004 - Valentino Rossi (Yamaha)
2003 - Loris Capirossi (Ducati)
2002 - Valentino Rossi (Honda)
2001 - Valentino Rossi (Honda)
2000 - Kenny Roberts Jr. (Suzuki)

Samaro
29-06-13, 18:37
MotoGP Assen: Ο «Γιατρός» είναι εδώ

Επιβλητική νίκη του Valentino Rossi στην Ολλανδία - Ηρωική 5η θέση για Lorenzo

Ένας Valentino Rossi από τα παλιά ανέβηκε στη σέλα της Yamaha M1 στο Assen και στο τέλος του αγώνα χιλιάδες οπαδοί του παραληρούσαν από ενθουσιασμό όταν τον είδαν να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο MotoGP ύστερα από σχεδόν 3 χρόνια. Ο Rossi παρότι ξεκίνησε από την 4η θέση είχε πάρα πολύ καλό ρυθμό στον αγώνα και προσπερνώντας διαδοχικά όποιον βρήκε μπροστά του βρέθηκε στην πρώτη θέση ήδη από τους πρώτους γύρους του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και ύστερα δεν ξανακοίταξε πίσω για να φτάσει στο τέλος σε μιαν εύκολη -όπως εξελίχθηκε- επικράτηση για να γευτεί ξανά τη χαρά της νίκης μετά το 2010.

Στη 2η θέση του αγώνα τερμάτισε ο Marc Marquez. Ο νεαρός Ισπανός, παρότι έτρεχε τραυματισμένος, στα πρώτα στάδια του αγώνα ακολούθησε τον Dani Pedrosa, που σε εκείνο το σημείο ήταν 2ος, και όταν είδε ότι μπορεί να περάσει έκανε την κίνησή του και πέρασε στη 2η θέση. Προς το τέλος χρειάστηκε να αμυνθεί -και το έκανε πολύ καλά- στην επίθεση του Cal Crutchlow για να ανέβει τελικά στο 2ο σκαλί του βάθρου.

Ένα πολύ καλό 3ήμερο είχε στο Assen ο Cal Cruchlow. Ο Βρετανός της Tech3 Yamaha είχε πάρει από την Παρασκευή την pole position και παρότι δεν έκανε καθόλου καλή εκκίνηση στη συνέχεια ανέβασε το ρυθμό του. Αφού προς το τέλος πέρασε τον Pedrosa, έφτασε πίσω από τον Marc Marquez και έδειξε ότι θα μπορούσε ίσως να τον περάσει, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γλιτώνοντας για ελάχιστα τη σύγκρουση με τον Ισπανό στον τελευταίο γύρο ανέβηκε για 3η φορά φέτος στο βάθρο.

Ο Dani Pedrosa δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και όσο προχωρούσε ο αγώνας έδειχνε να αδυνατεί να ακολουθήσει το ρυθμό των πρώτων. Ο Pedrosa βρέθηκε να οδηγεί τον αγώνα στους πρώτους γύρους αλλά όταν τον πέρασε ο Rossi δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει. Στη συνέχεια είδε να τον προσπερνούν πρώτα ο Marquez και μετά ο Crutchlow για να τερματίσει τελικά στην 4η θέση.

Έναν ηράκλειο άθλο εκτέλεσε ο Jorge Lorenzo, τερματίζοντας στην 5η θέση του αγώνα. Ο Ισπανός ήταν θεαματικά συγκινητικός, τρέχοντας στον αγώνα λίγες μόνο ώρες ύστερα από τη χειρουργική επέμβαση αποκατάστασης του κατάγματος στην αριστερή κλείδα. Στο πρώτο μισό μάλιστα έμενε κοντά στους πρωτοπόρους, ωστόσο αργότερα ο πόνος τον λύγισε και τον ανάγκασε να τους αφήσει να απομακρυνθούν. Η 5η θέση ωστόσο είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, που σε συνδυασμό με την 4η θέση του Pedrosa τον αφήνει μόλις 9 βαθμούς πίσω από τον Ισπανό της Honda στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Πιο πίσω ακολούθησαν οι Stefan Bradl και Alvaro Bautista, με τον Ισπανό να δίνει μάχη σε όλο τον αγώνα με τον Aleix Espargaro. Ο Espargaro ήταν και ο πρώτος αναβάτης CRT μοτοσικλέτας, τερματίζοντας στην 8η θέση και εντυπωσιάζοντας για άλλη μία φορά.

Ο επόμενος αγώνας του MotoGP θα διεξαχθεί στο Sachsenring το 3ήμερο 12-14 Ιουλίου

https://www.msfree.gr/ms.php?id=30628

Azurius
29-06-13, 23:07
Μετα απο 2,5 χρονια επιτελους ξαναειδα "Γιατρο" απο τα παλια....

Samaro
30-06-13, 07:32
Μετα απο 2,5 χρονια επιτελους ξαναειδα "Γιατρο" απο τα παλια....
Ο Ρόσι πλέον μεγάλωσε (ηλικιακά) για να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα ΜότοGP.
Ομως σε καμία περίπτωση, οι ικανότητές του δεν ήταν αυτές που φάνηκαν τα τελευταία δύο χρόνια οδηγώντας για την Ντουκάτι.

Stathis
30-06-13, 08:43
Χαρηκα χθες που τον ειδα στην πρωτη θεση. Μετα απο τοσες φαπες που εχει φαει μειωθηκε δραστικα το εγω του.
Ετσι ηταν ευχαριστο να τον βλεπεις παλι πρωταγωνιστη. Δεν ειχε επαρση, ουτε υφος.
Με λορενθο σακατη και πεντροζα σε τραγικη μερα.
Δεν πειραζει εστω κι ετσι.
Ειναι δυστυχως ομως πλεον ανικανος.
Τα δυο χρονια στη ντουκατι ηταν περισσοτερο καταστρεπτικα για το ιταλικο εργοστασιο παρα για τον αχρηστο.
Δεν μπορεσε δυο χρονια να φτιαξει ενα μηχανακι της προκοπης.
Και οχι αυτο μονο, τους διαλυσε, πηρε πρωταθλητρια και μηχανακι που σε καθε αγωνα επαιζε για πρωτη θεση και καταντησε να το περνανε οι crt.
Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν η γιαμαχα τον ειχε στειλει επιτηδες στη ντουκατι. Χαχαχαχα
Κατι ηξερε η χοντα που δεν τον ηθελε ουτε ζωγραφιστο.
Φανταζεστε να ηταν στη χοντα φετος? θα παιζανε για τις θεσεις πεντε και κατω.
Θα τους εφτιαχνε μηχανακι αχταρμα. Ντουκατι σταϊλ.
Θα κερδιζε η γιαμαχα μετα για δεκα χρονια χωρις να κανει τιποτα.

nikos1400
01-07-13, 02:00
Χαρηκα χθες που τον ειδα στην πρωτη θεση. Μετα απο τοσες φαπες που εχει φαει μειωθηκε δραστικα το εγω του.
Ετσι ηταν ευχαριστο να τον βλεπεις παλι πρωταγωνιστη. Δεν ειχε επαρση, ουτε υφος.
Με λορενθο σακατη και πεντροζα σε τραγικη μερα.
Δεν πειραζει εστω κι ετσι.
Ειναι δυστυχως ομως πλεον ανικανος.
Τα δυο χρονια στη ντουκατι ηταν περισσοτερο καταστρεπτικα για το ιταλικο εργοστασιο παρα για τον αχρηστο.
Δεν μπορεσε δυο χρονια να φτιαξει ενα μηχανακι της προκοπης.
Και οχι αυτο μονο, τους διαλυσε, πηρε πρωταθλητρια και μηχανακι που σε καθε αγωνα επαιζε για πρωτη θεση και καταντησε να το περνανε οι crt.
Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν η γιαμαχα τον ειχε στειλει επιτηδες στη ντουκατι. Χαχαχαχα
Κατι ηξερε η χοντα που δεν τον ηθελε ουτε ζωγραφιστο.
Φανταζεστε να ηταν στη χοντα φετος? θα παιζανε για τις θεσεις πεντε και κατω.
Θα τους εφτιαχνε μηχανακι αχταρμα. Ντουκατι σταϊλ.
Θα κερδιζε η γιαμαχα μετα για δεκα χρονια χωρις να κανει τιποτα.

:th_Laie_67-1:
χαχα, λες να παιχτηκε χοντρη περιπτωση industrial espionage ??
:hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
01-07-13, 17:03
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/07/BN8OOPdCEAAdqdd-1.jpg:large

Bazil Van Sinner
04-07-13, 13:36
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s403x403/1044787_513762165346384_844079805_n.jpg

Nikos
04-07-13, 14:29
Η Ντουκατι δεν ειχε μηχανακι για πρωταθλημα.....ειχε ενα Στονερ απο αλλο πλανητη και μια γΛηγορη μηχανη στις ευθειες....αποδειξη οτι κανεις πριν η μετα απ αυτον δεν καταφερε ΤΙΠΟΤΑ απολυτως.
Και το αστειο ειναι οτι ειχαν παραμυθιαστει μεχρι και οι γιαπωνεζοι απο τις επιδοσεις της μηχανης (και οχι του Στονερ) και κοιταζαν να αξιοποιησουν και αυτοι την αρχαια τεχνολογια του desmo.......θα ειχαμε ριξει πολλα γελια...θα ειχε καταντησει το motogp κοντρα νικελωμενων παπιων στην Βουτα.

Stathis
04-07-13, 14:50
δεν ειναι ετσι οπως τα λες φιλαρα μου να ουμε.
εκτος απο το στονερ την πηγαν και αλλοι καλα.
μην ξεχναμε την τελευταια εκτακτη εμφανιση του μπεϊλις που εφυγε μπροστα και ουτε τον ειδαν.
οι ιταλοι εδωσαν πρωτοι εμφαση στην αεροδυναμικη με δοκιμες σε σηραγγα γι αυτο και η υψηλη τελικη.
επισης το ντεσμο μπορει να ειναι παλια ιδεα, ειναι ομως η μοναδικη (πλην πνευματικων) που εξασφαλιζει απολυτη ακριβεια στο ανοιγμα-κλεισιμο των βαλβιδων.
οσο αυξανονταν οι σ.α.λ. και τα ελατηρια των συμβατικων συστηματων εφτασαν στα ορια εξελιξης απο πλευρας υλικων, τοσο η ιδεα του φαμπιο ταλιονι εδειχνε την αξια της.
επιπροσθετα η διαταξη αυτη βοηθουσε και την καταναλωση αφου οταν μειωθηκε η χωρητικοτητα των τεποζιτων κατα ενα λιτρο η ντουκατι ηταν η μονη που δεν εχασε αλογα.
αυτο το οφειλει στο ντεσμο.

αντε λοιπον να πλενουμε το στομα μας πριν μιλησουμε για θρυλους και για πελωριους μαστορες που εγραψαν ιστορια στις πιστες ολου του κοσμου.
καταλαβες φιλαρα μου να ουμε?

Nikos
08-07-13, 15:32
Κοιτα....ψιλοκαταλαβα αν και λιγο πολυ τα ξερω αυτα....αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι τα ντουκατια τερματιζουν παλι στη μεση της καταταξης ....και δε νομιζω οτι φταιει ο ροσσι που τους εβαλε να φτιαξουν παλιολιθικου τυπου πλαισιο περυσι μηπως και καταφερει κατι.
Απο περιεργεια φιλαρα ναουμ, για πες μου ποιοι εχουν κανει καλες εμφανισεις με ντουκατι πλην Στονερ ? Δε μιλαω για one off καταστασεις αλλα για συνεχεις καλες εμφανισεις με ποντιουμς κλπ διοτι εγω δε θυμαμαι κανεναν.

Stathis
08-07-13, 16:33
πραγματικα δεν ξερω φιλαρα μου ναουμε.
αν ηξερα θα με ειχαν παρει στο κορσε δεν θα ημουν εδω.

πιστευω παντως οτι ο αχρηστος τους εβαλε να ακολουθησουν εναν εντελως αντιθετο δρομο απο αυτον που ειχαν αποφασισει.
αυτοι ειχαν επενδυσει το μη-πλαισιο με κομματια απο ανθρακονημα και ψαλιδι απο το ιδιο υλικο.
ο ροσι τους εβαλε να κανουν κατι που δεν εχουν καμια εμπειρια, ενω οι ανταγωνιστες τους μερικες δεκαετιες.

επισης πιστευω οτι το προβλημα ειναι στα ελαστικα.
για να γινουν και παλι ανταγωνιστικοι οι ιταλοι πρεπει να επανελθουν οι παλαιοι κανονισμοι και να αφεθει ελευθερη η εισοδος ολων των κατασκευαστων.
καλως ή κακως αυτο ειναι το πνευμα των αγωνων, πρεπει να δοκιμαζονται εκει τα νεα εξαρτηματα και οι νεες τεχνολογιες.
και σε αυτο πρεπει να μπορουν να συμμετεχουν οσο το δυνατον περισσοτερα εργοστασια ωστε να υπαρχει μεγαλυτερος ανταγωνισμος.

αν ειναι να βαλουμε μια μηχανη, την καλυτερη μια χοντα, μια γιαμαχα οτι θελετε, εναν κατασκευστη ελαστικων, εξατμισεων, αναρτησεων, φρενων, λαδιων, βενζινης κλπ δεν ειναι πια η τοπ κλας του παγκοσμιου πρωταθληματος, ειναι ενιαιο.

για να ειναι ολες οι μοτοσικλετες ανταγωνστικες και απο τη στιγμη που προκειται για πρωτοτυπα πρεπει καποια μερη τους να κατασκευαζονται στα μετρα τους.
τα ελαστικα ειναι το πιο κρισιμο περιφερειακο, αυτο που δινει τη νικη ή σε ριχνει βαθεια στη δεκαδα.
σε αυτο το επιπεδο δεν μπορει να παρει το μεγιστο με μονομαρκα.

αν ειναι ετσι ας κανει μοτο παραγωγης και λαστιχα παραγωγης.

το θεσμο και την εταιρια που τον προωθει τους συμφερει η ντουκατι να ειναι ανταγωνιστικη.
αυτο πιστευω δεν προκειται να συμβει με τον παροντα κανονισμο ελαστικων, καποια στιγμη θα πρεπει να πιεσουν τα ιαπωνικα εργοστασια να δεχουν αυτην την αλλαγη, την οποια τωρα ουτε που τη συζητανε.

Nikos
09-07-13, 12:04
"καλως ή κακως αυτο ειναι το πνευμα των αγωνων, πρεπει να δοκιμαζονται εκει τα νεα εξαρτηματα και οι νεες τεχνολογιες."

Σε αυτο με βρισκεις ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνο φιλαρα μου ναουμ.......

Bazil Van Sinner
09-07-13, 14:15
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/07/_rossi_fans_slideshow_169-1.jpg


Valentino RossiΆs historic victory at Assen was not only his 80th in the premier class of MotoGP™. The nine-time champion has now also established a new record in terms of being a winning rider in the series.

link (https://www.motogp.com/en/news/2013/Longest+winning+career+in+premierclass+for+Rossi): thumbsup:

Bazil Van Sinner
04-08-13, 11:24
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/995932_591317180921225_451643460_n.jpg

Samaro
23-03-14, 21:23
Valentino ......forever.

Το πρωτάθλημα MOTOGP άρχισε σήμερα με τον αγώνα στο Κατάρ.

Και ποιός ήταν ο πρωταγωνιστής στον αγώνα;;; Ο παλιόλυκος ο Valentino.

Ποιός ανέβηκε απο την 10η θέση, και εφτασε να διεκδικεί την νίκη στον αγώνα ;; Ο θείος Rossi !!

Ποιός κόντραρε στα ίσια τον απίθανο πιτσιρίκο Marc MARQUEZ με την ταχύτατη σε τελικές HONDA ;;; Ο θρύλος του αθλήματος. Ο Doctor !!

Ποιός έσωσε την τιμή της Suzuki μετά την πτώση του Jorge LORENZO στον 3ο γύρο ;; Ο κύριος "46" !

Τι να σχολιάσουμε γι'αυτόν τον ανθρωπο. Εχει τα "κότσια" του πρωταθλητή και παρά την ηλικία του συνεχίζει να τα δείχνει.

Ενα μεγάλο μπράβο ! :original:

Azurius
24-03-14, 13:04
Valentino Rossi απο τα παλιά!!!! Τρέλανέ μας γιατρέ!

Bazil Van Sinner
14-09-14, 14:52
Φήμες λένε πώς το γούρι του Vale είναι απο την Ξάνθη :whistle:



https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10653341_823562121028196_6225449477067865715_n.jpg ?oh=158bef07eeb07ab31715c71f60f1b97b&oe=548B0729&__gda__=1418305525_28ac372d0cac92f74a51a6436c0ad06 6


:1:

Tsakirakos
14-09-14, 17:08
Ο αγωνας φοβερος!!!!!

pilot
14-09-14, 17:18
Στεφανάκο μέσα στη βδομάδα θα πάω να τσεκάρω το Αργαλείο..thumb

Bazil Van Sinner
14-09-14, 18:24
Μπάξε φωτό!!!